"Reacties op inzamelingsactie waren overweldigend' de Studio Goed plan, maar net te laat PEEL EN MAAS Trapveld voor jeugd Antoniusveld m* Venrayse Elisabeth een eeuw oud Zorg over rijksmonumenten Nationale Toekomstprijs \99 Jaarverslag SPD is uit Zorggroep van start mM Nolensstraat aan tafel C Onderzoek ziekenhuiszorg Verkeerscontrole Jenniskens Anouk-Elaine Mickers bedankt Venray voor steun in India DONDERDAG 12 JULI 2001 - NR. 28 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANC Anouk-Elaine Mickers, stu dente orthopedagogiek, uit Venray liep in het afgelopen jaar stage bij een coördinerend adop tiebureau, een dagcentrum voor meervoudig gehandicapte kinde ren en een 'anganwadi', een speelzaal voor kinderen van drie tot vijf jaar, op het eiland Kadamakudy in de Indiase deel staat Kerala. De studente is inmiddels weer thuis, en wilde via een verslag in Peel en Maas laten weten wat er met het geld dat diverse inwoners van Venray en omgeving naar dit goede doel opstuurden is gedaan. "Zoals u wellicht al vernomen had, zijn er twee anganwadi op hel eiland. Een daarvan heeft mijn col lega Sandra Hol uit Landgraaf onder haar hoede genomen en ik heb bij een andere, gelegen op het schoolterrein, gewerkt. Bij beide anganwadi we veel financiële steun kunnen bieden", laat de Venrayse dankbaar weten. Zo is er bij Sandra's anganwadi de vloer gere pareerd. De gaten in de vloer zijn gedicht en er is een nieuwe laag aangebracht. Verder zijn alle muren schoon en gelijk gemaakt om ze daarna van binnen en buiten te lhten schilderen. Bovendien heeft de schilder aan de onderkant van de muren zwarte schoolbor- denverf aangebracht zodat de kin deren niet meer met een school- bordje op schoot hoeven te schrijven. Op de muren zijn mooie afbeeldingen van dieren geplakt waardoor alles er nog fleuriger uit ziet. Ook zijn kapotte ruiten ver vangen door kunststof ramen, zodat deze minder snel stuk gaan. Op het dak van deze anganwadi is een watertank geplaatst die door middel van een pomp is aangeslo ten op een waterput. Dit water is bedoeld om de han den mee te wassen, te koken eet. Voor drinkwater wordt een water filter gebruikt dat hen ook geschonken is. Alle voorzieningen voor elektrici teit waren al aanwezig, alleen de aansluitkosten moesten nog betaald worden. Dat dit door Sandra en Anouk-Elaine gebeurd is, mag dui delijk zijn. Hel zou echter nog enige weken duren voordat de aansluiting een feit was. Ook zijn er nog matten gekocht waarop de kinderen kunnen zitten en een middagdutje kunnen doen. LIKJE VERF Bij de anganwadi van Anouk- Elaine zijn ook alle (binnen)muren opnieuw geverfd. Verder zijn ook hier schoolborden op de muur geschilderd en zijn er muurtekenin gen gemaakt van dieren en tekenfi guren. Op twee andere muren zijn INTERIEURSTYLISTEN Advies thuis 'Heeft u een grote metamorfose in gedachten? Op afspraak komen wij graag voor een binnenhuis- of kleuradvies bij u thuis. Met verfrissende ideeën en bruikbare tips brengen wij de leefsfeer die bij past een flinke stap dichterbij! op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 www.studiovenray.nl - nog kleinere figuren geschilderd. Verder heeft de Venrayse tafeltjes laten maken voor dè kinderen. De banken waren al aanwezig, zodat zij nu ook goed aan een tafel kunnen schrijven. Bovendien werd er ook een grote kast aangeschaft om al het speelgoed en lesmateriaal op te ber gen. Ook voor deze Anganwadi zijn er matten gekocht en een waterfilter. Deze ruimte was nog niet voorzien van elektriciteit dus werd deze ook aangelegd. Verder zijn er twee ven tilatoren aangebracht zodat de kin deren iets meer verkoeling hebben tijdens de hete zomer. SPEELGOED Voor beide anganwadi zijn er bovendien een behoorlijke hoeveel heid speelgoed en lesmateriaal gekocht, waaronder hobbelpaarden, ballen, springtouwen, duplo, (hou ten) puzzels, kleurstiften, kleurpla ten, kralen, gummen boeken enz. Daarnaast is er voor beide anganwa di een rekening geopend bij de loka le bank waar een bedrag op is gestort. Van deze rekening kunnen de leraressen iedere maand een klei ne hoeveelheid geld opnemen voor het kopen van nieuwe materialen en andere benodigdheden. Voordat Sandra en Anouk-Elaine vertrokken vanuit Cochin, is er door de mensen van het eiland een ceremonie geor ganiseerd om de anganwadi in te wijden. Bij deze ceremonie is hun op het hart gedrukt alle mensen, die deze actie hebben gesteund, te bedanken. Ondanks alle pijn en moeite die het hun gekost heeft, is het niet gelukt om alles op tijd af te krijgen. Voordat zij vertrokken was echter het merendeel klaar en dat zag er fantastisch uit. Enkele zaken moesten nog afgewerkt worden, maar er is beloofd hun erover te berichten als het zover is. De twee studenten hebben met de financiële steun van mensen uit Venray en omgeving veel hulp kun nen bieden in de Indiase speelzalen. VEEL REACTIES Aangezien de reacties op de inza melingsactie overweldigend waren, is er nog geld overgebleven. Al het mogelijke is gekocht of opgeknapt maar toch bleef er nog een mooi bedrag over. Een groot gedeelte daarvan zal nog gestort worden op de rekening van India, maar dan is er nog geld over. Aangezien het zonde is om dat geld alleen maar op een rekening te laten staan is er nagedacht over hulp die nog geboden kan worden aan anderen, die het minstens net zo hard nodig hebben en verdienen. Velen van u zullen begrepen hebben dat Sandra en Anouk-Elaine ook gewerkt hebben in een dagcentrum voor meervoudig gehandicapte kin deren. Dit dagcentrum doet ontzet tend goed werk voor deze kinderen, die anders geen eerlijke kans zou den krijgen binnen de Indiase maat schappij. Zij geven deze kinderen speciaal onderwijs, fysiotheraie, logopedie en proberen hen op te lei den tot zelfstandige, werkende men sen. Ook de familie wordt betrokken in dit hele proces en wordt zoveel mogelijk bijgestaan. Aangezien dit dagcentrum volledig afhankelijk is van giften, vonden zij het een mooi gebaar om ook hen te laten delen in de gulheid van de mensen in Nederland en hopen dat u begrip op kunt brengen voor deze keuze. Indien u meer wilt weten over het werk binnen India, dan kunt u altijd contact met hen opnemen, ook voor het kijken van foto's: Anouk-Elaine Mickers, Bosweg 44, 5804 AK Venray, tel. 0478-589314/024- 3229059 of Sandra Hol, Op 't Veldje 14, 6372 RX Landgraaf, tel. 045-5316050/024-3221350. Venraynaar Van Haren komt met idee voor oud raadhuis Op de dag dat het college van b. en w. besloot om het oude raad huis aan de Grote Markt open baar te verkopen (26 juni jl., red.) diende Venraynaar Alexander van Haren bij de gemeente een plan in voor dit historische pand. Hét plan voorziet een totale hore- cabestemming voor het oude raadhuis. Een prima plan, maar net te laat. Te laat want nu zal van Haren mee moeten gaan bieden om het pand te verwerven. Hij zal dan wel het hoogste moeten bie den en dat maakt de investering alleen maar groter. Van Haren stelt in zijn plan dat voor de 25+ers in Venray weinig te beleven valt. Juist dit is een groep werkenden die geld te besteden heeft maar naar elders gaan omdat op het gebied van uitgaan Venray niets te bieden heeft. Bovendien is dit juist de groep die een uitgaans centrum zoals het Pentagon dal was, I nog steeds mist. Het gebouw zou meerdere horecafuncties kunnen krijgen waarbij meerdere onderne mers betrokken worden. Juist van wege dat laatste zou een commer ciële exploitatie haalbaar moeten zijn. Van Haren heeft hierover trou wens reeds met enkele bekende Venrayse horecaondernemers gesprekken gevoerd. In zijn plan gaat van Haren uit van een Grand Café op de benedenverdieping met DIRECT GAZ Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn www.directgazon.nl kleine hapjes en een Sushi bar. Op de eerste verdieping zou een super- restaurant waar kwaliteit en gezel ligheid voorop staan, moeten komen. Hier zouden bijvoorbeeld jonge artiesten kunnen serveren en daarbij bij de klant aan tafel kunnen optreden. Op de bovenste verdie ping zou een soort sociëteit moeten komen waar de doelgroep in de late re uren terecht kan. De kelderruimte zou als keuken en garderobe inge richt kunnen worden. Naast een commerciële invulling van het pand geeft van Haren ook in zijn plannen aan welke bouwkundige veranderin gen hij voor ogen heeft om het oude raadhuis te transformeren tot een pand met allure. Daarbij is ook aan een optimale geluidsisolatie gedacht om overlast voor omwonenden te voorkomen. Alexander van Haren had graag een vrij bod op het pand willen doen om zijn plannen, samen met een aantal horecaondernemers, te realiseren. Hij betreurt het dat hij te laat is met zijn plan en vreest dat, door het pand in de openbare ver koop te doen, een horecafunctie nog moeilijker haalbaar wordt. "Als je al het hoogste moet bieden om het pand te verkrijgen en je moet het voor een aantal miljoenen verbou wen, dan wordt dat er niet makkelij ker op" aldus van Haren. Hij voelt zich overigens niet alleen gedreven door zijn ondernemingsgeest. "Met dit plan heb ik het gevoel dat ik bij draag aan de verbetering van het leefklimaat in Venray. Dit pand moet een dusdanige uitstraling krij gen dat je als Venraynaar trots moet zijn dat zoiets in zo'n pand kan" aldus Van Haren. Hij zou het jam mer vinden als de hoogste bieder straks het pand omtovert in een een kantorencomplex waai" achter de voorgevel niets aan het centrum van Venray wordt toegevoegd. "Mogelijk dat de Venrayse burger en politiek dit plan ziet zitten en hiervoor kiest" aldus Van Haren. De winnaars van de Nationale Toekomstprijs 2000 bewijzen dat een duurzame toekomst geen utopie of ver verwijderd ideaal is. Zij tonen met hun projecten en ideeën aan dat er zelfs flink mee verdiend kan wor den. Zij roepen dan ook iedereen op om ook mee te doen aan de Nationale Toekomstprijs, een prijs voor het beste idee of project voor de wereld van morgen. Het is een prijs vóór en dóór mensen. Projecten en ideeën laten, zonder moeilijk of ingewikkeld te doen, zien wat het begrip 'duur zaam' eigenlijk betekent. Door goede ideeën voor het voetlicht te brengen kunnen anderen zich weer laten inspireren. De prijs wordt uitgereikt in drie categorieën: burgers, bedrijven en non-profit instellingen. De inzen dingen moeten voldoen aan vier cri teria tegelijkertijd: ecologisch, eco nomisch, sociaal en inspirerend. Wie op alle punten scoort, maakt kans op de Toekomstprijs. De win naars krijgen het bronzen Toekomstbeeld en een geldprijs van ƒ25.000,-. Bovendien krijgen prijs winnaars waardevolle adviezen van gespecialiseerde consultants. Het inschrijfformulier is te verkrijgen via de website www.toekomstprijs.nl of telefo nisch: 070-4417080. De sluitingsda tum voor inzending is 15 september 2001. De winnaars worden op 18 oktober 2001 in Denekamp bekend gemaakt. Onlangs is het jaarverslag van de Sociaal Pedagiogische Dienst Noord- en Midden-Limburg (SPD) uitgebracht. In dit verslag over het jaar 2000 doen medewerkers hun verhaal. Zij vertellen over hun werk en kijken naar de toekomst. Op deze manier kan de lezer zich een goed beeld vormen van de SPD. Voor geïnteresseerden is dit jaarverslag te verkrijgen bij de SPD, telefoon 077- 3961515. Er zijn geen kosten aan verbonden. Op 1 januari 2002 gaan de Stichting Boncura in Horst, de Stichting Huize Erkenkamp in Steyl, de Stichting Het Groene Kruis Noord-Limburg in Venlo, de Professor Dubois Stichting in Venlo en de Stichting Woon-Zorgpalet in Venray fuseren. De naam van de nieuwe stichting is Zorggroep Noord-Limburg. Aan de keuze van een nieuwe naam is een lang traject voorafgegaan. De naam Zorgroep Noord-Limburg werd door de Raad van Bestuur uiteindelijk de meest geschikte gevonden. Dit betekent dat de werknaam Stichting Verplegen en Verzorgen Noord- Limburg per I januari 2002 zal wijzi gen in Zorggroep Noord-Limburg. "Met de geboorte van de nieuwe naam is nog niet direct een nieuwe identiteit ontstaan. Dit is een opgave waaraan de komende jaren gewerkt dient te worden", meent J. Spatgens, voorzitter van de Raad van Bestuur van de nieuwe stichting. "Van belang is het te vermelden dat elke locatie of dienst zijn eigen naam behoudt. Cliënten herkennen de instellings naam en iedereen weet onmiddelijk waarover je het hebt. Een groot goed dat behouden 'moet blijven." De Zorggroep Noord-Limburg opereert straks in vijf zelfstandige regio's: Venlo, Tegelen, Helden, Horst en Venray en biedt werk aan zo'n vier duizend medewerkers, die evenzoveel cliënten bedienen op het gebied van kruiszorg, verpleeghuiszorg en bejaar denzorg. I De jeugd van St. Antoniusveld kan vanaf donderdag 12 juli (van daag) beschikken over een trap veld op het terrein van het Vincent van Gogh Instituut (VvGI). Dat is het resultaat van een overleg tussen het VvGI en de gemeente Venray. Het terrein is gelegen aan de oostzijde van het VvGI, langs de St. Servatiusweg. Vanaf donderdag 12 juli kan het terrein, gelegen aan de oostzijde van het VvGI langs de St. Servatiusweg, Ramen Deuren Serres Q a Tel: Q478 -571 481 Alle buren van de Mgr. Nolensstraat in Venray gaan op zaterdag 14 juli 2001 gezellig met elkaar barbecuen. Ze zijn al weken bezig met de voorbereidingen voor deze Grote Buurt Barbecue en heb ben dit evenement aangemeld op www.barbecuen.nl en wonnen één van de duizend Remia barbecuepak ketten. In het pakket zit onder ande re voor vijftig personen aan nieuwe schepsauzen van Remia, schorten voor de stookmeesters, barbe cueborden, vlaggetjes, afzetlint, bal lonnen en verkeersborden om de straat mee af te zetten. Iedereen meldt zich aan via www.barbe- cuen.nl. Op deze site staat alle infor matie omtrent de Grote Buurt Barbecue. Verder zijn op deze site onder andere allerlei tips, recepten, spelletjes, verlotingsschema's en winnaars van een Remia barbe cuepakketten te vinden. De Vereniging van Patiënten en Consumenten- m Lts. (PCL) behartigt de belangen van alle Limburgse zorgge bruikers. Op dit moment doet PCL onderzoek naar de kwaliteit van de zorg zoals die wordt ervaren door chronisch zie ken. Het gaat met name over de kwaliteit van de Limburgse ziekenhuiszorg en/of huisart senzorg vanuit patiëntenper spectief. Cliënten kunnen aan het onderzoek meedoen door een enquête in te vullen. Deze enquête is te vinden op de website www.pcIHmburg.nl of op te vragen bi j het secreta riaat vait PCL tijdens kantoor uren: 046-4208111 De enquête moet uiterlijk om 27 juli ingevuld zijn. v y gebruikt worden als trapveld voor de jeugd van het St. Antoniusveld. Het terrein is 37 bij 20 meter groot en is momenteel niet in gebruik. Nog deze week wordt het terrein voorzien van twee doelen en een bank. Eind juli worden ballen- vangers en de afrastering geplaatst en half augustus volgt nog een pick nickset met een afvalbak. KOSTEN De gemeente Venray neemt de kosten voor de herinrichting van het trapveld voor haar rekening. Het trapveld is zowel te voet als per fiets bereikbaar via een aparte ingang vanaf de Servatiusweg (ter hoogte van de Joke Smitstraat). De fiets kan op het terrein worden gestald. De wens om een trapveld te reali seren leeft al langer in de wijk. In het onlangs gehouden bestuurlijk overleg tussen de Raad van Bestuur van het VvGI en het college van burgemeester en wethouders van Venray is de wens besproken om gebruik te kunnen maken van dil perceel op het VvGI-terrein. De Raad van Bestuur en de Cliëntenraad van het VvGI hebben inmiddels ingestemd met het ver zoek van het gemeentebestuur van Venray om dit terrein te mogen inrichten en gebruiken als speel- /trapveld voor de jeugd van St. Antoniusveld. Het VvGI neemt hiermee een voorschot op de integratie van de woonwijk en het instituut, die straks met de nieuwbouw en herinrichting op de locatie Stationsweg verder gestalte krijgt. Dankzij de bereid willige medewerking van het VvGI wordt de wens van St. Antoniusveld nu snel gehonoreerd. Elisabeth Blankendaal, geboren Sijbers, wordt op donderdag 13 juli 100 jaar. Zij is geboren op 13 juli 1901 in Venray, in een woning aan het Henseniusplein en is de dochter van Grad Sijbers en Nel Keijsers. De 100-jarige verjaar dag van Elisabeth Sijbers wordt feestelijk gevierd in eigen kring in Nijmegen, waar ze in een verzor gingshuis woont. Elisabeth Blankendaal is nog bij de tijd en kan op goede momenten best wel veel vertellen over haar jeugd die ze doorbracht in Venray. De familie Sijbers, haar vader Gradje, moeder Keijsers, de twaalf kinderen; zij speelden toch een bepaalde rol in Venray. De eerste 29 jaar woonde de jari ge Job in Venray, waar zij naar school ging bij de Ursulinen, werkte als kindermeisje en vaak bij haar oudere zussen moest assisteren als Bij een verkeerscontrole in het centrum van Venray heeft de politie vorige week woensdagmiddag en - avond acht bekeuringen uitgeschre ven. Twee voor bromfietsers die zonder helm reden; twee voor het fietsen op het voetpad; twee voor foutparkeren en één voor het rijden in strijd met een gesloten verklaring en de laatste wegens het rijden zon der geldige APK. Elisabeth is geboren en getogen in Venray, maar viert haar 100-jarige verjaardag in het verzorgingstehuis Nijevelt in Nijmegen. er een kind geboren werd. Bij de bedevaart naar Kevelaer ontmoette ze Dirk Blankendaal, haar toekom stige man. Zij trouwden in Venray. verhuisden naar Nijmegen en kre gen samen zes kinderen. Haar geboorteplaats liet ze echter niet los, want ze bleef het Venrayse dialect praten en onderhield met vaste regelmaat de contacten daar met familie en vrienden. Helaas heeft zij haar man vroeg verloren, maar ze heeft zich kranig door deze moeilij ke periode heen geslagen. 'Zelfstandig door het leven gaan' was haar motto en dit heeft zij tot een half jaar geleden volgehouden. Sinds die tijd woont zij in het ver zorgingshuis Nijevelt in Nijmegen. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl De gemeente gaat het beleid rond monumentenzorg wijzigen. Zo trekt het de zorg over rijksmo numenten naar zich toe. Door deze overheidstaak over te nemen wordt de gemeente voortaan het aanspreekpunt voor alle rijks en gemeentelijke monumentenzaken. De verordering moet hiervoor worden aangepast. Tevens worden de welstands- en monumentencom missie samengevoegd en vormt archeologie voortaan een onderdeel van monumentenzaken. Volgens de gemeente Venray is dit noodzakelijk voor een goed monumenten- en archeologiebeleid en een integrale ruimtelijke kwaliteitszorg. De meeste gemeenten hebben positieve ervaringen met een samen gevoegde commissie, met een gelijktijdige afweging van welstand en monumentale belangen, waarna een gezamenlijk advies wordt opge steld. Diverse deskundigen worden voortaan in een commissie verza meld wat leidt tot een kwalitatief betere bezetting en efficiënter wer ken. De inbreng van cultuurhistorici op lokaal niveau in het ruimtelijk ont wikkelingsproces wordt steeds belangrijker. Zij kennen de histori sche lading en kunnen de eigen spe cifieke waarde van Venray beter tot zijn recht laten komen. Tot nu toe kon Venray alleen zelf standig beslissen over de gemeente lijke monumenten. De rijksmonu menten vielen onder de RDMZ (Rijksdienst voor Monumentenzorg). Door de overna me van deze taak kan de gemeente zelf vergunningen afgeven voor wij ziging en sloop van beschermde rijksmonumenten, restauraties bege leiden en controleren en onderhoud van rijksmonumenten activeren en begeleiden. Vorige week bogen zich twee commissies over al deze veranderin gen. In de commissie Stedelijke Ontwikkeling toonde Jacques Lamers (Samenwerking) zich een fel tegenstander van de geïntegreer de commissie welstand, monumen ten en achitectuur (WMA). "Het is niet juist om verschillende stand punten in een commissie samen te voegen", meende hij. John Oosterbeek (VVD) dacht dat de samenvoeging juist kostenbesparend zou zijn. Hij snapte daarom de extra kosten van 28.000 gulden niet. Een dag later in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport lichtte zijn partijgenote Leonie Cals, zij is voorzitter van de monumentencom missie, toe dat de overheveling van rijksmonumenten naai" Venray extra inzet van ambtenaren vergt. Mia van het Reve (D66) vroeg zich af of hier geen rijksgeld tegenover stond. Wethouder Kemmelings (PvdA) kon dit niet bevestigen. Zij meende dat dit wel te verwachten viel. Fran Janssen (VVD) wilde vast gelegd zien dat in de commissie WMA minstens een lid uit Venray afkomstig is. "De deskundigen moe ten niet alleen van buiten Venray komen. Zij kunnen zaken over het hoofd zien", meende de VVD'er. Elly van Dijck (PvdA) sprak van een prima voorstel met deskundig heid en onafhankelijkheid als crite ria voor samenstelling van de com missie. Ook Joost van de Vorlê van de gelijknamige fractie en Joost Linskens (CDA) konden instemmen met het voorstel. Peter van der Velden (Samenwerking) vreesde dat er onbalans kan ontstaan tussen de drie disciplines welstand, monu menten en architectuur. "Zij moeten alle drie een even zware stem krij gen. Geen enkele mag er onder sneeuwen", vond hij. Truus Kemmelings werd overval len door de vele vragen. "Ik weet er geen antwoord op", reageerde zij. "Ik stel voor dat de overgebleven vragen beantwoord worden in de raadsvergadering."Peter van dei- Velden (Samenwerking) was ver baasd. "We kunnen toch niet zomaar de deur sluiten en naar huis gaan..."

Peel en Maas | 2001 | | pagina 11