Kookdemonstratie en signeersessie nternationale Vrouwendag Culturen smelten samen in een kleurrijk spektakel Mignon en Joris in provinciale finale ezing bileum nnebloem •eel en maas peel en maas Bedankt voor üw duidelijkheid durf en daadkracht wdven ray^L OPENINGSTIJDEN: MA. 13 OO 18.00 duwo /do to oo - i a.oo MOP Reuver Tel: Q478-5714S1 KOOPZONDAG ZONDAG tO MAART VAN l! TOT 17 UUR èe>tcaêèoLd T woonaotKi MEUBEL TRADE CENTER - TEL. 077-4745551 Honderddrieëntwintigste jaargang - week 10 - donderdag 7 maart 2002 L EN MAAS parallelweg 1 o Auteur en tv-kok Lonny Gerungan in Venray pe Venrayse Vrouwenraad ■eft in verband met de vie- van de Internationale ouwendag op vrijdag 8 aart voor alle vrouwen uit gemeente Venray een fees- [jjk programma op touw zet. Het ontstaan van cle enwtionale Vrouwendag hangt 0 samen met de socialistische leidersbeweging, die zich vanaf d 19e eeuw bezighield met het rwerven van kiesrecht voor ereen en het verbeteren van de Idsomstandigheden. n Nederland werd in 1894 de reniging voor Vrouwen- srccht opgericht, met als enige el het verkrijgen van kiesrecht or de vrouw. De eerste iëmationale Vrouwendag werd gevierd in 1911 (in Nederland in 1912). De datum 8 maart stamt uit 1917 toen op deze dag in Moskou voor het eerst vrouwen staakten en demonstreerden, waarbij ze hardhandig in aanraking kwamen met de politie. Sinds 1921 wordt ter herinne ring aan deze staking op 8 maart wereldwijd de strijd die vrouwen hebben geleverd (en nog leveren) voor hun rechten op gebieden als werken, wonen, onderwijs en welzijn herdacht. VOORTOUW In Venray nam in 1989 het Katholieke Vrouwengilde het ini tiatief om samen met andere Venrayse vrouwenverenigingen een 8 maart-manifestatie te orga niseren. In volgende jaren is het voortouw genomen door de amb tenaar Emancipatiezaken van de gemeente Venray, bijgestaan door de werkgroep Emancipatiebeleid en diverse elkaar afwisselende vrouwenverenigingen en/of poli tieke organisaties. Sinds 1997 is de organisatie van de 8 maart-vie ring als Internationale Vrouwendag in handen van de werkgroep Activiteiten van de Venrayse Vrouwenraad. De Venrayse Vrouwenraad werd geïnstalleerd op 8 maart 1996. De Stichting Venrayse Vrouwenraad is een samenwer kingsverband van diverse vrou wenorganisaties, die met inacht neming van het eigen karakter en de zelfstandigheid van de aange sloten organisaties, de emancipa tie van alle vrouwen van Venray meer gestalte proberen te geven. PROGRAMMA Ter gelegenheid van 8 maart brengt de Venrayse Vrouwenraad een bezoek aan het Schuttersveld. Van 14.30 tot 15.30 uur schenken de vrouwen in de recreatiezaal koffie of thee. Om 15.00 uur start een optreden van Wim 'Smits (zang) en Piet Huijs (accordeon), waarbij het de bedoeling is dat iedereen die daar zin in heeft, meezingt. Voor zangboekjes wordt gezorgd. Bewoners, familie en vrienden zijn van harte wel kom. Het avondprogramma van de Venrayse Vrouwenraad, dat tot stand kwam in nauwe samenwer king met het Internationaal Vrouwencentrum, vindt plaats in de foyer van de Venrayse schouw burg en is alleen toegankelijk voor vrouwen. Aanvang: 19.30 uur. Na het welkomstwoord van Joke Phillipson, voorzitter van de vrouwenraad, brengen Hellen Trustfull en Liana Arrieta een avondvullend programma op de planken van de schouwburg (zie ook elders op deze pagina). De Venrayse Vrouwenraad no digt alle vrouwen in de gemeente Venray van harte uit om deze bij eenkomst in het kader van de Internationale Vrouwendag mee te maken. Mocht u graag willen komen, maar is het vervoer voor u een probleem, neem dan con tact op met het secretariaat van de vrouwenraad, Leonie Cals, tel: 546667. Harrie Vriens uit Well vertelt op nsdag 12 maart tijdens een zing voor de Historische Kring nil van Cuijk over de architec- ur van de Grote Kerk in Venray. ok de houtsnijkunst van de hou- beelden in het interieur wordt lorde cultuurhistoricus in zaal 't laantje aan de Grotestraat 88 in ïrlingsbeek aan de orde gesteld, ïvang: 20.00 uur. Ilarric Vriens zal vanuit een cul- uthistorische achtergrond, :de aan de hand van een groot mal dia's, een beeld schetsen in de architectuur van en de Utsnijkunst in de Grote Kerk. tals voorbeeld van Nederrijnse hitectuur, want ook Venray hoorde tot dit gebied. Als ver- Ig op deze lezing houdt de ng op zaterdag 27 april een nirsie naar de Grote Kerk. lenniskens nsta I I ati e erwarming elektro entilatie sanitair conditioning Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum 0478-532441, fax 0478-532645 Jenniskensinstallatie@Jewa.nl is dit jaar 25 jaar gele dat in Venray een ebloem-afdeling werd ericht. Tal van mensen |Jichamelijke beperkingen n sindsdien ervaren hoe regelmatig bezoek van een ebloemvrijwilliger(st)er de thuissituatie en de deel- aan zonnebloemactivi- ■len hun leven verrijkt. De Zonnebloem is inmiddels tgegroeid tot een sterke regio- Je afdeling met vijf zelfstandige aatselijke afdelingen in Venray i de kerkdorpen, met contact- °cpen in Wanssum en itterswijck. Dit zilveren feest zal beschei- en maar stijlvol gevierd worden, ede dankzij de steun van een total particuliere en zakelijke Onsoren. De opening van deze jubileum- Ering vindt plaats op zaterdag 1 maart in hotel Asteria in enray. Om 11.00 uur is daar een icharisticviering voor vrijwilli- Ers en gasten van de "nnebloem, die wordt opgedra- Endoor deken Coenen. Van 12.30 tot 14.00 uur volgt En receptie voor gasten, vrijwilli gs en genodigden. Ook oud-vrij- ■lligers en ondersteunende 'den van de Zonnebloem die :en uitnodiging hebben ontvan- En zijn van harte welkom bij Nreceptie. Ben abonnement waard X Avondvullend programma Hellen Trustfull en Liana Arrieta Op uitnodiging van Boekhandel Van den Munckhof in Venray komt op donderdag 11 april de beken de televisiekok en auteur Lonny Gerungan naar Venray, om in Restaurant Buitenlust een kookdemonstratie en sig neersessie te geven. Aanvang: 19.00 uur. Lonny Gerungan (1956) kwam ruim 25 jaar geleden naar Nederland. In Amsterdam aange komen nam hij een baantje als afwasser bij het toen befaamde en inmiddels verdwenen restaurant Speciaal. In de avonduren leerde Lonny Gerungan de Nederlandse taal. Binnen enkele jaren werkte hij zich op tot gastheer van het res taurant om vervolgens voor zich zelf te beginnen. Ruim vijftien jaar runde Lonny Gerungan in Amsterdam zijn eigen zaak, waarbij hij de steun kreeg van zijn inmiddels uit Indonesië overgekomen moeder Antoinette Roemahlaiselan. Niet alleen van haar, maar ook van zijn vader John Gerungan erfde Lonny zijn kooktalenten. Lonny's vader was vlak na de oorlog één van de bekendste koks in Indonesië. DE REISTAFEL In de keuken waar John Gerungan de leiding had legde zoon Lonny de basis voor zijn late re loopbaan als kok en culinair- specialist in Nederland. Vier jaar geleden begon Lonny Gerungan bij de TROS met zijn culinaire programma De Reistafel. Dat was voor de op Bali gebo ren chef-kok aanleiding om afscheid te nemen van zijn restau rant in Amsterdam. Lonny Gerungan stortte zich vanaf dat moment geheel op zijn nieuwe uitdaging: het presenteren en samenstellen van zijn televisiepro gramma en het schrijven van kookboeken. Inmiddels heeft NEGATIEF KWIJT?! In het kader van de Internationale Vrouwendag verzorgen de Venrayse Vrouwenraad en het Internationaal Vrouwencen trum Venray een avondvul lend programma in de Schouwburg Venray. Een pro gramma dat, hoe kan het ook anders, wordt gedragen door twee vrouwen: Hellen Trustfull en Liana Arrieta. Hellen Trustfull brengt een één uur durend programma van puur Surinaamse cultuur met een saus Hollandaise: Nengre Doro Torie (vertellingen van de Slavenpoort). Zo zijn er optredens van Surinaams/Nederlandse vrouwen in exotische kledij en een Kotto Anigsa show, een demonstratie van hoeden. Daarna vervolgt zij het programma met het stuk Biggie Visitie, vrij vertaald Vriendschap en Vertrouwen. Een verhaal van een Surinaamse vrouw met een knipoog naar de Nederlandse samenleving. "Het vertelt de belevenissen van Affie en Coffie, een Surinaams echt paar, en hun Nederlandse buren Toos en Thomas. Het is een uit wisseling van culturen in een alle daagse omgeving", aldus Trustfull. Nengre Doro Torie is een produc tie van Hellen Trustfull. De verha len zijn door haar geschreven en worden ook door haar verteld. De regie van het stuk is in handen van haar dochter Simone. Hellen, geboren in Paramaribo (Suriname), is leerkracht in het basisonderwijs in Venray. Met een eerder programma, Anansie Torie, werd zij in 2001 genomi neerd voor de Kinjer Kultuurpries van LIHaar nieuwe programma Nengre Doro Torie verwijst naar de slaven in Suriname die oor spronkelijk uit West-Afrika kwa men. Trustfull vertelt: "Zij brach ten verhalen mee uit onder andere het dierenrijk en de gees tenwereld. Een nengre doro is de poort naast de herenhuizen voor de slaven. De slaven mochten Hellen Trustfull (rechts) en Liana Arrieta presenteren een avond vullend, kleurrijk spektakel in de schouwburg onder geen beding gebruik maken van de monumentale voor deur van de slavenmeester. Alle nieuwtjes, roddels en belevenis sen en verhalen van de slaven kwamen en gingen via de negre doro, de slavenpoort. De slaven- poorten bestaan nog steeds maar hebben gelukkig niet meer de functie van toen. Tegenwoordig is de slavenpoort de ingang voor familie, vrienden en bekenden die achterom komen." AKafsluiting van haar programnta is er een Amba Prefoeroe. Een wat? "Laat ik het er op houden dat het een hele leuke verrassing is." EVA Na Hellen Trustfull is het de beurt aan Liana Arrieta. Samen met twintig vrouwen uit Venray brengt zij de première van de dansshow De Kinderen van Eva waarin zeven continenten wor den aangedaan. Liana startte in juni 2000 met salsa-lessen voor vrouwen in de wijk Veltum. Vanuit die groep ontstond ook het idee om een dansshow te pro duceren. "Ik heb bijna anderhalf jaar zitten brainstormen over dit idee", zegt de uit Venezuela afkomstige Venrayse. De show wordt gedragen door twintig vrouwen van verschillende afkomst: Spaans, Peruaans, Grieks, Russisch, Indonesisch, Afrikaans, Surinaams, Venezolaans en Nederlands. De show verwijst naar het begin der tijden vertegenwoordigd door Eva. De afzonderlijke culturen vermengen zich in een gamma van verschillende kleuren, dansen en liederen van vrede op aarde. "Waar de wereld behoefte aan heeft", verduidelijkt Liana, "Daarom presenteren wij de mensheid van deze kleine pla neet, verdeeld over zeven ver schillende continenten met ver schillende kleuren. Uiteindelijk zijn wij allemaal ontstaan op één aarde, zonder grenzen of religie. Het verenigen van mensen zie ik dan ook als de grootste uitdaging van de mensheid." De Kinderen van Eva is een kleurrijk spektakel met muziek en show met Afrikaanse invloeden (trommels, dans en maskers), Aziatische (Indonesische dans en Chinese draak), Arabische (buik dansen), Europese (wals), Noord- Amerikaanse (country) en Zuid- Amerikaanse (trommels, samba, salsa). Mara meer nog dan het kleurrijke spektakel geniet Liana Arrieta van de achterliggende gedachte van De Kinderen van Eva..s'Ik heb er van genoten om samen met vrouwen uit andere culturen een programma neer te zetten. Mensen die denken als ik, met dezelfde gevoelens en die bereid zijn geweest om samen zo'n productie te verzorgen. Die onderlinge band en de medewer king die we van alle kanten heb ben gekregen, stemmen mij het meest tevreden. Ik hoop dat de bezoekers dan ook met volle teu gen genieten." Lonny Gerungan vier televisiese ries over zijn geboorteland Indonesië gemaakt en verschenen er vijf kook- en kijkboeken die door hem zijn geschreven. Medio maart 2002 verschijnt zijn zesde boek: 'De Complete Indonesische Keuken'. In dit stan daardwerk geeft Lonny Gerungan een totaaloverzicht van de Indonesische keuken. In het najaar van 2002 volgt een nieuwe culinaire televisieserie die in de komende zomermaanden zal wor den opgenomen. Lonny Gerungan is niet alleen kok en culinair-specialist op het gebied van exotische keukens, maar ook een getalenteerd zan ger. In het verleden vertegenwoor digde hij zijn geboorte-eiland Bali bij het Nationale Songfestival in de Indonesische hoofdstad Jakarta. Acht jaar geleden maakte Lonny Gerungan in Nederland zijn cd-debuut met het nummer 'Meer dan zomaar iemand'. Kaarten voor de kook- en sig neersessie zijn verkrijgbaar bij Boekhandel Van den Munckhof en Restaurant Buitenlust in Venray. Kosten: 7 euro p.p., inclu sief twee consumpties en een kor ting bij aankoop van een boek tij dens deze avond. Mignon Rutten van basisschool De Kruudwis in Venray en Joris Verheijen van de St. Odaschool in Ysselsteyn zijn afgelopen zaterdag tijdens de Regionale Voorleesdag in Gennep respectievelijk op een eerste en tweede plaats geëin digd. Een week eerder tijdens het Venrays voorleeskampioenschap waren de rollen omgedraaid, toen werd Joris eerste en Mignon twee de. Joris Verheijen en Mignon Rutten nemen nu deel aan de pro vinciale finale op 8 april in het Theaterhotel de Oranjerie in Roermond. Alle provinciale win naars treffen elkaar op 15 mei in Utrecht tijdens de Nationale Voorleesdag. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in MAAK NU (10/151 FOTO VAN FOTO Auteur en tv-kok Lonny Gerungan komt op uitnodiging van Boekhandel Van den Munckhof naar Venray Foto: Freek Esser Ook APS in 1 uur

Peel en Maas | 2002 | | pagina 15