Agrariërs eisen meer ruimte en minder regels Eendagslenzen! "Bijeenkomst één grote ode" 'Geen draagvlak voor sloop' dMWP Buitengebied in kaart gebracht Dingus heeft 'positief gevoel' CONTACTLENZEN PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Diefstal uit bedrijf •EEL EN MAAS lina (- donderdag 20 december 2001 - Pagina 5 Vrijwilligers VvGI naar slotmanifestatie in Arnhem Ruim 20.000 vrijwilligers wer en zaterdag in het zonnetje gezet ijdens het Compliment!, de slot- nanifestatie van het Interna- ionaal Jaar van Vrijwilligers, in iet Gelredome in Arnhem. Onder len waren zeventig vrijwillige nedewerkers van het VvGI. lieke Michels van het Cliënt- dviesbureau stapte 's middags amen hen in de bus richting Irnhem. "De bijeenkomst was één grote ide. We werden als echte vips ont vangen. Met rode lopers, fotografen verzoeken om een handteke- nng.", vertelt Mieke Michels. "Het rogramma startte met aéts en iptreden op het grote podium. Veel mateurgezelschappen- en koren, naar ook de gemeenteraad van dmere die een eigen gemaakt lied ong voor de vrijwilligers uit haar emeente. Vooral dat was prachtig. Als ik zoiets zie dan vind ik het toch jammer dat de gemeenteraad van Venray zo weinig actief is ten opzichte van haar vrijwilligers. Waardering, ook door de gemeente, is erg belangrijk voor deze mensen." SHOW "Om half acht startte het hoofd programma met een wervelende show met bekende artiesten zoals Ilse DeLange, Ruth Jacott, Twarres, Thé Lau van The Scène, Henk Westbroek, Roberto Jacketti en Marlayne. Deze artiesten spraken tijdens hun optreden allemaal een bijzonder dankwoord uit aan het publiek", vertelt Mieke enthousiast. Tijdens de manifestatie werden prijzen uitgereikt: het Nationale Compliment, een prijs voor opval lende en inspirerende vrij willigers- projecten, het Ondememerscom- pliment, het Gemeentecompliment en de prijs voor de Vrijwilliger van het Jaar. Mieke Michels: "Het Lokale Ondernemerscompliment werd gewonnen door autoschadebe- drijf Brouwers uit Roermond. Om de plaatselijke harmonie te kunnen laten repeteren, - hun clubhuis brandde af - haalt het bedrijf iedere week speciaal de hele garage leeg." Bert de Rijk van de Raad van Bestuur sprak de zeventig vrijwilli gers bij het VVGI toe voordat ze in de bus naar Arnhem stapten. Mieke: "Het was vooral een dankbetuiging. De Rijk legde het accent op de waardé die de inzet van vrijwilligers heeft op de kwaliteit van leven voor de bewoners van het instituut." "Vrijwilligers zijn onmisbaar", zegt Mieke. Misschien soms zelfs wel helden. Daarom zongen alle artiesten, als afsluiting van de mani festatie, samen het bekende nummer van The Scène. "Wie zijn de helden, wat is een heldendaad. Zijn alle hel den uitgestorven of lopen ze gewoon op straat?" Brukske verbolgen over uitspraken Waals Het wijkplatform Brukske is erbolgen over de uitspraken van lurgemeester Waals in de com- lissie Stedelijke Ontwikkeling. In ie vergadering liet de Venrayse lurgervader weten dat het Irukske geen Schilderswijk, de lekende en beruchte achterstan- wijk in Den Haag, mag worden. Volgens het wijkplatform is Irukske er absoluut niet mee ediend om weer negatief in de ubliciteit te komen. De zorg die Vaals in het Peel en Maas-artikel litspreekt wordt echter wel door het ilatform gedeeld. 'Maar dit soort artikelen en de ikse beloftes die erin gedaan wor- len leveren ons inziens nu geen lositieve bijdrage aan het proces waarin de wijk Brukske sinds de ociale vernieuwing zit. ntegendeel', laat het wijkplatform n een brief aan het college van B en V en alle politieke partijen in /enray weten. TEVREDENHEID Het wijkplatform wijst op de esultaten van diverse onderzoeken, waaruit blijkt dat de bewoners van irukske over het algemeen heel evreden zijn over met name hun voning en de directe omgeving. Waals zei dat vooral de binnen- ing van Brukske flink op de schop Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray zal worden genomen en dat de gemeente Venray de komende jaren flink gaat investeren in de achter standswijken Brukske en Veltum. Samen met Wonen Venray, dat in Brukske veel huurwoningen heeft, heeft de gemeente vergaande plan nen voor een aanpak in de wijk om verpaupering te voorkomen. Het alleen renoveren van de wijk gaat volgens Waals niet ver genoeg. Volgens de burgemeester zullen enkele strategische blokken gesloopt moeten worden.Maar vol gens het wijkplatform blijkt uit de wijkvisie van Wonen Venray en de gemeente dat er onder de bewoners van de wijk geen enkel draagvlak voor de sloopplannen bestaat. 'Het verbijstert ons dan ook in de krant te moeten lezen dat er vergaande plan nen voor sloop in de wijk bestaan', aldus het wijkplatform, dat op korte terrrlijn door het college geïnfor meerd wil worden over de plannen. 'Wij voelen ons vaak roependen in de woestijn als we vragen om goede en vooral tijdige informatie vanuit het gemeentehuis'. Uit een bedrijfspand aan de Stationsweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag een aantal pallets met goederen gestolen. De inbrekers kwamen het pand binnen door een garagedeur van een naastgelegen pand te vernielen. De goederen, bestaande uit pannensets, messensets, en cassettes, vertegen woordigen een gedrag van circa 50.000 gulden. Kapelaanspad 12, 5801 BN Venray Tel. (0478) 51 52 57 FESTO MAKITA DEWALT HITACHI BOSCH METABO DUSS PANASONIC FEIN Alle topmerken op voorraad Óók voor inspectie electrische gereedschappen NEN 3140 BOUWBESLAG GEREEDSCHAPPEN MACHINES KEIZERSVELD 61 VENRAYTEL. 0478 - 55 33 55 De agrariërs die vorige week de inspraakavonden over het bestemmingsplan buitengebied bezochten hadden op twee punten zware kritiek. Er is veel te weinig ruimte waar intensieve veehoude rij nog kan bestaan en mag uit breiden. En de aangescherpte regelgeving staat de landbouwers helemaal niet aan. Als het nieuwe bestemmingsplan van kracht wordt moeten de boeren voor allerlei 'gewone' zaken voor taan vergunningen aanvragen. Zo'n aan leg vergunning wordt bijvoor beeld geëist voor het verharden van een pad, het dichten van een grep pel, het verwijderen van een hout singel, het maken van een afraste ring maar ook voor het aanbrengen van folie op het land. Eigenlijk geldt dat nu ook al, maar de regels wor den nauwelijks toegepast. "Dus als het vannacht gaat vrie zen en ik wil m'n prei afdekken dan moet ik eerst een vergunning aan vragen. Waar ik drie maanden op moet wachten. Hier!!!", roept een landbouwer uit Oirlo luidkeels ter wijl hij met z'n wijsvinger naar het voorhoofd wijst. Er wordt gelachen in de zaal. Ook een sla-teler vraagt zich af of dit in de praktijk wel werkt. Gemeenteambtenaar Fransis Aarts probeert uit te leggen dat het afgeven van een aanlegvergunning meestal zonder problemen kan. Maar bijvoorbeeld in een infiltratie- of kwelgebied is het leggen van folie op het land ongewenst. "We kijken eerst of andere belangen niet teveel worden geschaad", aldus Aarts. Voor het 'scheuren' van gras land (omploegen voor akkerbouw) zal in sommige gevallen geen ver gunning meer afgegeven worden. Zoals in een weidevogelgebied. Veehouder Jan Classens uit Ysselsteyn vond dat onzin. Volgens hem maakt het de vogels niets uit of ze in een weiland of in een maisveld zitten. VERGUNNINGEN Raadslid Frans Franken uit Ysselsteyn en varkenshouder Toon van Hoof uit Vredepeel bezochten zowel de avond in hotel Asteria (11 december) als in zaal Roelanzia in Ysselsteyn (13 december). "Ik heb nog geprobeerd het tijdstip te ver zetten", vertelt Van Hoof. "Want 19.00 uur is veel te vroeg. Dan wordt er nog volop gemelkt. Ik zie daarom ook bijna geen 'koeienboe- ren' in de zaal." Beiden hekelden het invoeren van de betwiste aanleg- vergunningen. "Er komt veel te veel regelgeving. Dit werkt alleen beper kend voor de landbouw. Het valt ook niet te handhaven. De minder belangrijke punten moeten eruit geschrapt worden. Want hier is nie mand mee gebaat", zei Franken. Toon van Hoof had namens de LLTB zitting in de klankbordgroep De gemeente Venray kampt met sterk verouderde bestemmings plannen. Dat werkt vertragend bij nieuwe bouwaanvragen die niet meer passen in een bestemmings plan dat vaak tientallen jaren oud is. Er is dan een ingewikkelde procedure nodig om toch een vrij stelling te verlenen. Het gehele Venrayse grondgebied moet daar om dringend opnieuw in kaart worden gebracht. Het buitenge bied komt als eerste aan de beurt. Afgelopen week waren twee inspraakavonden over het vooront werp bestemmingsplan buitenge bied. Dinsdag 11 december waren er in hotel Asteria 65 belangstellenden. Twee dagen later was de opkomst in zaal Roelanzia in Ysselsteyn met 90 toehoorders wat groter. De meeste bezoekers bij de inspraakavonden kwamen uiteraard uit de agrarische sector. Want het uitgestrekte buiten gebied is hun domein. In een bestemmingsplan legt de gemeente vast wat er met de grond mag gebeuren, bijvoorbeeld woningbouw, industrieterrein, natuur, recreatie, landbouw, vee teelt. Dat is op een aantal kaarten ingetekend. Daarnaast is er een lij vig boekwerk waarin de voorschrif ten omschreven staan die bij de ver schillende bestemmingen horen. ENORME KLUS Het herschrijven van de verouder de bestemmingsplan is een enorme klus. Vooral voor zo'n uitgestrekte gemeente als Venray. Het werk is daarom in vier delen opgesplitst. Het eerste deel is dus het buitenge bied. Als tweede komen de tien dorpskernen (Castenray, Heide, Leunen, Merselo, Smakt, Oirlo, Oostrum, Veulen, Vredepeel en Ysselsteyn) aan de beurt. Daarna de Venrayse (buiten)wij ken en industrieterreinen als Veltum, Brukske, Antoniusveld, Landweert, Smakterheide en Keizersveld. En als vierde en laatste wordt het centrumgebied van Venray aangepakt. Daaronder valt het winkelcentrum, Blekersveld en het Jerusalem terrein. Binnen vier jaar moet de gemeen te weer over up-to-date bestem mingsplannen beschikken. Het buitengebied is qua opper vlakte het grootste. Een verslag van de inspraakavonden 11 en 13 december, staat elders op deze pagi na. TOEKOMST Hoe komt een bestemmingsplan tot stand? De voorbereidingen zijn al gestart in 1996. En nu vijf jaar later ligt er eindelijk een vooront werp dat nog niet helemaal com pleet is. Wettelijk hebben alle bur gers recht op inspraak en bezwaar. Want de bestemming van het grond gebied is voor iedereen van groot belang. Het gemeentelijke structuur- SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD CURSTJEMS VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 WIJ HEBBEN RUIME ERVARING EN "OOG OPGELEIDE N,l 1 CONTACTLENSSPECIALISTEN plan 'Ruimte voor de toekomst' vormt een belangrijke basis. Het bestemmingsplan moet ook passen in het Provinciaal Omgevingsplan Limburg (POL). De Reconstructie van het landelijk gebied had eigen lijk ook uitgewerkt moeten zijn in het bestemmingsplan. Maar de Reconstructiegroep Venray/Meerlo- Wanssum is nog niet zover. Er Wordt weliswaar volop gepraat over ae indeling van het platteland maar concrete plannen laten lang op zich wachten. Dit is jammer omdat het ideaal zou zijn geweest indien Reconstructie en bestemmingsplan konden samenvallen in een plan. Als de Reconstructiegroep in de loop van 2002 wel met concrete plannen naar buiten komt dan zal het kersverse bestemmingsplan bui tengebied moeten worden aange past. De Reconstructie heeft name lijk meer gewicht. Het regelt ondermeer op welke plaatsen inten sieve veehouderij nog is toegestaan en in welke gebieden (extensive ring) de agrariërs moeten verdwij nen. BOUWBLOK Daarnaast komt gemeentelijk beleid in- het bestemmingsplan tot uiting. Nieuw is dat iedere bouwkavel, zowel van een bedrijf als woning, een bouwblok krijgt toegewezen. Binnen deze bouwblok mag vrij veel zoals nieuwbouw en renovatie. Buiten deze bouwblok zijn de regels veel strenger en wordt niet veel meer toegestaan. Hiervoor zijn aan- legvergunningen vereist. Niet-grondgebonden landbouw (varkens en kippen) wordt alleen nog toegelaten in de concentratiege bieden. Daar gaat de voorkeur uit naar vestiging van verplaatsende in plaats van nieuwe bedrijven. Voor glastuinbouwbedrijven is een con centratiegebied aangewezen ten oosten van Oirlo tegen de gemeen tegrens met Meerlo-Wanssum. In gebieden met natuurlijke of land schappelijke waarden wordt nieuwe vestiging uitgesloten. Vrijkomende agrarische bebou wing kan vlakbij de dorpskernen een ruimer hergebruik krijgen. Voorwaarden zijn: geen verkeers- aantrekking, geen toename bebou wing en geen detailhandel. Wél is verkoop van eigen producten toege staan. Niet-agrarische bedrijven worden zoveel mogelijk geweerd in het bui tengebied. De gemeente ziet deze het liefst verkassen naar een bedrij venterrein. Nieuwvestiging is voor taan uitgesloten. Ook burgerwonin gen horen volgens de gemeente niet in het buitengebied thuis. Evenals de bestaande niet-agrarische bedrij ven krijgen zij allemaal een 'gene raal pardon'. Een uitzondering vor men de bedrijfswoningen en de huizen die gebouwd worden in het kader van de Ruimte-voor-ruimte regeling. De natuur krijgt voorrang. Overgangszones tussen natuurge bied en agrarisch gebied worden beschermd. Rond bos en natuurge bieden komt een bufferzone van 250 meter. Er komt meer ruimte voor recrea tie ook als neventak van agrarische bedrijven. Kleinschalig kamperen en andere vormen van dag- en ver- blij fsrecreatie wordt op meerdere plaatsten, vooral ten noorden van de Deumeseweg, toegestaan. Er moet geen wildgroei komen aan GSM-masten. Zij worden alleen toegestaan langs de hoofdwegen tot een maximale hoogte. Mogelijke windmolens krijgen een plek langs de oostzijde van de Midden- Peelweg. die de laatste anderhalfjaar buiten spel heeft gestaan. "Daarover is binnen de klankbordgroep nooit gesproken. Dit lukt u nooit. Die aan- legvergunningen moeten van tafel. Want dit kan echt niet", vond Van Hoof. Ook Thijs Derikx zag dit niet zitten. "Moeten we voor alle akke fietjes vergunningen aanvragen. Dat betekent nog meer papierwerk." Dinsdag in Asteria zwengelden een drietal agrariërs uit Heide een andere discussie aan. Ze vonden dat er veel te weinig concentratiegebie den waren aangewezen waar de intensieve veehouderij nog vooruit kan. Deze ontwikkelingslocaties lig gen in Vredepeel (Twistweg en Vredeweg), tussen Heide en Ysselsteyn (Groeneweg, Ysselsteynseweg, Rouwkuilenweg), Kempkensberg in Ysselsteyn, Steegsepeelweg en Eijkenhofweg in Ysselsteyn/Veulen en in Klein- Oirlo ten oosten van Castenray. Franken merkte op dat in het POL (Provinciaal Omgevingsplan Limburg) veel meer ontwikkelings gebieden zijn aangegeven. Vooral ten zuiden van de Deumeseweg. FOUTEN Namens de gemeente moesten de jonge academici Gea Melis en Mirei Pestel, beiden werken nog geen jaar op het gemeentehuis, tekst en uitleg geven. De meiden deden hun best maar moesten op veel vragen het antwoord schuldig blijven. Ook hoofd Ruimtelijk Ordening Geertje Karstens, zij zat beide avonden voor, is pas een paar maanden in Venray werkzaam. Het bestemmingsplan buitenge bied, opgesteld door adviesbureau BRO, bevat nogal wat fouten. Vooral in de kaarten, wat weer voor verwarring in de zaal zorgde. Zo zijn bijvoorbeeld de bufferzones rond natuurgebieden niet ingete kend. En dat voelden de agrariërs in de zaal haarfijn aan. Veehouder Martien Derikx uit Heide stelde voor het bestemmingsplan helemaal van tafel te halen. "Zo gaan we af als een gieter. Met personen die weinig van Venray weten. Schort het op en w.erk het samen met de LLTB verder uit." Frans Franken vreesde een stortvloed aan bezwaar schriften maar drukte zich wat diplomatieker uit. "Dat betekent een enorme hoop extra werk. In het belang van iedereen is het beter het plan te heroverwegen." Het probleem is ook dat maatre gelen die nu in de Reconstructiegroep worden uitge werkt nog moeten worden doorge voerd in het bestemmingsplan bui tengebied. Dat geldt niet alleen voor het aanwijzen van landbouwontwik- kelingsgebieden. Maar ook voor de gevolgen van de stallensloop in het kader van de regeling Ruimte-voor ruimte. Een Ysselsteynse veehouder vertelde dat hij nu meer kan uitbrei den omdat z'ijn buurman de stallen heeft gesloopt. Waardoor de bedrijfswoning een burgerwoning is geworden. Wethouder Lei Heidens was in Ysselsteyn in de zaal aanwe zig. "Dit is nu inderdaad nog niet geregeld. Maar het staat wel in de Reconstructiewet die nog niet aan genomen is. Een burgerwoning mag nooit een belemmering vormen in het buitengebied", verklaarde Heidens. ONTWIKKELINGSLOCATIES Jan Loonen stelde in Roelanzia de vraag waarom de landbouwontwik keling zo weinig ruimte krijgt. Een1 bevredigend antwoord kreeg hij niet. Loonen vond het niet nodig om eerst de Reconstructieplannen af te wachten. Hij stelde voor om in het bestemmingsplan op voorhand meer ruimte te scheppen voor ontwikke lingslocaties. "Het zijn nu maar zes straten in de hele gemeente. Dat is wel erg minimaal. Verplaatsende bedrijven krijgen zo geen ruimte. Waarom is dit? Waarom worden de Middenpeelweg en de Timmermannsweg niet daarvoor aangewezen", vroeg Loonen zich af. Mirei Pestel antwoordde dat de Middenpeelweg vanwege de ver keersveiligheid niet mógelijk was. Volgens Frans Franken is dit geen argum'ent. "Want sinds de opening van de A73 is er veel minder ver keer op de Middenpeelweg." Voorzitter Karstens probeerde de zaal te sussen. "Heb geduld. Wacht op de discussie binnen de Reconstructiegroep want die is van een hogere orde." Thijs Derikx stelde voor alle plan- kaarten 'weg te gooien'. "En kom er pas mee terug als de Reconstructie helemaal klaar is." Gea Melis ver telde dat dat niet kon. "Want we moeten verder met het bestem mingsplan." Pluimveehouder Frans Claessens riep iedereen op om inspraakreac ties in de dienen voor meer ontwik kelingslocaties. Lei Heidens merkte op dat die discussie juist binnen de Reconstructiegroep gevoerd dient te worden. "Die reconstructie loopt al jaren", reageerde Jan Loonen. "Hier worden we niet beter van. Ik kan er niet bij dat de gemeente zo'n beper king oplegt met die zes straten. Dit is een raar verhaal. We maken het onszelf moeilijk terwijl dat hele maal niet nodig is." Inspraakreacties kunnen tot en met vrijdag 18 januari 2002 inge diend worden. Tijdens deze periode ligt het voorontwerp bestemmings plan ter inzage op het gemeentehuis. De vertegenwoordigers van OJC Dingus poseren voor het gebouw van de Raad van State Maandagochtend om half negen rijdt de bus voor bij OJC Dingus aan de Hoenderstraat. Twintig vrijwilligers, bezoekers, (oud-) bestuursleden en andere sympha- tisanten hebben zich aangemeld voor 'een dagje Den Haag'. Ze willen per se op tijd vertrekken om zeker niet te laat te komen bij de zitting van de Raad van State die om twaalf uur begint. Dat zou immers een slechte indruk maken. Het is mistig en glad maar de chauffeur rijdt behoedzaam en zo arriveert de bus tegen kwart voor twaalf voor het rechtsgebouw in hartje Den Haag. Omdat de zitting met een kwartier vertraging begint, hoeft de Dingus-delegatie zich niet eens te spoeden om een plekje te zoeken in de rechtszaal. Oud-secretaris Frank Schaeffers en oud-voorzitter Ton Mulders heb ben een snipperdag genomen van hun werk om de zitting bij te kun nen wonen.Na het voorlezen van de pleitnota's door Pieter Gijsbers en advocaat Smets van. de gemeente worden nog wat vragen gesteld door de drie rechters. Roland Zwiebel, juridisch adviseur van Dingus, gemeentejurist Koos van Eekeren en hoofd welzijn Frits Vossen geven desgevraagd toelichting en ant woord. De Dingus-achterban krijgt gaandeweg de zitting, die een uur duurt, een goed gevoel. Een beter gevoel dan op 6 maart van dit jaar bij de bestuursrechter in Roermond. "Het verliep gladjes voor Dingus. Het kwam voor mij positief over", vindt Frank Schaeffers. Zowel hij als Ton Mulders verbazen zich erover dat de gemeente zegt van niets te weten over de contracten die Dingus heeft afgesloten. Zoals met bierbrouwer Heineken. Dat is één van de argumenten waar om het jongerencentrum het intrek ken van de gemeentelijke subsidie aanvecht. "Bij de herstart van Dingus is de gemeente van alles op de hoogte gesteld", weet Mulders. Schaeffers spreekt zelfs van 'een harde onwaarheid'. "Natuurlijk weet de gemeente af van de deal met Heineken." Na afloop van de zitting, waait Dingus nog even uit in Den Haag. Via paleis Noordeinde ('Beatrix en Willem-Alexander waren thuis') en het Binnenhof lopen ze naar het Malieveld waar de bus klaar staat voor vertrek. Rond vijf uur zijn ze weer terug in Venray. Onderweg wordt nagekaait over de bewogen zitting. Het opti misme overheerst bij de Dingus- achterban. "Ik had het idee dat de rechters goed wisten waar 't over ging. Ook over de spelletjes die de gemeente speelt. Ze waren best kri tisch richting gemeente. Soms zelfs sarcastisch", aldus Frank Schaeffers. Ton Mulders heeft dezelfde indruk. "De gemeente kwam er niet goed uit. Ik heb het gevoel dat ze zwaar gaat verliezen."

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5