INieuwe stuurgroep ziekenhuis O? Strengere afhandeling bouwvergunningen S Weer dodelijk ongeval op spoorweg Holthees m 1 Belangrijk dat cliënten meer inspraak krijgen" Verpleeghuisafdeling start op 1 september EL EN MAAS EZORGEN? -2500 gulden voor )ivinolandia Teletekst pagina 55+ Boxmeer anidrome Theobaldus gilde wint NK Herman Kroef koning Theobaldus gilde ilf1aw EN MAAS donderdag 12 juli 2001 - Pagina 9 e gemeente Venray gaat toch jër zitting nemen in een nieuw te starten stuurgroep voor het T Elisabeth Ziekenhuis in [pray. Dat maakte wethouder liens vorige week in de com- e Sociale Zaken, igelegenheidsvoorziening en tsgezondheid bekend. De jrgroep, waarin onder meer jenhuisdirectie, VGZ, gemeen- Jenray en een patiëntenorgani- tjc zijn vertegenwoordigd, werd ipril opgeheven toen bleek dat Tïerste Hulp in de toekomst maal uit Venray verdwijnt. ;emeester Waals bekleedde ijds samen met wethouder lens het voorzitterschap van de jrgroep, die op initiatief van iputeerde Eurlings vorig jaar j ingesteld. Het doel was om prde invulling van de Eerste Hulp iet St. Elisabeth Ziekenhuis een i maatschappelijk draagvlak te sn. ^aar in september belandde de »roep, met de gemeente Venray iorzitter, al op een zijspoor. De cenhuisdirectie ging samen met fgverzekeraar VGZ en de huisart- i verder in een afzonderlijke fkgroep. Onder het mom van 'je moet een broedende kip niet storen' mocht de werkgrroep ongestoord zijn gang gaan. Pas op 5 maart werd de stuurgroep ingelicht. Er lag een compleet plan op tafel 'van EHBO naar ziekenhuispost' waaraan niet meer te tornen viel. Het was een zeer slecht plan voor Venray, want de Eerste Hulp verdwijnt en wordt naar Venlo overgeheveld. Het alter natief van een ziekenhuisarts voor niet-spoedeisende hulp is volgens Heidens volledig onder de maat. Eerder liet de Venrayse wethouder al weten dat het behoud van een vol waardige Eerste Hulppost, zeven dagen in de week en 24 uur per dag, nog steeds het uitgangspunt is. BRIEF MINISTER Door een recente brief van gezondheidsminister Els Borst voe len gedeputeerde Eurlings en wet houder Heidens zich kennelijk gesterkt om de stuurgroep weer nieuw leven in te blazen. "In die brief stelt de minister namelijk dat de regio meer invloed moet krijgen op de ontwikkelingen van zieken huizen", zei Heidens. "Na overleg met gedeputeerde Eurlings van de provincie Limburg hebben we besloten om het overleg weer op te starten, maar wel in een andere vorm. De gemeente Venray zal niet de voorzittersrol vervullen. Er moet een onafhankelijke functionaris zijn die boven alle partijen staat." Borst reageerde met de brief op een rapportage van Eurlings aan haar over de laatste ontwikkelingen rond het St. Elisabeth Ziekenhuis. De minister laat weten het belang rijk te vinden dat de bevolking, patiënten- en consumentengroepe ringen en gemeentebesturen nadruk kelijk bij de besluitvorming worden betrokken om daarmee de besluit vorming transparant te maken. 'Het gaat dan om het informeren over voornemens en de daarbij gehan teerde argumenten en cijfermatige onderbouwing, het reageren op aan gereikte alternatieven en het afleg gen van verantwoording over de plannen', schrijft Borst. Een tweede belangrijk uitgangs punt is volgens haar dat de regionale partijen zelf de variatie en differen tiatie moeten vormgeven. 'Zij zijn immers het beste in staat optimaal rekening te houden met regionale gegevenheden en bijzonderheden. Partij zijn in ieder geval het zieken huis, de verzekeraar, de onderne mingsraad en de cliëntenraad. Daarnaast moet het gemeentebe stuur, het provinciale bestuur en de bevolking een inbreng kunnen heb ben. Het ziekenhuis (als maatschap pelijke onderneming) moet zich meer en meer rekenschap geven van de maatschappelijke consequenties die een voorgenomen besluit heeft. Dat betekent dat voorstellen onder bouwd en toetsbaar behoren te zijn, zodat de andere partijen zich een oordeel kunnen vormen over de noodzaak van herallocatie of slui ting. Dat betekent tevens dat zij in de gelegenheid dienen te worden gesteld alternatieven aan te reiken en dat het ziekenhuis die alternatie ven serieus in de overwegingen moet betrekken', aldus de minister. Heidens: "We zitten nu in een pat stelling, maar het is de moeite waard om de zaak vlot te trekken. Het is goed, omdat de veranderingen in de gezondheidszorg heel erg hard gaan. De nieuwe overleggroep kan helpen om onze belangen te behartigen. Het is belangrijk dat de partijen weer met elkaar aan tafel gaan." Over de toekomstplannen van de overleg groep kon de Venrayse wethouder nog niets vertellen. "Tijdens de eer ste bijeenkomst zullen de thema's met alle partijen besproken worden. Ik kan daar nu dus nog niets over zeggen." Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF stem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Fietsen like dag worden de verkeersre- 5 overtreden Elke dag wordt de overtreden. Elke dag wordt de men en de grensen verlegd Door :reen En wat zien wij: de ouders een kind, dat toevallig bekeurd rdt, komen in opstand. Nee, beste Iers: het is jammer dat niet alle en iedereen die de wet of ver- rsregels overtreden worden akt en beboet Dan hebben wij schien in de toekomst een maat- appij, die normen en fatsoen neert zoals wij dat gewend waren Ie jaren vijftig, in het toenmalige ig, vredig en schone Nederland, laar ja, wat wil je, de burger eer fietst ook in het dorp, waar verboden is.... R. G. Land Ittqepwdett Op de spoorwegovergang aan de Gildestraat in Holthees is dins dagochtend de 75-jarige Math Janssen uit Venray om het leven gekomen, toen een trein tegen zijn auto botste. De man reed parallel aan de spoorweg en wilde even na half elf met zijn auto het spoor oversteken, maar vermoedelijk heeft hij daarbij de rode lichten niet gezien. Hij kwam op de spoorwegover gang in botsing met de trein. Het De 75-jarige Venraynaar kwam bij het ongeval op de spoorweg in Holthees om het leven. slachtoffer overleed ter plaatse. De trein kwam een kilometer verder tot stilstand. Door het ongeval heeft het treinverkeer tussen Venray en Boxmeer bijna twee uur stilgelegen. De NS zette bussen in. De brandweer uit Venray verving haar 'zieke' collega's uit Vierlingsbeek, die in een slepend conflict verwikkeld zijn met brand weercommandant Harmsen van de gemeente Boxmeer en hun taken voor onbepaalde tijd hebben neerge legd. In april vorig jaar kwamen op dezelfde plek onder dezelfde omstandigheden twee inwoners van Overloon om het leven. De overweg heeft alleen een knipperlichtinstalla tie, maar staat op de nominatie om te worden beveiligd. ac en Nelly Tielen van Hij en Haarmode in Venray hielden angs ter ere van het 25-jarig ileum van de kapsalon een ie voor het project van quelinge Eibers in het iziliaanse Divinolandia. ïjdens een feestelijke open dag iden de bezoekers een donatie n in een collectebus in de kapsa- In het kader van het project - giëne' in Divinolandia wilde het persteam het geld graag schen- a aan een nog te openen kapsalon, fcr bevordering van de hygiene in Braziliaanse plaatsje is het vol- )s Jac en Nelly Tielen namelijk groot belang dat de inwoners ;n regelmatig hun haren te was- en te ontluizen. "We dragen dit iatief van Jacqueline Eibers een rm hart toe, vandaar dat we de 'ten voor dit project beschikbaar len", aldus Nelly Tielen. Maria Ischen van de stichting inolandia nam vorige week de Jque van 2500 gulden in ont- ïgst. lUe mogelijke activiteiten en liteiten voor mensen van 55 jaar mder in de gemeente Boxmeer :ten op den duur eenvoudigweg één plaats te vinden zijn: de n teletekstpagina. Onder de vlag de Stichting Welzijn Ouderen neen te Boxmeer (SWOGB) is i pagina enige tijd geleden van t gegaan. Deze speciale tele- tpagina is te vinden op 232 er de lokale kabelkrant KKN. reen die meent iets te melden te ben wat geschikt, kan zijn voor pagina kan zich,wenden tot de ictie Teletekstpagina, p/a hting Welzijnswerk Boxmeer, tsingel 1, 5831 KC Boxmeer, Ö485-574440. Vooruitlopend op de concusies van het door de inspectie van het ministerie van VROM ingestelde onderzoek naar onder andere de bouwvergunningverlening bij de gemeente Venray, heeft het college van B en W dinsdag besloten dat bouwvergunningen voortaan uit sluitend op juridisch volledig cor recte wijze worden afgehandeld. Alleen een paar plannen die reeds lang lopen, en die voor directe bouwvergunningverlening gereed liggen, worden nog op de oor spronkelijke wijze afgehandeld. Dit betekent dat voortaan voor een groot aantal bouwverzoeken (circa 200 per jaar) eerst de ingewikkelde en tijdrovende artikel 19, lid lWro (Wet op de ruimtelijke ordening) procedure moet worden gevolgd. De extra afhandelingstermijn daarvan bedraagt circa een half jaar. De gemeente Venray heeft beslo ten voor de uitvoering daarvan tijde lijk twee juristen aan te trekken. Daarnaast gaat de gemeente alles in het werk stellen om zo snel mogelijk te komen tot actualisering van de bestemmingsplannen, waar na de procedures in veel gevallen niet meer nodig zullen zijn. De gevallen waarvoor de lange procedure dient te worden toege past, kunnen volgens de gemeente erg divers zijn en ook plannen van minimale betekenis betreffen. 'Dat is afhankelijk van de inhoud van het betreffende bestemmingsplan in samenhang met de vrijstellingsbe palingen in de Wro', laat de gemeente in een persbericht weten. BEBOUWDE KOM De lange periode is in ieder geval niet nodig voor het aan- en bijbou wen en de uitbreiding van woningen in de bebouwde kom. Een omvang rijke categorie waarvoor de lange procedure wel nodig is, zijn de aan- bij- en verbouwingen c.q. uitbrei dingen bij burgerwoningen in het buitengebied en voor bedrijfsuit- breiding in het buitengebied buiten het geldende 'agrarisch bouwblok'. Zodra het bestemmingsplan Buitengebied in procedure is gebracht, zal volgens de gemeente voor deze plannen in het buitenge bied vermoedelijk wel een eenvou dige korte procedure kunnen wor den toegepast. Om die reden heeft de gemeente Venray besloten voor deze op het buitengebied betrekking hebbende plannen niet de lange procedure op te starten, maar deze plannen voor lopig aan te houden in het vertrou wen dat eind dit jaar voor die plan nen een korte procedure kan worden toegepast. De gemeente Venray dringt er bij de burgers op aan voor de hier bedoelde categorie plannen in het komende half jaar geen bouwaan- vragen in de te dienen. 'Vermoedelijk begin volgend jaar zal de provincie ermee instemmen, dat voor deze plannen met een korte procedure kan worden volstaan. Dan kunnen deze plannen, voor zover uiteraard planologisch aan vaardbaar, snel worden afgehan deld', aldus de gemeente. Het heeft volgens de gemeente geen zin om bij de gemeente aan te dringen op een soepele (d.w.z. juridisch niet correcte) toetsing van de bouwplan nen, omdat de gemeente op dit punt geen enkele ruimte heeft. HANDHAVING Het onderzoek van de inspectie betreft niet alleen de vergunningver lening maar ook de handhaving. Verschillende gevallen zijn door de inspectie reeds onder de aandacht van de gemeente gebracht met het dringende verzoek daartegen op te treden. Het handhavingstoezicht zal derhalve worden aangetrokken. Met nadruk dringt de gemeente Venray er bij de burgers dan ook op aan geen clandestiene bouw te realise ren of tot illegaal gebruik van gron den en opstallen over te gaan. Het handhavingstoezicht wordt ver scherpt en op soepelheid ten aanzien van niet in voorschriften passende bebouwing c.q. activiteiten kan vol gens de gemeente niet worden gere kend. WERKWIJZE de gemeente Venray verleent jaar lijks een zevenhonderdtal bouwver gunningen en bouwtoesetmmingen op meldingen. Mede doordat veel bestemmingsplannen nog van oude re datum zijn, blijkt een aanzienlijk aantal bouwplannen niet met het geldende bestemmingsplan in over eenstemming. In planologische zin zijn veel van die plannen volgens de gemeente echter wel aanvaardbaar. Aan planologisch aanvaardbare bouwplannen die van het geldende bestemmingsplan afwijken, wordt door de gemeente in beginsel toch medewerking verleend. ïn een deel van de gevallen kan dat via toepas sing van in de Wro (wet op de ruim telijke ordening) geregelde, eenvou dige en korte vrijstellingsprocedures. Voor een belangrijk deel is mede werking echter alleen mogelijk via toepassing van de ingewikkelde en tijdrovende procedure artikel 19, lid 1 van de Wro. De toepassing van deze procedure vergt minimaal een halfjaar. De gemeente Venray heeft de afgelopen jaren de werkwijze gehanteerd, dat waar juridisch nodig voor plannen van 'planologisch aan zienlijk gewicht' deze procedure werd toegepast. Voor plannen van 'planologisch minder gewicht' werd echter volstaan met een zogenaamde 'verkorte procedure'. Die procedure hield in, dat de plannen gedurende vier weken voor iedereen ter inzage werden gelegd. Werden geen beden kingen tegen het plarTingediend, dan werd de bouwvergunning ver leend. Mr. Exclusie! bij Sanidröme Badkamermeubel no cm breed met mineraal gegoten wastafelblad. Leverbaar in wit, pergamon of beuken. Voor de droomprijs van 3.698,- (=01-681,-) (excl. kr aan en handdoekhouder) Keijsers-Manders Sanidröme Keizersveld 40, Venray Tel.: (0478) 55 06 70 www.sanidrome.nl ro°m sanitair*00* De kruisboogschutters van het St. Theobaldusgilde hebben in Zundert met succes deelgenomen aan de Nederlandse kampioenschappen van de NKB. Bij het kruisboog-vlak- schieten behaalde de Overloonse schutters in de klasse B een derde prijs met 735 van de 800 punten die ze maximaal konden behalen. Ze wonnen ook een derde prijs bij het kruisboog-wipschieten (persoonlijk) in de klasse B. Bij het kruisboog- wipschieten in de klasse B werden ze Nederlands kampioen. Het korps dat de Nederlandse titel in de wacht sleepte bestaat uit Geert Arts, Toon Arts, Chris van Cuyk en Math Rutten. Zij behaalden 56 van de maximale 80 punten. Herman Kroef is de nieuwe koning van het St. Theobaldusgilde in Overloon. Zondag werd Herman, die zeven jaar geleden ook al eens tot koning van het Overloonse gilde werd gekroond, het gildezilver omgehangen en de papegaai over handigd. Herman Kroef schoot de koningsvogel met het 243ste schot naar beneden. Na afloop van de publieksklos reikte voorzitter Bas van Wieringen in het Gildehuis de publieksprijs uit aan Petra Beckers (117 schoten) en ontving Sjors Loonen de jeugdprijs (196 schoten). Annie Cornelissen- Arts (84 schoten) was de beste van de overige gildeleden. tf Politiek positief over oprichting klankbordgroep De partijen in de commissie Sociale Zaken, Werkgelegenheids- voorziening en Volksgezondheid lieten vorige week unaniem posi tieve geluiden horen over de oprichting van de klankbord groep Werk, Inkomen en Zorg. "Een belangrijk winstpunt", meende Ed Cadirci (CDA), "het is belangrijk dat de cliënten meer inspraak krijgen in het beleid van de afdelingen Werk en Zorg en Inkomen van de gemeente Venray." De gemeente Venray is nog wel op zoek naar een onafhankelijke voorzitter voor de klankbordgroep. "Die hebben we helaas nog niet gevonden. En ik denk ook niet dat er veel mensen rondlopen die geschikt zijn voor deze taak. De voorzitter moet toch van alle ins en outs van de materie op de hoogte zijn", stelde wethouder Heidens. "Als er sugges ties zijn, houd ik me aanbevolen." Deelnemers in de klankbordgroep zijn onder andere de Venrayse Vrouwenraad, Platform Lage Inkomens Venray, Seniorenraad, Gehandicaptenplatform, Multicultu reel Platform en FNV Bondgenoten. De gemeente acht het van groot belang dat alle doelgroepen waar de afdelingen Werk en Inkomen en Zorg en Inkomen activiteiten en diensten voor leveren betrokken zijn bij de cliëntparticipatie. Het gaat hierbij vooral om ouderen, gehandi capten, alleenstaande ouders, men sen met lage inkomens etc. Deze brede insteek van de cliënt participatie is tevens van belang vanwege de toenemende verweven heid van beleidsterreinen. Binnen de produkten/ diensten van de afdelin gen is steeds meer samenhang te zien; het is daarom van belang om de activiteiten te toetsen bij een brede vertegenwoordiging van klan ten en gebruikers. Sinds 1997 onderhoudt de afde ling Sociale Zaken van de gemeente Venray contact met het Platform Lage Inkomens Venray (PLIV) over de werkzaamheden. Het PLIV en de gemeente willen een wijziging van de huidige cliënparticipatie. Een grotere betrokkenheid vanuit de doelgroep achten beide partners gewenst. In overleg met het PLIV is daarom besloten tot het instellen van een brede klankbordgroep die beleid en uitvoering van de beide afdelin gen volgt. Het PLIV stemt volledig met deze verbreding in. Om de par ticipatie van directe cliënten van de afdelingen maximaal te realiseren worden cliënten opgeroepen om via één van bovengenoemde organisa ties mee te praten over het beleid. Om de afspraken voor het overleg tussen de gemeente en de klank bordgroep Werk, Zorg en Inkomen duidelijk vast te leggen, werd vorige week een convenant ondertekend. In het St. Elisabeth Ziekenhuis Venray start op 1 september op de tweede etage een verpleeghuisaf deling voor somatische patiënten. Deze nieuwe afdeling richt zich vooral op verkeerde-bed-patiën- ten, die medisch uitbehandeld zijn en in de ziekenhuizen wachten op een plaats in het verpleeghuis. Als gevolg van deze verschuiving komen in de kliniek bedden vrij voor patiënten die voor opname op de wachtlijst staan. Op jaarbasis betekent dat. dat er ongeveer dui zend patiënten extra kunnen worden opgenomen in de ziekenhuizen. Om de lange wachtlijsten tegen te gaan, besloten de verpleeghuizen en de ziekenhuizen vorig jaar al om dit maatschappelijke probleem op te lossen door lege ziekenhuisbedden te gaan benutten als verpleeghuis bedden. WERVINGSCAMPAGNE Om aan voldoende gekwalificeer de medewerkers te komen voor de verpleeghuisafdelingen en ook om bestaande vacatures op te vullen, besloten de Noord-Limburgse zor gaanbieders en het Regionale Zorgkantoor eind vorig jaar een gezamenlijke inspanning te doen om extra verpleeghuisplaatsen te realiseren. De zorgaanbieders, de Stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg, de Stichting Boncura en de Professor Dubois Stichtig, wil den de extra plaatsen realiseren door het starten van een verpleeghuisaf- PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws deling in de ziekenhuizen in Venray en Venlo. Intussen is voor de reali satie van de verpleeghuisafdelingen in Venray voldoende personeel aan getrokken. In Venlo is het niet gelukt om mensen aan te trekken voor een dergelijke afdeling. De nieuwe verpleeghuisafdeling in het Venrayse ziekenhuis zal wor den gerund door verpleeghuis Boncura. Deze afdeling is nadruk kelijk bestemd voor somatische patiënten. Voor de opvang van psy- cho-geriatrische patiënten wordt naar een andere mogelijkheid gezocht, omdat het ziekenhuisge bouw voor die patiënten ongeschikt is. De nieuwe verpleeghuisafdeling heeft wel tot gevolg dat patiënten uit Venlo die wachten op een plaats in het verpleeghuis, vanaf 1 september tijdelijk naar de locatie Venray moe ten gaan. De tweede etage in Venray wordt momenteel aangepast aan de nieuwe bestemming. De verpleeghuisafde ling zal op 1 september 24 somati sche patiënten kunnen huisvesten, terwijl dit begin 2002 zal zijn uitge breid tot 36. Uitgangspunt is dat zorgverlening op deze afdeling plaatsvindt onder verantwoordelijk heid van verpleeghuis Boncura, dat ook het benodigde personeel levert. De stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg zal de accommodatie en de facilitaire ondersteuning leveren. (Royal Botanlaj* Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weer- bestendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter buiten? Bij Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Heimondseweg 111 5751 PH Deurne Tel. 0493 3 14 5 93

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9