Eerste concepten voor rotondes E-mail voor alle kinderen van De Flierefluit Harold Zk LENSSEN Rabobank Nieuwsbrief Harrie Holtackers stopt bij dorpsraden Veel auto- en woninginbraken in Ysselsteyn op )e Waan, manifestatie over kunst en psychiatrie - KJunhoek Jeugddebatten in kerkdorpen geen succes Jaar vergadering wijkraad Diefstal deodorant PEEL EN MAAS Brand 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Rabobank "Geen project ontwikkelaars in dorpen" Controle Meningokok- bacterie in Venray X) (0478)539020 Stayerhofweg 2b «EL en maas Donderdag 7 maart 2002 - Pagina 9 De Waan, een manifestatie ver kunst en psychiatrie, zal e traditie van bijna honderd jar psychiatrie in Venray op en kunstzinnige manier ver- f |euwigen. Op negen rotondes n Venray worden werken eplaatst waaruit eerbetoon oor psychiatrische patiënten, e psychiatrie en het Vincent an Gogh Instituut blijkt. De Waan wordt gesubsidieerd oor de gemeente Venray, de Pro- jncie Limburg en het Rijk. ovendien heeft afgelopen week Mondriaan Stichting een mon- elinge toezegging voor een nanciële bijdrage gedaan. Hoe root die bijdrage is, is nog niet lekend. Tijdens de kick-offbijeenkomst jor alle betrokkenen bij De raan, die donderdag 28 februari itsvond in de kapel op het St. nnaterrein, werden montagefo- -Jjo'svan twee concepten onthuld. Eén van de rotondes wordt als erkhof ingericht, als blijvende lerinnering aan en uit respect oor de psychiatrische patiënten lie zijn overleden tijdens hun ver blijf in Venray. De kunstwerken laten niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk het innerlijk van het Vincent van Gogh Instituut zien. Delen van gebouwen en andere objecten die vrijkomen uit de sloop worden verwerkt tot monu ment. Bovendien werd bekendge maakt dat het werk op één roton de wordt vervaardigd door psychiatrische patiënten van de Kunst Werk Plaats Venray. Het idee voor de rotondes is afkomstig van de zeventien deel nemende kunstenaars aan De Waan, die op deze wijze als eerbe toon aan de psychiatrie en de psy chiatrische patiënten een tastba re, blijvende herinnering achterlaten. Bijzonder is dat acht kunstwerken door de kunstenaars gezamenlijk worden gemaakt. Het negende kunstwerk voor de laat ste rotonde zal worden gemaakt door patiënten van het Vincent van Gogh Instituut. PSYCHIATRIE De Waan staat nadrukkelijk stil bij de historie van bijna honderd jaar psychiatrie in Venray. De manifestatie koppelt psychiatrie aan kunst en geeft daar breed- schalig en veelkleurig invulling aan. Zeventien internationaal gerenommeerde beeldend kunste naars uit België, China, Groot-Brit- tannië, Japan, Noord-Korea en Nederland kregen de opdracht om binnen hun discipline - instal latiekunst - werk te maken dat wordt tentoongesteld op het St. Annaterrein. Al deze werken pro beren vragen te beantwoorden als 'wat is gek', 'wie is gek', 'wan neer ben je gek'. De kunstenaars gebruiken daarbij onder meer zonnebloemen, zeep, pillen en oude kranten. Omdat voor kunstenaars 'gek zijn' een volstrekt andere lading heeft dan voor de 'normale mens', wordt de bezoeker van De Waan, dwalend door de monumentale gebouwen en over het terrein, steeds weer geconfronteerd en verrast met elementen van een psychiatrisch bestaan. Respect en eerbetoon aan de psychiatrie zijn de uitgangspunten van en voor de kunstenaars. De Waan wil ook aanzetten tot een bewustwor dingsproces: de bezoeker wordt geprikkeld om opnieuw na te denken over de vraag 'wat is gek' en 'hoe gaan we in de toekomst om met psychiatrische patiënten'. De Waan zal op die manier ook een bijdrage leveren «an een andere beeldvorming over psy chiatrie en psychiatrische patiën ten. ACTIVITEITEN Naast deze internationale ten toonstelling is er ook nadrukkelij ke inbreng vanuit de regio. Ama teurs en professionals uit Noord-Limburg zijn uitgenodigd en uitgedaagd hun beleving van of omgang met psychiatrie vorm te geven door middel van muziek, dans, theater, literatuur, film, poë zie, archeologie en fotografie. Dit heeft geresulteerd in zo'n veertig bijzondere activiteiten, voor drachten, exposities, voorstellin gen en rondleidingen. Tevens zijn er diverse tentoon stellingen in de kop van Limburg met als thema psychiatrie, zoals in Museum Van Bommel Van Dam, het Limburgs Museum en Poëzie in Steyl. Ook worden tijdens de manifestatie werken geëxposeerd van kunstenaars met een psychia trische achtergrond. De Waan wordt officieel op 2 mei geopend en duurt tot 1 okto ber dit jaar. Naar verwachting zul len 40.000 mensen uit binnen- en buitenland de diverse uitingen van de manifestatie bezoeken. Meer informatie over De Waan en alle activiteiten is vanaf medio maart te vinden op www.dewaan.nl In het kader van De Waan houdt het Odapark een expositie Van 1 maart tot 1 april worden in het park aan de Merseloseweg 117 in Venray in verschillende installaties 24 foto's tentoonge steld. De werken met de titel 'A demand for Identity', zijn gemaakt door Mijntje Wismans. Tevens wordt in het theehuis van het Odapark een werk getoond van Peter Welz, één van de deel nemers van de internationale expositie die vanaf mei start. De video-installatie heet 'Horizontalt Tilt'. Het Odapark is dagelijks (behalve op maandag) gratis te bezoeken van 11.00 tot 17.00 uur. fl'De Hovenierslia hovGnier voor de complete voorjaarsbeurt van uw tuin www.gunhoek.nl 2 I Venray 0478-571800 De gemeente en Synthese organiseren momenteel een nieuwe ronde jeugddebatten In de kerkdorpen. In Casten- ray en Smakt was het geen doorslaand succes. In Smakt is het zelfs totaal mis lukt omdat geen enkele jongere kwam opdagen. In Castenray was de opkomst minimaal. "Er waren vijf kinderen waarvan er twee na de pauze niet meer terugkwa- zegt dorpsraadvoorzitter \roemen. "Het leek wel een - en antwoordspelletje. Er kwam ook weinig nieuws uit. Eigenlijk allemaal dingen die we al wisten en die moeilijk te realise ren zijn. Omdat Jhet te duur is voor zo weinig jongeren in het dorp." Op maandag 11 maait houdt de Wijkraad Sint Antoniusveld haar jaarvergadering in de Kiosk. De ergadering begint om 20.00 uur. 'oor geïnteresseerden is er die avond een jaarverslag beschik baar. Wijkbewoners die zitting willen nemen in de wijkraad kun nen zich kandidaat stellen tot vrij dagavond 8 maart. Aansluitend aan de jaarvergadering zal mevrouw R. Boom, lid van de Raad van Bestuur van Vincent van Gogh Instituut, een presentatie houden. Zij zal spreken over de ilnieuwbouwplannen van het insti tuut op het Sint Servatiusterrein ien over de woningbouw op het literrein. De politie heeft zaterdag in een 'winkel aan De Bleek een 31-jarige Pool aangehouden op verdenking [van winkeldiefstal. De man had 'geprobeerd deodorant, ter waarde van vijftien euro mee te nemen zonder te betalen. De man werd meegenomen naar het politiebu reau waar hij in het kader van snelrecht een boete kreeg van 80 euro die hij meteen betaalde. een abonnement waard l... ,>mm- 'Juf Hetty, ik heb een nieuwe fiets gekregen voor mijn ver jaardag, kom je in het speel kwartier even kijken? Groet jes, Ronnie uit groep 6'. Een e-mail van een leerling van De Flierefluit naar de juffrouw van groep 5. Openbare basis school De Flierefluit is een van de eerste en enige basis scholen in Venray waar alle kinderen een eigen e-mail- adres hebben. De school werd in de zomer aangesloten op het netwerk dat minister Hermans van onderwijs beloofd had. Hierdoor kregen de kinderen toegang tot de speciale onderwijssite van Nederland: Kennisnet. Op Kennisnet zijn aparte verwijzingen voor o.a. docenten, ouders en kinderen. Op de site van de kinderen staan verwijzingen naar o.a. Per dag wij zer, een Intemetkrant voor kinde ren, met nieuws over bijvoor beeld de aanslagen in de VS of het koninklijk huwelijk. Een andere bladzijde is Informatie Alfabet, met daarop allerlei onderwerpen voor een spreekbeurt of werk stuk. 'Meneer Wim, u lacht altijd zo hard, vindt u het werken op school leuk?' Groétjes, Blerta uit groep 5.' Een kind vraagt per mail aan een leerkracht of het werk leuk is. De Flierefluit is meteen na de aansluiting op het Kennisnet hard aan het werk gegaan. De kinderen hebben onbeperkt toegang tot deze beveiligde site, waar ze naar hartelust kunnen pionieren. Daar bij zijn een aantal pagina's, waar op de kinderen opdrachten kun nen doen. Op deze manier leren de kinde ren spelenderwijs op een verant woorde manier om te gaan met Internet. Daarnaast heeft de school gedu rende een reeks van jaren een groot aantal softwareprogram ma's gekocht, die ter ondersteu ning van het leerproces dienen. Zo zijn er rekenprogramma's die afgestemd zijn op het niveau van de kinderen en die een uitgebrei de foutenanalyse kennen voor de leerkracht. Er zijn ook rekenpro gramma's die de analyse zelf uit voeren, zodat het kind meteen op een volgend niveau kan werken. Hetzelfde geldt voor taaiprogram ma's, die in velerlei varianten gebruikt worden. Daarnaast maken de kinderen die deelne men aan de Verlengde Schooldag (van 15.15 uur tot 16.30 uur) ken nis met de computer als hulpmid del in het onderwijs. 'Daniël, ik ga straks naar de Huiskamer van Synthese, ga je mee? De mazzel, Laurent.' Een mailtje van een leerling uit groep 7A naar een leerling uit groep 7B. Een van de vele mogelijkheden die Kennisnet biedt, is het gebruik van e-mail. De leerkrach ten maakten intern al gebruik van e-mail en sinds kort kunnen ook de kinderen naar hartelust e-mail- en. Alle kinderen van de school hebben een eigen e-mailadres. ICT<Informatie en Communicatie Technologie) coördinator Theo Geerlings is enthousiast "Dit is een uitstekende manier om aan de taalvaardigheid te werken. De kinderen leren op een speelse manier omgaan met alle facetten van de taal: woordgebruik, zins bouw, grammatica, stellen, leeste kens, werkwoordsvervoegingen, noem maar op. Je ziet ook dat kin deren met een geweldig enthou siasme aan het werk gaan, ze zou den elke minuut van de dag aan de computer willen mailen." De Flierefluit is zich nu aan het oriënteren om te gaan mailen naar andere scholen of instellingen. Of, zoals deze leerling het doet, naar huis mailen: 'Cas, dit is een mailtje van en aan jezelf. Denk je eraan dat je str aks nog je Topo-proefwerk moet leren! Overmorgen hebben we toets. Groeten van jezelf.' Informatie, vragen, Info@Flierefluit.nl tips: Harrie Holtackers heeft zijn ver trek aangekondigd bij de Oos- trumse dorpsraad. De voorzitter wil in september 2002 afscheid nemen. Hij heeft al twintig jaar zitting iri de dorpsraad waarvan de laatste twaalf jaar als voorzit ter. Het is nog niet bekend wie hem gaat opvolgen in Oostrum. Tegelijkertijd neemt Holtackers (62) afscheid als voorzitter van het dorpsradenoverleg. In juli 1997 volgde de Oostrummer de vertrekkende preses Harrie Philip- sen uit Ysselsteyn op. In het dorpsradenoverleg, waarin de tien kerkdorpen vertegenwoor digd zijn, mogen alleen dorpsraad- leden zitting hebben. Ook pen ningmeester Hay Heidens stopt bij het dorpsradenoverleg. De Leunenaar heeft vanaf de oprich ting in 1980 deze bestuursfunctie vervuld. Daarvoor zat Heidens ook al in de werkgroep Kleine Kernen waaruit het dorpsraden overleg voortkwam. Het dagelijks bestuur van de gezamenlijke dorpsraden telt vijf personen. Naast voorzitter Holtackers en penningmeester Heidens zijn dat secretaris Toon Ewals uit Oirlo, Sieb Nijssen uit Ysselsteyn als ver tegenwoordiger van de grote dor pen en Lei Pouwels uit Heide als vertegenwoordiger van de kleine dorpen. Het dorpsradenoverleg - dat maandelijks bij elkaar komt - telt in totaal twintig leden, uit ieder dorp twee. en w M e£u M&e&etr MMP ve tbRuiAiesm MAaee m scHoatueeuae/em/ veieee nee EMxeu- einveee/j,, ve Meeste vaKx&zeio £Aam pep Fiers, maak scMoos.eouui&ev (eeMtó.AMoeeeu Groot alarm vrijdagmiddag rond 16.30 uur in de Patersstraat in Venray. Politie, brandweer en ambulancepersoneel rukten uit na een melding van een brand in een resocialisatiewoning voor ex-psy- chiatrische patiënten. Na onderzoek bleek dat een bewoner van het huis zijn dekens en matras in brand had gestoken, wat een enorme rookontwikke ling tot gevolg had. Niemand raakte gewond, maar enkele bewoners hadden vanwe ge de rookontwikkeling wel moei te met ademhalen. Het pand is vanwege rook- en roetschade voorlopig niet bewoonbaar. Euro succesvol ingevoerd Ook onze klanten hebben op 1 januari de euro massaal omarmd. De Rabobank kijkt dan ook met tevredenheid terug op de invoering van de nieuwe munt. Vooral als u bedenkt dat deze operatie in de zeer korte periode rond de Kerst en de jaarwisseling heeft plaatsgevonden. Door de massale opkomst van onze klanten, met name in de eerste dagen van het nieuwe jaar, ontstonden op onze kantoren wel wat lan gere wachttijden, maar dit heeft nergens tot noemenswaardige proble men geleid. De geldautomaten zijn in de nieuwjaarsnacht zonder pro blemen overgeschakeld van guldens op euro's. Winkelbedrijven en horecazaken hebben stipt op tijd hun euro's ontvangen en mede gezorgd voor een vlotte afvoer van de oude guldens. Wij willen al onze klanten hartelijk bedanken voor de prettige samen werking, waardoor de overstap naar de nieuwe munt vlot en soepel is verlopen. Terecht kunnen we zeggen: "De euro is van ons allemaal!" Buitenlands muntgeld Heeft u nog restanten buitenlands muntgeld in huis en vraagt u zich af waar u daarmee naar toe moet? Loop dan even een van onze kantoren binnen. Daar staan collectebussen van de stichting Coins for Care. Zo raakt u uw kleine muntgeld kwijt en ondersteunt u een groot aantal goede doelen! U kunt hiervoor nog de gehele maand maart bij ons terecht. Innovatieprijs 2002 Eind maart krijgen alle leden van Rabobank Venray Meerlo-Wanssum informatie toegestuurd over de Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Innovatieprijs 2002. Heeft u een innovatief idee en bent u lid van onze bank, dan kunt u meedingen naar mooie prijzen. We houden u op de hoogte! Venray Meerlo-Wanssum Ysselsteyn werd afgelopen jaar getroffen door 54 inbraken uit auto's. Bovendien werd het dorp geplaagd door talloze woningin braken. De politie zegt geschrok ken te zijn van de cijfers en bezoekt komende maandag een openbare dorpsraadvergadering. Volgens dorpsraadvoorzitter Sieb Nijssen heeft de politie nog niet Theo Zegers, voorzitter van dorpsraad Merselo, oppert het idee om bewoners zelf nieuw- bouwplannen te laten ontwik kelen. Hij ziet liever geen pro- jectonwikkelaars in de dorpen "Dan komen er woningen die beter zijn afgestemd zijn op wat de mensen zelf willen. Die zijn dan ook beter verkoop baar." Burgemeester Waals vond het een goede zaak. "Want ook ik zit niet te wachten op projectont wikkelaars in de dorpen. Bij klei nere locaties vind ik eigen initia tief belangrijker dan een projectontwikkelaar." Voorwaar de is wel dat de bouwplannen passen binnen het bestemmings plan en de stedenbouwkundige eisen. "Als er een goede samen hang in het plan zit en het is afge stemd met de dorpsraad dan vind ik het best", aldus Waals. De politie heeft donderdagmor gen bij een verkeerscontrole op de Stationsweg elf automobilisten bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. In totaal zijn bij de controle vijftig automobilisten gecontroleerd op het gebruik van de autogordel. eens een compleet beeld omdat enkele mensen geen aangifte heb ben gedaan. "Het veiligheidsge voel is in ieder geval afgenomen in Ysselsteyn", aldus Nijssen. De autoinbraken komen vooral voor in de nieuwe wijk Dopheide. Een paar jaar geleden had Oostrum eveneens last van een golf aan autoinbraken. Ook toen werd een dorpsbijeenkomst belegd met de politie. Volgens dorpsraadvoorzit ter Harrie Holtackers heeft de uit leg van de politie toen geholpen. Bewoners hebben preventieve maatregelen getroffen en de con trole is vergroot. Burgemeester Waals spreekt van golven van georganiseerde inbraken die zich nu naar Ysselsteyn hebben ver plaatst. De woninginbraken gebeuren vooral in het Ysselsteyn- se buitengebied. De bewoners hebben het vermoeden dat groep jes Oost-Europeanen de daders zijn. Zij melden zich vaak onge vraagd op het erf of komen ach terom met de vraag dat ze op zoek zijn naar werk. Bij een elfjarige jongen uit Venray is vorige week besmet ting met de meningokokbacte- rie geconstateerd. Docenten en leerlingen van zijn school zijn een dag later per brief op de hoogte gesteld van de besmetting. Mensen uit de directe omge ving van de jongen hebben van de GGD een antibioticum gekregen, een standaardprocedure die altijd gevolgd wordt bij individuele besmettingen met de bacterie. Volgens de GGD gaat het om indi viduele gevallen die geen verband met elkaar hebben en is er abso^ luut geen reden voor paniek. Vori ge week werd ook bij een leerling van de basisschool in Oirlo meningokokken geconstateerd. Voor ouders is een beginnende meningokokken infectie lastig te herkennen. Vaak worden de eer ste symptomen aangezien voor een griepje en raadpleegt men geen arts. Bovendien kan de ziek te zich van 'een beetje ziek voe len' binnen enkele uren tot een levensbedreigende aandoening ontwikkelen. V> KEUKENINRICHTING op afspraak, ook 's avonds donderdagavond Wanssum geopend tot 21.00 uur

Peel en Maas | 2002 | | pagina 9