Hulpverleners ontvangen Hongaarse onderscheiding PEEL EN MAAS Jubileumconcert Harmonie Orkest Inzegening urnenmuur en gedenkteken oorlogsslachtoffers Informatie over woonzorgcomplex Lezing over vissen in Limburgse beken Welfare entoonstelling Schuttersveld Veiling harmonie Leunen Auto weg Begrip kweken om integratie te bevorderen Vrijwilligers- centrale vrijdag en zaterdag 26 EN 27 OKTOBER wegens inventarisatie B Voor inzamelen goederen voor ziekenhuis in Szekszard DONDERDAG 25 OKTOBER 2001 - NR. 43 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG sui jes hulpverleners uit Venray en erloon hebben vorige week in mgarije een onderscheiding (vangen. AI vijftien jaar wor- i er hulpgoederen verzameld jaarlijks per vrachtauto naar i ziekenhuis in het Hongaarse ekszard worden gebracht. Piet Margo Verstegen uit Venray, rry en Nelly van Daal en Ingrid yen haar vriendin Leny uit ,'erloon kregen een grote bron plaquette voor hun jarenlange Ie hulp aan het Hongaarse zie- luis begon zo'n vijftien jaar iden. Bij de familie Noy in jrloon verbleef toen een au-pair Hongarije. Zij vertelde over haar ieder die werkte in het ziekenhuis Szekszard en dat de omstandighe- ndaar zo slecht waren. Van het lig. ikwam het ander. Leny, de vrien- i van Ingrid Noy, werkte bij het oene Kruis in Boxmeer. Zij kon n afgedankte goederen komen die Hongarije nog heel goed bruik- ar waren. Het begon kleinschalig it wat spulletjes die in een perso- nauto naar het Oost-Europese ld vervoerd werden. Maar stilaan j'(f ikten er meer mensen bij betrok- i Zoals Nelly van Daal die werkt het bejaardenhuis in Overloon en •t Verstegen die inventarisbeheer- r op het Vincent van Gogh itituut is. Het aanbod van goede- wc-potten, lampen, bran- tafels, stoelen en bedden ird zo groot dat het Hongaarse kenhuis voortaan jaarlijks een chtauto naar Venray stuurde om espuilen op te halen. Dit jaar bestond het ziekenhuis in ekszard tweehonderd jaar. De zie- I nhuisdirectie vond dit een goede tegenheid om alle mensen die bij goedereninzameling betrokken waren uit te nodigen. Het ziekenhuis had een compleet feestprogramma opgesteld. Uiteindelijk reisden vori ge week zes hulpverleners naar Hongarije af. Met de auto overbrug den ze in twee dagen de afstand van 1436 kilometer naar Zuid- Hongarije. Szekszard ligt 200 kilo meter ten zuiden van Boedapest en vlak boven de grens met Joegoslavië. Afgelopen zondag keerden het Venray se echtpaar Verstegen en de vier Overloners terug van hun reis. "Het was een complete verras sing. Want we wisten er niets van. We zaten aan een buffet toen we de onderscheidingen kregen uitgereikt door de directeur van het zieken huis. De Hongaarse minister van volksgezondheid was er ook bij aan wezig", vertelt Piet Verstegen enthousiast die ook een onderschei ding meekreeg voor Rieky Boom, de directeur van het Vincent van Gogh Instituut. "De mensen waren enorm dankbaar. Want er is daar een schrijnend tekort aan middelen. Het ziekenhuis is zielsgelukkig met de tweedehandsspullen die ze uit Nederland krijgen. Goederen die hier worden weggegooid zijn daar heel welkom", aldus Verstegen die voor de eerste keer met eigen ogen zag dat de spullen in Szekszard zo goed van pas kwamen. "Jammer dat niet meer mensen zijn meegegaan. Want het was een enorme belevenis. Het ziekenhuis had een schitterend programma in elkaar gezet. We zijn heel blij dat we gegaan zijn. De meeste anderen, zoals mevrouw Boom, die daarvoor niet de tijd had den, die hebben een bloemstuk gestuurd." enniskens^ o s t a I I a t i e lerwarming elektro entilatie sanitair lirconditioning Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum 0478-532441fax 0478-532645 leifmail: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl In woonzorgcentrum Het huttersveld aan de Bergweg in enray wordt op vrijdag 26, ir; terdag 27 en zondag 28 oktober eer de jaarlijkse welfare ten- mnstelling van handwerk (trui- rir o,sokken, slofjes, schorten, etc) lib ihouden. cd Gedurende drie dagen wordt het ffldwerk, dat in de afgelopen peri- ie is gemaakt door de bewoners fflhet zorgcentrum, de flat en aan- t unwoningen te koop aangeboden. "3 Op zaterdagmiddag geeft de heer ïnders uit Venray een demonstra- >3, tedelsmeden. In de boedelkraam 'cuS jn veel tweedehands spullen te ivi nop. Tevens kunnen bezoekers n eedoen aan een loterij en een nveloppenspel. De opbrengst van 0 boedelkraam en de loterij gaat, 'als gewoonlijk, naar een goed me nel. Dit jaar is gekozen voor useum 't Freulekeshuus. De trekking van de loterij is zon- som 16.00 uur. De openingstij- -zijn op vrijdag 26 oktober van ■"f9.30 tot 21.30 uur, op zaterdag 27 dober van 14.00 tot 16.30 uur en zondag 28 oktober van 10.30 tot •00 uur en van 14.00 tot 16.00 [11 nr. In het gemeenschapshuis van Mnen houdt harmonie St. Marina Leunen, Veulen, Heide P zondag 4 november weer een rote goederen- en dienstenvei- De veiling start om 14.00 nr. Voorafgaand aan de start van de ■jling treden vanaf 12.00 uur de wngs naar de eredivisie gepromo te drumband en het jeugdorkest ande harmonie voor de aanwezi- op. Aspirant-leden en andere :|angstellenden kunnen dan ken- Maken met de verschillende jaas- en slagwerkinstrumenten, totop ook gespeeld mag worden. Het voorprogramma wordt afge ven met een optreden van joeks- aPel Luuster Efkes uit Veulen. De 'weren en diensten die aangebo- la worden, staan vermeld in een egrammaboekje dat in Leunen, Men en Heide huis-aan-huis ordt verspreid. De opbrengst van 6 veiling komt ten goede aan har kte St. Catharina Leunen, Men, Heide. De toegang is gratis. Om de gepensioneerden en vut ters van ABVAKABO FNV, afde ling Noord-Limburg, de gelegen heid te geven om informatie te verkrijgen over een woonzorgcom plex, heeft de afdelingsgroep Gepensioneerden en Vutters twee spreeksters bereid gevonden om in de regio waar zij werkzaam zijn in te gaan op de mogelijkheden van het wonen in een WoZoCO. Ook gaan zij in op de vraag op welke wijze belangstellenden en verzoek moeten doen om voor zo'n woning in aanmerking te komen. Iedereen kan te inaken krijgen met het wonen in een woonzorg complex. De voorzieningen in een WoZoCo maken het mogelijk zelf standig te blijven wonen en de stap naar het verzorgingshuis of ver pleeghuis een tijd uit te stellen of te voorkomen. Een woonzorgcomplex is een combinatie van zelfstandig wonen en het verkrijgen van de noodzakelijke zorg op maat in een huur-woning van een woonzorg complex. De bijeenkomst vinden plaats op 30 oktober in grand-café De Maagdenberg in Venlo en op 31 oktober in café De Evenaar in Venray. Beide bijeenkomsten beginnen om 14.00 uur en eindigen De kring Venray van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg houdt op donderdag 25 oktober een dialezing over het onlangs uitgebrachte boek 'Vissen in Limburgse beken'. De kring heeft Ben Crombaghs, één van de vier redacteuren van het boek, bereid gevonden om deze presen tatie op zich te nemen. Beken zijn van grote ecologische betekenis voor de inheemse visfau- na. Toch is hier door veldbiologen in het verleden weinig aandacht aan geschonken. De kennis van de ver spreiding en ecologie van, met name de kleinere beekvissoorten, was daarom lange tijd erg beperkt. De uitgave van het boek 'Vissen in Limburgse beken' is het levendige bewijs dat de veldichtyologie de laatste jaren een snelle ontwikkeling doormaakt. Dit boek is het resultaat van tien jarig veldonderzoek door leden van het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg. Duizenden gegevens van zowel de Limburgse beken als de erin voorkomende zoetwatervissen zijn in deze periode verzameld en aange vuld met gegevens van onderzoeks-, Tel: 0478-571 481 sport- en beroepsvissers. Onder redactie van de biologen Ben Crombaghs, Reinier Akkermans, Rob Gubbels en Gert Hoogerwerf zijn de gegevens verwerkt tot een schitterend naslagwerk over zoet watervissen. Mensen die deze atlas beschou wen als een puur Limburgse aange legenheid zullen aangenaam verrast worden. Dit boek is veel meer dan een provinciale verspreidingsatlas en bevat een aantal lezenswaardige hoofdstukken over de Nederlandse zoetwatervisfauna, over beken en over beekherstel. 'Vissen in Limburgse beken' is door zijn veel zijdige opzet, de tientallen fraaie kleurenfoto's, tekeningen, figuren en overzichtstabellen een aanrader voor de veldbioloog, de natuurlief hebber en de sportvisser. De diale zing begint om 20.00 uur in het gemeenschapshuis van Oostrum. Iedereen is van harte welkom. Graszoden-Kweekb DIRECT GAZON v.o.t Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg ll, Ysselsteyn www.directgazon.nl Zaterdagmorgen ontdekte de eige naar van een zwarte Opel Kadett dat zijn auto gestolen was. Het voertuig, dat geparkeerd stond op de Jan de Beijerstraat in Vierlingsbeek. Themamiddagen Vrouwenraad Eind augustus hebben het Internationaal Vrouwencentrum en de Venrayse Vrouwenraad een the mamiddag georganiseerd met als thema: huwelijk en huwelijksritue len. Deze bijeenkomst was eer een van een reeks van vier waarin, aan de hand van lezingen en discussies enkele keerpunten in het leven van vrouwen worden beschouwd. Deze bijeenkomst is door veel vrouwen van verschillende nationa liteiten bezocht. Tijdens deze mid dag kwamen opmerkingen naar voren van boeiend tot fijn om te zien hoe Venrayse vrouwen van verschillende culturen elkaar ont moeten. De moeite waard om ook de volgende themamiddagen te bezoeken. De tweede bijeenkomst rondom het thema zwangerschap en geboor te wordt gehouden op zondag 28 oktober in zaal De Evenaar, Merseloseweg 96 te Venray. Op deze middag zal drs. Mary Aitatus, arts en verloskundige, een inleiding houden, er zal een forumdiscussie zijn met vrouwen uit diverse cultu ren onder leiding van de dagvoorzit ter. Tijdens de pauze is er gelegen heid tot het bekijken van het tentoongestelde en er zijn hapjes, die te maken hebben met geboorte. Er is een demonstratie van baby massage. Onder leiding van de dag voorzitter zal er gelegenheid zijn tot uitwisseling van ervaringen en om 16.30 uur is de afsluiting. Het doel van deze middagen is, uitwisseling van ervaringen tussen vrouwen met uiteenlopende culture le achtergronden. Er zijn natuurlijk verschillen in traditie en leefwijzen, maar de bedoeling is om meer begrip te kweken voor elkaar en op deze manier de integratie te bevor deren. Belangrijk is waarom er in 'andere culturen anders gedacht en gehandeld wordt. Het project is een gezamenlijk ini tiatief van het Internationaal Vrouwencentrum en de Venrayse Vrouwenraad en wordt gesubsidi eerd door de gemeente Venray.De kosten van deze middag bedragen ƒ5,-, inclusief 2 consumpties. Voor kinderen is er kinderopvang in De Toverbal, Pastoor v.d. Gaetstraat te Venray, van 13.00 tot 17.00 uur. Het belooft een interessante mid dag te worden en alle vrouwen van Venray zijn welkom! Nadere infor matie te verkrijgen bij Joke Phillipson, tel. 0478-550851. Voor basisschool De Stek in Castenray wordt een tuinman gezocht voor het onderhoud van de schooltuin, eventueel in combinatie met het verrichten van conciërge werkzaamheden. Hij/zij moet enige kennis hebben van tuinonderhoud en zelfstandig kunnen werken. De werktijden zijn in overleg. Meer informatie: Vrij will igers- centrale. Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Dit jaar viert Harmonie Orkest Noord Limburg haar tienjarig jubileum. Samen met gemengd koor Le Rossignol uit Lottum en sopraan Dorris v.d. Meerendonk met enkele leerlingen, waaronder Dolf Drabbels uit Venray, zal het orkest op zaterdag 3 november een jubileumconcert verzorgen in de aula van Scholengemeenschap Het Dendroncollege aan de Gebroeders van Doornelaan in Horst. Aanvang 20.00 uur. Harmonie Orkest Noord Limburg heeft zich in haar tienjarig bestaan onderscheiden van de andere muziekgezelschappen in de regio. Namelijk publieksvriendelijke muziek spelen zonder verplichtin gen van concoursen. De grondleg ger van het orkest is dirigent S. klin kers die het orkest in 1991 leven heeft ingeblazen. Begonnen als een kleine club, heeft het orkest een groei doorgemaakt met als resultaat een orkest dat bestaat uit 60 muzi kanten en zangeressen. Per jaar wor- deen gemiddeld zes concerten ver zorgd in de regio. Sinds vorig jaar ook over de grens in Duitsland. Enkele van de concerten hebben een terugkerend karakter, waaronder het carnavalsconcert en het adventscon- cert. Naast Harmonie Orkest Noord Limburg zal gemengd koor Le Rossignol uit Lottum en sopraan Dorris v.d. Meerendonk met enkele leerlingen het concert vocaal onder steunen. Le Rossignol begon in 1959 als dameskoor onder leiding van Nico van de Kroonenberg. In 1963 vond de fusie met het mannen koor plaats. In de zestiger/zeventi ger jaren werd succesvol deelgeno men aan concoursen. Sinds 2000 staat Lë Rossignol onder leiding van Joop Kranen. Ook sopraan Dorris v.d. Meerendonk heeft haar sporen in de zangwereld verdiend. In 1983 studeerde zij af aan het conservato rium van Maastricht en in 1985 slaagde ze cum laude voor het diploma solozang aan het bekende Mozarteum te Salzburg. Als zang pedagoge heeft ze de negen solisten, die het concert mede verzorgen, onder haar hoede. Tijdens het con cert zingt ze diverse duetten met haar leerlingen. Het programma zal betaan uit klassieke muziek in een modem jasje. U kunt onder andere verwachten: Huldigingsmars van Grieg, Glenn Miller on parade, Eri tu van Verdi, O Isis und Osiris van Mozart, Persischer Marsch van Strauss, filmmuziek uit Once upon a time in de west van Morricone, Habanera uit Carmen van Bizet en Slavenkoor uit Nabucco van Verdi. Kaartjes voor het concert zijn te verkrijgen voor tien gulden bij de WV-kantoren in Noord Limburg en aan de kassa. Zondag 28 oktober in Castenray Precies een maand heeft Castenray nodig gehad om een urnenmuur en een gedenkteken voor de enige twee oorlogsslacht offers uit het Venrayse kerkdorp te realiseren. Op zaterdag 15 sep tember gingen de werkzaamhe den op het plaatselijke kerkhof van start met het uitgraven van de fundering en afgelopen week werd de laatste hand gelegd aan de beide bouwwerken. Zondag 28 oktober worden de urnenmuur en het gedenkteken ingezegend. Het voortraject van besprekingen met het kerkbestuur, het bezoeken van diverse begraafplaatsen met een umenbijzetplaats en het verkrijgen van een bouwvergunning nam heel wat meer tijd in beslag. Al in augustus 2000 richtte Castenrayer Jan Strijbos schriftelijk het verzoek aan het kerkbestuur voor het bou wen van een urnenmuur. Hij deed dit, omdat enkele inwoners de urn met de as van hun dierbare overle dene thuis of bij een crematorium hadden staan. Ook was een urn begraven op het Castenrayse kerk hof. Een situatie die de betrokkenen allerminst tot tevredenheid stemde. Na aanvankelijke scepsis bij het kerkbestuur kreeg na enkele verhel derende gesprekken toch de overtui ging, dat er een umenmuur moest komen, de overhand. Uiteindelijk hadden liefst 27 Castenrayers spon taan de door Jan Strijbos verzonden brief ondertekend. Jan Strijbos, een van de initiatief nemers, Henk Classens en Ger Weijs aan het werk om de urnen muur voor zondag gereed te krijgen. De initiatiefgroep, bestaande uit Strijbos en zijn medekompanen Ger Smits en Jac Vennekens, zegde van meet af aan alle hulp toe en ging zich evenals het kerkbestuur oriën teren op begraafplaatsen in de regio. Alle voors en tegens van de bezoch te columbaria werden op een rijtje gezet en tenslotte was men het eens over hoe het er uit moest zien. Op het kerkhof werd een mooie en cen traal gelegen locatie gevonden, waarbij tevens rekening werd gehouden met een noodzakelijke toekomstige uitbreiding. Het kerkbestuur nam architecten bureau Reichert uit Venray in de arm en de Castenrayse ideeën wer den verwerkt in de ontwerpteke ning. En na het afgeven van de bouwvergunning kon er eindelijk begonnen worden. De Allerzielenviering leek een uitgele zen gelegenheid om de urnenmuur in te zegenen en in gebruik te nemen en er werd dan ook alles in het werk gesteld, om het bouwproject tijdig klaar te hebben. Dat dit uiteindelijk lukte is voor een groot gedeelte te danken aan de metselaars Ger Weijs en de broers Henk en Wim Classens. Uitvoerder Gerrit parfumerie drogisterij NEETESON Venray, tel (0478) 58 15 15 Cremers, die de supervisie van het bouwproject op zich nam, zorgde voor de nodige mallen en de aan voer van steigers, cement, een betonmolen en wat al niet meer nodig was. Pieter Maes, secretaris van het kerkbestuur, en Jan Strijbos namen de coördinatie van het geheel voor hun rekening en waren ook vrijwel dagelijks op het kerkhof bezig. Verder kon een beroep gedaan worden op een grote groep vrijwilligers, die het graaf- en sjouwwerk en de verstrekking van koffie verzorgden. Eendrachtig en met veel enthousiasme werd de klus geklaard en dat met een minimum aan kosten. De firma Hendrix en Smits zorgde gratis voor de aanvoer van metsel- en vulzand, dat weer gratis verstrekt werd door zand- en grindbedrijf Teunesen uit Gennep. Bouwmaterialenhandel Kusters uit Heide leverde gratis de stenen en ook de afdekpannen werden gratis verkregen. Zo heeft ieder zijn steen tje bijgedragen en kan komende zondag de inwijding plaatsvinden. Dit gebeurt na de Allerzielendienst van 14.30 uur in de Castenrayse parochiekerk. Om ongeveer 15.00 uur trekken de kerkgangers, vooraf gegaan door de fanfare Dorpsklank, naar het kerkhof. Daar vindt eerst de zegening van de graven plaats en aansluitend volgt het inwijdingsce- remonieel voor zowel de umenmuur als het gedenkteken voor de oor logsslachtoffers. Dit laatste is een initiatief van de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Het monument is een eerbetoon aan Indiëganger Gerrit Arts, die op 11 april 1949 als dienst plichtig militair vlak voor zijn 22e verjaardag sneuvelde in de buurt van Babad. Naar hem is in Castenray op initiatief van andere Castenrayse Indiëgangers ook een straat genoemd. De tweede naam op het gedenkteken is die van Piet van Rhee. Hij werd in de Tweede Wereldoorlog door de Duitse bezet ters opgepakt en meegevoerd naar het concentratiekamp Neuengamme bij Hamburg. Daar overleed hij in januari 1945 op 23 jarige leeftijd aan dysenterie. Twee Castenrayse jongens die het verdienen op een speciale manier in herinnering te blijven.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13