Het Venrayse jaar 2001 in beeld E PEEL EN MAAS donderdag 7 juni 2001 1 De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt uit de belangrijk- se gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvon den. Een korte samenvatting van een bewogen jaar, waarin onder andere de Vredeskerk, OJC Dingus, de bouwperi- kelen in Merselo en het aftreden van wethouder Kersten de gemoederen weer danig bezighielden. Deze week wordt in vogelvlucht het nieuws uit de laatste zes maanden in kaart gebracht. JULI 2001 Met een geweldig openingsfeest gaat de fusievereniging SVOC '01 (Sport Vereniging Oirk) Castenray 2001officieel van start Jong en oud. leden, met-leden en andere belangstellenden komen naar sportpark De Heesakker om het openingsspektakel bij te wonen. Met vele toeters en bellen en een prachtige show zag SVOC '01 het levenslicht. De bewoners van de Kempweg willen dat hun straat op korte termijn wordt opgeknapt en de status krijgt die het verdient Het gaat hierbij om het gedeelte tussen de Langeweg en het Schouwburgplein. Het jubilerende Kindervakantiewerk Venray (KVW) krijgt bij de start van de vijftigste edi tie een aangename verrassing. Wethouder Driessen van Venray en Kees Moerkerk van Stichting Synthese komen speciaal naar het terrein van het oude zwembad om de leiding van het KVW in het zonnetje te zetten en uit te roepen tot vrijwilliger van de maand. Een extra feestelijk begin ook voor de bijna 600 kinderen die een week lang vermaakt gaan worden. In opdracht van Wonen Venray wordt een nieuwbouwplan ontwikkeld voor de bouw van 54 luxe huurappartementen voor oude ren op het terrein bij Beukenrode. Daar waar vroeger het 'Zonnehuis' stond, start dit jaar de bouw van drie woongebouwen met ieder achttien appartementen. Wonen Venray wil met de bouw van dit luxe wooncomplex, inspelen op de toenemende vraag naar seni orenwoningen met zorgmogelijkheden en allerlei voorzieningen nabij het centrum. De gemeente Venray, hel' openbaar ministe rie, bureau Halt en het Raayland College ont wikkelen het spijbelproject 'Spijbelen: een vak apart7' om snel en consequent te kunnen optreden tegen spijbelende jongeren. Het bestuur van OJC Dingus geeft geen gehoor aan de oproep van de gemeente om voor 1 juli 2001 de sleutels van het gebouw in te leveren. De gemeente gaat nu de juridi sche weg bewandelen om Dmgus uit het pand Hoenderstraat 10 te krijgen. Tevens weigert het Dingus-bestuur mee te, werken aan een verbouwing van het pand. Sporthal De Wetteling is rijp voor de sloop. De hal, gebouwd in 1974, kampt met een enorm achterstallig onderhoud Volgens sportwethouder Houba (WD) is De Wette ling 'aan het einde van zijn Latijn' en beraadt de gemeente zich over de toekomst van de hal. Dat is ook de reden dat Venrays oudste sporthal nog steeds niet ^overgedragen aan ESG Deze firma exploiteert vanaf 1 septem ber 2000 alle binnensportaccommodaties in Venray. ESG wil de hal pas.overnemen als het achterstallig onderhoud is weggewerkt. De gemeente Venray gaat toch weer zitting nemen inde stuurgroep voor het St Elisabeth Ziekenhuis Dat maakt wethouder Heidens bekend. "We hebben een brief ontvangen van minister Borst waarin ze stelt dat de regio meer invloed moet krijgen op de ont wikkelingen van ziekenhuizen Na overleg met gedeputeerde Eurlings van de provincie t Limburg hebben we besloten om het overleg weer op te starten." De gemeente Venray zal deze keer niet de voorzittersrol vervullen. Heidens. "Er moet een onafhankelijke functi- onaris zijn die boven alle partijen staat." 1 De Stichting 'Vrienden van 't Schaartven' voert actie tegen een hekwerk rondom recre atiepias het Schaartven en het heffen van entreegelden De ideeën van exploitant Bou ten worden door deze stichting in een nega tief daglicht gesteld Toch zijn er binnen de gemeente Boxmeer ook inwoners die zich wel kunnen, vinden in de plannen van exploi tant Bouten. Door enkele inwoners van de gemeente Boxmeer is nu de werkgroep 'Een Veilig Schaartven' opgericht. Voor hen is een veilig en schoon Schaartven erg belangrijk. Een onverwacht feestje in Leunen Als dank voor hun inzet voor de gemeenschap in Leu- nen worden Piet en Mien Martens van het gelijknamige café uitgebreid in de bloemet jes gezet. Café Martens is al 125 jaar een begrip in Leunen en vele verenigingen vinden bij Piet en Mien al sinds jaar en dag onder dak voor hun activiteiten De Stichting Heemkundig Genootschap Castenray doet weer enkele bijzondere vond sten. De leden vonden in de omgeving van het Venrayse kerkdorp een vuistbijl en een klingetje (soort mesje) uit de steentijd en diverse scherven uit de bronstijd. "Een bij zondere vondst", zegt Hay Strijbos uit Castenray "Zeker de vuistbijl is volgens erkende archeologen een publicatie waard." De ondernemers van de horecagelegenhe den café de Klokkenluider, Koffiehuys Zowy- zo, hotel De Zwaan, restaurant Sirtaki, bak kerij Pijpers, snackbar d'n Hoender en café 't Upke spreken in een brief aan de gemeente Venray hun grote bezorgdheid uit over de geplande plaatsing van de kermisattractie Move It op de Grote Markt. Volgens de onder nemers is met de huidige opstelling de door gang tussen de spectaculaire attractie en de panden Pijpers en 't Upke slechts 2.20 meter. Als blijk van waardering voor zijn grote ver diensten mag Nol Verberkt de Fietsvierdaag se Venray 2001 officieel openen Verberkt, hij wordt bijna 77 jaar, stond midden jaren tachtig aan de basis van dit jaarlijks terugke rende fietsevenement. Samen met Piet Hen- dnx, Harry Holtackers en Jan Kreutz behoort hij tot de mannen van het eerste uur die nu nog steeds volop actief zijn. Het is dit jaar de vijfde keer dat de Venrayse fietsvierdaagse geheel op eigen benen staat. In de periode daarvoor was 'Venray' eén onderdeel van de Deurnese fietsvierdaagse Pius van Loon uit Holthees voltrekt zijn twee honderdste huwelijk voor de gemeente Ven ray gesloten. Van Loon is sinds oktober 1996 werkzaam als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand in Venray. Het huwelijk was ook voor de gemeente Venray een 'jubi leum'; het was het honderdste huwelijk van dit jaar in de gemeente. Samen met drie andere buitengewone ambtenaren van de burgerlijke stand sluit Van Loon de Venrayse huwelijken. •Wilbert van Waayenburg (31) is de nieuwe exploitant van theatercafé De Artiest, Van Waayenburg, eigenaar van De Heeren van Aemstel tegenover de schouwburg, voldoet volgens het schouwburgbestuur met zijn plannen het beste aan de tien criteria die door het bestuur waren opgesteld De circa 30 werknemers (vaste en oproepkrachten) van De Artiest worden op dezelfde basis door Van Waayenburg overgenomen "Dit is voor' mij een nieuwe uitdaging", aldus Van Waay enburg JULI 2001 De Euro Coaster, de primeur van de Venrayse kermis 2001, kan wegens technische omstandigheden met op de kermis verschij nen De gemeente Venray is erin geslaagd om voor een spectaculaire vervanging te zor gen in de vorm van de achtbaan Crazy Mou se Peuterspeelzaal De Calimero's is al enkele jaren op zoek naar een nieuw onderkomen De 65 Ysselsteynse peuters verblijven nu nog in een ruimte bij jongerencentrum Jera. Het bestuur van de peuterspeelzaal heeft zijn oog laten vallen op een nieuw lokaal vlakbij de basisschool. Om de nodige centjes bij elkaar te krijgen steekt ook de Ysselsteynse gemeenschap de handen uit de mouwen en gaan kippenladen Wethouder Jan Driessen opent officieel op het Raadhuisplein de grootste en gezelligste kermis van Noord-Limburg, In totaal zijn er 54 attracties geplaatst. Een van de toppers is de Space Roller op het Schouwburgplein Deze attractie laat durfals met een duizingwek- kende vaart alle hoeken van het luchtruim zien. Uitgeverij Van den Munckhof, communicatie bureau Peterink Partners en de lokale omroep LOV maken bekend tijdens de gemeenteraadsverkiezingen, volgend jaar maart, te beginnen met lokale televisie Lokale televisie moet in de communicatie campagne een grote rol gaan spelen, 'om de betrokkenheid van de burgers bij de lokale politiek en bij de democratie te vergroten en te versterken'. Het medium televisie wordt in de campagne structureel ingezet, met als insteek om lokale televisie na de verkiezin gen in maart 2002 een permanent karakter te geven van de Venrayse politie betrokken is De agente wordt bedreigd door enkele vrienden van de jongen en roept de hulp in van enkele collega's. Bandleden van de bekende band Rowwen Hèze stappen in de eerste ballon die opstijgt voor een vaart over Noord-Limburg en de Peel. Vele honderden zullen komend week einde hun voorbeeld volgen. Liefst 25 ballon teams uit heel Europa schotelen drie dagen lang de luchtvaarders een onvergetelijke reis voor Zinloos geweld blijft de gemoederen bezig houden Spotjes op radio en televisie, mani festaties die in het teken staan van dit hedendaagse 'fenomeen', een stichting Tegen Zinloos Geweld die beroep doet op het gezonde verstand van ons allemaal Venray- naar Ron Barents levert op geheel eigen wij ze een bijdrage aan de strijd tegen zinloos geweld. Met een cd Respect Venraynaar Wiel Kremer wordt vanwege zijn buitengewone verdiensten voor de parochie Grote Kerk door het bisdom benoemd tot ere- lid van het kerkbestuur De Invaliden Sport- en Belangenvereniging Venray. De scholieren volgen verschillende uiteenlopende workshops zoals Afrikaanse dans, Streetdance en Clipdance, workshops op het gebied van beeldende kunst zoals steenhakken en schilderen. Professor Spreeuwenberg wordt onafhanke lijk voorzitter van de Stuurgroep die breed maatschappelijk draagvlak moet verwerven voor de toekomstige ziekenhuissituatie in Noord-Limburg Spreeuwenberg is gevraagd om samen met de Stuurgroep een oplossing te vinden voor de ziekenhuisproblematiek in de regio Noord-Limburg Mevrouw Tielen krijgt in Oirlo de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice Zi| krijgt de blijk van waardering voor haar 40 dienstjaren als huishoudster in Evertsoord, Deurne, Asten en Oirlo Naar aanleiding van de terroristische aan slagen in Amerika is er een verhoogde staat van paraatheid bij Groep Geleide Wapens in Vredepeel. Dit maakt het Ministerie van Defensie bekend In heel Nederland geldt een verhoogde paraatheid voor militaire objecten en installaties. Ruim zes jaar lang, duizenden uren werk Bekijken, kopiëren, lezen, reizen, schrijven 7 en 8 van de Venrayse basisscholen dit schooljaar les over vluchtelingen Het project gaat van start met een aantal theatervoor stellingen voor de deelnemende klassen in het Theehuis. Uit tellingen in het bisdom Roermond blijkt dat het kerkbezoek in Limburg dit jaar met 13% is afgenomen ten opzichte van vorig jaar. Het dekenaat Venray komt met een afname van 18,3% als een van de slechtsten uit de bus. Deken Coenen en pastoor Jennis- kens bestrijden 'n forse afname van de gelo vigen in Venray. "Het is een gegoochel met cijfers", vindt Jenmskens. De 40-jarige afdeling van de VOGG (vereni ging van ouders en verwanten van mensen met een verstandelijke handicap) viert het jubileum met een symposium 'vraaggestuur de zorg en gestuurde zorgvraag' in Hotel Tijdens een onderzoek van twee VROM- inspecties is gebleken dat het auto-, motor en kartcircuit De Peel in Venray zonder de vereiste vergunningen in het buitengebied in werking is. Op het circuit bij de Bakelsedijk worden onder meer activiteiten uitgeoefend waarvoor volgens de inspectie van het ministerie van VROM geen milieuvergunning van het Odapark De band Luna presenteert in De Evenaar in Venray de cd No Grip. De cd bevat voorna melijk eigen werk van de muzikanten die een uiteenlopende muzikale achtergrond heb ben. "Onze muziek is dan ook in geen enkel hokje onder te brengen", zegt gitarist Jan Fleurkens. Ruim 200- bewoners van zorgcentrum het Schuttersveld staan per abuis niet in de nieuwe telefoongids van KPN Telecom ver meld Het treft alle bewoners van zowel de flat als de aanleunwoningen De vereniging Personeelsmanagers Peel Maas gaat van start. In de nieuwe vereniging bundelen personeelsmanagers in de regio Venray/Horst. hun krachten en starten over leg om ervaring en expertise uit te wisselen. Aanleiding daarvoor is de steeds ontwikke lende'en veranderende arbeidsmarkt en het nieuwe type werknemer. Een groep van ruim tien internationaal bekende kunstenaars is te gast in Venray in het kader van het kunstproject De Waan Tij dens het introductieprogramma van de Ven rayse kunstmanifestatie nemen de kunste naars een kijkje op de terreinen van St. Anna Het wijkinformatiepunt in de wijk Veltum wordt officieel geopend door wethouder Jan Driessen. Het wijkinformatiepunt, dat een bijdrage moet leveren aan de leefbaarheid in Veltum, is een initiatief van Wonen Venray, Synthese en politie en is opgericht in overleg met de gemeente Venray en buurtbewoners. De bouwperikelen in Merselo krijgen nog een (vervolg)staartje op televisie. Een came rateam van de commerciële televisiezender Yorin is in Merselo om opnamen te maken voor het programma Over de balk. In dit pro gramma worden overheden die gemeen schapsgelden verspillen kritisch aan de tand gevoeld. In januari van dit jaar ging de gemeenteraad van Venray akkoord met een schadevergoeding van ruim 1,7 miljoen gul den aan de maatschap Van Dijck om zo de bouwkwestie in het Venrayse kerkdorp op te Xerographic Print Service BV (XPS) uit Ven ray is een van de vier kanshebbers voor de Oost-Europa Prijs voor ondernemers 2001 Uiteindelijk moet het bedrijf genoegen nemen met een tweede plaats van de publieksjury. De zes werkgroepen die de toekomst van het Een rustige, gezellige familiekermis met geen excessen, Zo typeert politie-agent Trie- nus Dijkstra de kermis 2001 in Venray. Naast twintig wildplassers die op de bon worden geslingerd, blijft het bij kleine vernielingen en baldadigheid en een enkele mishandeling De kermis in Venray moet volgens wethouder Jan Driessen wel aandacht schenken aan een aantal verbeterpunten. Ondanks dat er dit jaar weinig klachten zijn geweest, ver- dient geluidsoverlast door horeca- en ker misexploitanten de aandacht. Burgemeester Waals verricht de opening van de Struikheide de nieuwe woonplek voor bewoners van het woonwagencentrum aan de Spurkterhof. Het project is tot stand geko men in nauwe samenwerking met de gemeente Venray en Wonen Venray Geruime tijd is er aan de Struikheide aan de Over- loonseweg in Venray gewerkt om de twaalf chalets en de twee standplaatsen voor woonwagens op tijd gereed te maken voor de toekomstige bewoners. Schutterij 'tZandakker Gilde Sint Jan Venray wordt winnaar van het schuttersfeest ter gelegenheid van het 350-jarig bestaansfeest van Broederschap Sint Urbanus uit Belfeld. In de kavelronde weten de schutters uit Ven ray (Henk de Klein, Sjaak van Rhee, Joep Krij- nen, Hans van Rhee, Ron Linders en Giel Krij- nen) uiteindelijk de collega's uit Baarlo na loting naar het tweede plan te verwijzen 3VO organiseert voor de twaalfde keer op rij de actie 'De scholen zijn weer begonnen' Venray e.o (ISBV) ontvangt een cheque van maar liefst 6926,60 gulden. De geste is afkomstig van de Stichting Fietsvierdaagse Venray die de ISBV dit jaar tijdens de fiets vierdaagse als goede doel had gekozen. Het bestuur van OJC Dingus doet een drin gende oproep aan vrijwilligers en achterban om tijdens de jongerenmamfestatie Take Two 'ae boel niet te verzieken'. 'Wij willen en kunnen dat niet hebben en ook met goedvin den', aldus het bestuur in een persbericht. SEPTEMBER 2001 Schouwburg Venray breekt in het nieuwe theaterseizoen alle records. Na de open dag op zaterdag zijn er inmiddels 48.000 toe gangskaarten aan de man gebracht. Vorig jaar rond deze tijd waren 44.000 entreekaar- ten verkocht. "Een fantastisch begin van het nieuwe seizoen", zegt theaterdirecteur Peter de Neef. De tweede jongerenmamfestatie, dit keer gemaand Take Two, vindt plaats op het Schouwburgplein en het Hensemusplein. Het evenement werd georganiseerd door en voor jongeren onder begeleiding van Synthese Venray. Jongeren tussen de 12 en 18 jaar ver maken zich met allerlei" grote en kleine acti viteiten Aansluitend is er een avondpro gramma vol muzikale hoogtepunten- Tennisvereniging Ysselsteyn krijgt geen Frans Vermeulen (38) heeft er een mam- moetklus opzitten Maar nu is zijn 'levens werk', een (foto-)boek over een echte Venra yse familie 'die hier al meer dan 600 jaar woont', eindelijk gereed: Vermeulen Historie Herleeft. De Bond van Wapenbroeders afdeling Ven ray houdt voor de zeventiende keer op rij de traditionele herdenking op het Britse Oor logskerkhof aan de Hoenderstraat Het is dit jaar 57 jaar geleden dat in oktober 1944 de eerste Britse bevrijders het bezette Venray betraden Vier Venrayse meiden zijn de grote winnaars tijdens de eerste editie van De Kans, .de talentenshow in Schouwburg Venray Kim, Mijke, Annelieke en en Mieke worden voor hun Dance from the Human Body door de vak jury en de persjury beloond met de eerste prijs. Het Odapark in Venray staat in het teken van het 100-jarig feestje van het Theehuis. Met een gevarieerd programma 'Blind voor kunst' werd dit jubileum kleurrijk luister bijgezet. Vele duizenden mensen snuiven een stukje cultuur op het mooiste plekje van Venray Veldeke Venray presenteert het boek Riek zonder caens. De presentatie van het boek betekent een van de hoogtepunten in het 75- jarige jubileumjaar van Veldeke Venray. Uit handen van Veldeke-voorzitter Wim Baken mag Frits Linssen, de vertaler van het oor spronkelijke boek van Sjang Hdex, het eerste is verleend en die strijdig zijn met het gel dende bestemmingsplan. De beide inspecties hebben de gemeente Venray en de provincie Limburg gevraagd om op te treden De werkreis van de leerkrachten van basis school De Flierefluit naar Iskenderun in Zuid- Oost-Turkije gaat gewoon door. Ondanks de vergeldmgsaanvallen van de Verenigde Sta- ten op Afghanistan "Vooralsnog is er geen negatief reisadvies en düs vertrekken we op vrijdag 12 oktober", vertelt directeur Ge Pee- ters. Wethouder Truus Kemmelmgs en Leo Jans sen van het schouwburgbestuur onderteke nen in de foyer van de schouwburg een sub sidieconvenant. De schouwburg krijgt nu jaarlijks 283.000 gulden extra van de gemeente. Bovendien wordt een eenmalig bedrag van 375.000 gulden overgemaakt aan de cultuurtempel, waarmee een gat in de begroting gedicht kan worden Rabobank Venray Meerlo-Wanssum wil zich gaan vestigen op kantorenpark De Hulst II in Venray. Het is de bedoeling om in een nieuw kantoor de bestuursactiviteiten en onder steunende diensten onder te brengen. Ook gaat het onderdak bieden aan medewerkers die direct betrokken zijn bij adviestrajecten die meer tijd vragen De Rabobank neemt een optie op een kavel van 3000m2 op De Hulst II. De drumband van Harmonie St. Catharina en St. Servatius van het Vincent van Gogh Instituut. Venraynaar Ferry Greevink wordt op het eiland Cheju Island in Korea wereldkampioen taekwondo. De 20-jarige student, lid van taekwondovereniging Tong II uit Venray, ver slaat in de finale de Iranees Bakeshlou en wordt daarmee de jongste wereldkampioen zwaargewicht ooit Ruim duizend leerlingen van verschillende basisscholen en brugklassen uit de regio Noord-Limburg doen mee aan de landelijke sponsoractie 'Zwemmen voor Water' van ontwikkelingsorganisatie Foster Parents Plan. In zwembad de Sprank geeft Olympisch zwemmer Mark Veens het startschot Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart 2002 zijn de stembureaus voortaan tot negen uur 's avonds geopend. Dit is een uur langer dan voorheen. De begintijd blijft onge wijzigd om acht uur 's ochtends. In de gemeente Venray zullen weer 22 stemloka len geopend zijn Tien op de kerkdorpen, op ieder dorp een, en twaalf in Venrays centrum De afdeling Limburg van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) houdt de jaarlijkse Limburgse bestuurdersdag in de Schouwburg Venray, een ontmoeting tussen ruim 300 gemeentelijke en provinciale bestuurders. Er ontstaat een heuse rel rond de parkeerbonnen die de chauffeurs van enkele bestuurders onder de voorruit van hun St. Elisabethziekenhuis onderzoeken hebben vertraging opgelopen. De oorzaak is de plot selinge eis van de medisch specialisten dat alle werkgroepen moeten worden geleid, door een onafhankelijke voorzitter. Ongeveer 300 mensen worden in de schouwburg bijge praat door de stichting Behoud Basiszorg Zie kenhuis Venray. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het museum van het Vincent van Gogh Insti tuut (VvGI) heeft de Museumcommissie het intitiatief genomen om een kalender met de afbeeldingen van de schilderijen van Victor Beckers uit te brengen. In de Paterskerk wordt een feestelijke hoog mis opgedragen door Mgr F Wiertz, de bis schop van Roermond. Met de overbrenging van de Lamp van de Broederschap van de Vredeskerk naar de Paterskerk en de zege ning door bisschop Wiertz, behoudt de nieu we, veel grotere parochie, die nu haar cen trum heeft gekregen in dit kerkgebouw, haar opdracht om intensief voor de vrede te blij ven bidden. Team Huizenaar Kappers in Venray knipt tij dens een koopzondag in Venray voor het goe de doel. De dagopbrengst van de kapper aan de Hofstraat, in totaal een bedrag van 592,50 gulden, gaat in zijn geheel naar de Stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray Bezoekers van de balies van de afdeling November: Ferry Greevink worclt wereldkampioen taekwondo in Korea September: Kim Thielens uit Venray is de nieuwe Miss Limburg Oktober: De gemeente Venray Ontruimt het terrein van ijzerhandel Robben aan de Metaalweg Doel van de campagne is het bevorderen van de verkeersveiligheid voor de schoolgaande jeugd. De actie attendeert volwassen ver keersdeelnemers aan het begin van het nieu we schooljaar op de twee miljoen leerlingen die opnieuw dagelijks onderweg zijn van en f naar school. Verkeersgedeputeerde M Vestjens van de provincie Limburg maakt tijdens een bezoek aan Venray bekend dat.de kruising Maashe- seweg-A73 tot de top tien van meest gevaar lijke verkeerspunten in Limburg behoort.Wethouder Driessen grijpt die gele genheid aan om de gedeputeerde eraan te herinneren dat Venray wil dat de provincie meebetaalt aan de twee extra rotondes bij de aansluiting van de Maasheseweg op de A73. Enkele buurtbewoners van de wijk Land- weert zijn de overlast die wordt veroorzaakt door crossende jongeren op scooters beu. Volgens de bewoners van de Akelei en Bol derik rijden jongeren regelmatig met veel te hoge snelheid over de voetpaadjes om zo een gedeelte van de route af te snijden. Hierdoor kunnen bewoners niet meer veilig gebruik maken van de tegelpaden. De gemeente gaat het oude raadhuis aan de Grote Markt 1 in het openbaar verkopen De poging tot een onderhandse verkoop als horeca-bestemming is mislukt De gemeente stelt wel als voorwaarde dat er in ieder geval horeca in het monumentale pand moet komen. Eventueel in combinatie met kanto- gemeentelijke subsidie voor de bouw van een nieuw clubgebouw. Het Venrayse colle ge van burgemeester en wethouders heeft een subsidieaanvraag van 100.000 gulden afgewezen Venray heeft het verzoek afge wezen omdat na de privatisering de tennis vereniging zelf verantwoordelijk is voor de tennisaccommodatie Tien en negen jaar gevangenisstraf De Offi cier van Justitie in Roermond eist deze gevangenisstraffen voor de ontvoerders van een 9-jarig jongetje uit Venray Eind mei werd het jongetje zoon van een Chinese restau ranthouder, door enkele mannen van Chine se afkomst ontvoerd. Hij werd door de daders op weg naar school van straat geplukt. Twee dagen later werd de jongen in Rotterdam bevrijd, Oud-Venraynaar Anton Ederveen wordt benoemd tot wethouder welzijn/onderwijs van de Amsterdamse deelgemeente Geuzen- veld-Slotermeer. Ederveen groeide op in Ven ray en was hier tot en met de middelbare school (Jerusalem) ook woonachtig. Tijdens een Lokaal Compliment worden zes leden van de EHBO-veremging afdeling Ven ray onderscheiden met een bondsonder- scheiding van het Oranje Kruis. Zilveren medailles zijn er voor de dames L. v. Bavel, A Verheyen en G Thijssen en de heer A Gro- tens Mevrouw I. Cornelissen en de heer W Douwes werden verrast met een bronzen t De politie gaat de skatebaan aan de Zuidsin gel beter in de gaten houden. "Er gebeuren de laatste tijd dingen.die tot overlast leiden. Het is een serieus probleem. Het heeft de aandacht van de politie die het toezicht gaat verscherpen", aldus burgemeester Waals in de commissie Algemene Zaken i Anton Klaassen en Moniek Cox uit Venray j hebben de dag van hun leven. In het Theehuis van het Odapark geven zij elkaar het jawoord en beloven zij eeuwige trouw aan elkaar. Voor trouwambtenaar Bart Derksen is de huwelijksplechtigheid bijzónder, want het is de 400e keer dat hij twee gelukkige mensen in de echt verbindt. ICrasborn u it Thorn wordt benoemd tot nieu we diaken van de twee parochies in Venray- centrum: Grote Kerk en Paterskerk. De 38- jarige uit Thorn afkomstige Crasborn gaat in de kapelaanswonining aan de Dr Poelsstraat wonen. Vier lezers gaan op uitnoding van het nieuws blad 'Met Peel en Maas de lucht in' zijn bekend. Frits Euwes, Annette Giesberts, Hans Jenniskens en Gonny van Gassel zijn de winnaars van de ballonactie van Peel en Maas en genieten met volle teugen. De politie pakt op een parkeerplaats bij het gemeentehuis een jongeman uit Venray op, die bij een opstootje met een motoragente Venray ondersteunt collega-gemeente Ber gen niet in haar strijd tegen de komst van een civiel vliegveld in Weeze Flughafen Nieder- rhein wil de voormalige militaire vliegbasis Laarbruch daarvoor inrichten. Bergen maakt bezwaar omdat de luchthaven vlak over de Duitse grens ligt op een slechts een paar kilo meter afstand van de dorpen Siebengewald en Bergen. Het vreest geluidshinder vooral bij nachtvluchten. Het Werkvoorzieningschap Noord Limburg West, oftewel NLW-bedrijven, wil een meer zelfstandige koers gaan varen Directie en bestuur geven er de voorkeur aan de NLW- bedrijven onder te brengen in een BV. Het doel is losser te komen staan van de gemeen ten (Venray, Horst aan de Maas en Helden) en meer bedrijfsmatig en klantgericht te gaan werken, De drie Noord-Limburgse gemeente gaven vorig jaar in totaal 1.155.000 gulden subsidie aan het werkvoor zieningschap, Vanwege een alsmaar dalend ledenaantal gaat de KPJ (Katholieke Plattelands Jonge ren) in Veulen stoppen. Op dit moment telt de vereniging buiten het bestuur nog maar zeven leden. In Venray vindt een uniek project plaats. Zo'n 250 scholieren van het Raaylandcollege gaan een hele dag op culturele zwerftocht door exemplaar in ontvangst nemen Kim Thielens uit Venray wordt in discotheek Time Out in G'emert uitgeroepen tot miss Limburg. De 21 -jarige Venrayse was volgens de jury de mooiste van zes deelneemsters uit de provincie Limburg. Het bestuur van de Stichting 't Sil veren Swa- entje heeft de orde voor het jaar 2001 ver leend aan Gerrit Reintjes. Gerrit Reintjes heeft op een,zeer veelzijdige en bijzondere manier Venray en het Venrays erfgoed uitge dragen, niet alleen in een aantal bestuurs functies, maar ook in een groot aantal acti viteiten die de gemeenschap ten goede zijn gekomen. De Leunse dorpsraad is woedend op het gemeentebestuur Uitgerekend op de dag dat het college een bezoek aan het dorp brengt, beslissen B en W dat er vanaf oktober iede re vrijdag een grootscheepse tienerdisco in De Steeg komt En dat is ook juist op de dag dat de stichting Leo voor de jeugd uit Leunen, Veulen en Heide een eigen tieneravond ('Leontien') organiseert De 21-jarige Lonneke van Asseldonk wordt winnaar van het Lagerhuisdebat, dat door de Venrayse Vrouwenraad voor de vijfde keer georganiseerd wordt in de foyer van de' Schouwburg Venray Veertien personen debatteren over zes verschillende stellingen. In Venray start een grootscheepse voorlich tingscampagne over afval scheiden en zwer fafval. Vanwege de vele vragen en het grote draagvlak vanuit de wijk richt de gemeente Venray zich in eerste instantie op de wijk Brukske Slaat de afvalcampagne aan dan is de kans groot dat deze in 2002 in de hele gemeente wordt uitgevoerd 'Do It' is de naam van het Huiskamerproject Brukske Dat maakt Ruud Bexkens van Syn these bekend bij de opening van het project. In de huiskamer in De Kiosk wordt buiten schoolse opvang geboden aan 10- tot 14-jari- gen uit de wijk Brukske KTOBER 2001 Xerox gaat zijn fabriek in Venray flink afslan ken. Van de 2150 arbeidsplaatsen in Venray zullen er na de reorganisatie maximaal 800 overblijven. Het grootste gedeelte van het personeel, 1250 medewerkers, zal overgaan naar de elektronica-multinational Flextro- l nies. De brandweer van Venray voert een huisbe zoek uit bij loco-burgemeester Jan Driessen, die als startsein voor de Nationale Vlucht- plan Actie geblinddoekt ervaart hoe moeilijk het is om in geval van brand veilig en snel je eigen woning te verlaten. In totaal krijgen 965 leerlingen uitde groepen Leunen-Veulen-Heide behaalt tijdens de Dru- ma-wedstrijden in Goirle een eerste prijs behaald met promotie naarde eredivisie Het korps, dat onder leiding staat van instructeur Wil van Horck, trad aan in de 1 e divisie mars wedstrijden. De Vredeskerk in Venray wordt niet gesloopt. De Venlose projectontwikkelaar Nieuwen- huizen-Jongen en Thuiszorg Noord-Limburg is het eens over de verkoop van de kerk. Thuiszorg Noord-Limburg gaat in de Vredes kerk zijn hoofd- en regiokantoor onderbren- i gen. Birgit Waals (54), de vrouw van burge meester Jos Waals, overlijdt Zij was al geruime tijd ernstig ziek en is drie jaar bege leid door het Nederlands Kanker Instituut/ het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis in Amsterdam. De tienerdisco voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar gaat, ondanks protesten van diverse kanten, van start in discotheek De Steeg in Leunen. De jeugd kan hier wekelijks terecht op de vrijdagavond van 20.00 tot 23.00 uur. De gemeente Venray ontruimt het terrein van ijzerhandelaar Jan Robben aan de Metaal weg. Robben en de gemeente liggen al jaren met elkaar in de clinch over een stuk grond van 7000 m2, waar Robben 4000 m2 van wil hebben voor zijn autohandel en -sloperij. De Horsterweg in Castenray, de hoofdweg die midden door de dorpskern loopt, wordt helemaal gerenoveerd. Met het werk, dat in fases wordt uitgevoerd, wordt in het voorjaar van 2002 gestart. Voor die tijd krijgt de dorps raad de keuze of de maximumsnelheid op de Horsterweg 50 kilometer blijft of wordt teruggebracht tot 30 kilometer Met een feestelijk programma wordt de nieuwe Gemeenschappelijke Accommodatie Merselo op sportpark De Vloet geopend Na de officiële plichtplegingen en de onthulling van de naam en logo van het gebouw bestaat datzelfde weekend de gelegenheid de nieu we accommodatie te bezichtigen. Zes hulpverleners uit Venray en Overloon hebben in Hongarije een onderscheiding ont vangen. Al vijftien jaar worden er hulpgoe deren verzameld die jaarlijks per vrachtauto naar een ziekenhuis in het Hongaarse Szeks- zard worden gebracht. Piet en Margo Verste gen uit Venray, Berry en Nelly van Daal en Ingrid Noy en haar vriendin Leny uit Overloon krijgen een grote bronzen plaquette voor hun jarenlange inzet, NOVEMBER 2001 Fanray, het nieuwe kwartaalblad voor Venray en omgeving, ziet het levenslicht De initia tiefnemers van Fanray, Jansen Houbiers, OHHO Vormgevers en van den Munckhof pre senteren het eerste nummer in het Theehuis auto krijgen geschoven Het Groot Russisch Staatscircus presenteert vol trots zijn gloednieuwe circusprogramma ClassiQ in Venray Jong en oud kunnen genie ten van deze schitterende show vol spekta kel, humor en hartveroverende dressuur. Op uitnodiging van Peel en Maas mogen vijftig lezers gratis naarde première. De gemeente wil eenrichtingsverkeer op de Langeweg. Met de komst van een onder grondse parkeergarage in De Gouden Leeuw vreest de politiek een verkeerschaos op de Langeweg. Want de enige in- en uitrit voor 750 auto's is gepland aan deze straat ten hoogte van kunstgalerie Toro. Het voortbestaan van de dorpskermissen in de gemeente Venray is minstens voor drie jaar gewaarborgd. De gemeente is met de kermisexploitanten, de broers Jaap en Leon Regter uit Langenboom, tot een nieuwe drie jarige overeenkomst gekomen. Inalfa in Venray ziet definitief af van de nieuwbouwplannen bij NedCar in Born. De Venrayse toeleverancier van de Limburgse autofabriek wil geen tientallen miljoenen guldens in een nieuwe fabriek investeren omdat de hoeveelheid onderdelen die Inalfa straks mag leveren voor de stadsauto's van DaimlerChrysler te gering is. Een polonaise op de Grote Markt in Venray trekt 77 personen en dat is bij lange na niet voldoende om in aanmerking te komen voor een vermelding in het Guinness Book of Records Bewoners van zes huizen aan de Paterslaan in Venray mogen enkele weken geen kraan water drinken omdat er een zogenaamde grondbacterie in het water zit. Pluimveebedrijf Colbers in Oirlo gaat in een nieuw te bouwen stal de kippen een dier vriendelijker onderkomen bieden In de nieu we huisvesting delen achttien.kippen samen een ruim hok dat voorzien is van een legnest, zitstok en scharrelruimte De familie Colbers loopt hiermee vooruit op het verbod van het batterijsysteem. Vanaf 2012 is de legbatterij voor pluimvee in Nederland helemaal verbo den. De komst van resocialisatiekliniek. een dependance van de TBS-kliniek De Rooyse Wissel, op het Servaasterrein is definitief van de baan. Dat meldt directeur De Beer aan de dorpsraad Oostrum en de fractievoorzit ters van de zes politieke partijen. In plaats daarvan gaat De Rooyse Wissel op eigen ter rein in Oostrum een woning bouwen voor zes verlofgangers. Ruim vierduizend mensen bezoeken de intocht van Sinterklaas in Venray. Samen met zijn trouwe Pieten kwam de goedheiligman eerder aan in Maastricht, om direct na de feestelijkheden ook in Venray aan de slag te gaan. Publieksdiensten moetèn te lang wachten voordat ze geholpen worden. Dat blijkt uit een onderzoek naar de wachttijden aan de balies van het Venrayse gemeentehuis De gemeente wil het probleem gaan oplossen door het aantrekken van meer personeel Het streven is om de wachttijd terug te brengen naar maximaal tien minuten- Met een krappe meerderheid van 13 tegen 11 gaat de gemeenteraad toch akkoord met de ontwikkeling van het Gouden Leeuw terrein. In de commissie Stedelijke Ontwikkeling keerden de oppositiepartijen Samenwerking en fractie Van de Vorle zich al fel tegen het bouwplan van 164 woningen De aankoop van café/cafetaria Old Dutch aan de Leunseweg is definitief van de baan De stemverhouding in de gemeenteraad met twaalf tegen twaalf is exact hetzelfde als een maand geleden En dat betekent dat het voorstel nu is afgewezen. De gemeente wil de bijna 1,2 miljoen uittrekken om Old Dutch op te kopen. Het pand lag door de nieuw bouw van het Raayland college in de ver drukking en het zou geen visitekaartje zijn voor de zuidelijke entree van Venray. Het bestuur van SV Merselo behoort tot de acht genomineerden voor de verkiezing van 'Het Sportbestuur van het Jaar', dat gehou den wordt door het vakblad Sportbestuur en Management in samenwerking met de Lotto In totaal waren er 41 inzendingen waaruit na uitvoerige discussies 'n voorselectie is gemaakt van acht sportbesturen die in aan merking komen voor de titel. DECEMBER 2001 Piet Linders wordt vanwege zijn vele ver diensten door de leden tot erelid benoemd varr voetbalvereniging Oostrum. Piet is ter reinknecht vanaf 1963 en consul vanaf 1982. Linders is in bezit van de gouden clubspeld van de vereniging vanwege zijn bijzondere verdiensten en heeft vorig jaar de waarde- ringsprijs bij het Sportgala Venray ontvan gen. De Venrayse classicus Hans van de Venne promoveert aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen tot doctor in de letteren op het proefschrift 'Cornelius Schoneus Goudanus (1540-1611) Leven en werk van de Christe lijke Terentius'. Daarnaast promoveert hij aan de Katholieke Universiteit Leuven tot doctor in de Taal- en Letterkunde - Grieks en Latijn. Het afvalophaalsysteem diftar valt voor de Venrayse burgers alsmaar duurder uit Toen in 1999 het diftar-systeem werd ingevoerd kostte het aan de straat zetten van een gro te afvalbak (140 liter) nog 8,40 gulden. Een jaar later werd dit variabele tarief verhoogd tot 9,35 gulden. Dit jaar betalen de burgers al 10,50 gulden. En in 2002 bedraagt het tarief 5,60 euro oftewel 12,34 gulden. Binnen drie jaar betekent dit een verhoging van 46,9%. Het zijn drukke dagen voor de Sint Samen met zijn Pieten bezoekt hij deze dagen scho len, instellingen, bedrijven, jong en oud aan huis Slopende dagen die voor een heer op leeftijd soms te zwaar kunnen zijn. Gelukkig krijgt hij een steuntje in de rug van basis school De Bongerd. In de school staat een heerlijk bed klaar waar hij een lekker dutje kan doen. Zijn trouwe Pieten verrassen hem met een heerlijk ontbijt. Sporthal De Weert in Landweert wordt gesloten. Uit een bemonstering blijkt dat er in de douches een hogere dan maximaal toe gestane waarde aan legionellabacterièn bestaat Gemeente Venray, eigenaar van de Sporthal, en ESG Bergen-Venray. exploitant en beheerder van de sporthal, hebben in samenwerking maatregelen getroffen. Het Raayke in Tienray, kortverblijf-tehuis voor tijdelijke opvang van mensen met een verstandelijke handicap, krijgt van de perso- neelsveremging van Xerox Venray een che que van 10.000 gulden aangeboden. Discotheek De Steeg vertrekt definitief uit Leunen. De gèmeente maakt door wijziging van het bestemmingsplan de Hulst II de komst van de discotheek naar Venray moge lijk. Eigenaar Ton van Dijck denkt in Venray- oost een ideale locatie gevonden te hebben De nieuwe plek ligt dichtbij het NS-station en de A73 en is dus zowel met de trein, bus of per auto goed bereikbaar. Ook fietsers kun nen De Steeg via de Henri Dunantstraat gemakkelijk bereiken, De discotheek krijgt een capaciteit van 3.500 bezoekers, Wie volgend jaar in de trouwzaal van het gemeentehuis zijn huwelijk wil voltrekken is daarvoor 606 gulden kwijt. Op zaterdag en zondag gaat het zelfs 805 gulden kosten. Een huwel ijk in de trouwzaal kost dit jaar nog 428 gulden Dit is een voorbeeld van de vele tarieven die vanaf volgend jaar fors duurder worden. De gemeente streeft ernaar om alle leges en diensten kostendekkend te maken De gemeente Venray gaat de komende jaren flink investeren in de achterstandswijken Brukske en Veltum De provincie Limburg heeft ruim 1,7 miljoen gulden subsidie beschikbaar gesteld uit het Investeringsbud get Stedelijke Vernieuwing (ISV). Dit geld is ondermeer bestemd voor herstructurering van bestaande woonwijken. Volgens burge meester Waals zal vooral de binnenring van Brukske flink op de schop worden genomen. De gemeente Venray is ontevreden over de kwaliteit van de woningen die gebouwd worden in plan Laagheide In dit deel van De Brabander worden kavels uitgegeven voor particuliere bouw. De gemeente gaat de beeldkwaliteitseisen flink aanscherpen van wege het bedenkelijke niveau van woningen De gemeente erkent dat het bij de eerste uit gifte te weinig aandacht heeft besteed aan de beeldkwaliteitseisen bij de kopers van kavels. Vliegbasis De Peel wordt de komende jaren flink uitgebreid. Het ministerie van Defensie gaat op de vliegbasis m Vredepeel 134 mil joen gulden investeren voor uitbreiding van de grondgebonden luchtverdedigingseen- heid. Burgemeester Waals verklaart in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat de vliegbasis in 2004 helemaal operationeel zal zijn. Nu de samenvoeging doorgaat komen er 1100 arbeidsplaatsen bij op De Peel. Dat is een verdubbeling van het huidige aantal. Met 2200 werknemers (militairen en burgers) wordt Defensie straks de grootste werkgever in Venray. Op het Raayland College in Venray gaat de y laarliiksaHüfrittaeëiÉÉBbjag Het praktijkon; kerstmarkt in ;i zelfgemaakt te artiEeïèn te koop. \7ari dóór de leerlingen i gebakken koekjes tot en met houten speel goed, kerststukken, placemats en tafello pers. D'e opbrengst van de actie gaat ook dit jaar naar een goed doel: het project Udavum Karangal in India. Om extra',aandacht te vragen voor de brand1 veiligheid'van met name openbare gelegen heden tijdens de feestdagen heeft de gemeente.Venray 200 brieven verstuurd naaf 'k horecagelegenheden, scholen, peuterspeel- zaten, kinderdagverblijven, zorginstellingen en Wijkgeböuwen. De brief bevat uitgebreide r: ..informatie óver brandveiligheidsvoorzienin gen' en -voprschfiften. Ook verkopers van vuurwè'rk Fiëbben de informatie ontvangen .-, Uiteen onderzoek in Noord-Limburg blijkt dat Yenra/ een kansrijke locatie is voor wind energie. Naast'Venray worden ook Venlo, rondom Tfade Port,'én de Middenpeelweg in v Horst aan d'e Maas en Sevenum als geschik- te plekken genoemd In de gemeente Venray Z lopen al e.eh aantal particuliere initiatieven, ondermeer fn Veulen en Ysselsteyn, voor oprichting van windmolens. Onder het thema 'Er zijn regels, punt uit!' wordt de bezoeker in Venray duidelijk gemaakt dat ook in het uitgaansleven nor male gedragsregels gelden. Deze huis- en gedragsregels vloeien voort uit het conve nant dat in Venray wordt ondertekend. Meer dan 80 horecabedrijven in Venray hebben toegezegd dit convenant te onderschrijven. Alle deelnemende bedrijven ontvangen een sticker die bij de ingang van de zaak aange bracht kan worden. De. Venrayse Vorstenraad is namens de gemeente Venray vertegenwoordigd op het 'vrijgezellenfeestje' van Prins Willem- Alexander en Maxima op vrijdag 1 februari in de Amsterdam Arena. "We zijn erg vereerd", vertelt Hermans Zegers van de vorstenraad "We hoorden van wethouder Jan Driessen dat wij namens de gemeente Venray moch ten gaan, maar eerst geloofden we hem natuurlijk niet. Maar het is waar. Die dag gaan er circa 800 bussen naar de Amsterdam J Arena Prachtig!" Dansschool Dizzy Jazzdance in Venray houdt de traditionele uitvoering in Schouwburg Venray. Het thema van de dansvoorstelling is dit keer 'Het gebeurde in 1001 nacht'. Het is de vijfde keer dat Dizzy Jazzdance zich pre senteert in de Venrayse cultuurtempel. Maar l liefst 450 dansers en danseressen leveren een bijdrage aan 'Het gebeurde in 1001 nacht'. Venraynaar Ferry Greevink wordt tijdens het veertiende Limburgse Sportgala in het MECC in Maastricht niet tot Limburgs sporter van het jaar gekroond. Voetballer Mark van Bom mel, de uit Maasbracht afkomstige spelver deler van PSV, wordt uitverkoren boven zes andere genomineerden. Drie regionale kunstenaars exposeren een heel bijzonder werkstuk in Maastricht. Jac queline Hanssen (Maashees), Inge Nabben (Venray) en Henk Jacobs (Horst) hebben van hun kunstzinnige correspondentie een schil derachtig werk op drie doekeri gemaakt. .Op uitnodiging van de Maastrichtse huisarts en kunstverzamelaar Jeu van Sintfiet exposeren zij hun werk op vier zondagen In heel Nederland wordt het startschot gege ven voor de.distributie van de eerste euro munten. De mensen geven massaal gehoor aan de uitnodiging om de zogenaamde euro kits af te halen op de distributiepunten De zakjes euromunten ter waarde van 25 gulden zijn bij diverse banken al snel uitverkocht, Het Venrayse koor Zangers van St. Frans luidt de noodklok Het koor slaagt er nauwelijks nog in om nieuwe jongensstemmen te wer ven en als het een beetje tegenzit dan valt na 42 jaar het doek.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 7