j(^ Venray wijst schadeclaim afvalverzamelaarWatco af Nieuw onderkomen De Calimero's onzeker 'Nieuwe busregeling onaanvaardbaar digitaal Limburgse ouderen gaan Piet en Mien Martens in het zonnetje "Een levensgevaarlijke daad" PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Soa-bestrijding: op vakantie met liefdespaspoort timsv ^vansib Francesca PASSIE ginaö peel en maas donderdag 19 juli 2001 - Pagina 7 Henschenius houdt de gemoederen bezig In Peel en Maas van 5 juli stond er bij een foto op blz. 14: 'Henschenius houdt in Venray, vierhonderd jaar na I zijn geboorte, de gemoederen danig bezig'. Ik moet u zeggen, dat ik, afgezien van artikelen van de heren Kroft en Rutten die daarvoor alle ruimte kre- gen, niet heb gemerkt dat de gemoe- r deren in Venray zo bezig zijn met Henschenius. Dat is ook niet zo ver wonderlijk. Henschenius is dan wel in Venray geboren, maar hij heeft hier maar een beperkt aantal jaren 1 gewoond. Zijn werk heeft hij hoofd- j zakelijk in het buitenland verricht. Dat zijn bestaan een stempel heeft I gedrukt op Venray, resp. dat hij hier 1 nog duidelijke sporen heeft achter- I gelaten, is ook niet het geval. Afgezien van de fascinatie van de beide hierboven genoemde heren voor Henschenius, valt het daarom met de gemoedsrust in Venray wel mee. A. den Ouden, Venray. I Speelveldje op Antoniusveld Na de vele negatieve kritieken j welke ons gemeentebestuur de laat ste tijd over zich heen kreeg heb ik ditmaal eens positieve kritiek. Ik wil j mijn waardering uitspreken voor de wijze waarop ons college wist te bewerkstelligen dat de wijk Antoniusveld wordt verrijkt met een speelveld trapveld voor de jeugd in onze wijk. Wars van ongetwijfeld de nodige overleggen met vele afde- i lingen op het gemeentehuis wist het I college op hele korte termijn een trapveld te realiseren. Een school voorbeeld van hoe het ook kan! i College van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Venray; mijn compliment voor dit I resultaat. Jody Curfs. PEEL EN MAAS n abonnement waard Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Piet en Mien Martens werden door de gemeenschap in Leunen in de bloemetjes gezet om Piet en Mien eens in het zonne tje te zetten, en in het diepste geheim een surprise-party voor het geliefde stel organiseerden. Bijna iedereen in het Venrayse kerkdorp was op de hoogte van het feest, behalve Piet en Mien zelf. Groot was hun verrassing dan ook toen ze na een dagje Kasteeltuinen Arcen met de taxi thuiskwamen en de plaatselijke harmonie hen stond op te wachten. In de uurtjes dat Piet en Mien wandelden en dineerden in de kas teeltuinen, hadden vele vrijwilligers zonder morren de handen uit de mouwen gestoken en hun tuin ver anderd in een heuse 'feesttuin'. Het feest kon beginnen. Na een serenade van de harmonie en enkele toespraken kwamen honderden inwoners van Leunen het echtpaar feliciteren. Ook de blaas- en de joekskapel kwamen later op de avond nog een serenade brengen. Tot in de kleine uurtjes werd er nog getoost op de gezondheid van Piet en Mien Martens. Een feest om nooit te vergeten! Het is vakantie. Veel jongeren, of ze nu naar Terschelling of naar Salou gaan, beleven tijdens de vakantie romantische avonturen. Voor de één blijft het bij zoenen en bij de ander gaat misschien wel een stapje verder. Om jongeren goed voor te berei den heeft de stichting soa-bestrij ding het Vrij Veilig Paspoort ont wikkeld. In het paspoort staat allerlei informatie over veilig vrijen en soa. Het paspoort is gratis en is onder andere verkrijgbaar bij de DA-drogisterijen.Op vakantie zijn zo'n 200.000 jongeren voor het eerst seksueel actief. Maar liefst vier van de tien jongeren heeft een vakantie liefde. Hiervan heeft bijna de helft geslachtsgemeenschap. Naar schat ting 75.000 jongeren hebben tijdens de vakantie onveilige seks. Tot vrij dag 17 augustus is het paspoort op vertoon van een bon, gratis op te halen bij de DA-drogist of de STIP- drogist. De bon staat in het DA- magazine en in de Fancy. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a smaak van de week (13 t.m. 19 juli) Het college van B en W van de gemeente Venray heeft de schade claim van afvalinzamelaar Watco afgewezen. Voor de geleverde diensten in de jaren 1999 en 2000 ontvangt het bedrijf wel een bedrag van 227.954 gulden. Binnen de gemeente Venray wordt door Watco (de rechtsopvol ger van Cotrans) het huishoudelijk afval wekelijks huis-aan-huis inge zameld. Hiervoor is door Watco een tarief aangeboden per geledigde container. Dit tarief stijgt, overeen komstig het contract, naarmate er minder containers worden aangebo den. Dit om de vaste kosten (er moet door het bedrijf toch langs alle deu ren gereden worden) te kunnen ver halen. In 1999 is het eerste half jaar ech ter zonder diftarslot ingezameld, waardoor ook de containers die niet voorzien waren van een registratie chip door het bedrijf zijn geledigd. In de tweede helft van 1999 en gedurende het jaar 2000 zijn door Watco alleen containers geledigd die voorzien waren van een registra tiechip. Watco claimt dat de registratie van de ledigingen niet correct is ver lopen, waardoor het bedrijf niet in staat zou zijn om correct te facture ren en schade zou hebben geleden waarvoor de gemeente Venray aan sprakelijk zou zijn. Uit een analyse van de juridische argumenten van Watco concludeert de gemeente Venray echter dat de claim ontoe reikend is onderbouwd. De interge meentelijke stuurgroep heeft Venray daarop geadviseerd de vordering van Watco in zijn geheel af te wij zen en niet akkoord te gaan met een eerder door Watco voorgestelde minnelijke regeling. Peuterspeelzaal De Calimero's is al enkele jaren op zoek naar een nieuw onderkomen. De 65 Ysselsteynse peuters verblijven nu nog in een ruimte bij jongeren centrum Jera. Het bestuur van de peuterspeelzaal heeft zijn oog laten vallen op een nieuw lokaal vlakbij de basisschool. Peuterspeelzaal De Calimero's had goede hoop begin volgend jaar te kunnen verhuizen met z'n vier groepen. Dit plan leek zo goed als rond maar de laatste weken is er een kink in de kabel gekomen. De wel standscommissie kon er toch niet helemaal mee instemmen en een bouwprocedure duurt in de gemeen te Venray al gauw een halfjaar. Bij basisschool St. Oda staan al enkele noodlokalen. De Calimero's hadden hier graag zo'n semi-perma- nent lokaal bijgezet. De kosten hier voor bedragen ruim twee ton. Naast een lening bij de bank en fondsen werving via Synthese moet ook de Ysselsteynse gemeenschap bijdra gen in de kosten. Er zijn al enkele acties gepland zoals het kippenladen op 1 en 2 augustus bij John Claessens. Op de dag van de peuter speelzaal, op zondag 28 oktober, worden er een speelgoedbeurs, een goederen- en dienstenveiling en diverse attracties voor de jeugd en peuters georganiseerd. Maar deze activiteiten zijn door de recente ont wikkelingen nog onzeker of ze wel door zullen gaan. "We hebben bij Jera wel een grote ruimte maar geen kindvriendelijké ruimte. En ook de combinatie van een jongerencentrum met een peu terspeelzaal is niet zo gelukkig", zegt Mariëlle van Meijel, secretaris van De Calimero's. "Ons streven is een locatie dichtbij de basisschool. Dan kunnen de peuters wennen aan de drukte rond de school en leren ze de meesters en juffen alvast kennen. Dan is de overgang straks niet zo groot. De peuterspeelzaal krijgt dan ook een beter contact met de school. En voor de ouders die de kinderen komen brengen is dit ook gemakke lijker", aldus Marielle van Meijel. Seniorenraad in brief aan college van B en W De Seniorenraad in Venray uit in een brandbrief aan het college van B en W van de gemeente Venray zijn grote ongenoegen over dé nieuwe busregeling van Hermes. Vooral het feit dat in het nieuwe rooster de lijnen 415 (interliner) en 30 zijn komen te vervallen, waardoor de rechtst reekse verbinding tussen het Venrayse busstation en het zie kenhuis in Venlo van maandag tot en met vrijdag is komen te verval len, is de Seniorenraad een doorn in hetioog. De nieuwe lijn 130 van Venray naar Venlo is nu de enige verbinding naar Venlo, maar ook die lijn brengt de reiziger niet naar het ziekenhuis in Venlo. 'Eén en ander betekent, dat geen enkele buslijn vanuit Venray- centrum een rechtstreekse verbin ding meer heeft met het ziekenhuis Venlo', schrijft de Seniorenraad in de brief. 'Als gevolg van deze wijzi gingen zullen busreizigers uit Venray met bestemming ziekenhuis Venlo te maken krijgen met méér ongemak (altijd overstappen op bus station Venlo), een langere reistijd (wachttijden bij het overstappen) en hogere kosten (meer reiszönes)'. De Seniorenraad vindt de wijzi gingen in het nieuwe busdienstroos ter onaanvaardbaar omdat als gevolg van de reorganisatie van het zieken huis Venray, steeds meer mensen (patiënten en bezoekers) zijn aange wezen op het ziekenhuis in Venlo en veel belang hebben bij goede en snelle busverbindingen. Wethouder Heidens liet vorige week in de commissie Sociale Zaken, Werkgelegenheid en Volksgezondheid weten 'onaange naam verrast' was -te zijn door de nieuwe busregeling. "Dit is voor ons reden om met de provincie Limburg en Hermes in overleg te treden, want het huidige serviceniveau is voor de gemeente Venray niet acceptabel. We moeten nog een halfjaar over bruggen, want op 1 januari 2001 gaat het CVV (Collectief Vraagafhankelijk Vervoer) van start. In het CVV zijn onder andere de ziekenhuizen in Venray en Boxmeer als puntbestemming opgenomen." Café Martens een begrip in Leunen (4595 gulden). Het is ook mogelijk om alleen een basis computer Internetcursus te volgen met inter netaansluiting, een eigen e-mail- adres en één jaar lang telefonische ondersteuning voor €224,62 inclu sief BTW (495 gulden). Het losse cursuspakket is speciaal bedoel voor senioren die thuis reeds over een computer beschikken, maar nog niet echt uit de voeten kunnen met de materie. Indien u geen of nauwelijks com puterervaring heeft, maar toch op een fundamentele wijze de inhaal slag wilt maken op computergebied en thuis in eigen tempo wilt leren internetten en e-mailen, dan is dit u kans! Indien u meer informatie wilt over dit project kunt u bellen met dhr. Looman, tel. 013-5811108 of schrijf een kaartje onder vermelding van uw naam, telefoonnummer en volledig adres naar: Senioren Computer Internet project, ant woordnummer 60735, 5000 WB Tilburg (een postzegel is niet nodig). Internet wordt ook voor ouderen steeds beter bereikbaar. Brandstichting caravan Meerlo Een onverwacht feestje in Leunen. Als dank voor hun jarenlange inzet voor de gemeenschap in Leunen werden Piet en Mien Mariens van het gelijknamige café onlangs uitge breid in de bloemetjes gezet Want café Mariens is al 125 jaar een begrip in Leunen. Diverse ver enigingen uit Leunen vinden bij Piet en Mien al sinds jaar en dag onder dak voor hun activiteiten en ze wor den door het echtpaar, dat in mei 35 jaar getrouwd was en al 35 jaar ach ter de tap staat, altijd met open armen ontvangen. Geen wonder dat de jeugdleiders van jeugdcarnavalsvereniging 't Knölleke het de hoogste tijd vonden "Dit is een zinloze en levensge vaarlijke daad. Hoe halen de daders zoiets in hun hoofd". Met die woorden omschrijft brand weercommandant Sjraar Theeuwen van Meerlo-Wanssum het opzettelijk in brand steken van een caravan in de Meerlose Hoofdstraat bij de familie Poels- Driessen. In de nacht van zaterdag op zon dag staken onbekenden namelijk de caravan -die startklaar stond voor een vakantie in Zuid-Frankrijk- in brand. De caravan stond op de oprit tussen twee woningen in. Dankzij kordaat en snel optreden van de vrijwilligers van de Meerlo- Wanssumse brandweer -vier minu ten na de melding was de brandweer ter plekke- kon worden voorkomen dat de twee woningen vlam vatten. De brandweer kon niet voorkomen dat de caravan inclusief de inboedel in vlammen opging. De schade aan de twee woningen is aanzienlijk. De familie Poels is lovend over de inzet en het werk van de brandweer. BRANDLUCHT De beginnende brand werd door het slapende echtpaar Poels rond vier uur opgemerkt. Ze hoorden een knal en roken vervolgens een brand lucht. Toen ze door het slaapkamer raam naar beneden keken stond de rechterband en een deel van de cara van al in brand. Terwijl mevrouw Poels en zoon Marijn met emmers water de brand te lijf gingen verwij derde de heer Poels de auto,- die voor de caravan stond, en demon teerde en verwijderde hij de gasfles in de caravan. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen al metershoog boven de caravan uit tegen het dak en de zijgevel van de woning. Een slaapkamerruit begaf het door de hitte. "We hadden geen minuut later hoeven te arriveren. Dan was het dak van de woning in brand gevlogen", zegt de Meerlo- Wanssumse commandant. Volgens hem en de politie kan het echtpaar van geluk spreken dat ze de brand zo vroeg hebben opgemerkt. "Ze sliepen boven de caravan". Bovendien werd de caravan in de vakantie weieens gebruikt als slaap plaats voor familieleden. Politie en brandweer vermoedden De caravan van de familie Poels uit Meerlo brandde totaal uit. al meteen dat er sprake was van brandstichting hetgeen later werd bevestigd door een onderzoek van de technische recherche. Wie er achter deze walgelijke daad zit is niet bekend. De politie stelt een diepgaand onderzoek in. Eventuele getuigen of mensen die iets meer weten van deze brandstichting wor den verzocht zich in verbinding te stellen met de politie. De schade aan de twee huizen is aanzienlijk. De verzekering dekt deze schade. De caravan was gezien de ouderdom niet meer verzekerd. 3 Het Senioren Internet Project wordt na een succesvolle lance ring in Brabant uitgebreid naar Limburg. Vanaf juli 2001 staat een team van computerconsulen ten (studenten en senioren) paraat om ook in Limburg senioren te helpen om de inhaalslag te maken op het gebied van computers en internet. Dit gebeurt aan de hand van een speciaal voor senioren ontwikkelde lesmethode. Medio maart 2001 is het Senioren Internet Project in Brabant gelan ceerd om ouderen te ondersteunen bij het leren omgaan met de compu ter, internet en e-mail. Dit project sluit aan op de behoefte van een groeiende groep ouderen die de inhaalslag naar het computertijd perk wil maken. Het Senioren Internet Project wijkt fundamenteel af van andere initiatieven omdat dit project werkt met een speciale les methode. De nieuwe ster-5-lesme- thode sluit aan op de mogelijkheden en beperkingen van ouderen met betrekking tot het leren en omgaan met computers. Vanwege het succes in Brabant is besloten om het pro ject nu uit te breiden naar de provin cie Limburg. De afgelopen weken is het team van computerconsulenten, dat bestaat uit zowel studenten als ouderen, uitgebreid om ook overal in Limburg computerlessen te gaan 'Verzorgen aan senioren. all-mag-inspr:Computers en inter net lijken al niet meer weg te denken uit onze hedendaagse maatschappij. Veel zaken kunnen tegenwoordig thuis vanuit de lange stoel geregeld worden, even 'surfen' op internet is vaak al genoeg om de juiste infor matie te vinden, aankopen te doen of bankzaken te regelen. Uit cijfers van de overheid blijkt echter dat vooral ouderen achterblijven op het gebied van computers en internet. De overheid gebruikt de slogan 'Nederland gaat digitaal' maar er zijn nog maar weinig concrete plan nen om ook ouderen digitaal te krij gen. Er worden wel al computer- en mternetcursussen aangeboden door de Openbare Bibliotheken, de lokale afdelingen van Seniorweb en enkele buurthuizen. Echter, deze cursussen kennen lange wachtlijsten en wor den enkel in groepsverband gege ven. Door deze initiatieven kunnen ouderen wel kennismaken met com puters, maar er daadwerkelijk goed leren omgaan met computers en internet blijft vaak moeilijk. Het Senioren Internet Project pakt het fundamenteel anders aan. Dit project is opgestart door studen ten van de Katholieke Universiteit Brabant die onderzoek hebben gedaan naar de mogelijkheden en beperkingen van ouderen met betrekking tot het werken met com puters. De bevindingen van het onderzoek hebben geleid tot de vor ming van het SeniorPC Totaalpakket. Dit pakket bestaat uit een moderne computer met kleuren printer, een e-mail- en internetaan sluiting en wordt geleverd met een uitgebreid pakket van les, persoon lijke begeleiding en nazorg. De computer wordt aan huis bezorgd en geïnstalleerd, waarna aan huis in de vertrouwde omgeving van de cur sist, een cursus computer-, internet en e-mailgebruik verzorgd wordt. LEERTEMPO Daarnaast wordt de cursus aange past aan het individuele leertempo van de cursist, waarbij zelfstudie gecombineerd wordt met privé-les- sen. Na de cursus wordt de cursist niet aan haar of zijn lot overgelaten, maar wordt er langdurige nazorg (één tot drie jaar) geboden door middel van een telefonische hulplijn waarmee de cursist tegen normale telefoonkosten ondersteuning en informatie an krijgen over<compu tergebruik. Op alle apparatuur wordt driejaar garantie aan huis geboden. De deelnemers aan het project krij gen bovendien een strippenkaart waarmee zij recht hebben op nog twee extra bijeenkomsten met per soonlijke begeleiding. Kortom, met het complete SeniorPC Totaalpakket is de senior in staat om drie jaar lang goed en zeker aan de slag te gaan met de computer en internet zonder bijko mende kosten, en waar alles aan huis geregeld wordt. Dus ook voor senioren die om wat voor reden dan ook aan huis gebonden zijn is dit totaalpakket een goede uitkomst. De prijs van het SeniorPC Totaalpakket bedraagt €2085,12 inclusief BTW

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7