Harold m LENSSEN Herfstconcert Ars Musica 'Reizen door de oude Peel' üt. Annacomplex rijksmonument "We waren uit ons jasje gegroeid" Is uw keukenapparatuur of werkblad aan vervanging toe? oiling Beatles in 't Podium UW Strange Melody in De Bonte Koe KEUKENINRICHTING Ptyers PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? zaterdag 27 oktober vindt d jaarlijkse Herfstconcert van rs Musica plaats in de Herskerk in Venray. Uitgevoerd orden het Gloria van Vivaldi en 'kken uit de opera Dido en fleas van Purcell. opera vertelt het liefdesverhaal koningin Dido van Carthago en eas. Tijdens deze avond zal één de koorleden het verhaal en de ikale uitwerking van deze opera toelichten. Solistische mede- ing wordt verleend door de tanen Anne van Tilburg en üdia Couwenberg, tenor Peter en alt Louise Rijs. Een Vlaams êst verzorgt de muzikale begelei- Hans van den Eijnden, repeti tor van Ars Musica, bespeelt het klavecimbel en het geheel staat onder leiding van dirigent Cees Wouters.De aanvang van het con cert is 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 15 gulden.De voorverkoop vindt plaats via de VVV Venray en bij de kerk op 27 oktober, vanaf 20.15 uur.Voor de 'Vrienden van, Ars Musica', die in het bezit zijn' van een sponsorkaart, is de entree gratis. Tijdens deze avond bestaat tevens de gelegenheid om Ars Musica te ondersteunen voor het jaar 2002 door middel van het kopen van een sponsorkaart, die tevens als vrije entreekaart geldt voor het herfstcon cert in 2002. terdag 27 oktober komt de rband The Rolling Beatles naar t Podium in Venray. Deze flgenheidsband treedt enkele 'en per jaar op puur voor de lol de leden hebben het veel te niet hun andere muzikale acti- 'ten. Vorig jaar waren zij reeds 2'en en te horen in 't Podium. reacties die na dit optreden los a|nen deed 't Podium besluiten band zo snel mogelijk nog een >n haar programmering op te en. eerste set bestaat- louter uit roers van The Beatles, mooie 'ek met schitterende zang van 'eaen. de tweede set dan vliegt de 'n de pan, een ultra lange set stonesmuziek waarbij alle bekende hits wel ten gehore gebracht wor den. Vooral de leadzanger kruipt helemaal in de rol van Mick Jagger; een aanrader voor de liefhebber. Aanvang 22.00 uur; entree ƒ7,50. Attentie: Amsterdamse Avond 17 en 24 november; kaarten a ƒ5,- te koop in café 't Podium en bij Koffiehuys Zowyzo. PEEL EN MAAS WEEKBLAD De Brabantse rockband Strange Melody speelt zondag 28 oktober in café De Bonte Koe in Venray. Eind '95 staken vijf jongelui de koppen bij elkaar en gingen een lekker potje jammen. Het bleek al snel dat ze allemaal muzikale interesses hadden en zo ontstond al snel een lekkere swingende rockband met covers en enkele eigen nummers. Zes jaar later heeft de band zich uitgebreid met een toetsenist om het allemaal nog voller te laten klinken. De band heeft door de jaren heen een behoorlijke reputatie opge bouwd door o.a. op te treden met bands als The Scene, Volumia en De Heidenroosjes. Bovendien won nen de heren de in Brabant bekend talentenjacht de Kop van Kobus. Naast enkele eigen nummers speelt Strange Melody covers van bands als Live, Bush, Creed, Red Hot Chilli Peppers en Limp Biskit. Aanvang 20.00 uur. voor prijzen en meer informatie: iva I Stayerhofweg 2B I Tel 0478-53 90 20 I 5861 EJ Wanssum I Fax 0478-53 90 21 Bel voor een afspraak 'n temet U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray JL EN MAAS donderdag 25 oktober 2001 - Pagina 11 De Peellander met zijn rijke fantasie is een geboren verteller. In geen enkel gewest leven zoveel sagen en legendes, sprookjes en vertelsels onder het volk en wer den er zoveel opgetekend door geschiedvorsers en letterkundi gen. Theo Janssen, voormalig districts hoofd Natuurbehoud bij Staatsbosbeheer in Noord-Limburg, verzamelde dertig jaar informatie van de historische ontwikkeling van de Peel. Voor het boek 'Reizen door de oude Peel' werden driehonderd verhalen geselecteerd en gegroe peerd in vier thema's. De provincie besturen van Noord-Brabant en Limburg hebben een ruime financi ële bijdrage voor de uitgifte van het boek 'Reizen door de oude Peel' verleend. De rechter pagina's van het boek vormen de ononderbroken verhalen. De linker pagina's zijn beeldverha len met circa driehonderd unieke foto's in kleur en zwartwit, voorzien van een kort verhaal. Een groot aan tal oude kaarten geeft de geografi sche ontwikkeling van de Peel weer. Zeven kleuren- en infrarode luchtfo to's'geven een fraai beeld van actue le landschappen en Peeldorpen. Het boek bevat 216 bladzijden en bevat een lijst van geraadpleegde bronnen zodat de lezer de mogelijk heid heeft zich verder te verdiepen in de boeiende geschiedenis van de Peel. Vanaf 5 november is het boek van Theo Janssen te koop bij boek- en kantoorhandel Van den Munckhof BV in de Grotestraat in Venray. De prijs is 59 gulden (27 euro). Dwaalgasten in een Peelpamdijs op 25 april J930 in de Vredepeel. Van links naar rechts, dokter Koch uit Den Haag, Hub van Baar, Frans van Baar. (vader van Hub en Louis) Grad Verkuilen, en Louis van Baar. "Ze hebben een paradijs verwoest, alles is opgeojjerd om materie en welzijn en dat is de dood in. de potHet zijn de woorden van Hub van Baar. Stichting Stadspark Venray (44) Sportcentrum Dynamic gaat uitbreiden bevestigt het standpunt van Stichting Stadspark, dat de monu mentale betekenis van Sint Anna verder gaat dan onze lokale en regionale grenzen. Er is in ons land geen enkele psychiatrische inrich ting uit het begin van de vorige eeuw meer te vinden die nog zo gaaf en compleet is als Sint Anna. Dat maakt van deze inrichting een monument van nationale betekenis, een openluchtmuseum avant la let- tre. Het is daarom bijzonder jammer dat deze overwegingen niet zijn meegenomen bij de nieuwe locatie keuze voor het Venrayse museum. Maar wie weet, wat niet is kan nog komen. TIEN ONDERDELEN BESCHERMD Liefst tien onderdelen van Sint Anna zijn gekwalificeerd als rijks monument en verkrijgen daarmee een beschermde status. Het betreft het hoofdgebouw met de klooster vleugel, de centrale keuken en de kapel, het lijkenhuisje of mortuari um direct naast de hoofdingang nabij de kapel, het voorterrein voor het hoofdgebouw en de twee hoofd lanen op het middenpark, de vier villa's aan de Annalaan, de boerde rij, en tenslotte de muziekkiosk op het speelveld en de daarnaast gele gen carrousel loods. De wettelijke bescherming van genoemde tien monumenten houdt in, dat niet zonder meer veranderin gen in deze ensembles mogen wor den aangebracht. Dat geldt zowel voor het exterieur en het interieur alsook voor objecten die deel uitma ken van het geheel. De architectoni sche en architectuurhistorische kwa liteiten worden beoordeeld in samenhang met aangrenzende ensembles en terreindelen en in die zin ware het te wensen, dat de gemeente een deel van het terrein met gebouwen zou aanwijzen als beschermd instituutsgezicht. We doelen hier op het geheel van het hoofdgebouw met de kapel en de centrale keuken, paviljoen Eugène en paviljoen Vincent a Paulo die samen met het omringende park landschap één historisch geheel vor men dat een blijvende herinnering zou kunnen zijn aan honderd jaar krankzinnigenzorg in Venray. De Villa Annalaan 4. Een ontwerp van de architect Jos Haché. Voorbeeld van schilderachtige Eclectische bouwstijl. Foto: Joost Geeraedts. meer voor de hand, evenals de monumentenstatus voor de kapel met de zijvleugels van gebouw A. Maar heel bijzonder is het onder grondse gangstelsel van de Servatius inrichting waarvan een deel als rijksmonument bewaard zal blijven. Toen de oude inrichting nog bestond, waren alle paviljoenen zowel bovengronds als ondergronds met elkaar verbonden. Dat onder grondse gangenstelsel is groten deels nog steeds intact en is een wereld op zich. Het is daarom verheugend dat een deel van dit stelsel behouden blijft. In de voorbije jaren is er op Servatius veel gesloopt. Zeven mar kante paviljoenen plus nog enkele andere gebouwen vielen ten prooi aan de slopershamer. Geen haan die er naar kraaide. Nog geen driejaar geleden werd paviljoen D gesloopt zonder dat er ook maar enig bezwaar werd gemaakt of dat de buitenwereld er weet van had. Door ons erfgoed de status te geven van rijksmonument zijn we beter in staat dit patrimonium te behoeden voor teloorgang. Stichting Stadspark Venray zet zich daar voor in. Voor informatie over de Stichting of naar aanleiding van dit artikel: Twan van Els, Stichting Stadspark Venray, Gasstraat 6, 5801 CT Venray. Telefoon 0478 - 581191. E-mail: tw.els@wxs.nl De nostalgische muziektent van Sint Anna aan de rand van het speelveld, wachtend op muzikanten. Sportcentrum Ibsul aan de Veltumse Kleffen 52 in Venray heet voortaan Sport- en Fitnesscentrum Dynamic. "Bij een nieuwe start hoort een nieuwe naam", vertelt eigenaar Isa Ugurdiken. "Onze sportschool gaat namelijk flink uitbreiden. Aan de achterkant van het huidi ge pand komt een aanbouw die bestaat uit twee etages. De mensen zullen de sportschool over een aantal maanden niet meer terug- kennen, want Dynamic wordt drie keer zo groot!"De spiksplinternieu we aanbouw gaat onder andere bestaan uit een sauna, zonnebanken, kleedlokalen en ook kan er gemas seerd worden, vertelt de Venraynaar tijdens een korte rondleiding. "We moesten wel gaan uitbreiden om onze uitstekende kwaliteit en serv ice naar de klant te handhaven. Wij waren simpelweg uit ons jasje gegroeid. Ik hoop dat de ruwbouw voor het eind van het jaar afgerond is, zodat we daarna kunnen begin nen met de afwerking en inrich ting."Isa Ugurdiken is momenteel druk bezig met het vervangen en vernieuwen van de apparatuur en machines. "We streven er immers naar een dynamische sportschool te zijn, die meegaat met nieuwe ont wikkelingen op sport- en fitnessge- bied. Het gehele assortiment werd in de afgelopen tijd al vernieuwd. Voor dames hebben we bijvoor beeld nieuwe conditie-apparaten aangeschaft, die onder andere de bil- en dijbeenspieren extra trainen. Wat dat betreft kiezen wij voor een geheel nieuwe en vooral professio nele aanpak, waarbij de individuele begeleiding van sporters centraal staat." SPORTEN In sportschool Dynamic kunnem mensen terecht voor voedingsadvie zen, trainingsschema's en verschil lende sporten. "Aerobics, fitness, steps, maar ook kunnen ze bij ons deelnemen aan de nieuwste rage: een tai-combi, een combinatie van tai-bo, bodypump en BBB. Bodypump is een programma op het gebied van fitness en kan het beste omschreven worden als krachttrai ning op muziek. De training is gericht op spierversteviging, afslan ken en behoud van spiermassa." Dynamic werkt met maandkaar- ten, vanaf 35 gulden per maand. "Kom je hier om aan fitness te doen, dan hoefje ook niet te betalen voor bijvoorbeeld steps. Je betaalt voor watje aan sport doet en niet meer. Ook bedrijven kunnen bij ons terecht voor bijvoorbeeld bedrijfs fitness. "Sportcentrum Dynamic beschikt ook over een bar en een winkeltje met onder meer kleding en voedingssupplementen. Dynamic is iedere dag geopend vanaf 9.00 uur. (zaterdag en zondag vanaf 9.30 uur). "Maar als mensen die werken of studeren graag al om 8.00 uur 's morgens sporten willen, dan valt hier zeker over te praten", benadrukt Isa. Voor meer informatie, Isa Ugurdiken, tel: 0478-587620. Isa Ugurdiken van sportcentrum Dynamic: "We moesten wel gaan uitbreiden om onze uitstekende kwa liteit en service te handhaven. aanwijzing tot rijksmonüment is in ieder geval een flinke duw in de goede richting. SINT SERVATIUS RIJKSMONUMENT Dat het bekende paviljoen G van Sint Servaas, met zijn kenmerkende torentjes, als rijksmonument zou worden aangemerkt, werd algemeen wel verwacht. Ook de aanwijzing van de paviljoenen I en J. die nog geheel in hun oorspronkelijke stijl bewaard zijn gebleven, lag min of Bij Stichting Stadspark Venray Dg onlangs de vlag in top bij het ;rnemen van het heugelijke richt dat Sint Anna de status rwerft van rijksmonument. efst tien onderdelen van dit (jeke complex zijn als schermd monument aangewe- n en dat is een goede waarborg bescherming en instandhou- ng. De aanwijzing vloeit voort uit het idelijk Monumenten Selectie oject, een gezamenlijk project van gemeentelijke, provinciale en ksoverheid, waarin de jongere uvvkunst uit de periode 1850 tot 140 geselecteerd en aangewezen ordt tot beschermd monument. Het project, dat in 1988 van start ng, wordt momenteel afgerond. In mburg werden 13.000 monumen- i bekeken en beoordeeld, gewikt gewogen en slechts 700 objecten sten de eindstreep van de selectie- ocedure te halen. Daaronder ven Venrayse monumenten: de terskerk met de oude kloostermu- i, Kruiswegpark Trans Cedron in ostium, het Dr. Poelshuis aan de Badhuisstraat, het voormalige ladliuis op de Markt, de psychia- sche inrichting Sint Servatius met kapel en gebouw A en de pavil- enen G, I en J. Verder de Peel Raamstelling met n kazematten en defensiekanaal tenslotte het Sint Annacomplex tien onderdelen. Daarmee heeft niet slecht gescoord, ook al we ons niet meten met de grote vijf. Koploper is met 154 monumenten door Roermond (62), (58), Venlo (52) en Sittard NATIONALE BETEKENIS een rijksmonument te worden een object van nationaal zijn vanwege zijn schoon- en wetenschappelijke of cul- betekenis. De leef- moet minimaal 50 jaar zijn. dient het object een com- en gaaf voorbeeld te zijn van kenmerkende ontwikkeling op sociaal-historisch en gebied. Sint Anna voldoet aan al die criteria. De als rijksmonument

Peel en Maas | 2001 | | pagina 11