Boerenlobby geslaagd Het contrast tussen Heide en Brukske Zachte lenzen DE EETKAMER Jarige Lizzy mag stemmen c "Jongeren meer betrekken bij verkiezingen" Winnares prijsvraag NTACTLENZEN Castenray laat Van de Ven vallen SluisgLedC VENRAY RUIMT OP KORTINGEN TOT 60% Vervolg pag. 1 Vrouwen maken flinke klapper t jjpEEL EN MAAS Donderdag 7 maart 2002 - Pagina 3 Jantje lacht en Jantje huilt. Aan het begin van de avond [Wam CDA-lijs.ttrekker Jan jiiessen nog zelfverzekerd en achend het gemeentehuis ft linnen, maar allengs betrok [jjn gezicht nadat de eerste litslagen de bomvolle raad zaal binnenrolden. Winst voor je lokale partijen, duidelijk perlies voor de coalitie. De jjsttrekkers van CDA, WD en PvdA konden de oppositielei jers van Samenwerking Ven ■ay en fractie Van de Vorle na afloop hartelijk met hun histo rische zege feliciteren. Na een spannend uurtje verkie zingen voor velen een verrassen de uitkomst. De inwoners van de jemeente Venray kiezen voor een indere, meer lokale koers. De overwinning van de lokale partij- in tekende zich al vanaf het aller- icrste begin aan. Fractie Van de forle en Samenwerking Venray •j scoorden hoog, vooral bij de kie- y zers in het centrum van Venray, P het CDA scoorde traditioneel i1! goed in de dorpen, maar minder goed dan verwacht. Met als resul taat dat de lokale partijen na de bekendmaking van de officiële uitslag de champagneflessen kon den ontkurken. In het kamp van Joost van de Vorle en Ike Busser van Samen werking Venray was de sfeer vanaf het allereerste begin uiter aard opperbest. De uitslagen van Ide verkiezingen tekenden zich meteen in het voordeel van de lokalen af. "Wacht maar af, het wordt nog wel beter':, pochte Joost van de Vorle tegen presenta trice Elske van Beek, medewerker I bestuurszaken van de gemeente I Venray, na het bekend worden van de eerste uitslagen. En daar mee had de Venraynaar niets teveel gezegd, zo bleek een span- tiend halfuurtje later, want fractie Van de Vorle wist liefst 3532 stemmers aan zich te binden ,(21,09%), tegen 2722 stemmers (15,8%) in 1998. Vijf zetels voor HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN K U R iS'T J EMS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Blijde gezichten bij de winnaars: Ike Busser van Samenwerking en Gerrit temmens van fraktie v.d. Vorle feliciteren elkaar. SAMENWERKING WINNAAR Samenwerking Venray was de tweede, nog grotere triomfator van de gemeenteraadsverkiezin gen 2002. Van twee naar vijf zetels. Ike Busser glunderde tot achter zijn oren bij het horen van het aantal stemmen en het forse aantal zetels dat zijn partij in de wacht wist te slepen. Even wist hij geen woord uit te brengen van blijdschap, maar zijn brede glim lach en stralende blik sprak boek delen. Samenwerking steeg met stip en kreeg liefst 3418 stemmen (20,41%), tegen 1906 (11,06%) in 1998. De 1395 stemmen die D66 in 1998 mocht ontvangen (de partij keert in de nieuwe raadsperiode niet terug) lijken vooral in de zak van Samenwerking Venray en in mindere mate van fractie Van de Vorle terecht te zijn gekomen. De WD bleef dit jaar steken op 2099 stemmen (12,54%), in 1998 kregen de liberalen 1942 (11,27%). Het CDA is de grote ver liezer. De partij van de wethouder Driessen en Heidens ontving het, dit jaar het vertrouwen van 4973 kiezers (29,7%), in 1998 kozen nog 6437 Venraynaren (37,37%) voor de christen-democraten. De PvdA van lijsttrekker Bert Lins- kens verloor licht. Dit jaar wist de partij 2723 stemmen (16,26%) te behalen, in 1998 kozen nog 2826 inwoners (16,4%) van de gemeen te Venray voor de PvdA. -Het opkomstpercentage was met 58,24% iets lager dan in 1998 (61,2%). In 1994 kwam 62,1% naar de stembus en in 1990 56,8%. Met de woorden "de democra tie heeft gesproken", besloot bur gemeester Jos Waals een gedenk waardige avond, zowel voor de winnaars als de verliezers van de gemeenteraadsverkiezingen 2002. Jarig, achttien jaar en direct mogen stemmen. Dat overkwam Lizzie Saffrie uit Venray, die op woensdag 6 maart, precies op de dag van de gemeenteraadsverkie zingen, 18 jaar werd. Samen met haar moeder en vader toog Lizzie voor de eerste keer in haar leven naar een stem bureau. Ook oma was mét een filmca- Lizzy Saffrie werd op woens dag 6 maart 18 jaar en mocht direct gaan stemmen mera van de partij, om de eerste stem van Lizzy voor het filmar chief van de familie vast te leggen. "Ik vind het belangrijk dat ook jongeren hun mening laten horen", vertelt Lizzy, die in de afgelopen weken door pa en ma werd geïnformeerd over de poli tiek en de standpunten van de diverse partijen in Venray, waarna ze precies wist op welke partij ze zou gaan stemmen. Nadat ze haar stem had laten vastleggen, kreeg ze van pa Saffrie nog een presentje voor haar acht tiende verjaardag overhandigd. "En nu gaan we feestvieren", aldus een lachende Lizzy. Jongeren moeten nog meer betrokken worden bij de gemeenteraadsverkiezingen. Dat stelde burgemeester Waals voor aanvang van de verkie zingsavond in het gemeente huis van Venray. Samen met gemeentesecretaris Lucassen ïad de Venrayse burgervader woensdag een rondje stembu reaus gemaakt. 'Ik zie in de stembureaus alleen maar oudere mensen die de stem men tellen. Wellicht is het een idee om middelbare scholieren als een soort stage een dagje in een stembureau te laten meedraaien", vertelde Waals aan ruim 200 belangstellenden in het gemeen tehuis. Ook de politieke partijen zou den zich meer moeten inzetten om jongeren bij de politiek te betrekken. 'Het is voor de demo cratie erg belangrijk dat ook zij aan het politieke proces deelne men. Een mooie uitdaging voor de politiek en de gemeente Ven- jray", aldus Waals. Woensdag hebben zich weinig technische en logistieke proble men voorgedaan bij de gemeente raadsverkiezingen in Venray, ver telt voorlichtster Silvia van Nispen. "Alleen het stembureau in De Sprank was woensdagmor gen moeilijk bereikbaar. Maar die jproblemen zijn in de loop van de morgen snel hersteld door wat extra verwijzingsborden op de route naar het stembureau te plaatsen. Voor de rest is de verkie zingsdag in Venray eigenlijk pro bleemloos verlopen." Had Tiny Grebenjak stilletjes gehoopt op een zetel, de verkie zing van Tineke Lamers kwam als donderslag bij heldere hemel. Zij stond als achtste op de lijst van Samenwerking. "Ik sta perplex. Ik had dit nooit gedacht. Ik sta voor een groot dilemma. Want ik weet niet of ik het wel doe", zegt zij. Opvallend is dat Tineke haar man Jacques, die Op de vijfde plaats stond, uit de raad heeft gehou den. "Dat zat er wel in", bekend Jacques Lamers. 'Maar dit bete kent geen echtelijke ruzie", bekent hij. Een uurtje later heeft Tineke Lamers de klap' verwerkt. Ik ben over de schrik heen. Ik moet het doen voor de mensen die op mij hebben gestemd." Ook Jac ques kijk ineens een stuk vrolij ker. Want als we een wethouder leveren dan kom ik toch nog in de raad. Dan zit het echtpaar Lamers er samen in..." Tineke en Jacques glunderen. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Bij de dertien nieuwkomers in de raad zitten liefst drie agrariërs. Jan Classens (Yssel- steyn/CDA), Toon Loonen (Heide/CDA) en Theo Mulders (Veulen/Samenwerking) haal den het glansrijk. De boeren lobby van de afgelopen weken heeft zijn vruchten afgewor pen. Vooral de verkiezing van vee houder Toon Loonen was verras send. Want het kleine dorp Heide beschikt met Gerrit Verkoeijen al over een populair raadslid. "Voor al de agrarische hoek zal op mij gestemd hebben. Maar toen ik zag dat het CDA slechts acht zetels had, rekende ik er niet meer op" zegt Toon Loonen die in de voet sporen treedt van zijn vader en oud-wethouder Johan Loonen. Ach, het bloed kruipt waar het niet gaan kan", lacht het nieuwe raadslid. Heeft Heide nu twee raadsle den, dorpen als Leunen, Casten ray en Merselo zijn in de komende vier jaar helemaal niet méér verte genwoordigd. De teleurstelling valt van het gezicht van Henri van de Ven af te lezen want Castenray heeft hem hard laten vallen. In 1998 haalde Van de Ven nog 268 stemmen in zijn eigen dorp en nu nog slechts 91. Ik ben afgere kend op de bouwperikelen in Cas tenray. De politiek kan hard zijn want ik had nog graag doorge gaan. Maar het ergste vind ik het verlies nog voor het CDA. De teleurstelling is op het gezicht van Henri v.d. Ven af te lezen. Mevrou w Verheijen uit Oostrum is de winnares van de prijsvraag van de gemeente Venray. Ze voorspelde als beste de einduitslag en het opkomstpercentage van de gemeenteraadsverkiezin gen in Venray en kreeg woensdagavond als prijs een bedrag van 100 gulden overhandigd. Schoolstraat 31, 5801 BN Venray, tel.: 582215 Marion Harold Michiels Uitgebreide a la carte kaart 3-gangen menu v.a. €15.90 Op een regenachtige woens dagmiddag druppelen rond 16.30 uur de kiezers een voor een binnen. Velen zijn gewa pend met een paraplu. Zowel in gemeenschapshuis De Gel- derkoel in Heide als in het wijkcentrum De Kiosk in Brukske. Vier jaar geleden waren beide stembureau's eikaars tegenpolen^ Heide had met 81,4% de hoogste opkomst en wijkcentrum Brukske kwam met slechts 45,1% als slechtste uit de bus van de 22 Venrayse stemloka len. Heide doet opnieuw een gooi naar de eerste plek. Sraar Peeters is in De Gelderkoel de man van de statistieken. Van uur tot uur houdt hij aantal stemmers bij. "In de voormiddag hadden we meer kiezers dan in 1998", weet dorps raadvoorzitter Lei Pouwels. "Maar ik vermoed dat we het aantal van toen niet zullen halen. Burge meester Waals was zojuist hier en hij had de indruk dat de opkomst overal wat lager was." Sraar Peeters haalt zijn papieren tevoorschijn. Hij laat zien dat de vorige keer om 16.30 uur er 134 stemmers langs waren geweest. "En nu zijn het er 133. En kijk daar heb je nummer 134 al. We zullen wel vrijwel hezelfde uitko men", verwacht hij. Wie Heide komende vanaf Ven ray binnenrijdt komt opvallend veel gele posters van Samenwer king Venray tegen. "Die heeft Gerrit Verkoeijen allemaal opge hangen. Die is daar heel actief in", aldus Lei Pouwels die al van 's ochtends 7.00 uur als eerste aan wezig was. "We waren precies om 7.30 uur klaar en vijf minuten later kwam de eerste al binnen. Ik ben straks even naar huis geweest maar nu büjf ik tot het einde", zegt Pouwels die tevens voorzit ter van het stembureau is. Vier jaar geleden was niet het CDA maar Samenwerking de grootste partij in Heide. Dat kwam vooral voor rekening van raadslid Gerrit Verkoeijen. Dit maal heeft hij geduchte concuren- tie gekregen van Toon Loonen, zoon van oud-wethouder Johan, die op nummer 15 van de CDA- lijst staat. De 21-jarige Rudy Swinkels komt binnen. Hij bekent wat schuchter dat hij zijn oproepkaart kwijt is. "Dat lossen we wel op", zegt Gerard Remmers. "Heb je wel een legitimatie bij je?" En die heeft hij een. Waarna oud-school hoofd Herman Staal keurig een blanco stemkaart met de hand invult, "In 1983 ben ik hier met de VUT gegaan", vertelt Staal (78). "Sindsdien zit ik hier bij de verkie zingen op het stembureau. Dat is heel leuk want ik ken natuurlijk de meeste mensen. Ik was hier 24 jaar hoofd van de school." Rudy Swinkels krijgt zelfs com plimenten van de mensen achter het stembureau: "Voor anderen zou dit een goede reden zijn om niet te komen." In Heide was de opkomst om half vijf 38%. Dat is bijna de helft van de totale opkomst van 1998. In wijkcentrum De Kiosk in Brukske hebben rond hetzelfde tijdstip 410 mensen hun stem uit gebracht en dat is 23,5%. Er gloort hoop want daarmee is Brukske de helft van de vorige keer al gepas seerd (45,1%). "Ik heb ook het idee dat het deze keer drukker is. Er komen vooral meer allochto nen stemmen", zegt Dorien Rou wen. In de wijk hangen opvallend veel minder posters dan in Heide. Tegen vijf uur begint het toch aar dig te lopen in het wijkcentrum. Een man komt binnen met drie stemkaarten, gaat naar de stern- machine en verdwijnt weer. Als een groepje stemmers is afge werkt kom Dorien erachter dat hij slechts één keer heeft gestemd. Burmer en Pauk Kol, de andere twee stembureauleden, rennen naar buiten en weten de man nog te achterhalen. Hij verontschul digt zich .en doet een hernieuwde poging. De 'hersteltoets' moet er een paar keer aan te pas komen maar uiteindelijk lukt het toch. Er is even een adempauze die Paul Kol gebruikt om z'n hart te luchten. Hij woont al dertig jaar in Brukske, in de VerdiStraat. "Vind je het gek dat de mensen niet meer gaan stemmen? Ze hebben er zo de balen van. Het interes seert ze niets meer", vertelt Kol. "Er zijn in Brukske al zoveel onderzoeken geweest. Het begon met de sociale vernieuwing. Maar niets is er afgemaakt. Steeds opnieuw verscheen er een nieuw duur buro. Ze hebben hier met centen geknoeid en er is niets uit gekomen. Terwijl hier zoveel aan de hand is." Hij heeft maakt zich boos over de uitspraken van burgemeester Waals die Brukske vergeleek met de verloederde Schilderswijk. "Er wonen hier allochtenen, Neder landers en a-socialen en we zullen het met z'n allen moeten doen. Zo n burgemeester moet eens beter opletten wat hij zegt. Hij zou zelf eens een paar jaar in Brukske moeten komen wonen. Mensen die in grote bungalows wonen hebben altijd de grootste mond en denken dat zij het alle maal weten." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17,00 uur: Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 urn-. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 3