'Do It' van start Kermissen dorpen onder druk Moeizaam groen licht voor woonboulevard a Woningbouw heet hangijzer <sP 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ■\N\e\eis ^Wervingsdag GGW uitgesteld ei Ul! Theatervoorstelling over pesten. Van Hooft stopt als fractie voorzitter Theater over vluchtelingen Doorrijding met gestolen auto 1 Pag* [EL EN MAAS donderdag 4 oktober 2001 - Pagina 5 GEH Vfl ilet, 2ó ïewc inbous rras Wethouder Houba (WD) liet aan vijftig belangstellenden in de Al vijftien jaar lang geen huis meer in Heide gebouwd liosdagavond bracht het colle en werkbezoek aan Heide. De ebj mingbouw, of liever gezegd het plaats blijven daarvan, stond hoog op agenda. De dorpsraad van ide vreest dat voorzieningen als mi school, kerk en het gemeen- if- tiapshuis op den duur met slu- tentr |g bedreigd worden als het dorp ip langer geen huizen mag bou- 6 u niimijderkoel een plattegrond zien van (75 ir. dorp. De talloze ingetekende en st akcirkels toonden aan dat ikama mingbouw voorlopig nog niet ite()iij (gelijk is. Maar attente inwoners wori [/en het gemeentebestuur erop dat enpte inmiddels al enkele stankcirkels e tuint aren opgeheven. Dat moest Houba par toegeven want de kaart die hij Vr^|i zien dateerde van april 2000. irdan nog is de situatie in Heide rooskleurig. Wellicht dat een it by'Xdelijke versoepeling van de nkamj mulatieregels voor stankhinder kcukt! elaas kan beiden. "Heide zit op slaapt it", hield wethouder Houba de r.Kav al voor. "Het dorp ligt helemaal ider de stankcirkels die elkaar k.k.) verlappen. Dat probleem speelt lni| ut in Merselo en Ysselsteyn. We .u.iei Kten a^ert blijven °P nieuwe ont- këiikei Relingen. Mogelijk dat er door n gy Ruimte-voor-ruimte regeling badi ensieve veehouderijen uit de kern van het dorp verdwijnen. Zoals bij voorbeeld ook in Veulen gebeurd is met het bedrijf van Spreeuwenberg." KAVELS Dorpsraadvoorzitter Lei Pouwels wees ook met de beschuldigende vinger naar de gemeente. Want twee jaar geleden kon er 'op de Hei' nog wel gebouwd worden. "Er waren twaalf of dertien belangstellenden die wilden inschrijven. Maar de gemeente had geen tijd om kavels te verloten waardoor deze kans voorbij ging. Dit is een kwalijke zaak", opperde Pouwels die vond dat zijn dorp voorrang moest krijgen zodra er zich bouwmogelijkheden aandie nen. "De andere dorpen zijn alle maal solidair met Heide. Want we lopen hier al tien tot vijftien jaar tegen een muur aan. We willen niet achteraan blijven lopen. Dat moet het college eens goed in de oren knopen. Want de gemeente heeft hier veel grond liggen die gemakke lijk uitgegeven kan worden." Er klonk een luid applaus op uit de zaal na de woorden van Pouwels. Wethouder Houba beloofde: "Als er gebouwd kan worden dan wordt er gebouwd. We zullen dan direct overleg plegen met de dorpsraad." Er is nog steeds heel weinig dui delijkheid over de toekomst van de agrarische bedrijven in het buiten gebied. Ook in Heide hield wethou der Heidens zijn praatje over de stand van zaken in het reconstructie gebied Venray en Meerlo- Wanssum. Er wordt al jaren gepraat maar er valt nog steeds niets nieuws te beluisteren over hoeveel en welke intensieve bedrijven moeten worden verplaatst. "Het is een proces dat van onderop plaatsvindt. En dat heeft tijd nodig. Maar we zijn nu bijna zover dat we conclusies kun nen trekken. In maart volgend jaar zal meer bekend zijn over de zone ring, gebiedsindeling en sterloca ties", aldus Heidens. Daarnaast lig gen er wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer die dit jaar nog behandeld zullen worden. Het gaat ondermeer over een versoepeling van de cumulatieregeling van stank cirkels en of de ammoniakvrije zone rond kwetsbare natuurgebieden 500 of 250 meter moet zijn. Het ligt wel vast dat rond de dorpskernen een zone van 250 meter ligt waarbinnen geen veehouderijen gehuisvest mogen zijn. Dit gebied is bestemd voor toekomstige woningbouw. Lei Heidens kon wel melden dat de intensieve bedrijven zoveel mogelijk in clusters langs de besta- nde wegen zullen worden samenge bracht. In Heide en Ysselsteyn geldt hiervoor het gebied ten zuiden van de Deumeseweg. RIOOL Het buitengebied van Heide zal in 2004 en 2005 op het rioleringsstel sel worden aangesloten. Of er hier ook kabelaansluiting komt is nog maar de vraag. Wethouder Driessen (CDA) zei dat de gemeente dit wel steeds bij Essent aankaart. Driessen zei het ook een goed idee te vinden van het dorpsradenoverleg om de drie miljoen gulden, die de voorma lige eigenaar van het kabelnet CAI in kas heeft, te bestemmen voor uit breiding van het kabelnet in plaats van de komst van lokale tv. "Ik ben benieuwd naar het voorstel van CAI. Hun geld moet via een raads besluit een bestemming krijgen. Voor lokale tv zijn vele tonnen nodig om enige kwaliteit te bieden. Want een tv-verslag van de raads vergadering wordt binnen tien minuten weggezapt", meende Driessen die als loco-burgemeester de absente Waals verving. Het verzoek van Heide voor een betere verlichting langs de wegen naar Leunen en Venray wordt binnen twee jaar gerealiseerd, zo beloofde Driessen. Dan zullen Spiekert, Lemmenweg, Steegsepeelweg en Heideweg een nieuwe en betere verlichting krij-^ gen. Met het oog op de sociale- en verkeersveiligheid. Want het zijn twee doorgaande routes die veel gebruikt worden. Tevens kon Driessen melden dat de beide bus haltes langs de Heidseweg binnen kort verhard zullen worden. \Y2 lagpri Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag gesloten Endstraat 12, tel, 581553 US S u De geplande wervingsdag van jchtmachtbasis De Peel, op irdag 13 oktober, is uitgesteld, ezien de situatie in de Verenigde aten zijn op de militaire basis in ■depeel meerdere maatregelen ttroffen, waardoor de dag geen jorgang kan vinden. Sinds de terroristische aanslagen de belangrijkste politieke en immerciële centra in de merikaanse steden Washington en lew York is er ook een verhoogde aat van paraatheid op de vliegbasis Iroep Geleide Wapens in redepeel. Daarnaast vinden er innen Defensie geen activiteiten laats met en sociaal karakter. 'Het niet gepast om in deze tijd zo'n ctiviteit te laten plaatsvinden. Van itstel komt zeker geen afstel. Zodra situatie het toelaat, zal er over- ogen worden om de wervingsdag snog doorgang te laten vinden, lopelijk is dit in het voorjaar van het geval', aldus mevrouw jcholten van de afdeling voorlich- igvan de Groep Geleide Wapens. "Het evenement heeft als belang- ijkste doelstelling het interesseren mensen voor een baan bij de iroep Geleide Wapens. Daarnaast een positieve uitstraling en na- sbekendheid in de regio belang- I8S Wonen Venray schenkt 5000 gulden voor Huiskamerproject 'Do It' is de naam van de huis kamer van het gelijknamige pro ject in Brukske. Dat maakte Ruud Bexkens van Synthese Venray vrijdagmiddag bij de officiële opening van het project bekend. In de huiskamer in De Kiosk wordt buitenschoolse opvang gebo den aan 10- 14-jarigen uit de wijk Brukske. De bedenker van de naam 'Do It', Emest Cruijsberg van basis school De Foekepotmag een jaar lang gratis deelnemen aan het pro ject, een initiatief van het wijkplat- form Brukske, Synthese, bestuur van de Kiosk en de gemeente Venray, die het project met 52.000 gulden ondersteunt. Ger Verstegen van Wonen Venray overhandigde Cor Bijl van het wijkplatform Brukske vrijdag middag in een stralend zonnetje een cheque van 5000 gulden. "Voor het Cor Bijl verrichtte samen met enkele kinderen de opening van het betalen van de huur", aldus Verstegen. Verder ontving 'Do It' van het bestuur van wijkcentrum De Kiosk twee schilderijen om de muren van de prachtige woonkamer mee op te fleuren. WAARDERING Wethouder Driessen sprak zijn grote waardering uit voor de initia tiefnemers van het project. "We hopen dat het een succesformule wordt, dat wellicht in andere wijken opgezet kan worden." Het project is niet alleen bedoeld voor allochtonen; de totale jeugd uit de wijk kan aan het project deelne men. Er is nu vanuit Synthese man kracht voor deelname van 25 kinde ren op dinsdag- en donderdagmiddag van 15.00 uur tot 18.00 uur. "De kinderen uit de wijk kunnen er bijvoorbeeld huiswerk maken, spellen en internetten op spiksplinternieuwe computers", ver telt Cor Bijl. Het programma wordt voor een groot gedeelte in overleg met de jongeren vastgesteld en er is een begeleidingsgroep doe de wensen samen met de jeugd verder uitwerkt. In de huiskamer kunnen tieners op een zinvolle manier invulling geven aan hun vrije tijd, contacten leggen met leeftijdegenoten en ook kunnen zij door de begeleiders van Synthese geholpen worden met eventuele vra gen en problemen. Uit handen van Piet Hermans, voorzitter van het wijkplatform Brukske, ontvingen Cor Bijl en zijn vrouw Nel nog een prachtig boeket, als blijk van waar dering voor hun inspanningen om het project van de grond te krijgen. Dorpen ontplooien steeds meer randactiviteiten I Traditioneel sloot Oostrum in Et tweede weekeinde van septem- [w het kermisseizoen af. De acht Pïpen, alleen in Smakt en Jredepeel komt geen kermis, [tonen zich best tevreden over het Ifgelopen jaar. De toekomst ziet jr echter niet zo rooskleurig uit. |Vant de exploitanten staan niet te Tingen om kleinere dorpen te leken. 1 Daarom heeft de gemeente de |Mt kermissen aan elkaar gekop- gjdd. Want alleen de drie grootste [dorpen Leunen, Oostrum en ysselsteyn zijn financieel echt inte- isant. Het driejaarlijkse contract de gebroeders Regter is nu Fgelopen. Binnenkort gaat de tomeente met de kermisexploitant M de tafel zitten over een moge- |ijke verlenging. Afgelopen maan- fg hielden de dorpen tijdens het Maandelijkse dorpsradenoverleg I "i® evaluatie. Ook de 'kermisamb- Maren' Hel mi Reen en Peter van pren waren daarbij aanwezig. Er is 'M tendens dat vooral de kleinere jjörpen zelf activiteiten ontplooien N de kermis meer inhoud te geven. Merselo was het levend voetbal- 'el een groot succes. We moeten n p'wat doen om dé kermis niet te |[la'en döodbloeien", vond dorpsraad- oorzitter Huub Muijsers. VERLIES Harrie Holtackers, voorzitter van het dorpsradenoverleg, wist te mel den dat de kermissen vorig jaar een gezamenlijk verlies van 86.000 gul den hebben geleden. "Elektriciteit is de grootste kostenpost", vertelde Reen. Daarom worden in Leunen, Oostrum en Ysselsteyn permanente stroomkasten geplaatst. "Het. zal heel moeilijk worden om op alle acht dorpen de kermis te kunnen behouden. Er zijn namelijk veel minder exploitanten en attracties dan dat er kermissen zijn. Ik heb dit jaar bijvoorbeeld heel veel moeite- gehad om een draaimolen te vin den", zei Helmi Reen. De kermis in Oirlo is op zoek naar een andere plek. "Het trapveldje aan de Depute Petersstraat staat op de eerste plaats. De attracties zouden daar ook gedeeltelijk op straat kun nen staan. Een andere mogelijkheid is het terrein bij zaal de Ruif', ver telde Toon Ewals die 'best tevre den' was over de afgelopen kermis. Louis Vroemen, voorzitter dorps raad Castenray, sprak opnieuw zijn ongenoegen uit over de slechte staat van de autoscooters. "Dat was bar en boos. Ze waren niet om aan te zien." Ook vond Vroemen dat het weiland van Friesen, dat jaarlijks door de kermis gebruikt wordt, van tevoren gemaaid moest worden. Lei Pouwels, voorzitter dorpsraad Heide, vroeg of de stroomaggrega- ten niet enkele dagen eerder konden worden geplaatst. "En laat ze ook maar twee dagen langer staan. Dan hoeven de kermismensen niet steed bij particulieren om stroom te vra gen." De kermis in Oostram is, ondanks het slechte weer, prima verlopen op het nieuwe plein. "Deze locatie leent er zich perfect voor. Er waren allemaal goede attracties. Gelukkig was de rupsbaan er niet meer. En we hadden, in tegenstelling tot twee weken eerder in Castenray, gloed nieuwe autoscooters. Het is goed verlopen en we hebben ook geen klachten gekregen over te harde muziek", zei Harrie Holtackers die de broers Regter een pluim gaf voor het afzetten van de wegen en het verplaatsen van de bloembakken. Leunen en Veulen toonden zich eveneens tevreden. De eigen acti viteit 'carjumpen' was goed aange slagen in Veulen. Dorpsraadvoorzitter Van Rijswijck had wel een opmerking over de wegafzetting rond de dorpskern. "Want ook de vrachtauto's schuiven de hekken aan de kant en rijden dan door de Vlies." Jan Classens, voorzitter dorpsraad Vredepeel, grapte dat hij de versle ten autoscootérs uit Castenray wel wilde hebben. Hij vroeg zich af of tijdens de jaarlijkse Vredefeesten, op de derde zondag in juli, er geen kleine kermis kon komen. "Als is het maar een draaimolen." Smakt viert jaarlijks samen met buurdorp Holthees de kermis. Het levende voetbalspel op ker- mismaandag was een groot succes in Merselo. Huub Muijsers had wel een klacht over de viskraam. "Die was 's avonds al om half tien ver trokken. Mensen die daarna met de fiets kwamen voor een vis waren te laat." Toon Ewals stelde voor met de vishandelaren de afspraak te maken dat de kraam iedere avond tot elf uur open moest blijven. De kermis in Ysselsteyn was gezellig en ook de ondernemers waren tevreden, aldus dorpsraad- voorzitter Sieb Nijssen. Alleen had den buurtbewoners wat klachten over nachtelijke geluidsoverlast. "Om drie uur stonden er nog ker- misgangers op de boksbal te ram melen. En woensdagnacht om vier uur was er al een exploitant zijn attractie aan het afbreken." Met de komst van het nieuwe dorpspodium zal de Ysselsteynse kermis volgend jaar wel anders ingericht moeten worden. mi Alleen Samenwerking tegen overeenkomst woonboulevard Vorige week nam wethouder Houba (WD) het raadsvoorstel nog terug. De gemeenteraad dreigde tegen de koopovereen komst met 3W Vastgoed te stem men. Deze projectontwikkelaar koopt zes hectare grond in1 de Hulst II om er een woonboulevard van 29.000 m2 te bouwen. Ondanks dat het gewraakte arti kel 1.3 nu uit de overeenkomst geschrapt was, hield de raad ma ndag haar bedenkingen. Uiteindelijk was toch alleen Samenwerking Venray tegen de koopovereenkomst. Tijdens de raadsvergadering van vorige week dinsdag voerde John Oosterbeek in eerste instantie nog het woord voor de WD. Toen frac tieleider Frans van Hooft merkte dat de raad vrijwel unaniem tegen de koopovereenkomst was, nam hij het met verve voor zijn wethouder op. Uit vrees dat de raad het zou afbla zen moest Houba het voorstel vori ge week terugnemen. In de ingelaste vergadering van afgelopen maandag veegde Van Hooft de vloer aan met zijn collega-raadsleden. 'De aanval is de beste verdediging', moet de WD'er gedacht hebben om zo zijn wethouder te steunen. Want er was flinke kritiek"geuit op Jan Houba. En het zou behoorlijk gezichtsver lies voor het college betekenen als de koopovereenkomst van 12,5 mil joen gulden voor de prestigieuze woonboulevard moest worden afge blazen. Volgens Van Hooft kunnen de raadsleden slecht lezen en tonen ze een gebrek aan kennis van zaken. "Ik heb enkele sprekers horen zeg gen dat ze geen jurist zijn. Nou, dat hebben ze ook wel bewezen." Ook deze krant had er volgens de WD'er niet veel van begrepen en had een verkeerde voorstelling van zaken gegeven. OPLUCHTING Wethouder Houba was door de raad naar de onderhandelingstafel teruggestuurd om artikel 1.3 onge daan te maken. Daarin stond dat indien 3W Vastgoed niet de volledi ge 29.000 m2 vloeroppervlak kon realiseren, de gemeente voor maxi maal 3.000 m2 ofwel 1.050.000 gul den moest bijspringen. Er bestond onduidelijkheid over de uitleg van dit artikel. 3W Vastgoed stelde dat het om het niet volledig verhuren ging terwijl de gemeente meende dat het pas moest bijbetalen indien Bij de komende gemeenteraads verkiezingen in maart 2002 zal de huidige voorzitter van de WD- fractie in de gemeenteraad van Venray, Frans van Hooft, vanwege drukke werkzaamheden zich niet meer kandidaat stellen voor het vo- rzitterschap. John Oosterbeek heeft zich beschikbaar gesteld om de functie van fractievoorzitter van Frans van Hooft over te nemen. John Oosterbeek is 42 jaar en onderne mer. Sinds twee jaar zit hij in de raad van Venray en heeft hij tevens zit ting in de commissies Agrarische Economie en Milieu en Stedelijke Ontwikkeling. Daarnaast is John Oosterbeek sinds tweeëneenhalf jaar lid van de VVD-fractie in Provinciale Staten van Limburg, waar hij deel uitmaakt van de com missies Ruimte en Groen en Verkeer en Waterstaat. de 29.000 m2 niet volledig gebouwd konden worden. Omdat er een bouwaanvraag voor 29.000 m2 lag zou een mogelijke verrekening niet aan de orde zijn, zo luidde de uitleg van Houba. De meeste fracties dachten daar echter heel anders over en zagen nu tot hun opluchting dat artikel 1.3 was vervallen. Maar dat ging wel ten koste van een onge wenst compromis. De Maastrichtse projectontwikkelaar betaalt de ko- psom pas zodra de bouw start en dat is wanneer 60% van het pand ver huurd of verkocht is. Het uitstel duurt uiterlijk tot een half jaar na afgifte van de bouwvergunning die deze week verleend wordt. Deze vertraging betekent een renteverlies van maximaal 200.000 gulden voor de gemeente. AKKOORD Jan Houba verklaarde daarom voor de oude overeenkomst te zijn. "Want dan hadden we geen risico en ook geen renteverlies." Zijn partij genoot Van Hooft schreef daarop in de haast een amendement dat het gewijzigde voorstel weer ongedaan moest maken. "De financiële gevol gen hiervan zijn 200.000 gulden positief', stelde hij. Maar uiteinde lijk kreeg Van Hooft alleen steun van zijn VVD-fractiegenoot Oosterbeek. Houba stemde, na een lichte aarzeling, toch maar tegen. Maar de VVD had inmiddels wel bereikt dat de meeste partijen ondanks hun kritische noten met het nieuwe voorstel akkoord gingen. Alleen Samenwerking Venray bleef op zijn standpunt staan. "Hoe weten we wanneer er 60% verhuurd is", vroeg Gerrit Verkoeijen zich af. "We willen geen oncontroleerbare afspraken. Die twee ton zijn we dus kwijt. En dat willen we niet. We doen hier niet aan mee", zei Verkoeijen vastberaden. De andere fracties gingen dus wel overstag. Bert Linskens (PvdA) was evenwel terughoudend: "We wilden dat artikel eruit hebben maar wen sten geen nieuwe variant. Het lijkt of 3W het laatste woord wil hebben. We zijn tegen een overeenkomst als de inhoud discutabel is." Waarna Linskens dreigde het voorstel toch maar af te blazen. Ook Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) was niet te spreken over de nieuwe voorwaarde. "Er zit weer een nieu we adder onder het gras. De project ontwikkelaar moet het renteverlies nemen en niet de gemeente. Dit geeft een precedentwerking voor andere bouwwerken die straks ook met claims komen voor vetraging en renteverlies", dacht Lemmens. Henri van de Ven (CDA) vroeg zich eveneens af hoe controleerbaar de nieuwe afspraken waren. Maar de CDA'er wilde het niet 'op de twee ton laten afspringen'. Hans Teunissen (D66) kwam tot de con clusie 'dat de gemeente eerst mis schien een miljoen kwijt was maar nu zeker twee ton verliest'. "Het is de vraag of we vorige week wel zo'n verstandig besluit hebben genomen", aldus Teunissen Van Hooft meende dat de andere partijen 'onvoldoende de belangen van Venray inzagen'. "De gemeente heeft nog nooit voor zo'n groot bedrag grond verkocht en niet eer der 29.000 m2 aan zijn winkelareaal kunnen toevoegen. Hij vond 'het gebrek aan positieve aandacht onwaardig voor wethouder Houba, ambtenaren en 3W'. "De wethouder zou juist een groot compliment moeten krijgen", vervolgde Van Hooft het doorzichtige een-tweetje met zijn partijgenoot. Waarna de WD zich toch maar achter het vo rstel schaarde als zijnde 'next best'. In totaal krijgen 965 leerlingen uit de groepen 7 en 8 van de Venray^ school jaar-lés over vluchtelingen. Het :pD^eDDgrD tiiafi met:ée;iDföD ■■aïé^ciörfvielUiig in iVét:/:Theéh'aié; voor de deelnemende klassen. De voorstellingen, die worden gege ven dóór Scrvncs Cu.nern vmdóc pba.s op 8,9 en 11 o\ De;;, v.cc.o Vondiaie cv-r YcCciy ovcd-aedigde in juni aan negentien basisscholen nv-Dg■■'gernèeme Venray é;:ci.D<ée: gakket over vluchtelingen om, in et kader van de komst van een asielzoekerscentrum (AZC) in Venray, de kennis over vluchte lingen onder de leerlingen van de Venrayse scholen te vergroten.^/ De dief van een gestolen auto reed woensdagmiddag na een aanrijding door. De gestolen auto is later op de avond weer teruggevonden. Op de Spurkterdijk in Venray reed de dief van de gestolen auto achter op de auto van een 72-jarige man uit Venray. De verdachte reed direct na de aanrijding door. Terwijl de politie de zaak onderzocht deed de 64-jari- ge eigenaar van de auto uit Blerick aangifte van diefstal van zijn auto vanaf een parkeerplaats aan de Merseloseweg. Later op de avond vond de politie de beschadigde auto terug op de Maasheseweg. Een onderzoek is gestart. DE SFEER VAN TOEN IN EEN MATERIAAL VAN NU: WEATHERCRAFT n VAN MIERLO Bi) Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Alle modellen zijn met de hand gevlochten. Het resultaat is verbluffend. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weerbe- stendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter bulten? Weathercraft, aluminium met vinyl is het antwoord, Bij Rien van Mierlo. Rien Mierlo geeft ui 5 S1 PH Di- i.i tuin eigen signatuur fel. 049? 314593

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5