'Venrayse bedrijfsleven moet zich beter organiseren' typ Andalucia: alternatieve supermarkt in Brukske 'Meer Venrayse inbreng in De Waan' Vergunning pluimveebedrijf vernietigd Kunstenaars Collectief strijdt voor plek op St. Anna Venray in actie tegen diefstal verkeersborden 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND De Koets gaat verbouwen 'De Waan' biedt voor elk wat wils Controle Mishandeling PEEL EN MAAS donderdag 12 juli 2001 - Pagina 5 Gemeente wil meer aandacht voor starters In het Venrayse gemeentehuis waren dinsdagmiddag 45 starten de ondernemers verzameld. Zij waren op uitnodiging van de gemeente afgekomen op de eerste startersdag die als titel 'om (mee) te bouwen' meekreeg. Het Venrayse bedrijfsleven is nog te veel versnipperd. "Wel gezellig zoveel aparte verenigingen, maar het levert te weinig op", zei burge meester Waals. Wethouder Houba pleitte voor 'een sterke en krachti ge ondernemersvereniging'. Voorafgaand aan de afsluitende bijeenkomst in de burgerzaal bracht het college een bezoek aan acht star tende ondernemers. Burgemeester Waals bezocht Barto's Broodjes op De Bleek en Star Travel reisburo in De Gouden Leeuw. Wethouder Driessen ging langs bij John Swaghoven behang- en schilder werk en kindercentrum De Nissehoff. Wethouder Houba bracht een bezoek aan Bonants 3D Tooiing in Castenray en AtSite Internet Solutions Productions in Landweert. En wethouder Heidens ging kijken bij Mini-market Andalucia in Brukske en Voermans Belastingservice in Landweert. Wethouder Kemmelings was verhin derd; zij was al met vakantie. PIONIERS Houba, portefeuillehouder van economische zaken, zei in zijn toe spraak respect te hebben voor de starters. "Jullie zijn de pioniers, de noeste werkers die het risico durven nemen om een eigen zaak te begin nen. Starters beginnen vaak thuis op zolder om nog weinig risico te lopen. Als het goed gaat dan neemt de vraag naar meer ruimte en perso neel vanzelf toe." Jan Houba opper de om voortaan ieder jaar een star tersdag te organiseren. "Want als gemeentebestuur willen wij weten wat de problemen zijn. En wat we daar aan kunnen doen. Startende ondernemers zijn de kweekvijver voor de economie. De groei van de werkgelegenheid zit vooral bij de kleine en startende bedrijven." De gemeente onderkent de roep om een een-loket-functie voor ondernemers. Uit onderzoek blijkt dat bedrijven zich vaak van het kast je naar de muur gestuurd voelen op het gemeentehuis. Om de dienstver-1 lening te verbeteren zijn sinds sinds kort twee zogenaamde accountma nagers aangesteld. Frans Cortenbach en Coen van Rooy zijn de beide vaste aanspreekpunten voor het bedrijfsleven. "We zijn er voor u", zei wethouder Houba. "Voor het aanbod van grond, (kan toorruimte, subsidie- en opleidings mogelijkheden, wegwijs in over- heidsland en advies kunnen de ondernemers op de afdeling Econ terecht." Volgens Houba is het economi sche klimaat in Venray nog steeds gunstig. Het heeft door de aanleg van de A73 een sterke impuls gekre gen. Venray heeft nog vooral behoefte aan bedrijven in de zakelij ke dienstverlening. "Deze groep is ondervertegenwoordigd en daarom gaan we daar vooral aandacht aan besteden", zei Houba. VLIEGENDE START Frans Linssen is directeur van Cocosoft aan de Maasheseweg. Het ICT-bedrijf heeft dertig medewer kers. Sinds kort is hij ook voorzitter van Centrummanagement Venray. Linssen begon 27 jaar geleden voor zichzelf. Uit eigen ervaring kon hij zijn toehoorders van bruikbare tips voorzien. "Ik koos destijds voor een vliegende start en ging al snel fail liet. Dat was de duurste maar leer zaamste cursus die ik ooit gevolgd heb." Frans Linssen waarschuwde de starters voor enkele catastrofale blunders. "De ultieme droomzaak met een nieuw revolutionair con cept. Daar droom je dan een markt bij. Fout. Blijf vooral realistisch." De Venrayse ondernemer waar schuwde om niet te enthousiast en teveel met uitvoerend werk bezig te zijn. "Neem de tijd om na te denken over investeringen en om plannen te maken." Frans Linssen vertelde dat hij altijd op zaterdag werkt en dan 's maandags vrij neemt. "Zaterdag is er is niemand op kantoor. Dan kan ik rustig met mijn benen op mijn bureau nadenken over de ideeen voorde toekomst." Hij waarschuwde ook voor andere partners zoals banken. "Een bankier doet altijd aardig. Maar hij zet wel zijn eigen belang voorop. Het is naief om te denken dat het om jou gaat." Frans Linssen kwam met tien suc cesfactoren voor starters. 1) Terug naar de oude economie. Eerst geld verdienen en dan pas investeren. 2) Zoek naar winstmogelijkheden. Geen energie steken in omzet die niet bijdraagt tot de winst. 3) Als eenling niet operen op een markt waar grote volumes doorslag gevend zijn. 4) Tijd is de beste factor om tot goede ideeen te komen. 5) Niet bezighouden met uitvoe rende zaken die je niet beheerst. 6) Zorg voor een zelfsturende organisatie. Met een goede structuur en duidelijkheid voor het personeel. Houd je handen vrij en ga niet op in operationeel werk. 7) Spreid de risico's. Laat geen klant groter worden dan 10% van de omzet. 8) Kies een concept, een unieke mix van producten en diensten, en blijf daaraan trouw. Schiet niet op alles wat beweegt. 9) Blijf constant meten hoe de markt en de medewerkers over het bedrijf denken. 10) Kijk verder dan je eigen deur mat. Zoek samenwerking, doe ken nis op en leer van ervaringen van anderen. Barto Hulleman was als starter uitgenodigd om zijn belevenissen te vertellen. Hij begon 2,5 jaar geleden de zaak Barto's Broodjes in De Bleek. "Ik kreeg in het begin veel kritiek. Het pand zou veel te groot zijn en De Bleek was geen goede plek. En toch heb ik doorgezet", vertelde hij. Hulleman breidde zijn zaak uit van 48 naar 66 zitplaatsen en heeft op het terras nog eens ruim te voor zestig stoelen. Het aantal medewerkers groeide uit naar twee fulltimers, drie parttimers en zeven hulpkrachten. De jonge ondernemer Hulleman hecht veel waarde aan samenwerking met allerlei instan ties en collega-ondernemers. "Er moet in Venray een goed onderne mersklimaat zijn. Waarin de neuzen dezelfde kant uitwijzen. We moeten activiteiten organiseren die Venray op de kaart zetten zoals Muziek Totaal, Powerman en de kermis", zei hij. "Daarnaast vind ik het uitwisse len van ervaringen heel belangrijk. Netwerken en het opbouwen van contacten. Laat anderen eens naar je bedrijf kijken en oordelen." Wij zijn i.v.m. vakantie gesloten van ma 30 juli t/m ma 13 augustus Vanaf 14 augustus zijn wij voortaan op maandag gesloten Eindstraat 12, tel. 581553 Feestcafé De Koets gaat na de kermis verbouwen. De horecazaak in het Schoutenstraatje wordt aan de achterzijde uitgebreid. Want aan de voor- en zijkant zijn er geen uitbrei dingsmogelijkheden meer. Het café zal dan, evenals tijdens de groot scheepse verbouwing in 1996, enke le weken gesloten zijn. Uitbater Twan van Bussel: "De indeling wordt veranderd zodat er meer ruimte komt voor het publiek en het barpersoneel. Er komen meer nooduitgangen en de toiletten wor den uitgebreid. En er komt een beter luchtvochtigheidssysteem en het hele interieur wordt aangepast." Wanneer de verbouwing precies plaatsvindt, is nog niet bekend. Van Bussel hoopt dat het niet te lang duurt en zal tijdens de sluiting aller lei activiteiten ondernemen voor de vaste klanten. Mini-market Andalucia was één van de startende bedrijven die afgelopen dinsdag centraal ston den. Dinsdag 10 juli was door de gemeente uitgeroepen tot 'de dag van de starters'. Wethouder Heidens (CDA) bracht 's middags een bezoek aan de supermarkt van de broers Mekran in Brukske. Het pand in winkelcentrum Kiosk, waar Andalucia sinds drie jaar gevestigd is, heeft daarvoor lange tijd leeg gestaan. Het was ooit bezet door een kapsalon en een videotheek In 1998 startte Mimoun Mekran er een kleine supermarkt. De vergunning voor een pluim veebedrijf aan de Kempkensberg in Ysselsteyn is niet juist tot stand gekomen en moet worden vernie tigd. Dit heeft de Raad van State onlangs bekend gemaakt. De gemeente Venray heeft maat schap Claessens-Louwers een ver gunning verleend voor het houden van bijna 135.000 legkippen. De vereniging Milieu-Offensief uit Wageningen heeft bezwaar gemaakt tegen de vergunning en heeft van de Raad van State gelijk gekregen. De vereniging heeft op drie punten bezwaar aangetekend. Op twee pun ten kreeg zij gelijk. Het eerste bezwaar betrof de manier waarop de vergunning bekend is gemaakt door de gemeen te. Milieu-Offensief constateerde dat er tussentijds wijzigingen zijn aangebracht in het voorstel en dat mag volgens hen niet. De Raad van State concludeert dat er geen fouten zijn gemaakt en heeft dit bezwaar afgewezen. Het tweede punt dat de vereniging aanvoerde, betrof de stankhinder. Er zouden fouten zijn gemaakt bij het beoordelen van de stank. De gemeente zegt dat zij er bij de beoordeling vanuit is gegaan dat de mest direct van het bedrijf wordt afgevoerd naar een drogerij. De Raad van State vindt dat niet vast staat dat de mest direct van het bedrijf wordt afgevoerd en het dus niet zeker is dat de stank afneemt. De vereniging heeft daarom op dit punt gelijk gekregen van de Raad van State. Het laatste bezwaar betrof het meten van de afstand tot de huizen in de buurt in verband met de stank overlast. Ook hier heeft de gemeen te een verkeerde methode gehan teerd, zegt Milieu-Offensief. De Raad van State vindt dit ook en heeft het besluit van de gemeente vernietigd. MimounAbdullah en Hammadi Mekran kregen in het kader van 'de dag van de starters' bezoek van wet houder Heidens. Zijn broers Hammadi en Abdullah hadden toen nog een baan en werk ten alleen in de avonduren mee. Inmiddels zijn de drie broers Mekran, van Marokkaanse komaf, geheel met hun onderneming bezig. Terwijl Mimoun wethouder Heidens een rondleiding geeft door de winkel, vertelt Abdullah over de moeilijke start van hun zaak. "In de eerste maanden hebben we ons vaak afgevraagd 'waar zijn we aan begon nen'. Vooral de verantwoordelijk heid voor een eigen bedrijf viel zwaar tegen. Ik werkte toen nog bij Xerox en in mijn vrije tijd in de winkel. Op zondagen reed ik naar België om producten op te halen. En in de avonduren onderhandelde ik met leveranciers, vulde de schappen en deed het onderhoud. We maakten toen wel dagen van veertien uur." Abdullah heeft als laatste van de drie zijn baan opgezegd en trok vorig jaar fulltime in het bedrijf dat inmiddels een uitbreiding achter de rug had. "Na de moeilijke eerste maanden begon de winkel steeds beter te lopen. We kregen de zaken ook beter onder controle en sinds dien is het alsmaar vooruit gegaan." GROENTEN Andalucia verkoopt van alles zoals veel verse groenten, brood, rijst, fruit, vlees, kip. Het uitgebrei de assortiment is sterk gericht op de vraag van de klant. Abdullah laat een gedeelte van een schap zien dat vooral bestemd is voor de Afrikaanse bezoekers. Veel produc ten zijn afkomstig uit Ghana. Ondertussen lopen de klanten in en uit. Veel allochtonen maar ook een enkele Nederlander. Tweederde deel van de bezoekers is buitenlander, vertelt Hammadi. De broers Mekran willen hun zaak verder uitbreiden. Ze zitten nog gehuurd maar willen, als de kans zich voordoet, het gebouw graag kopen. Dan kunnen ze een lege ruimte naast de winkel er ook bij betrekken. "Want we zit ten nu in een achthoekige ruimte. En dat is best lastig om het goed in te richten", zegt Abdullah. Na een half uurtje is wethouder Heidens helemaal bijgepraat over Andalucia. 's Middags, om 16.30 uur, vindt in het gemeentehuis een afsluitende bijeenkomst plaats voor startende ondernemers. De broers Mekran moeten verstek laten gaan. "We kunnen niet goed weg. Want de winkel is tot zes uur open en daarna zijn we nog zeker anderhalf uur bezig." Politiek reageert enthousiast op kunstmanifestatie Met uitzondering van fractie Van de Vorle reageerden alle poli tieke fracties vorige week donder dag enthousiast op de kunstmani festatie De Waan. De leden van de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport (COS) pleitten wel voor meer inbreng van Venrayse kun stenaars. In 2002 wordt in Venray een grootschalig kunstproject georgani seerd rond het thema psychiatrie. Het hoofdprogramma is de tentoon stelling 'de gekte voorbij' door pro fessionele beeldende kunstenaars. Deze publiekstrekker van de mani festatie wordt van mei tot september gehouden in het Odapark en op het St.Annaterrein. Voor aanvang van de commissie vergadering vroeg lokaal-historicus Twan van Els om de stichting Stadspark en het Lokaal Historisch Platform erbij te betrekken. Er ligt nu een compleet draaiboek dat voor al moest dienen voor de provinciale subsidie-aanvraag. Want op een begroting van 2,1 miljoen is deze bijdrage van 950.000 gulden essen tieel. De gemeente legt eveneens 950.000 gulden bij. In het master- plan beeldende kunst 'De kracht van kunst' is al 665.000 gulden uitge trokken voor de invulling van mini- rotondes, 100.000 gulden voor een kunstmanifestatie en nog eens 100.000 gulden voor het project psychiatrie. Uit het fonds boven- wijkse voorzieningen wordt jaarlijks 105.000 gulden-gereserveerd. Na alle problemen rond het afha ken van het SKOR (Stichting Kunst in de Openbare Ruimte) en de ziekte van de trekkers, wethouder Bert Kersten en cultuurambtenaar Jessie Riechelman, ging Enkeltje Venray onder de naam De Waan verder. Vanuit de stichting Odapark, dat ervaring heeft met grote kunstmani festaties, werd een projectteam geformeerd. De kunstenaars Marijke Cieraad en Joop'Wismans, Erik Peters en Jan Verheijen. Een kwartet met een brede culturele ach tergrond. Opvallend is dat vanuit de psychiatrie, toch het thema waar het om draait, er geen inbreng is in het projectteam. De gemeentelijke afdeling welzijn wordt met circa 400 uur belast voor ambtelijke ondersteuning. Het Kunstenaars Collectief Venray (KCV) strijdt al ruim een jaar voor een eigen plek in Venray. De kunstenaars hebben een plan ingediend om een geschikte locatie te krijgen op het St. Annaterreip. Het KCV was dan ook verbaasd dat zij niet werden genoemd in de eerste nieuwsbrief van St. Anna die onlangs verscheen. Er loopt momenteel een onderzoek naar de 'haalbaarheid van maatschappelijke doelen' op het St. Annaterrein. In de nieuwsbrief worden de kinderboer derij, museum 't Freulekeshuus, muziekvereniging Euterpe en de kunst werkplaats van het VvGI met name genoemd. In de commissie vergadering Stedelijke Ontwikkelingvroeg vorige week woensdag Jacqueline Hanssen aan dacht voor het Kunstenaars Collectief. Een dag later in de com missie Cultuur, Onderwijs en Sport deed Luis Penin hetzelfde. Het KCV wil een locatie waar het zijn activi teiten kan ontplooien. Zoals een werkruimte of atelier, tentoonstel lingsruimte en een plek waar kun stenaars elkaar kunnen ontmoeten. Wethouder Houba (VVD) ant woordde dat het 'een omissie in de nieuwsbrief is. "Daarin staat niet alles vermeld. Dat het Kunstenaars Collectief niet genoemd is, dat bete kent niet dat ze daarvoor niet in aan merking komen. Het onderzoek daarover loopt nog." In het onderzoek wordt vooral gekeken naar de financiële haalbaar heid van de maatschappelijke doe len. De haalbaarheidsstudie moet voor eind dit jaar zijn afgerond. Bij eeu snelheidscontrole op de Lorbaan in Veulen heeft de politie; vrijdagmorgen 16 automobilisten; bekeurd die harder reden dan de toegestane 80 km/uur. De hoogste snelheid van de 148 voorbijgangers was 104 km/uur. INDRUKWEKKEND PLAN Er ligt een indrukwekkend plan dat naast beeldende kunst ook de stromingen film en video, theater, fotografie, muziek, literatuur en dans omvat. De reacties van de poli tieke partijen in de commissie COS waren enthousiast. CDA: 'waanzin nig ambitieus'; Samenwerking: 'uit stekend initiatief; PvdA: 'ambitieus plan'; VVD: 'waanzinnig goed idee; D66: 'unieke manifestatie'. Alleen de fractie Van de Vorle reageerde afwijkend: 'een grote waan'. Ambtenaar Bert Suilen vertelde dat na het afhaken van SKOR, die het project ook financieel zou steu nen, er wat veranderd is. Want om in aanmerking te komen voor provin ciale subsidie, uit het Regionaal Actieprogramma Cultuurbereik, moest het project een regionale uit straling hebben. De naam 'Venray' verdween daarom uit de werktitel. In plaats van de tonnen van SKOR rekent de gemeente nu op een kleine miljoen gulden van de provincie. De begroting is daardoor opgeschroefd van 1,7 naar 2,1 miljoen en krijgt een meer regionale in plaats van een landelijke uitstraling. Enkele commissieleden vroegen zich af welke consequenties het heeft als de provincie niet met 950.000 gulden over de brug komt. Dit zal grote gevolgen hebben voor het programma. Wethouder Kemmelings (PvdA) meldde dat er dan als eerste wordt geschrapt in de kleinere projecten. De beeldende kunstmanifestatie blijft als laatste overeind. Na afloop van de tentoon stelling worden negen Venrayse mini-rotondes verfraaid met een kunstwerk. KB "Die moeten wel tot de verbeel-! ding van de Venraynaren spreken". I 9 vond Henri van de Ven (CDA). Tom tl l van den Hoek (fractie Van de Vorle''; ging nog een stap verder. "De kunst-| werken worden betaald meij gemeenschapsgeld. Dan moet de gemeenschap ook uitmaken wat eij komt te staan. We moeten niet iets; opgedrongen krijgen waar we onsj nog jaren aan ergeren." Van den Hoek en Van der Velden] (Samenwerking) vroegen zich ai waarom er geen Venraynaren staan |fl op de lijst van beeldende kunste-] J naars. Peter van der Velden vreesde] ook dat De Waan zoveel gelq j opslokt dat er voor andere kunstpro- jecten weinig meer overblijft. Fran J Janssen (VVD) vond het vreemd daw jil de regio er wel bij betrokken is maar J er geen geldelijke ondersteuning J aan geeft. De commissieleden vroe-; I gen tevens om op de hoogte te wor- i den gehouden van de financiële :i voortgang van het project. Truus Kemmelings vertelde dat de Venrayse kunstenaars en groeperin- gen aan bod zullen komen. "Zij kun-' j i nen zich melden bij het projectbu- ,j reau. De lijst is namelijk nog niel compleet. Er is een duidelijke plaats voor lokale inbreng." De PvdA-wet houder zei er alle vertrouwen in te I hebben dat de provincie binnenkort 950.000 gulden beschikbaar stelt, ij Volgens Kemmelings heeft hei i Regionaal Actieplan Cultuurbereik I j op 29 juni een positief advies uitge- bracht. Welzijnsambtenaar Frits j Vossen knikte instemmend. Ij j Vijf dagen later blijkt dat de pro- -ij j vincie voorlopig nog maar 650.Ö0G 1 gulden subsidie geeft. De gemeente Venray gaat in samenwerking met de politie basiseenheid Venray streng optre den tegen ontvreemding van ver keersborden. Er zijn de laatste tijd tientallen verkeersborden in de gemeente ontvreemd. Dit leidt tot gevaarlijke verkeerssituaties en behoorlijke kosten voor het vervangen en herplaatsen van de verkeersborden. De gemeente en de politie basiseenheid Venray gaan gerichte acties ondernemen om dit probleem aan te pakken. De laatste tijd constateert de gemeente Venray steeds vaker dat er verkeersborden ontvreemd worden. Dit gebeurt voornamelijk in het bui tengebied van Venray. Vaak betreft het totaal nieuwe borden, die com pleet met bevestigingsmateriaal van de palen geschroefd worden. Het betreft vooral waarschuwingsbor den, borden van voorrangssituaties en komgrensborden. Momenteel is er al een tiental borden verdwenen. Aangezien de borden vanwege de verkeersveiligheid geplaatst wor den, leidt ontvreemding tot gevaar lijke verkeerssituaties. Behalve de verkeersveiligheid zijn er ook behoorlijke kosten verbonden aan het vervangen en herplaatsen van deze verkeersborden. Van de mogelijke daders ont breekt momenteel nog elk spoor; wel zijn er signalen waar de borden zich bevinden. De gemeente en de politie vinden dit probleem zo urgent, dat er een gerichte actie gaat plaatsvinden om te voorkomen dat de borden ontvreemd worden. De gebieden waar de meeste borden ontvreemd worden, zijn in beeld gebracht. Op deze plaatsen wordt extra toezicht gehouden. Verdei wordt getracht de reeds ontvreemde borden te traceren. Naar aanleiding van signalen waar de ontvreemde borden teruggevonden kunnen wor den, wordt er op diverse plaatsen een kijkje genomen. Tips kunnen doorgegeven worden bij de gemeen te Venray en/of politie basiseenheid Venray. Mensen die betrapt worden ontvangen een proces-verbaal voor het ontvreemden van eigendompien van de gemeente. Het jeugdige viertal dat op 20 mei een 17-jarig meisje uil Melderslo in elkaar heeft gesla- 1 gen, moet zich daarvoor voor de rechtbank verantwoorden. Zij sloegen en trapten het slachtoffer nadat ze haar enkelbanden had gescheurd in een mislukte vlucht- i poging. I De mishandeling gebeurde in de buurt van het Kerkplein. De Mei- 1 1 derslose werd die zaterdagavond opgewacht door een 18-jarige en 1 een 19-jarige vrouw uit Horst die, j haar bedreigden. Het slachtoffer Had een 19-jarige vriend uit Smakt bij zich, die tussenbeide kwam. Vief mannen zagen dat gebeuren en ech- tervolgden de jongen en het meisje. In de vlucht viel de Melderslose en scheurde haar enkelbanden, waar door een 18-jarige en 22-jarige Venlonaar haar te pakken kregen en haar vervolgens sloegen en trapten De andere Venlonaar haalde haai j| vriend uit Smakt in en trapte hem eveneens.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5