Onderscheidingen voor EHBO-ers Venrays grootste ontbeert gemeenschapszin wijk Drie partijen voor ontwikkeling St. Annaterrein Venray heeft geen bezwaar tegen luchthaven Laarbruch flostrumse sporters in het donker Manege in Ysselsteyn mag toch uitbreiden Oud-V enraynaar Anton Ederveen wethouder IT Vi linimabeleid scoort niet slechter Verkeers- gewonde Verkeers controle 'T VENROJS LAEVE GETAEKENTD pk EN MAAS donderdag 6 september 2001 - Pagina 5 Wel sympathie maar geen steun voor gemeente Bergen enray ondersteunt collega- leente Bergen niet in haar d tegen de komst van een e| vliegveld in Weeze. ghafen Niederrhein wil de rmalige militaire vliegbasis jbruch daarvoor inrichten, ergen maakt bezwaar omdat de ithaven vlak over de Duitse is ligt op een slechts een paar meter afstand van de dorpen lengewald en Bergen. Het vreest geluidshinder vooral bij nachtvluch ten. Bergen verzoekt daarom andere gemeenten in Noord-Limburg om eveneens een bezwaarschrift in te dienen bij de Bezirksregierung in Düsseldorf. Tot 1999 had de lucht haven in Weeze-Laarbruch nog een militaire functie. Venray denkt ech ter dat het geen belanghebbende in deze kwestie is. Want de effecten van de luchthaven op de gemeente Venray zullen gering zijn, zo luidt de verwachting. Want de aanvlieg routes lopen over Overloon, Groeningen, Vierlingsbeek en Bergen. Waarbij slechts over een klein gedeelte van het Venrayse grondgebied gevlogen wordt. Toevalligerwijs bij Vredepeel nabij vliegveld De Peel. Wel zullen de bewoners in het noordelijke deel van de gemeente de vliegtuigen kunnen horen. Maar volgens rappor ten zal er geen sprake zijn van geluidsoverlast. Bovendien vindt de gemeente dat een goed gemotiveerd bezwaarschrift, gezien raadpleging van zowel internationale als natio nale wetgeving, veel tijd vergt. "Deze uren en kosten wegen niet op tegen het mogelijk effect", zo meldt de nota van B en W. Dat laat Venray ook in een brief aan de gemeente Bergen weten waarin wel 'sympathie wordt betuigd voor hun strijd'. Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag gesloten jndstraat 12, tel. 581553 it een onderzoek van de FNV r het gemeentelijke minimabe- bleek dat de gemeente Venray WO aanzienlijk slechter scoorde in voorgaande jaren. De afde- Sociale Zaken bestrijdt de uit- stvan dit onderzoek. De bevin den van de FNV in het rapport leente wees minimaal sociaal O1 kwamen tot stand uit enquêtes Jtrde gemeenten. Sociale Zaken, de vragenlijst heeft ingevuld, de lagere score voor Venray ral aan de onduidelijke vraag ing. Waardoor Venray minder en scoorde dan waarop het it zou hebben gehad. Om mis- tanden in de toekomst te voor- nen is met de FNV afgesproken de vragenlijst voortaan vooraf rdt doorgesproken met een ewerker van de FNV. pvens is het maatwerk, dat ly levert bij de bijzondere bij- te laag gewaardeerd waardoor iclusies over het gevoerde ibeleid bij de gemeente ly 'niet overeenstemmen met fverkelijkheid'. "Venray scoort het minimabeleid beter dan ste instantie uit de enquête zo meldt de afdeling Sociale j een verkeersongeval tussen auto's is maandagmiddag een arige automobilist uit ningen gewond geraakt. Ie aanrijding ontstond omstreeks 30 uur op de kruising Leunseweg de Acaciastraat. De man reed zijn auto achterop een auto die luurd werd door een 46-jarige nuit Horst. De Horstenaar stond Izijn auto stil achter een 34-jari- lutomobilist uit Venray die laf wilde slaan. De man uit lingen zag dit te laat en kon een ijding niet meer voorkomen, r de botsing schoof het voertuig n de 46-jarige door en raakte de lo van de 34-jarige. 'j Het slachtoffer is met nekklach- I overgebracht naar het zieken- EHBO vrijwilligersorganisatie van de maand Tijdens een Lokaal Compliment zijn dinsdagavond zes leden van de EHBO-vereniging afdeling Venray onderscheiden met een bondsonder- scheiding van het Oranje Kruis. Zilveren medailles waren er voor de dames L. v. Bavel, A. Verheyen en G. Thijssen en de heer A. Grotens. mevrouw I. Comelissen en de heer W. Douwes werden verrast met een bronzen bondsonderscheiding. Op een later tijdstip worden nog zilve ren onderscheidingen uitgereikt aan de heren G. Jeuken en A. v. d. Sterren die dinsdag tijdens de 'dankjewel'-avond van de EHBO afdeling Venray verhinderd waren. De EHBO-vereniging werd nog een extra in het zonnetje gezet door wet houder Jan Driessen. Uit handen van Driessen mocht de heer G. Schoonderbeek de oorkonde beho rend bij de onderscheiding vrijwilli ger van de maand september in ont vangst nemen. In het kader van het nationale Jaar van de Vrijwilliger wordt in Venray maandelijks een vrijwilliger of organisatie verrast met deze onderscheiding. Chronisch vrijwilligerstekort zet leefbaarheid Landweert onder druk Met een kleine 7.000 inwoners is Landweert verreweg de grootste woonwijk van Venray. Groter nog dan Brukske (5.200) of Veltum 4.100). De wijkvereniging en wijk centrum 't Stekske draaien nog slechts op circa twintig vrijwilli gers. De situatie is welhaast ont- houdbaar. "Het dreigt gigantisch vast te lopen. Dit treldken we geen half jaar meer", zo luidt wijk raadvoorzitter Jody Curfs de noodklok. "We zitten in een neerwaartse spi raal. Door verhuizingen en andere oorzaken zijn er steeds minder vrij- Het de steeds vroeger invallen- duisternis zijn de gebruikers a het nieuwe Oostrumse sport- igd rk in de problemen gekomen, jf ant zowel de voetbal,- korfbal- He tennisvereniging beschikt - niet over veldverlichting. firma Maessen heeft het pro- onderschat", denkt secretaris 'n Broeren van de voetbalclub, aessen heeft destijds het oude Tflpark gekocht voor uitbreiding pijn recreatiepark. De afspraak hij voor volledige overplaats- moet zorgdragen. En daaronder ook de veldverlichting. Op een *lte waar zowel de korfbalclub He voetbalpupillen gebruik van zijn weliswaar lichtmasten ui-; Plaatst maar deze zijn nog niet 'gesloten. Rond de tennisbanen d( IJ,e' voetbaltrainingsveld moet de ife dichting nog geplaatst worden. inr essen heeft de toezegging r Haan dat eind deze maand het pro- j;.1 ttnzal zijn opgelost. "We zullen 535 He komende twee, drie weken )eten behelpen en een alternatief j 'Wen zoeken. De senioren en de Jeugd zullen zolang weer van de V! 'He accommodatie gebruik gaan j?aken voor hun trainingen", aldus 3- °eren- Rond het trainingsveld foen vier nieuwe lichtmasten plus ee bestaande masten van het oude 1l 1 tennisveld. De fractie Van de Vorle heeft bij de gemeente al schriftelijk vragen gesteld over het ontbreken van de verlichting. Want ook de nieuwe parkeerplaats en de toe gangsweg vanaf de Sparrendreef is nog onverlicht. Dit leidt 's avonds tot een onveilige situatie. Het hoofd- veld van de voetbalclub is ook nog niet van dug-outs voorzien. De twee oude hokjes zullen niet meer wor den overgeplaatst. De vereniging is bezig met sponsoring voor de nieu we dug-outs die er binnen enkele weken zullen staan. Bij een verkeerscontrole op de Maasheseweg in Venray heeft de politie dinsdagmiddag vijf auto mobilisten van de 75 gecontro leerde voertuigen bekeurd. Vier automobilisten zijn bekeurd voor het niet dragen van de autogordel en één voor het rijden zonder gel- \^dige APK-keuring. willigers. De druk op de zittende groep wordt daardoor steeds groter. Hun animo begint af te nemen. Ze haken af of ze dreigen ermee. Er hoeft niet veel meer te gebeuren." De vergeefse zoektocht naar de broodnodige vrijwilligers zet de leefbaarheid van de wijk onder druk. Zo zijn er al enkele activitei ten noodgedwongen geschrapt. De jongerensoos in de kelder van 't Stekske was voorheen drie avonden per week geopend. Aan de opkomst van de Landweertse jeugd tussen 12 en 18 jaar heeft het zeker niet gele gen. Want er was belangstelling genoeg. Maar de soos is nu alleen nog op vrijdagavond open. Omdat er niemand te vinden is voor het beheer of het draaien van een bar dienst. Jody Curfs staat welhaast syno niem voor het vrijwilligersgebrek in Landweert. De voorzitter van de wijkvereniging woont al enige tijd in Antoniusveld, waar hij overigens ook in het bestuur van de wijkraad zit. Noodgedwongen blijft hij ook na zijn verhuizing Landweert trouw. "Ik ben er al elf jaar voorzitter van de wijkvereniging. Het bestuur bestaat nu nog uit zes mensen. Tijdens de jaarvergadering is mij gevraagd om te blijven. Want er is geen opvolging. Maar dat wil ik niet lang meer doen. Alhoewel ik me nog steeds nauw verbonden voel met de wijkvereniging want het 'is een leuke club. Maar het is veel beter en ook hard nodig dat er nieuw bloed in het bestuur komt", vertelt Curfs. WIJKBEHEERDER De wijkvereniging is vooral op zoek naar een nieuwe beheerder van 't Stekske. Want per 1 juli stopte Joop Linders ermee. Hij was vanaf 1987 beheerder van het wijkgebouw aan de Kruidenlaan. "Joop was een trouwe gast en heeft er nu absoluut geen tijd meer voor. We werken nu met allerlei ad hoc-oplossingen. Gelukig springt Harry Rutten regel matig in. Een gouden vrijwilliger die dag en nacht in 't Stekske te vin den is. Maar hij is al over de zeven tig. Het is een te smalle basis." Vorige week ontvingen alle gebrui kers van 't Stekske een brief die eigenlijk een noodkreet was. Het bestuur van het wijkcentrum dreigt daarin om per 1 oktober de deur te sluiten. Voordat deze uiterste maat regel van kracht wordt hebben de bestuursleden al hun hoop gevestigd op zaterdag 15 september. Want dat is - in het vrijwilligersjaar 2001 - de nationale dag van de vrijwilligers. Van 13.00 tot 16.00 uur houden de wijkvereniging en het wijkcentrum Open Huis in 't Stekske. Voorzitter Curfs hoopt dat veel wijkbewoners een kijkje komen nemen en liever nog zich zullen aanmelden als vrij williger. Er wordt onder de bezoe kers een loterij gehouden met enke le leuke prijzen. De hoofdprijs is zelfs een driedaagse reis naar Parijs. In de wijkkrant Potpourri wordt een laatste oproep op de bewoners gedaan om Landweert leuk en gezellig te houden waar het prettig leven, wonen en werken is. Zodat wijkactiviteiten als jongerensoos, jeugdinstuif, lampionnentocht met St. Maarten, sinterklaasfeest voor de kleintjes, droppings, speurtochten, zeskamp en het wijkfeest ook in de toekomst georganiseerd kunnen blijven worden. Ondertussen beraadt het wijkbe- stuur zich over de toekomst van 't Stekske waarin iedere dag activitei ten zijn. Er gaan stemmen op om de vrijwilligers te betalen. "Maar hoe komt dat over bij de huidige vrijwil ligers die dit werk al jarenlang voor niets doen", vraagt Curfs zich af. De wijkvereniging overweegt ook om sommige gebruikers zelf een sleutel te geven. Zo huurt bijvoorbeeld de peuterspeelzaal geheel zelfstandig een gedeelte van het wijkgebouw. "Betrouwbare verenigingen die we al langer kennen draaien al hun eigen bardienst." Jody Curfs denkt dat de problematiek in Landweert niet op zichzelf staat. "Ik kom zelf uit een doip en daar is de gemeen schapszin toch groter. Landweert is ook een relatief jonge wijk en daar moet de onderlinge saamhorigheid nog groeien. Dat is een langdurig proces waarin ook een taak ligt voor de wijkvereniging." Curfs wijst ook op het gebrek aan belangstelling vanuit de politiek voor het vrijwilli gerswerk. "We leven in de ik-cul- tuur. Maar de vrijwilliger is toch de kurk waar de samenleving op draait." Hij betitelt zaterdag 15 sep tember dan ook als 'de dag van de waarheid' voor Landweert. Eigenaar A. Vissers mag zijn paardensportcentrum aan de Buntweg in Ysselsteyn toch uit breiden met een nieuwe losrijhal. De gemeentelijke bezwaar- en beroepscommissie heeft het bezwaarschrift van de omwonen den Hendriks en Linders onge grond verklaard. De buurtbewoners vrezen na de uitbreiding van de manege stank- en geluidsoverlast en tevens parkeer problemen. Het paardensportcen trum ligt aan de rand van het dorp. De Raad van State heeft begin vorig jaar al geoordeeld dat een afstand van vijftig meter voldoende is om de buurt te vrijwaren van stank. De dichtstbijzijnde woning ligt op zeventig meter afstand van de manege. Omdat de bouwaanvraag van Vissers in strijd was met het gelden de bestemmingsplan moest de gemeenteraad zijn goedkeuring geven aan een vrijstellingsprocedu re. Daarmee stemde de raad op 28 november 2000 in. Op 3 januari 2001 kwam het bezwaarschrift van de stichting Rechtsbijstand in Roermond, namens Hendriks en Linders, binnen. Na de afwijzing door de bezwaar- en beroepscom missie kunnen de bezwaarmakers in beroep gaan bij de arrondissements rechtbank in Roermond. Overigens heeft de provincie nog geen verkla ring van geen bezwaar afgegeven over de aangevraagde vrijstellings procedure door de gemeente. Pas nadat Gedeputeerde Staten hiermee hebben ingestemd kan aan Vissers, die zijn plan al in 1998 indiende, een bouwvergunning worden ver leend. In Amsterdamse deelgemeente Geuzenveld-Slotermeer Oud-Venraynaar Anton Ederveen is deze week benoemd tot wethouder welzijn/onderwijs van de Amsterdamse deelgemeen te Geuzenveld-Slotermeer. CDA-er Ederveen werd met alge mene stemmen gekozen als opvol ger van Ank Streuer, die op begin juli van dit jaar ontslag nam als por tefeuillehouder nadat haar partij, de PvdA, een motie van wantrouwen tegen haar had ingediend. Met de verkiezing van Ederveen gaat het CDA voor het eerst sinds de gemeenteraadsverkiezingen van 1998 deel uitmaken van het dage lijks bestuur van Geuzenveld- Slotermeer. Anton Ederveen groeide op in Venray en was hier tot en met de middelbare school (Jerusalem) ook woonachtig. In de jaren 1986 tot 1989 was hij medeoprichter en later bestuurslid van de CDJA-afdeling Venray. Hij was ook toen al aktief in de lokale politiek als lid van de CDA-fractiebegeleidingscommissie cultuur/recreatie/onderwijs/sport en jeugd. Na zijn eindexamen in 1989 studeerde hij geschiedenis en Spaans aan de Universiteit van Amsterdam. Op dit moment studeert hij politicologie (afstudeerrichting bestuurskunde) aan diezelfde uni versiteit. Ook in Amsterdam begaf hij zich op het politieke vlak. Vanaf juli 1996 maakt hij als CDA-lid deel uit van de deelraad Geuzenveld/Slotermeer. Sinds enkele jaren is hij beleidsmedewer ker van de CD A-Tweede Kamerfractie op de terreinen OCW/VWS. Anton Ederveen (geheel rechts) wordt gefeliciteerd met zijn benoe ming tot wethouder De stuurgroep St. Anna heeft besloten om TRS-zuid/Vesteda, ABB Bouw BV en Eurowoningen BV toe te laten tot de tweede ronde in het selectieproces voor de verdere ontwikkeling van het St. Annaterrein. Dit betekent dat de drie andere partijen, te weten Hurks Bouw Vastgoed, Johan Matser Projectontwikkeling BV/ Wonen Noord-Limburg en DURA Vermeer Stedelijke Ontwikkeling BV zijn afgewezen. De Stuurgroep St. Anna heeft uit zes mogelijke partijen voor de ver dere ontwikkeling van het St. Annaterrein een keuze gemaakt voor drie bedrijven die toegelaten worden tot een tweede ronde in het selectieproces. De bedrijven TRS- zuid/ Vesteda, ABB Bouw BV, Eurowoningen BV, Hurks Bouw Vastgoed BV, Johan Matser Projectontwikkeling BV/ Wonen Noord-Limburg en DURA Vermeer Stedelijke Ontwikkeling BV waren door de Stuurgroep geselecteerd. Deze zes partijen kregen het ver zoek een schriftelijke en mondelin ge presentatie voor te breiden waar in tenminste de volgende vier onderwerpen in zouden moeten worden behandeld: - Een bankverklaring waaruit de moraliteit en solvabiliteit blijkt. - Ervaringsgegevens met soortge lijke projecten met, bijvoorkeur, referentiebeelden; - De visie op de aanpak hoe een dergelijk project met succes in de (boven regionale) markt kan worden gebracht; - De visie op de organisatie en realisatie van stedenbouwkundige en architectonische kwaliteiten Venray herbergt binnen haar gemeentegrenzen twee bijzondere terreinen, waarvan het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) eigenaar is. Het betreft de terreinen Sint Anna en Sint Servatius. Door het gewij zigde rijksbeleid inzake de psychia trische voorzieningen is het VVGI genoodzaakt haar zorgtaken te con centreren op één terrein: locatie Sint Servatius. Deze concentratie heeft tot gevolg dat de locatie Sint Anna gefaseerd wordt afgestoten. Het VVGI en de gemeente Venray heb ben besloten gezamenlijk een haal baarheidsonderzoek uit te voeren naar de herontwikkelings- en herbe stemmingsmogelijkheden van beide locaties. Dit haalbaarheids-onder zoek heeft geresulteerd in een glo baal stedenbouwkundig plan dat door zowel het WGI als de Gemeente Venray in december 2000 is goedgekeurd. Het plan voor ziet in de bouw van circa 350 woningen met voorzieningen en kleinschalige bedrijvigheid kanto ren. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5