de Studio "We proberen elke dag iets te organiseren voor de kinderen" PEEL EN MAAS "Het is geweldig om 'n dier te kunnen helpen" 1 iflO QQ Twaalf miljoen voor boeren in Derde Wereld Internationaal ballonnenfestival in Venray Z—mVml mm \sssm Vier jongeren aangehouden Vakantie F;' Jenniskens Verkeerscontrole De politie heeft vorige week woensdag drie inwoners uit Maashees (tweemaal 15 jaar en 18 jaar) en een 14-jarige inwoner uit Vierlingsbeek aangehouden voor ernstige mishandeling van een 19- jarige inwoner uit Bergen (Limburg). Het slachtoffer bevond zich dins dagavond op de kermis in Holthees en moest lachen toen het viertal liep te boeren. Het viertal vier hierop de jongen aan, waarbij hij onder andere werd geslagen met een ijzeren staaf. Na de mishandeling fietsten zij weg richting Vierlingsbeek. De jongen liep diverse schaafwonden en zwel lingen in zijn gezicht op en is behandeld in het Maasziekenhuis in Boxmeer. Getuigenverklaringen zette de politie op het spoor van de verdach ten. Zij zijn aangehouden en voor verder onderzoek ingesloten. 4 kodak Ultra Films 29,99 ■net 17,- retour op ontwikkelen APS Foto's in 1 uur SCHOOLSTRAAT 5 S801 BN VENRAY Tel. 0478-512567 mm 1 GEÏSOLEERD ALUMINIUM EN KUNSTSTOF Ramen Serres „V."" Tel: Q478-571 481 INTERIEURSTYLISTEN Advies thuis Heeft u een grote metamorfose in gedachten? Op afspraak komen wij graag voor een binnenhuis- of kleuradvies bij u thuis. Met verfrissende ideeën en bruikbare tips brengen wij de leefsfeer die bij past een flinke stap dichterbij! op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 www.studiovenray.nl Stichting Max Havelaar heeft het jaar 2000 afgesloten met een extra bedrag voor de boeren van 12 mil joen gulden. In de hele wereld omvat de Fairtrade Labelling Organisations International, ofwel FLO, de overkoepelende organisatie waarvan Max Havelaar er één is, 250 organisaties en plantages in 30 landen. Dit leverde in totaal bijna 50 miljoen gulden meer op dan de reguliere marktprijzen. Het Max Havelaar keurmerk staat voor: 1. Rechtstreekse inkoop; 2. Gegarandeerde prijzen; 3. Toeslag op de wereldmarktprijs; 4. Vóórfinanciering; 5. Langdurige contracten. De volgende producten hebben inmiddels een Max Havelaar keurmerk: koffie, thee, cacao, bana nen, honing en sinaasappelsap. Koffie: de prijs van de koffie, waar Max Havelaar destijds mee startte, gaf alle aanleiding tot ondersteuning. De prijs van Arabica-bonen daalde naar 65 dol larcent per pond en die van Robusta- bonen naar 30 dollarcent. De garan tieprijzen van Max Havelaar liggen resp. op 126 en 106 dollarcent. Zo is er 10.3 miljoen gulden extra naar de koffieboeren doorgesluisd. Nieuwtje: in Amerika gaat de Starbuck Company met 2000 vesti gingen nu ook koffie met het Transfairkeurmerk verkopen. Thee: op de theeplantages zorgt Max Havelaar voor het vergroten van de weerbaarheid van de arbei ders. Theeplukkers wonen vaak op de plantage, de extra opbrengst werd dus besteed aan huisvesting, basisonderwijs, pensioenen, investe ringen etc. In 2000 ging bijna 1,5 miljoen gulden naar fondsen hier voor. Cacao: de cacaoprijzen kelderden van 1700 dollar naar 750 dollar per ton. Inmiddels is de daling gestopt en is er weer sprake van herstel. De import van eerlijke cacao nam toe tot 1200 ton voor de hele FLO- markt. Dit betekent een inkomen voor 35.000 gezinnen in meer dan 500 dorpen, aangesloten bij de grootste leverancier, de Ghanese coöperatie Kuapa Kokoo. Bananen: in 2000 was er wereld wijd een overproductie aan bananen door een verkeerd ingeschatte vraag. De prijzen daalden tot ver beneden de kostprijs. Zo ontstond er een groot verschil tussen de markt prijzen en die van Max Havelaar. Honing: ook voor honing was 2000 een slecht jaar. De verkoop daalde en de marktprijs was heel laag. Verschillende landen hanteren verschillende eisen om hun eigen markt te beschermen. Sinaasappelsap: sinds september 2000 wordt Max Havelaar keurmerU sinaasappelsap verkocht. De bodemprijs van de stichting ligi 50% hoger dan de marktprijs. He^ extra geld gaat naar landarbeiders en kleine boerencoörperaties in Brazilië en Cuba. Max Havelaar producten kunt u kopen in een aantal grote super markten (bananen, sinaasappelsap- koffie, chocolade) en bi Wereldwinkel Venray Henseniusstraat 3a, tel. 588571 Normale winkeltijden. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Sanne en Marcia aan het werk in Ghanees weeshuis DONDERDAG 26 JULI 2001 - NR. 30 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Stekelige asielzoekers vinden liefdevolle opvang in Venray Gerard en Ineke de Wijn uit Venray zijn onlangs gestart met een opvangcentrum voor gewonde en zieke egels. "Sinds kort hebben wij een ontheffing van het minis terie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij van het verbod op het opvangen van de beschermde egel", vertelt Ineke de Wijn. "Maar nog belangrijker is dat in ons egelasiel kennis en mogelijkheden aanwezig zijn om een zieke of gewonde egel te hel pen." Gerard en Ineke zijn al drie jaar actief als vrijwilliger van de Dierenambulance Noord-Limburg. "Voordat we in Venray kwamen wonen reden we al op een dieren ambulance in het westen, in de Hoeksewaard bij Rotterdam", zegt Gerard. "Ja, je kunt wel zeggen dat we echte dierenliefhebbers zijn." Het is belangrijk dat het werk van de Dierenambulance Noord- Limburg meer in de schijnwerpers wordt gezet, vindt Ineke. "Want de meeste mensen weten absoluut niet dat de dierenambulance bestaat, laat staan dat ze weten wat de vrijwilli gers allemaal voor werk doen." NIEUWE START Vorig jaar maakte de Dierenambulance Noord-Limburg een hernieuwe start op een nieuwe stek. Burgemeester Schrijen van de gemeente Venlo opende toen de uit valsbasis van de stichting Dierenambulance Noord-Limburg aan de Hagerhofweg in Venlo. De gemeente Venlo heeft een ver gunning afgegeven voor een tijdelij ke huisvesting van de dierenambu lance. De vergunning is geldig voor vijf jaren. Ook heeft de gemeente Venlo een stuk grond aan de Hagerhofweg beschikbaar gesteld tegen een symbolisch huurbedrag. Met het schrijven en presenteren van een goed onderbouwd beleids plan hoopt het bestuur van de stich ting de Noord-Limburgse gemeen ten ervan te overtuigen dat in deze regio een centrale basis voor de die renambulance dient te komen. "Verwacht wordt namelijk, dat het aantal meldingen de komende jaren fors zal stijgen", zegt Gerard. "Vanwege de uitgestrekheid van Noord-Limburg is ook een tweede auto nodig. Ons gebied reikt zich uit van even ten noorden van Roermond tot Gennep en Mook. De landelijke norm om binnen een half uur na de melding ter plekke te zijn wordt helaas niet altijd gehaald." VRIJWILLIGERS De dierenambulance opereert nu vanuit twee geschonken portaka- bins. De unit, geschonken door NS Vastgoed, bestaat uit twee delen en is ingericht als centrale. De andere cabine, gesponsord door de Bond tot Bescherming van Honden en de Manders Brada Stichting, is inge richt voor het tijdelijk opvangen van allerlei noodlijdende dieren. In principe voor maximaal 24 uur; de dieren worden daarna zo spoedig mogelijk naar één van de vele gespecialiseerde opvangadressen in de regio overgebracht. De inrichting is geschonken door het Blijf van Mijn Lijf Huis uit Venlo. De Dierenbescherming Venlo en omgeving ondersteunde de dierenambulance door een royale, financiële injectie. "Er zijn 35 vrij willigers", weet Gerard, die samen met Ineke één dag in de week de de auto bemant. Andere vrijwilligers werken echter in dagdelen. "Want ook bij de dierenambulan ce worden de meeste taken door vrijwilligers ingevuld. En dat is niet niks, als je bedenkt, dat een dieren ambulance ernaar streeft om, vol gens de landelijke vastgestelde norm, een bereikbaarheid te garan deren van 24 uur per dag, zeven dagen in de week. "Zonder de inzet van deze mensen zou de dierenam bulance niet kunnen bestaan. Ze doen stuk voor stuk fantastisch werk. Alleen door hun inzet en motivatie is het mogelijk hulp te verlenen aan alle zieke, gewonde en noodlijdende dieren. Vrijwilligers bij de dierenambulance Noord- Limburg zijn van die mensen met een heel groot hart voor de dieren en hun welzijn." OPVANGCENTRUM Zelf zetten Ineke en Gerard zich al enkele jaren in als vrijwilliger. "Het is ontzettend dankbaar en boei end werk. Je komt in aanraking met allerlei soorten dieren, tam en wild. Maar het is heus niet allemaal even leuk, vaak hebben de dieren erg veel pijn. Denk maar eens aan aangere den dieren, konijntjes en egeltjes die levend door maden worden opgege ten, of eenden, ganzen met angels in de bek of vissnoer om de poten. Het is ook niet altijd zonder gevaar, jéJ moet wel durven en weten wat je i doet. Er zijn dieren die bijten of krabben van de pijn of van de stress. Het is gewoon geweldig gevoel om een dier te kunnen helpen." Sinds kort helpt het echtpaar dus ook zieke en gewonde egels. In de garage, waar dus geen plek meer is'. voor de auto, hebben Gerard en Ineke een 'opvangcentrum' inge-, richt, waarin momenteel drie egels J vertoeven. Maar Gerard en Ineke willen wel even benadrukken dat het zomaar J meenemen van egels ook nare, gevolgen kan hebben, want volwas- sen vrouwtjes kunnen bijvoorbeeld een nest wachtende jongen hebben en/of een jong kan de nieuwe, wereld aan het verkennen zijn, ter- [I wijl de moeder toch in de buurt is. NACHTDIER "Dat egels 's nachts rondscharre-1 len in een park of een tuin is nor maal. De egel is dan op zoek naar! voedsel", legt Gerard uit. "Maar - kom je een egel overdag tegen, dan deugt er iets niet." In aanmerking voor hulp komtj een egel die overdag op een open plek of op straat wordt gevonden, l languit ligt, niet op zijn poten kan staan, zich wankelend of in kringe tjes voorbeweegt, zich niet oprolt, maar suf blijft liggen, onder de maden en vliegeneitjes zit en/of veel teken/vlooien heeft, half verdronken is, klem heeft gezeten in een putje, pijp of tuinafrastering, snottert ol hoest, door een hond of de mens in zijn winterslaap gestoord is. "Voor babyegels geldt bovendien dat we zeker moeten dat de moeder niel meer leeft of terugkomt naar de nest. Ze kan uit angst enkele uren wegblijven", zegt Ineke. "Als een verstoord nest niet op dezelfde plek kan blijven moet de moeder ook gevangen worden." Voor meer informatie en voor hel onderbrengen van bovengenoemde egels kunt u contact opnemen mei Gerard en Ineke de Wijn van de Egelopvang Venray e.o. Truus Schröderstraat 9, 5803 GL Venray. Telefoon: 0478-513252. Gerard en Ineke de Wijn runnen een opvangcentrum voor gewonde en zieke egels in Venray. Vandaag het tweede verslag van Sanne Koenen en Marcia van den Munckhof, die mede dankzij de steun van A&A Accountants (Venray) twee maanden lang als vrijwilliger in een Ghanees wees huis werken. Konden we vorige week lezen over hun eerste ken nismaking met Ghana, inmiddels zijn ze gearriveerd bij het wees huis in Obuasi waar ze de komen de weken zullen werken, j "Momenteel verblijven we al een (weekje bij ons gastgezin in de goud- mijnstad Obuasi. Na een lange rit van Accra naar Obuasi kwamen we hier donderdag 12 juli aan. We wer den hartelijk ontvangen door ons gastgezin: mr en mrs. Timothy en hun kinderen. Hun huis is erg groot en er wonen en werken een hoop mensen. Naast de familie Timothy zijn er nog: een kok, een wasman, een tuinman, een chauffeur, een securityman, en een hoop dieren (vijf honden, kippen, een papagaai en zelfs een aapje!). Niet wat je noemt een standaard Ghanees huis- houden. Na met iedereen kennis te ;hebben gemaakt kregen we een rondleiding door het huis en konden we onze koffers uitpakken. Het gezin Timothy is vijf jaar geleden van Australië naar Ghana geëmigreerd. Mr. Timothy is mijn werker en werkt in Ghana en aan grenzende Afrikaanse landen. Mrs. Timothy heeft twee jaar geleden het Adullam weeshuis opgericht. Zij heeft dit uit haar christelijke geloofsovertuiging gedaan. Zoals ze zelf aan ons vertelde gaf God haar jdeze ingeving. Naast de zorg voor weeskinderen heeft mrs. Timothy ook de zorg voor enkele weduwen en gehandicapten op zich genomen. De tweede dag na onze aankomst zijn we een kijkje gaan nemen in het weeshuis. Deze ligt op loopafstand van het huis." WEESHUIS "Op dit moment verblijven in het weeshuis zestien kinderen van nul tot vier jaar en vijftien kinderen van vier tot achttien jaar oud. Elk kind j j heeft een triest verleden. Van som- i migen zijn de moeders gestorven bij :de geboorte en hebben de vaders j niet genoeg geld om de noodzakelij- 1 ke babyvoeding te kopen om het kind het eerste jaar in leven te hou den. Zorgt toch iemand voor een moederloos kind, dan wordt het kind maispap gegeven en leeft het in de meeste gevallen maar zes tot tien weken voordat het sterft aan onder- 'i .voeding. Sommige van de 'Adullam 'kinderen' zijn simpelweg door hun q i ouders 'weggegooid' en zijn gevon- 'den in een vuilniszak aan de kant van de weg of op een vuilnisbelt. Lichamelijk en geestelijk gehandi- j capte kinderen die in de toekomst Sj nooit in staat zullen zijn om te wer- I ken wacht dit lot meestal. Het geloof I is hier dat wanneer er een gehandi capt kind geboren wordt er een vloek op de familie rust. Daarnaast hebben de meeste ouders geen geld om voor een gehandicapt kind te zorgen. Er woont één verstandelijk en lichamelijk gehandicapte jongen, genaamd Simon, in het 'Adullam weeshuis'. Omdat Simon gehandi capt is, werd hij door zijn vader zwaar mishandeld. De vader is hier voor opgepakt en zit voor vijf jaar in de gevangenis, Simon's moeder is onvindbaar." WEESHUIS "Toen we de poort van het wees huis openden waren er vele verbaas de blikken op ons gericht. Enkele nieuwsgierige kinderen kwamen meteen op ons afstappen met de handjes in de lucht en riepen: Fami! Fami! Na een paar dagen wisten we dat dit 'til me op' betekent. De oude re kinderen waren op dat moment nog op school. Het weeshuis bestaat uit verschillende ruimtes, waarvan een woonkamer, een babykamer, twee slaapkamers voor de oudere kinderen en nog een slaapkamer voor de jongere kinderen. De kinde ren delen met z'n drieën of vieren één bed. Verder is er nog een klein keukentje, een washok en een toilet. Er is niet of nauwelijks speelruimte rond het huis waar de kinderen vrij kunnen rondrennen. In de woonka mer staat versleten meubilair. Er is één tafel aanwezig waar de oudere Marcia (l) en Sanne (r.) en Kofie, het geadopteerde zoontje van fami lie Timothy kinderen aan eten, de peuters en kleuters zitten met hun bordjes op de grond. De kinderen krijgen drie keer per dag te eten. Veel variatie in maaltijden is er niet; vrijwel iedere maaltijd bestaat uit rijst met vis of vlees en tomatensaus. Speel- of leer materiaal is niet of nauwelijks beschikbaar. Ook is er geen opge leid personeel aanwezig, daarvoor is geen geld. De kinderen krijgen alleen de primaire, lichamelijke ver zorging; eten, wassen, slapen. Mrs. Timothy heeft aan ons gevraagd om gedurende de twee maanden dat we hier zijn de kinderen wat extra's te geven, zoals bijscholing in taal en rekenen. Daarnaast verzorgen wij creatieve activiteiten, zoals sport, spel en handarbeid." WEESKINDEREN "Ondanks dat het weeshuis in onze ogen niet toereikend lijkt te zijn, hebben de kinderen van het 'Adullam weeshuis' het uitzonderlijk goed vergeleken bij andere weeskin deren. In sommige andere weeshui zen, vertelde mrs. Timothy, krijgen de kinderen meestal slechts één keer per dag te eten en meestal zonder vlees, vis of groente. In sommige weeshuizen worden de kinderen tot hun vierde jaar verzorgd en daarna teruggestuurd naar het dorp waar ze vandaan kwamen. Vanaf dat moment zijn ze weer op zichzelf of op verre familie aangewezen. Mrs. Timothy is bezig met het bouwen van een nieuw groter huis voor de kinderen, zodat ze meer kinderen kan opvangen en ze hen meer kan bieden. Dit is echter een lange-ter- mijnproject omdat dit nogal wat kosten met zich mee brengt. Na enkele dagen in het weeshuis te hebben gewerkt zijn we er achter gekomen dat de scholing in Ghana erg minimaal is. De kinderen leren in school alleen nazeggen en over- schijven. Ze leren niet zelf naden ken. Wanneer je ze bijvoorbeeld vraagt een verhaaltje te schrijven over wat ze die dag gedaan hebben of hun favoriete dier te tekenen dan verwachten ze dat je precies tot op de woord of de lijn vertelt hoe ze het moeten doen. Het gebrek aan mate riaal, waaronder lesmateriaal, pen nen, schriften, stiften, plak e.d maakt het voor ons erg moeilijk om de kinderen wat bij te leren of om activiteiten met ze te doen. Met het weinige materiaal en veel creativi teit proberen we elke dag toch iets te organiseren voor de kinderen. Het werk vergt dan ook veel energie, maar we krijgen er wel veel dank baarheid en blijde gezichten van de kinderen voor terug." Tijdens een verkeerscontrole op de Noorderhof in Venray zijn don derdag twee bekeuringen uitgedeeld aan automobilisten voor het niet dragen van de gordel. In totaal wer den 30 auto's gecontroleerd. Tijdens een verkeerscontrole op verschillen de locaties in Wanssum is donder dag een bekeuring uitgedeeld aan een automobilist voor het niet dra gen van de gordel. In totaal werden negen auto's gecontroleerd. Een 36- jarige automobilist zonder vaste woon- of verblijfplaats is donder dagmiddag in Leunen aangehouden omdat zijn auto niet meer APK- gekeurd bleek te zijn. In het weekend van vrijdag 24, zaterdag 25 en zondag 26 augus tus wordt in Venray voor de eerste keer een groot internationaal heteluchtballonnenfestival gehou den. Een kleurrijk en indrukwek kend visueel spektakel, waarbij in de lucht boven Venray de meest mooie en bontgekleurde hete- luchtballonnen te bewonderen zijn- Bovendien wordt op zaterdag avond 25 augustus een sprookjes achtige ballon- en nachtshow uitge voerd. Het festival wordt gehouden op het honkbalveld van Red Caps op sportpark De Wieën en is vrij toe gankelijk voor het publiek. Het pro gramma bestaat onder andere uit ballonshows en natuurlijk zijn er ook modelballonnen en diverse vlie gers te zien. JAARLIJKS EVENEMENT "Het is de bedoeling dat dit festi val een jaarlijks terugkerend spekta kel wordt", vertelt organisator Anton Kurvers van de European Balloon Company. "De gemeente Venray heeft erg positief gereageerd op ons initiatief. We willen 25 hete- luchtballonnen in Venray laten opstijgen." Voor de deelnemende ballonteams is dit een mooie gelegenheid om over het Noord-Limburgse land schap, de Maas en de Peel te varen. Maar ook de mensen uit Venray en omgeving kunnen meevaren; bin nenkort is er een speciale lezersactie in Peel en Maas. De opening vindt plaats op vrij dag 24 augustus om 18.00 uur, waarna de eerste ballonnen zullen opstijgen. De volgende starts vinden plaats op zaterdag- en zondagmor gen om 7.30 en zaterdag- en zon dagavond om 18.00 uur. Het festi valterrein is open 's middags vanaf circa 16.00 uur en op het terrein kunnen de bezoekers natuurlijk ook genieten van een natje en een droog- Circa 25 heteluchtballons nemen deel aan het internationale ballon- festival in Venray. je. Het festival wordt georganiseerd door de European Balloon Company met medewerking van de gemeente Venray en honkbal vereni ging Red Caps.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9