fanfare Castenray in problemen 200 huwelijken door Pius van Loon Veel activiteiten op J ongerenmanifestatie Twee nieuwe thema's Regenboogroute De Fuif Leunen is weer terug 'Opstelling Move It onveilig' Wielrenner (56) overleden 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND - )p weg naar record inagEL EN MAAS donderdag 26 juli 2001 - Pagina 5 Dorpsklank zit dringend verlegen om nieuwe slagwerker ,eden van fanfare Dorpsklank lden onlangs een rondgang (r het dorp. Het was ditmaal n donateursactie maar een idkreet. De Castenrayse inwo- kregen een brief in de han- geduwd met een dringende •oep de fanfare niet te laten tken. Want de fanfare, die in de ■ietijd zestig actieve leden heeft nog slechts 27 muzi- iten. foorzitter John Versteegen wil ge s weten van een naderend einde. kunnen nog steeds muziek min ken. En zolang de leden en de gent er nog zin in hebben, gaan door. Alhoewel door het dalende ledenaantal het niveau van de muziekstukken ook daalt. Dit moet steeds worden aangepast aan een kleinere fanfare", zegt Versteegen. Eind jaren tachtig, begin jaren negentig kende de Castenrayse fan fare haar hoogtijdagen. Op zondag 11 juni 1993 beleefde Dorpsklank een historisch hoogtepunt. Op het 12e Wereld Muziekconcours in Kerkrade werd de nog jonge fanfare wereldkampioen in de afdeling uit muntendheid. Dorpsklank kon toen over 55 tot 60 muzikanten beschik ken. Sindsdien is dit aantal lang zaam teruggelopen. En de kritische grens komt bijna in zicht. "We heb ben vooral behoefte aan slagwerkers en mensen die bugel of trompet kunnen spelen. Nadat onlangs de laatste slagwerkster gestopt is, heb ben we er geen enkele meer. En zon der slagwerker kan een fanfare eigenlijk niet." TOEKOMST Vandaar dat het bestuur van Dorpsklank besloot tot een huis- aan-huis ledenwerfactie. John Versteegen beseft dat Castenray niet het enige dorp is waar een muziek vereniging in de personele proble men raakt. "Ook andere fanfares krijgen te maken met een terugslag. In een klein dorp als Castenray zijn veel verenigingen. En de meeste mensen die zijn al lid van twee clubs. We hebben al vaker een beroep gedaan op leden die gestopt zijn. Maar de oud-leden hechten vaak aan hun vrije avond en willen niet opnieuw de verplichtingen aan gaan van het spelen bij een fanfare." De Dorpsklank ondervond wel veel enthousiasme op de basis school. Veel leerlingen willen een muziekopleiding volgen maar het duurt dan nog vier of vijfjaar voor dat ze hun toontje kunnen meebla- zen in de dorpsfanfare. Het bestuur van Dorpsklank gaat zich na de vakantie beraden over de toekomst. "\ye hopen dat onze actie genoeg positieve reacties oplevert. Ik heb goede hoop dat we straks met meer muzikanten door kunnen gaan", aldus voorzitter Versteegen. Wij zijn i.v.m. vakantie gesloten van ma 30 juli t/m ma 13 augustus Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag geslo ten Eindstraat 12, tel. 581553 Vervolg pagina 1 if het recordaantal deelnemers vorig jaar gebroken wordt, [n Philipsen dinsdagmorgen bij start natuurlijk nog niet zeg- I. "Het zou leuk zijn als we ir meer deelnemers hebben, [aar het moeten er geen 4500 den, want dan kunnen we het lisatorisch niet meer bolwer- en wordt het gewoon te druk p de routes. Er zouden dan dub- le fietsroutes en andere start- latsen moeten komen, want de ligheid van de fietsers staat bij hoog in het vaandel. Een :ord is leuk, maar een goede ir is veel belangrijker." Liefst 150 vrijwilligers steken Igelijks de handen uit de mouwen n van de fietsvierdaagse ook dit jrweer een succes te maken. "Die lensen zijn vier dagen onderweg n het iedereen naar de zin te jiken. Zonder vrijwilligers kunnen niets. We kunnen dat niet genoeg Bnadrukken", vindt Philipsen. START lij de start van de Fietsvierdaagse iray werd een vrijwilliger van het ite uur, Nol Verberkt 67), in het inetje gezet en zong Leo Houdijk volle borst het Venrayse volks- 1 'Rooi m'n dörp ien de Pieël'. 'evens was Piet Hermans van de [aliden Sport en langenvereniging (ISBV), door [t bestuur van de Stichting ivierdaagse Venray aangewezen Is het goede doel van dit jaar, aan- »zig. De vereniging wordt tijdens populaire fietsevenement, dat dit voor het vijfde jaar op eigen n staat, in de gelegenheid isteld om met behulp van diverse itiviteiten geld in te zamelen voor clubkas. UITSTRALING )ok wethouder Houba was van de tij en hij genoot zichtbaar van het housiasme van de organisatie én deelnemers, die achter de startlijn geduldig stonden te wachten op startschot. "Een evenement om ts op te zijn", zei Houba, "de tsvierdaagse heeft een grote 'act en is een evenement met een itieve uitstraling, dat de gemeen- Venray moet koesteren. Ook met jacquisitie zit het wel goed, want heb zelfs al vijf Duitse auto's pld. Het is belangrijk dat we de psen laten zien dat Venray de inte en mooi groen heeft, lardering voor de organisatie en 1 vele vrijwilligersik wens green veel fietsplezier!" Aan de Fietsvierdaagse Venray :n dit jaar deelnemers uit het hele ld mee "We hebben zelfs mensen |FriesIand en Drenthe ingeschre- ji. En inderdaad, ook uit ütsland zijn diverse mensen van ipartij", vertelde voorzitter Jan |utz, nadat het startschot gelost "We hebben ook in de grensre- 5 via de lokale VVV-kantoren fol- verspreid, maar het grootste deelte van die mensen kent de Svierdaagse via vrienden en kenden, of van fietsers die bij- orbeeld in Duitsland of Friesland a route hebben gefietst. Mond-op- ipd-reclame werkt toch nog altijd I beste." De Fietsvierdaagse Venray duurt en met vrijdag. Dagelijks kunt u Kabelkrant Venray een reportage II tal van foto's zien. Pius van Loon uit Holthees heeft maandag zijn tweehonderd ste huwelijk voor de gemeente Venray gesloten. Van Loon is sinds oktober 1996 werkzaam als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand in Venray. Het huwelijk was ook voor de gemeente Venray een 'jubileum'; het was het honderdste huwelijk van dit jaar in de gemeente. Samen met drie andere buitengewone ambtena ren van de burgerlijke stand sluit Pius van Loon uit Holthees is sinds oktober 1996 werkzaam als buitengewoon ambtenaar van de burgerlijke stand in Venray. Van Loon de Venrayse huwelijken. Pius van Loon is nu voor het vijf de jaar in dienst van de gemeente Venray. In oktober 1996, toen werk zaam voor de voormalige gemeente Vierlingsbeek, nu gemeente Boxmeer, reageerde hij op een advertentie. Naast zijn werk in het Venrayse, sluit hij ook nog steeds huwelijken voor de gemeente Boxmeer. In totaal heeft hij al 427 huwelijken gesloten, waarvan twee honderd voor de gemeente Venray. Aan elk huwelijk besteedt Van Loon zo'n vier a vijf uur tijd. Tijdens de voorbereidingen wordt door de ambtenaar een huisbezoek gebracht aan het bruidspaar. Pius van Loon heeft van elk bruidspaar dat hij getrouwd heeft nog zijn aan tekeningen en een foto bewaard. Op zaterdag 1 september vindt de jongerenmanifestatie Take Two plaats. De hele middag en avond vinden er tal van activiteiten plaats op het Henscheniusplein en Schouwburgplein in Venray. 's Middags is er een bomvol acti viteitenprogramma en 's avonds zijn er optredens van diverse bands. De organisatie is in handen van Jongerenwerk Synthese in samen werking met een grote groep vrij willigers. Deze groep vrijwilligers bestaat een dertigtal jongeren uit de gehele gemeente Venray, in de leef tijd van 12 t/m 20 jaar. Vanaf 14.00 uur start het activitei tengedeelte met: - Een grote quadbaan, waarbij je met een vierwiel aangedreven quad een behendigheidsparcours kunt afleggen. Deze baan wordt begeleid door de Koninklijke Landmacht, die ook met een wervingsstand aanwe zig is. - Gyroscoop, ook wel stuntvlieg- simulator genoemd. De deelnemers kunnen hierin ervaren hoe het voelt om een echte stuntpiloot te zijn. De attractie bestaat uit drie ringen die allemaal verschillende richtingen op draaien. De deelnemer staat in die ringen en wordt zo helemaal dolge draaid - Een acht meter hoge klimwand. Probeer op deze wijze de top te halen en na het bereiken van de top kun je, onder deskundige begelei ding, veilig naar beneden abseilen. - Formule 1 simulator. Altijd al willen ervaren hoe het voelt om Jos Verstappen of Michael Schumacher te zijn? Ervaar dat nu zelf in een echte race wagen, waarbij je op basis van virtual reality over het cir cuit scheurt. - Maak je eigen radioprogramma in samenwerking met de Lokale Omroep Venray, Schuilt er in jou een echte DJ of ben jij een goede reporter? Werk dan mee aan de workshop en laat je verborgen talen ten horen in de uitzending - Glasbuigen. Maak onder des kundige begeleiding de mooiste glasdecoraties voor thuis. Ontdek zelf hoe leuk en creatief het werken met glas is! - Dartstoernooi. One-hundred- and-eighty! Schrijf je die dag in voor het toumooi en win een prach tige beker. Bewijs dat jij de Venrayse Raymond van Barneveld bent! - Percussie workshop. Onder lei ding van een echte drumleraar kun jij een leuke en energieke manier leren drummen. - Surfsimulator. Kijk of jij een echte beach-boy of -girl bent. en probeer zo lang mogelijk op de surf plank te blijven staan, terwijl je over de wildste golven surft. Deze simu lator werkt hetzelfde als de bekende rodeostier. - Laat je uiterlijk veranderen door je haar om te laten toveren in een modern kapsel of dmv rastavlech- ten. Laat je schminken en verras jezelf met een nieuwe look. Voor degene die een tattoo wil uitprobe ren, laat dan een henna tatoeage zet ten of laat je bodypainten. Je kunt een nieuw laagje make-up uitprobe ren of laat je nagels lakken of plak ken. - In samenwerking met de Peel en Maas kun je ook een eigen jonge renkrant maken. Interview zelf men sen of maak schitterende foto's. Vervolgens komt jouw eigen artikel een week later in de Peel en Maas op een speciale Take Two-pagina. - Voor de kleine kinderen is er een groot springkussen. - Tevens staan er diverse stands over; alcohol en drugs (m.m.v. CAD, politie en een coffeeshophou der), seksualiteit, zinloos geweld, pesten en racisme (m.m.v. HALT), en informatie over Tieners Aktief (vrijwilligerswerk voor tieners) en jongerenparticipatie (m.m.v. gemeente Venray). - Verder zijn er op het podium diverse demonstraties: dans (latin, salsa, buikdans, streetdance, line- dance) en sportdemonstraties (o.a. judo). - Ook lopen er enkele straattheater artiesten rond die erg op de lach spieren zullen werken. Binnenkort volgt meer informatie over het avondprogramma. Voor meer informatie: Synthese Venray, Vera Hendrix en Ruud Bexkens, Postbus 5033, 5800 GA Venray, telefoon 0478 - 517317, of kijk op www.synthese.nl/taketwo. Na een jaar afwezigheid is het vrijdag 17 augustus weer zover: de Fuif Leunen vindt weer plaats, nog altijd onder het Tl-jaar oude motto 4Fiëste wie de Biëste', De Leunse Fuif is één van de laatst overgebleven grote eindexamenfuiven zoals die jaren geleden in vele dorpen zo gebruikelijk waren. Ook dit jaar tekent de stichting "JongLeunen Leeft' weer voor de organi satie van alweer de elfde editie van de fuif, De opzet zal grotendeels het zelfde zijn als de vorige jaren. In de gebruikelijke wei aan de Oosterbosweg in Leunen wordt op het feestterrein, bestaande uit een tent en een openlucht-gedeelte, een leest gegeven voor ongeveer 2500 jonge ren; Hierbij is, na betaling van de entree, de drank gratis en is er live muziek die dit jaar wordt verzorgd door de band 'Backwoods'. Uiteraard zijn ook de broodnodige eetgelegenheden aanwezig. De entree is dit jaar aan de avondkassa 25 gulden en in de voorverkoop 22,50 gulden. De voorverkoop begint maandag 23 juli bij Texaco-station 'de Aide Smidse' in Leunen. Voor het eerst wordt dit jaar gecontroleerd op de minimum leeftijd van 16 jaar en legitimatie is hierbij verplicht. De avond begint om 20.30 uur en iedereen, jong en oud, is hierbij uitgenodigd om lekker te komen feesten in Leunen! De ondernemers van de horeca gelegenheden café de Klokken luider, Koffïehuys Zowyzo, hotel De Zwaan, restaurant Sirtaki, bakkerij Pijpers, snackbar D'n Hoender en café 't Upke spreken in een brief aan de gemeente Venray hun grote bezorgdheid uit over de geplande plaatsing van de kermisattractie Move It op de Grote Markt. Volgens de ondernemers is met de huidige opstelling de doorgang tus sen de attractie en de panden Pijpers en 't Upke slechts 2.20 meter. 'Ontoereikend', vinden de verontrus te ondernemers. "Met de huidige opstelling komt de veiligheid van de kermisbezoekers in het geding", vertelt Elly Swinkels van koffiehuijs Zowyzo. "De doorgang is slechts 2,20 meter, waardoor bijvoorbeeld de ambulance of de brandweer niet fatsoenlijk bij het terras van Piërre Pijpers kunnen komen. En dat kan natuurlijk niet." De gemeente maak te vorige week bekend dat ze de vei ligheidsregels rond de kermis, die op vrijdag 3 augustus begint, stren ger gaat hanteren. Wijzer geworden door de cafébrand in Volendam wil de gemeente de touwtjes strakker gaan aantrekken. Zo moet er ten alle tijde een baan van 3,5 meter in het centrum vrij blijven voor ziekenauto en brandweer. "Er mag natuurlijk geen uitzondering voor kermisat tracties worden gemaakt", vindt Swinkels. "De veiligheid van de kermisvierders moet voorop staan." De gemeente Venray heeft na ont vangst van de brief contact gehad met de exploitant, laat een voor lichtster desgevraagd weten. "De situatie is uitgebreid met de exploi tant besproken en uitgetekend. De attractie wordt zodanig aangepast dat de veiligheid gewaarborgd is. Een baan van 3,5 meter blijft vrij, zodat de hulpdiensten er goed door kunnen." Vorig jaar mei heeft stichting De Marke in samenwerking met de gemeente Venray en het Odapark de Regenboogroute in Vlakwater geopend. Jaarlijks probeert de organisatie één of twee thema's te wijzigen om de route aantrekkelijk te houden. Dit jaar zijn de geschiedenisfolder (Odapark) en de bomenfolder vervangen door twee nieuwe; 'Bomen als bondgenoten' en 'Hout onder zeil'. Deze twee nieu we thema's zijn sinds vrijdag klaar om bewandeld te worden. Sinds mei vorig jaar is de Regenboogroute in Vlakwater geo pend. Dit initiatief werd gestart met vier thema's. Dit is later uitgebreid naar zeven thema's: de zeven kleu ren van de regenboog. De thema's waren 'Bomen', 'Kijk uitje ogen', 'Bosbeheer', 'Met stok of stoel', 'Geschiedenis', Geschiedenis' en 'Ambachten'. De thema's zijn verdeeld over twee wandellussen: de Perdstallus en de Odaparklus. Jaarlijks probeert de organisatie één of twee thema's te wijzigen om de route aantrekke lijk te houden. Dit jaar zijn de geschiedenisfolder (Odapark) en de bomenfolder vervangen door twee nieuwe: 'Bomen als bondgenoten' en 'Hout onder zeil'. BOMEN 'Bomen als bondgenoten' beschrijft de rituelen en specifieke eigenschappen die de mensen vroe ger zagen in' bomen. De bomen wer den ervaren als levende wezens en de mensen behandelden hen met hoogachting. Bomen waren de bondgenoten tegen tovenarij, boze geesten, ziekten en rampen. 'Hout onder zeil' gaat terug naar de Gouden Eeuw. De tijd van Willem Ysbrandtszoon Bontekoe, Piet Hein, Michiel de Ruyter, de tijd van gevaarlijke reizen naar Oost- Indië en Spitsbergen. Het waren vooral de imposante houten zeil schepen waaraan de opkomst van de handel te danken was. Voor de bouw van zo'n schip was véél hout nodig. Heel wat bos is 'onder zeil gegaan' in de gloriedagen van de Hollandse zeevaart. Welke boomsoorten er gebruikt werden en waarvoor wordt beschreven in deze folder. De 56-jarige wielrenner uit Sevenum die dinsdagmiddag ernstig gewond raakte bij een aanrijding met een personenauto op de afslag van de Ysselsteynseweg met de Rouwkuilenweg in Ysselsteyn, is later op de avond aan zijn verwon dingen bezweken. Vanwege het zeer ernstige letsel van de wielrenner was de traumahe likopter ter plaatse gekomen. Het slachtoffer werd in kritieke toestand met de traumahelikopter van het Radboudziekenhuis in Nijmegen overgebracht naar het traumacen trum van het Academisch Ziekenhuis in Maastricht, waar hij aan het begin van de avond over leed. De 20-jarige automobilist uit Ysselsteyn zag bij het oversteken van de Ysselsteynseweg de Sevenummer over het hoofd, waar na een aanrijding volgde. De man uil Sevenum werd met de traumahelikopter naar het zieken huis in Maastricht gebracht, waar hij aan zijn verwondingen bezweek. IIONALt C Oil EC Tl E IICHTUIX DE DOMCKSTRAAT 18 SEVENUM TEl. 077-4671 SS5 10-21 u I «I 17 21 u I 2» 10-16 u

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5