ine zingt haar kans tegemoet Serie concerten Strijkkwartetten Nederland Een heerlijk vakantieland! Harmonieën in concert Expositie Met andere ogen ïntefeest Autodieven aangehouden Honderddrieëntwintigste jaargang - week 14 - donderdag 4 april 2002 EEL EN MAAS Iray e 1 [oor Marijn Poels) ,rige week donderdag in de Schouwburg te een van de drie voor in plaats van de talenten- De Kans 2002 waarin jten, in welke vorm dan streden voor een plekje finale die in het najaar rorden gehouden. spits is er af. Voor de twee- laal ging vorige week donder- je talentenjacht De Kans van een matig gevulde uwburg. Met een gevarieerd ramma van zang tot cabaret het aan de zesmans-forihatie flower de eer om de avond te openen. De uit engewald afkomstige cover- kwam, ondanks een meer volledige line-up, ietwat dun- en misschien wel een beet- jingehouden over. Kwalitatief niets mis met de covers van lowers en zijn het veelal vro- popliedjes die de band ten ire bracht. Beiden zangeres- isten goed overweg te gaan hun zangkwaliteiten, op Ie onzekerheidsfoutjes na. de stap doorzetten om werk te gaan schrijven en ',al er tegen die tijd wellicht rkans voor de Kans inzitten, je negende jaar op zangles icn drie jaar later op het grote luwburgpodium staan als een ie operazangeres. En daarbij eens de eerste plaats in vacht slepen. Ik denk wel de im van ieder kind om van e snelgroeiende kwaliteiten nogen en kunnen genieten Sanne. Vergezeld van Dine, van de Eerenbeem op ar wist zij op hoogstaand :au nummers uit de musicals en The Titanic vlekkeloos de nuwburg in te toveren. De m teling op gitaar werd met 9Kr moeite bespeeld in tegen- yftng tot het jonge operazange rs uit Broekhuizenvorst die het Virale gedeelte met gemak voor rekening nam. Lieve hemel! gaat nog verder. Slechts 8 jaar ephany en zij kwam voor de met een ritmisch gecompli- tl nummer (waar wij, wester en, niets van begrijpen). De Tl! Zuid-Amerikaanse muziek zit dui delijk in haar bloed. Kleurrijk getooid als een ware ballerina overtuigde ze met haar wulpse en bovenal snelle, lenige dansbewe gingen de mensen van haar zeker heid en kracht van de Zuid- Amerikaanse muziek. Buiten de dans bracht ze vocaal ook nog eens bij velen het kippenvel op de armen. Uitstraling, Daar gaat het om in de artiestenwereld. En dan te bedenken dat het uit Venezuela afkomstig meisje nog maar 8 jaar is, zal er door de aan wezigen van die avond in ieder geval niet getwijfeld worden over de toekomst van Stephany Ze heeft in ieder geval de aanwezige toeschouwers behoorlijk in de verlegenheid weten te brengen. Dansgroep Enjoy liets zich bege leiden door het nummer 'It's a rainy day' en liet de zaal genieten van een paar minuten danswerk van hoog niveau. Het is moeilijk om met zoveel danseressen toch een eenheid te vormen en weten de dat daar ook nog eens de zenu wen, het ritme en de danspasjes bijkomen. En gaf het geheel ondanks het regenachtige num mer toch een zonnige aanblik. De vier cabaretiers uit Helmond die onder de naam Spoit Elluf lieten met hun cabaretstukje de mensen niet echt gieren en brullen hoe het eigenlijk had moeten zijn. Naar mijn mening dankzij hun hellumonds-dialect werd het teveel gezien als een carnavals-act uit Helmond. Hier en daar een grap en details die ik vaker de revue heb zien passeren. Maar dan bij andere caberetiers. Al met al blijft cabaret een moeilijk vak en is het niet net de juiste mimiek, dan wel de originaliteit dat cabaretiers steeds weer de kop lijkt te kosten, alles lijkt al gezegd of gedaan. Ook het liedje van de Helmonders werd mijn inziens meer ervaren als een volkslied uit Helmond als een cabaretlied met gevoel en humor. De presentator van de eerste voorronde Mark Onckels zit al geruime tijd in het theatervak en weet dan ook als geen ander het publiek warm te houden op zijn eigen spontane en vlotte manier en maakt hierbij ook kans op een plaats in de finale als presentator Affijn, al met al een erg leuke, maar vooral boeiende voorronde van de Kans, een terechte win naar en ik ben dan ook benieuwd wat er allemaal nog komen gaat in de volgende voorronden op? Op zaterdag 6 april geven Koninklijke Harmonie Euterpe Venray en de Koninklijke Harmonie van Horst een concert in de aula van het Venrayse Raaylandcollege. Het concert is een initiatief van Euterpe, dat op 21 april op con cours gaat in het Brabantse Etten- Leur en in de aanloop daamaartoe een aantal uitvoeringen geeft. Het optreden op 6 april is het eerste in deze reeks. Euterpe brengt uiteraard de concourswerken ten gehore, te weten Apocalyps II van de Belgische componist Piet Swerts en Variations on a Korean Folksong van John Chance. Daarnaast wordt onder andere muziek van George Gershwin en Richard Strauss uitgevoerd. Harmonie Euterpe staat onder lei ding van dirigent Peter Bongaerts, die zijn muzikale carrière begon bij het gastorkest, de Koninklijke Harmonie van Horst. Het Horster korps behoort tot de oudste blaas- orkesten van Nederland: het bestaat thans 185 jaar. De vereni ging telt tweehonderd leden, waarvan er tachtig in het harmo nie-orkest spelen. Het orkest komt uit in de superieure afdeling en staat sinds 1993 onder leiding van Steven Walker, die in het afgelopen jaar zeer succesvol met het korps was tijdens de Maashorst Proms. Tijdens h?t optreden van zaterdagavond kunt u werken beluisteren als de ouverture Dichter und Bauer van Franz von Suppé, Desert Storm Symphony van Ferran en de Belgische Parachutistenmars van P. Leemans. Het concert begint om 20.15 uur en de entree is gratis. De aula is toegankelijk via de ingang van het Raaylandcollege aan de Kruisstraat. Er is volop parkeerge legenheid op het terrein van Sporthal De Wettefing. Met andere ogen heet de expo sitie met werken van verstandelijk gehandicapten in de Mariakapel in Holthees. De expositie is onder grote belangstelling afgelopen zaterdag geopend door wethou der Frans Fleuren van de gemeen te Boxmeer. De expositie is tot en met 14 april te zien op vrijdag, zaterdag en zon- en feestdagen van 11.00 uur tot 17.00 uur. De expositie komt tot stand door samenwer king van stichting Mariakapel Holthees en de Kunstuitleen Cuijk. "De kunst van mensen met een verstandelijke handicap ver heugt zich in een sterk groeiende belangstelling. Zowel binnen als buiten de kunstwereld wordt het unieke karakter ervan erkend", aldus de organisatie. Kunstuitleen Cuijk is een jong bedrijf dat wer ken van mensen met een verstan delijke handicap verkoopt en ver huurt. Het bedrijf ontstond na jarenlange ervaring in de zorg én in de kunstsector. Hoewel niet professioneel in de strikte zin van het woord, zijn de werken authentiek, ze dragen een per soonlijk handschrift en ze com municeren in een eigen belevings wereld met de toeschouwer. De werken zijn gemaakt in het atelier van Vizier, locatie Saamvliet, in Gennep. Het gaat om werken op papier of doek, maar ook zijn manuele en grafische technieken toegepast. "Werk met een bijzon der indringende persoonlijkheid", vindt de organisatie, die kunst toont van Wim Bartels, Theu te Boekhorst, Mieke Elfrink, Hans Goertz, Nico van Gijlswijk, Ilma van de Lokkant, Esther van de Sande, John van Sas, Clemens Smijers, Maurice Spekschat, Tonnie Kleinkiskamp en Tonnie de Wilde. De expositie is bijzon der de moeite waard door zijn directheid, indrmgendheid en warmte van kleur. U vindt de expositie in de Mariakapel, gele gen aan de Kapelstraat in Holthees De Stichting Strijkkwar tetten Nederland start in sep tember van dit jaar series con certen op dertien over heel Nederland verspreide locaties, waaronder het Theehuis van het Odapark in Venray. In het Theehuis vindt vrijdag 19 april DeurenSerres p donderdag 16 mei zal het itionele Lentefeest voor ioren weer plaatsvinden in fselo, waar gedurende het ckeinde de Muziekfeesten 'uden worden. De voorver- p van de toegangskaarten is iddels gestart op de vanouds tode adressen. De prijs is 2,70 p p - alleen in de voorver- P en aan de zaal 3,50 euro, bij is bij aankomst koffie of met vlaai inbegrepen. De zal om 13.00 uur open zijn. I3.30 uur begint de ontvangst koffie/thee en vlaai. Om 0 is de officiële opening door Venrayse wethouder van zijn. De middag zal muzikaal psterd worden door het orenorkest. Het zeer aantrek- ke Rad van Avontuur zal Re rondes draaien. U zult Pen genieten van een optre- van de heer Wim Smits met 'tdeonbegeleiding door de Piet Huys. Er zal gelegenheid dansen zijn en U zult verrast 'toen door "de Klunzen", bij to bekend om hun grappen en Hen. Voor inlichtingen kunt U 'wenden tot de secretaris van '.j Werkgroep Lentefeest foren 2002, telefoon 581690. Graszoden-kweekb DIRECT GAZON v.oj. I Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd Tel. 0478-54 50 28 JWkuilenweg 11Ysselsteyn www.directgazon nl Jolanda van den Heuvel stagiaire in weeshuis Suriname (3) ff Jolanda van den Heuvel uit Venray verblijft voor een sta geperiode van vijf maanden in Paramaribo (Suriname). De 22-jarige Venrayse, studente Pedagogiek aan de Fontys Hogescholen in Tilburg, loopt daar stage bij de Stichting voor het Kind, een instelling die zich richt op kinderen die sek sueel misbruikt zijn. Tijdens haar stageperiode levert Jolanda bijdragen voor Peel en Maas over haar activiteiten in het weeshuis en haar ervarin gen in Suriname. Deze week deel 3 over heerlijk eten, sal- salessen en het openbaar ver voer. "Suriname is echt een fantas tisch vakantieland! Dit is mijn conclusie na anderhalve maand te verblijven in Paramaribo. De wijk waarin ik woon is weliswaar erg rustig. Er valt weinig te zien, te doen of te beleven. Maar het belangrijkste: ik woon hier veilig! In de buurt zijn alleen leuke klei ne supermarktjes te vinden die werkelijk alles verkopen wat ik nodig heb als typische Nederlander: hagelslag, chocola depasta, mijn eigen koffie, mijn merk thee en niet te vergeten kaas. Echt goedkoop zijn deze producten natuurlijk niet maar ze zijn dus wel te verkrijgen. Nu heb ik het wel over typisch Nederlandse producten en mer ken. Maar omdat ik nog niet echt thuis ben in de Surinaamse keu ken kom ik telkens weer met deze producten thuis. Ik kom nog niet veel verder dan het verwarmen van een zakje noodles. Daarom ga ik binnenkort maar eens wat kooklessen nemen op de stich ting. Er lopen daar twee vrouwe lijke koks op leeftijd rond en zij koken elke dag traditioneel Surinaamse gerechten. In het begin moest ik nog een beetje wennen aan de smaak van tyer- blad (een soort spinazieachtige prut) en de smaak van pompoen met bruinvis (en ik lust niet eens vis en eigenlijk ook geen spinazie) toch begin ik er nu een beetje aan te wennen. Over een paar maan den zal ik het waarschijnlijk echt lekker vinden. Het eten in Suriname is verder heel erg geva rieerd. Dit heeft vooral te maken met de verschillende bevolkings groepen in Suriname. Ik eet hier daarom veel Chinees en Indonesisch. Heerlijk vind ik dat. Mijn favorite gerechten op dit moment zijn: Saotosoep: een hel dere pittige soep met rijst, taugé, ei en veel kip. Verder eet ik me klem aan de baka- bana's met pinda saus (met echte stukjes pinda erdoor) en natuur lijk sate. Maar natuurlijk ontbre ken de Mc Donalds, KFC en de Pizzahut niet. Ook is het open baar vervoer bestaande uit de bus hier eigenlijk prima geregeld. In het begin was het nog erg wennen, maar nu geeft het eigenlijk juist rust. Nooit hoeven ren nen voor de bus. Want vaste bustij den kenden ze hier niet. De bussen gaan pas rijden als ze vol zijn. Toch sta ik soms maar twee minuten te wachten. Het woord vertraging bestaat hier vol gens mij niet eens. Maar het kan dus ook zo zijn dat ik een half uur moet wachten voordat er een bus komt. Wat ik dan vaak doe is al een stuk vooruit lopen. Omdat ze niet vast houden aan de bestaande bushal tes kan ik elk moment dat er een bus komt een aanhouden. Wat ik ook vaak doe als ik al een kwartier sta te wachten is een taxi bellen. Dit kan gelukkig overal. Ik hoef maar een supermarkt in te lopen en daar bellen ze graag een taxi voor me. Wat me ook vaak gebeurd als ik op een bus sta te wachten is dat er een auto stopt die me zo een lift naar de stad wil geven. Maar dan bekijk ik eerst de bestuurder heel goed want je weet maar nooit. De kosten voor bus en taxi vallen heel erg mee. De bus kost maar ongeveer 30 eurocent en voor een taxi betaal ik ongeveer twee euro. En dan woon in relatief ver buiten de stad. Toch fiets ik nog het meeste. Elke dag twintig minuten heen en terug naar mijn stage, boodschap pen doen en internetten natuur lijk. Over het algemeen gaat dat prima alleen is het erg oppassen geblazen met fietsen want fietspa den kennen ze niet waardoor ik op de rijbaan van de auto's fiets. En ze rijden hier echt heel hard. Ik ben er nu gelukkig wel aan gewend om links te fiet sen. Al kijk ik bij het over steken voor de zekerheid toch altijd een extra keer." SALSALES "Ik ben ook een paar keer op en neer geweest naar de stad met de fiets maar de weg daar naar toe is echt te druk en er zijn heel veel een- richtingswe gen waardoor ik dan vaak tegen het ver keer in fiets, dan is de bus toch een bete re optie. Verder valt het me steeds meer op dat er ontzettend veel Nederlanders wonen in Suriname. Allereerst veel stagiaires van de Pabo, SPH en verpleegkunde. Van hen heb ik veel informatie gekregen over uitstapjes, leuke restaurantjes en plekker waar ik goedkoop kan gaan zwemmen. Iedereen helpt elkaar een beetje. Via hen ben ik ook gewezen op salsales. Echt heel leuk. De eerste les heb ik maar vier passen geleerd en dat in anderhalf uur, maar volgens de leraar is dat niet erg. Je moet eerst de muziek leren voelen. Ik vond het jammer dat het zo traag ging omdat de groep achter ons nieuwelingen al echt druk aan het dansen was. De tweede les ben ik dan ook maar bij hen gagn staan én het ging eigenlijk heel goed. Deze lessen kosten heel weinig. Een les van anderhalf uur kost maar een euro. Wel vind ik het jammer dat er alleen maar Nederlanders bij de salsalessen zijn want op die manier waan ik me iets teveel in Nederland terwijl ik toch zo ver van huis ben. Ook ontmoet ik steeds meer Nederlanders op leef tijd die hier puur zijn gaan wonen voor de rust, de vriendelijkheid van de mensen en het weer. Wat ik dan telkens hoor van ze is: je vind Suriname na een week hele maal niks of je blijft er keer op keer terugkomen. Ik denk wel dat ze daar gelijk in hebben als je de kleine dingen als alles op zijn tijd en de warmte hier eenmaal weet te waarderen is het een heerlijk land!" een feestelijke ouverture plaats met een optreden van het Raphael Kwartet. Het con cert begint om 20.00 uur. Het strijkkwartet: op het oog een simpele combinatie van twee violen, een altviool en een cello. Voor het oor een magische bele-, venis. Dat vonden door de eeu wen heen niet alleen veel muziek liefhebbers, maar ook, bijna zonder uitzondering, de grote componisten. Zij creëerden een onuitputtelijke schat aan prachti ge kwartetmuziek. Het strijkkwar tet heeft veel te bieden aan wie het maar horen wil. Daarom start de Stichting Strijkkwartetten Nederland in september series van zes concerten op dertien loca ties in Nederland. "Die locaties zijn met zorg uitgekozen", zegt Fred Renirie, concertorganisator uit Venray en nauw betrokken bij de organisatie van de concertserie in het Theehuis. Renirie ontmoet te een van de initiatiefnemers van de Stichting Strijkkwartetten Nederland in het Odapark en bemiddelt tussen beide partijen. "De organisatie is komen kijken en was bijzonder enthousiast over deze locatie. Een strijkkwartet vraagt een intieme ruimte waar de klankkwaliteiten optimaal tot hun recht komen. Aan alle locaties in Nederland zijn dan ook hoge kwa liteitseisen gesteld voor wat betreft sfeer, accommodatie en een goede akoestiek. De concer- e-mail: redactie® vandenmunckhof.nl PEEL EN MAAS Een inwoonster van Roggel heeft donderdagmiddag twee onbekende mannen in haar woning aangetroffen, die zich toe gang hadden verschaft door een ruit te vernielen. De mannen vluchtten na de ondekking in hun auto weg, maar de politie kon de auto op de Middenpeelweg ter hoogte van Koningslust traceren en staande te houden. Bij hun vlucht reden de mannen met zeer hoge snelheden over de Middenpeelweg en een gedeelte over het fietspad, waarbij een snelheid van zeker 120 km/uur werd gehaald. Bij de staande houding ramde de vluchtauto de politiewagen, die schade opliep. De politie wist één van de mannen na een achtervolging te voet in een bosperceel aan te houden. Dit blijkt een 26-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats te zijn. De tweede man kon ondanks een intensieve zoekactie waarbij ook een politieheltkopter ter assisten tie kwam, niet worden gelokaliseerd. Op zeker moment is de vluch tende man de Middenpeelweg overgestoken en viel daarbij in.de sloot. Een politiehond trof in de middenberm van de Middenpeelweg de trai ningsbroek van de vluchtende man aan. De verdachte is blijkbaar zon der zijn trainingsbroek verder gevlucht in onbekende richting. De auto waarin de mannen reden blijkt donderdagmorgen te zijn gestolen in Venray op de zandparkeerplaats aan de Hoenderstraat. ten vinden dan ook vooral plaats in oude kerkjes, kapellen, kaste len en buitenhuizen." De Stichting Strijkkwartetten Nederland wil met het initiatief het strijkkwartet dichter bij het publiek brengen. Ook jonge, talentvolle strijkkwartetten zullen bij dit initiatief worden betrokken en Nederlandse componisten zul len worden gestimuleerd om nieuwe stukken voor strijkkwar tet te schrijven. Tijdens de con certserie zijn er uitvoeringen van het Camilli Kwartet, het Franciscus Kwartet, het Parkanyi Kwartet, het Daniel Kwartet, het Raphael Kwartet en het Utrecht String Quartet. De zes vooraan staande strijkkwartetten zullen het publiek deelgenoot maken van een muzikale samenspraak op hoog niveau. Ieder concert zal kort worden toegelicht, vaak door een van de uitvoerende musici. Na afloop is er de mogelijkheid om onder het genot van een drankje met elkaar en de musici na te praten. Het landelijk initia tief wordt in het weekend van vrijdag 19 en zaterdag 20 april geopend met een feestelijke ouverture. In het Venrayse Theehuis speelt op vrijdag 19 april het Raphael Kwartet. Op het programma staat onder andere Opus 18 van Beethoven. "Een monument uit de geschiedenis van het strijkkwartet en alleen al daarom de moeite waard om het concert bij te wonen", aldus Fred Renirie. Kaartverkoop/reserve ring via het Theehuis, telefoon 0478-513690. Naast deze nieuwe serie con certen, vervolgt Renirie komend seizoen ook de serie zondagmid dagconcerten in het Theehuis. Ook nu neemt hij de organisatie van deze concertreeks voor zijn rekening. "De zondagmiddagcon certen worden door het publiek zeer gewaardeerd en betekenen ook bijna iedere keer een volle zaal. Met de nieuw serie concer ten van strijkkwartetten wordt de liefhebber van klassieke muziek dit seizoen nog eens extra ver wend." Jenniskens^ installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11