"Vijftig jaar getrouwd en nog steeds verliefd" "Ik voel me hier meteen thuis Nog een keer de frennesetters leisverslag iulawesi Muziekfeesten St. Catharina Lokale voorleesdag vergroting 20/30 Houben voorman varkenshouders Bedreiging Controle Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning 1APS 18/241 voor; i €1 slechts SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 Ook APS in 1 uur Fraktie van de Vorle anders dan anderen eerlijk en aktief DEZE MAAND Van het gekste moment een GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 6 MAART Aktiepunten uit ons verkiezingsprogramma: - Diftar moet anders (landelijk is dit een probleem) - Behoud ziekenhuis en volwaardig EHBO - Betaalbare nieuwbouwwoningen, ook voor ouderen - Verbeterde gemeentelijke dienstverlening - Betere veiligheid en bestrijding criminaliteit Op 6 maart krijgt u de kans om op lijst 3 te stemmen en hiermee aan te geven dat de onroerende zaak belasting, de rioolbelasting en driftar- tarieven laag moeten blijven. Ook na 6 maart bekijken wij het van uw kant. Al vele jaren is ons spreekuur op de markt (Henseniusplein) tussen 14.00 en 16.00 uur. Bezoek ook onze website eens: www.fraktievandevorle.myweb.nl WIJ BEKIJKEN HET GRAAG VAN UW KANT De Trennesetters: eind negenti- jaren deden ze Paul Franssen, fstijds uitbater van De Artiest, belofte om hun oeuvre nog Ins te laten horen binnen de nbiance van het artiestencafé. elaas is dat er nooit van geko- en. Het lag minder aan Paul, al «Ptet hij de Artiest, maar meer wij de Trennesetters die hun iden- bteit zoek waren. De belofte bleef ?hter parten spelen en kreeg eer wat vastere vormen toen nieuwe bierlokaal de ■lokkenluider werd ontdekt. De tbater bleek dezelfde te zijn als |n wie de belofte van een eerde voorstelling werd gedaan. Het ammetje ging weer branden, 'I enthousiasme en de creativi teit kwamen weer terug. Het moest iets worden vaneen warme zondagmiddag, vol herin neringen, zonder carnaval, maar een optreden met liedjes waar de Trennesetters ook van houden. In een ambiance waar de liefhebber mag luisteren en zachtjes mee- deint op de herinneringen van weleer. Positieve nostalgie met een glimlach naar de Rooyse toe komst. Op zondag 24 februari gaat het dan gebeuren. Rond 15-30 willen ze beginnen met hun kleinkunst- makerij in café de Klokkenluider. Naar buiten kijkend zien ze de Petrus Bandenkerk en gaan er luikjes van herinneringen open. Eind vorig jaar organiseerde de lichting Ontwikkelings amenwerking Meerlo-Wanssum en bijzondere reis en excursies aar Noord-Sulawesi (Indonesië). dat eiland heeft SOS Meerlo- pnssum de afgelopen drie jaren "kele projecten gesteund en een Idrage geleverd bij de oprich- '8 van enkele bocrencoöpera- [cs.Een groep van twaalf inwo- Meerlo-Wanssum en [örst reisde naar Indonesië en terug met veel enthousias- f verhalen en prachtige dia's, jmdat de vrijwilligers van SOS 'cerlo-Wanssum er aan hechten zoveel mogelijk over en weer formatie uit te wisselen hebben I) de Indonesiëreizigers bereid 7onden om iedereen die dat wil deelgenoot te maken van hun reiservaringen en hun indrukken van Noord-Sulawesi. Deze dia-reis verslag bijeenkomst vindt plaats op woensdag 27 februari in de raadszahl van het gemeentehuis in Meerlo. Deze dia-avond begint om 20.30 uur. Gezien het succes van de eerste reis overweegt de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum om in het najaar weer zo'n reis te organiseren naar Sulawesi. Mensen die interesse hebben kunnen dat tijdens deze avond laten weten of contact opnemen met ons bestuurslid en organisator van de reis Patrick Beterams (tel: 0478-514677) Meer info: wwwsos-meerlo wanssumnl De nieuwe voorman van de vakgroep varkenshouderij van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond LLTB is afkomstig uit Ysselsteyn. Martien Houben, directeur van de Houbensteyn Group, is de opvolger van var kenshouder F. Vrenken uit Maasbree. Houben neemt op 5 maart de voorzittershamer van Vrenken over. De politie heeft maandagmid dag op de Prinses Marijkestraat in Horst een 36-jarige man uit Venray aangehouden voor poging inbraak, vernieling en bedreiging. De politie kreeg rond 13 30 uur een melding dat er op de Herstraat een man over een muur was geklommen. Getuigen mel den dat hij had geprobeerd om binnen te dringen in meerdere woningen aan de Herstraat en de Veestraat. Bij aankomst van de politie bleek dat hij inmiddels was vertrokken. Vervolgens kreeg de politie rond 15.30 uur een mel ding dat er enkele pogingen tot woninginbraak waren geweest in het centrum van Horst, daarbij zou ook een ruit vernield zijn. Aan de hand van het signalement van getuigen heeft de politie de man op de Prinses Marijkestraat aangetroffen en aangehouden. Hij wordt verdacht van de inbraakpo gingen in woningen aan de Herstraat, de Veestraat en het cen trum van Horst. Bij de aanhouding bedreigde hij de politieagenten. De man is voor nader onderzoek ingesloten. PEEL EN MAAS een abonnement waard Honderddrieëntwintigste jaargang - week 8 - donderdag 21 februari 2002 MAAS Op 15, 16 en 17 maart houdt Harmonie St. Catharina weer haar jaarlijkse muziekfeesten. Ook dit jaar is er weer een mooi gevarieerd programma opgesteld. Vrijdagavond 15 maart zal er begonnen worden met een in de regio alom bekende groep: Het Puppies Huisorkest. Deze mannen zullen zoals altijd de fccstloods aan de Steegse peel weg in Heide op z'n kop zetten. Zaterdagmiddag is de middag voor de kinderen; een clown zal zijn grappen en grollen vertonen, waar de kinderen en hun ouders zich kostelijk mee zullen vermaken. Ook de zaterdagavond staat als een huis. Zingende kastelein Geert Pelzer zal zijn stem laten horen en ook de Ysselsteynse formatie Going Di Paz geeft een prachtige show weg. Zondagmorgen zal blaas kapel Die Fröhlichcn Rubensammler uit Leunen een optreden verzor gen en 's middags is er voor het tweede jaar een open podium waar talenten afkomstig van binnen en buiten de grenzen van gemeente Venray hun kunsten zullen vertonen. Locatie is dit jaar de loods aan de Steegsepeelweg bij Laanboomkwekerij Michels in Heide. Gouden bruidspaar To en Grad Voesten Een sprekende foto maken ter gelegenheid van hun gou den huwelijk is geen enkel probleem. Grad Voesten kijkt zijn vrouw To liefdevol aan en pakt haar stralend vast. "Vijftig jaar getrouwd en nog steeds zijn we verliefd op elkaar. We genieten nog elke dag", zegt To met een brede lach op haar gezicht. Hun trouwdag in 1952 zullen Grad Voesten (78) en To Voesten- Versteegen (75) nooit meer verge ten. Daags voor carnaval gaven ze elkaar het jawoord voor de wet en enkele dagen na de carnavals dagen stapten ze ook voor de kerk in het huwelijksbootje. "De tijden waren toen wel heel anders", stelt To nuchter vast. "Tegenwoordig hebben ze alle huisraad al bijeen en zitten ze er financieel een stuk beter bij. Wij hadden bijna niks, maar we kon den eten en drinken. Dat was het belangrijkste Ach, je wist niet beter zo vlak na de oorlog. Ontzettend veel mensen hadden het zeker niet breed, maar onge lukkig waren we zeker niet. We hadden elkaar!" ACCORDEON To groeide op in Merselo en Grad is een echte Piëlhaas. Op een feest in een grote stal in Heide sloeg de vonk tussen de jonge Venraynaar en de jeugdige Merselose over. "Een gezellig dansfeest en Grad maakte prachti ge dansmuziek op zijn accordeon. We kenden elkaar van gezicht, maar op die avond gingen we voor de eerste keer met elkaar uit." Enkele jaren later, in 1952, besloten Grad en To in het huwe lijksbootje te stappen. "We gin gen wonen in een oude boerderij in de van Gussenstraat in Leunen", vertelt Grad. "Daar heb ben we vijf jaar gewoond." Na Leunen verhuisde het stel in 1957 naar de Hogeweg in Oirlo en sinds 1992 wonen ze in een mooie woning aan de Haalakker in Oirlo. Werken heeft het gouden echt paar altijd intensief gedaan. Grad begon als bezorger bij een kruide nier in Heide, werkte 22 jaar bij Nelissen Beton en nog twaalf jaar bij Nestlé. To werkte in haar jeugdjaren veel 'uit-huis', als manusje van alles, bij boeren en particulieren in de omgeving van Venray. Veel mensen kennen haar ongetwijfeld ook van zaal De Ruif in Oirlo, waar ze dertig jaar haar beste beentje voorzette, vooral in de keuken. En natuurlijk was ze jarenlang de liefdevolle huismoe der van vier kinderen, drie jon gens en één meisje. "De geboorte van een kind is het mooiste wat een mens kan meemaken, vindt Grad. "Dat is en blijft een wonder. Maar inmiddels zijn we al jaren opa en oma, van acht kleinkinderen. Eerlijk ver deeld: vier jongens en vier meis jes." Verveling? Dat woord kennen Grad en To niet. Puzzelen, gym nastiek en samen fietsen zijn slechts enkele hobby's van het stel. "Als het even kan stappen we op de fiets voor een möoi tocht je", zegt Grad. "En verder is tui nieren een grote hobby van mij. Naast onze eigen tuin heb ik ook jaren de tuin van één van mijn zoons in Oirlo onderhouden. Lekker buiten werken, heerlijk." Wat is het geheim achter een huwelijk van vijftig jaar? "We maken gewoon tijd voor elkaar!", zegt To. "Tegenwoordig denkt iedereen maar aan één ding: een mooie loopbaan. Ook wij hebben altijd hard gewerkt, maar we heb ben altijd veel respect voor elkaar gehad. Tegenwoordig hoeft er maar iets te gebeuren en ze gaan al uit elkaar. Ik kan me daar niks bij voorstellen, want die mensen zijn toch ook verliefd geweest?" Zaterdag 23 februari vieren Grad en To hun gouden huwe lijksfeest. Om 11.00 uur is een Heilige Mis in de Gertrudiskerk in Oirlo. Na afloop is er een feest voor genodigden in zaal De Kei in Geysteren. Op de Putten weg zijn maandag morgen binnen de bebouwde kom 34 automobilisten bekeurd. De hoogstgemeten snelheid van de 419 gecontroleerde voertuigen was 117 km/uur waar maximaal 80 km/uur is toegestaan. Verder zijn er buiten de bebouwde kom op de Puttenweg 27 automobilis ten bekeurd. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 73 km/uur waar 50 km/uur is toegestaan. Jolanda van den Heuvel stagiaire in weeshuis Suriname (1) hrr van den Heuvel uit 'enray verblijft voor een sta- leperiode van vijf maanden in 'aramaribo (Suriname). De '66l22-jarige Venrayse, studente w aan de Fontys logescholen in Tilburg, loopt (aar stage bij de Stichting voor iet Kind, een instelling die richt op kinderen die sek- iueel misbruikt zijn. Tijdens laar stageperiode levert j} olanda bijdragen voor Peel en r laas over haar activiteiten in iet weeshuis en haar ervarin- in Suriname. Deze week eel 1: een eerste indruk van ln aramaribo en het weeshuis, en rva! Jolanda van den Heuvel: "Mijn jrste kennismaking met inname bestaat uit regen. Zon :rwacht, regen gekregen, norme stortbuien zorgen ervoor it alle straten blank staan, ivoorstelbaar dat we toch [woon naar Paramaribo zijn ireden. Het motto daar is 'no Kin' oftewel 'maak je niet druk', it wordt mij direct duidelijk op :t vliegveld bij de paspoortcon- ole. Hoe druk het op dat oment ook is, er werd daardoor et sneller gewerkt. En omdat ik 1 iel mensen hoor zuchten, heb ik ;t idee dat het daardoor alleen jg maar trager gaat. En bij dat les is de temperatuur ongeveer graden. Puffen dus. Heel blij it ik mijn huisje in Nederland al iregeld heb, want om elf uur 's ronds arriveer ik pas in aramariboOndanks het feit dat et voor mijn gevoel drie uur 's achts is, is er van slapen geen irake. Douchen is het enige aar ik op dat moment behoefte in heb. Om daarna mijn klamboe 3 te hangen, want die is daar :ht nodig. Na ongeveer een half urkan ik eindelijk even tot rust Dmen en het huisje verder gaan ikijken. Al met al valt het mee, :el stoffig en oud maar het is wel reet mijn plekje. Verder zijn er aor ieder raam en iedere deur ilies gemaakt om de kans op jn inbraak tegen te gaan. Nu oon ik gelukkig in een rustige ijk is Paramaribo en is er daar Dg nooit ingebroken. Maar toch, ben blij met de voorzorgsmaat- :gelen. Verder lopen er op het f drie waakhonden. Die geven )k weer net dat extra beetje vei lheid. Van slapen is die nacht :t veel meer gekomen. Ik kan :woon niet wachten om Jramaribo de volgende ochtend Idaglicht te zien. Het is net alsof in één van de films van Pipi ngkous terecht ben gekomen, 'eral waar ik kijk staan huizen wèêSÈSB Ondanks dat de kinderen veel hebben meegemaaktzijn ze heel spontaan en vriendelijk als Villa Kakelbont. Heel oud, maar wel erg gezellig. Het heeft een koloniale uitstraling. Zeker de kerk maakt veel indruk op me. In Paramaribo staat namelijk de grootste houten kerk van geheel Amerika.. Helemaal vervallen en niet onderhouden maar het is machtig om te zien dat zoiets van hout gebouwd kan worden. Gelukkig had ik me verder voor bereid op het ergste, want het wordt me al snel duidelijk dat Suriname echt een ontwikkelings land is. Zo is er in mijn huis geen warm water. En elektriciteit is er zo nu en dan. Een telefoon heb ik wel maar daar kan ik niet mee naar het buitenland bellen. Ik moet tien minuten fietsen om bij een telefoon te komen waarmee dit wel kan. Heel duidelijk is het verleden met Nederland. Zo woon ik in de Gondastraat en zijn er plaatsnamen als Nieuw Amsterdam, Lelydorp, Domburg en Alkmaar. Maar dit zorgt er wel voor dat ik me snel thuis voel. "De Nederlandse taal is erg prettig want de eerste week heb ik erg veel moeten regelen en dan is het fijn om in je moerstaal men sen aan te kunnen spreken. Die week heb ik nog geen stage gelo pen omdat ik eerst op mijn gemak kan wennen aan het land, de men sen en aan de temperatuur. Ik ben de tweede dag naar de stichting gegaan om kennis te maken met de kinderen en de groepsleid sters. Ik voel me daar al snel thuis. Het valt me op dat die kinderen gewoon op ons afkomen. Dat had ik niet verwacht. Gezien hun ver leden zou je verwachten dat ze schuw zijn, of zelfs bang. Dit is in het geheel niet het geval. Meteen komen er kinderen op schoot zit ten en anderen beginnen spon taan mijn haar te vlechten.'Verder is het op de stichting erg armoe dig. Met 22 kinderen hebben ze anderhalve liter melk voor drie dagen, om maar een indicatie te geven. Alles wat ze krijgen, krij gen ze via donaties vanuit Nederland. Als ik dan zie wat mijn neefje Pim allemaal voor mogelijk heden heeft in Nederland begrijp ik niet dat die mensen hier toch gelukkig kunnen zijn met eigen lijk helemaal niets. Zoiets nor maals als shampoo of douche- schuim hebben ze niet. En toch moeten ze elke dag baden, zoals dat hier heet, echter zonder warm water en zonder zeep. Deze week ben ik vooral bezig met de kennis making met het land. Toevallig zijn mensen van de televisiezen der Yorin hier ook mee bezig. Tim Immers en Cindy Pielstroom lopen we tegen het lijf tijdens een carnavalsavond in de stad. Zij zijn bezig met opnamen voor een vas tenactie. Ze zijn in verschillende dorpjes geweest waar de armoede nog veel erger is dan wat ik tot nu toe heb gezien in de stad. Zo ver telt Tim dat hij het in Paramaribo zelfs in vergelijking met de plaats Nickerie rijk vindt. In de plaats Nickerie schijnt echt vooral armoede te bestaan. Hij heeft dat dan ook als erg moeilijk en aan grijpend ervaren. Het carnaval in Suriname is te vergelijken met het carnaval in Brazilië. Enorme para des, heel veel veren, Braziliaanse muziek en dans. Heel leuk om te zien maar niet te vergelijken met carnaval in Venray. Ik wil me de komende weken nog richten op Paramaribo. En dan vooral op de stichting. Later tijdens mijn ver blijf wil ik ook graag een kijkje gaan nemen in andere plaatsen binnen Suriname. En het binnen land schijnt echt schitterend te zijn maar dat bewaar ik tot het einde van mijn verblijf. Een pre van het land is absoluut de vrien delijkheid van de mensen. Mensen leggen het werk opzij om ons de weg te wijzen. In Nederland zeggen ze alleen maar links, rechts; links en dan ben je er maar hier lopen ze het hele eind mee. Ook dat zorgt ervoor dat ik me thuis voel. Ik vind het heel moeilijk om Suriname in een zin te beschrijven, er komt zoveel op je afMaar, beste lezers, hope lijk kom ik daar in een van de vol gende bijdragen wel toe." Op zaterdag 23 februari vindt in de Bibliotheek Venray, in beslo ten kring, een Lokale Voorlees.ronde plaats. Dit als onderdeel van de Nationale Voorleesdag. Het is inmiddels de negende keer dat de Nationale Voorleesdag wordt georgani seerd. In Limburg hebben 108 scholen hun winnaar aangemeld bij de Stichting Lezen, wat resul teerde in veertien Lokale Voorrondes en vijf Regionale Voorleeswedstrijden. Tijdens de Lokale Voorleesdag in Venray wordt voorgelezen door: Eline Amsing van De Hommel, Betül Baser van De Toverbal, Eefje Heeren van de Petrus Bandenschool, Guusje Jongen van Coninxhof. Mignon Rutten van De Kruudwis en Joris Verheijen van de St. Odaschool uit Ysselsteyn. Deze zes kinderen uit groep 7 of 8 lezen dan een fragment voor uit een vooraf gekozen kinder boek. Bij de voorronden, die plaatsvonden op hun school, kwa men zij als beste uit de bus. De zes schoolkampioenen strijden om de titel Venrays Voorleeskampioen 2002. De voor- leeswedstrijd begint om 14.30 uur en wordt gepresenteerd door Rob van Lieshout. Een deskundige jury zal een eerste en tweede prijs bekend maken. De juryleden zijn: Ans Bistervels (directeur Basisschool De Landweert), Carla Driessen, bibliothecaris en Jan Driegen,1 bestuurslid van het Literair Café. De eerste én tweede prijswinnaars gaan door naar de Regionale Voorleesdag die op 2 maart in de Bibliotheek in Gennep wordt gehouden. De Provinciale finale vindt plaats op. 8 april in het Theaterhotel de Oranjerie in Roermond. Alle pro vinciale winnaars treffen elkaar op 15 mei in Utrecht tijdens de Nationale Voorleesdag. PEEL EN MAAS een abonnement waard

Peel en Maas | 2002 | | pagina 1