ien jaar Senior service Venray Een tijd van mooie belevenissen in Ghana junhoek Rode Kruis llecte: ruim twaalf mille Binnenbak Manege Vlakwater vernieuwd Aanhouding na bedreiging Collecte gehandicapen Bijdrage voor Mariakapel Holthees Protestanten vieren jubileumfeest Bijenwacht Venray Francesca p3«L EN MAAS donderdag 30 augustus 2001 - Pagina 7 Jorservice Venray viert op „•dag 29 september het tienja- jubileum met een open dag. Ihema is Seniorservice - tien jong. Iedereen is die dag tus- lO.OO en 17.00 uur welkom in Hobby- en Creativiteiten- um aan de Prins ïhardstraat 12a in Venray. eerste jaren waren voor irservice Venray niet de meest jvolle. Na een moeizame start het Gildeproject in Venray de grond diende te komen, ken den deze jaren zich als weinig jvol en enthousiasmerend. De ïekeer kwam ongeveer vijfjaar De oorzaken waren onder »re: een nieuwe zienswijze in het door hun gestelde gildegebeuren en een meer praktische invulling daarvan; een positieve 'bestuursont- wikkeling' waarin eenheid en prak tische daadkracht zich steeds meer gingen ontwikkelen; het kunnen enthousiasmeren en mede verant woordelijk maken van alle leden van de vereniging (aanbieders/team leiders) en het kunnen beschikken over een fantastische accommodatie en onderkomen. De doelstelling par ticipatie van ouderen in het maat schappelijk samenlevingspatroon in Venray en vooral het in de praktijk realiseren is sindsdien alleen maar toegenomen. De doelstelling is zeer duidelijk en overtuigend aanwezig wanneer men ziet dat wekelijks 350 personen het centrum van Seniorservice bezoeken en actief bezig zijn door gebruik te maken van een of meerder activiteiten die daar geboden worden, een 40-tal team/assistent teamleiders een of meerdere malen per week hun ken nis, kunde en ervaring belangeloos aan samengestelde groepen ter beschikking stellen en een grote verscheidenheid aan hobby's en activiteiten het gildeprincipe dage lijks nieuw leven inblazen. Enkele van deze bijzondere acti viteiten zijn: genealogie, korte ver halen schrijven, stoelen matten, omgaan met de computer, houtmo delbouw, conversatie Engels en/of Frans, conversatie actuele onder werpen, boekbinden, houtsnijwerk, papiersnijkunst, Noors borduurwerk (Hardanger), het maken van wens kaarten en creatieve kaarten, het werken met theezakjes, schilderen en pastelleren, glasgraveren, muziek maken en tot slot het Toffe Meiden Team, waarin enkele van de vrij wil ligers aan 11- en 12-jarige meisjes van diverse basisscholen uit Venray eenmaal per week in het centrum de elementaire technieken van onder andere houtbewerking, electra en fïetsonderhoud onderrichten. De diensten zijn geheel belangeloos en informeel. De kosten zijn op basis van het gildeprincipe nihil en heb ben uitsluitend betrekking op de bestrijding van de onkosten. ~"De Hoveniers Hovgwin voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud Venray 0478-571800 jaarlijkse collecte van het erlandse Rode Kruis heeft in de eente Venray 12.390,65 gulden :bracht. Hiervan komt bijna van de kerkdorpen, everdeling is als volgt: Veulen ,45 gulden, Vredepeel 211,05 ien, Leunen 1081,51 gulden, 717,31 gulden, Heide 425 gul- Oostrum 1030,81 gulden, tenray 480,55 gulden, ilsteyn 1222,15 gulden, Merselo ,65 gulden, Smakt 174, 55 gul- en Venray-Centrum 6568,65 en. ;n mooi resultaat ondanks het maar liefst 50 wijken niet gelopen wegens gebrek aan col anten. Het Rode Kruis helpt isen in nood, onvoorwaardelijk, kan alleen door altijd en overal e wereld aanwezig te zijn. Het Kruis beschikt over een ildwijd netwerk met meer dan miljoen vrijwilligers, die zich «ten voor het welzijn en de vei- Bid van hun medeburgers. Om reen te kunnen helpen is het e Kruis onafhankelijk en neu- Het Rode Kruis kiest alleen ij voor mensen die hulp nodig jen, ook in Nederland. Het erlandse Rode Kruis zijn de IOO vrijwilligers, die actief zijn et hele land en de 800.000 leden de organisatie. Allemaal men- die iets over hebben voor ande die het moeilijk hebben. De hulp het Rode Kruis blijft nodig en czij vrijwilligers en contribuan- can die geboden blijven. Ook in iray is een actieve afdeling van Nederlandse Rode Kruis. Het 2001 staat bekend als het jaar de vrijwilliger. Het bestuur doet tg een beroep op de inwoners Venray-centrum om zich te den als vrijwilliger/collectant het jaar 2002. Het is slechts avond per jaar met de bus rond eu toegewezen wijk of uw wijk 1 keuze. Geïnteresseerden kun- zich melden bij de navolgende j luursleden: de heren The essen, telefoon 583944, Hans ters, telefoon 510374 en Ad nkels, telefoon 510741 leze week werd de binnen rij bak 'Manege Vlakwater vernieuwd, oude vulling een samenstelling zand met turf was versleten en 'Vervanging toe. De nieuwe vul- is een lichtkleurige vulzand die ferder is als de vorige bakvul- waardoor er bijna geen stof or zal zijn. Dit is een stuk pretti- voor paard en ruiter. Na een ndige schoonmaakbeurt van lichting, spanten en ombouw, de oude vulling uit de bak wor- gehaald en afgevoerd. De firma essen uit Ysselsteyn zette een der in en zandauto's die 20 m3 keer konden aanvoeren. Bijna m3 zand moest aangevoerd rden om het gewenste niveau in, njbak te krijgen. Door het licht- u"ge zand heeft de rijbak een roge lichte omgeving gekregen, zal zeker tot genoegen zijn van ruiters en amazone's en hun 's en paarden. Deze week het laatste verslag uit Obuasi, Ghana van Sanne Koenen en Marcia van den Munckhof. Op vrijdag 7 septem ber keren ze weer terug naar Venray na twee maanden vrijwil ligerswerk in het Adullam Orphanage. Misschien dat we vol gende week nog een allerlaatste verslag van ze krijgen, dat is nog even afwachten. Zoals jullie zo meteen kunnen lezen komen Sanne en Marcia terug met een heleboel ervaringen met de wees kinderen, kinderen die een moei lijk leven leiden maar die aan kleine dingen heel veel plezier beleven. "Hallo Venray. Dit is alweer de laatste week voor ons hier in Adullam Orphanage. De tijd is voorbij gevlogen en het voelt vreemd om tegen de kinderen te zeggen dat de laatste dagen zijn aan gebroken. We zullen ze in ieder geval allemaal gaan missen. Enkele oudere kinderen hebben beloofd om een brief te schrijven om contact te blijven houden. Het liefst zouden we ze allemaal mee willen pemen naar Nederland, want het zijn zulke schatjes, stuk voor stuk. Ieder kind heeft wel iets bijzonders. De een wil het liefst de hele dag je hand vast houden, de ander loopt continu te zingen, weer een ander is bereid je met alles te helpen.En met je knuffelen doen ze allemaal graag. Even lekker tegen je aan liggen, hand in hand lopen, over je hoofd aaien of gewoon bij je op schoot zit ten. Liefde en aandacht, dat is waar deze kinderen voortdurend naar hunkeren. Wanneer we binnenko men, tot en met de dag van vandaag, zie je ze stralen en zijn ze dolblij dat je er weer bent. Iedere avond als we rond bedtijd naar huis gaan vragen ze of we de volgende dag wel weer terugkomen. Ook zouden ze graag met ons mee naar Nederland willen gaan en begrijpen niet als we uit leggen dat dit niet kan. 'Then you just tell them that you are my mom and than they let you take us with you'. Vele fijne momenten hebben we met ze doorgebracht, zoals die avond dat de stroom weer eens was uitgevallen en we nog twee uur in het donker te gaan hadden voordat de kinderen naar bed moesten. Omdat we geen hand voor ogen konden zien, hebben we kaarsjes gezocht en zijn we met alle kinderen dicht bij elkaar op de grond gaan zitten en gaan zingen. Er hing een gezellige, knusse sfeer en even leek het alsof we iets te vieren hadden. Iedereen zat dicht tegen elkaar aan gekropen. We zagen elkaar nauwe lijks door het geringe licht van de kaarsen. De kinderen zongen, klap ten en dansten en wij leerden hen een paar nieuwe Engelse en Nederlandse liedjes en zij leerden ons enkele liedjes in Twi. Wanneer het even een moment stil viel, waren alleen nog maar de zoemende insec ten van buiten te horen. Deze avond zal ons nog lang bijblijven. fepolitie heeft zondagmiddag een 24-jarige inwoner van Overloon aan-; 'ouden op verdenking van bedreiging. De man bleek met zijn vriendin «trein te zitten zonder kaartjes. Toen hij hierop aangesproken werd: Kde conducteur, bedreigde hij de man waarop de politie is gebeld. het station in Cuijk is hij aangehouden en na verhoor met een proces |pal op zak in vrijheid gesteld. HAND VASTHOUDEN "Wat we ook zeker zullen gaan missen zijn de gezellige wandelin gen die we iedere dag met de kinde ren maakten. Het startklaar maken van de kleintjes om te wandelen was iedere dag weer een moeizaam ritu eel wat ons een half uur kostte. Eerst moest iedereen bij elkaar wor den gezocht en worden uitgelegd dat we gingen wandelen. Meestal pakten we de doos met de schoen tjes (slippers) tevoorschijn en na een aantal keren begrepen de kinderen dat het dan tijd was voor een wande ling. Op het laatst hoefden we alleen nog maar richting de kast met de doos te lopen of iedereen stond al klaar om zijn slippertjes aan te trek ken. Voordat we gingen was het noodzakelijk om sommige kinderen nog even te voorzien van een scho ne luier of een broek. We konden niet altijd alle kinderen meenemen voor een wandeling, omdat sommi ge kleintjes nog maar net konden lopen. Wanneer we deze meenamen was je een halve dag bezig om een paar straatjes te bewandelen. Meestal losten we dit probleem op door de ene dag met de wat snellere lopers en de andere dag een korter stukje met de langzame lopers te wandelen. Dit werd alleen niet altijd door de kinderen begrepen en het kostte soms heel wat tranen wan neer we sommige kinderen in Adullam achterlieten terwijl de anderen wel mee mochten. Tijdens het wandelen wilde iedereen je hand vasthouden en als er ruzie ontstond was de kans groot dat het ging om wie er nu aan de beurt was met het vasthouden van je hand. We zongen liedjes en de kinderen leerden ons verschillende woordjes Twi zoals 'Menewo Madamfo' (jij en ik zijn vrienden). Soms liepen we naar het schoolplein om een spel te spelen, een andere keer bezochten we' de 'Ajax Academy', de selectieschool van Ghanese voetbaltalentjes hier in Obuasi, om naar het voetballen te kijken. Ook namen we regelmatig een kijkje bij het huis wat in de toe komst het nieuwe thuisfront moet worden voor de kinderen. Dit gebouw is echter nog lang niet af en de bouw ligt op dit moment stil van wege het gebrek aan geld. De kinde ren kunnen fijn spelen in de omge ving van het nieuwe weeshuis. Voor het huidige weeshuis ligt een weg waar veel auto's passeren en het niet erg veilig is voor hen. Tijdens onze wandelingen stopten we meestal even om wat water te drinken en te plassen. Hier is het heel normaal om gewoon langs de kant van de weg te gaan zitten en zonder schaamte te plassen, dus het plassen (zoeken naar een toilet) is hier met kinderen niet zo'n probleem. Eens in de zoveel tijd verrasten we de kinderen met iets lekkers wat we tijdens de wandeling in een winkeltje langs de weg kochten. Dit vonden de kinde ren geweldig en hun hele dag was meteen goed. Kinderen zijn hier dolblij met de kleinste dingen. PICKNICK Met de oudere kinderen gingen we er ook wel eens 's avonds op uit voor een avondwandeling. Onderweg gingen we allemaal in het gras zitten of liggen en keken naar de sterren en de maan of luis terden naar het gezang van mensen in een kerkje verderop. Iedereen in de buurt kende of herkende ons van deze dagelijkse tripjes. 'Obruni' (white people) riepen de kinderen die we tegenkwamen en soms liepen ze de rest van de wandeling met ons mee. Verder hebben we een dagje Kumasi voor de oudere kinderen geregeld. We vertrokken 's morgens in de vroegte met een trotro (mini- busje). Iedereen zag er op en top uit, want uitstapjes komen maar zelden voor en is dus een bijzondere aange legenheid. We hadden gekookte eieren mee en wat brood, de rest zouden we daar wel kopen op de markt. In Kumasi hebben we als eerste de dierentuin bezocht. Wij vonden het een beetje een trieste vertoning, want de dieren zaten in veel te kleine hokken en kooien. Ze keken dan ook niet gelukkig. Maar jonge kinderen zien dit niet. Zij von den het gelukkig prachtig om te zien. Na nog een paar bezienswaar digheden bekeken te hebben was er een picknick op een groot grasveld. Het eten hier is niet zo'n sociale happening als in Nederland. Mensen zitten niet gezellig bij elkaar om een beetje met elkaar te kletsen tijdens het eten. Eten is puur een behoefte waar zo gauw mogelijk aan voldaan moet worden. De picknick was daarom niet meer dan snel brood smeren, opschrokken en klaar. Maar evengoed was de picknick erg leuk. We hadden allemaal lekkere dingen voor de kinderen gehaald. Voedsel wat ze anders zelden krijgen zoals brood met pindakaas, yoghurtdrank- jes, bananen, chips. In het weeshuis bestaat hun ontbijt vaak uit maïspap en hun lunch en diner uit rijst met vlees of vis. Rond vier uur was iedereen moe en voldaan en zijn we weer teruggegaan. Dit was een uit stapje om niet meer te vergeten. Zowel voor de kinderen als voor ons. Zo kunnen we nog wel pagi na's volschrijven over de leuke momenten met de kinderen, maar die bewaren we om nog wat te ver tellen te hebben wanneer we weer terug zijn in Nederland." Sanne en Marcia In de week van 24 tot en met 29 september komt er collectant van de Nationale Collecte Verstandelijk Gehandicapten aan de deur. Verstandelijk gehandicapten willen zoveel mogelijk zelf hun leven inrichten. Eigen keuzes maken. Mensen met een verstandelijke han dicap kunnen vaak meer dan 'gewo ne' mensen denken. Het talent is aanwezig. Maar ze hebben wel extra hulp nodig. Hulp van een coach, die bijvoorbeeld helpt op de werkplek. Of van een begeleider die meegaat op vakantie of naar zwemles. Hulp in de vorm van geld is daarbij onmisbaar. U kunt uw bijdrage ook overmaken op giro 1122222 t.n.v. National^ Collecte Verstandelijke Gehandicapten in Utrecht. Wilt u praktisch meewerken aan de collec te-organisatie, als collectant, wijk- hoofd, plaatselijk coördinator of rayonleider? Voor nadere informatie kunt u zich wenden tot het alndelijke bureau van de collecte: tel: 030- 2363777. Kijk ook eens op de web site: www.nkgg.nl. Snoeien Een snikhete zomerdag. Wat doet een mens, hij blijft zoveel mogelijk binnen. Plotseling een hoop lawaai. Wat gaat er gebeuren? Een hoog werker is bezig de bomen langs de Kempweg te snoeien. Nu moet dat soms gebeuren, maar als ik kijk naar het stuk dat al gedaan is, slaat de schrik toe. Moeten die bomen zo kaal, vraag je dan. Het antwoord is ja mevrouw, alles wat over de weg hangt moet er vanaf. Een eikenboom waar ik al meer dan 25 jaar tegenaan kijk wordt rigoureus gesnoeid. Ik sta voor het raam en als de snoeier naar mij kijkt kan ik me niet beheersen en wijs naar mijn hoofd. Rats, nog een extra tak lijkt hij te denken. De takken donderen allemaal omlaag in de mooie bloeiende struiken die langs de kant staan, en dan kijk ik in een groot gat. En alsof dat allemaal niet genoeg is komt er nadat het hout is afgevoerd een machine met een groot snoeiblad en in tijd van tien minuten zijn alle bloeiende struiken afgemaaid en blijft: er met deze hitte een soort hooiveldje achter, met rechtop een matras wat tussen de struiken ligt. Waarom is dit nodig? Vooral het snoeien van struiken die in het voorjaar mooi groen worden, gaan bloeien en in de winter hele maal afsterven. De mensen die altijd in de herfst komen om de takken te gebruiken voor stukjes hoeven hier in elk geval niet meer te komen. Ik hoop dat ik volgend jaar weer uit zicht heb op een groene berm, als ik met een warme dag genoodzaakt ben binnen te blijven. Groenvoorziening Venray, hartelijk bedankt. L. Janzing, Venray. Is de speeltuin maatschappelijk failliet of niet? Sinds 1994 is men nu bezig om voor de Venrayse gemeenschap een speeltuin van de grond te krijgen. Wat aanvankelijk een redelijk te overzien traject leek te zijn dreigt, vandaag, te verzanden in maat schappelijke gezapigheid en politie ke desinteresse. Doordat het allemaal zo lang moet duren raakt het nut van een dergelij ke voorziening bij veel Venraynaren 'buiten beeld'. We worden tenslotte allemaal opgeslokt door de proble men van alledag nietwaar? Degene waarvoor, zes jaar terug, de speel tuin nog belangrijk was zit nu met pubers waarvoor heel andere voor zieningen nodig zijn. De gemeente lijke bestuurders werden in de afge lopen jaren op diverse urgente debacles getrakteerd waardoor het belang van een goede speelvoorzie- ning 'uit zicht' dreigt te raken. Het lijkt er intussen steeds meer en meer op dat de Stichting Speeltuin, als gebaar van goede wil, een termijn van drie jaren werd gegund om hun plannen, in samenspraak met de gemeente, te realiseren. Enige weken geleden stond er plotsklaps in de plaatselijke en regionale pers namelijk te lezen dat de gemeente, na goed en degelijk intern beraad ten gemeente (of moeten w,e zeggen stadhuize) een aantal projecten (waaronder de speeltuin) op de lange baan moest schuiven vanwege het ontbreken van voldoende gemeentelijke mankracht. Navraag of deze mededeling klopt en hoe serieus deze berichtgeving genomen moet worden levert niet meer op dan dat men het zelf niet begrijpt en hogelijk verbaasd is dat dit zo in 'de pers' terecht gekomen'is. Aangezien deze miscommunicatie niet snel publiekelijk is rechtgezet zijn de gevolgen niet mis. Ook Venraynaren, oude en toekomstige sponsoren, lezen natuurlijk ook de krant en zullen hierbij hun eigen mening vormen. Voor sommigen een opluchting, voor enkelen een bevestiging en voor velen (hoop ik) een grote teleurstelling. Dus van daar mijn stelling: Is de speeltuin nu maatschappelijk failliet of niet? Ter geruststelling moet men echter weten dat wij, als stichtingsbestuur, nog volop in gesprek zijn met de ambtelijke werkgroep en er heus nota over onze plannen geschreven werd. Alleen moet deze nog in het college besproken worden en dan kunnen we, mogelijk, weer verder of meer van ons laten horen. Indien u behoefte heeft om ons steun te betuigen of te reageren, dan kan dit graag schriftelijk op een van de adressen: Stichting Speeltuin Venray, Nicolaashof 4a, 5801 KS Venray of via e-mail: SpeeltuinVenray@go.to Jan Jegen, Venray Urineren 2 Bij de ingezonden berichten van vorige week las ik een verhaal over urineren, geschreven door dhr. P. Buyssen uit Venray, een van de bewoners van de Schoutenstraatje- Schoolstraat. Allereerst moet ik deze meneer absoluut gelijk geven wat hij schreef over feestcafé De Koets. Volgens hem was het daar elke ker misavond feest, en dat is ook zo! Ten tweede had hij veel last van wildplassers en dus van stankover last, en ja, hoe spijtig dan ook, ik vind dat hij weer gelijk heeft. Al enkele jaren probeer ik aan alle kanten 'mijn gasten' hun behoefte te laten doen. Zo heb ik buiten mijn eigen toiletten in het café ook nog een toiletwagen op mijn eigen bin nenplaats. Bovendien is de toiletwa gen bij de Free Recordshop (samen met Zowyzo) ook door De Koets geplaatst. Maar nu komt het, twee jaar gele den heb ik in overleg met de gemeente besloten om aan het einde van het Schoutenstraatje (splitsing Schoolstraat) op mijn kos ten een toileteiland te plaatsen om het wildplassen tegen te gaan. Maar: enkele bewoners waren daar op tegen! Dus in dit geval geen beschuldigende vinger wijzen naar De Koes of de gemeente, want die bedoelen het goed, maar naar Twan van Bussel De Koets Noodkreet voor de Venrayse jeugd Nog steeds dwalen onze kinderen doelloos op de straten rond. Nog steeds geen behoorlijk onderkomen waar de jeugd elkaar kan ontmoe ten. Hoe lang gaat dit nog duren, deze jarenlange machtsstrijd tussen gemeente en OJC Dingus? Een machtsstrijd die inmiddels al lang niet meer in het belang maar juist ten koste van onze jeugd is! Welke (held) durft dit toe te geven, op te stappen en zin functie over te dragen aan andere, compe tente personen? Aan deze slepende kwestie moet zo snel mogelijk een einde komen, liefst vandaag nog! Deze generatie jongeren zou niet langer genoodzaakt moeten zijn hun heil op straat te zoeken. De straat, waar ze van de ene naar de andere hoek worden verdreven. De vraag waarom de jeugd overlast bezorgd is bijna overbodig. Ook onze jonge ren hebben recht op een fatsoenlijke ontmoetingsruimte M.J. Faessen-van Kessel Historische vergissingen Vergissen is menselijk, zo luidt het gezegde en als dat iemand over komt, is men al gauw geneigd om met de hand over het hart te strijken en de fout vergoelijkend te accepte ren. Het wordt echter allemaal anders als het om de plaatselijke historie gaat, dan zijn 'vergissingen' absoluut uit den boze, zo leert de ervaring. Naast de ingang van Venrays grootste en mooiste monu ment, de Grote Kerk, hangt een ANWB-bord met een bijna onbe grijpelijke tekst en met een kardina le fout. De Venrayse geleerde Henschenius wordt aangeduid als Johannes, terwijl zijn (Latijnse) naam Godefridus luidt. Men heeft zich gehaast de fout te herstellen door er een strookje over heen te plakken met de juiste naam. Gelukkig, deze fout is dus gerepa reerd. Nu nog een ander misser rechtgezet, al zal dat wat moeilijker taan. Het betreft hier een ansicht aart waarop de Grote Kerk is afge beeld. Het is een bijzondere opna me, vanuit een bijzonder standpunt genomen, van onder de boog van de Latijnse School (of zijn we die naam intussen kwijt geraakt?) Staande onder Den Boog staat men recht voor de ingang van het Zuidportaal van de kerk en links daarvan staat in de praktijk de grote toren. Bekijkt u echter deze ansicht kaart eens, die o.a. in een Venrayse boekhandel te koop wordt aangebo den. De toren bevindt zich nu rechts van de kerk, aan de oostkant en dat is toch wel zeer bijzonder. Na een verblijf van eeuwen aan de west kant, is de machtige toren plots ver huisd naar de oostkant. Haast u zich om deze foto aan te schaffen, geach te lezer, want de opname is uniek. Verkrijgbaar bij een bekende Venrayse boekhandel in de Grotestraat. Twan van Els Noot van de redactie. De kaart is een uitgave van een grote landelijke uitgever en is reeds enige jaren te koop. Binnenkort zal de uitgever van deze krant met een nieuwe serie ansichtkaarten komen, zonder histo rische vergissingen. De Stichting Mariakapel Holthees ontvangt van het VSB Fonds een subsidie van maximaal 3000 gulden voor de inrichtings kosten van de kapel. De kapel is een ruimte die onder andere ter beschikking wordt gesteld voor concerten, exposities, conferenties en lezingen. In 1999 is het gebouw, dat tot 1995 als kerk heeft gediend, door het bisdom overgedragen aan de stichting, waardoor er in de kapel geen ker kelijke activiteiten meer mogen worden gehouden. Het gebouw is een rijksmonument dat dateert uit 1464. De kapel is in het najaar van 1999 en in het voor jaar van 2000 geheel gerestaureerd, met behulp van de rijksmonumen- tendienst en de gemeente Boxmeer. Door in het gebouw diverse sociale en culturele activiteiten te houden, wil de stichting de kapel behouden voor het dorp en de wijde omge ving. De stichting heeft dringend behoefte aan materialen die regel matig bij culturele activiteiten nodig zijn, zoals een demontabele exposi- tiewand, sokkels voor het exposeren van beeldhouwwerk, een elektroni sche piano en een moderne geluids installatie. De totale aanschafkosten van de materialen bedragen volgens de stichting 24.445 gulden. De stichting Mariakapel kan deze financiële last op dit moment niet De Protestantse Kerkengemeen- schap Venray viert dit jaar het feit dat zij als federatie 25 jaar bestaat. De federatie was destijds een samenvoeging van twee prote stantse kerken: gereformeerd en Nederlands hervormd. Op zondag 2 september wordt in Het Zonnelied (Kiosk 6) een feeste lijke viering op touw gezet, die om 10.00 uur begint. Tijdens de dienst worden Tiny Kengen, Hermie van Helsdingen en Agnes Boven beves tigd als nieuwe ambtsdragers. Tiny Kengen gaat de functie van voorzitster van de ambtsgroep Jeugd vervullen. Hermie van Helsdingen wordt de nieuwe voor zitster van de kerkenraad en Agnes van Boven gaat de leegkomende plaats van Hermie van Helsdingen innemen in de ambtsgroep Pastoraat. Zij wordt dus wijkcoör dinator van wijk 6 (Horst, America, Melderslo en Meterik). Aan de .feestelijke dienst werken verschillende gemeenteleden mee. Het thema is 'Uit velen één'. Voordat de jonge kinderen naar de kindemevendienst gaan, wordt er een verhaal verteld voor kinderen van alle leeftijden. "Omdat we deze startzondag ook ons jubileum vie ren, zijn er na de dienst ook ver schillende activiteiten op touw gezet. Veel ex-gemeenteleden heb ben aangegeven deze feestelijke dag met ons mee te willen vieren. Na afloop van de dienst kunnen de bezoekers samen een kopje koffie drinken en even bijpraten. Ook is er een puzzel tocht georganiseerd en wordt er voor soep en broodjes gezorgd", zegt ds. Lex Boot, sinds een jaar predikant van de kerkenge- meenschap. Volgens Boot is het aantal kerk gangers groeiende. "De gemeente mag zich verheugen in veel dyna miek. Er is veel jeugd- en jongeren werk en er zijn allerlei studieavon den en gespreksgroepen naast de zondagse vieringen." Ongeveer 350 Venrayse huishou dens zijn lid. "Dat betekent onge veer 600 leden. Daarvan komen schat ik 400 mensen regelmatig in de kerk, waarvan 200 heel trouw. De zondagse vieringen trekken wekelijks ongeveer 100 mensen. Soms 120, soms 80. Zomers komen er veel vakantiegasten uit heel Nederland op de diensten af." Ook in 2001 zal de bijenwacht paraat zijn om zich te ontfermen over bijenzwermen. Vrijhangende bijenzwermen en hommelnestjes in b.v. nestkastjes, worden gratis weg gehaald. Bij overlast van wespen(nesten), hommels en bijen in b.v. spouwmu ren of onder daken e.d. dient u zich, i.v.m. de nieuwe wet op het gebruik van bestrijdingsmiddelen, te richten tot een erkend bestrijdingsbedrijf. Beschikbaar zijn: voor Venray: Ad van Meurs, tel. 512537, Leunen: Jan Weys, tel. 585806 en voor Ysselsteyn: Piet Michels, tel. 0493- 529511. IJssalon Pr. Bemhardstraat 30a smaak van de week (31 aug. t.m. 6 sept.) PASSIE

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7