Bloemenhulde door schoolkinderen Dualisme en lokale democratie centraal Lintjes voor Venray nar en •ssgE Vriendendag stichting i oorlogsmuseum 'Autoscooter uit de prehistorie' Monitoren voor De Kruudwis NLW-bedrijven wil eigen koers varen Geen geld voor TV Ysselsteyn Mevrouw Versleijen 'Kei van een ouder' ■K£ï" Aanhouding vechtersbaas Week van het Platteland unhoek Telefoon- storing Controles MODE PREMIEREDAGEN Ramkraak Francesca EN MAAS donderdag 6 september 2001 - Pagina 7 Tijdens herdenking op Brits Oorlogskerkhof kplaï, comb g. lei geh.b Algemene ledenvergadering CDA-Venray iijdens de algemene ledenver- lering op donderdag 13 sep- iber besteedt het CDA-Venray me aandacht aan het rapport de staatscommissie Dualisme lokale democratie, beter kend als de Commissie Elzinga, nde regering heeft aangeboden, vergadering in De Witte Hoeve Venray begint om 19.30 uur. In het rapport wordt een groot ntal aanbevelingen gedaan voor ituurlijk organisatorische wijzi- igen op het lokale bestuursniveau, t is de verwachting dat de voor- illen met een aantal wijzigingen gdeze regeringsperiode door de feede Kamer zullen worden aan- nomen. De voorgestelde èn te iwachten wijzigingen hebben met ime betrekking op de taken, de fcvoegdheden en verantwoordelijk- Men van de gemeenteraadsleden. Pok de verhouding tussen gemeen teraad en college van Burgemeester en Wethouders zal een andere inhoud gaan krijgen (ontvlechting). De gemeenteraad krijgt in de voor stellen een meer controlerende en vertegenwoordigende taak ten opzichte van het college van B en W. Leden van het college van B en W zullen geen voorzitter meer zijn van de raadscommissies. Voor hun controlerende taak zullen raadsle den een beroep moeten kunnen doen op het ambtelijk apparaat. Bovengenoemde en hier niet genoemde voorstellen zullen gevol gen voor de toekomstige organisatie en wijze van lokaal besturen gaan hebben. Die gevolgen zijn voor veel burgers, maar ook voor politici nog niet geheel duidelijk. Met het voor uitzicht van de komende verkiezin gen is meer duidelijkheid gewenst. Tijdens de ledenvergadering op 13 september zal mevrouw Maria van der Hoeven (Tweede Kamerlid van het CDA) een toelichting geven op de stand van zaken en de gedachten van de CDA-fractie met betrekking tot deze vemieuwingsimpulsen voor het lokale bestuur. De gemeente Venray neemt deel aan een project vemieuwingsnetwerk. Dit VNG- project geldt als een voorbereidings traject om via uitwisseling van erva ringen te komen tot het lokaal uitzetten van lijnen voor invoering van een aantal voorstellen. Burgemeester Jos Waals neemt deel aan de bijeenkomsten van de acht tien deelnemende gemeenten. Tijdens de ledenvergadering zal hij een toelichting geven op zijn ervaringen, de (voorlopige) resulta ten van het project en deze relateren aan de situatie in Venray. De aan wezige leden en overige belangstel lenden zullen ongetwijfeld met de inleiders over het nieuwe besturen van gedachten willen wisselen. i;|De Stichting Vrienden van het verzorgden eerder al lezing ÉBDe Stichting SBationaal Oorlogs- en |Mwzetsmuseum in Overloon houdt ^■donderdag 13 september de jaar- ^■kse Vriendendag. De stichting, IHe twaalf jaar geleden werd opge- •ht, behoort tot een der grotere lendenstichtingen van musea in 'derland. Primair doel is het tancieel en anderszins) onder men van het museum in zijn edu- ieve taak en doelstelling. Tevens 'geert de stichting als maatschap- dijk draagvlak onder dit beteke- *"'olle museum en is het een ont- 'tingsplaats voor hen die het luseum en zijn doelstellingen een (arm hart toedragen. De belangrij- functie, die een dergelijke vrien- mstichting heeft wordt in Pverloon uitgedrukt door de organi se van een jaarlijks terugkerende Vriendendag. De Vriendendag van ZOOO werd door meer dan 175 vrien- R bezocht. De twaalfde Vriendendag staat in het teken van kn lezing door oud-minister van astitie, professor Hirsch Ballin, die j3' spreken over 'Tolerantie' en wat •aarvoor doorgaat' in de aula van iet museum. Met deze lezing wordt 'en kwartet lezingen volgemaakt. Crul, A. van Agt en B. Smalhout verzorgden eerder al lezingen rond het thema waarden en normen in de huidige maatschappij. Tevens zal op deze vriendendag gesproken wor den door museumdirecteur Temming, die zal ingaan op de actu aliteit in en rond het museum. De politie heeft een 18-jarige man uit Well aangehouden op verdenking van mishandeling van een 21-jarige man uit Meerlo op de Grotestraat. De mishandeling vond plaats op zondag 26 augustus. Tussen de beide mannen ontstond een woor denwisseling waarna de verdachte het slachtoffer met de vuist in zijn gezicht sloeg. Hij heeft zich met kneuzingen onder doktersbehande ling laten stellen. De verdachte werd inmiddels gehoord en heeft een bekentenis afgelegd. De zaak zal worden afgehandeld door middel van snelrecht. Voor het vierde opeenvolgende jaar verzorgt de Limburgse Land en Tuinbouwbond afdeling Venray e.o. in het kader van de Week van het Platteland een groot evenement in Venray. Dit jaar gebeurt dit op zaterdag 22 september onder het motto Bouw op stal. Door middel van maquettes van een varkenshou derij, rundveehouderij en kippen- houderij wordt geprobeerd de bezoekers duidelijk te maken hoe het dierenwelzijn in de bedrijven wordt aangepast. Er staat in een tent aan de Grote Markt in Venray een maquette van een varkenstal van de toekomst en er hangen foto's die dit alles nog verduidelijken. Hierdoor krijgt de bezoeker een beter beeld over hoe de ondernemers aan de eisen van de consument tegemoet komen. De manifestatie op de Grote Markt duurt van 09.30 tot 17.00 uur en valt samen met de landelijke fietsdag. Verder is er voor ontspan ning en vermaak ook nog een spi- raalspel van 2,5 meter hoog en 5 meter lang. Wanneer men een gokje durft te wagen en aan dit spel met goed gevolg deelneemt, wint men ook nog een allerliefste 'varkentje voor mee naar huis'. Natuurlijk is er ook aan onze jeugdige bezoeker gedacht en hebben we een kinder knutselhoekje ingericht. Daarin kunnen de kinderen zich prima ver maken. Van diverse agrarische materialen zoals; stro, hooi, zaadjes maïskorrels kan een mooie kijkdoos gemaakt worden. "Zo'n attractie is bar en boos. Er stond een autoscooter uit de prehistorie op de Castenrayse kennis. Echt een schandalig gezicht, ik heb er foto's van gemaakt die ik tijdens de evaluatie zal laten zien", zei dorpsraadvoorzitter Yïoemen maandagavond tijdens het dorosradenoverieg. Dc kermis, m C'astenray, in het laatste weekeinde van augustus, was desondanks en gezien de tropische temperaturen toch goed geslaagd, meldde Vroemen. De dorspraad in Castenray maakt zich tevens zorgen over het gebruik van de Horsterweg die dwars door het dorp loopt. Er worden regelmatig snel heden van meer dan.honderd kilometer per uur gemeten. Terwijl slechts vijftig kilometer is toegestaan. "Er is ook geen enkele verkeersremmende maatregel op de Horsterweg. Terwijl sinds 1 januari de gemeente eigenaar is van de weg. En er is geld om de kom-ingangen aan te passen maar er gebeurt niets", klaagde de Castenrayse dorpsraadvoorzitter. Hij wil dit onderwerp aan dc orde stellen op dinsdag 23 oktober als het college van B \en W zijn tweejaarlijkse bezoek brengt aan het dorp. jg Bond van Wapenbroeders kling Venray e.o. houdt zondag september om 11.00 uur voor eventiende keer op rij de tra inde herdenking op het Brits logskerkhof aan de énderstraat. Het is dit jaar 57 r geleden dat in oktober 1944 3 eerste Britse bevrijders het n* zette Venray betraden, foor de zeventiende keer op rij :de organisatie van deze inmid- traditionele herdenking in han- zijn van de Bond van ansij penbroeders afd. Venray e.o. k mé remoniemeester Henny Meijer voor de zeventiende maal vele ten welkom heten, alsmede de B'J e medewerkers. Onder de gasten leij Serom een gezelschap Britse (rijders uit de streek tidenhead/Winsor, terwijl ook ge Britse oorlogsweduwen aan- zullen zijn. Een groep Britse sfe vloa vit» i fDe Hoveniers HOV0KI voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud Venray 0478-571800 in deel van Leunen en Veulen vanaf dinsdag aan het eind van middag getroffen door een efoonstoring. Door destoring i zo'n honderd huishoudens in beide Venrayse kerkdorpen een dag telefonisch niet ibaar geweest. De service- tst van KPN Telecom is lensdag enkele uren bezig weesf om de storing te verhel- Aan het einde van de middag telefoonverkeer weer moge- Te. oud-strijders uit de regio Nijmegen zullen met 55 personen de grootste groep vormen. Ook Nederlandse oudstrijders van land, ter zee en in de lucht zullen aanwezig zijn. Medewerkenden zijn burgemeester Waals, die een in memoriam zal uit spreken, terwijl pastoor em. J. Maesen een korte preek zal houden. Muzikaal zal het geheel worden begeleid door de dames van zang vereniging Venrode, onder leiding van Max Smeets en Harmonie St. Catharina uit Leunen, onder leiding van dirigent Eric Roefs. De 16-jari- ge Peter Rooij ackers zal op doedel zak het indringende Dark Island ten gehore brengen. De signalen The Last Post en het Reveille zullen worden gespeeld op trompet door Frank Weijs. De erewacht zal wor den ingenomen door KLU-militai- ren van de Groep Geleide Wapens De Peel, terwijl bloemen zullen worden aangereikt door leden van Scouting Venray, die deze taak eveneens al zeventien jaar vervul len. NIEUW INITIATIEF Dit jaar zullen schoolkinderen van de basisscholen Petrus Banden en De Hommel op alle 700 oorlogsgra ven bloemen leggen. Deze suggestie voor vernieuwing, afkomstig van burgemeester Waals, staat in het kader van de toekomst. Volgende generaties zullen de fakkel over die nen te nemen, als de Venrayse Wapenbroeders, door ouderdom genoodzaakt, de jaarlijkse organisa tie zullen moeten overdragen. Onlangs hebben Duitse schoolkin deren op het Britse Oorlogskerkhof in Venray bloemen gelegd op de 30 graven van onbekende Britse solda ten. Deze kinderen worden uitgeno digd om dit volgend jaar tijdens de herdenking nog eens te doen, samen met kinderen van andere nationali teiten. Dit bloemenleggen staat in het teken van 'dank voor de vrijheid en we willen nooit meer oorlog' en van Duitse zijde zijn al toezeggin gen gedaan, die- passen in de plan nen voor 2002 om schoolkinderen internationaal te mobiliseren en ver zocht worden het woord te voeren. HULDIGING Na afloop zijn alle gasten in de kantine van Inalfa uitgenodigd, waar het zangvereniging Venrode voor de zeventiende keer in succes sie een klein koffieconcert zal geven aan de Britse Bevrijders. De vele gasten uit het Verenigd Koninkrijk zullen getuigen zijn van de huldi ging van Mr. John Sleep, die in oktober 1944, tijdens de bevrijding van Venray gewond raakte. De heer Sleep is de motor en organisator sinds 1995 van de pelgrimages naar Venray van Britse veteranen en oor logsweduwen. Ondanks zijn hoge leeftijd is hij er weer in geslaagd een bus met Britse bezoekers te vullen, die een onvergetelijke week in Venray zullen beleven. De heer Sleep heeft vele Nederlanders ont roerd toen hij twee weken geleden in Engeland een herdenkingsdienst organiseerde voor de recent overle den Venrayse medeoprichter en bestuurder van de Wapenbroeders, Nico van Hoek. In totaal kwamen honderd Venray-gangers uit heel Engeland naar deze herdenkings dienst toe, waarbij maar liefst elf vaandels aanwezig waren en welke bezocht werd door Nico's zoon Walter en dochter Astrid. Vandaar een gerechtvaardigde huldiging voor deze John Sloop, een bevrijder, die een dierbare vriend is geworden voor Venray. Xerox Venray heeft een aantal monitoren overgedragen aan basis school De Kruudwis. Xerox heeft daarmee de basisschool in Landweert uit de brand geholpen. De Kruudwis had namelijk 26 pc- applicaties aangeschaft in de veron derstelling dat de oude monitoren gebruikt zouden kunnen worden, Dit bleek niet het geval te zijn en geld voor monitoren was er niet. Met de geste van Xerox kunnen de leerlingen nu echt aan de slag. Het is niet de gewoonte dat Xerox Venray pc-configuraties die 'out of date' zijn rechtstreeks ter beschik king stelt aan scholen of instellingen in de omgeving. Het element van willekeur speelt dan een te grote rol. Xerox kan dan alleen aanvragen honoreren als er toevallig pe's beschikbaar zijn. Om dit te voorko men heeft Xerox Venray ervoor gekozen alle 'out of date' pe's te schenken aan de stichting Furbie. Deze stichting ontvangt uit het De leerlingen van De Kruudwis zijn maar wat blij met de monitoren. gehele land veel partijen oude maar nog bruikbare pe's. Vervolgens worden die pe's professioneel schoongemaakt en wordt de opge slagen informatie verwijderd. Daarna wordt deze apparatuur ver kocht tegen een uiterst aantrekkelij ke kostprijs aan de scholen en instellingen die een aanvraag heb ben ingediend. Bij snelheidscontroles op de Noordsingel in Venray, de Stationsweg in Oostrum en de Henri Dunantstraat in Oostrum heeft de politie dinsdagmiddag tien bekeu ringen opgemaakt. Het aantal gecontroleerden is niet bekend. Burgemeester Waals heeft de heren G. de Groot (65) en D. Marinus (65) koninklijk onderschei den. Zij zijn benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau vanwege hun 35-jarig lidmaatschap van het bestuur van de personeelsvereniging van Xerox Venray. Beide heren zijn betrokken geweest bij de oprichting in 1966 van de ruim 1500 leden tel lende personeelsvereniging en heb ben vanaf het begin een bestuurs functie vervuld. Hoewel zij al een aantal jaren met pensioen zijn, heb ben zij hun activiteiten tot op de dag van vandaag voortgezet. De heer De Groot is thans vice-voorzitter en de heer Marinus tweede penningmees ter. De uitreiking van de onderschei dingen vond plaats tijdens een fees telijke bijeenkomst van het bestuur, waarbij het 35-jarig bestaan van de personeelsvereniging werd gevierd in aanwezigheid van de directeur Personele en Algemene Zaken, de Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG A.S. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Het Werkvoorzieningschap Noord Limburg West, beter bekend onder de naam NLW- bedrijven, wil een meer zelfstan dige koers gaan varen. Directie en bestuur geven er de voorkeur aan de NLW-bedrijven onder te bren gen in een BV. Het doel is losser te komen staan van de gemeenten (Venray, Horst aan de Maas en Helden) en meer bedrijfsmatig en klantgericht te gaan werken. De drie Noord-Limburgse gemeente gaven vorig jaar in totaal 1.155.000 gulden subsidie aan het werkvoorzieningschap. Venray nam met 508.000 gulden bijna de helft voor zijn rekening. Sinds de invoe ring van de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) op 1 januari 1998 wordt gezocht naar een nieuwe organisatiestructuur. Directie en bestuur stellen nu aan de deelnemende gemeenten een exter ne verzelfstandiging voor. NLW- bedrijven wordt ondergebracht in een BV, of mogelijk een NV of hol ding, met de productiebedrijven en diensten als 'business units'. De gemeenten houden zeggenschap als aandeelhouder, subsidiegever en het benoemen van een Raad van Commissarissen. Sinds de komst van de WSW is er veel veranderd voor de werkvoorzieningschappen. De subsidie werd voortaan gekop peld aan de categorieën waarin de gehandicapten zijn ingedeeld. Zo brengen de werknemers met de hoogste arbeidsprestaties het minste overheidsgeld op. Dit leidt tot een terugloop in de omvang en kwaliteit van de WSW populatie. Anderzijds willen de gemeenten, die verant woordelijk zijn voor de uitvoering van de WSW, een zo gunstig moge lijk bedrijfsresultaat. Daardoor komen de sociale en de bedrijfseco nomische kanten van de NLW- bedrijven steeds meer op gespannen voet met elkaar te staan. Want de primaire doelstelling van het werk voorzieningschap is het bieden van aangepaste arbeid aan mensen die, om wat voor redenen dan ook, niet in het vrije bedrijf aan de slag kun nen. Daarbij leeft toch de wens om meer bedrijfsmatig en klantgericht te gaan werken om de huidige posi tie in de markt te handhaven. NLW- bedrijven moet in de toekomst uit groeien tot een multifunctioneel leer-, werk- en reïntegratiebedrijf. Om daarbij slagvaardiger te kunnen operen is een lossere band met de gemeenten wenselijk, zo vinden directie en bestuur. De gemeente raad moet nog zijn goedkeuring geven aan de nieuwe organisatie structuur. Tennisvereniging Ysselsteyn krijgt geen gemeentelijke subsidie voor de bouw van een nieuw club gebouw. Het Venrayse college van burgemeester en wethouders heeft dinsdag een subsidieaanvraag van 100.000 gulden afgewezen. Venray heeft het verzoek afgewezen omdat na de privatisering de tennisvereni ging zelf verantwoordelijk is voor de tennisaccommodatie. TV Ysselsteyn wil overgaan tot nieuw bouw van clubgebouw en kleedac commodaties. Dit omdat de huidige accommodatie niet voldoet aan de eisen van deze tijd. Zeker de sanitai re voorzieningen op het tennispark zijn onvoldoende. Met de nieuw bouw is een bedrag van ruim vier ton gemoeid. In het kader van KeerPunt neemt Venray echter geen verantwoording meer voor de geprivatiseerde tennis- accommodaties in de gemeente en wil ook geen precedent scheppen met de toekenning van een subsidie aan TV Ysselsteyn. Het nieuwe seizoen voor scouting De Peelspeurders is afgelopen weekend weer begonnen met een spellencircuit. Na het spelen van de verschillende spelletjes werd het tijd voor het ceremoniële gedeelte van de traditionele openingsdag. Het oude seizoen werd afgesloten met de uitreiking van de 'Kei van een ouder' en de 'Kei van een groep'. Deze eretitels worden respectieve lijk verleend aan die ouder en groep die zich op bijzondere wijze hebben onderscheiden in het seizoen 2000- 2001. De titel wordt ondersteund door het overhandigen van een fraai versierde kei. De 'Kei van een ouder' ging dit jaar naar mevrouw Versleijen en de 'Kei van een groep' was bestemd voor de Kabouters. Na de uitreikingen wer den tijdens de cermoniële vlaggen- parade de Nederlandse vlag, de Bij een bedrij f aan de Wezerweg in Well is vorige week een ram kraak gepleegd. De deur van het bedrijf werd geforceerd door met een auto tegen de deur te rijden. Bij de inbraak werd voor enkele tien duizenden guldens aan sigaretten buitgemaakt. scoutingvlag en de vlaggen van ver schillende groepen gehesen, waarna voorzitter Constant Favier officieel het nieuwe seizoen voor geopend verklaarde. Hierna begon het over vliegen, een traditie waarbij de kin deren die te oud zijn geworden voor een groep 'overvliegen' naar een volgende (oudere) groep. Dit gebeurde met een door de ouders vervaardigd reuzenrad. De kinderen werden door de oude groep in het reuzenrad gezet en nadat ze een compleet rondje hadden gemaakt werden ze door hun nieuwe groep opgewacht en uit het rad geholpen. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a smaak van de week (7 t.m. 14 sept.) KWARKIJS

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7