Robotica met een eitje LENSSEN Kaarten Paolo Conté in vrije verkoop De Koets gaat verbouwen Nieuwe actie donorregister in Venray I isss I Omroep Venray zoekt medewerkers! iGunhoek Gemeente oriënteert zich in Merselo Uitbreiding experiment jeugdhulp <lS Dodelijk ongeval Omroep Venray Thuiszorg winkel gaat digitaal Pas Hl EN MAAS donderdag 4 oktober 2001 - Pagina 9 B, PEN. -VEHj Venray is één van de vier en meenten waar binnenkort een ■■N jeuwe actie van start gaat om O b icnsen te stimuleren zich in het onorregister te laten inschrij- n. Alle bewoners van 19 jaar en der die dat tot voor kort nog et hebben gedaan, ontvangen n oktober informatie over jrregistratie en een donorfor- ulier, dat ze kunnen gebruiken hun voorkeur te laten registe- ■ln plaats van een landelijke cam- ^one, is dit keer als eerste stap |kozen voor een actie op lokaal in vier gemeenten. Naast fenray zijn dat Gorinchem, lageningen en Sneek. In deze Imeenten zal worden onderzocht lelke benadering het meest aan spreekt. Het gaat daarbij om de samenstelling, omvang en toonzet ting van de informatie. Er zullen drie verschillende informatiepakket ten over donorregistratie worden verspreid. Het Donorregister biedt mensen de mogelijkheid aan te geven of zij hun organen en/of weefsels-wel of niet beschikbaar stellen voor trans plantatie. Het is ook mogelijk vast te leggen dat na overlijden nabesta- nden of een met name genoemd per soon de beslissing mogen nemen. INSCHRIJVING Inmiddels staan 4,6 miljoen men sen in het Donorregister ingeschre ven. Daarvan zijn er 2,5 miljoen bereid donor te zijn. Desondanks bestaan er nog steeds wachtlijsten, met name voor orgaantransplantatie. Donatie en transplantatie van orga nen is namelijk slechts in een zéér beperk aantal overlijdingsgevallen mogelijk. Daarom is het van groot belang dat zo veel mogelijk mensen hun keuze laten opnemen in het Donorregister. In de afgelopen jaren hebben alle Nederlandse jongeren die 18 jaar waren geworden jaarlijks een speciaal op hen afgestemd informatiepakket en een donorfor mulier toegezonden gekregen. De minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport heeft in overleg met de Tweede Kamer daarnaast besloten de Nederlanders van 19 jaar en ouder die zich nog niet hebben laten registeren, op hét grote belang van donorregistratie te wijzen. Er bestaan nog altijd misverstan den over weefsel- en orgaandonatie. Deze herinneringsmailing is bedoeld om die weg te nemen en nogmaals te wijzen op de voordelen van registratie. Eén van die voorde len is dat de nabestaanden bij het overlijden van een familielid niet volkomen onverwacht geconfron teerd hoeven te worden met een ver zoek te beslissen over donatie van organen of weefsels van de overle dene. Dankzij de registratie in het Donorregister kunnen artsen meteen nagaan welke keuze iemand heeft laten vastleggen. Voor de uitvoering van deze actie is een projectgroep ingesteld met daarin vertegenwoordigers van het Donorregister, de Stichting Donorvoorlichting (SDV), het ministerie van VWS en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). "De Hoveniers'43 ïbezoek onze web-site lwww.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Raaylandcollege en opvoeding Sinds september van dit jaar heeft it Raaylandcollege een zeer mooie ibouw in gebruik. Alleen... waar ten ze de auto's? De gemeente eeft voor een ideale oplossing :orgd: een ruim parkeerterrein bij irthal de Wetteling aan de over- ijde van de school. De docenten linden de afstand van school de veg oversteken naar de Wetteling Jchter een groot probleem en parke- in hun auto's in de 'bomenbuurt', ooral in de Berkenstraat waar allen bejaarden met indicatie tonen. Met als gevolg dat als zij ;ens naartoe zijn geweest ze hun rkeerplaats kwijt zijn en de auto er weg moeten parkeren. Wat te enken van boodschappen doen? f om je terug staat de straat vol met I uto's en kun je meters met de bo- schappen sjouwen. Zoals net al angegeven zijn dit allemaal wonin- ;en waar bejaarde mensen wonen net een medische indicatie; de emeente heeft destijds de parkeer- elegenheid zo gemaakt dat nie- nand van de bewoners of kinderen ie hun ouders komen halen of imgbrengen hun auto ver weg hoe- en te zetten. Maar dankzij de ocenten moet dit nu wel! Meerdere lalen is er al contact geweest met Ie gemeente en het Raayland- ollege. De gemeente kaart het terug laar het college, dat er vervolgens niets aan doet. Wanneer je recht streeks naar het college belt, word je ifgescheept met een goedkope smoes. Je wordt dus van het kastje naar de muur gestuurd, en niemand loet er iets aan. Wanneer je een locent erop aanspreekt dat er bij de Wetteling parkeergelegenheid is en lat de afspraak duidelijk gemaakt is dat er niet in de bomenbuurt gepar keerd mag worden, krijg je enkel een grote mond terug. Enkele bewo ners zijn actie aan het ondernemen en zetten auto's klem of stoppen briefjes onder de ruitenwissers met de tekst 'Parkeer uw auto bij uw eigen voor de deur dan kunnen wij dat ook!'. Ook hierop komt alleen commentaar en geen actie. Ze geven jals commentaar dat ze anders niet genoeg tijd hebben om van de ene naar de andere locatie te pendelen, vreemd want de leerlingen moeten dit met de fiets wel kunnen halen in een erg korte tijd. Als zij dit niet halen worden ze gestraft. Daar komt nog bij dat als leerlingen hun fiets niet netjes in de stalling plaatsen de fiets aan de ketting wordt gelegd. Ook te laat komen bij de les wordt gestraft. Hoe kun je nu leerlingen opvoeden en voor zulke dingen straffen als je zelf niet het fatsoen hebt je aan de regels te houden en rekening te houden met de bejaarde medemens? Zijn deze leerkrachten nu geschikt om een steentje bij te dragen in de opvoeding van de hedendaagse jeugd? Waar is het fat soen gebleven? Buurtbewoners Berkenstraat Tijdens de Wetenschap en Techniekweek van 6 t/m 14 okto ber is de gehele week een robot te zien die geleerd heeft om met bruine en witte consumptie-eieren om te gaan. Het thema van deze week is Voeding, en valt samen met Wereld-ei -dag op 12 oktober. Stichting Blij met een Ei zorgt voor een webcam op haar site www.blijmeteenei.nl. Dit op het legpluimveebedrijf van Noud en Marlies Janssen. Het familiebedrijf Janssen Pluimvee is gegroeid tot een modem pluimveebedrijf voor bruine en witte consumptie-eieren. De eieren worden door een zeer geavanceerde eier-inpakmachine en een ei-stapel-robot verpakt (de te bezichtigen robot is de eerste wereldwijd die geleerd heeft met eieren om te gaan). Deze eieren vin den via de Ovocare Food Group hun weg naar de consument. Deze samenwerking van zes familiebe drijven geeft een uniek uitgangspunt en staat borg voor een vertrouwd, gezond en veilig maar bovenal lek ker ei. Op wereld-ei-dag, 12 okto ber, kunt u ook live een kijkje komen nemen op de open middag van dit bedrijf, Heesweg 9 in Meerlo van 13.00-16.00 uur. Feestcafé vanaf 14 oktober enkele weken dicht Feestcafé De Koets gaat verbou wen. De horecazaak in het Schoutenstraatje wordt aan de achterzijde uitgebreid. Want aan de voor- en zijkant zijn geen uitbrei dingsmogelijkheden meer. Vanaf zondag 14 oktober is De Koets gesloten. Wanneer de geheel ver nieuwde Koets haar deuren weer opent is op dit moment nog niet bekend. "Maar dat de opening een groot feest gaat worden staat natuur lijk wel vast", zegt eigenaar Twan van Bussel. In 1970 werd in het Schoutenstraatje te Venray een cafeetje gevestigd in een oud pand waar heel vroeger de Venray se koetsen 's nachts gestald werden. De toenmalige eigenaar noemde het daarom Ten het Koetshuus', in de volksmond het Koetshuus. Heel veel ouders van de tegen woordige klantenkring hadden daar hun stekje destijds al gevonden en vertellen nu aan hun kinderen de mooie verhalen van toen. In 1994 namen Birgit eh Twan van Bussel de zaak over en besloten de zaak zoals hij was een tijdje door te draaien. Langzaam kwamen er steeds meer veranderingen. Zo kwam er een rad, meer feestmuziek etc. etc. In verband met de toenemende regels vanuit de gemeente, vooral met betrekking tot geluidsoverlast, Het college van R en VV van de gemeente Venray gaat binnenkort «en kijkje nemen bij de panden Testrlk 3 en 4 in Merselo, om zich te kunnen oriënteren op de mogelijke realisatie van eeu nieawe kantoor - unit voor de afdeling Openbare Werken nabij de houlloods. Voordat burgemeester en wethouders hierover een definitieve beslissing gaan nemen, willen ze eerst de situatie ter plaats nader bekijken. Mocht het voorstel de goedkeuring van hef college krijgen, dan wil de gemeente Venray een gedeelte van de verkoopopbrengst van de beide pan den en de gronden aanwenden voor de realisering van een nieuwe kantoor- unit voor de afdeling Openbare Werken. Het college beeft het verzoek van <fe Stichting De Marke voor het gezamenlijk oprichten van een ECO-cen- tnim ter plaatse afgewezen.' Totdat het 'bcstcmmingsplantechmsch' mogc- tyk is en als burgemeesler en wethouders hun goedkeuring aan het voorstel verlenen, wil de gemeente Venray tijdelijk een mobiele kantoomnit nabij TL hout loods gedogen. werd het in 1996 de hoogste tijd om eens grondig te verbouwen. Het café werd niet alleen een stuk groter, maar het hele dak werd voorzien van een flink pak geluidsisolatie, de ramen werden zo dik gemaakt dat er aan de buitenkant zowat niks meer te horen viel. En de naam werd ver anderd in Feestcafé De Koets, omdat iedereen het Koetshuus toch al afkortte naar de Koets. FEESTEN Na vijfjaar feesten en dansen op de bar, is er het een en ander versle ten en aan vernieuwing toe. Ook de vreselijke ramp in Volendam heeft bijgedragen tot een versnelling van de verbouwing, weet Van Bussel. "Er waren voor de carnaval dit jaar al twee extra nooddeuren geplaatst maar die bleken niet voldoende geluidsdicht te zijn. En de Koets kampt regelmatig met ruimtegebrek, te vaak moeten er buiten mensen wachten omdat ze er niet meer in kunnen. Reden genoeg om maar weer eens grondig te gaan verbou wen." Wat gaat er gebeuren? Op de eer ste plaats komen er nog meer (geluidsdichte) nooddeuren. En de inrichting van het café wordt zo opgesteld datje, waar je ook staat, ten alle tijden bij nood zeer snel het pand kunt verlaten. De geluidsisola tie wordt op bepaalde punten verbe terd, de toiletgroepen worden gro ter, nieuwe vloer, een nog gezelligere inrichting. Er komt een luchtbehandelingssysteem dat in een klap alle problemen die er tot nu toe op dat gebied waren, opgelost. "Geen rooklucht meer, airco, ver warming, verse lucht van buitenaf naar binnen geblazen en de oude vieze warme rooklucht wordt naar buiten gepompt. En wat ook niet onbelangrijk is, er komen weer een aantal meters publiekruimte erbij, zodat nog meer mensen kunnen fe sten in de Koets." SHOW Uiteraard kan zo'n ingrijpende verbouwing niet plaatsvinden zon der dat de zaak een aantal weken dicht moet helaas. De Koets is komend weekend voor het laatst te zien, zoals het café de laatste vijf jaar was. "Voor iedereen een leuke gelegenheid om zaterdag 6 oktober tijdens 'het roojs reundje' nog een keer aan de oude bar te komen han gen. Die avond hebben we dan ook een geweldige show uitgenodigd 'Feestpaleis met Marije'. Zij komt met haar eigen DJ Ruud een feestje bouwen waarbij ze zelf de beste hits zingt en zelfs nog een Suger Lee Hooper act weggeeft", vertelt Van Bussel. De Koets is aanstaande woensdag en donderdag gesloten in verband met voorbereidingen voor de ver bouwing. "De vloer gaat er al uit, evenals een aantal muurtjes, de bar, de keuken, etc. En daarna is er op vrijdag 12 en zaterdag 13 oktober een groot afscheidsweekend in een voor deze gelegenheid speciaal aan geklede Tege' Koets. Er komen beide avonden verschillende optre dens van artiesten, er zullen ver schillende aanbiedingen zijn, een zogenaamde verbouwingsuitver koop. En een aantal waardevolle 'oude' Koets-attributen zullen wor den geveild." Meer over dit afscheidsweekend volgende week in dit blad en op www.dekoets.nl Vanaf zondag 14 oktober is Feestcafé de Koets geslo ten en volgt er te zijner tijd in deze krant de openingsdatum van de nieuwe Koets. 25S Op (0478)539020 Tpr> °P afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum KEUKENINRICHTING De 26-jarige man Rik Pouwels uit Venray, die vorige week woensdagmiddag ernstig gewond raakte en per traumahelicopter werd overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Maastricht, is daar later op de dag overleden. Het ongeluk gebeurde op de Midden Peelweg in Evertsoord, ver moedelijk doordat het slachtoffer een verkeerde inhaalmanoeuvre uit voerde. Hij botste daarbij frontaal op een tegemoetkomende bestelauto waarin twee mannen zaten. Een 54- jarige man uit Swalmen kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Zijn 58-jarige passagier uit St. Odiliënberg is met onder andere hoofdletsel opgenomen in het zie kenhuis in Venlo. Uniek concert voor de regio Sinds 1 oktober zijn de kaarten voor het concert van Paolo Conté in de vrije verkoop. Het concert, dat op 10 november a.s. plaats vindt in de Venrayse schouwburg is een initiatief van de Stichting Bedrijf Cultuur, die dit jaar haar 10 jarig bestaan viert. "Anderen mogen er over denken wat ze willen, maar met Paolo Conté hebben wij toch een heel gebeuren naar Venray gehaald. Deze zanger verzorgt slechts enkele concerten, in Antwerpen, Amsterdam en in Venray.", laat Karei Janssen, vice-voorzitter van de Stichting Bedrijf Cultuur weten. "Bovendien werkt Conté een volledig programma af, dat betekent dus een twee uur durend concert". De Stichting Bedrijf Cultuur heeft de afgelopen tien jaren diverse optredens naar de Venrayse schouwburg gehaald. Optredens van artiesten die door de steun van Bedrijf Cultuur in Venray niet mogelijk waren geweest. "We haal den dergelijke voorstellingen naar Venray voor twee avonden. De Stichting Bedrijf Cultuur nam een avond voor haar sponsoren voor haar rekening. Het tweede optreden maakte gewoon deel uit van het schouwburgprogramma en was voor iedereen toegankelijk." aldus Janssen. Met Conté ligt dat anders. Hij geeft slechts een concert en de Stichting Bedrijf Cultuur wil dat de zaal dan ook vol zit. Behalve voor de sponsoren zijn er nog ruim honderd kaarten beschikbaar voor iedereen die het concert wil bezoe ken. Zo'n kaartje kost weliswaar fl. 200,- maar daarvoor mag de bezoe ker ook deelnemen aan de nazit, inclusief borrel en buffet. Bij Bedrijf Cultuur hebben, bij het bekendmaken dat Conté naar Venray komt, al een aantal mensen gemeld met interesse voor kaartjes. Het aanbod is slechts gering. Wie dus op 10 november naar Paolo Conté wil gaan, zal zich moeten haasten. De kaarten zijn verkrijg baar aan de kassa van de Venrayse schouwburg. Conté maakte in de zestiger jaren furore als tekstschrijver voor andere Italiaanse artiesten. Pas in 1974 ver scheen zijn eerste eigen album tnaar het duurde tot 1979 voordat hij defi nitief doorbrak. Daarna neemt zijn carrière een vogelvlucht en volgen er talloze toemees. Groot is ook het aantal live-albums dat Conté op de markt brengt, met toch iedere keer weer nieuwe nummers. Wie een indicatie van het hele repertoire van Conté wil krijgen, zou de "Best of Paolo Conté" uit 1996 eens moeten beluisteren. Vorig jaar stond voor Conté in het teken van een multi-media project, genaamd Razmatan, dat als basis dient voor een geplande musical die zich in het Parijs van 1920 afspeelt. Die stad was in die jaren een ont moetingsplaats van jonge zwarte musici en het oude Europa. Conté onderstreept met dit project nog eens zijn grote liefde voor de Amerikaans jazz. Nieuw seizoen Praatcafe: Zondag 7 oktober begint het radioprogram ma Praatcafé aan een nieuw seizoen. En ook nu komt Praatcafé weer rechtstreeks vanuit het Theatercafé De Artiest. Een van de onderwerpen komende zondag is de tienerdisco in Leunen. O.a. wethouder Driessen zal komen vertellen waarom het zo belangrijk is dat deze tienerdisco van de grond kwam. Drie jonge mensen verzorgen de Live muziek en natuurlijk ontbreken de column en het kroeggedicht niet in Praatcafé. Praatcafé zondag 1100 uur - 12.00 uur, Kom gerust een kijkje nemen. Prime Time: Op zaterdag 6 okto ber is Prime-Time aanwezig zijn bij het Wereldkampioenschap boknol- len in Griensveen. Live zal u op de hoogte gehouden worden van dit wk rennen met een dienblad bier. We hoeven u dus niet te vertellen dat dit een leuke uitzending wordt. Mario en Freek zullen u tussen 3 en 5 uur op de hoogte houden bij dit ludieke spectakel. Kabouter Plop: Er is heel veel voor gedaan, want het is niet een voudig om in de Melkherberg van Kabouter Plop te komen, maar Mario is het dan toch gelukt. Na heel lang zoeken in de belgische bossen hebben we de paddenstoel van deze belgische held gevonden en hebben vye kabouter Plop bereid gevonden een gesprekje met ons aan te gaan. Dus kinderen, luister zater dag 13 oktober tussen 3 en 5 uur naar Prime-Time. Verzoekjes op Zondag: Kent u iemand die a.s. zondag of maandag jarig is? Verras hem of haar met een verjaardagstaart! Bel zondag tussen 12.00 en 14.00 naar het gezelligste programma dat u zelf samensteld, Verzoekjes op Zondag! Of kijk op onze internet-site, www.omroep- venray.nl De provincie Limburg heeft besloten om het experiment cliën tenvertrouwenspersoon in de jeugdhulpverlening uit te breiden en te verlengen. Het experiment wordt uitgebreid naar crisisop vang, ambulante hulpverlening, pleegzorg, gezinshuizen en de kort verblijfsopvang in Noord- en Midden-Limburg. Het experiment wordt nu uitge voerd in Bethanië, De Spil en zor- circuits. De Voorziening voor Pleegzorg en het bureau Jeugdzorg worden nu ook bij het experiment betrokken. Met de uitbreiding is een bedrag van 38.000 gulden gemoeid. GS stellen aan Provinciale Staten voor het project te verlengen tot 2003. Het vernieuwende element in dit project is dat vrijwilligers als ver trouwenspersoon worden ingezet. Een cliëntenvertrouwenspersoon, die onafhankelijk van de instelling werkt, kan jongeren goed informe ren en ondersteunen bij het op de juiste plek aankaarten van hun klachten. Begin 2000 is het experi ment Cliëntenvertrouwenspersoon in Limburg van start gegaan. De indruk bestaat dat jongeren nog niet optimaal gebruik kan maken van hun rechten, omdat zij er dikwijls niet goed van op de hoogte zijn. Bovendien voelen zij zich te afhankelijk van de instelling waar zij verblijven om voor hun eigen belangen öp te durven komen. De uitvoering van het experiment ver loopt volgens planning en de eerste resultaten zijn positief. Eind oktober overlegt de provincie met de betrok kenen over hun ervaringen. Vooruitlopend op de nieuwe Wet op de Jeugdzorg wordt het aan dachtsgebied van de cliëntenver- Omroep Venray zoekt bureauredacteuren (m/v) die het team van het pro gramma Lokaal Centraal willen komen versterken. Aan de Langeweg 92 vind je de studio van Omroep Venray. De omroep zendt zeven dagen per week uit op 87.5 kabel en 90.2 ether. LOV is op zoek naar volwassen personen, die zeer communicatief en enthousiast zijn over het radiostation. Daarnaast vindt de omroep een colle giale en positieve 'attitude' zeer belangrijk. Ook is de omroep op zoek naar personen die op zondagmiddag het sport programma Stopwatch willen komen versterken: mensen die verslag van wedstrijden live willen en kunnen doen. Ook zoekt LOV redactieleden die in de studio tijdens de sportuitzending alles willen regelen op redactiegebied. Voor meer informatie: Studio Lokale Omroep Venray, Langeweg 92 Venray Tel. 0478 - 51 23 62 E-mailinfo@omroepvenray.nl trouwenspersoon uitgebreid naar met name het werkterrein van het bureau Jeugdzorg. Hiermee geeft de provincie een impuls aan het cen traal stellen van de cliënt in de j eugdliulp verlening. www.thuiszorgshop.nl De Thuiszorgwinkel van het Groene Kruis gaat mee met zijn tijd. Dat illustreert het feit dat vanaf 5 oktober alle artikelen uit de winkel via internet zullen wor den aangeboden. Het officiële startsein voor de site zal op ludie ke wijze verricht worden. Burgmeester Schrijen van de gemeente Venlo zal samen met mevrouw M. Boersma, directeur van het Groene Kruis, de ope ningshandeling verrichten. Dit zal gebeuren op 5 oktober om 16.00 uur in het districtskantoor van het Groene Kruis, Drie Decembersingel 48 in Blerick. Een tiental Thuiszorgwinkels heeft het initiatief genomen om het woord Thuiszorg extra invulling te geven en gaat daarvoor de digitale snelweg op. De Thuiszorgwinkel van het Groene Kruis is de tweede winkel in Nederland die een derge lijke site opent. Volgens mw. Boerams is dit een logische ontwik keling: "Wij zijn in Limburg de eer ste Thuiszorgwinkel met een echte e-commerce site. Want ook als zorgorganisatie wil je met je tijd meegaan. Dit initiatief past uitste kend binnen de doelstelling van de Thuiszorgwinkel om zoveel moge lijk service aan te bieden aan de leden van het Groene Kruis. Dat de klant nu ook gewoon thuis alle pro ducten uit de Thuiszorgwinkel van achter de computer kan bekijken en kopen is een moderne uitbreiding van het dienstenpakket". Aan de site is tevens een lande lijke vacaturesite voor het werken in de thuiszorg gekoppeld: www.wer- kenindethuiszorg.nl. Ook is er een link naar een gesloten deel van de site met daarop personeelsaanbie- dingen, die met een (aan de mede werkers verstrekte) code geopend kan worden. Doel hiervan is de medewerkers voor de thuiszorg te werven en te behouden.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9