|ennedymars definitief van de baan Lourdescomité viert 25-jarig jubileum Exploitant Lucassen: "We zijn slechts in onderhandeling" "Woningbouw Heide het grootste drama" Presentatie nieuwe jongerenkrant eden orpsraad in emeenteraad" eslaagd i/Wat is leerplicht? Interesse voor bedevaarten groeit nog steeds Waals: "Tankstation vertrekt naar Hulst II" Niets! Autogordel Alcohol controle Dorpen vestigen hoop op nieuwe Stankwet Winkeldief EN MAAS Donderdag 7 maart 2002 - Pagina 11 jest nieuws voor alle wan- [iefhebbers uit Venray en eving. De Kennedymars enray is ook dit jaar weer |ile baan. Het gemeentelijk idiebedrag van 3630 euro :a 8000 gulden) is te wei- 3in het wandelevenement boten te kunnen zetten, penningmeester Jan uS. X Kennedymars ging ook Jgjaar niet door, toen vanwege Aitbraak van mond- en klauw- lende ontwikkelingen en wij lden in de organisatie. Van de Inisatóren stopten FC Hento |e Zangers van Sint Frans en zaalvoetbalvereniging K/Alustema besloot door te met het opzetten van het jlfestijn, dat in de loop der n grote populariteit in de regio wist op te bouwen. In 2000 namen 321 en in 1999 378 wan delaars aan de Kennedymars deel. Dit jaar zou de Kennedymars op 18 en 19 mei met een gewijzig de organisatie en een veranderd programma (geen skeelertocht, maar wel een gezinstocht over 40 kilometer) een doorstart krijgen. SUBSIDIE De Stichting Kennedymars had aan de gemeente Venray- een sub sidie van 13.000 gulden gevraagd, maar kreeg mondeling van wet houder Driessen te horen dat het evenement 'slechts' 3630 euro (circa 8000 gulden) tegemoet kon zien. En dat bedrag is te weinig om de Kennedymars goed te kun nen organiseren, vertelt Jan Smals. "Vorig jaar hebben we op een rijtje gezet of het voor HVC- Alustema een haalbare kaart is om een financieel verantwoorde Ken nedymars op touw te zetten en of we voldoende vrijwilligers op de been zouden weten te brengen. Die uitkomst bleek positief en dus zijn we enthousiast aan de slag gegaan en hebben een nieuw pro gramma in elkaar getimmerd. Met een andere invulling van het pro gramma en het Schouwburgplein, om op die manier nog meer toe schouwers naar het hartje van Venray te kunnen trekken." PLANNEN ROND De plannen waren in grote lij nen klaar, de route was groten deels bekend, het was alleen wachten op de subsidie van de gemeente. In augustus 2001 toog de orga nisatie al naar het gemeentehuis om haar aanvraag mondeling toe te lichten en twee maanden later, in oktober, werd een definitieve schriftelijke aanvraag met finan ciële onderbouwing voor een bedrag van 13.000 gulden inge diend. "Maandenlang hoorden we niets, totdat we medio november plotseling in de Peel en Maas lazen dat de gemeente onze aan vraag niet ontvangen had. De stukken bleken kwijt te zijn." Jan Smals faxte de aanvraag als nog naar de gemeente Venray, waarna in februari 2002 de subsi dies in het kader van de Evene mentennota eindelijk in de com missies werden behandeld. In de gemeenteraad zijn de subsidies nog niet aan de orde geweest. "Tot op heden hebben we dus nog steeds geen officiële toezeg ging van de gemeente. Maar een bedrag van 3630 euro (circa 8000 gulden) is sowieso te weinig om de organisatie van de Kennedy mars financieel rond te krijgen", weet Smals. "Daarbij komt dat het wel erg lang duurde voordat bekend werd hoeveel geld we zouden ontvangen. Op 1 maart wilden we beginnen met het openstellen van de inschrijvings termijn voor belangstellenden, maar door de trage afhandeling van de gemeente Venray, was het voor ons niet mogelijk om binnen de termijn een fatsoenlijke en financieel gezonde Kennedymars te organiseren." De toekomst van het wandelfes tijn ziet Smals donker in. "De Ken nedymars is voor het tweede jaar van de wandelkalender verdwe nen. Ik denk dat het evenement verleden tijd is. Erg triest." Dc dorpsraden in de ïeente Venray gaan hun luten wijzigen. Want vol- dit reglement is het imenteel niet mogelijk dat lid van de dorpsraad geko- n wordt in de gemeente- id. n Oirlo doet zich dit probleem |r indien de nieuwe dorpsraad- orzitter Patrick van der Broeck het CDA in de raad komt. ï)eze statuten zijn destijds op ies van de gemeente samenge- ld", zegt dorpsraadlid Toon als. "Maar het bestuur kan ze flzelf wijzigen", zo heeft hij ont- It. jurgemeester Waals vindt het 's een goede zaak wanneer en van dorpsraden ook in de Deenteraad zitting nemen. "Ik dat juist willen stimuleren, it het zijn vaak mensen die :cies weten wat er leeft in een rp. En het is ook in de geest nieuwe gemeentewet." Bscar Lemmers uit Venray is fomovccrd in wiskunde aan [universiteit van Amsterdam. Jdcr al studeerde hij af in wis- |de aan de Universiteit in Nij- sgen. De komende vier maan- |is Oscar Lemmers verbonden P de universiteit van Umea in pn de Fontys Hogeschool in jhoven is Callista Smedts uit ^strum geslaagd voor de oplei- Jng Sociaal Pedagogische IIulp- Iflening. 1 De volledige leerplicht begint de eerste dag van de maand Neen kind vijf jaar is geworden. i het eind van het schooljaar, prin een leerling 16 jaar word, de volledige leerplicht. De partiële, ofwel de gedeelte- ik leerplicht ligt in het verleng en de volledige leerplicht, flgeren die 16 jaar zijn gewor- 'n of twaalf schooljaren hebben "odopen hebben geen zin meer m k' beginnen aan een volledige •leiding, moeten gedurende 1 nooljaar minimaal twee dagen ;rweek onderwijs volgen. Een Pooljaar is van 31 augustus tot net 1 juli. De school meldt ,l5 "geoorloofd schoolverzuim 01 'Woonlijk aan de leerplichtamb- ^ar, waarin hij/ zij gaat uitzoe- p of er een ernstige reden ach- 'iet verzuim schuilt. Er kan ake zijn van een proces ver- Jongeren Infotheek aan de Poolstraat 16 in Venray is open pde volgende dagen en tijden: fandag tot en met donderdag 31114 00 tot 17.00 uur en vrijdag 14.00 tot 20.00 uur. Het Lourdescomité afdeling Venray, werkend onder de Stichting Limburgse Bedevaar ten, viert op zaterdag 16 maart haar 25-jarig jubileum. Al 25 jaar zorgt het Venrayse comité ervoor dat jaarlijks tiental len zieken en gehandicapten uit Venray-centrum en de kerkdor pen een bedevaart naar Lourdes kunnen meemaken. Voor die mensen zijn uiteraard financiële middelen nodig om zo n bede vaart op touw te zetten. "Geluk kig bestaat het Lourdescomité afcieling Venray uit een actief bestuur en een groot aantal vaste medewerkers, die op vrijwillige basis op pad gaan om de nodige financiële middelen bij elkaar te krijgen", vertelt voorzitster J. van Stiphout-Pennings. Daarnaast gaat jaarlijks ook een Het bestuur van het jubilerende Lourdescomité heeft een feestelijk programma in elkaar getimmerd. aantal pelgrims op pad om via een collecte geld in het laatje te bren gen. Ook de traditionele verkoop van donateurskaarten is een prima inkomstenbron voor het Venrayse comité. Deze beide activiteiten zorgen voor de grootste financiële inbreng, maar ook andere activi teiten worden door het bestuur georganiseerd om de benodigde gelden binnen te brengen. Zo zijn er in het verleden in de winter bijvoorbeeld erwtensoep en belegde broodjes verkocht op en bij de ijsbanen in Venray, zijn er bloemen verkocht en werden er fancy fair-avonden gehouden. Maandag werd penningmeester G. Philipsen door het bestuur in het zonnetje gezet vanwege zijn 25-jarig jubileum. "Gerard (Sraar) is iemand van het eerste uur en heeft altijd zijn beste beentje voorgezet. En nog steeds. We hebben hém een mooi aandenken geschonken", zegt voorzitster Van Stiphout. GROEI REIZIGERS In 1977 gingen in totaal 47 (zie ken 16; zelfbetalenden 31) men sen met het Venrayse comité naar Lourdes, maar dat aantal is inmid dels fors gegroeid naar 2266 (zie ken 779; zelfbetalenden 1487) in 2001. "Samen met het bestuur zorgen de tientallen vrijwilligers uit Ven ray ervoör dat zoveel zieken uit Venray en de kerkdorpen de bedevaart naar Lourdes konden en nu nog kunnen maken", aldus Van Stiphout. Het 25-jarig jubileum wordt gevierd op zaterdag 16 maart met een Heilige Mis in de Paterskerk in Venray, aanvang: 18.00 uur. Celebranten zijn mgr Snackers, voorzitter van de Limburgse bede vaart, en aalmoezenier R.A. de Graaf Woutering van voornoemde kerk, en zal worden opgeluisterd door het seniorenkoor Crescendo uit Venray. Aansluitend houdt het bestuur een receptie van 19 30 tot 21.00 uur in restaurant Bowling Venray aan de Mgr Hanssenstraat 10 in Oostrum. Voor informatie over de Lour- desreizen kunt u contact opne men met de familie Van Stiphout, tel: 586721. Volgens burgemeester Waals zijn de woningbouwperikelen in Leunen uit de wereld. Het uitbreidingsplan kan weer verder worden volgebouwd. De nieuwbouw in plan De Korenmolen stagneert momenteel vanwege de milieucirkel van tankstation De Aide Smidse aan de Albion- straat. "Dat probleem is nu opgelost", verklaarde Waals maandag in het dorpsraden- overleg. "Het gasvulpunt ver trekt naar de PVD-locatie op de Hulst H." Martha Lucassen reageert ver baasd op de woorden van de bur gemeester. "Ik snap niet wat de gemeente aan het doen is", ver zucht zij. "We zijn al 2,5 jaar in onderhandeling maar er is nog geen duidelijkheid. Er ligt een voorstel van ons en er ligt een voorstel van de gemeente. Maar daarover is nog geen overeen stemming. We zijn er nog niet uit." Lucassen vindt het niet netjes vJin Waals dat hij dit soort verha len de wereld inbrengt. Dë exploitant vreest omzetverlies als de klanten horen dat het bedrijf binnenkort gaat vertrekken. "Wc zitten al tachtig jaar op deze plek in Leunen. Dit is de derde genera tie van de familie Lucassen die toch wel wat heeft opgebouwd. En dat gooi je niet zomaar weg." Het uitbreidingsplan De Koren molen telt drie bouwfases. De laatste van de 37 woningen van fase 1 worden nu afgebouwd. Aan fase 2 kan niet begonnen worden vanwege de milieucirkel van het gasvulpunt. Fase 3 is pas voorzien vanaf 2006 waarvoor een perceel van de familie Litjens moet wor den aangekocht. Er is bekeken of het gasvulpunt verplaatst kon worden zodat de woningbouw in fase 2 toch van start kan gaan. Volgens Martha Lucassen was dat technisch niet mogelijk omdat dan de gasleiding naar het tankstation té lang zou worden. Zij beseft dat het exploi teren van een benzine- en gasver- kooppunt middenin de dorpskern steeds moeilijker wordt. "Er rijzen inderdaad steeds meer proble men. We zijn daarom best bereid om te verhuizen naar de Hulst II. Alleen gaat dat niet zo gemakke lijk. We zitten namelijk vast aan een contract met de oliemaat schappij dat pas in 2005 afloopt. En dat is verbonden aan deze loca tie. Bovendien weten we niet of wc helemaal zullen vertrekken of alleen het LPG-verkooppunt." GOEDE locatie In 1995 is De Aide Smidse nog geheel gerenoveerd volgens de laatste milieueisen. Lucassen heeft destijds al onderhandeld met de gemeente om het tanksta tion even verderop te verplaatsen richting Venray. Juist op de plek waar nu het uitbreidingsplan ligt. "We zitten best op een goede locatie en zouden dan wat verder buiten de bebouwde kom komen te liggen. Maar de gemeente wilde dat niet want dat gebied zou een eeuwigdurende groenzo- ne blijven tussen Leunen en Ven ray. Terwijl het nu wordt volge bouwd", zegt Martha Lucassen. Op het nieuwe bedrijventerrein de Hulst II is langs de Henri Dunantstraat ruimte gereserveerd voor een tankstation. De gemeen te heeft steeds gezegd dat het wel om een 'vcrplaatser' moest gaan uit Venray-centrum. Mocht Lucassen toch tot over eenstemming komen over verhui zing dan is het naast discotheek De Steeg het tweede Leunse bedrijf dat naar de Hulst II ver trekt. De Aide Smidse is naast een tankstation een kleine super markt, waar de inwoners uit Leu nen ook terecht kunnen voor bus- kaarten, postzegels, kopiëren of faxen. Het betekent weer een ver lies van een winkelvoorziening in het dorp. In Vredepeel doet zich in klei nere mate een vergelijkbaar pro bleem voor. Daar kunnen drie woningen niet gebouwd worden vanwege het aanwezige gasvul punt van een benzinestation. Bur gemeester Waals: "Minister Pronk wil dat alle tankstations uit de woonomgeving verdwijnen. En dat vind ik terecht. Alleen betaalt de gemeente daar geen cent aan. Dat is puur een zaak van de ondernemer zelf en die gaan we echt niet uipen. Zo is het ook' in Leunen gebeurd. Lucassen ver trekt daar uit het oogpunt van zijn bedrijfsvoering." Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl De politie heeft bij een ver keerscontrole op de Stationsweg 11 automobilisten bekeurd voor het niet dragen van de autogor del. In totaal zijn bij de controle 50 automobilisten gecontroleerd op het gebruik van de autogordel. De politie heeft afgelopen zater dag bij een alcoholcontrole in het buitengebied geen dronken chauffeurs aangetroffen. In totaal werden twaalf bestuurders aan een blaastest onderworpen. Jelle v.d. Light overhandigde afgelopen maandag het eerste exemplaar van de nieuwe jonge renkrant aan wethóuder Jan Driessen van Venray. Een groep enthousiaste jongeren heeft de laatste weken keihard gewerkt om de nieuwe krant gestalte te geven. Hun idee achter de jonge renkrant is om een leuk informa tief blad te maken voor jongeren uit de gemeente Venray. Ook wil len zij de jongeren op de hoogte houden van zaken die hen aan- De makers van de eerste jon gerenkrant gaan, zoals het jongerenbeleid en het jongerenwerk. In de eerste jongerenkrant (oplage 1000 stuks) staan andere leuke dingen zoals bijvoorbeeld recepten voor alcoholvrije cocktails en cartoons. De jongerenkrant komt twee keer per jaar uit en alle jongeren kun nen en mogen ook meewerken aan de uitgaven door middel van een artikel te' schrijven, een strip te tekenen of iets anders. Omdat de jongerenkrant maar twee keer per jaar uitkomt is er ook een internetsite opgericht voor jonge ren uit Venray. Die site (jonge jonge.com) lijkt een doorslaand succes te worden. In de eerste week van haar bestaan werd de site maar liefst 3385 keer bezocht, hetgeen neer komt op dagelijks 480 bezoekers. Ook de eerste reacties van jonge ren komen al op de nieuwe web site binnen. In april komt minister Pronk (VROM) met een aan vulling op de nieuwe Stank wet. Op aandringen van de Eerste Kamer nam Pronk eind januari de wet terug om te bezien of de cumulatie van stankcirkels eruit geschrapt kan worden. Voor de dorpen gloort er weer hoop want het verdwijnen van cumulatie betekent dat er eindelijk weer gebouwd kan worden. Burge meester Waals tempert het optimisme: "De dorpen moe ten zich niet bij voorbaat rijk rekenen." Sinds het bouwdebacle in Mer selo zitten de meeste dorpen in de gemeente Venray op slot.' Want vanaf toen werd Venray ver plicht de desastreuze cumulatiere geling toe te passen. De bewuste woningen in Merselo en enkele huizen in Castenray ontsprongen nog net de dans. Maar buiten Oos- trum en Leunen kon nergens meer gebouwd worden. De dor pen lagen bedolven onder een lappendekken aan stankcirkels. Met wethouder Kersten (PvdA) hadden de dorpen ooit een tienja renplan opgesteld. In de periode 1997 tot en met 2006 zouden er irf totaal 366 woningen gebouwd worden. Halverwege, eind 2001, waren er 134 huizen gerealiseerd. Er zijn nu nog een kleine vijftig woningen uitgegeven of in aan bouw. WAALS TE GAST In het dorpsradenoverleg was afgelopen maandag burgemeester» Waals, portefeuillehouder van Volkshuisvesting, te gast om met de dorpen de stand van zaken door te nemen. Hij hoopt dat eind 2006 toch nog 80% van de 366 woningen gebouwd zullen zijn. "Als in april de cumulatieregeling verdwijnt betekent dit niet per definitie dat alle dorpen bebouwd kunnen worden volgens het afge sproken schema", waarschuwt hij. "We moeten de ruimte invul len volgens een evenwichtige, afweging. Want er mag niet over de agrarische sector heen gewalst worden. Die sector heeft het al moeilijk genoeg. Daar mogen we niet te licht over denken." Waals zei wel dat hij zich sterk zou maken voor zoveel mogelijk woningbouw in de dorpen. "Want die 366 woningen was een harde afspraak. Maar het moet wel in overleg met de Reconstruc- tiegroep en de provincie gebeu ren." De herziening van de bestem mingsplannen van de kerkdorpen is tijdelijk opgeschort. Waals wil eerst de gevolgen van de nieuwe Stankwet afwachten. "We staan in de startblokken, maar het heeft geen zin om nu verder te gaan. Want we weten niet wat we alle maal kunnen realiseren in de dor pen. Die duidelijkheid komt er pas in april als de stankwetgeving bekend is." Leunen heeft in het tienjaren plan een contingent van 72 woningen toebedeeld gekregen. Daarvan zijn er 45 gebouwd of uitgegeven. Er resteren voor Leu nen nog 27 nieuwe woningen tot in 2006. Ysselsteyn mocht evenveel bou wen als Leunen. Maar er zijn pas 24 huizen gerealiseerd, zodat Ysselsteyn nog 48 woningen mag bouwen in de komende vier jaar. Dit is exclusief het woonzorgcom plex. Oostrum heeft inmiddels 42 van de 68 woningen gebouwd. Fase 1 van het uitbreidingsplan is gereed maar de verkoop wil niet erg vlotten. Voor fase 2 heeft de gemeente nog geen keuze gemaakt tussen enkele projectont wikkelaars of Wonen Venray. Afhankelijk van de markt wordt er een mix aan vrije sectorwoningen of woningen voor starters gebouwd. Óm het uitbreidings plan mogelijk te maken heeft de gemeente een veehouderij uitge kocht in de hoek Mgr. Hanssen- straat-Deurneseweg. Dit terrein van enkele hectares ligt nu braak en heeft vooral vanwege geluids overlast nog geen bestemming. Oirlo ligt goed op schema met de realisatie van 28 van de 39 toe gezegde woningen. In Merselo zijn 16 van de 37 woningen gebouwd; nog 21 hui zen heeft het dorp tegoed. In Vredepeel zijn vijf van de acht kavels uitgegeven. De reste rende drie worden belemmerd door de milieucirkel van het gas vulpunt. Het uitbreidingsplan in Casten ray staat onder zware druk. Ener zijds ligt er een stankcirkel over het gebied van een intensieve vee houderij uit Horst. Anderzijds ligt er een bufferzone van 250 meter rondom de Castenrayse Vennen. Van de 29 woningen zijn er pas negen gerealiseerd. Voor de twin tig resterende woningen zal in het nieuwe bestemmingsplan een andere uitbreidingslocatie gezocht moeten worden. "Heide is het grootste drama", zei burgemeester Waals. In Heide zijn pas twee van de 17 woningen gebouwd. Het dorp ligt verder volledig op slot. In Smakt kunnen de overgeble- ven drie woningen, van de zeven, gebouwd worden. Aan de oostzij de van de St. Jozeflaan liggen bouwmogelijkheden. Maar de gemeente vraagt zich af of dit wel wenselijk is met het oog op het karakter van het dorp. Veulen heeft negen van de 17 woningen gebouwd. Met de sane ring van een stankcirkel middenin de dorpskern zijn er weer moge lijkheden genoeg. Buiten de acht resterende huizen gaat Veulen ook duurdere woningen bouwen voor de Ruimte voor ruimte rege ling. Dorpsraadvoorzitter Harry van Rijswijck pleitte voor ruimere kavels. "Het is zonde dat de laat ste kavels zo smal gemaakt zijn. We zitten in het buitengebied en daar is toch plaats genoeg." De politie heeft afgelopen zaterdag in een winkel aan de Bleek een 27-jarige man uit Stevensbeek aangehouden op verdenking van winkeldief stal. De man probeerde vleeswaren ter waarde van euro 9,07 mee te nemen zonder te betalen. De man werd meegenomen naar het poli tiebureau voor verder verhoor. De zaak zal worden afgehan deld door middel van snelrecht.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11