Bescheidenheid siert de mens' PEEL EN MAAS Een schrijfwedstrijd voor amateurs "Dansen is mijn lust en mijn leven" Open Monumentendag in Mariakapel Holthees Veltumse Dagen Brandweer wedstrijden bij Xerox Jpen dag Kunsten centrum Jerusalem Bedevaart naar Oostrum Bedreiging met mes Gouden bruidspaar Gerrit en Tonny Vermeulen DONDERDAG 30 AUGUSTUS 2001 - NR. 35 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG en/ng >o I rjt en Tonny Vermeulen- nen uit Oostrum zijn op er%g 1 september 50 jaar basuffd. De hoogste tijd voor snöerhaaltje in weekblad Peel bej, gas, vonden hun kinderen. adden het opgaveformulier e gemeente Venray al inge- voordat wij tegen konden iclen. De boeven. Gerrit en ere4den er namelijk niet zo ,m in de schijnwerper te Bescheidenheid siert de vindt Tonny. "Maak er Cen klein stukje van." Icompromis is snel gevon- !en klein redactioneel stukje jn mooie foto, zodat iedereen [tan zien dat Gerrit (82) en (70) na vijftig jaar huwelijk eeds erg gelukkig zijn met Voordat de fotograaf zijn r kan maken, loopt Tonny ren snel naar de spiegel om te of haar kapsel wel goed zit. ote hilariteit van Gerrit. "We uder geworden maar dat is veranderd. Tja, vrouwen..." LEVENSLOOP levensloop in een notedop: zag het levenslicht in ichte sum en Tonny in Overloon. belar hun zes(^e levensjaar ver min ze met het hele gezin, naar Oostrum en Tonny naar n me hees. "We komen allebei uit 3eN oerengezin", vertelt Gerrit. 2 Tonny thuis waren ze met kinderen en ik was de jong- jn vijf kinderen. Tot mijn heb ik altijd op de boerderij iijn vader gewerkt." liefdesverhaal van het echt begin! eigenlijk op het feest in Sevenum, waar de steelse blikken elkaar kruis- [n Sevenum raakten we met raan de praat en van het één i het ander. Je weet wel hoe jat", zegt Tonny geheimzin- 'Ondanks het feit dat Gerrit ukje ouder is, viel ik als een ioor hem." liefdheid, bruiloft, kinderen rhuizingen passeren tijdens iterview onder andere de revue. Meer dan vijftig jaar deelt het gouden bruidspaar nu al lief en ook leed met elkaar. Hun huwelijk is namelijk niet altijd rozegeur en maneschijn geweest. Ook Tonny en Gerrit kenden zo hun donkere momenten; vooral het overlijden van een dochter en een kleinkind heeft het gezin Vermeulen erg pijn gedaan. Maar de mooie momenten overheersen, vindt Gerrit. "Wij zijn erg trots op onze dochters, hun man nen en onze zeven kleindochters. Gelukkig komen ze nog regelmatig bij ons over de vloer." GEHEIM En zij bij hen, want de kwieke Tonny beschikt over een rijbewijs en tuft bijna dagelijks vrolijk door de regio om een bezoekje aan fami- Gerrit en Tonny Vermeulen zijn op zaterdag 1 september 50 jaar getrouwd. lie en/of bekenden te brengen. "Ik' kan gewoon erg moeilijk stilzitten", grinnikt Tonny, "Gerrit is een stuk rustiger dan ik. Misschien is dat wel het geheim achter ons huwelijk." Muziek was en is dé grootste hobby van Gerrit. Zo was hij vijftien jaar lid van Koninklijke Harmonie Euterpe in Venray en 53 jaar van de Oostrumse harmonie Sub Matris Tutela. "Ik ben eigenlijk al zeventig jaar muzikant. Nu ben ik nog regel matig van de partij bij optredens van het Seniorenorkest Venray." Fietsen, handwerken, kaarten maken en tuinieren zijn de grootste hobby's van Tonny. "Nee, vervelen doen wij ons niet. Gerrit leest graag en samen gaan we regelmatig bij familie op bezoek. De vrije uurtjes die we hebben weten we gelukkig nog altijd goed in te vullen." Gerrit werkte liefst 24 jaar bij de boerenbond in Oostrum en ruim tien jaar bij de plantsoenendienst van de gemeente Venray. Tonny stak onder andere negentien jaar lang de han den uit de mouwen bij de zusters van St. Jozef. "Maar dat is al jaren geleden. Ik zei laatst nog tegen Gerrit dat ik me onze huwelijksdag nog zo goed kon herinneren. En de geboorte van onze kinderen en kleinkinderen. Waar blijft de tijd? Ja, de jaren zijn ontzettend snel voorbij gegaan." aszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.n.j Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 luwkullenweg 11Ysselsteyn www.directgazon.nl nstencentrum Jerusalem in ay houdt op zondag 9 septem- aar open dag. Op deze dag kun- elangstellenden kennis nemen het omvangrijke aanbod van lencentrum Jerusalem. In de rs zullen demonstraties te zien /6lfan lessen schilderen en teke- in lessen in driedimensionale vormen. De leerlingen van de school zullen laten zien wat er in de lessen gebeurt en korte mstraties geven terwijl de ekschool een volledig pro- ma presenteert waarbij prak- alle instrumenten waarin les 'en wordt op muziekschool aan omen. In de mooie aula zijn er dens van ensembles van de ekschool en van de kinderen het Instrumentaal [bereidend Muziekonderwijs, n is een open podium, waar de -Jing Lichte Muziek swingende Jpers zal spelen. Kom en geniet O het genot van een drankje. Er Jiolop informatie te verkrijgen de diverse cursussen en lessen, r kan, indien gewenst, overleg m met één of meerdere docen- ofmen kan gewoon een con- ptie komen nuttigen. De open is ook zeer geschikt om het itig gerenoveerde gebouw aan euvelstraat 4 eens van binnen te jken. De schitterende ateliers, rfecte dansstudio, de goed toe- Hste leskamers en een zeer fraaie ■De open dag begint om 12.00 ■n eindigt om 16.00 uur en is samenwerking tussen Jpschool, Muziekschool en Academie. De toegang is gra- «enniskens i s t a I I a t i e rwarming elektra ntilatie sanitair 'conditioning te Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum W78-532441fax 0478-532645 jü!' Jenniskensinstallatie@Jewa.nl De Mariakapel in Holthees opent op zondag 9 september, tij dens de Nationale Monumentendag in Nederland, haar deuren voor iedereen die dit monument wil zien. Van 10.00 uur tot 17.00 uur is de kapel op die dag open. Om 11.00, 13.00 en 15.00 uur is er een rondleiding door de kapel en wordt er uitvoe rig informatie verstrekt over de geschiedenis en de bijzonderhe den die in de kapel bewaard zijn gebleven. De hele dag zal glazenier Wilmy Peeters met haar partner Hans Dekkers een demonstratie verzor gen in het maken van glas-in-lood- ramen. Ook zal er enig werk van haar die dag te zien zijn in de kapel. De kunstenares Wilmy Peeters heeft een aantal bijzonder fraaie glas-in- lood-ramen vervaardigd. Zo heeft ze de ramen gemaakt van de Sint Anthoniuskerk in Venlo, twaalf grote ramen, ieder raam laat een apostel zien met een van de twaalf artikelen van het geloof. Ook het glas-in-lood-plafond bij meubelzaak Berden aan de woonboulevard in Venlo, voorstellend de zeven deug den, een raam van maar liefst 8,5 bij 9,5 meter, is van haar hand. Wilmy Peeters is gefascineerd door glas, is gefascineerd door wat glas met licht doet, door wat licht met glas doet. Ze voelt zich uitgedaagd om in haar werk de grootst mogelijke intensi teit in kleur en vorm te bereiken. De Mariakapel is er trots op, dat zij deze kleurrijke kunstenares bereid heeft gevonden tijdens de open monumentendag deze demonstratie van artisticiteit en technische vaar digheid met betrekking tot het ver vaardigen van glas-in-lood te ver zorgen. Het thema dit jaar van de Open Monumentendag is Huis en Haard. De kapel is door de eeuwen heen een huis geweest voor velen, veel is er in dit gebouw beleefd. Een demonstratie glas-in-lood sluit goed aan bij dit thema. Deze eeuwenoude kunstvorm heeft menig kerk en huis van een geheel eigen sfeer voorzien, waardoor mensen concreet hebben kunnen ervaren dat "eigen haard goud waard' is. Dat glas-in-lood geen oude geschiedenis is, maar ook in deze moderne tijd belangrijk kan bijdragen aan het creëren van een geheel eigen sfeer in een gebouw, kan deze demonstratie iedereen dui delijk maken. Voor iedereen, die er op deze zondag even uit wil gaan, is deze demonstratie in de bijzonder fraaie Mariakapel een absolute aan rader. Voor meer informatie kan ook de website van de Mariakapel geraadpleegd worden: www.mariakapel.nl. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Traditiegetrouw trekt op zondag 9 september weer een groep Venraynaren op bedevaart naar Oostrum. Daar wordt om 10.30 uur de heilige mis opgedragen ter ere van Onze LieVe Vrouw van Oostrum. Haar feest, Maria Geboorte, valt op 8 september. De hoogmis van 9.30 uur in de Grote Kerk vervalt. De bedevaartgangers, onder wie veel leden van St.Caecila, het dames- en herenkoor van de Grote Kerk, vertrekken om 9.30 uur te voet naar het naburige Maria- bedevaartsoord. Ongetwijfeld zullen sommigen per fiets of per auto aan de bedevaart willen deelnemen. Iedereen is van harte welkom. Na afloop van de mis is er koffie in het bowlingcentrum in Oostrum. geïsoleerd aluminium en kunbtbtof Tel: 0478-571 481 In het weekend van l en 2 sep tember organiseert de wijkvereni- ging Veltum, alweer voor de zesde keer in successie haar wijkfeest Veltumse Dagen. Het programma kent een vergelijkbare opzet als in voorgaande jaren en biedt derhalve weer tal van sportieve en ontspan nende activiteiten voor jong en oud. Het aantal deelnemers dat zich inge schreven heeft voor de diverse onderdelen is daarbij nu groter dan ooit. Zoals gebruikelijk vinden alle activiteiten plaats in en voor de feesttent op het speelterrein aan de Pettenmakerstraat in Veltum en zijn deze, met uitzondering van zater dagavond, allemaal gratis toeganke lijk- De festiviteiten starten op zater dag met een grote jeugdmiddag, waarbij liefst 125 kinderen het tegen elkaar gaan opnemen in en attractie ve jeugzeskamp. Niemand hoeft vervolgens de belangrijke wedstrijd Ierland-Nederland te missen, want deze kan live gevolgd worden op een grootbeeldscherm in de feest tent. Direct na afloop van dezé voet balwedstrijd start de play backshow voor de jeugd tot en met 13 jaar. De presentatie is daarbij weer in goede handen van Benny Buisman, die zich daarbij geassisteerd weet door enkele bekende Venraynaren in de vakjury. Tijdens de pauze van de playbackshow wordt de uitslag van de jeugdzeskamp bekend gemaakt. Vervolgens wordt de tent vrijge maakt voor een sixties-avond, waar bij de live-muziek verzorgd wordt door the Sparks. Deze avond is bedoeld voor alle liefhebbers vanaf 16 jaar. De entree bedraagt daarbij vijf gulden. Op zondagochtend starten de fes tiviteiten om 11.00 uur, waarbij de jeugd onder meer kan deelnemen aan het welbekende tobbedansen. Eveneens start dan de hobbymarkt (inclusief enkele oude ambachten) en een rommelmarkt speciaal voor de kinderen. Om 12.00 uur start dan de 'grote zeskamp', waarvoor dit jaar liefst veertien buurt- en vrien denteams met 125 deelnemers ingeschreven hebben. Uiteraard biedt deze zeskamp, met diverse waterspellen weer volop kijkplezier. Rondom het spor tieve gebeuren is verder van alles te doen voor de jeugd, zoals het spij kerbroekhangen, de minitrein, een individueel spelcircuit, schminken en haarvlechten. Verder wordt er natuurlijk goed gezorgd voor de inwendige mens in en rond de feest tent. Na afloop van de zeskamp volgt van 17.00-19.30 uur een gezellige nazit in de feesttent, waar bij om 18.30 uur de diverse prijsuit reikingen zullen plaatsvinden van de zondagactiviteiten. Amateurschrijvers kunnen tot eind september mee doen aan de Venrayse schrijfwedstrijd, geor ganiseerd door het Literair Café Venray-regio. Dat houdt dit jaar slechts één wedstrijd in: de jaar lijkse, inmiddels negende wed strijd om De Raadselige Roos. De geplande en aangekondigde landelijke themawedstrijd Hoe raad- selig de geest over psychiatrie is tot volgend jaar uitgesteld en wordt onderdeel van de (kunstmanifesta tie De Waan vanwege honderd jaar psychiatrie in Venray. Voor de 'Venrayse roos' kunnen schrijvers en dichters uit Zuid- Nederland en Belgisch-Limburg over een onderwerp naar eigen keuze een gedicht en/of verhaal insturen. Dankzij financiële steun van sponsor ING Bank is de bron zen trofee 'De Raadselige Roos' weer inzet van deze jaarlijkse wed strijd. In de categorie poëzie is tevens een publieksprijs, de 'Bij prijs', te winnen. De wedstrijd om de Raadselige Roos is bedoeld voor schrijvers, die afkomstig (geboortig of woonachtig) zijn uit Limburg, Brabant, Gelderland beneden de Waal, Zeeland en Belgisch Limburg. Van deelnemers (mini maal achttien jaar) wordt vijftien gulden inschrijfgeld verlangd. Alle deelnemers ontvangen een boekje, waarin het bekroonde werk van de prijswinnaars en een verdere selee-. tie uit de inzendingen wordt gebun deld. Publicatie vindt ook plaats op internet. Om in aanmerking te komen voor de Venrayse literatuurprijzen dienen gedichten in vijftienvoud en verha len in zesvoud, tevens liefst op flop py voor 1 oktober ingezonden te worden naar secretariaat 'De Raadselige Roos', Isabellahof 25, 5801 LD Venray. De verhalen en gedichten moeten in goed Nederlands zijn geschreven, origineel zijn en niet eerder gepubli ceerd. Iedere deelnemer mag slechts met één inzending per categorie meedingen. Uiteraard met opgave van naam, (email)adres en tel., geboorteplaats en geboortedatum. De jury's krijgen de inzendingen overigens naamloos onder ogen. Op verzoek worden inzendingen onder pseudoniem gepubliceerd. De win naars worden bekend gemaakt op zondag 13 januari 2002. Dan wordt ook de bundel 'Raadselige Roos 2001gepresenteerd. Het reglement van de Venrayse schrijfwedstrijd wordt toegestuurd bij opgave van naam en adres via fax 0478 - 583985, e-mail: pt.reiniers@worl- donline.nl of post (liefst met gefran keerde retourenvelop). Voor regle ment en Verdere informatie kan men ook op internet: www.literair-cafe- venray.nl terecht. Wilma Keyzers over tien jaar Dizzy Jazzdance Met een open dag op zondag 2 september viert Wilma Keyzers het tienjarig bestaan van haar dansgroep Dizzy Jazzdance. Tussen 10.30 en 15.00 uur zijn alle leden, oud-leden en introducees van harte welkom in de danszaal van Focus aan het Groene- woltsepad in Venray. Eind augustus 1991 zag Dizzy Jazzdance het levenslicht in Venray. De nieuwe dansgroep werd gevormd door vijftien oud-turnsters van gymnastiekvereniging St. Christoffel. Wilma Keyzers, toen met haar 24 jaar de oudste van het stel, weet zich de bliksemstart nog Dansen bepaalt voor een groot deel het leven van Wilma Keyzers te herinneren als de dag van giste ren. "Circus Mök in februari 1992 werd onze eerste grote voorstelling. In twee maanden tijd hebben we heel enthousiast, iedere vrije minuut die we hadden, de danspasjes in elkaar gezet." Het publiek van Circus Mök droeg de nieuwste Venrayse aanwinst meteen op han den. Dizzy Jazzdance prijkt dan ook nu nog ieder jaar op de kalender van deze show voor en door lokale artie sten. De nu 34-jarige danslerares zag in Eenmaal per jaar verandert de naam van Xerox Venray in Renkhuizen. Dit jaar gebeurt dit op zaterdag 8 september. De bedrijfs brandweer van Xerox Venray houdt dan voor de 28-ste maal haar bedrijfsbrandweerwedstrijd voor bedrijven. Acht ploegen uit de pro vincies Brabant en Limburg zullen deze dag, op het bedrijfsterrein van Xerox aan de Maasheseweg, hun uiterste best doen om Renkhuizen uit de brand te helpen. Als wedstrijd De politie heeft dinsdag een 34- jarige man uit Venray aangehouden, nadat hij in de Bazuinstraat een 24- jarige man met een mes had bedreigd. Deze man had commen taar gegeven op zijn gevaarlijke rij gedrag. Dit schoot in het verkeerde keelgat, waarop de man een mes liet zien, zonder uit de auto te stappen. Na de bedreiging ging de man er in zijn auto vandoor. Later die dag meldde de verdachte zich bij het politiebureau in Venray. De politie heeft het mes in beslag genomen en proces-verbaal opgemaakt. wordt er een situatie gecreëerd waarbij hulpverlening van onder andere de brandweer noodzakelijk is. Aangezien een deel van de cala miteit buiten plaatsvindt kunnen de bezoekers van dichtbij meemaken hoe een professionele hulpverlening functioneert. De deelnemende ploe gen zijn in startvolgorde; Philips Lighting uit Weert, Facilities Wetering uit Weert, Heymans IBC Bouwgroep uit Best, Ned Car uit Sittard, Cehave uit Veghel, Heineken Ned. BV uit Den Bosch, Bavaria NV uit Lieshout en de Techn. Universiteit uit Eindhoven. De eerste ploeg zal om 08.00 uur starten, de laatste om 16.00 uur. Personeel en belangstellenden zijn deze dag van harte welkom, om de verrichtingen van de brandweer korpsen te volgen. Om 18.00 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden. De heer M. Frielinck zal namens de directie van Xerox Venray de prijzen uitreiken aan de deelnemen de ploegen. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws korte tijd de dansgroep groeien, maar kende ook van tijd tot tijd twij fels. "Als iemand afviel vroeg ik me af of ik het wel goed deed. Of ik met Dizzy Jazzdance zou overleven, genoeg kinderen op de les zou hou den. Daar zat ik echt mee" Overleven deed ze, meer dan dat. In tien jaar tijd steeg het ledenaantal van Dizzy Jazzdance naar meer dan 500. Door optredens op de Koninginnemarkt, Circus Mök en andere evenementen, maar vooral door mond-op-mond reclame, werd Dizzy Jazzdance een gevestigde naam in Venray. De leerlingen zijn nu onderverdeeld over de groepen kleuters (kleuterdans vanaf 4 jaar, bewegen op muziek), kinderjazz (kinderen in het basisonderwijs die worden voorbereid op jazzdans) en jazzdance (kinderen vanaf de brug klas die kennis maken met de meest uiteenlopende dansmogelijkheden). EIGEN PUBLIEK Dizzy Jazzdance betekent voor Wilma Keyzers, die de docenten dansopleiding in Eindhoven volgde, inmiddels meer dan het in elkaar zetten van danspasjes. Zij kan er haar hele creativiteit in leggen. "Dat is ook altijd de motivatie geweest om door te gaan. Ik kan alle energie en creativiteit kwijt. Muziek zoe ken, dansjes maken, thema's verzin nen, de choreografie, ik kan me er helemaal in uitleven." In haar omge ving kreeg ze al vaker de vraag voorgeschoteld of er in de danswe- reld niet meer te koop is dan Dizzy Jazzdance. De sympathieke Venrayse danslerares zit echter niet te wachten op nationale of interna tionale erkenning. "Er zijn groepen en dansleraren die 10.000 beter zijn. Ik werk het liefst in de eigen, ver trouwde omgeving. Voor eigen publiek. Niets is mooier dan reacties te krijgen van familie of vrienden. En het opbouwen van een emotione le band met de kinderen die je vanaf kleins af aan ziet opgroeien. Dat geeft zoveel voldoening. Die band hoopt ze ook komende zondag weer aan te treffen tijdens de viering van het tienjarig jubi leum. Een feest zondeF> al teveel poespas. "Ik hoop dat het gezellig wordt. Er zijn enkele workshops, de mogelijkheid om oude foto's en videobeelden te bekijken, om actief mee te doen, er zijn standjes met kleding en er staat een hapje en een drankje klaar."

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13