Aanvraag Grote Kerk voor eretitel basiliek Synthese: geen geld voor iets extra's Gouden erespeld voor consul Willemsen ■V&- Willy Schols ridder Wijkraden: zorgen over bezuiniging Beperkte jacht in Venrayse bossen 'Het Rijk van de Rat' in Dingus Renovatie school Coninxhof Bewonerscommissie KS 30 tot 70 CLOSED1 korting O D A M ODE i i Gladheid Jeu de boules 2E KERSTDAG ZIJN WIJ GEOPEND VAN 10.00 TOT 18.00 UUR PEEL EN MAAS donderdag 20 december 2001 - Pagins Het kerkbestuur van de Grote Kerk heeft bij bisschop Wiertz een aanvraag ingediend om aan de Sint Petrus Bandenkerk de eretitel Basilica Minor te verle nen. Deken Coenen overhandigde vrijdagavond de aanvraag aan de bisschop, die in Venray aan 95 jongens en meisjes het vormsel toediende. De aanvraag ging vergezeld van een dik pak informatie over de Grote Kerk. Het is uiteindelijk aan Rome om wel of niet het predikaat basiliek aan de Venray se kerk te verlenen. Limburg telt vijf basilie ken, onder andere in Maastricht. Landelijk zijn er zestien kerken die de eretitel al mogen dragen. Deken Coenen vindt echter dat ook de Sint Petrus Bandenkerk met recht een beroep op eretitel mag doen. De ene kerk krijgt deze titel omdat zij een bedevaartsoord is, zoals de Sint Petruskerk in Boxmeer. Een andere kerk omdat zij een geschiedenis van 1000 jaar gevierd heeft, zoals de abdijkerk van Mönchen-Gladbach. De huidige Sint Petrus Bandenkerk heeft minstens evenou- de en eerbiedwaardige papieren als andere kerken die in aanmerking zijn gekomen voor de eretitel, vindt deken J. Coenen. HISTORIE Het huidige kerkgebouw is zeker al het derde gebouw op de huidige plek. Toen er na de Tweede Wereldoorlog opgravingen werden gedaan, zijn er funderingen ontdekt van een grote Romaanse kerk en resten Van fundamenten van een kerkje uit de negende eeuw. De parochie is, wat betreft haar stich ting, volgens deken Coenen zeker terug te voeren tot de tijd van Sint Willibrordus, die zijn sporen vol gens Coenen in deze omgeving dui delijk heeft achtergelaten. Het staat volgens de Venrayse deken vast dat Sint Willibrordus de kerk in Bakel in 721 toegewijd heeft aan zijn vermoorde vriend de Heilige Lambertus. In Deurne heeft hij grondschenkingen aanvaard en de lange traditie van Sint Willibrordusputje in Geysteren staat volgens Coenen ook borg voor zijn activiteiten in deze regio. "Maar vooral pleit voor zijn werk hier in Venray het feit dat hier patroniemen zijn geïntroduceerd, die alleen maar van Sint Willibrordus afkomstig kunnen zijn: Christus Salvator, Sint Laurentius, Sint Paulus, O.L. Vrouw, het H. Kruis, Sint Johannes, Sint Petrus, Sint Sebastianus. Deze namen vertegenwoordigen de zeven hoofdkerken van Rome: de San Pietro, San Lorenzo, San Paolo, Santa Maria Maggiore, San Giovanni in Laterano en San Sebastiano. Sint Willibrord, die in 695 bij zijn tweede bezoek aan Rome werd aangesteld als 'Aartsbisschop van de Friezen' had de gewoonte om in tegenstelling tot de Heilige Lambertus, die vooral Frankische heiligen 'invoerde', zijn kerken en altaren toe te wijden aan Romeinse heiligen. Dankzij de vele altaren die onze kerk rijk is geweest bezitten wij nog van elk van deze heiligen een oorspronkelijk beeld. Alleen dat van St. Sebastianus zijn we door onachtzaamheid helaas kwijtgeraakt. Dat staat nu in het museum in Gent." De Grote Kerk is van oudher veel meer dan een plaatselijk kerkje geweest, weet deken Coenen. "Dat blijkt duidelijk uit het feit dat er in de 15e eeuw zo'n kolossaal gebouw is neergezet, dat er maar liefst zestien altaren hebben gestaan en dat zij omringd is geweest door een krans van kapellen: in Merselo, Castenray, Leunen, Oostrum en later Veulen, Heide, Smakt, Ysselsteyn en Vredepeel, die alle maal in de loop van de jaren zijn uit gegroeid tot volwaardige kerkdor pen met een gezond en vitaal geestelijk leven." KLOOSTERS De Petrus Bandenkerk is ook omringd geweest door een indruk wekkende krans van veertien kloosters. Tweeënzestig wegkruisen en veldkapellen maken het rijke, religieuze kleed van de kerk com- pleet.Er zijn vele grote namen op kerkelijk gebied bekend, die in de kerk zijn gedoopt en vanuit de kerk hun eerste religieuze inspiratie heb ben geput of in de kerk hun wijding hebben ontvangen, zoals Gijsbertus van de Gaet, persoonlijk bevriend met Paus Pius II, die hem de beroemde aflaatbrief van 1462 heeft geschonken, zegt deken Coenen. Venray beschikt tevens over een rijke oorspronkelijke Gothische beeldenschat die de beeldenstorm, de Franse revolutie en de Tweede Wereldoorlog heeft overleefd. "Er is geen enkele kerk in Nederland die nog kan bogen op zo'n rijke beel denschat als de onze", meent de deken. "En zo'n mooie, rijke en belangrijke kerk komt zeker in aan merking voor de titel Basilica Minor." De uurtarieven van Synthese zijn zo hard gestegen dat de gemeente flink heeft moeten snoeien in de diensten van de wel- zijnsinstelling. Zo wordt volgend jaar ondermeer 170.000 gulden bezuinigd op de ondersteuning van de wijkraden. Naast het reguliere welzijnswerk, dat vastligt in een vierjarig contract, is er nog slechts zéér beperkt ruimte voor nieuwe activititeiten. Ondanks dat de gemeentelijke subsidie vol- I gend jaar met 10% toeneemt tot i 2.509.717 gulden 1138.860 euro). Dit jaar krijgt Synthese nog 2.287.664 gulden van de gemeente I waarvan 2.064.693 gulden opgaat aan het reguliere werk. Van het restant van 222.971 gulden kan nog iets extra's gedaan worden. Van dit extra potje schiet in 2002 slechts 78.148 gulden (35.462 euro) over. Dit wordt besteed aan het Seba-pro- ject (sociaal-emotionele begeleiding agrariërs), kostenstijging van de dagopvang en de manifestatie Kleurrijk Venray. Veel andere activiteiten moeten noodgedwongen geschrapt worden omdat daarvoor in de begroting 2002 geen ruimte meer is. De kosten van het reguliere welzijnswerk slok- ken vrijwel het gehele budget op. Synthese zegt dat de kostenstijgin gen voortvloeien uit de CAO. Een fikse stijging van bijna 18% met vier ton naar 2.431.569 gulden gaat de gemeentelijke index ruim te boven. Een infoboekje voor oude- renbezoek, uitbreiding cursus socia le vaardigheid, cultuurstimulering, activiteiten rond gemeenteraadsver kiezingen en minderhedennota, ondersteuning netwerk jongeren- hulpverlening en ondersteuning dorps- en wijkraden kan dé gemeen te in 2002 niet meer betalen. WAARSCHUWING Synthese waarschuwt alvast dat de kostenstijging ook in 2003 zal doorzetten. Dat is het laatste jaar van het vierjarige contract. Discussies over het nieuwe contract vanaf 2004 zullen binnenkort gevoerd worden. De regionale wel- zijnsinstelling verkeert echter in een monopoliepositie zodat de gemeen te automatisch in de armen van Synthese gedreven wordt. Toch zal de gemeente de uitgevoerde werk zaamheden van Synthese veel kriti scher tegen het licht moeten houden. Want het ontbreekt aan een goede evaluatie. Opvallend is daarom het gemak waarmee de commissie Welzijn instemt om jaarlijks tonnen extra in Synthese te stoppen. De enige die forse kritiek uitte was Wiel Michiels (CDA). "Synthese mag geen instituut met een omzet- garantie worden", waarschuwde hij. "Het heeft een luxe machtspositie. We moeten uitzien naar een concur rerende instelling." Michiels vroeg zich af hoe het uurtarief was opgebouwd en zette er zijn vraagtekens bij of de gemeente wel scherp genoeg onderhandeld had. "Wat is de toegevoegde waarde van al die diensten? Aan de tarieven te zien moet het wel heel hoog waardige dienstverlening zijn. Er moet tijdig geëvalueerd worden", vond Michiels die het ongewenst vond dat er nauwelijks ruimte over blijft voor nieuw beleid. BEDENKINGEN Mathieu Emonts (PvdA) vond het 'frustrerend' dat diverse activiteiten niet door kunnen gaan. "Maar ik kan me wel vinden in de gemaakte keuze." Rogier Krebbekx (WD) en Cor Vervoort (Samenwerking) had den eveneens hun bedenkingen over de sterk gestegen loonkosten bij Synthese. "Daardoor mag de indivi duele hulpverlening niet in gevaar komen", vond de VVD'er. Wethouder Driessen (CDA) noemde de kostenstijgingen 'fors'. "Het verschil met de gemeentelijke index wordt alleen maar groter. Maar ik wil binnen de budgetten blijven. We moeten roeien met de .riemen die we hebben." De wethou der verklaarde dat er al een overleg is geweest met de wijkraden. De ondersteuning door Synthese wordt teruggebracht van 2.000 naar 1.300 uur. "De wijkraden moeten deze uren onderling verdelen. De onder steuning mag ook niet structureel worden. De wijkraden moeten leren op eigen benen te gaan staan. Zoals de dorpsraden het ook alleen kla ren." Driessen voegde er wel aan toe dat het werk voor de wijkraden vaak complexer is dan voor de dorpsra den. "Maar de opbouwwerker van Synthese moet bijvoorbeeld geen verslagen van vergaderingen gaan maken. Dat moeten ze zelf kunnen verzorgen." Elly van Dijck (PvdA) vroeg of de dorpen ook aanspraak konden maken op de beschikbare 1300 uur. Volgens Driessen is het merendeel bestemd voor de wijken maar zijn de dorpen niet uitgesloten. De welzijnswethouder benadrukte dat 2003 evenmin 'gladjes zal ver lopen'. "Het zou inderdaad beter zijn als er een concurrent op. die markt komt. Dan kunnen er ook keuzes gemaakt worden." Venraynaar W. Willemsen heeft maandag de gouden ere speld van de Oorlogsgraven stichting opgespeld gekregen. Dit gebeurde door algemeen direc teur G. ter Horst van de stichting. Willemsen kreeg de erespeld als blijk van waardering voor zijn vele inspanningen ten behoeve van de oorlogsgraven in Venray. Hij was de laatste 33 jaar als consul aktief voor de Oorlogsgravenstichting. De Venraynaar werd in 1968 benoemd tot consul van de Oorlogsgravenstichting, de stichting die in 1946 werd opgericht met als doel de aanleg, inrichting en instandhouding van het Nederlandse oorlogsgraf waar ook ter wereld. Daarnaast verzorgt de stichting de in Nederland verspreid liggende graven van militairen van de gealli eerde strijdkrachten. In totaal gaat het hier om ongeveer 21.500 Nederlandse en geallieerde oorlogs graven in meer dan 1300 plaatsen. In Venray bevinden zich zes Nederlandse oorlogsgraven. Bij de controle op de toestand van de gra ven ontvangt de stichting assistentie van honoraire medewerkers, zoge naamde consuls die vaak in gemeentelijke dienst werkzaam zijn. De consul is voor de stichting de contactpersoon inzake oorlogsgra ven. Hij of zij ziet toe op de instandhouding en verzorging van de oorlogsgraven in zijn of haar gemeente en rapporteert jaarlijks aan de stiching over de staat waarin de graven zich bevinden. De burge meester benoemt de consul offici eel. De beëdiging van het consul schap valt samen met het vertrek van de functionaris uit actieve dienst. Om gezondheidsredenen heeft Willemsen besloten zijn func tie van consul neer te leggen. Paus Johannes Paulus II heeft Willy Schols benoemd tot ridder in de orde van St. Silvester. De versierselen werden hem afge lopen zondag vanwege zijn hoge leeftijd van 95 jaar thuis in Nijmegen uitgereikt door pastoor Timmermans van de Maria Geboortekerk te Nijmegen. Schols heeft veel betekend voor het uit dragen van het Venrayse dialect. Willy Schols heeft een indruk wekkende carrière achter de rug in het onderwijs. Hij begon als onder wijzer in Helmond en vervolgens als hoofd der school in Oploo. Na de WO-II werd hij leraar te Eindhoven en vervolgens Inspecteur van het Lager Onderwijs te Roosendaal en Nijmegen. In zijn vrije tijd was hij docent aan de Katholieke Leergangen te Tilburg en had hij een belangrijk aandeel in de ontwikkeling van de logopedie in Nederland. Willy Schols heeft vele bestuurlijke taken verricht, waarvan het bestuurslidmaatschap van de St. Radboudschool voor zieke kinderen een van de belangrijkste is. De streektaal behoort ook tot het bij zonder aandachtsveld van Willy Schols. Het Venrayse dialect is door hem beschreven; hij verzamelde taal, woorden en uitdrukkingen en publi ceerde in samenwerking met Veldeke Venray, samen met Frits Linssen, zijn bevindingen in twee woordenboeken. Door zijn interesse en deskundigheid in de logopedie kwam hij in aanraking met het onderwijs aan dove kinderen, het geen na zijn pensionering een belangrijk aandachtsveld zou vor men. Zijn betrokkenheid met ont wikkelingssamenwerking en de katholieke missie hadden voortdu rend zijn aandacht. Logopedie in combinatie met het onderwijs aan dove kinderen hiel den hem zozeer bezig, dat hij niet alleen lezingen gaf met dit thema, maar ook in 1993 het Schols- Helsperfonds oprichtte. Deze stich ting heeft tot doel bij te dragen aan het functioneren van een internaat voor dove kinderen in Malawi Afrika). Via zijn missie-vriend Br. Ludwin Speth FIC, die aan school en internaat verbonden was, heeft Willy Schols het internaat gepro moot en daarmee bijgedragen aan goed functioneren. School en inter naat gelden als een voorbeeld van succesvolle ontwikkelingssamen werking. Ondanks zijn hoge leeftijd is Willy Schols nog als bestuurslid bij de Stichting Schols- Helsperfonds betrokken. De afge lopen jaren geniet Willy Schols van zijn welverdiende rust en ziet terug op een succesvol leven, waarbij Rooms-katholieke kerk en samenle ving centraal stonden. Het wijkradenoverleg is het niet eens met het terugdraaien van het aantal uren dat beschikbaar was voor extra ondersteuning door Synthese. De wijkraden vrezen organisatorische problemen als de gemeente Venray een streep haalt door de financiële bijdrage voor zevenhonderd uur van Synthese medewerkers Medewerkers van de welzijnsor ganisatie steunen de wijkraden onder andere bij het bemiddelen met gemeente en instellingen en ontwik kelen van nieuwe plannen. De gemeente geeft de welzijnsorganisa tie al enkele jaren geld voor deze extra ondersteuning. Voor 2002 wordt de bijdrage voor zevenhon derd uur echter geschrapt. Volgens het wijkradenoverleg gaat de gemeente bezuinigen op een plan voor wijkbeheer, 'dat nog niet naar behoren is uitgewerkt. Kaders zijn niet vastgesteld, plannen komen net om de hoek kijken. Voor ver schillende wijken valt hierdoor een leemte die, wanneer er geen opvang tijdèns de overbrugging is, er toe zou kunnen leiden dat de organisatie van de verschillende wijkraden en - platforms sterk onder druk komt te staan', schrijft Cor Bijl, voorzitter van het wijkradenoverleg in een brief aan het college van B en W. De wijkraden zijn er in meerder heid voor, om eerst de wijzigingen over het wijkbeheer behoorlijk uit te werken voordat er gesneden gaat worden in de bestaande budgetten ter ondersteuning. MER DU NORD SCHOUTENSTRAATJE 16 5201 BS VENRAY TEL: 0478-583422 Burgemeester en wethouders van Venray zijn akkoord gegaan met een verlenging van het contract met stichting de Marke voor bos- en natuurbeheer. Nieuw onderdeel in de overeenkomst is het wildbeheer. Jacht in de gemeentelijke bossen wordt nog maar beperkt toegestaan. Per 1 januari 2002 wordt het contract met met stichting de Marke (die de bossen namens de gemeente beheert) verlengd met zes jaar. En nieuw onderdeel in het contract is het wildbeheer. De gemeente gaat namelijk de landelijke beleidslijn volgen. In de nieuwe Flora en Faunawet wordt uitgegaan van de gedachte dat er nergens meer gejaagd wordt. Jacht kan beperkt toegestaan wor den als bijvoorbeeld het wild schade aanricht aan landbouwgewassen of als het noodzakelijk is voor het levensvatbaar houden van een wild- populatie. In de nieuwe overeenkomst met stichting de Marke wordt het wild beheer toegevoegd omdat dit gezien wordt als een integraal deel van het bos- en natuurbeheer. Hiermee komt een einde aan de jachtverpachting met de Centrale Wildbeheereenheid Hubertus Venray. Stichting de Marke zal in samenwerking met Hubertus Venray het wildbeheer organiseren. De jacht zal zich beper ken tot schadepreventie, schadebe- perkig en evenwicht houden in de wildpopulatie. Hierover worden concrete afspraken vastgelegd. Bij een aanrijding op de A73 zijn maandagmorgen om 11.15 uur twee taxibestuurders licht gewond geraakt. Beiden liepen letsel aan het hoofd op en zijn voor behandeling overgebracht naar het ziekenhuis van Venray. De 30-jarige bestuurster uit Horst raakte met haar taxi in een slip door het gladde wegdek. Zij belandde met haar auto tegen de vangrail op de linker weghelft. De tweede taxibestuurder, een 57- jarige inwoner van Venray, zag de wagen stilstaan en remde af. Hierdoor raakte ook hij in een slip en kwam in botsing met de eerste wagen en de vangrail. Kerstmis in Dingus ademt de sfeer uit van een gewelf, kelder, catacombe en riooltrog die bewoonbaar is gemaakt. Van 21 tot 27 december staat Dingus in het teken van 'Hét Rijk van de Rat'. Kunstschilder en oud-secre taris Frank Schaeffers borduurt met dit project voort op de befaamde themaweekenden die het jongerencentrum jaren gele den organiseerde. 'Het Rijk van de Rat' is voor Schaeffers, die ruim een jaar gele den zijn taak als secretaris neerleg de, ook een creatieve afrekening. Hij vervaardigde zes schilderijen met gedichten erin verwerkt. Met als onderwerp de probleemsituatie van het jongerencentrum zoals dat vanuit Dingus wordt gezien. Daarnaast wordt het cafégedeelte in een toepasselijke sfeer aangekleed. Met gips, karton, papier en linnen aan wanden en plafond, versiert met echte lantaarns, wordt Dingus omgebouwd tot een waar rattennest. Onder het motto 'Rat for one week end' vinden ook activiteiten in de zaal plaats. Tijdens de kerstdagen zal Dingus ook een gewoon 'op café' blijven. De banken voor in ruimte en de biljartruimte blijv beschikbaar voor de bezoekers. V de aankleding betreft wanen soosgangers zich in een oud rio< stelstel: het domein van de rat. I symboliseert de toestand v|J Dingus. Het café bevindt zij16 ondergronds en is illegaal. In lja ondergrondse spinnenweb kunn;1 de echo's van heel Venray gehoc:c worden omdat alle soorten pijpt;' maar vooral de rioolpijpen vj Venray, hier samenkomen. Al! wat bovengronds - achter geslot deuren - bekokstoofd wordt vir uiteindelijk z'n weerklank in 'F. Rijk van de Rat'. De Dingus-vr williger geldt als de rat van Venra 'Het wordt al langere tijd - lin en rechts - in behoudende wand< gangen gefluisterd: Dingus is e rattennest. Tijd om deze reputa eindelijk eens waar te maken: F for one weekend', zo prijkt op affiche. Bij de bar ligt het ess "Het Rijk van de Rat, Sluipwege waarin voor belangstellenden me achtergrondinformatie over f thema te vinden is. Het college van B en W wil bovenop een krediet van 1.750.000 gulden een aanvullend krediet van 550.000 gulden uit trekken voor renovatie van het gebouw van basisschool Coninxhof. In het Integraal Huisvestingsplan van 2000 dat door de gemeenteraad is vastgesteld is ingestemd met de verhuizing van openbare basis school De Keg aan de Blauwververstraat naar basisschool Coninxhof aan de Goudsmitstraat in Venray. De twee basisscholen krij gen onderdak in één (gerenoveerd) gebouw. Het huidige pand dient nog dit jaar verbouwd te worden, zodat de verhuizing van De Keg naar Coninxhof in de zomervakantie ook daadwerkelijk kan plaatsvinden. ;j Met het schoolbestuur van E Keg is afgesproken dat de schot ;i een eigen bijdrage inzet va fc. 200.000 gulden. Het totaalbedra voor renovatie wordt geraamd o 2.500.000 gulden. u De aanzienlijke stijging van d kosten heeft volgens de gemeent v Venray onder andere te maken me >j prijsstijgingen in de bouwwereld te p opzichte van 2000 en onderwij skur dige vernieuwingen ('Weer same naar school', 'remedial teaching' i en kwaliteitsverbeteringen (het aar brengen van zonwering overeen komstig Coninxhof). Het bouwpla is volgens de gemeente naar ee hoger niveau getild om een mini maal voorzieningsniveau te berei ken, zonder dat er sprake is va enige overbodige luxe. Er komt een bewonerscommissie in de wijk Landweert en voor enkele straten in Antoniusveld. Dat is het resultaat van een kennismakingsbij eenkomst voor bewoners in beide wijken. Wonen Venray en Huurdersvereniging Noord- Limburg hadden het initiatief geno men voor de oprichting van een bewonerscommissie. Zeven buurt bewoners hebben zich op die bijeen komst aangemeld om in de commis sie zitting te nemen. Wonen Venray en Huurdersvereniging Noord- Limburg hopen met het instellen van een bewonerscommissie de leefbaarheid in de wijken en de par ticipatie van de bewoners te vergro ten- Hiervoor zullen financiële middelen, accommodatie en scho v lings- en vormingsactiviteiten beschikbaar worden gesteld. De heer Bolhaar, ambassadeu van het Nationaal Fond Ouderenhulp, overhandigt op zater dag 22 december om 14.00 uur aai de KBO en de dorpsraad vai Oostrum een geldbedrag om in d< kosten te voorzien van een jeu d< boulesbaan. De overhandiging vind plaats bij de baan. Iedereen is vai harte welkom. I SOp. Harold H LENSSEN KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum I

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9