evarieerd bouwen is de toekomst Gemeenten komen samen met volkshuisvestingsplan Sterke toename vraag naar huurwoningen Oprichting klankbordgroep Werk, Inkomen en Zorg Alle hulde voor juffrouw Anet PEEL EN MAAS 1EZORGEN? dm"- Informatie punt over wachttijden ziekenhuis Subsidies voor ontwikkeling platteland EEL EN MAAS donderdag 5 juli 2001 - Pagina 9 'Venray is geen dorp en geen stad' Op de Dag van de Architectuur ten vier deskundigen hun licht hijnen op de stedenbouwkundi- ontwikkeling van Venray. Er oet een halt komen aan de bouw n monofunctionele wijken als rukske, Veltum en Landweert. toekomst is gevarieerde 'oningbouw met ruime keuze oor de consument. Het bouwen p voormalige historische plekken iedt Venray daartoe volop moge- jkheden. Gijs Frencken, hoofd ruimtelijke- rdening, schetste de stedenbouw- undige ontwikkeling. Vanaf de ;stiger jaren heeft Venray een stor- uichtige groei doorgemaakt. Rank .erox kwam en de wijk Brukske •erd gebouwd. Sindsdien schoten ieuwe bedrijven en woonwijken als addenstoélen uit de grond. Illu- ratief is de ligging van de insti- lutsterreinen St. Anna en St. Ser- aas. In het begin van de vorige euw werden ze, in wat toen nog het uitengebied was, op flinke afstand an Venrays centrum neergelegd, laar de uitbreidingsdrang van de emeente heeft zowel St. Servaas s St. Anna volledig omsloten. In de burgerzaal van het gemeen- :hui£ werd zaterdagmiddag De Dag an de Architectuur gevierd. Het ïema was 3x8 uur: wonen, werken li rusten aan het begin van de 21e :uw. Zo'n zeventig belangstellen- en luisterden naar de vier sprekers: lijs Frencken, Hans Krabbe (direc- :ur Wonen Noord-Limburg), Theo van Esch (architect/directeur van Architecten Werkgroep) en Jan Worst (directeur van Verhoeven. Bouwgroep). DUALISME Tussen de barrières Deurneseweg (langs Veltum en Brukske) en de A73 (langs Brukske, Antoniusveld en Landweert) kan Venray zich alleen nog in noord-oostelijke rich ting verder ontwikkelen. Tot aan de Loobeek die als natuurlijke grens de uitbreiding definitief een halt toe roept. Alhoewel Venray geen vooroor logse wijken kent zullen in de komende tien jaar de meeste wonin gen (1500) op zogenaamde inbrei- dingslocaties gebouwd worden. Het Franciscanenpark, Jerusalem en St. Jozefklooster zijn daar al voorbeel den van. St. Anna en St. Servaas komen nog aan de beurt. Slechts 600 woningen worden in het komende decennium gerealiseerd op uitbreidingslocaties. Dat vertelde Gijs Frencken zaterdagmiddag. "We hebben ondervonden dat bouwen op historische terreinen veel losmaakt bij de Venraynaren. In het begin zijn er harde gevechten geleverd. Vandaar dat we zijn gestart met een serie debatten over de Venrayse ruimte. Die waren zeer succesvol want veel inwoners raakten erbij betrokken." Frencken schetste het dualisme in de gemeente die zowel agrarisch, met zijn enorme buiten gebied, als stads is. "Venray is geen dorp maar ook geen stad. Het is tel kens een spel tussen groen en bouw, formeel en informeel. Het traditio nele van de dorpen en het eigentijd se van Venray. We kiezen daarom voor partners die passen bij het duale denken tussen dorp en stad." SOCIALE SAMENHANG De problemen in monofunctionele wijken als Veltum en vooral Brukske beginnen zich aan te die nen. Hans Krabbe had kritiek op zijn eigen organisatie die momen teel bezig is om Brukske een fraaier aangezicht te geven. "We handelen niet slagvaardig. Alleen de pannen vervangen is niet genoeg. Er had eerst een totaalvisie moeten komen", zei Krabbe die meldde dat Wonen Venray onlangs de Kiosk en het winkelcentrum heeft aangekocht om beter in de wijk te kunnen inves teren. "Een projectontwikkelaar zou dat nooit doen. Die gaat geen mil joenen in de sloot gooien. Want de stedenbouwkundige structuur van Brukske deugt niet. Sociale samen hang, betrokkenheid en controle ontbreken." Krabbe verweet de poli tiek desinteresse voor wijken uit de zestiger en zeventiger jaren. "Zij richten zich liever op prestigieuze projecten in het centrum." Hans Krabbe vond dat Venray teveel monotone woonwijken heeft met dezelfde vormgeving en indeling. "We moeten meer naar gevarieerde wijken toe. De belangstelling voor architectuur en stedenbouw neemt toe. Er moet een omslag komen waarin we veel beter en scherper' luisteren naar de wensen van de consument. Net als in een restaurant moeten de mensen voor hun woning kunnen kiezen uit een gevarieerde menukaart." RIGOREUS Architect Theo van Esch is al een aantal jaren in Venray actief. Hij onderwierp ondermeer het Franciscanenpark. Ook hij pleitte voor een rigoureuze verandering. "We moeten projecten maken waar van mensen gaan houden", vertelde hij. In het Franciscanenpark wordt tegenover, de Paterskerk langs de Leunseweg momenteel een hoog complex gebouwd. "Voor deze bak stenen sculptuur zijn de stenen in een speciale rode kleur gebakken die passen bij de Paterskerk." Midden in het gebouw komt een 'gat' waardoor de mensen vanuit de achterliggende woningen de toren van de Paterskerk kunnen zien. "De sloop van het Interven college maakte destijds emoties los. Want veel mensen kenden dat gebouw uit hun schooltijd. Hopelijk worden zij ook trots op het nieuwe gebouw." Van Esch houdt zich ook bezig met het St. Annaterrein. Hij vertelde dat de nieuwe gebouwen geen copie zullen worden van de bestaande bebouwing. Na de toespraken maak te het gezelschap in twee bussen een rondrit langs enkele nieuwbouwlo- caties in Venray. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray De Vereniging van Patiënten- en onsumentenorganisaties in imburg (PCL) is per 1 juli 2001 iet een informatiepunt over achttijden in ziekenhuizen sstart. Iedereen kan bij dit informatie- ïnt terecht voor vragen en aanmel- ngen over de wachttijden voor de iniek, de polikliniek en de dagbe- ïndeling. De ziekenhuizen leveren in eigen wachttijdgegevens aan. p initiatief van de vereniging is )rig najaar gestart met een project nd wachttijden. Hierin participe- n alle Limburgse ziekenhuizen, :t ziekenhuis van Boxmeer en de irgverzekeraars CZ en VGZ. Met PCL proberen de ziekenhuizen Jzamenlijk te komen tot meer dui- ïlijkheid over de wachttijden. De I(menwerking is gericht op het jereiken van duidelijke wachttijdin- prmatie ten behoeve van de bevol ing in Limburg. Vragen en ervaringen van patiën- (n/consumenten rond wachttijden iveren belangrijke informatie op. 'oor deze vragen en meldingen te ïventariseren kunnen knelpunten aar voren komen die in overleg met e verschillende partijen worden esproken en gezamenlijk wordt aar oplossingen gezocht. Het Regionaal Wachttijd iformatie Punt is gekoppeld aan et Informatie- en Klachtenbureau iezondheidszorg (IKG). Dit is een nderdeel van de PCL dat telefo- isch bereikbaar is op werkdagen tiet op vrijdag) van 09,00 uur tot 6.30 uur, tel: 046-4208079; e-mail: |;g@pclimburg.nl. Basisschool St. Jan de Doper in Merselo vierde vorige week vrijdag het 25-jarig onderWijsjubileum van Anet Versteegen. Nadat juf Anet van huis was opgehaald, werd ze op school met haar man en haar vier kinderen getrak teerd op een heerlijk openlucht ontbijt. Ven'olgens bedankten de 130 leerlingen van de school haar op geheel eigen wijze met sketches. De dag werd afgesloten met spellen voor de kinderen. De gemeenten Horst a/d Maas, Meerlo-Wanssum, Sevenum en Venray werken samen aan een Regionaal Volkshuisvestingsplan. Om de burgers te informeren is een uitgebreide nieuwsbrief ont wikkeld. De eerste uitgave van deze nieuwsbrief is vanaf begin juli ver krijgbaar bij de infostands van de vier deelnemende gemeenten en de lokale bibliotheken. De vier deelne mende gemeenten willen ervoor zorgen dat in de regio Venray kwa litatief goede woningen in de gewenste woningtypen en prijsklas sen worden gebouwd. Momenteel ontbreekt het daar nog aan. Door samen te werken en de plannen op elkaar af te stemmen willen de vier gemeenten daar iets aan doen. De woningmarkt is namelijk groter dan het eigen dorp of de eigen gemeen te. Omdat de gemeenten deze klus niet alleen kunnen klaren is samen werking gezocht met de zorginstel lingen zoals Boncura, De Wendel, Vizier, Mensana en Woningstichting Wonen Noord-Limburg en Woningstichting Balans welke allen actief zijn in de regio. Ook partici peert de Provincie in dit proces. Daarnaast worden ook de Huurdersvereniging Noord- Limburg, de KBO, de Commissie Ouderenhuisvesting het Dorpsraden Overleg Venray en het Platform Kleine Kernen betrokken bij het proces. MAATWERK Uit een recent onderzoek van de woningstichting is gebleken dat de woningmarkt in de regio 'op slot' zit. Er zijn in de laatste jaren te weinig Voor de ontwikkeling van het ilatteland heeft de Provincie imburg bij het Ministerie van 'ROM ruim 3,5 miljoen gulden jangevraagd in het kader van de egeling gebiedsgericht milieube- ïid (SGM). Het geld is vooral bestemd voor iojecten in de regio van de flootbeek, het Heuvelland, het jlidden Limburgse WCL-gebied en fe Tungelroysche Beek. Het jaar DO I is voor het gebiedsgericht fcleid een overgangsjaar. De pvincie kan bij het Rijk.nog aan jagen indienen voor gebiedsgerich- projecten die op zichzelf staan |GM-regeling) als voor projecten |e passen in de 'nieuwe lijn' van [ROM, via het opstellen van gebedsprogramma's. Het subsidië ren op basis van gebedsprogram ma's volgens de nieuwe Subsidieregeling Gebiedsgericht Beleid en reconstructie concentra tiegebied (SGB), sluit aan op de koers die de provincie Limburg al eerder had ingezet. Twee van derge lijke gebiedsgerichte uitvoerings- programma's hebben GS al eerder ingediend bij VROM: Helden- Maasbree en de Oostrumsche Beek in Venray, met een totale subsidie claim van 1,4 miljoen gulden. Om dat de nieuwe lijn nog moet worden goedgekeurd door de Europese Unie, kunnen dit jaar ook nog aan vragen worden ingediend volgens de 'oude' SGM-regeling. Dat hebben GS gedaan voor het Heuvelland (elf projecten voor ruim 1,7 miljoen gul den), voor het gebied van de Vlootbeek (bijna 900.000 gulden voor vijf projecten), voor het WCL- gebied .en de Tungelroysche Beek (292.000 gulden verdeeld cfver vijf projecten) en voor twee gebieds- overschrijdende projecten (samen 625.000 gulden). Door het indienen van de projectenlijst bij VROM vragenGS méér subsidie aan dan het VROM-budget voor Limburg toe laat. GS gaan er van uit, dat niet alle projecten nog dit jaar in uitvoering komen en hebben in verband daar mee ook prioriteiten vastgesteld in de projectenlijst. Na goedkeuring van het uitvoeringsprogramma door VROM beslist de Provincie over elke projectsubsidie afzonderlijk. nieuwe woningen gebouwd, terwijl de prijzen van koopwoningen sterk gestegen zijn. Hierdoor is de druk op de huurmarkt toegenomen en blijken starters relatief lang te moe ten wachten op een huurwoning. Ook is een verschil tussen aanbod en vraag waarneembaar. Door het sterk toenemende aantal ouderen neemt ook de vraag naar passende woningen toe. Ook de locatie van de woningen voor deze doelgroep is belangrijk. Ouderen wonen name lijk graag in de nabijheid van voor zieningen. Een ander bijkomend verschijnsel is dat een toenemend aantal huishoudens het zich kan ver oorloven meer eisen aan de kwaliteit van hun woning en woonomgeving te stellen. Naast kwantiteit wordt ook kwaliteit steeds belangrijker. Dit geldt voor alle typen woningen. Naast al deze ontwikkelingen zijn ook de zorginstellingen actief met het uitbreiden van hun diensten en zijn ook zij op zoek naar locaties waar voldoende 'zorgwoningen' kunnen worden gebouwd. Met deze aanpak hopen de zorginstellingen ook mede een bijdrage te kunnen leveren aan het wegwerken van wachtlijsten. De tijd ligt achter ons dat er grote uitbreidingswijken gebouwd wor den. De ruimte is schaars en de enorme aantallen uit het verleden zijn niet meer noodzakelijk. Zo mogen ook bestaande gebouwen geschikt gemaakt worden voor woonruimte. Hiermee kunnen waar devolle monumentale gebouwen behouden blijven. De regio Venray kent een groot aantal kleine kernen welke onderling sterk verschillen. In aanpak zal voor deze kleine kernen maatwerk geleverd moeten worden om tegemoet te komen aan de woonwensen van de inwoners. Jaarverslag Wonen Noord-Limburg Wonen Noord-Limburg heeft in 2000 517 woningen aan mensen met een laag inkomen verhuurd. Dit is 72% van alle vrijkomende huurwoningen. Hiermee voldoet de stichting aan haar doelstelling om minimaal 70% van de bereik bare woningen aan mensen met een laag inkomen te verhuren. Uit het deze week gepresenteerde jaarverslag van de stichting Wonen Noord-Limburg blijkt verder dat van de 717 vrijkomende huurwoningen er in 2000 195 tot de groep goedko pe woningen behoren. Dat zijn woningen met een huurprijs lager dan 600 gulden. 522 woningen heb ben een huurprijs hoger dan 600 gulden. Wonen Noord-Limburg heeft huurwoningen in de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Helden, Maasbree en Sevenum. De wonin gen variëren van kleine appartemen ten en seniorenwoningen tot eenge zinswoningen en vrijstaande woningen. Het aantal woningen is in 2000 afgenomen met 70 woningen. Het totaal aantal woningen komt daarmee op 9.858. Wonen Noord- Limburg heeft in 2000 18 nieuw bouwwoningen verhuurd, en 89 ver- huureenheden verkocht. Verder zij er 24 eigen huurwoningen 'ver kocht'. Eén woning is gekocht. in 2000 zijn er achttien nieuwe woningen verhuurd: negen in Oostrum en negen in Baarlo. Hiervan zijn er zeven verhuurd aan cliënten van de Stichting Gehandicaptenzorg Limburg. Deze woningen zijn aan de wensen van deze doelgroep aangepast. De lage opgeleverde bouwproduktie in 2000 is te wijten aan de beperkte bouw mogelijkheden in het werkgebied van Wonen Noord-Limburg, de beperkte capaciteit van gemeenten voor de planontwikkeling en de lange doorlooptijd van procedures voor nieuwbouwplannen. De ambi-, tie van Wonen Noord-Limburg is om de komende jaren 190 huurwo ningen en 78 koopwoningen te realiseren. Het gaat hier om locaties in bestaande woongebieden. ONDERHOUD Wonen Noord-Limburg maakt onderscheid in planmatig onder houd en niet planmatig onderhoud. In 2000 is 31,8 miljoen gulden aan onderhoud uitgegeven. Bijna 1,8 miljoen gulden is doorberekend aan huurders. Planmatig onderhoud is meestal grootschalig onderhoud aan daken, goten, kozijnen en schilder werken. In 2000 is hieraan 26,4 mil joen gulden uitgegeven. Niet plan.- matig onderhoud is het klachtenonderhoud, het mutatieon- derhoud en het huurdersonderhoud. Dit sèrvicegerichte onderhoud aan woningen kostte in 2000 ruim 3,6 miljoen gulden. Klachtenonderhoud voert Wonen- Noord-Li mbur-g uit op basis van binnengekomen meldingen van huurders, opzichters en onderhouds- vaklieden. In 2000 is 2,1 miljoen gulden uitgegeven aan klachtenon derhoud. De gemiddelde kosten lig gen tussen 250 tot 320 gulden per melding. In het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten zijn er in 2000 236 woningen aangepast aan woningen die het wooncomfort van mensen met een medisch pro bleem of handicap verbeteren. In 2000 is daarmee een totale investe ring van ruim 0,7 miljoen gulden gemoeid. In 2000 zijn er 717 woningen voor de verhuur beschikbaar geko men. Het mutatiepercentage ligt op 7,3%, hetzelfde percentage als in 1999. Dit percentage is de afgelopen jaren erg laag, terwijl tegelijkertijd het aantal gegadigden voor een vrij komende woning aanzienlijk is gestegen. De vraag naar huurwonin gen in het werkgebied van Wonen Noord-Limburg is sterk toegeno men, terwijl er weinig huurders ver trekken. Weinig mensen kunnen daardoor doorstromen naar andere (koop)woningen. Vooral in de kom van Venray, Horst en Helden- Panningen leidt dit tot erg lange wachttijden voor met name starters. In de kerkdorpen daarentegen is vol gens het Wonen Noord-Limburg minder belangstelling voor huurwo ningen. Het gemiddeld aantal reac ties steeg in 2000 naar 31 per woning. In 1999 reageerden er 20 mensen per woning. HUURACHTERSTAND Wonen Noord-Limburg wil zoveel mogelijk voorkomen dat huurders een huurachterstand oplopen. Huurachterstanden worden in een vroeg stadium opgespoord zodat mensen tijdig hulp kunnen krijgen. De huurachterstand is eind 2000 desondanks 148.000 hoger dan het jaar daarvoor (namelijk 701.000 gulden). Het gaat daarbij om 781 huurders. De huurachterstand is in 2000 0.77% van de bruto jaarhuur. Dit is lager dan het landelijk gemid delde. Uiteindelijk zijn twaalf woningen ontruimd, vijf minder dan in 1999. Er is veel belangstelling voor de huurwoningen en daardoor weinig leegstand. De beperkte leegstand wordt grotendeels veroorzaakt door onderhoudswerkzaamheden die Wonen Noord-Limburg uitvoert voordat een woning opnieuw wordt verhuurd en door het aanpassen van een woning in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Het percentage gemiste huurinkomsten is in 2000 gedaald tot 0.42% (dit was in 1999 0.47%). In 2000 hebben 3243 huurders huursubsidie ontvangen voor een totaalbedrag van 993.000 gulden per maand. Dit is een gemiddelde bij drage van 306 gulden per maand voor 34% van alle huurders. Wonen Noord-Limburg heeft een verkoopbeleid ontwikkeld voor het verkopen van huurwoningen. Als een huurwoning is aangewezen voor verkoop, dan krijgt de zittende huur ders de mogelijkheid om deze woning te kopen. Als de huurder dit niet wil, kan hij blijven huren. Aan de woning wordt dan normaal onderhoud verricht. Zodra de woning vervolgens leegkomt, vindt de verkoop plaats. Wonen Noord- Limburg gebruikt de uit de verkoop van de woningen vrijkomende gel den voor herinvesteringen in de wijk, zoals de verbetering van de woonomgeving en de bouw van nieuwe betaalbare woningen voor andere doelgroepen. In 2000 zijn 89 van de 400 woningen op de ver kooplijst verkocht. De verkoopprijs voor alle woningen bedraagt 90% of meer van de waarde in het economi sche verkeer. De exploitatie van de woningen van Wonen Noord-Limburg laat een negatief resultaat zien (-1.486. 000 gulden). Dit wordt echter ruim schoots gecompenseerd door de opbrengsten van rente en beleggin gen (10.620.000), maar vooral door de verkoop van huurwoningen (+13.686.000 gulden). Het positieve jaarresultaat over het jaar 2000 bedraagt 8.427.000 gulden (1999: 11.110.000 gulden). Cliënten krijgen meer inspraak in beleid gemeente De cliënten krijgen meer inspraak in het beleid van de afdelingen Werk en Inkomen en Zorg en Inkomen van de gemeen te Venray. Dit gebeurt door het instellen van een klankbordgroep. Deelnemers hierin zijn onder andere de Venrayse Vrouwen raad, Platform Lage Inkomens Venray, Seniorenraad, Gehandi captenplatform, Multicultureel Platform en FNV Bondgenoten. De gemeente acht het van groot belang dat alle doelgroepen waar de afdelingen Werk en Inkomen en Zorg en Inkomen activiteiten en diensten voor leveren betrokken zijn bij de cliëntparticipatie. Het gaat hierbij vooral om ouderen, gehandi capten, alleenstaande ouders, men sen met lage inkomens etc. Deze brede insteek van de cliënt participatie is tevens van belang vanwege de toenemende verweven heid van beleidsterreinen. Binnen de produkten/ diensten van de afdelin gen is steeds meer samenhang te zien; het is daarom van belang om de activiteiten te toetsen bij een brede vertegenwoordiging van klan ten en gebruikers. Sinds 1997 onderhoudt de afde ling Sociale Zaken van de gemeente Venray contact met het Platform Lage Inkomens Venray (PLIV) over de werkzaamheden. Het PLIV en de gemeente willen een wijziging van de huidige cliënparticipatie. Een grotere betrokkenheid vanuit de doelgroep achten beide partners gewenst. In overleg met het PLIV is daarom besloten tot het instellen van een brede klankbordgroep die beleid en uitvoering van de beide afdelin gen volgt. Het PLIV stemt volledig met deze verbreding in. Om de par ticipatie van directe cliënten van de afdelingen maximaal te realiseren worden cliënten opgeroepen om via één van bovengenoemde organisa ties mee te praten over het beleid. Om de afspraken voor het overleg tussen de gemeente en de klank bordgroep Werk, Zorg en Inkomen duidelijk vast te leggen, wordt een convenant ondertekend. In het con venant wordt met name ingegaan op de volgende kernpunten: 1) De klankbordgroep kan gevraagd en ongevraagd adviseren over de beleidsontwikkeling op de onderdelen die onder de werkvelden van de afdelingen Werk en Inkomen en Zorg en Inkomen vallen; 2) Deze klankbordgroep is voor de betrokken belangengroeperingen een aanvulling op hun reguliere con tacten met de gemeente over het beleid van de gemeente: 3) Het streven is om,te komen tot cliëntparticipatie waarbij de klank bordgroep in het besluitvormings proces (voorafgaand aan het B en W-besluit) haar advies over een voorstel kan geven; 4) De voorzitter is onafhankelijk en wordt van buiten de klankbord groep aangetrokken (deze voorzitter is nog niet gevonden); 5) Het functioneren van de klank bordgroep en de relatie klankbord groep - gemeente wordt na één jaar geëvalueerd»

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9