'Tk voel me hier thuis" HALT-straffen voor spijbelende scholieren Venray komt met dagtarief voor parkeren Deining rondom luchtballonfestival Trouwambtenaar voltrekt 400ste huwelijk \junhoek Ergernis over bemoeienis emeente met rolluiken Toch ispraak over projecten Bromfiets- controle Gewond Dodelijke ongeval 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Lokale televisie in beeld ;EL EM MAAS donderdag 23 augustus 2001 - Pagina 5 »aul Janssen van het gelijkna- ge danscentrum in Venray is )S op de organisatie van het ernationale luchtballonfestival Venray komend weekend, nder te overleggen met Janssen 5ft het bedrijf European jloon Company dit driedaagse mentent georganiseerd, anssen houdt komende zondag or de vierde keer op de laatste van augustus het evenement ;nray de lucht in'. Vanaf het 'sveld bij de Grote Kerk stijgen rlijks enkele ballonnen op. De deelnemers aan deze ballonvluchten dragen bij aan de restauratie van de Grote Kerk. "Een ballonvaart kost 325 gulden waarvan 25 gulden rechtstreeks gaat naar het restaura tiefonds. Nu komend weekend ook het internationale ballonfestival plaatsvindt, is er verwarring ont staan bij de mensen. Vooral ook omdat de vluchten tijdens dit evene ment een stuk duurder zijn." De deelnemers aan de bal lonv lucht van European Balloon Company betalen 350 gulden, exclusief 19% btw. Ton Kurvers van dit bedrijf is volgens Paul Janssen dan ook de kwade genius. "Kurvers heeft van de gemeente opdracht gekregen om in goed overleg met ons zijn evene ment te organiseren. Vooral ook omdat onze ballonvluchten al enke le jaren op de laatste zondag van augustus plaatsvinden." Janssen zegt één keer overleg te hebben gehad met Kurvers. Het bleef bij die ene poging om samen te werken met European Balloon Company. "Niet netjes", zegt Janssen, "Een heel kwalijke zaak en heel vervelend voor de mensen die met een ballon- vlucht mee willen. Die .snappen er niks meer van." Janssen zegt een hoop werk pro deo te doen en er geen cent belang bij te hebben. In tegenstelling tot Kurvers. De initia tiefnemer van het ballonfestival begrijpt de commotie niet zo goed: "Ik heb Ballonmedium, de organisa tie waarmee Janssen ieder jaar in zee gaat, een samenwerking voorge steld. .Om beide evenementen in elkaar te schuiven. Vervolgens heb ik niets meer vernomen en zijn we alleen verder gegaan met de organi satie van het ballonfestival." ^'De Hoveniers HOV0NIEI w voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud l" "H, Venray 0478-571800 ?Het heeft me uitermate gestoord, n ik terugkwam van vakantie en verhaal over de rolluiken in inciscanerpark las. Zo kunnen we met onze burgers omgaan. Kan ambtelijke organisatie zich niet zighouden met zaken die daad- rkelijk van belang zijn?", vroeg in Oosterbeek (VVD) zich af in commissie Stedelijke twikkeling. Zoals bekend werden' maand geleden drie bewoners de Mgr. Verrietstraat onaange- im verrast door een dreigende ef van de gemeente. Daarin wer- zij dringend verzocht de rollui- die al in februari zijn aange- icht, zo spoedig mogelijk te wijderen. De bewoners waren er t van op de hoogte dat zij hier- Dreen bouwvergunning moesten ivragen. De welstandcommissie iliste in april dat de rolluiken niet idén worden toegestaan, rgemeester Waals verklaarde dat druk op de lokale overheden om :nger te handhaven alsmaar toe- !mt, "En daarmee strijkje burgers en de haren in. In dit geval was ze brief wettechnisch gezien echt. Het was zeker geen wille- ir. Alleen moet de vraag gesteld rden of we ons niet moeten con- iteren op andere zaken. We moe eens praten over wat majeur of leur is. Want dat wordt bepaald or de politieke aansturing", aldus als die meldde dat er binnenkort Handhavingsnota verschijnt. Op aandringen van de meeste cties krijgt de politiek toch ipraak over de lijst van projecten :de gemeente gaat schrappen. Het llege en managementteam hebben lijst opgesteld van 55 projecten komend jaar niet meer worden gevoerd vanwege personeelsge- 'onder de gemeenteraad hierbij te rekken. Onder druk van de poli- k stelde burgemeester Waals voor lijst te bespreken tegelijkertijd it de behandeling van de begro- g 2002 in oktober. Maar dat von- n de fractievoorzitters woensdag de commissie Algemene Zaken te at De lijst wordt nu in de raads- rgadering van september op de enda geplaatst. ij een bromfietscontrole op de itionsweg in Venray heeft de ütie afgelopen maandag vijftien keuringen uitgeschreven. Negen Jmfietsers zijn bekeurd omdat ze 'een opgevoerde bromfiets reden, ïrder zijn vier bromfietsers keurd voor het niet hebben van n geldig bromfietscertificaat, een amfietser voor het rijden zonder rzekeringsplaat en een bromfiet- r voor het rijden zonder helm. lij een verkeersongeval op de 'dsingel in Venray is een 49-jari- vrouw uit Venray lichtgewond jaakt toen zij op haar fiets aange- den werd door een 30-jarige auto- ooilist uit Horst. De vrouw had n kneuzing aan haar staartbeen en ar enkel. Toen de politie ter plaat- wam, leek de automobilist onder v'oed. Hij verklaarde een heroïne- Jslaving te hebben en medicijnen gebruiken. De automobilist bleek en geldig rijbewijs te hebben en auto bleek al vier jaar niet meer Z1jn gekeurd. De politie nam de an mee naar het politiebureau, 'ar hij weigerde een bloedproef te ""-"in. Tegen de man is proces- opgemaakt. De auto is in s'ag genomen. Burgemeester Waals na tien jaar nog niet uitgekeken op Venray Op zaterdag 1 september 2001 is het precies tien jaar geleden dat Jos Waals burgemeester werd van Venray. Als het aan hem ligt gaat dat moment ongemerkt voorbij. "Het is geen verdienste om tien jaar burgemeester van Venray te zijp. En ik houd er niet van in het middelpunt te staan." Hij moest er dan ook een paar dagen over nadenken of hij wel een interview wilde. Uiteindelijk stemde hij toch toe. In 2003 heeft hij er twaalf jaar in Venray opzitten en loopt zijn twee de termijn af. Waals loopt dan tegen de zestig maar hij is, zo zegt hij zelf, geen mens om in de vut of met ver vroegd pensioen te gaan. "Ik werk hier met veel plezier en voel me thuis in raad, college en ambtena renkorps. Als de verhoudingen goed blijven wil ik in Venray blijven. Ik heb de ambitie voor een nieuwe her benoeming. Voor de volle termijn van zes jaar", zegt de 57-jarige Waals overtuigend. Hij voegt er direct aan toe dat hij dat niet alleen voor het zeggen heeft. 'Tk kan het slechts aangeven dat ik wil door gaan. Uiteindelijk oordelen de gemeenteraad, de Commissaris der Koningin en de minister van Binnenlandse Zaken daarover." Automatisch komt het gesprek op de ziekte van zijn echtgenote. Dat is een van de redenen dat hij Venray als eindstation van zijn loopbaan ziet. Drie jaar geleden werden bij zijn vrouw uitzaaiingen van borst kanker geconstateerd. In januari 1999 kreeg het gezin een harde klap te verwerken. "Bij het Integraal Kankercentrum Zuid in Nijmegen kregen we te horen dat ze niet meer te behandelen was. We zijn toen voor een second opinion naar het Nederlands Kanker Instituut/Antony van Leeuwenhoek ziekenhuis in Amsterdam gegaan. Daar bleek ze in aanmerking te kun nen komen voor nieuwe, experi mentele behandelingen. Daar heb ben we ja tegen gezegd. Die zijn heel intensief maar die hebben haar niet kunnen genezen. Ze hebben wel het leven verlengd en daar zijn we blij om. Iedere drie, vier weken gaat ze voor behandeling naar Amsterdam. Nee, ik ga niet altijd zelf mee. Dan gaat ze met een goede vriendin. Het is een heel ingrijpend proces. Het drukt zwaar op je gezin en je relaties. Ik doe vrij veel in het huishouden, hoewel we ook hulp hebben. Want de tent moet draaien de blijven. Het is voor ons gezin en onze vrienden een hele toer om er goed mee om te gaan. Er verandert wel wat in je toekomstbeeld. Daar hebben we veel over gesproken. Ook met mensen die er eerder mee te maken hebben gehad. Het duurt nu al driejaar en ik hoop dat het nog drie of liever nog zes jaar zo door gaat. We hebben voor elkaar geko zen en willen zo lang mogelijk, tot het allerlaatste moment, bij elkaar blijven", zegt Waals die op 31 augustus zijn 27-jarige huwelijks dag viert. "Zij heeft mij twintig jaar gevolgd van Groningen naar Kampen, naar Nootdorp en naar Venray. Nu zijn de rollen omge draaid en bepaalt zij waar we wonen. Haar moeder woont in Nijmegen en zij wil niet meer weg uit Venray'. Nee, ik ben niet naar Venray gekomen met het idee hier mijn pensioen te halen. Ik heb best de ambitie gehad om wat anders te gaan doen" AMBITIENIVEAU Middenin de zomer van 1991 werd wereldkundig dat Jos Waals de nieuwe burgemeester van Venray werd. Harry Defesche besloot om de Waals: "Venray en Waals hebben aan elkaar moeten wennen. gemeente na vijftien jaar te verlaten en op 60-jarige leeftijd van de vut gebruik te maken. Het jonge gezin Waals streek van uit Nootdorp, onder de rook van Den Haag, in Venray neer. De drie zoons zijn inmiddels volwassen. Roel (24) heeft een baan in Helmond in de commerciële sector. "Hij woont zelfstandig en heeft een Venray se vriendin. Hij heeft het hier goed naar zijn zin." De tweede zoon Bart (22) studeert in Amsterdam logistiek en technische vervoers kunde. Thijs (19) doet de middelba re hotelschool. "De kroegtijgers kennen hem als kok of barman bij de Heeren van Aemstel. Ze hebben alle drie in Venray een gelukkige groei naar volwassenheid gehad. Ze doen veel aan sport en hebben een intensief sociaal leven." Jos Waals, geboren in Dreumel, was voordat hij naar Venray kwam tien jaar burgemeester in Nootdorp. Een Zuid-Hollandse gemeente van 7200 inwoners. "De gemeenteraad was er vooral gericht op behoud van de agrarische functies: glastuin bouw en veeteelt. Het beleid was beheersing terwijl omliggende gro tere gemeenten als Den Haag, Zoetermeer en Rotterdam groeiden als kool. Het was voor mij twee dagen werk in de week. Ik had alle ruimte voor nevenfuncties. Ik zat in het bestuur van NOS, was secretaris van de consumentenbond, presi- dent-commisaris van het regionaal nutsbedrijf en had zitting in de cen trale raad voor milieuhygiëne. Maar alleen beherend besturen vond ik te beperkt. Ik heb naar een aantal gemeenten gesolliciteerd. Ik was op zoek naar groeiend ambitieniveau en dat vond ik in Venray." RESPECT Tien jaar geleden was de financië le situatie in Venray slecht. De gemeente stond op het punt om onder curatele van het Rijk, de arti kel 12 status, geplaatst te worden. "Wat mij vooral opviel was dat er bestuurlijk zo weinig zelfvertrou wen was. Dat had een flinke deuk opgelopen. Ik heb er veel energie ingestoken om het vertrouwen en geloof in eigen kunnen op te vijze len. En om de geloofwaardigheid van de overheid bij allerlei partners in en buiten Venray te versterken. Om te laten zien dat wat je politiek wilt ook te realiseren is en gereali seerd wordt." De Buck-nota ver scheen waarin stond dat Venray vooral moest groeien om uit de pro blemen te komen. Terugkijkend stelt Waals vast dat het beleid geslaagd is. Er kwam veel nieuwe industrie, werkgelegenheid en woonwijken waar het goed toeven is. Hij zegt respect te hebben voor zijn voorganger Defesche die een gemoedelijke burgervader was. "Vooral omdat hij de politieke moed had om stelling te nemen in het debat over de kruisraketten die mogelijk op vliegbasis De Peel zou den komen. Het was toen een heel andere tijd. Defesche heeft de ont kerkelijking en de omslag van een zorgende naar een faciliterende overheid meegemaakt. Aan het einde van zijn periode ontstond er een nieuwe ambitieniveau. Dat vroeg om een eigen vorm van lokaal bestuur die riep om mensen met andere vaardigheden." PERSOONLIJKE DRAMA'S Vooral in de beginperiode botste Waals regelmatig met zijn omge ving. De nieuwe burgemeester nam geen blad voor de mond en hij werd wel eens betiteld 'als de olifant door de poseleinkast'. "Het zit niet in mijn aard en karakter om dingen niet te zeggen. Ik ben serieus en actief met mijn vak bezig. Ik ben graag duidelijk en helder en zoek in het debat de scherpte op. Dat heeft inderdaad tot irritaties geleid. Nee, ik ben niet echt veranderd. Het is meer een gewenningsproces van beide kanten geweest. Venray en Waals hebben aan elkaar moeten wennen." Hij noemt de discussie rond de Buck-nota in 1992 en 1993 ('dat is een goede keuze geweest') en de ervaringen met de varkenspest in 1997 het meest ingrijpend. "De bedreiging van de kwetsbare agrari sche economie in Venray en de per soonlijke drama's van de boeren." Jos Waals ziet voor de komende jaren grote uitdagingen liggen. Hij somt woningbouwprojecten zoals het St. Anna en St. Servatiusterrein op, de Gouden Leeuw, de ontwikke ling van een nieuw industrieterrein, de PDV-locatie in De Hulst en de opwaardering van het centrum. "Daarbij de realisering van een open en toegankelijk stadspark rond de Grote Kerk, het gemeentehuis en de nieuwe wijk Jerusalem. Daarvoor liggen geweldige initiatieven die we ter hand moeten nemen. Want het stadspark maakt een onderdeel uit van de opwaardering van het cen trum van Venray." "We moeten ook welvaart en wel zijn op peil houden. In de ontwikke ling van een ik-cultuur is het belangrijk dat vrijwilligers actief blijven. Zoals bij de fietsvierdaagse en bij de Venrayse sportclubs. Voetbalclub SVV is een parel in Venray. De grootste sportclub in de verre regio. De overheid moet goede voorwaarden scheppen voor de ver enigingen zoals de breedtesport- impuls." De burgemeester kijkt rond in zijn werkkamer met uitzicht op de Grote Kerk. "Venray is aardig om te besturen. Een mix van professionel bestuur, een goed ambtelijk kader en kleinschaligheid. Ik loop in een glazen huis maar ik doe het werk met heel veel plezier. En hoop het nog jaren vol te houden." In de nacht van dinsdag op woensdag is rond middernacht op de A73 tussen Horst en Venray een 66-jurige man uit Horst om het leven geko men. Uit onderzoek van de politic blijkt dat het hier om een zelfdoding gaat. Voorbijgangers meldden de politie even na middernacht dat de man over de A 73 liep, even later gevolgd door de melding dat de man door passerende auto's was overreden. Hierop heeft de politie de westelijke rijbaan van de A73 enkele uren afgesloten om samen met de brandweer de toedracht te kunnen onder- zoeken. O C ri Met het opleggen van HALT- straffen gaan het Openbaar Ministerie in Roermond en de scholen in het voortgezet onder wijs spijbelende scholieren in Venray aanpakken. Sedert augustus 2000 heeft een werkgroep bestaande uit de leer plichtambtenaren van de gemeenten Roermond, Venlo, Venray en Weert en de HALT-coördinatoren uit dezelfde gemeenten en het Openbaar Ministerie Roermond overleg gepleegd over de wijze waarop een HALT-afdoening voor een spijbelaar gestalte kan krijgen. Na december 2000 zijn de leer plichtambtenaren met hun 'eigen' HALT-coördinator aan tafel gaan zitten om hun plan van aanpak te ontwikkelen. Gedurende het proef project, dat twee jaar zal lopen, heeft dus ieder van de genoemde gemeenten een eigen plan van aan pak voor wat betreft de HALT- afdoeningen. Het ene HALT-bureau gaat werken met een meldstraf, het andere met taakstraffen of een leer project of een combinatie van leren en werken. In elk geval is de maxi male op te leggen straf twintig uur zoals ook voor overige HALT- afdoeningen geldt. Gedurende het proefproject is de schaal waarop het project wordt uitgevoerd per district verschillend, maar vooralsnog beperkt. Gestart wordt met een beperkt aantal scholen en gemeen ten. Afhankelijk van het welslagen van het experiment zal de schaal na of tijdens de loop van het experi ment worden uitgebreid. Deze' HALT-verwijzing is in eerste instantie bedoeld voor leerplichtige jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar. De HALT-verwijzing moet ertoe leiden dat ernstig spijbel- gedrag en/of vroegtijdig schoolver laten wordt voorkomen. LIK-OP-STUK De werkgroep streeft naar een lik- op-stuk beleid waarin de jongere direct na het verzuim wordt aange sproken op zijn eigen verantwoor delijkheid en gedrag. De werkgroep hoopt door deze aanpak dat scholen nog meer gemotiveerd worden om schoolverzuim te melden bij de leer plichtambtenaar. Door de verschil lende HALT-afdoeningsvormen kan er maatwerk worden geleverd, het geen een bijdrage kan leveren aan het verminderen en/of voorkomen van voortijdig schoolverlaten. De HALT-straffen zullen uiteraard ria schooltijd worden uitgevoerd, liefst op zaterdagen en/of in de vakanties. Alle HALT-verwij zingen gebeuren onder verantwoordelijkheid en met toestemming van het Openbaar Ministerie in Roermond. Voordat een HALT-afdoening gestalte krijgt zullen er gesprekken met de jongere en diens ouders/verzorgers plaats vinden. Bij jongeren onder de 16 jaar moeten de ouders/verzorgers toestemming geven voor een HALT-afdoening. Indien een HALT-afdoening mislukt, zal er een proces verbaal worden opgemaakt dat naar het Openbaar Ministerie wordt gestuurd. Het Openbaar Ministerie zal dan altijd de Raad voor de Kinderbescherming inscha kelen om een onderzoek naar de betreffende jongere in te stellen. De HALT-coördinatoren en de leer plichtambtenaren hebben contacten gelegd met de betrokken scholen. Met ingang van het nieuwe school jaar 2001/2002 start het experiment. Op advies van de commissies Stedelijk Beheer en Financiën en Economische Zaken van vorige week heeft het college van B en W dinsdag besloten de betaaltijden met één uur te verlengen. Op maandag tot en met donderdag en op zaterdag wordt de parkeertijd per 1 september met een uur ver lengd tot 19.00 uur. Op vrijdag (koopavond) blijft de eindtijd 21.00 uur. Met de verhoging komen de par keertarieven in Venray op minimaal 1,50 gulden per uur (pleinen met achteraf betalen). De tarieven in de straten met het vooraf betaalsysteem gaan van 1,50 naar 2,25 gulden en van 2 naar 3 gulden. De gemeente zegt de inkomsten nodig te hebben om de noodzakelijke investeringen in parkeervoorzieningen te kunnen bekostigen. Het college stelt voor om, voorzo ver technisch realiseerbaar, over te gaan tot invoering van een (maxi mum) dagtarief van 7,75 gulden. Betaald parkeren op koopzondagen en tijdens evenementen op zonda gen is voorgoed van de baan. Tijdens feestdagen, te weten tweede paasdag, Hemelvaartsdag, eerste en tweede kerstdag, camavalsmaandag en -dinsdag, hoeft de automobilist geen parkeergeld te betalen. Indien de bijzondere feestdagen vallen op een doordeweeksedag, zoals dat kan bij Koninginnedag of Bevrijdingsdag, dan wil het college deze dagen niet als koopzondag aanmerken maar als een gewone dag en geldt dus een betalingsver plichting voor betaald parkeren. 'Het is wenselijk het aantal dagen zo beperkt mogelijk te houden', schrijft het college van B en W in een aangepaste nota 'tarief betaald parkeren'. Vorige week vroeg CDA'er Reintjes nog om Koninginnedag ook op te nemen op de lijst van hui dige feestdagen waarvoor geen bet alingsplicht geldt, maar het college heeft dat verzoek niet gehonoreerd. De gemeente Venray gaat op ver zoek van de commissieleden per project een keuze maken tussen ondergronds of bovengronds parke ren, met separate besluitvorming. Indien de gemeenteraad op dins dag 28 augustus akkoord gaat, dan kunnen de nieuwe tarieven en par keertijden op 1 september ingaan. Anton Klaassen en Moniek Cox uit Venray had den afgelopen vrijdag de dag van hun leven. In het Theehuis van het Odapark gaven zij elkaar het jawoord en beloofden zij eeuwige trouw aan elkaar. Maar niet alleen voor Anton en Moniek was het een bijzon der moment. Ook voor trouwambtenaar Bart Derksen was de huwelijks plechtigheid bijzonder, want het was de 400e keer dat hij twee gelukkige mensen in de echt verbond. Meerlonaar Bart Derksen begon in 1993 in de gemeente Meerlo- Wanssum als trouwambte naar. Sinds 1996 neemt hij ook huwelijksvoltrekkingen in de gemeente Venray voor zijn rekening. En nog steeds met heel veel plezier. "Want anders was ik allang gestopt", aldus Derksen. "Het blijft fantastisch om zo'n mooi moment in het leven van twee mensen een persoonlijk tintje te geven."

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5