^>5 Chaletwoningen Brabander in gebruik Lokale televisie in beeld Iepziekte in Venray Zachte lenzen CDA tegen horeca-bestemming i Internationaal ballonfestival in Venray Miljoenentekort overschaduwt bouwplannen CONTACTLENZEN Kruispunt Ysselsteyn veiliger UW mt de nieuwe collectie is Mmen!! pEEL EN MAAS donderdag 16 augustus 2001 -Pagina 5 Vervolg voorpagina Dit tot groot ongenoegen van Theo Michiels. Zijn zoon, wiens .wening aan de Langstraat nu voor- ieh« bestemd is voor de sloop, heeft zijn huis onlangs nog voor een ton ver bouwd. Volgens Michiels senior heeft de gemeente verzuimd de bewoners in te lichten. "Het is een schande om iemand een ton te laten investeren in zijn woning. In november zei de gemeente nog dat de huizen geen gevaar liepen. En nu krijgen we dit. Die flat op de hoek past ook helemaal niet bij de bestaande bebouwing", oordeelde Theo Michiels die al dreigde met de Raad van State. Ambtenaar Hennie Oudenhoven sprak met klem tegen dat de bewoners niet op de hoogte zouden zijn gebracht. Volgens hem is met alle betrokkenen gesproken. SLOOP In het vragenuurtje leverde Michiels nog meer heftige kritiek op het plan. Zo vroeg hij zich af wie de circa 22 miljoen gulden voor de par keergarage gaat betalen. Ook had hij grote moeite met een woontoren van Ém lien verdiepingen hoog. "Dat BI gebouw wordt nog hoger dan de Bj Hoge Beek. De bewoners aan de Kempweg verliezen hun privacy. Zij krijgen flats van drie of vier hoog achter hun deur. Die mensen kunnen niet meer vrij in de tuin zit ten", meent Michiels. Gijs Frencken, hoofd Stedelijke Ontwikkeling, sprak de vergelijking met galerijflat Hoge Beek tegen., ged "Die vergelijking gaat helemaal niet op. Want dit wordt een slank gebouw dat amper schaduw veroor zaakt", zei Frencken die de toren, van ruim 31 meter hoog, vergeleek met de Zuiderpoort bij Beukenrode. Voordat de bouw in De Gouden Leeuw kan starten moeten er flink wat obstakels uit de weg geruimd worden. De huidige parkeerplaats (280 vakken) verdwijnt evenals Leenbakker en Praxis die naar de PDV-locatie in de Hulst II verhui zen. Na de sloop van beide winkels wordt die plek, doorlopend tot de Langeweg, ingericht als vervangend parkeerterrein. Ook taxicentrale 10.000 en fitnesscentrum Double Active moeten wijken. Deze plek, vlak achter de woningen aan de Kempweg, wordt als eerste onder handen genomen. Hier komt de ondergrondse parkeergarage. Er is nog geen beslissing genomen of er twee (550 vakken) of drie verdie pingen (750 parkeerplaatsen) komen. Wel staat vast dat deze par keergarage slechts een in- en uit gang krijgt. De voetgangers verlaten de parkeerkelder, wellicht met een rollerbaan voor winkelwagentjes, aan de andere zijde - richting cen trum - dat uitkomt op een plein. Mevrouw Millen, bewoonster van de Langeweg, sprak haar zorg uit. "Het is zeer bezwaarlijk dat er zoveel verkeer over de Langeweg komt. Terwijl de binnenring juist ontlast zou worden." Ook buurtbe woner Van Roy sprak van 'een gevaarlijk punt'. Bovenop de parkeergarage komt bebouwing in een U-vorm rond een daktuin. Aan de achterzijde van de woningen aan de Kempweg komen achttien stadswoningen die met hun tuintjes eraan grenzen. Er zijn ook achttien verandawoningen, zeven terraswoningen en 26 hofwoningen gepland. Deze grondgebonden hui zen zijn vooral bestemd voor senio ren. 84 van de 164 woningen zijn appartementen in drie, vier of vijf lagen. Rond het plein aan de straat de Gouden Leeuw is op de begane grond plaats voor 2400 m2 commer ciële ruimte. Daarboven komen appartementen en ook een torenflat van tien hoog. Langs de Langeweg is plek voor tien werkwoningen met op de begane grond atelier of wer kruimte. Deze huizen hebben, even als de hof- en terraswoningen, een inpandige parkeerplaats. De overige bewoners dienen gebruik te maken van de parkeergarage waar, afge scheiden van het publieke gedeelte, pemanente stallingsplaatsen zijn voorzien. Het wordt een autoluw voetgan gersgebied. Het terrein wordt met de auto alleen bereikbaar vanaf de hui dige twee ingangen van De Gouden Leeuwstraat. De ingangen aan de Kempweg en de Leeuwstraat, naast accountantskantoor Deloitte Touche. Beide toegangswegen wor den afgesloten met bolders om ongewenst autoverkeer te weren. De verbinding naar het centrum, zoals de onderdoorgang bij Albert Heijn, wordt ook verbeterd. "Er moet wat gebeuren aan dat 'piesstraatje"', zei ambtenaar Oudenhoven. DRIE FASEN Tineke Lamers, van het wijkplat- form centrum, vroeg wederom aan dacht van de slechte staat van de Kempweg. Gijs Frencken meldde dat deze straat, gezien het mogelijke bouwverkeer, pas na voltooiing van het gebied in 2006 gerenoveerd wordt. Architekt Bert Dirrix vertelde dat de nieuwe wijk hinkt op twee gedachten: park en stad. Dit dubbel- motief uit zich in een stedelijk aan zicht vanaf het centrum en een park achtig aanzicht vanaf de Langeweg. Behalve de twee monumentale bomen langs de Langeweg - die behouden blijven - telt het gebied nog 53 platanen en gingko's. Geen enkele van deze 53 bomen kan op zijn plek blijven staan. De meeste platanen kunnen herplant worden maar de gingko's zijn veel moeilij ker herplantbaar. Het plan wordt uitgevoerd in drie fasen. Eerst het gedeelte achter de Kempweg, dan het middengebied en als laatste komt de ruimte aan de achterzijde van de Langstraat aan de beurt. Eind 2005 of begin 2006 moet de gehele nieuwbouwwijk vol tooid zijn. In september wordt de overeen komst tussen de gemeente en pro jectontwikkelaar 3W Vastgoed aan de gemeenteraadvoorgelegd. Duidelijk is dat het plan kampt met een miljoenentekort ondanks een bijdrage van de provincie voor stads- en dorpsvernieuwing. De gemeente heeft inmiddels al een verlies van 5,6 miljoen gulden ten laste van de algemene risicoreserve van het grondbedrijf gebracht. Het is zeer de vraag of de raad wel 'ja' zegt tegen dit verliesgevende mil joenenproject. Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 De gemeente Venray gaat de veiligheid op het kruispunt Rouwkuilenweg-Ysselsteynseweg in Ysselsteyn verbeteren. Dat maakte verkeerskundige Job Drent maandagavond in de com missie Stedelijk Beheer bekend. Twee weken geleden vond op het kruispunt nog een ongeval plaats, waarbij een 56-jarige inwoner van Sevenum om het leven kwam. De dorpsraad heeft in het verleden al vaker haar zorgen over de verkeers- onveilige situatie bij het kruispunt geuit en zou graag zien dat de Ysselsteynseweg als voorrangsweg aangeduid wordt, zodat het verkeer op de Rouwkuilenweg moet stop pen. Maar volgens de verkeerskundi ge, die het kruispunt twee keer ter plaatse bekeek, is dat niet dé oplos sing. "Het grootste probleem op deze plek is het uitzicht. De automo bilisten zien elkaar niet omdat een huis hun uitzicht belemmert. In het ideaalplaatje zou een verkeerspla teau passen in een 60 km-situatie, maar daar is het geld niet voor. Als we de Rouwkuilenweg onderge schikt maken, hebben de automobi listen op de Ysselsteynseweg hele maal vrij spel en dat willen we ook niet." Daarom gaat de gemeente Venray extra aandacht vestigen op de gevaarlijkse situatie bij het kruis punt Ysselsteynseweg- Rouwkuilenweg. "We gaan vrij dicht bij de kruising vier felgele waarschuwingsborden plaatsen. De borden zijn inmiddels besteld en hebben een levertijd van drie weken. Een voorrangssituatie op dit kruispunt is geen oplossing voor de korte en lange termijn", stelde ver keerskundige Job Drent. Burgemeester Waals heeft afgelo pen weekend Struikheide, de nieu we woonplek voor bewoners van het woonwagencentrum aan de Spurkterhof, officieel geopend. Het project in de Brabander is tot stand gekomen in nauwe samenwerking met de gemeente Venray en Wonen Venray. Geruime tijd is er aan de Struikheide aan de Overloonseweg in Venray gewerkt om de twaalf chalets en de twee standplaatsen voor woonwagens op tijd gereed te maken voor de toekomstige bewo ners. De huisvesting van bewoners van woonwagencentra was vroeger de verantwoording van de gemeen ten. In vervolg op het intrekken van de Woonwagenwet op 1 maart 1999 is het bouwen, beheren en verhuren van deze woonvorm overgedragen aan woningcorporaties. Deze zijn daar over het algemeen beter op ingericht dan gemeentes. Twee Venrayse bedrijven, Peterink Partners en Van den Munckhof (onder andere uitgever van deze krant), en de Lokale Omroep Venray (LOV) onderzoe ken momenteel de mogelijkheid om lokale televisie in Venray te realiseren. De initiatiefnemers bekijken of ze de gemeenteraads verkiezingen van 2002 als pilot- project kunnen gebruiken. Aan de hand daarvan moet duidelijk worden of lokale televisie op lan gere termijn in Venray haalbaar Dat de initiatiefnemers de gemeenteraadsverkiezingen als pilot pakken heeft daarbij nog een tweede doel, het versterken van de band tus sen burger en politiek. Landelijk gezien voelen steeds meer burgers zich minder betrokken bij de poli tiek. Venray is daar, zeker na de politieke verwikkelingen van het laatste jaar, geen uitzondering op. Peterink Partners hebben een draaiboek ontwikkeld om, in het kader van de verkiezingen, de bur gers en politiek dichter bij elkaar te brengen. In dat verhaal moet lokale In de gemeente Venray heerst momenteel de besmettelijke iep- ziekte. Is een iep eenmaal aange tast, dan is de boom ten dode opgeschreven. Bij het signaleren van de ziekte bij de iep moet zo snel mogelijk gehandeld worden om mogelijk verdere verspreiding van de ziekte tegen te gaan. De iepziekte wordt veroorzaakt en komt alleen voor op iepen. De ziek te openbaart zich door een snelle verwelking van één of meerdere takken, waarna het blad eerst geel en vervolgens bruin wordt en afvalt. De iepenspintkever vreet aan gezon de takken/twijgen en brengt de schimmel via ontstane wonden razendsnel over op gezonde' bomen. De schimmel kan echter ook via Wortelcontact tussen zieke en gezonde bomen overgebracht wor den. ROOIEN De gemeente Venray is bezig aan getaste en dode bomen zo snel mogelijk te rooien. Dit gebeurt door middel van versnipperen (hierdoor zijn de takken dunner dan drie centi meter waardoor de kever deze niet kan gebruiken als broedplaats) of ontschorsen (dit gebeurt op de plaats waar de boom gerooid is waarbij de schillen tevens vernie tigd worden). Ongeschild hout zoals bijvoor beeld houtblokken voor de open haard blijven echter een besmet tingsbron. Geschild hout daarente gen, dus zonder bast, is niet meer gevaarlijk en kan zonder problemen bewaard worden. Een andere manier om de ziekte tegen te- gaan is door de boom af te zagen tot maximaal drie centimeter boven het maaiveld en dan in te strijken met een stob- bendodend middel. Volgens de Algemene Plaatselijke Verordening Venray (APV) is iede re burger verplicht om de iepziekte op eigen terrein te. bestrijden. De gemeente Venray verzoekt iedereen die (goud)iepen op zijn terrein heeft staan met bovenstaand ziektebeeld zo spoedig mogelijk (uiterlijk bin nen drie weken na constatering) te verwijderen. De velling dient te gebeuren zoals boven omschreven. Zö nodig kan de gemeente de bomen laten verwijderen op kosten van de eigenaar. Momenteel worden door de gemeente brieven verspreid met daarin bovenstaande informatie. Voor vragen kunt u terecht bij de gemeente Venray, telefoonnummer 0478-523333. televisie een rol gaan spelen. "Het is een uitdaging voor Venray om zich met deze campagne als ambitieuze vernieuwer en trendsetter te profile ren en te positioneren. Niet alleen binnen de eigen gemeentegrenzen, ook in regionaal en mogelijk zelfs in landelijk verband", zo valt in de campagne te lezen. In de achterliggende periode heb ben de inititatiefnemers gesprekken gevoerd met onder andere politieke partijen, b en w en wijk- en dorpsra den en zijn de verwachtingen rond om een multimediale campagne rond de verkiezingen in kaart gebracht. De meeste geïnterviewden toonden zich enthousiast. De kosten van dit pilotproject worden geraamd op fl. 195.000,-. De initiatiefnemers hebben voor een bijdrage hierin aangeklopt bij de gemeente, de politieke partijen en de Stichting CAI. Deze stichting is de voormalige eigenaar van het Venrayse kabelnet en heeft, na de verkoop, ruim vijfjaar geleden, nog steeds ruim twee miljoen gulden in kas, die aangewend kunnen worden voor initiatieven op het gebied van communicatie. Verder willen de ini tiatiefnemers ook het bedrijfsleven benaderen. Na afloop van de verkie zingen willen de initiatiefnemers aan de hand van de bevindingen, bekijken óf lokale televisie in Venray wel of geen bestaansrecht heeft. PEEL EN MAAS WEEKBLAD HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN KURSTJEMS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Opening op vrijdag 24 augustus om 17.30 uur Venray maakt zich op voor het grootste ballonfestival van Limburg. De belangstelling voor het evenement, dat wordt gehou den op vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 augustus, is groot. Honderden belangstellenden heb ben inmiddels een ballonvaart boven Noord-Limburg, de Maas en De Peel geboekt. Liefst 25 ballonteams uit heel Europa zullen drie dagen lang de luchtvaarders een onvergetelijke reis voorschotelen. De imposante, bonte ballonnen zullen de lucht boven Venray 's ochtends en 's avonds kleuren, hetgeen een boei end panorama zal opleveren. Het internationale ballonfestival wordt vrijdag 24 augustus om 17.30 uur officieel geopend op het terrein van Red Caps, sportpark De Wieën in Venray. Die avond zullen ook de eerste vluchten worden verzorgd. Venray staat op vrijdag 24, zater dag 25 en zondag 26 augustus in het teken van een internationaal ballon- nenfestival. Op zaterdag en zondag gaan de bal lonnen om 7.30 uur en om 18.00 uur de lucht in. Alle avondvluchten zijn inmiddels al volgeboekt. Voor de ochtendvluchten boven het ontwa kende Noord-Limburgse land zijn nog kaarten te koop. De onvergete lijke ballonvaart kost 350 gulden exclusief BTW. Kaarten zijn ver krijgbaar bij het VVV in Venray. De deelnemers krijgen na afloop een persoonlijk luchtdoop certificaat. BALLONNENSHOW Het festivalterrein is vrij toegan kelijk en biedt de bezoekers op zaterdag en zondag vanaf 16.00 uur een uitgebreid programma: ballon shows, ballonstarts, modelballon nen, vliegers, kinderballonnen er een groot springkussen. Op zater dagavond wordt een prachtige bal lonnen nachtshow opgevoerd. De ballonnen worden verlicht en voe ren een dans uit, op de tonen var klassieke muziek. De sprookjesach tige, kleurrijke show op sportpark De Wieën begint om 21.30 uur, de entree is gratis. Op het festivalter rein zijn consumpties verkrijgbaar. Het ballonnenfestival in Venray is het grootste van Limburg. De orga nisatie is in handen van de Europear Balloon Company, dat samen mei de gemeente Venray het festival jaarlijks wil laten terugkeren in Venray. Voor meer informatie kan contacl worden opgenomen met de European Balloon Company: 045- 5742440. Kaarten (alleen nog och tendvluchten) zijn verkrijgbaar bij het VW in Venray (0478-512736). In discussie over oud-raadhuis De gemeente gaat het oude raadhuis aan de Grote Markt 1 in het openbaar verkopen. De poging tot een onderhandse ver koop als horeca-bestemming is mislukt. De gemeente stelt wel als voorwaarde dat er in ieder geval horeca in het monumentale pand moet komen. Eventueel in combi natie met kantoren. Wiel Michiels (CDA) sprak in de commissie Finecza (financiën en economische zaken) zijn ongenoe gen uit over deze horeca-voorwaar de. "Dit moeten we niet op voor hand vastleggen. Want er is geen enkel argument voor. Het drukt de prijs en het beperkt wellicht nog betere oplossingen", stelde Michiels die zich afvroeg waar de eis tot horecabestemming vandaan kwam. "Ik heb die voorwaarde in geen enkele nota kunnen terugvinden." De gemeente zit al vele jaren met het voormalige raadhuis in de maag. Nadat de muziekschool verhuisde naar het kunstencentrum staat het statige pand leeg. Anti-kraakbewo- ners moeten het gebouw behoeden voor ongewenste gasten. De gemeente is lang met een Venrayse horeca-ondernemer in de slag geweest over een onderhandse ver koop. Maar de investeringen om het pand geschikt te maken voor horeca bleken veel te hoog. Nadat Grote Markt 23, waar nu café De Klokkenluider gehuisvest is, onder hands verkocht werd barstte in de o<(i(y jeans, oi(i|y, kiekeboe, i.k-k-s- coonpanv, nr <u C 45 Vi: dl y -7.9 W PVNWA.W 4 5t", bah: weRoeten weer naar ychool. Maar dan aUeen in (eofce fcleren.' dat treft... a HORSTKerkstraat 30, tel (077) 398 74 I 7 1 J JP* BOXMEERSteenstraat 116, tel. (0485) 57 24 71 VENRAYWilhelminastraat I c, tel. (0478) 568876 J extOy itopf elfs, cakewalks ttrkhe <fa 3 n x x ro w f9 xr N raad de kritiek los. Vandaar dat nu aan makelaars- en taxatiebureau Zadelhoff de opdracht is gegeven tot openbare verkoop. Zodat nu wel iedereen een gelijke kans krijgt om het pand te kopen. De gemeente denkt dat dit tevens tot een hogere opbrengst zal leiden. Maai Zadelhoff waarschuwt ervoor dal het gebouw 'besmet' kan raken indien ook de openbare verkoop mislukt. Tevens wordt het risicc gelopen dat gegadigden onderling prijsafspraken maken wat een waar- dedrukkend effect heeft. Al vanaf begin jaren negentig wordt gesproken over de Grote Markt als horecaplein. In de Detailhandelsnota staat dat de kwa liteit van de horeca omschreven als 'minder vertier en meer rustiek'. Uil een onderzoek van het bureau Codacq is gebleken dat, ondanks de hoge investeringen, horeca in hei oude raadhuis financieel haalbaar is. De gemeente wil in ieder geval horeca op de begane grond er mogelijk zakelijke of financiële dienstverlening op de verdiepingen. Wonen en detailhandel worden uit gesloten. Voor de openbare verkoop geldt als eerst optie horeca voor hei gehele gebouw. Daarnaast horeca ir combinatie met kantoren. Deze laat ste optie zal wel tot een hogere opbrengst leiden. Het CDA kreeg bij haar kritiek steun van fractie Van de Vorle. "Twee gebruikers zal toi een spanningsveld leiden met nog duurdere investeringen voor bij voorbeeld geluidsisolatie", ver wacht Richard de la Roy. De PvdA toonde zich daarentegen een felle voorstander van een hore cabestemming en steunde het voor stel. Wethouder Houba (VVD) vonc dat er al veel te lang over gepraai wordt. "We hebben altijd de wens gehad voor hoogwaardige horec£ rond het plein. We gaan daarom pri mair voor horeca maar als qr eer goed voorstel komt is er ruimte vooi alternatieven", zo hield Houba eer slag om de arm.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5