Gemeenteraad legde de basis voor de Venrayse psychiatrie Treintaxi stopt in Cuijk en Boxmeer Prijswinnaars kleurwedstrijd Unie van Vrijwilligers in het zonnetje gezet SUPERTEX Nationaal Fonds Ouderenhulp Verrassing voor overblij fmoeder 590 gulden voor het goede doel ISBV Venray Extra koopavonden Kerst vertellingen V erkeersgewonde gin 'EEL EN MAAS donderdag 29 november 2001 - Pagina 19 IDe Nederlandse Spoorwegen (NS) en Transvision, het bedrijf dat landelijk de treintaxi exploi teert, stoppen vanaf 1 januari t 2002 met de treintaxi-service J vanaf de stations Cuijk en I Boxmeer. De belangrijkse reden hiervoor is, dat er in dit gebied te weinig vraag is naar de treintaxi. Vanaf 11 december is de zuil waar reizigers een treintaxi kunnen bestellen niet meer aanwezig op het station van Boxmeer en vanaf 13 december niet meer op het station van Cuijk. De treintaxi rijdt echter Iwel in beide plaatsen tot en met 31 december. Van 11 tot en met 31 december is er bij de aankomst- en vertrektijden van de treinen een traintaxi op het station in Boxmeer beschikbaar om I treintaxi-klanten te vervoeren. De treintaxi vertrekt vanaf de plek waar voorheen de schuiolzuil stond. 1 Ditzelfde geldt voor Cuijk vanaf 13 december. Sinds 1996 biedt de NS op de sta tions Cuijk en Boxmeer de treintaxi service, maar volgens Transvision blijven de passagiersaantallen ruim onder de minimum norm. Tot nou toe maakten slechts enke le passagiers per dag gebruik van deze voorziening in de beide plaat sen. Eén van de voorwaarden voor de exploitatie van een deeltaxi- systeem is echter dat er voldoende vraag is naar de service, zodat de reizigers kunnen worden gecombi neerd. Als minimum grens hanteert de NS veertien passagiers per dag, ofwel minder dan één per uur. Bij lagere passagiersaantallen kari vol gens Transvision niet meer gespro ken worden van een deeltaxi, maar is er sprake van een gesubsidieerde individuele taxirit. De vaste kosten staan daarbij niet meer in verhou ding tot het geringe aantal reizigers. Ar gelopen vnjaag werden twee prijswinnaars in net zonnetje gezet: kachel Aben uit Vierlingsbeek had tijdens de Kinderboekenweek de mooiste kleurplaat ingeleverd en werd de trotse bezitster van een skateboard ter waarde van ƒ99,-. Helene Joskind uit Venray had een stemformulier inge vuld voor de Gouden Strop 2001 waarmee ze kans maakt een gastrol te mogen vervullen in het volgende boek van een aantal genomineerde schrij vers en won daarmee tevens de prijs van de boekhandel waar zij haar stern- formulier had ingeleverd; een watermann vulpen! Gefeliciteerd. Afgelopen maandag hield de Unie van Vrijwilligers de halfjaarlijkse bijeenkomst. In het kader van het Internationale Jaar van Vrijwilligers gaf het bestuur hier een speciaal karakter aan. Zij nodigden de vrij willigers uit in het theehuis van het Odapark. Met een drankje en een hapje gevolgd door een begeleidde wandeling werden de vrijwilligers in de ban gebracht van het Team Huizenaar Kappers in Venray knipte zondagmiddag tij dens de koopzondag in Venray voor het goede doel. De dagopbrengst van de kapper aan de Hofstraat, te weten 592,50 gulden, gaat in zijn geheel naar de Stichting Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray. Deze stichting zet zich tot het uiterste in voor het behoud van de basisfuncties van het Venray se zie kenhuis door het houden van acties en overleg met bestuur en directie van de Ziekenhuizen Noord- Limburg. Vorig jaar nam de Venrayse kapsalon ook deel aan de handtekeningactie voor het zieken huis. Odaparkgevoel. Aan het eind van de middag werden de dames en heren met een extra verrassing huiswaarts gezonden. Nog een extra verrassing, waar niemand op rekendede vrijwilliger (-sorganisatie) van de maand. De gemeente Venray en de Vrijwilligerscentrale Venray beslo ten om het UW op deze middag te verrassen door het UW in de per soon van Mevrouw Mien Spreeuwenberg uit te roepen tot de vrijwilliger(-sorganisatie) van de maand november. Wethouder Driessen (zie foto) bracht de dank over namens de gemeente Venray aan alle vrijwilligers van het UVV voor het vele werk dat zij op vrijwil lige basis doen in de zorgsector - o.a. bij Boncura en het Ziekenhuis in Venray. Hij overhandigde de oor konde en een bloemetje aan Mevr. Spreeuwenberg. Dhr. K. Moerkerk benadrukte het belang van het vrij willigerswerk nog eens namens de Vrijwilligerscentrale Venray middels overhandiging van een klei ne attentie. Tenslotte bracht hij de plannen van de gemeente Venray en de Vrijwilligerscentrale onder de aandacht om cursussen voor vrijwil ligers aan te bieden en de plannen om te komen tot een vrijwilligersad- viesraad. Op dit moment wordt er door een paar initiatiefnemers in samenwerking met de Vrijwilligerscentrale Venray druk gewerkt aan de totstandkoming van een Vrijwilligers Steunpunt Venray. Afgelopen maandag vond op het politiebureau in Venray de trekking plaats van de prijswinnende loten van de Poppenactie 2001. De win nende nummers zijn: 00335, 00395, 01182, 01854, 02254, 03499, 06257, 08192, 08361, 08590, 08849, 09227, 09737, 10606, 11623. Prijswinnaars kunnen zich melden bij Jan Theeuwen, telefoon (0478) 531526 bij voorkeur tussen 17.30 uur en 19.30 uur. De gewonnen prijs wordt dan zo spoedig mogelijk bij u bezorgd. Pakjesavond staat weer voor de deur. De winkels in het centrum van Venray zijn in de dagen voor Sinterklaas langer open. Op maandag 3 en dinsdag 4 december houden de ondernemers van Winkelcentrum Venray koop avond tot 21.00 uur. Ook dan is het extra gezellig in de winkelstra ten. Met vrolijke sfeermuziek en Zwarte Pieten met heel veel lek kers. Op de begane grond van het oude Raadhuis is een Sinterklaashuis ingericht. Kinderen kunnen er hun tekenin gen voor de goed heiligman en verlanglijstjes inleveren. Ook daar zijn Pieten aanwezig. In de bibliotheek in Overloon is het boek Kerstvertellingen van Geert van Dijck gepresenteerd. Dit boek is een bundel van verhalen, die eerder in Ons Eigen Erf zijn gepu bliceerd, en nu in boekvorm met illustraties van Clemens Weijmans is uitgegeven. Onder grote belang stelling van de genodigden onder wie veel familieleden en vrienden van Geert v. Dijck en Clemens Weijmans overhandigde de schrij ver het eerste boek officieel aan zijn kleinzoon Stefan. Burgemeester O. Bouwmans richtte het woord tot de schrijver en de illustrator van het boek. Hij vertelde het prettig te vin den om in een ontspannen sfeer de zoveelste culturele gebeurtenis in Overloon mee te maken. Cultuur en muziek hoorden er altijd blij en hij prees bijzonder de onderlinge saam horigheid van Overloon. Na de toespraak door de burge meester sprak Joop Martens, als voorzitter van de dorpsraad zijn feli citaties uit. Ook in zijn verhaal was veel ruimte voor de band die er is tussen meester Van Dijck en de inwoners van Overloon. De avond werd afgesloten met een dankwoord van Piet Jeuken namens de redactie van Ons Eigen Erf. Dank was er voor iedereen die meewerkte aan de tot stand koming van het boek en aan de organisatie van de presenta tie. De avond werd muzikaal opge luisterd met pianospel van Joep van Leeuwen, die voor deze avond spe ciaal uit Amsterdam was overgeko men. Zijn muziek, de betrokken heid van alle aanwezigen, de warme sfeer waarin deze avond plaats had, maakte deze presentatie tot een waardige gebeurtenis. Het boek is te koop bij boekhandel V.d Munckhof in Venray en in Overloon bij het Kadohuus. GENNEP VENRAY BOXMEER PANNINGEN Nelly Custers is in het zonnetje gezet op basisschool Coninxhof. De school liet niet ongemerkt voorbij gaan dat Nelly al 12,5 jaar als overblijfmoeder actief is. Uit handen van twee leerlingen, Björn en Mustafa, mocht Nelly een klapper vol met door de kinderen gemaakte tekeningen in ontvangst nemen. De directie en de Ouderraad van Coninxhof hadden uiteraard bosjes bloe men klaarliggen, maar daarnaast kreeg zij een lunch (zie foto) aangeboden samen met de overige overblijfmoeders. "Een hele mooie verrassing. Al moet ik eerlijk bekennen dat de kinderen toch al ietsjes van dit feestje hadden laten doorschemeren aldus een trotse en tevreden Nelly Kusters. Bij een aanrijding met een tractor is woensdagmorgen een 23-jarige automobilist uit Ysselsteyn gewond geraakt. De tractor en de personenauto kwamen elkaar op de Veulensewaterweg tegemoet en omdat beide bestuurders niet ver genoeg uitweken botsten de twee voertuigen frontaal op elkaar. De man uit Ysselsteyn moest uit door de brandweer uit het wrak van zijn auto worden bevrijd, waarna hij naar het ziekenhuis is gebracht. De 27- jarige tractorbestuurder uit Wanssum raakte niet gewond. per stuk 11 02 5,00 Het Nationaal Fonds Ouderenhulp heeft een cheque van 5000 gulden uitgereikt voor een bijdrage voor de aankoop van twee computers. Er is vanaf september een klankbord groep in Ysselsteyn opgestart om ouderen te gaan begeleiden op com puter, met name internetten en e- mailen. Deelnemende organisaties in dit project zijn: Huisartsenpraktijk, dhr. dr. R. Keyzer; KBO Ouderenvereniging, dhr. W. Verschuuren; Dorpsraad, dhr. J. v.d. Fleece sweaters Voor hem haar. Lekker warm, niet duur, uni mode kleuren. Supertex prijs 39,67 Tijdelijk Pas; Erkens Opleiding en Techniek, dhr,. E. Jenniskens en coördinatie project namens het CIP, dhr. J. v. Gassel. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp heeft hen deze mogelijkheid mede geboden omdat hun vrijwilligers jaarlijks meedoen aan de verkoop van de Zomerzegels in hun gemeen schap Ysselsteyn. Kinder boxershorts Leuke dessins 100% katoen Maten 128 t/m 176 8,77 3,98 Heren boxershorts 100% katoen Maten M t/m EL Pyama's Dames pyama Tricot, maten S t/m EL 38,56 €17,50 Heren pyama 100% katoen tricot Maten M t/m EL 33,06 15,00 Kinder pyama Badstof, maten 92 t/m 152 43,96 19,95 Kleuter pyama Badstof, maten 92 t/m 116 22,04 10,00 Baby pyama Uitreiking door de ambassadeur van het Fonds, dhr. G. Bolhaar. Mode voor dames Lycra stretch sokjes 3 paar 8,95 4,07 Heren zakdoeken 100% katoen, diverse ruiten 12 stuks 9,95 €4,52 Badstof voetsokjes 3 paar 11,02 5,00 Stoer voor heren PUMA tennissokken 3 paar 10,00 4,54 Dames en heren zakdoeken Luxe cadeauverpakkingen Een mooi geschenk Verschillende ruiten Stichting Stadspark Venray (47) neringdoenden der gemeente er aan hebben". SCEPSIS BIJ BURGEMEESTER ESSER Het enthousiasme van Poels en Trynes werd niet door iedereen gedeeld. Met name burgemeester Esser en gemeentesecretaris Stoot hadden zo hun twijfels. Burgemeester Esser liet doorsche meren dat hij over zeer vertrouwe lijke informatie beschikte waaruit bleek: "dat er voor Venray niets van l^an komen, maar hij is er niet op tegen dat het gesticht hier geplaatst zou worden en daarvoor iets gedaan kan worden, maar hij is er zo zeker van, dat hij een weddingschap wil aangaan dat het niets geeft". Hij apprecieert ten zeerste de bemoeiin gen van den Heer Trynes, maar ziet er voor onze gemeente geen gunstig resultaat in. Maar de burgemeester wordt de les gelezen door Poels cum suis en de raad besluit, tegen de zin van de burgemeester in, om een aan bieding te doen en Trynes te machtigen dat aanbod in de Provinciale Staten naar voren te brengen. Burgemeester Esser voelt zich gepasseerd en weigert om Trynes schriftelijk van het raadsbe sluit op de hoogte te brengen. Een mondelinge mededeling acht hij alleszins voldoende. Hij heeft "bij zondere redenen om geen onderte kende brief te sturen, in het belang der Gemeente" aldus de burgerva der. EEN "AANBOD VAN VERHEVEN STREKKING" Maar daar gaat de strijdvaardige wethouder Poels niet mee akkoord. Als de burgemeester geen brief wil schrijven, dan zal de wethouder dat zelf wel doen in zijn functie als waarnemend burgemeester. De raad besluit conform de wil van de machtige Poels en geeft aan gemeentesecretaris Stoot opdracht om de brief te schrijven. Reeds in de daaropvolgende raadsvergadering van 14 december kan de voorzitter meedelen, dat een schrijven is ont vangen van de heer Trynes, waarin deze "met innige zelfvoldoening" meedeelt "dat het aanbod inzake het kosteloos ter beschikking stellen van een terrein voor het bouwen van een krankzinnigengesticht onder deze gemeente, bij de Staten met belangstelling is ontvangen en dat het College unaniem de verheven strekking van dat aanbod ten zeerste waardeerde". Trynes wist veel Statenleden voor zijn idee te winnen en legde darmee de basis voor de Venrayse psychiatrie, mede dank zij het krachtige optreden van Poels en de standvastige houding van de gemeenteraad. Enkele jaren later begon de bouw van Sint Servatius, een inrichting zoals er geen tweede was in ons land. De meeste gebou wen zijn intussen verdwenen en pas nu beginnen we te beseffen wat we verloren hebben. Laten we daarom waakzaam zijn en laten we proberen te voorkomen dat nog meer van het monumentale erfgoed verloren gaat. Gelukkig wordt daar in de steden bouwkundige plannen voor Servaas en Sint Anna rekening me gehouden en staat behoud van cultureel erf goed hoog in het vaandel geschre ven. Maar we zijn er nog niet. Stadspark Venray zal trachten om u op de hoogte te houden van de ont wikkelingen. Voor informatie kunt terecht bij: Twan van Els, Stichting Stadspark Venray, Gasstraat 6, 5801 CT Venray. Telefoon 0478-581191. E-mail: tw.els@wxs.nl Panoramatekening van het Sint Servatiusgesticht anno 1905. De meeste gebouwen zijn in de afge lopen jaren gesloopt Vorige week was het precies londerd jaar geleden dat in onze jemeenteraad de basis werd legd voor de komst van de psy chiatrie naar Venray. In de raads vergadering van 9 november 1901 jngen voor- en tegenstanders met ilkaar in debat over een voorstel an wethouder Poels om in het loschhuizerveld, dat gunstig was liegen nabij het spoor, een flink ik grond gratis ter beschikking stellen voor de bouw van een ankzinnigengesticht. De énrayse zakenman Trynes, lid de Provinciale Staten van taris, de Wel Eerwaarde Zeer Geleerde Heer Linssen, richtte de Bisschop zich tot de provinciale bestuurders en drong aan op de spoedige bouw van zo'n krankzinni gengesticht. Trynes liet aan Poels weten dat dit schrijven reeds "aanstaande dinsdag in de Staten in behandeling zal komen". Poels en Trynes waren van mening dat het nooit geen kwaad kon om in Maastricht alvast een aanbod te doen van een gratis stuk grond. "Integendeel" volgens wethouder Poels. "Als de heer Trynes het er door haalt dat dit gesticht te Venray De kloosten'leugel van het hoofdge bouw van Sint Anna dat ongeschon den bleef behouden. Thans aange wezen als Rijksmonument gevestigd wordt, heeft hij de gemeente groot voorrecht en voor deel bezorgd". Hij wees daarbij op de Rijksuitkering die Venray zou ontvangen en "het voordeel wat de 9< Limburg, had zijn vriend Poels en ingeseind dat de Bisschop van Roermond bij het Provinciaal Bestuur aandrong om in Limburg een geneeskundig gesticht op te ha richten voor krankzinnige man- c oen en vrouwen. "Dat moet in Venray komen" dacht Trynes. Het zou nog duren tot 1905 voor dat het zover was, maar met de actie van Trynes en Poels begon 100 jaar geleden de geschiedenis za van de Venrayse psychiatrie. VENRAYSE LOBBY IN MAASTRICHT In 1841 kwam in ons land de eer- )g[ ste krankzinnigenwet tot stand waarin bepalingen waren opgeno men omtrent de gestichten en de wijze van opname en ontslag. De wet schreef ook voor, dat iedere provincie verplicht was zorg te dra- gen voor voldoende verpleegmoge- ïjkheden voor haar eigen geestes zieken. Maar de provincies trokken daar niet zo hard aan. Ook Limburg liet het in dat opzicht behoorlijk i afweten, totdat het bisdom er zich mee ging bemoeien. Via zijn secre-

Peel en Maas | 2001 | | pagina 19