Venray blikt terug en vooruit 2002 2001 "Met plezier ingezet voor de burger" Zorgen over gebrek aan personeel "2001 jaar van teleurstellingen" "2001 jaar zonder winnaars" 'Jeugd museumpubliek van de toekomst' "Fijn wonen en goed werken is ons devies" In 2002 breidt SSK personeelsbestand fors uit "Een geur van hoger honing' in Venray-regio Samenwerking Venray wil plek in college PEEL EN MAAS donderdag 3 januari 2002 - Pagina 11 Literair Café blikt tevreden terug op afgelopen jaar Het Literair Café Venray- regio kijkt mét plezier terug op het afgelopen jaar. Onder donateurs en literatuurlief hebbers verspreidde het lite rair café voor wie er gevoelig voor was "een geur van hoger honing". De aangehaal de tekst, die als devies onder het logo staat, is de beginre gel van het gedicht "Het lied der dwaze bijen" van Martinus Nijhoff. De bijen uit het logo verwijzen bovendien naar de bijen uit het gemeen tewapen van Venray. Het Literair Café Venray-regio is tien jaar geleden opgericht voor mensen in de regio Venray die plezier beleven aan literatuur. De een leest graag proza, de ander houdt meer van poëzie en weer een ander neemt graag zelf de pen ter hand.Tijdens literaire bij eenkomsten -die voor iedereen toegankelijk zijn- probeert het literair café mensen te laten erva ren, dat literatuur aan iéder van hen wat te bieden heeft. De stich ting telt 150 donateurs die steeds reductie krijgen op de entreeprij zen en regelmatig op de hoogte worden gehouden van nieuwe activiteiten. Dit seizoen viert het literair café zijn tienjarig jubileum. Het kijkt terug op tien jaar schrijver savonden en tien jaar allerlei festiviteiten daaromheen, Bijna zestig bekende Nederlandse en Vlaamse schrijvers en schrijfsters hielden de afgelopen jaren een voordracht in hét literaire café. Het is in die tijd een bloeiend cul tureel literair centrum geworden, dat diep geworteld is in de regio Venray. JUBILEUMJAAR Het jubileumjaar 2001/2002 is ingezet met bijzondere activitei ten. Er waren de litcrair-culinaire avonden "Literatuur om te smul len" bij Tante Jet aan de Maas in Blitterswijck. er was een bijzon der programma rond Sint Oda in het Odapark met Ton van Reen cn het trio Canapé, en er waren de activiteiten voor middelbare scholieren met Loesje. Verder moeten de maandelijkse Dichtregelwedstrijd in Peel en Maas, de speciale avond met gedichten en verhalen van vroe ger in verzorgingshuis Schuttersveld en de schrijversbij eenkomsten mei Nicolaas Matsier en Kader Abdolah genoemd worden. En samen met de schouwburg presenteerde het literair café het bijzondere toneelstuk naar het boek 'De Tweeling' van Tessa de Loo. Behalve het reguliere program ma zijn er komend jaar bijzonde re activiteiten, die iu het teken staan van de grote (kunsOmanife- statie "De Waan", een happening in het kader van "100 jaar psychi atrie in Venray". Er worden speci ale literaire avonden gehouden met medewerking van Anton Kroft en René Diekstra, er is een landelijke proza- en poëziewed strijd met als thema "Hoe raadse- lig de geest" en er komt een bij zondere expositie over psychiatrie cn literatuur in de openbare bibliotheek van Venray. De prijsuitreiking van de jaar lijkse proza- cn poëziewedstrijd De Raadsclige Roos vindt plaats op zondag 13 januari 2002. Tenslotte zijn er schrijversbij eenkomsten in de sfeervolle ambiance van het Theehuis in het Odapark op zondag 24 maart met Jessica Durlacher en op donder dag 30 mei met Fleur Bourgonje. Donderdag 18 april speelt Josée Ruiter: Couperus "Een grote ziel" in de schouwburg. Ongetwijfeld zullen in 2002 nog meer (jonge) mensen hun weg vinden naar een van de vele activiteiten van het Literair Café Venrav-regio, Het is de moeite waard en er is voor elk wat Wils! René Poels, secretaris Literair Café Venray-regio Bert Linskens, fractievoorzitter PvdA: "2001 was in verhouding tot andere jaren een politiek fel jaar. Gekenmerkt door discussies die lang niet altijd 'op inhoud' of 'genuanceerd' gevoerd werden. Discussies die het imago van de gemeente en haar bestuurders verslechterde en mede aanlei ding waren voor de lange afwe zigheid van onze wethouder Bert Kersten. Kortom een jaar zonder winnaars. 2002 wordt het jaar waarin politiek actieven hun aandacht in eerste instantie richten op de ver kiezingen van 6 maart. Voor de Partij van de Arbeid in Venray vormt de gelijkwaardigheid van mensen (gelijke kansen en eerlijk delen) binnen de gemeenschap alsmede de gezamenlijke verant woordelijkheid twee belangrijke peilers. De Partij van de Arbeid Venray wil burgers, ondernemers en organisaties meer betrekken bij beleid. Volgens ons kan een gemeente daarin succesvol zijn als voldaan wordt aan drie zeer belangrijke voorwaarden: De gemeente moet helder omschrijven welke resultaten zij wenst te bereiken. Soms kan dat eenvoudig door goede verkeersmaatregelen te treffen op plaatsen waar te hard gereden wordt. Op sociaal gebied ligt dat soms wat minder eenvou dig. Armoede wordt immers niet alleen bestreden door alleen meer bijzondere bijstand. Het vraagt ook dat drempels voor deelname aan sport, muziek en ontmoeting laag genoeg zijn. De Partij van de Arbeid vindt het erg belangrijk open kaart te spelen, te laten zien wat zij wil bereiken en verantwoording af te leggen over de resultaten. Het gemeentebestuur moet aangeven waar beperkingen lig gen De gemeente kan inbraken niet voorkomen; zij kan er wel toe bij dragen dat de kans erop kleiner wordt. Over gedrag van mensen, gaan mensen zelf. Ook over zaken die door de rijksoverheid worden beïnvloed of geregeld, moeten geen verwachtingen wor den gewekt door de gemeente. De Partij van de Arbeid vindt het belangrijk duidelijk te maken wat er van haar als gemeentebestuur ders verwacht mag worden, maar ook wat wij van anderen ver wachten, Raadsleden moeten hun afwe gingen en keuzes zichtbaar en politiek maken De Partij van de Arbeid vindt dat de rol van de gemeenteraad als afweger van belangen en maker van politiek keuzes meer zorg en aandacht verdient. De mate waarin is deze rol goed ver vuld kan worden is immers bepa lend voor de steun en het draag vlak vanuit de lokale samenleving. De Partij van de Arbeid Venray wil graag vertegenwoordiger zijn van de burgers uit de gemeente Venray. Een groep enthousiaste mensen binnen de partij wil hier aan de komende vier jaar, en te beginnen in 2002, vorm en inhoud geven. Samen met u wer ken voor de toekomst van Venray." Bert Linskens Fractievoorzitter Partij van de Arbeid Venray Truus Kemmelings verlaat politieke strijdtoneel "In de nacht van 31 december 2001 zal ik me zeker, zoals ieder jaar opnieuw, afvragen wat het komend jaar, voor mij.en allen die mij dierbaar zijn, in petto heeft. En natuurlijk: wat zal 2002 Venray brengen? 2002 Is in ieder geval het jaar waarin Venrayse burgers opnieuw de kans krijgen om een gemeenteraad te kiezen. Ik vind het ergjammer dat zoveel Venraynaren de laatste jaren de gang naar de stembus niet meer maken. Er komt toch een nieuwe raad en het zou goed zijn om zelf een keuze te maken voor een partij of een persoon van een partij. Zeker nu, door veranderingen in de kieswet, de gemeenteraad meer volksvertegenwoordiger moet worden, vergelijkbaar met de Tweede Kamer, kan de invloed van burgers op raadsleden belangrijker worden. Ik hoop dat het dualisme de betrokkenheid van burgers ver groot. Eén van die veranderingen maakt het mogelijk dat burgers zelf een iniatiefvoorstel aan de raad kunnen voorleggen! Indien dit tijdens de verkiezingscampag ne door de verschillende partijen goed duidelijk gemaakt wordt, verwacht ik een hoge opkomst op 6 maart bij de gemeenteraads verkiezingen. Persoonlijk is voor mij het ver laten van het politieke strijdto neel, na 16 jaar raadslidmaat schap voor de Partij van de Arbeid, een belangrijke mijlpaal. Met heel veel betrokkenheid, maar ook met veel plezier heb ik me ingezet voor de Venrayse bur gers. Vooral het laatste jaar, waar in ik Bert Kersten als wethouder heb mogen vervangen, en nog vervang, is mij duidelijk gewor den hoe sterk je betrokken raakt bij het wel en wee van veel Venrayse burgers. Mijn ervaring is dat binnen het gemeentehuis heel veel mensen zeer betrokken werken aan de verdere ontwikkeling van onze gemeente. In tegenstelling tot de berichtgeving in de media waarin nogal eens de suggestie gewekt wordt dat bij de gemeente alles fout loopt. Dat is beslist niet zo: jammer genoeg is goed nieuws geen nieuws! De aandacht gaat vaak te veel naar zaken die niet goed gaan en dat is niet altijd terecht, het is ongelofelijk wat in onze gemeente de afgelopen 16 jaar is veranderd en vooral verbe terd. Ik hoop en verwacht een massale opkomst bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. En dat de manifestatie De Waan een geweldig succes wordt!" Truus Kemmelings-Verheijen wethouder gemeente Venray Verdere groei en professionalisering kinderopvang Niet alleen in Venray, maar in de gehele regio, investeert SSK het komende jaar fors in nieuwe huisvesting, uitbreiding van kind plaatsen en kwaliteit. Als gevolg daarvan heeft de organisatie voor kinderopvang in 2002 enkele tientallen nieuwe medewerkers nodig. Het grootste deel hiervan zijn groepsleidsters voor dagop vang (0-4jarigen) en buiten schoolse opvang (0-13 jarigen). Daarvoor zoekt SSK onderne mende teamplayers met een sterk inlevingsvermogen. Momenteel werken zo'n 275 medewerkers bij SSK op 15 loca ties in Venray, Boxmeer, Vierlingsbeek, St. Anthonis, Oploo, Milsbeek, Gennep, Nieuw- Bergen, Horst. Meerlo en Sevenum. Op deze locaties biedt SSK opvang aan in totaal circa 1650 kinderen. Dit aantal groeit in 2002 naar 2200. "Waarom? Omdat, de vraag naar kinderop vang toeneemt. Daarnaast streven wij als organisatie naar schaalver groting. We zijn ervan overtuigd dat alleen de grotere kinderop vangorganisaties kunnen overle ven in een markt waarin steeds meer concurrentie komt en de eisen van ouders, bedrijven en overheid met betrekking tot kwa liteit steeds verder toenemen. Bovendien heeft een grotere onderneming meer mogelijkhe den om instrumenten in te zet ten, waarmee je je van andere kinderopvangorganisaties kunt onderscheiden," aldus Jules Willems, algemeen directeur SSK. PROFESSIONAL "Die eisen zijn overigens zeer terecht," vervolgt Willems. "Kinderopvang staat immers nog redelijk in de kinderschoenen. Op het gebied van onder meer huisvesting, veiligheid, arbeids omstandigheden en pedagogisch beleid valt best nog het een en ander te verbeteren. Als SSK zijn we daar flink mee bezig. Maar de basis ligt vooral bij de kwaliteit van ons personeel. Daar investe ren we dan ook flink in. Niet alleen in geld en middelen, maar vooral ook in opleiding, ontwik keling en ontplooiingsmogelijk heden. Als je bij SSK werkt, clan ben je veel meer dan een oppa- sjuf. Onze groepsleidsters zijn professionals in kinderopvang." SCHOUDERS ERONDER Om bij SSK aan de slag te kun nen gaan moet je minimaal een MBO-diploma hebben. Sinds 2001 heeft SSK tevens leerlingen van de Beroepsbegeleidende leer weg (BBL) van de SPW-3 oplei ding in dienst op basis van een leerarbeidsovereenkomst. Deze leerlingen stromen na afronding van hun studie door naar regulie re arbeidsplaatsen binnen SSK. Ook leerlingen van de andere SPV-3 opleidingsvariant (de BOL- leerroute) kunnen stage lopen bij SSK. DIPLOMA "Een diploma alleen vindt SSK echter niet voldoende," vertelt manager P&O Monique van Bart, "Waar we vooral op letten is dat onze medewerkers de juiste instelling hebben. Behalve de goede zorg voor de kinderen, moet je doelmatig en efficiënt werken. Bij ons moet je echt je schouders eronder kunnen zet ten. Belangrijk is verder dat je een goed inlevingsvermogen hebt. Dat je aanvoelt hoe je met elk individueel kind en elke individu ele ouder om moet gaan. Ook vin den wij het belangrijk dat je een teamplayer bent. Samenwerken met collega's is een vereiste om de gewenste kwaliteit te kunnen leveren. Wij zeggen niet voor niets: SSK, samen sterk in kinder opvang." Druk programma in 't Freulekeshuus in 2002 "Voor het nieuwe jaar staat'er weer heel wat op het programma in Museum 't Freulekeshuus. De huidige, goed bezochte tentoon stelling over de betekenis van de twaalf kloosters voor Venray loopt nog door tot en met 3 maart. Met de lesbrief bij deze expositie voor klas 2 en 3 van het- voortgezet onderwijs wil het museum meer jongeren binnen halen. De jeugd is tenslotte het museumpubliek van de toe komst. Voor de volgende tentoonstel ling is opnieuw een lesbrief gepland en wel voor de hogere klassen van het basisonderwijs. Deze tentoonstelling zal gaan over Merselo, over.de ontwikke ling van Peeldorp naar woon dorp. De rode draad is een histo rische boerderij in Merselo. Door de tentoonstellingswerkgroep van inwoners van Merselo en medewerkers van het museum worden bijzondere voorwerpen, foto's en documenten opge spoord. Ook zullen er speciale activiteiten bij deze expositie, van half maart tot begin juni, wor den georganiseerd, zoals in het Nationaal Museumweekend op 13 en 14 april. De volgende tentoonstelling, van half juni tot half september, heeft Indiëgangers uit Venray en omgeving als onderwerp. Hierin worden de lotgevallen van mili tairen uit Venray (ruim 200) belicht, die vanuit Nederland naar Nederlands-Indië werden gezonden tijdens de onafhande- lijkheidsstrijd van Indonesië.Als hekkensluiter is vanaf eind sep tember een fototentoonstelling over Venray gepland, met als thema kenmerkende zichten op en gezichten van Venray Er zal een ruime keuze te zien zijn uit de collectie van J. van der Putten uit Venray, u allen welbekend. NIEUWE LOCATIE Tot zover de toekomstige ten toonstellingen. Het museum heeft nog meerdere plannen voor 2002. Er wordt nog steeds gewerkt aan een nieuwe locatie, waar het museum meer ruimte zal hebben voor het tonen van de vaste collectie, exposities en geschiktere depots. De gemeente Venray draagt het gemeentelijke cultuurbezit een warm hart toe. Daarom zal zij een aantal com missies instellen die een en ander in goede banen gaan leiden. Hieraan zullen diverse belang hebbenden deelnemen, waaron der de gemeente zelf, het Vincent van Gogh Instituut en Museum 't Freulekeshuus, Het museum heeft er vertrouwen in en ziet vol goede moed uit naar de toe komst. Naast tentoonstellingen, lesma teriaal voor het onderwijs en een nieuwe locatie wordt ook de vaste collectie niet vergeten. Een goede ordening, registratie, opti- maal beheer en behoud van het Venrayse erfgoed staan hoog in het vaandel. Belangrijk voor de toekomst van het museum is opname in het nationaal museumregister. Voor zo'n registratie moet het museum vol doen aan bepaalde eisen, zoals een gped beheer en behoud van de collectie, een goed publieks- beleid en ter zake kundige mede werkers. Als het museum hieraan voldoet is dat een erkenning die weer deuren zal openen voor de toekomst. Al deze activiteiten kunnen niet gerealiseerd worden zonder de grote inzet van de vrij willigers. Ook het afgeopen jaar, het internationale jaar van de vrij williger, hebben zij zich weer met hart en ziel voor het museum ingezet. Ze hebben tentoonstel lingen helpen bouwen, bezoe kers ontvangen en te woord gestaan en zijn enthousiast aan wezig geweest. Voor dit team is nog wat extra versterking in 2002 zeer welkom. Dan kan het museum ook echt alle geplande activiteiten naar wens realiseren. Tot slot een oproep aan het publiek uit Venray en omgeving. Het museum is er voor u alle maal. Kom zelf eens kijken naar de speciale tentoonstellingen en de mooie vaste collecties die in het museum te bewonderen zijn. U bent op woensdag-, zaterdag en zondagmidddag van harte welkom!" Maria van Dorst conservator/heheerder Raayland in 2002: alle leerlingen onder één dak Fred Welschen, voorzitter Industriële Club Venray: Vanaf januari 2002 zullen alle activiteiten plaatsvinden in het nieuwe en vernieuwde gebouw op de hoek Leunseweg/ Zuidsingel in Venray. Voor het onderwijsproces betekent dit een geweldige stap voorwaarts. De drie sectoren van het Raayland College dicht bij elkaar, maar toch ieder met een eigen 'thuishaven' op het terrein. Sector 1 (alle klassen één en twee) in het oorspronkelijke gebouw van locatie Zuid, sector 2 vmbo klas 3 en 4, het praktijkon derwijs en de internationale scha kelklassen) in het middelste gebouw en sector 3 (bovenbouw havo/vwo) in het nieuwe gedeel te met de ingang aan de Leunseweg. Naast het verloop van het onderwijsproces zijn geborgen heid en veiligheid belangrijke waarden in een school waar een bijdrage geleverd wordt aan de vorming van bijna alle jongeren uit de regio Venray. Het Raayland College zal ook op de unilocatïe daar nadrukkelijk inhoud aan geven, samen met andere belang hebbenden in de gemeenschap Venray. Kijkend naar volgend jaar maakt het Raayland College zich vooral zorgen over het teruglo pend aanbod van onderwijzend personeel. Vacatures zijn er nog niet, maar bij ziekte van een docent kan de school nu al vaak geen vervanger vinden. En dat in een tijd, waarin er onderwijskun dig heel veel gevraagd wordt van de school: de basisvorming ondergaat weer eens veranderin gen, het Raayland College moet leerlingen in het nieuwe ymbo opleiden en het ministerie van Onderwijs is bezig de vernieu wingen in de tweede fase havo/vwo kritisch te bekijken en te wijzigen. Binnen deze gege vens blijven we het als een uitda ging en opdracht zien om als school erin te slagen de vragen die het ministerie en de ouders/leerlingen aan de school stellen te vervullen en te zorgen voor een goed onderwijsaanbod in een prettige omgeving." Toon Theeuwen, pr-functiona- ris Raayland College "De grotere ondernemingen in Venray - verenigd in de Industriële Club Venray e.o.- kij ken met gemengde gevoelens terug op 2001. De economie is duidelijk in een moeilijker vaar water gekomen en de verwach tingen voor het nieuwe jaar zijn niet zo best. De verschrikkelijke gebeurtenissen op 11 september hebben deze ontwikkelingen ver sterkt. Het betekent voor menig Venrays bedrijf de broekriem aan trekken. Dit blijft helaas ook niet zonder gevolgen voor investerin gen, werkgelegenheid etc. etc. Het is niet de eerste keer dat dit gebeurd en goed ondernemer schap moet zich nu bewijzen. De verscheidenheid van bedrij ven in Venray is gelukkig de laat ste jaren duidelijk toegenomen waardoor de gevolgen van de teruggang in de economie meer gespreid zullen optreden. Dit alles wil niet zeggen dat wij som ber zijn over de toekomst, zeker niet. De welvaart blijft, ook na deze terugslag, stijgen en vooral in 2003 zien wij weer een her stel. Dus we blijven samen met onze medewerkers enthousiast werken aan de toekomst van onze bedrijven en zullen ook onze bijdragen blijven leveren aan het leefklimaat in Venray zoals sport, kunst en cultuur in samenwerking met de desbetref fende organisaties en de over heid. Fijn wonen en goed werken in Venray is ons devies en daar toasten wij op tijdens de jaarwis seling en zeker op de nieuwjaars receptie die voor en door de ondernemingen georganiseerd is op 3 januari in de schouwburg. Fijne feestdagen en een goed begin in het nieuwe jaar voor iedereen toegewenst." Fred Welschen, voorzitter Industriële Club "Tijdens de laatste algeme ne beschouwingen heeft Samenwerking Venray aan gegeven dat wij het gevoel hebben al jaren in de wacht kamer te zitten. Met name het jaar 2001 was een jaar van wachten, wachten en nog eens wachten en van vele teleur stellingen en tegenvallers. Wachten op een oplossing voor de Vredèskerk, die, als wij ons er in den beginne niet sterk voor hadden gemaakt, nu al plat had gelegen, wachten op oplos singen voor problemen met de riolering, waardoor mensen regelmatig binnenshuis natte voeten krijgen, wachten op een stadspark, de beloofde bewaak te fietsenstalling, het beloofde openbare toilet. Wachten ook op de mogelijkheden om te bouwen, dan weer wel, dan weer niet, toch maar wel, met alle persoonlijke tragedies voor zowel bouwers als bestuurders van dien. Wachten op Dingus, op je bouwvergunning, op een kapvergunning of gewoon op een rijbewijs. Wachten op een ziekenhuis of op de sluiting ervan. En waarom moeten we wachten? Het antwoord is even simpel als schokkend; omdat de 'macht' niet wil luisteren. De 'macht', al jarenlang gepersoni fieerd door het CDA, die getals matig binnen de gemeenteraad meer dan twee keer groter is dan iedere andere fractie in de raad. In het college ook groter is dan de twee partners samen en dus vanuit de macht alles kan doordrukken en ook door drukt wat ze wil. VERWACHTINGEN Waarom is 2002 dan het jaar van de verwachtingen? Omdat er gemeenteraadsverkiezingen zijn en zich dus die ene kans in de vier jaar voordoet om die situatie te veranderen. Om instrumenten in te kunnen voe ren als een burgeronderzoek, zodat de gemeenteraad zijn beleid ook echt kan afstemmen op de wensen van de bevolking, en als de quick scan, waarmee de raad grip krijgt op en contro le houdt over de budgetten die het ambtelijk apparaat besteedt (ten slotte ons gemeenschappe lijke geld). Instrumenten waar van de 'macht'jarenlang geroe pen heeft dat die niet nodig waren, omdat ze het zo goed deden en die de macht' aanhaal de om ons af te schilderen als negativisten, en zelfs uit te spreken dat wij daardoor onze kans op deelname in de coalitie verspeeld hebben. Schokkend is dat het recht je ontzegd wordt om je oppositierol serieus te vervullen. Nu halen ze ineens wel die instrumenten uit de kast als een belofte naar de kiezers voor de komende periode, maar denk er maar eens aan hoeveel van de vorige beloften daad werkelijk zijn waargemaakt. Het wordt tijd dat het verandert en wij zijn er klaar voor. 2002 is het jaar van de verwachtin gen omdat u, inwoners van Venray, de gelegenheid heeft de situatie te veranderen. Een verandering die volgens ons alleen maar kan plaatshebben als er een coalitie ontstaat van vier ongeveer even grote partij en (dat is dus zonder het CDA) of een coalitie waarin drie ongeveer even grote partijen gezamenlijk groter zijn dan de vierde coalitiepartner (dus met CDA). Het is geheel aan u inwoners van Venray om dat te bewerkstelligen, amenwerking Venray wenst u hele fijne feesu dagen en een voorspoedig en gezond 2002; onszelf wensen we in het college!" Ike Busser, fractievoorzitter Samenwerking Venray: "CDA wil niet luisteren "Het centrum van Venray maandag tot en met vrijdag fietsers, veel fietsers, heel veel fietsers pendelenveel pen delen heel veel pendelen verloren tijd ...gevaarlijke situa ties Met de jaarlijkse winter- pauze in het vooruitzicht denkt u: waar gaat dit over?" Het ant woord is kort: De logistieke bewegingen van leerlingen en medewerkers van het Raayland College vanaf augustus 1995.

Peel en Maas | 2002 | | pagina 11