Euterpe zet jubilarissen in het zonnetje PEEL EN MAAS CD- opname Lintje voor Sef Raedts Boerencoöperaties voorbeeld in Indonesië Kinder dagverblij f Ollie verhuist Inzegening Lamp van de Broederschap Winterschilder 'korting Creemers gaat veel verder Jenniskens Juiste nummer Zonnebloemprijzen DONDERDAG 29 NOVEMBER 2001 - NR. 48 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Ramen Deuren Serres Bel voor meer informatie: 0478-632044 Ruim 150 jaar ervaring. Grotestraat 57, Postbus 9 5820 AA Vierlingsbeek Jf Telefoon: 0478-632044 Telefax: 0478-632046 creemers PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De jeugdfanfare en de jeugddrum band uit Oirlo hebben afgelopen zondag in de kerk van Oirlo een cd opgenomen. De muziekvereniging telt op dit moment veel jeugdleden. Zo heeft de jeugdfanfare 40 leden en de jeugddrumband 15 leden. Om het niveau van deze jeugdleden vast te leggen voor de toekomst werd het idee geboren om een cd op te nemen. Tevens kan deze cd een sti mulans betekenen voor weer nieuwe jeugdleden, zij kunnen nl. zien en horen dat er met een vrij korte oplei dingsperiode toch leuke en herken bare muziek gemaakt kan worden in Oirlo. De cd-presentatie vindt plaats tijdens het kerstconcert op 23 december in gemeenschapshuis De Linde. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Het college van B en W van de gemeente Venray heeft ingestemd met het huisvesten van kinder dagverblijf Ollie in het kleuterge deelte van de voormalige Petrus Bandenschool aan de Dr. Poelsstraat in Venray. Met ingang van het schooljaar 2001-2002 is de Petrus Bandenschool naar het vrijkomende gebouw van mavo De Kolk ver huisd, waardoor het gebouw van de Venrayse basisschool zijn onder- wijsbestemming verliest en vrij komt voor een andere bestemming. Omdat particulier kinderdagver- Loco-burgemeester Jan Driessen heeft zaterdagavond aan Sef Raedts (60) uit Venray een koninklijke onderscheiding uitge reikt, bij gelegenheid van zijn afscheid als bestuurslid van de Koninklijke Harmonie Euterpe. Hij is 25 jaar lid van het bestuur van Euterpe geweest, waarvan zestien jaar secretaris. Ook ver zorgde hij onder andere de inter ne muzikale opleiding van de jeugd. Sef Raedts heeft zich ook op andere terreinen verdienstelijk gemaakt voor de Venrayse samenle ving. In de tennissport heeft hij een aan tal jaren een bestuursfunctie vervuld en zijn bijdrage aan de Venrayse carnavalsviering is eveneens van betekenis. In 1976 was hij prins car naval en van 1977 tot 1980 voorzit ter van de commissie Prinseproclamatie. Bijna twintig jaar is hij voorzitter geweest van joekskapel de Plaarzek en ook was hij lid van de legendarische 'Heilege van de Groeête Kaerk'. Vele jaren was hij nauw betrok ken bij de organisatie van het joeks- kapellenfestival. Van 1968 tot 1978 was hij dirigent van het kinderkoor van de Vredeskerk en vanaf 1990 is hij dirigent van de Liederen tafel. In het dagelijks leven is Raedts directeur van basisschool Coninxhof in Veltum. Hij is vanwe ge zijn verdiensten voor de samen leving benoemd tot Lid in de orde van Oranje-Nassau. De vier boerencoöperaties die op het Indonesische eiland Sulawesi zijn opgezet op initiatief van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum zijn een voor beeld voor heel Indonesië. Dat is bekendgemaakt tijdens een confe rentie over de landbouw, die onlangs in Jakarta plaatsvond. Dat hebben twaalf reizigers uit Meerlo-Wanssum en Horst te horen gekregen tijdens hun drie weken durende verblijf op Sulawesi. De twaalf, onder wie de Meerlo- Wanssumse wethouder J. Derikx, maakten deel uit van een reis die georganiseerd was door Patrick Beterams van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Deze stichting heeft gedurende drie jaren projecten gesteund op het eiland. De reizigers bezochten de projecten en genoten daarnaast van de rijkdom van de mooie natuur en de hartelijkheid van de Minahassers, zoals de men sen in Noord-Sulawesi worden genoemd. "Het mooie van derge lijke reizen is dat de mensen uit Meerlo-Wanssum met eigen ogen kunnen zien wat er terecht is geko men van de projecten op het eiland waarvoor de bevolking drie jaren actie heeft gevoerd", zegt organisa tor Patrick Beterams. Volgens Reiniers Thiesen, woordvoerder van de twaalf reizigers, hebben de acties in Meerlo-Wanssum veel positieve ontwikkelingen in werking gebracht op. het arme eiland Sulawesi. "Op het eiland steunt Meerlo-Wanssum de stichting Yamaru. In het bestuur van Yamaru zitten een aantal gezie ne inwoners van deze streek en ook enkele Nederlanders die reeds geruime tijd daar wonen. Juist deze combinatie zorgt ervoor dat er ener zijds goede contacten zijn met de plaatselijke bevolking en dat ander zijds de degelijkheid van een westers beheer van gelden gegaran deerd is", aldus Thiesen. STARTKAPITAAL Het project land- en tuinbouw is opgezet met geld uit Meerlo- Wanssum en speciaal bedoeld voor de arme mensen die geen geld heb ben om een stukje grond te kopen, zaad of jonge planten, kippen, een werkkoe of een eenvoudige ploeg- machine. Thiesen: "Aan mensen die willen meedoen in het project wordt een startkapitaaltje geleend. Verder worden zij begeleid met adviezen. Van de opbrengst moeten ze 20% terugbetalen om zo de lening af te lossen. In drie jaar kan men dan de lening afgelost hebben, want er kun nen drie oogsten per jaar gehaald worden. Nu^ na een jaar doen er 23 gezinnen mee, men wil komen tot 100 gezinnen." De begeleiding van blijf Ollie in de wijk Landweert op dit moment te kampen heft met een gebrek aan ruimte is eigenaresse Van den Bekerom al langer op zoek naar een geschikte accommodatie. "Mevrouw Van den Bekerom heeft al vaker bij de gemeente op de deur geklopt", zegt wethouder Driessen. "De nood bij haar organisatie is al jaren erg hoog en het realiseren van voldoende kinderopvang heeft momenteel een hoge gemeentelijke prioriteit." Ook het Dag Activiteiten Centrum (DAC) van het RIAGG krijgt onderdak in het voormalige schoolgebouw. Het DAC is nu gehuisvest aan de Bevrijdingsweg, maar de huidige accommodatie is voor de activiteiten van het centrum veel te krap geworden. In januari heeft het college al besloten om het DAC in het hoofdgebouw van de Petrus Bandenschool ondet; te bren gen. Voor het kleutergedeelte was ech ter nog geen nieuwe bestemming vastgesteld. Een verbouwing is vol gens de gemeente Venray niet nood zakelijk. Beide delen van het gebouw kunnen onafhankelijk van elkaar gebruikt worden. dit project is in handen van de twee Noord-Limburgers: Eric Boots uit Horst en Jan Camps uit Meerlo. Ook is er met het geld van Meerlo- Wanssum een groter stuk grond aangekocht, waar een proeftuin is opgezet. Hier leren de boeren het kweken van nieuwe producten. Daarmee wordt hun mogelijkheden vergroot om datgene te verbouwen dat een goede prijs oplevert op de markt. COÖPERATIES Veel indruk bij de reizigers heb ben de goed lopende boerencoöperaties gemaakt. Door SOS Meerlo-Wanssum is Rabobank Nederland op het spoor gezet. De stichting Yamaru heeft kredieten gekregen van Rabobank Azië, waar mee men in verschillende dorpen een soort boerenleenbank heeft opgezet, op dezelfde wijze als de vroegere boerenleenbanken in onze dorpen. Er is een plaatselijk bestuur die de aanvragen voor een lening beoordeelt. Er is een verplichte wijze van terugbetalen en van spa ren. In vijf dorpen zijn ondertussen deze coöperaties van start gegaan en in totaal doen er nu al 856 boerenge zinnen mee, laat Erik Boots vanuit Sulawesi weten. "Nu hiermee onge veer een jaar gewerkt wordt, is dui delijk dat het een groot succes aan het worden is. In verschillende dor pen zijn veel meer mensen die mee willen doen", zo hebben de reizigers uit Meerlo-Wanssum ervaren. Het systeem van terugbetalen werkt goed, waardoor telkens weer nieuwe leningen kunnen worden verstrekt. Het werken met coöperaties wordt wel vaker toegepast in Indonesië, maar vaak gaat het fout omdat er iemand met het geld vandoor gaat. Door de wijze van werken van de Rabobank en de stichting Yamaru is er een grote mate van veiligheid ingebouwd. Op een conferentie over de landbouw, die onlangs in Jakarta plaatsvond, werd de coöperatie van Yamaru als voorbeeld gegeven voor heel Indonesië. LEVENSWIJZE De reizigers werden drie weken lang begeleid door Eric Boots uit Horst die al vele jaren op Sulawesi woont en vrijwilliger is bij Yamaru. "We hebben veel kunnen zien van de bedrijvigheid in de verschillende plaatsen van de Minahasa, van de prachtige natuur die overal aanwe zig is, van de totaal andere cultuur, levenswijze en levensstandaard die er is, van de prachtige onder water taferelen met koralen en alle moge lijke tropische vissen, die er voor de kust rond het eiland Bunaken te zien zijn, kortom het is een prachtige vakantie geweest", concludeert woordvoerder Thiesen. Indien de stichting ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum komend jaar nogmaals zo'n reis organiseert is het om alle hier bovengenoemde reden -zeer de- moeite waard om er aan deel te nemen, menen de twaalf rezigers. Lezers die de projecten van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking willen steunen kunnen geld overmaken op bankrekeningnr: 13.25.91.189. De stichting heeft ook een eigen websi te: www.sos-meerlowanssum.nl Venray's Koninklijke armonie Euterpe heeft zater- ig tijdens de jaarlijkse eciliaviering een groot aantal den in het zonnetje gezet van- ege hun vele verdiensten voor 5 muziekvereniging. Er werden icdailles opgespeld bij drie jubi- rissen en als klap op de vuur- jl kwam loco-burgemeester jn Driessen een koninklijke iderscheiding uitreiken aan id-secretaris Sef Raedts. Euterpe is dankbaar voor en trots i de belangenloze inzet van een oot aantal betrokken leden. Zo erden afgelopen zaterdag diverse den en oud-bestuurders gehul- gd. In zijn toespraak memoreerde ësident Hans Thomassen aan hun ote verdiensten voor de harmo- e. Zo werd Toos van den Heuvel- m Els bedankt voor haar inzet, ij zat gedurende vele jaren in het stuur en was speciaal belast met !t beheer van de kostbare unifor- ien. Ook fungeerde haar huis lak als vergaderruimte, waar het estuur gastvrij onderdak vond. Is lid van een zéér muzikale milie droeg zij zo een belangrijke eentje bij. Als tweede werd Pie Noten eëerd. In zijn ruim 12,5-jarig istuurslidmaatschap heeft hij zich iet volle energie gericht op de toe- imst van Euterpe. Als voorzitter an de commissie Jeugd en pleiding heeft hij talloze jonge- n gestimuleerd in de blaasmu- ek, en was hij de verbindingsman issen Euterpe en de Venrayse uziekschool. Als geen ander wist ij de jeugdige muzikanten aan te loren om hun beste beentje voor zetten bij solisten- en ensemble- mcoursen. Ook Joep Vossen vielen woor- en van dank ten deel. Binnen uterpe was hij het die de harmo- ie vertegenwoordigde bij de imburgse Bond van luziekgezelschappen. Daar fun- serde hij als voorzitter van de igio Noord. Joep was verder de rijvende kracht achter het aekskapellenfestival, dat de har- ïonie jaarlijks organiseert en dat imiddels zijn vaste plaatsje op de fenrayse vastelaoveskalender eeft ingenomen. Ook loofde Thomassen Jo van essel en Ron van den Heuvel, die ich met veel toewijding kwijten n hun taak van beheerder van het verenigingslokaal, respectievelijk beheerder van het muziekarchief van Euterpe. Stille werkers, die onmisbaar zijn in elke vereniging. Last but not least werd Sef Raedts lof toegewuifd voor zijn jarenlange inzet als bestuurslid, en meer in het bijzonder als secretaris van Euterpe. Wie in Venray over Euterpe sprak, had het in feite ook over Sef Raedts. Zeer lovend was de president over Sefs tomeloze inzet en zijn grote organisatietalent, waarvan de vere niging jarenlang heeft mogen profi teren. Als dank daarvoor kreeg hij het erelidmaatschap aangeboden. Euterpes dank werd prachtig bekroond met de komst van loco burgemeester Jan Driessen, die Sef namens Hare Majesteit kwam huldi gen met het lidmaatschap in de orde van Oranje-Nassau (zie elders op deze pagina). DRIE JUBILARISSEN Maar met dit alles was het nog niet gedaan. Er waren nog drie leden, die op deze Cecilia- avond in het voetlicht stonden en officieel Zaterdagavond werden de jubila rissen van Euterpaein bet zonnetje gezet. gehuldigd werden vanwege hun jarenlange betrokkenheid bij de blaasmuziek. Als eerste viel de eer te beurt aan Hans van Els, de slag werker van Euterpe, die zijn zilve ren jubileum vierde. Als telg uit de beroemde harmoniefamilie Van Els, trad hij op jeugdige leeftijd toe tot het korps, en heeft daar zijn sporen meer dan verdiend. Hij is gezegend met een veelzijdig muzikaal talent, want naast het slagwerk staat Hans ook zijn mannetje in het bespelen van de bas en de trombone. Als tweede jubilaris werd Drs. W. Kreemer gehuldigd vanwege zijn 40-jarig lidmaatschap. En niet zomaar een lidmaatschap. Naast zijn jarenlange bestuurlijke verdiensten roemde president Thomassen zijn belangrijke inbreng en inzet als beschermheer van Euterpe. En dat hield en houdt veelal in dat de heer Kreemer onopvallend en achter de schermen zeer belangrijk werk ver richt voor de vereniging, die hem daarvoor veel dank is verschuldigd. De derde jubilaris van deze avond was Sip van Goinga, een bekende naam in de Venrayse muziekwereld. In 1971 verscheen zijn naam in de ledenadministratie van Euterpe in Venray, waar hij zich voor zijn werk had gevestigd. Daarvoor was hij twintig jaar lid geweest van Harmonie Concordia in zijn voor malige woonplaats Treebeek. Sip kijkt dus terug op 50 jaar van acti viteiten op het gebied van de blaas muziek. Zijn naam is bekend in de wereld van de joekskapellen, waar hij deel uitmaakte van De Plaarzek, en ook bij zijn werkgever Xerox was hij lid van het bedrijfsorkest de Xerox All Stars. Hij staat bekend als de 'sjouwer' van Euterpe door zijn tomeloze inzet en zijn grote hart voor de vereniging, waar hij onder andere als voorzitter van de muziek- commissie optreedt. Onder andere vanwege zijn verdiensten voor Euterpe viel hem enkele jaren gele den ook al een koninklijke onder scheiding ten deel. Ten gevolge van een misverstand tculeert er een onjuist banknum- er van de Stichting Behoud siszorg Ziekenhuis Venray. Het ste nummer is 12.81.42.359. ïanciële steun is hard nodig. Voor ft ziekenhuis dat Venray verdient. De Zonnebloemloterij 2001 is een groot succes geworden. In de regio Venray werden weer meer dan 10.000 loten verkocht. De Zonnebloem dankt al haar trouwe ondersteuners en lotenverkopers voor hun hulp en inzet. Volgend jaar hoopt Zonnebloem Venray haar 25- jarig bestaan te vieren. Om dan voor de gasten en vrijwilligers iets extra 's te kunnen organiseren zijn deze loterijopbrengsten zeer welkom. Inmiddels heeft de trekking plaats gevonden met als resultaat voor onze regio: 1 x ƒ250,-: nr. 025182 2 x ƒ100,-: nr. 026292, 073520 10 x ƒ50,-: nr. 025055, 033013, 062796, 065169 (2x), 066380, 066447,066754,073047,074180 16 x 25,-: nr. 026968, 032876, 033280, 034903 (2x), 036812, 037759, 063925, 065245 (2x), 066035, 066364, 066461, 073938, 074707, 075146 (druk- en zetfouten voorbehouden). Prijswinnaars die nog geen bericht hebben ontvangen dienen hun lot op te sturen aan: De Zonnebloem, t.a.v. de loterij, Postbus 2100, 4800 CC Breda, met vermelding van hun giro- of bank nummer. Mocht u niet tot de geluk kigen behoren: van 17 t/m 31 augustus 2002 is er weer een Zonnebloemloterij Bisschop Wiertz in Paterskerk In de Paterskerk werd zondag n feestelijke hoogmis opgedra- tn door de bisschop van Dermond, Mgr. F. Wiertz. In het N-jaar van de vrijwilligers is de sschop uitgenodigd en bereid vonden om in de viering voor te lan en deel te nemen aan de aan- litende brunch. Tevens heeft de sschop de 'Lamp van de roederschap' ingezegend en ont- oken. In de Paterskerk in de parochie enray-Zuid wordt sinds een aantal ren jaarlijks een speciale viering houden met aansluitend een infor- el samenzijn van en voor de vele ijwilligers die de parochie rijk is die de kern en de basis van de rochie vormen. Kardinaal Alfrink ontstak de amp van de Broederschap' op 7 ei 1971 bij de zegening van de tedeskerk. Terwijl andere hande- Igen rond het kerkgebouw, zoals eerste steenlegging en ingebruik- ming meer kleinschalig van opzet iren, werd deze gebeurtenis bijge- oond door diverse kerkelijke, mili- ire en civiele autoriteiten en ver- genwoordigers van autoriteiten uit nnen- en buitenland. De reden hiervoor was dat het bnument bij de kerk de vredesge- Ichte en het streven naar interna- onale broederschap vorm dient te ïven en uit te dragen en niet zozeer 2t kerkgebouw, dat nu met toe- emming van het bisdom het kan- »r wordt van de Thuiszorg Noord- imburg. Het vredesmonument lijft voor Venray behouden en 'ordt in opdracht van het kerkbe- luur grondig gerestaureerd, alvo- ins het wordt overgedragen aan de icuwe eigenaar. Het monument staat uit twee afgekorte zuilen, die verwoesting uitbeelden van 'aalf Duitse, twee Engelse en drie cderlandse steden, en het carillon at de vredesboodschap uit moet en, alsmede een symbolisch dat de herinnering hoog houdt Me vele gevallenen. Na de inzegening van dit monu- ant door de toenmalige bisschop Sórs en de onhulling van de gedenkplaat in 1971, ontstak kardi naal Alfrink de unieke 'Lamp van de Broederschap', waarvan slechts drie exemplaren bestaan, namelijk op de slagvelden van Monte Casino en El Alamein en dus in Venray, waar de slag rond Overloon erg hevig gewoed heeft. Met de overbrenging van de 'Lamp van de Broederschap' naar de Paterskerk en de zegening door bisschop Wiertz behoudt de nieuwe, veel grotere parochie, die nu haar centrum heeft gekregen in dit kerk gebouw, haar opdracht om intensief voor de vrede te blijven bidden en in gebed en actie de broederschap onder de volkeren te bevorderen.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13