Joos Truijen miste het contact met de burgers Leunse jeugdclubs fel tegen komst tienerdisco "Kerkbezoek loopt niet terug" 'olitiek vindt zich in opgavenprofiel Wellicht deelname vijf partijen aan raadsverkiezingen Theatervoorstelling over pesten ijn opvolger als CDA-lijsttrekker was Joos Truijen. Hij is goed voor zil- en brons op de Venrayse ranglijst van de grootste stemmentrekkers. In 16 behaalde de huidige burgemeester van het Midden-Limburgse Hunsel 30 stemmen. Vier jaar later was Truijen persoonlijk goed voor 3.266 nmen. Schols en Truijen zijn de enigen die ooit de magische grens van 00hebben overschreden. Bij de laatste tien verkiezingen scoorden 28 per- ien meer dan 1.000 stemmen. Opvallend is de hoge positie van PvdA'er nk Willems, vijfde met 2.442 stemmen, en dat Marlies de Lob (CDA) de ge vrouw is die op de lijst voorkomt. Ranglijst stemmentrekkers Tussen tstaan partij en verkiezingsjaar vermeld. G. Schols (CDA/82) 3961 Truijen (CDA/86) 3630 Truijen (CDA/90) 3266 .G. Schols (Schols/66) .2589 H. Willems (PvdA/86)2442 G. Schols (Samenwerking/78) 2355 G. Schols (Samenwerking/74)2217 M. de Loo (CDA/94)1833 B. Kersten (PvdA/90) 1748 10. J. Driessen (CDA/'98) 1741 L van de Vorle (v.d. Vorle/98) 1696 l. van de Vorle (v.d.Vorle/94)1643 (13. H. Jenniskens (Kerkdorpen/62) 1612 14. G. Schols (Samenwerking/70) 1561 i.v - -'mi- '7 16. B. Kersten (PvdA/98) 17. H Jenniskens (Kerkdorpen/66) 18. B. Kersten (PvdA/'94) 19. H. Willems (PvdA/82) 20. J. Houba (VVD/82) V r:/,,evZ'70' 22. O. Schols (dc Bruijn/ó2) 23.1. Loonen (Kerkdorpen/74) 24. J. Konings (PvdA/78) 25. J. van de Vórle (v.d.Vorle/90) 26. J. de Bruijn (de Bmijn/62) 27. J. Loonen (Kerkdorpen/78) 28. F. van Hooft (VVD/98) LEN MAAS 1029 jp weg naar Iver 22 weken zijn de gemeenteraadsverkiezingen. Hpt belooft een innende verkiezingsstrijd te worden gezien de woelige politieke tijden :euke Venray. Vanaf vandaag besteedt Peel en Maas wekelijks aandacht °ïvide naderende verkiezingen. Met in het middelpunt een man of i d'e nauvv bij de Venrayse politiek betrokken is of was. gt( leze week staat oud-wethouder en raadslid Joos Truijen (CDA) cen- i inkj al. lij doet een prognose van de verkiezingsuitslag en voorspelt het opkomst- centage. De hoofdpersoon is wekelijks verbonden aan een thema dat een eet uit de Venrayse raadsverkiezingen belicht. Daarbij tellen de laatste [verkiezingen, van 1962 tot en met 1998, mee. Het eerste onderwerp is stemmentrekkers'. ibsolute topscorer is oud-wethouder Grad Schols. Als CDA-lijsttrekker lliij in 1982 een Venrays record te vestigen door in zijn eentje 3.961 innen te vergaren. Dat was 27,3% van het totale aantal. Een unieke score wellicht nooit meer zal worden behaald. Begin oktober 1996 overleed dSchols op 78-jarige leeftijd. Zijn naam staat zelfs vier keer bij de eerste donderdag 4 oktober 2001 - Pagina 7 Oud-wethouder Venray bijna zeven jaar burgemeester in Hunsel rkoop Met veel genoegen kijkt Joos ruijen (56) terug op de beide ren dat hij lijsttrekker was van »!k CDA. Zowel in 1986 als in 90 hadden de christen-demo- iten nog de absolute meerder- spttf id in de Venrayse raad. Truijen is vijf jaar wethouder en daar- lor acht jaar raadslid. Per 1 tcmber 1994 werd hij benoemd burgemeester van Hunsel. in dat is de oud-Venraynaar nu [g steeds. Een jaar geleden werd 'enod j herbenoemd voor een nieuwe 142111 riode van zes jaar. Maar of het iine Hunsel, dat ligt ingeklemd isen de Belgische grens en de ineenten Weert en Heythuysen, ing zelfstandig kan blijven is tg maar de vraag. Ook in Midden in imburg waart het herindel ings- «ok rond. En Hunsel lijkt met iets KEI eer dan 6.000 inwoners een mak- lijke prooi. Joos Truijen is daar liter niet bang voor. "In 1999 heb- n wij als college al zelf het besluit 'nomen om onze zelfstandigheid ijs te geven. Hunsel is een van de einige gemeenten zijn die dat eft gedaan. Wij willen graag mensmelten met een andere tmeenten om het goede met elkaar delen. Dat ik dan mijn tweede snode niet meer kan uitdienen is iet zo van belang. Het gaat immers ei de gemeente en haar burgers en iet om de burgemeester." Truijen heeft er geen moment 'ijt van gehad dat hij zeven jaar leden het Venrayse wethouder- lap inruilde voor het burgeme- ersambt. Hunsel telt elf raadsleden ik ben voorzitter van.de raad van en twee part-time wethouders. "Ik ben eigenlijk 'ëen meewerkend voorman. Destijds heb ik bewust voor een kleine gemeente gekozen. Want hier heb je nog een nauwe band met de bevolking." ZWAAR WEER Dat miste hij vooral in de periode van september 1989 tot november 1994 toen hij wethouder van finan ciën was. Venray verkeerde toen in zwaar weer en kwam onder curatele van het Rijk (artikel 12-gemeente) te staan. "Ik deed in die tijd enorm veel bureauwerk. Je stond als bestuurder in Venray ver van de burgers af. We waren volop bezig om financieel weer gezond te wor den. Ik heb er nog aan meegeholpen dat Venray in 1990 de artikel 12- status kreeg. De uitkeringen van het Rijk hebben de gemeente achteraf goed gedaan. Er is daarna veel werk verzet bij openbare werken en op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Venray is er gelukkig weer bovenop gekomen." Joos Truijen volgt de politieke ontwikkelingen in Venray nog op de voet. "Ik lees wekelijks Peel en Maas die ik vrijdagavond helemaal uit heb. En ik kom natuurlijk nog regelmatig in Venray. Mijn familie woont er en ik ben er zelf ook vijftig jaar inwoner geweest." Hij woont nu in Neeritter op 150 meter van de Belgische grens. "Hunsel is de op een na mooiste gemeente van Limburg", zegt hij. "Venray heeft de laatste tijd pech gehad met een aantal beslissingen. Ik vind het ook bijzonder jammer wat Bert Kersten overkomen is. Ik heb veel waardering voor hem en zijn werk als wethouder. Alleen had hij niet zoveel moeten beloven. Daarnaast speelt Venray het grote verloop in het ambtenarenkorps par ten. Dat merk ik hier in Hunsel ook. Voor een kleine gemeente is het door de lagere salarisschalen nog moeilijker om de ambtelijke inzet op sterkte te houden. Dan merk je echt de beperkingen." SAMENWERKING Truijen kwam in 1978 in de gemeenteraad voor de fractie Samenwerking. Het CDA deed pas in 1982 voor het eerst aan de Venrayse verkiezingen mee. Tussen 1983 en 1986 was Truijen geen ra dslid omdat hij toen de voorkeur gaf aan zijn maatschappelijke carrière. In 1986 keerde hij terug als lijsttrek ker van een nieuwe generatie CDA'ers. Hij heeft: wel een verkla ring voor het hoge stemmenaantal dat de CD A-lij ststrekkers in die jaren haalde. "De kiesdeler lag toen hoger. Voor mensen die laag op de lijst stonden was het veel moeilijker om gekozen te worden. Daarom stemden veel kiezers automatisch op de nummer een. Later is de kies deler verlaagd waardoor de verkie zingsstrijd ook persoonlijker werd. Het CDA in Venray heeft aan den lijve ervaren dat lager geklasseerden door voorkeurstemmen in de raad kwamen. Dat ging ten koste van beoogde raadsleden die buiten de boot vielen." "In de jaren tachtig was er bij het Venra'yse CDA een overgang naar een nieuwe generatie. Met een goed programma en een actieve campag ne wisten we de mensen te boeien. In de jaren negentig heeft het CDA flinke klappen opgelopen. Dat lag niet alleen aan de landelijke ten dens. In Venray had het CDA als coalitiepartij ook last van de impopulaire sanering van de finan cien. Want er was geen geld om uit te geven." Joos Truijen wil 'voor de lol' wel een gokje wagen naar de Venrayse verkiezingsuitslag van 6 maart 2002. De beide zetels die het ver trekkende D66 achterlaat schuift hij naar zijn eigen CDA-partij en de VVD. PvdA, fractie Van de Vorle en Samenwerking handhaven vol gens hem respectievelijk vier en twee zetels." De PvdA heeft pech gehad met Bert Kersten. Maar ik vind dat de PvdA nog steeds een belangrijke rol speelt in Venray. En Joost die gaat maar door. Die sterft nog ooit in het harnas", lacht Truijen die ondanks alle negatieve signalen een hoge opkomst ver wacht. "De mensen in Venray moe ten niet 'knaojen' maar doen. Het is juist nu echt belangrijk dat de Venraynaren hun verantwoording nemen en naar de stembus gaan." 1998 Prognose Truijen CDA 10 11 PvdA 4 4 VVD 3 4 Van de Vorle 4 4 Samenwerking 2 2 D66 2 - Totaal 25 25 Opkomst 62% 65-70% Tweede fase onderzoek naar herindeling van start [.Afgelopen maandag bracht de Ntatiecommissie van de provin- jjD Limburg een bezoek aan [Venray. In een extra raadsverga- fing werd het opgavenprofiel n Venray besproken. Dit is de PMste fase van het onderzoek Mar de bestuurskracht van de Pleente. De zes politieke fracties [Konden zich vinden in de opgaven eü ambities uit het profiel. De tweede fase kan nu van start lp3". Dit wordt een stuk interessan- per want hierin wordt onderzocht of Jïêemeente zijn ambities en wette- IIPetaken wel kan waarmaken. Uit I to zogenaamde bestuurskrachtmo- r'tor zal straks blijken hoe slag- [%dig Venray is. Aan de hand van to gemeten bestuurskracht wordt bekeken of een herindeling van de gemeenten in Noord-Limburg nood zakelijk is. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) kon het niet laten alvast vo- ruit te blikken. Hij is niet zo'n voor stander van een fusie. "Want een grotere gemeente heeft na de samenvoeging naar verhouding meer problemen dan daarvoor", wist hij. Ook had Lemmens zijn beden kingen over de geformuleerde ambi ties en opgaven. "Ik vrees in de toe komst een grote druk op de Venrayse burgers omdat de financi ële middelen ontbreken om alles uit te voeren." Samenwerking zag eveneens 'een groot gat tussen de ambities en mogelijkheden'. "Dit wordt een zware opgave. We zijn daarom tegen herindeling of uitbreiding. We moeten eerst maar eens voor een solide basis zorgen. Pas daarna kun nen we denken aan een nieuwe opgave", vond Gerrit Verkoeijen. Hans Teunissen (D66) zag daar entegen geen grote uitdagingen in het opgavenprofiel. "Er staan geen hemelbestormende projecten in. Er heerst het besef dat we met twee benen op de grond moeten blijven staan." De coalitiepartijen CDA en PvdA hadden, behoudens enkele eigen wensen, geen moeite met het geschetste profiel. Bert Linskens (PvdA) zei het wel merkwaardig te vinden dat hij een aantal zaken was tegengekomen die hij niet wist. "Als raadslid zouden mij die verrassende constateringen niet mogen overko men." Henri van de Ven (CDA) vond dat de betrokkenheid van raad sleden bij de strategievorming 'te rooskleurig werd voorgesteld'. Frans van Hooft (VVD): "Het is een weergave van feiten. De alge mene lijn komt overeen met wat we denken." Voorzitter Rutten van de visitatie commissie meldde alle voorgestelde wijzigingen mee te nemen 'voor een zo actueel mogelijk opgavenpro fiel'. Daarna verliet de zeskoppige commissie tegen de klok van half zeven de Venrayse raadzaal. Want om zeven uur wachtte op het gemeentehuis van Arcen en Velden de volgende bijeenkomst. Zoals het er nu naar uit ziet nemen er in Venray vijf politieke partijen deel aan de gemeentera dsverkiezingen van 6 maart 2002. Dat is er een minder dan in 1994 en 1998 toen D66 nog van de par tij was. De officiële inschrijvingstermijn sluit pas op 10 december 2001. Maar tot nu toe heeft zich nog geen enkele nieuwe partij gemeld op het gemeentehuis. Volgens ambtenaar publieksdiensten Mathieu Rutten heeft er ook nog niemand geïnfor meerd naar mogelijke deelname. Dat betekent dat er in Venray vijf partijen gaan strijden om de 25 ra dszetels. CDA,' PvdA, WD, fractie Van de Vorle en Samenwerking Venray. De SP ziet definitief van deelna me af. De Socialistische Partij heeft al enige tijd een afdeling in Venray die vijftig leden telt. "Nee, we doen deze keer nog zeker niet mee", zegt voorzitster Michelle Stevens. "We hebben nog niet genoeg capabele mensen die inzetbaar zijn voor het raads- of commissiewerk." De Centrale van Ouderen verenigingen wordt vaker in ver band gebracht met een op te richten Ouderenpartij in Venray. Gerard Remmers, voorzitter van de com missie politiek en ouderen, moet erom lachen. "Als je ruzie wilt heb ben dan moet je een ouderenpartij beginnen", zegt hij. "Nee, ik moet er niet aan denken. We hebben niet de intentie om aan politiek te gaan doen. We hebben wel alle politieke partijen aangeschreven om onze wensen kenbaar te maken. We gaan de verkiezingsprogramma's daarop beoordelen en zullen onze bevindin gen bekend maken. Maar we geven geen stemadvies. Onze positie is neutraal. Wij behartigen alleen maar de belangen van de ouderen", aldus Remmers. De vrijwilligers van discoavond LEOtien en scouting Don Bosco zijn boos op de gemeente. En dat is nog zachtjes uitgedrukt. Twee weken geleden, tijdens het bezoek van het college van B en W aan Leunen, werd bekend dat er wekelijks een tienerdisco in uit gaanscentrum de Steeg komt. Voor alle jeugd van 12 tot 16 jaar uit de gemeente Venray. Het nieuws sloeg in als een bom bij de Leunse vrijwilligers. "Het is triest, want we hebben van niemand iets gehoord. Ik moest het nieuws op de kabelkrant lezen", zegt vrijwilligster Gitte Manders. Samen met Mirjam Theunis en Jeroen Swinkels, van scouting Don Bosco, doet zij haar beklag over de inbreuk op de Leunse tieneracti viteiten. Want de stichting LEOtien organiseert iedere drie weken een drukbezochte discoavond die 40 tot 60 bezoekers trekt van 11 tot 15 jaar. Tevens heeft Don Bosco elke vrijdag zijn clubavond voor jongens en meiden uit dezelfde leeftijds groep. Beide dorpsactiviteiten draai en uitstekend met een enthousiaste groep vrijwilligers. Zij vinden het dan ook onbegrijpelijk dat Leunen iedere vrijdag een massale tiender disco in dp schoenen geschoven krijgt. Manders en Theunis vinden het absurd dat jeugd niet in Venray zelf terecht kan. "En als het halfjaar voorbij is of ,het mislukt? Waar moet de jeugd dan naar toe? Zijn wij dan weer goed genoeg?", zo vragen zij zich af. Het nieuws is inmiddels twee weken bekend en nog heeft LEOtien niets vernomen noch van de gemeente noch van welzijninstel- ling Synthese. "Terwijl we de disco avond destijds samen met Synthese hebben opgestart", vertelt Mirjam Theunis. "En nu gaan ze de tiener disco in De Steeg promoten", zegt Gitte Manders vol onbegrip. Ze vragen zich af wat ze nu moe ten doen. Want ze vrezen dat de goed lopende discoavond straks veel hinder zal ondervinden van de Steeg. Ook de scouting, die net met een nieuwe groep gestart is, vreest voor het voortbestaan. "Als vriend jes of vriendinnen van het Raayland College naar de Steeg gaan, dan gaat de Leunse jeugd ook. En de Steeg krijgt ook nog duizend gulden per avond. Terwijl wij het helemaal voor niets doen. Wij hebben enkele maanden geleden 2.000 gulden sub sidie gevraagd voor een afsluitings avond met een levend tafelvoetbal spel,. En dat werd nog door de gemeente geweigerd", vertelt Gitte Manders. "Wij hebben met Bas en Jeroen twee tieners die vrijwillig muziek draaien. Dat gaat hartstikke leuk. Maar ook voor hén zal de Steeg trekken." Ook denkt de stichting LEOtien overlast te krijgen van jongeren die 'overlopen' uit de Steeg. Want wie eenmaal naar buiten is gegaan mag er daar niet meer in. Mirjam Theunis: "En die zullen dan wel bij ons voor de deur staan. We hebben nu al vaak problemen met zo'n 15 tot 20 jongeren uit Venray die hier naar binnen willen. Terwijl dit alleen voor de jeugd uit Leunen, Veulen en Heide is. We waren laats blij dat de carnavalsvereniging ver gaderde en ons kon komen helpen. Want we zijn maar met vier meiden die toezicht houden. Daarom willen we dat de Steeg gesloten is op de vrijdagen dat wij draaien." Toch geven de Leunse vrijwilli gers de moed niet op. Uitgerekend op de openingsavond van de tiener- disco op 26 oktober in de Steeg houdt ook LEOtien zijn drie weke lijkse avond. "We gaan natuurlijk door", zegt Gitte Manders strijd vaardig. "We krijgen nu al vragen van 'jullie stoppen toch niet'. Maar daar is ons enthousiasme veel te groot voor." Op initiatief van de GGD Noord-Limburg werd woensdag op de openbare basisschool De Landweert in Venray een theater voorstelling opgevoerd rond het thema pesten. Met deze theater voorstellingen wil de GGD haar and-pestproject nog eens onder de aandacht van scholen te bren gen. Pesten is een fenomeen dat veel en overal voorkomt. Ieder school jaar hebben zo'n 3200 basisschool leerlingen in Noord-Limburg hier mee te maken. Pesten kan gevolgen hebben voor de ontwikkeling van een kind, zelfs tot ver in de volwas- De leerlingen van de groepen 7 en 8 van De Landweert genoten met volle teugen van de theatervoorstel ling sen leeftijd. Een probleem dus dat vraagt om een structurele aanpak op scholen, met een actieve rol voor leerlingen, leerkrachten en schoolleiding. Sinds 1999 biedt de GGD als onderdeel van het project Schoolgezondheidsbeleid onder steuning aan scholen, die pesten systematisch aan willen pakken. De GGD stelt samen met de school een op maat gesneden antipestplan op; een totaalprogramma om pesten aan te pakken en te voorkomen. Inmiddels zijn bijna 25 scholen in Noord-Limburg samen met de GGD met het project aan de slag gegaan. Om het pestproject opnieuw onder de aandacht te brengen heeft de GGD een eenmalige theatervoor stelling laten ontwikkelen rondom het thema Pesten. Deze voorstelling werd woensdag vertoond aan alle leerlingen van groep 7 en 8 van openbare basisschool De Landweert in Venray. Deze school was één van de eerste scholen die het antipest- project heeft uitgevoerd. Uit tellingen in het bisdom Roermond blijkt dat het kerkbe zoek in Limburg dit jaar met 13% is afgenomen ten opzichte van vorig jaar. Het dekenaat Venray komt met een afname van 18,3% als een van de slechtsten uit de bus. Deken Coenen en pastoor Jenniskens uit Ysselsteyn bestrij den een forse afname van de gelo vigen in Venray. "Het is een gegoochel met cij fers", vindt Jenniskens. "Die dertien procent afname betekent dat het aantal Limburgse kerkbezoekers is teruggelopen van 10,7 procent naar 9,3 procent. En dat is slechts geba seerd op twee kerktellingen die in maart zijn uitgevoerd." Jenniskens die pastoor is van het cluster Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel heeft niet de indruk dat het kerkbe zoek in zijn parochies afneemt. "De laatste jaren is het tamelijk stabiel." De pastoor vindt de twee metingen wel een heel smalle basis om zo'n conclusies te trekken. "Want het kerkbezoek is heel erg afhankelijk van de misintenties. En dat kan van week tot week nogal verschillen." Ook deken Coenen was enigszins verrast door de negatieve cijfers. Hij wijst erop dat in Venray de laatste jaren de kerk in Brukske en de Vredeskerk zijn gesloten. In het overzicht komt Schinnen-Geleen met een afname van 25,8% er als slechtste uit. "En ik weet dat daar ook onlangs kerken zijn dichtge gaan." Coenen betwijfelt eveneens of de beide tellingen in maart wel representatief zijn. "Want in de Grote Kerk wisselt het kerkbezoek enorm. In sommige weekeinden komen er bijna 1.000 gelovigen ter wijl een week later het aantal krap 500 is. Ik heb bovendien het idee dat het kerkbezoek iets toeneemt of op zijn minst stabiel is. De kerkbij drage, de vrijwillige gift van de parochianen, neemt alleen maar toe. En er zit ook een licht stijging in de opbrengsten uit PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7