Uw nieuwbouwhuis isf 418,-waard Castenray duikt in zijn historie C /4cye*te0si ï'l Historische motortoertocht 'Lambertuskerk in zilver' Regiokalender Discospektakel Rabobank Venray Meerlo-Wanssum (0478) 530 300 Expositie PEEL EN MAAS donderdag 26 juli 2001 - Pagina r°°msanitait j vjaVkere rnet)s Originele ontwerptekening (1937) van de vlag is van Th. van der Voort, onderwijzer in Castenray midden 30er jaren. De vlag is ingezegend tijdens een plechtig lof in 1938. Wirn Jeuken (l.) en Jan St rij bos (r.) tonen de vlag. Als u een nieuwbouwhuis gaat kopen, moet er van alles worden geregeld. Daarom biedt de Rabobank u het Rabobank Nieuwbouwpakket. Een pakket waarmee u in één keer alle woningzaken perfect regelt Van een op maat gesneden hypotheek tot en met een afgewogen pakket verzekeringen. En kiest u voor het gemak van het complete Nieuwbouwpakketdan krijgt u bovendien de opleveringskeuring door een bouwkundige van de 'vereniging eigen huis' t.w.v. f 418,- helemaal gratis. Meer weten? Maak vandaag nog een afspraak voor LckfCGt WOfiGtl een adviesgesprek.Dan krijgt u ter inspi- ratie ook nog een fraai interleurboek van Vcyini ff Iel Jan des Bouvrie cadeau! rekenen en tekenen Rabobank Wist u dat Castenray in 1937 de Europese primeur had toen op het aardappelveld van Emonts de eer ste Colorado-kever werd gesignal eerd? Dat er wellicht een boerde rij ligt onder de Castenrayse Berg? Dat de Matthiaskerk als eerste kerk in Noord-Limburg na de oorlog herbouwd is? Dat de Tweede Wereldoorlog in Castenray veel schade heeft gebracht maar dat er niemand is verongelukt? Dat meester Van der Voort in de dertiger jaren het Castenrayse volkslied schreef? Dat pastoor Rieter goed met de filmcamera overweg kon? Dat er vroeger geroeid en geschaatst werd in het Castenrays Broek? En dat monseigneur Moors in 1963 persoonlijk een einde maak te aan het grensconflict en de schoolstrijd met Oirlo? Het is slechts een greep uit de bewogen geschiedenis van Castenray. Het Venrayse kerkdorp heeft sinds 24 juni officieel de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray. Onder voorzitterschap van Jan Strijbos duiken een aantal fanatiekelingen in de historie van hun dorp. Ze wil de geschiedenis bewaren en vastleggen voor het nageslacht. Het genootschap loopt over van enthousiasme. "We moeten opletten dat we niet teveel tegelijk gaan doen. Anders zien we door de bomen het bos niet meer", waar schuwt Jan Strijbos. In de serre ach ter zijn woonhuis zijn ook zijn broer Hay en Toon Kuijpers aangescho ven. Op tafel ligt de 'oogst' van de laatste weken. Talloze scherven, mesjes, stukjes urn, een spits van een bijl en andere voorwerpen van ongeveer 2500 voor christus. Alles is keurig opgeborgen in vakjes en bekertjes op een stukje papier met een code erbij. Van ieder veldonder zoek wordt een verslag gemaakt met foto's en een lijst van de gevonden voorwerpen. De vindplaats van hun bijzondere ontdekkingen houdt het drietal angstvallig geheim. Het enige wat ze erover kwijt willen is dat het bij een omgeploegd asperge- veld is. Want ze willen koste wat kost voorkomen dat onverlaten hun zoektocht naar het verleden door kruisen. Want er liggen in het Hoogriebroek nog veel restanten van oude nederzettingen. VELDWERK Het veldwerk is slechts een onder deel van de activiteiten. Jan Strijbos vertelt dat de aanleiding voor de oprichting van een heemkundig genootschap eind vorig jaar ont stond. "De carnavalsvereniging bestond 44 jaar. We hebben toen een jubileumboek geschreven over 4 x 11 jaar Schanseknuppels. Uit inter views met dorpsgenoten kwam zéér interessante verhalen naar boven. En die gingen vaak veel verder dan alleen het carnavalsgebeuren. Het zou ontzettend jammer zijn als al die verhalen verloren gingen." Hay Strijbos vult aan. "Eigenlijk hadden we er twintig jaar eerder mee moeten beginnen. Want dan hadden we nog veel meer verhalen uit het verleden gehad. Maar ja, dat zelfde zouden we twinig jaar gele den wellicht ook hebben gezegd." DORPSVERLEDEN De kersverse stichting telt zeven leden. En allemaal zijn ze even gef ascineerd door het dorpsverleden. Zo houdt Toon Kuijpers zich bezig met de oorlogsperiode en de Indiëgangers. Castenray is in de Tweede Wereldoorlog grotendeels geëvacueerd. De kerk is vrijwel geheel vernield, de toren werd opge blazen en het woonhuis van Dinghs en de boerderijen van Philipsen en Friesen vielen ten prooi aan brand bommen. Hay Strijbos pakt een oude foto van de Matthiaskerk. "Zie je dat grote beeld vlakbij de ingang van de kerk. Dat is een groot Heilig Hartbeeld op een sokkel van ander halve meter. Dat is ook in de oorlog verwoest. We zijn nu bezig om zo'n beeld weer terug te krijgen op de zelfde plek." De verhalen over de oorlog komen los. In het dorp vielen geen slachtoffers. Maar daar buiten sneu velden Gerrit Arts, naar hem is onlangs een straat genoemd, en Piet van Rhee in een concentratiekamp vlakbij Hamburg. Van Rhee was trouwens niet de enige Castenrayer die door de Duitsers is opgepakt. Twee Castenrayers wisten de dans net te ontspringen. They Strijbos, de vader van Jan en Hay, en Teng Dinghs sprongen in de buurt van Lottum uit de trein die hun naar Duitsland voerde. "Toen de trein in een bocht even wat vaart minderde zijn ze eruit gesprongen. Ze zijn toen te voet naar Wellerlooi gegaan waar een 'goede' Duitser hen hielp de Maas over te steken. Daarna zijn ze terug naar huis gewandeld", lacht Hay. EMIGRANTEN Koos Kleeven probeert alle Castenrayse emigranten te achterha len. Wim Jeuken en Truus Tacken buigen zich over het Castenrays Broek. Vroeger een heel bijzonder natuurgebied. Jan Strijbos: "De ruil verkaveling heeft er geen goed aan gedaan. De Lollebeek meanderde vroeger door het Broek. Helaas is de beek verlegd. De grondwaterstand was er voorheen veel hoger. Er werd geroeid en geschaatst. De paters uit Venray kwam daarvoor speciaal met de bus naar Castenray. De beide winkeliers Van Rhee en Jacobs exploiteerden er een kraam." Maar door de ruilverkaveling werd er een stuw geplaatst waardoor het grond water zakte zodat het gebied meer geschikt werd voor landbouw. Ook de 'steile berg' is een natuurmonu ment. Iedere jonge Castenrayer heeft zich wel eens van boven naar beneden laten rollen door het gele zand. Helaas hebben de vele afgra vingen de berg aan de Lollebeekweg behoorlijk aangetast. "Met dat zand is het fietspad tussen Castenray en Horst aangelegd", weet Toon Kuijpers. De 'Caselse Berg' heeft ook iets mysterieus. "Meester Vollenberg vertelde al op de lagere school dat er een boerderij bedolven ligt onder de zandverstuivingen waardoor de berg ontstaan is", aldus Kuijpers. Even verderop in het bos ligt nog een berg de zogenaamde "Witte Berg'. OIRLO Jan Strijbos roert nog een ander onderwerp aan: de beladen relatie met het 'grote' Oirlo. Castenray was vroeger een rectoraat van Oirlo. Pas in 1922 kreeg Castenray een eigen school. Maar dat ging niet van harte. Want als Oirlo enkele leerlingen tekort kwam dan werden de kinde ren in Castenray letterlijk uit de schoolbanken geplukt. De bewoners uit het buurtschap Klein Oirlo had den het meest te duchten van de schoolstrijd en de verschuifbare parochiegrenzen. De spanningen tussen beide dorpen liepen soms hoog op. Totdat monseigneur Moors in 1963 persoonlijk ingreep. Er werd een definitieve grens getrok ken en Klein Oirlo hoorde voortaan bij Castenray. In 1937 had het kleine kerkdorp niet alleen een landelijke maar zelfs een Europese primeur. Op het aard appelveld bij Emonts werd voor het eerst de beruchte Colorado-kever ontdekt. Die was komen overwaaien uit Amerika. De larven van het beestje konden de gehele aardappel oogst vernietigen. Er werd daarom rigoureus ingegrepen. Toon Kuijpers: "De kevers werden gevan gen en bestreden. De hele akker werd gezift en bespoten door de firma Douven uit Horst. Zelfs de plantkundige dienst uit Wageningen was erbij betrokken." ONDERWERPEN Aan onderwerpen heeft het heem kundig genootschap geen gebrek. Ze zijn op zoek naar oude familief oto's. In het weekkrantje De Schans deden ze een oproep aan de dorps genoten. "De mensen werken onzettend goed mee. Ons werk begint echt te leven in het dorp", stelt Jan Strijbos tevreden vast. Het drietal laat enkele oude vlaggen van verenigingen zien. Ook willen ze de historie van alle verenigingen, ook die al opgeheven zijn, op schrift vastleggen. "Neem bijvoorbeeld de voetbalclub", zegt Jan Strijbos ter wijl hij een boek pakt. "Deze jubi leumuitgave is van het 25-jarig bestaan in 1989. Onlangs, is de voet balclub gefuseerd met DIS uit Oirlo. Dus nu hoeven we dit boek alleen nog maar aan te vullen. En dat ligt de geschiedschrijving van de voet balclub ook vast. Voor de volgende generatie", aldus Jan Strijbos die zich een ware perfectionist toont. Naast de terugkeer van het Heilig Hartbeeld heeft de stichting nog een wens. Ze wil een plaquette laten vervaardigen van Gerrit Arts en Piet van Rhee die beiden sneuvelden in de oorlog. Deze plaquette zou een plaatsje op het kerkhof, bijvoor beeld bij de nieuwe urnenmuur, moeten krijgen. De lokale historici zijn nog op zoek naar eigen ruimte. Waar ze hun speurderswerk ongestoord kunnen voortzetten en ze mensen kunnen ontvangen. Want het ophalen van oude volksverhalen bij de oudste bewoners heeft hoge prioriteit. Een eigen Castenrays museum is nog toekomstmuziek. Jan Strijbos: "Dat zou ideaal zijn om exposities en rondleidingen te houden. Maar daar komt meer bij kijken zoals de bevei liging van het gebouw. We overwe gen daarom onze spullen voorlopig onder te brengen bij het Freulekeshuus." Het Venrayse museum is alvast gewaarschuwd want de Castenrayers laten het ver leden nog niet rusten. HUISARTSENDIENSTEN I Voor spoedgevallen waarneming -i door de Noord-Limburgse I HuisArtsenPosten. Via de telefoon C van uw eigen huisarts krijgt u te i horen bij welke post u terecht kunt I ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN ANTONIUSVELD Stationsweg 60d, tel. 584877 J?; van vrijdagavond 18.00 uur tot vol-: gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tcj 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN i; Voor spoedeisende gevallen jJ uitsluitend na telefonische afspraak! neemt waar: J i S. BILLET, tel. 581458 j WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26. Voor spoedgevallen zijn wij dag en nach'Ji bereikbaar. ij; tel. 581336 of 586457 J.M. van Winden, W.H. de Vocht, L R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. j Eelderink, G. Gelling "en mevr. H. j Loonen Mevr. H. Loonen en W. de Vochlt: DIEREN ARTSENPRAKTIJK OOSTRUM ;i| W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 DIERENAMBULANCE NOORD LIMBURG ig bereikbar, w, 3522088 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN j voor de verloskundige praktijk i Venray. j; Vanaf vrijdag 19.30 tot maandag J i 07.30 uur Henny van Eerten Tel. 06-22022151 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN j De weekdienst van de verloskundig I: ge praktijk Venray worden vanaf maandag 07.30 tot vrijdag 19.30 |j| uur waargenomen door: 1 jij Henny van Eerten (06-22922151 en Lonneke Span (06-22722996) Afspraken maken ma t/m do tussei'lj 18.00 en 19.00 uur, tel. 06- 1 22722996 INFORMATIECENTRUM GEESTELIJKE GEZOND HEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 ill 24 uur per dag bereikbaar, tel. 077 j. MELDPUNTALGEMENE HULPDIENST VENRAY Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 09.0( Ij tot 12.00 uur. Buiten deze tijd is he meldpunt via voice-mail bereikbaa voor hulpvragen van de Algemene Hulpdienst en het Gehandicaptenplatform. VRIJWILLIGE TERMINALE1 I ZORG 24 uur per dag bereikbaar via tel.ij 06-55790271 SLACHTOFFERHULP Dinsdag van 10.00-12.00 en don-j j derdag van 10.00-12.00 uur Venraai tel. 0478-565155 BUREAU VOOR RECHTSHUL j Venlo-Venray, gratis spreekuur op afspraak, tel. 077-3209191 m PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Ron Koenen 1 Henk Lammen 1 Christ van den Munckhof i j Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres;i Telefonisch, uitsluitend tot 1 vrijdag 17.00 uur. 1 Nabezotging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. F Aanleveren kopij: Sport- en verenigïngsnieuws 1 tot uiterlijk dinsdag 10,00 uur. Rabobank Nieuwbouwpakket: nu met gratis opleveringskeuring t.w.v. f418,- Jtmidröme Zaterdag 18 augustus organiseert Frank Janssen van tennishal de Schaapskooi een groots opgezet 70/80's discospektakel. Dit naar aanleiding van het grote succes en de vele positieve reacties van de 900 man die de Mega 80's discoparty op 12 mei 2001 bezochten.De zaal gaat open om 20.30 uur; kom op tijd want om 02.00 uur zit het Summer Disco Dance 2001 er weer pp. Toegang: 20 jaar en ouder, bij twij fel legitimatie verplicht. De entree is 20 gulden aan de kassa en 17.50 gulden in de voorverkoop. Voorverkoopadressen: Koffiehuis Zowyzo, Grotestraat 0478-589821 Tennishal de Schaapskooi, Kempweg 0478-585418; Cafetaria Thielen, Kennedyplein, tel. 0478- 582170 en Cafetaria/sportcafé Landweert, tel. 0478-580480. Exclusief bij Sanidröme Badkamermeubel no cm breed met mineraal gegoten wastafelblad. Leverbaar in wit; pergamon of beuken. Voor de droomprijs van f3.698- (€1.681,-) (excl. kraan en handdoekhouder) Kevjsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40, Venray Tel.: (0478) 55 06 70 www.sanidrome.nl Heemkundig genootschap gaat dorpsgeschiedenis vastleggen In Blitterswijck vindt op zondag 29 juli de start plaats van een histo rische toertocht. Van start gaan motorfietsen met een bouwjaar van voor 1941. Tientallen hobbyisten zullen met hun trots aan de start ver schijnen. Een deskundige speaker zal het publiek tekst en uitleg geven over de motoren en hun berijders. Rond 11.00 uur zullen de eerste motoren gaan vertrekken vanaf café-restaurant Tante Jet aan de Veerweg in Blitterswijck. Het is de bedoeling dat de rijders een tocht van ongeveer 85 km maken. Halverwege de rit houden de rijders een pauze van circa één uur bij res taurant Boszicht in Maasbree. Vervolgens wordt de toertocht voortgezet met Blitterswijck als eindpunt. De toertocht wordt verre den onder de vlag van de landelijke Veteraan Motoren Club. Heeft u hem al herkend? De St. Lambertuskerk van Horst uitge voerd in puur zilver. Een persoon lijk 'souvenir' voor P. Thijssen uit Venray, geboren in Horst en al zijn hele leven gefascineerd door de prachtige kerk in Horst. Op zijn aanwijzingen heeft goud smid Harrie Frencken uit Venray de kerk in miniatuur nagemaakt. De afmetingen en details kloppen op schaal precies met het origineel. "Een enorm karwei waar de smid ongeveer drie jaar aan heeft gewerkt", vertelt een gelukkige Thijssen. "Frencken aarzelde eerst of hij de opdracht wel aan moest nemen, maar hij zag het gelukkig al snel als een uitdaging." Het fraaie kleinood was vorig jaar enige tijd te zien in zijn etalage in de Venrayse Grotestraat, en verder werd de miniatuurkerk tentoonge steld tijdens de open dag van de St. Lambertuskerk, waar het met grote bewondering werd bekeken. Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omgeving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsom ming van evenementen en activi teiten uit een wijdere regio, waar aan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aan dacht kunnen schenken. Zaterdag 14 juli t/m 26 aug. In galerie Wilma Boscheri in Arcen is tot en met 26 augustus een nieuwe expositie te zien van werken van Wilma Boscheri (schilderijen) en Mieke Willems (bronzen sculptu ren). De openingstijden zijn op woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.30 uur. Zaterdag 28 juli De Ayr-Paris Band uit Ontario (Canada) treedt op zaterdag 28 juli om 10.00 uur op in het Nationaal Bevrijdingsmuseum in Groebeek. In Canada treedt de band op bij lokale festivals, herdenkingsdiensten, con certen in kerken en in de open lucht. De band bestaat uit veertig leden variërend van elf tot zeventig jaar. Zondag 29 juli Het brood bakken op de laatste zondag van de maand is inmiddels bij velen een herkenbare en gewaar deerde activiteit geworden. Het ambachtelijk brood gebakken in de met droge takken gestookte speciale oven roept bij menigeen herinnerin gen op. De fuchsia-tentoonstelling biedt zondag 29 juli de laatste gele genheid om deze bekende plant in volle bloemenpracht te bewonderen. De gekochte planten kunnen vanaf 16.00 uur worden meegenomen. Museum De Locht is geopend op zondag, dinsdag, woensdag en don derdag van 14.00 tot 17.00 uur. August van Bergen uit Venray exposeert tot 1 september in het hoofdgebouw van het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationsweg 46. Dhr. Van Bergen maakt aquarel len, schildert met olieverf en maakt gebruik van gemengde technieken. U kunt de expositie tijdens kantoor uren bezichtigen.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 3