Debat voorjaarsnota gaat als nachtkaars uit 4$ Huisartsenposten functioneren nog niet optimaal Contactlenzen? Renovatie Oranjebuurt: megaproject met haken en ogen B reedbeeldtelevisie voor Evelyn 'De Waan' biedt voor elk wat wils Tas met medicijnen vermist Gemeente zet zwaar geschut in tegen Dingus CONTACTLENZEN rHijCiij £iiv ivinnu uui luci uay O jun iuu I - r ayn ia Na bijna zes üur vergaderen ging vorige week woensdag tegen elven het debat om de voorjaars nota uit als een nachtkaars. De behandeling van deze nota met zijn meerjarenbegroting zou het hoogtepunt in het politieke jaar moeten zijn. Maar in Venray had de voorjaarsnota dit jaar net zo goed schriftelijk kunnen worden Zoals eigenlijk al te verwachten viel, want de voorjaarsnota gaf op de meest cruciale beleidspunten geen duidelijkheid. Zo gaapt er een miljoenentekort voor de komende jaren dat ongedekt is. En het belang rijkste beleidspunt, de jaarlijkse investering van 3,5 miljoen gulden in de organisatie, is nog totaal niet onderbouwd. De discussie hierover wordt nu verschoven naar de begro tingsbehandeling in oktober. Dan dient er wel een sluitende begroting 2002 en een onderbouwing van de investeringen in de ambtelijke orga nisatie te zijn. Het college gaf zelfs aan de eigen voorjaarsnota voor kennisgeving aan te nemen. De raad kon niet veel anders dan dit eveneens te doen. Alhoewel dit niet bij iedereen van harte ging. Er kwamen nog wat lopende zaken aan de orde zoals speeltuintjes, Dingus, Synthese, zie kenhuis en milieubeleidsplan. Maar de slaapverwekkende discussies in de broeierig warme raadzaal hadden verder weinig op de kous. Frans van Hooft (VVD) vertolkte de mening van de raad dat de ontkrachting van de voorjaarsnota slechts eenmalig mocht zijn. "Dit is eens maar nooit weer. Het mag geen tendens worden dat net zoals vroeger het zwaarte punt bij de begroting komt te lig gen." Het nieuwe college dat komend vooijaar aantreedt wordt met een zware erfenis opgezadeld. Want de huidige regeerploeg - van CDA, PvdA en VVD - heeft op hoofdpun ten amper succes geboekt. De gemeentelijke dienstverlening is veel duurder geworden terwijl de kwaliteit juist is afgenomen. Een wel heel duur gelag. Het gemeente huis is een duiventil geworden van in- en uitvliegende adviseurs die de vaste medewerkers met de scherven achterlaten. Iedereen is er inmiddels van overtuigd dat de regiefuncties weer snel door de eigen ambtenaren moeten worden bezet. SCHORSING De politiek kijkt reikhalzend uit naar het 'masterplan' met de onder bouwing van de investering van 3,5 miljoen. De fractie Samenwerking wees op een onderzoek (quick scan) dat is uitgevoerd door PriceWaterhouseCoopërs op de afdeling bouwen en milieu. De uit komst van deze quick scan is nog vertrouwelijk maar het schijnt een scherp en hard oordeel te vellen. Volgens fractieleider Ike Busser biedt het 'een heldere basis' voor het op te stellen masterplan. Samen werking diende daarop een motie in om de quick scan openbaar te maken en als bijlage te voegen bij het masterplan. Na een korte schor sing meldde burgemeester Waals dat het college de motie zal uitvoeren. Het te krappe en inefficiënte gemeentehuis wordt steeds vaker als de boosdoener aangewezen. Er zal de komende jaren flink wat worden vertimmerd in het voormalige kloostergebouw om het om te 'tur nen' in een modern kantoorgebouw. In welke mate dit gebeurt en welk prijskaartje hieraan komt te hangen, daar zijn de meningen nog over ver deeld. SPAARPOTTEN En dan de financiële positie. Die is sinds het aantreden van dit college inderdaad verbeterd. Venray dob berde mee op de golven van het eco nomische succes. Het eigen vermo gen (reserves) is op een aanvaardbaar peil gebracht. Maar de belastingdruk voor de burgers is in Venray onverminderd hoog. Daarnaast hebben andere gemeen ten veel meer geprofiteerd van de verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds. Waar Venray er het geld 'doordraaide' daar hebben de lokale overheden hun spaarpotten flink gespekt voor slechtere tijden. Venray is dan ook relatief arm met een eigen vermogen van 1.118 gul den per inwoner. Landelijk ligt dit gemiddelde op 2.546 gulden. "Onze vermogenspositie is in relatie tot andere gemeenten verslechterd", constateerde ook wethouder Houba (VVD) die hamerde op een betere budgetbewaking en begrotingsdisci pline die ver te zoeken is. Het maakt Venray kwetsbaar. Houba sprak dan ook van een 'tour de force' om het tekort van 2,4 mil joen voor 2002 te dichten. Er zijn twee mogelijkheden: minder uitge ven of meer geld binnenhalen. Het laatste is niet haalbaar omdat vrij wel alle partijen faliekant tegen een extra belastingverhoging zijn. Dus zal er bezuinigd moeten worden. Het ligt dan ook voor de hand dat de 3,5 miljoen investering in de ambte lijke organisatie het niet zal halen. Dit bedrag kan ook beduidend lager worden omdat het weer terughalen van uitbesteed werken enorme kos tenvoordelen oplevert. In dit licht is het onderzoekje dat de VVD uit voerde interessant. De partij deed navraag bij vijf vergelijkbare gemeenten. Dit leidde tot de ont hutsende constatering dat Venray gemiddeld 32 fulltimers en 30 part timers meer in dienst heeft. En daar komen nog eens 54 fulltime inge huurde externen bovenop. Fractieleider Van Hooft noemde de verschillen 'alarmerend'. De VVD is dan ook niet bereid meer geld in de ambtelijke organisatie te stoppen voordat de enorme afwijkingen ver klaard zijn. msaeveis Eindstraat 12, tel. 581553 Zoals te verwachten viel heeft het bestuur van OJC Dingus geen gehoor gegeven aan de oproep van de gemeente om voor 1 juli 2001 de sleutels van het gebouw in te leve ren. De gemeente gaat nu de juridi sche weg bewandelen om Dingus uit het pand Hoenderstraat 10 te krij gen. "We gaan gerechtelijke maatre gelen nemen. Er is een officieel pro- cesbesluit. We gaan over tot een procedure tot huurontbinding", laat een woordvoerster weten. Burgemeester Waals meldde vorige week in de raadsvergadering dat de gemeente met de kwestie Dingus naar het Openbaar Ministerie is gestapt. De gemeente eist dat Dingus het pand verlaat omdat het niet meer voldoet aan de functie van open jon gerenwerk. Tevens weigert het Dingus-bestuur mee te werken aan een' verbouwing van het pand. De gemeente heeft het bouwplan klaar wat Dingus geschikt moet maken voor zowel jongeren van 12 tot 16 jaar als van 16 tot 20 jaar. Omdat Dingus niemand in het pand wil toe laten kan de verbouwing niet wor den uitgevoerd. Bestuur en achter ban van Dingus zijn het helemaal niet met het bouwplan eens. Zij vin den ook dat zij nauwelijks inbreng in de verbouwingsplannen hebben gehad. Vanaf afgelopen zondag 08.00 uur zijn de nieuwe huisartsenposten in Venray en Venlo van start gegaan. Op de twee posten, waar voor beide een arts met auto beschikbaar was, stonden de telefoons meteen rood gloeiend. Patiënten die hun eigen huisarts belden, kregen via een ant woordapparaat te horen welk num mer ze moesten bellen. De posten De artsen van de huisartsenpos ten beschikken over een eigen auto zijn bedoeld voor de opvang van de huisarts geneeskundige hulp buiten kantooruren. In een eerste evaluatie deze week is gebleken dat de opvang van patiënten goed is verlo pen. Toch kampen de beide huisart senposten ook nog met enkele kin derziektes. Het grootste probleem vormt het geautomatiseerd compu tersysteem. Vaak kon benodigde informatie niet op alle momenten worden opgeroepen en recepten konden niet worden uitgeprint. De komende weken zullen er regelma tig evaluaties plaatsvinden om het functioren van de huisartsenposten verder te perfectioneren. Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Vijfjarenplan gaat begin september van start Over twee maanden gaat de herinrichting van de Oranjebuurt van start. De buurt, omringd door Stationsweg, Oostsingel, Oude .Oostrumseweg en Julianasingel, wordt compleet op de schop geno men. Wegverharding, riolering, groen, speelvoorzieningen, plei nen, openbare ruimte en verlich ting worden vernieuwd. Het gehe le project gaat zo'n 15 miljoen gulden kosten en zal eind 2005 helemaal zijn afgerond. De naoorlogse wijk zal dan moe ten ogen als een nieuwbouwwijk. Direct na de bouwvak, begin sep tember, wordt gestart met de eerste fase. Dit betreft het Nassauplein en het oostelijke gedeelte van de Prins Bernhardstraat. De inwoners van deze straten zullen voor aanvang van de werkzaamheden, die acht tot tien weken duren, worden uitgeno digd voor een praktische uitvoe ringsavond. In het vooijaar van 2002 komt de tweede fase aan de beurt: Prinses Marijkestraat, Prinses Magrietstraat, Prinses Irenestraat en het middelste gedeelte van de Prins Bernhardstraat. In 2003 worden de Prinses Beatrix straat, Prins Hendrikstraat, Oranjestraat en het laatste stuk van de Prins Bernhardstraat onder handen geno men. In 2004 zijn de Wilhelminastraat, Kolkweg en de Min. Gharles Ruysstraat aan de beurt. En een jaar later wordt het project voltooid met de Dr. Poelsstraat, Mgr. Nolensstraat en de Kardinaal Van Rossumstraat. Overigens heeft het project nog een tekort van ongeveer acht ton. Door de afkoppeling en infiltratie van hemelwater hoopt de gemeente het financiële gat te kunnen dichten met extra subsidies van het waterschap en zuiveringschap. Deze milieu vriendelijke maatregel voorkomt dat schoon regenwater in het riool terecht komt. WAARDERING Voor aanvang van de commissie Stedelijk Beheer sprak Roland Heesbeen namens de klankbord groep zijn waardering uit. De bewo ners van de Oranjebuurt zijn tevre den over de communicatie en hun inbreng in de plannen. Projectleider Jacq Verleg sprak van een kritische en constructieve klankbordgroep. Alhoewel dit een langere voorberei dingstijd en hogere aanloopkosten vergde is er wel meer draagvlak en betrokkenheid ontstaan. Dit zal moeten leiden tot een efficientere uitvoering. De inbreng van de klankbordgroep heeft tot een serie aanpassingen van het voorlopig ont werp geleid. Zo waren bijvoorbeeld de bewoners van de Mgr. Nolensstraat tegen het kappen van 21 bomen. Zij vonden dat de over last niet opwoog tegen het genot van de bomen die vijftig jaar oud zijn. In het definitieve plan hoeft daarom slechts een boom geveld te worden. Na de Burggraaf is de Oranjebuurt de tweede wijk binnen de singels die geheel gerenoveerd wordt. Wethouder Driessen (CDA) vertelde in de commissie dat nog meer wijken en straten in de binnen ring zullen volgen. Het parkeerprobleem in de Oranjebuurt is nog niet helemaal opgelost. De parkeeroverlast moet worden teruggedrongen door mid del van betaald parkeren en parkeer- vergunningen. Het is nog niet duide lijk welke straten hiervoor in aanmerking komen. "Dit is een wezenlijk probleem", stelde Driessen. "De buurt mag niet volge pakt blijven met auto's waarvan de chauffeurs in het centrum werken. Dit moet fors worden teruggedron gen." SLUIPVERKEER Om het sluipverkeer uit te bannen worden de Prinses Beatrixstraat en de Prinses Irenestraat vanaf de Oude Oostrumseweg met klappaaltjes afgesloten voor het autoverkeer. In de Prinses Margrietstraat mag op verzoek van de bewoners slechts aan een zijde geparkeerd worden. De straat krijgt wel aan beide zijdei een trottoir. De bomen in de Wilhelminastra; worden zodanig gesnoeid dat ht j1] druipen flink verminderd wordt. O'ja het Nassauplein en langs dj w Kolkweg komen hondenuitlaatstrcO ken. Op diverse plekken in de buu j worden banken en prullenbakkei li geplaatst. De ijssalon in de Prir! ;j Bernhardstraat krijgt een sierhek. E' komen speelvoorzieningen op dj pleintjes aan de Pri r Bernhardstraat, voor kinderen te lg acht jaar, en aan de Kolkweg vocjj vier tot twaalfjarigen. Het plan kampt met een financier n tekort indien in de gehele buu j| naast de openbare ruimten ook d:i; huizen worden aangesloten op htljfj afgekoppelde systeem voor ht Ijg regenwater. Dit maakt het projeil jj 1,2 miljoen duurder. Voor 1 decen I' ber wil de gemeente de knooj'! definitief doorhakken. De klanl -j bordgroep is er een groot voorstal j der van om de gehele wijk van d j1 duurste variant te voorzien. Ind eerste fase (Nassauplein en gedeelt Prins Bernhardstraat) komen t vooruitlopend op deze beslissin alvast woonhuisaansluitingen op ht ondergrondse infiltratiesysteem. D vergt een extra kostenpost va 200.000 gulden. Overigens hebbe de bewoners in een enquete niet er enthousiast gereageerd op de mogt lijkheid om vanaf hun huis ht regenwater af te koppelen. En helemaal niet als er een eigen bi drage gevraagd wordt. Bovendie bestaat er nog onzekerheid over d kwaliteit van het regenwater en d effecten daarvan op de bodemkwal teit. Bekend is wel dat door dakgc ten en regenpijpen milieubelastend materialen als zink, lood en bitume in het water en dus de bodei terechtkomen. Met de kosten va vervanging of coating van dakgote en regenpijpen, plus het herstelle van schade die door de aanleg aa de privetuintjes ontstaat, is nog gee rekening gehouden. Evelyn Kuypers uit Venray werd deze week aangenaam verrast op het kantoor van Wonen Venray. Uit han den van Ger Verstegen, hoofd woondiensten van de woninings- tichting, mocht Evelyn een waarde-' cheque in ontvangst nemen voor de aanschaf van een breedbeeld kleu rentelevisie. Evelyn Kuypers werd Het programma voor het groot scheepse en unieke kunstproject De Waan is op hoofdlijnen vrijwel rond. Als volgende week de pro vincie met een bedrag van 950.000 gulden over de brug komt dan kan in 2002 de grootste kunstex positie ooit in Venray plaatsvin den. Het projectteam onder lei ding van Erik Peters heeft een aantrekkelijk en gevarieerd kunstprogramma rond het thema psychiatrie in elkaar gezet. Er wordt geteld op 60.000 tot 80.000 bezoekers. Het idee voor deze kunstmanifes tatie kwam in 1999 op bij wethou der Bert Kersten en cultuurambte naar Jessie Riechelman. Onder de werktitel Enkeltje Venray werd eerst samengewerkt met de Stichting Kunst in de Openbare Ruimte (SKOR). Een paar maanden geleden kwam het tot een breuk tussen SKOR en de gemeente. Vanuit de stichting Odapark werd toen een projectteam geformeerd met Erik Peters, Marijke Cieraad, Jan Verheijen en Joop Wismans. Deze club heeft de organisatie en uitvoe ring van het project in handen geno men onder supervisie van de gemeente. De Waan moet een vernieuwend en professioneel evenement worden. Er wordt samengewerkt met andere gemeenten en culturele instellingen in de regio. Het doel is door middel van kunst het thema psychiatrie te verbeelden vanuit verleden, heden en toekomst. Zowel door professio nele kunstenaars als beoefenaars van amateurkunst. Het accent ligt op beeldende kunst. Van mei tot sep tember 2002 komen op het St. Annaterrein roulerende tentoonstel lingen die een toeristische attractiè moeten worden. Het project werkt met een begro ting van 2.120.000 gulden. Evenals de gemeente zal ook de provincie 950.000 gulden moeten bijdragen. Uit allerlei fondsen (Prins Bernard Cultuurfonds, VSB fonds en Mondriaanstichting) wordt 100.000 gulden opgehaald en extra inkom sten van 120.000 gulden moeten het financiële plaatje rond maken. Afgelopen vrijdag boog het Regionaal Actieplan Cultuurbereik zich over de subsidieaanvraag. Deze instelling komt met een advies waarover het provinciebestuur vol gende week een beslissing neemt. De gemeente beseft dat zij een flink bedrag vraagt en heeft daarom al voorgesteld de subsidie van 950.000 gulden over twee jaar uit te smeren. Mocht de provincie de aanvraag niet (geheel) honoreren dan zullen er onherroepelijk activiteiten uit het programma geschrapt WQrden. Het programma in vogelvlucht Beeldende kunst De tentoonstelling 'De gekte voor bij' wordt de publiekstrekker van'het project De Waan. De kunst in de openbare ruimte van St. Annaterrein, Odapark en de verbin dingsroute daar tussenin vertelt het verhaal van het thema psychiatrie. Kunstenaars uit diverse landen geven vanuit hun eigen cultuur ant woord op vragen als: wat is gek, wie is gek, wanneer ben je gek, of word je gek en wie bepaalt of je gek bent. Negen permanente werken wor den na afloop van de expositie op de Venrayse rotondes geplaatst. Tijdens de manifestatie zal Christian Boltansky (1944), een van de toonaangevende hedendaagse beeldende kunstenaars uit Frankrijk, een installatie bouwen in het Odapark. Het thema van de indrin gende installaties van Boltansky gaat over leven en dood, vergetel heid en herinnering, schuld en zonde. Hij is voortdurend op zoek naar de drijfveer van de mens. Naar het effect van de gevolgen van de mens als het systeem niet werkt. De installaties van Boltansky, die hij 'musee affectif noemt, brengen de bezoekers in de ban van een magisch-onwerkelijke karakter. Hij toont sinds twintig jaar zijn werk in de gehele wereld. Het is ondermeer te zien in Parijs, Londen, Madrid, New York, Berlijn en Tilburg. De voorlopige lijst van andere deelnemende beeldende kunste naars: Berlinde de Bruyckere, Wim Delvoye (Belgie), Mariene Dumas, Joep van Lieshout, Mathieu Knippenberg, Ulay, Marina Abramovic, Sluik en Kurpershoek, Krien Clevis, E: Pietersen, Kees Bierman, Erwin Olaf (Nedeland), Thomas Houseago (Groot Brittannie), Rosemarie Trockel, Carsten Holler, Peter Welt (Duitsland), Pierrick Sorin (Frankrijk), Chiharu Shiota (Japan), Jinran Kim (Korea) en Yang Shaobin (China). Film en video Een filmweek van niet-commer- ciele films in het Filmhuis in Venlo. Een filmcyclus van twintig films voor mensen 'in de zorg' op St. Anna. In de bioscopen van Venray, Venlo en Horst: de dag en nacht van de film en rondreizende videofilms op diverse locaties. Theater Schoolvoorstellingen over jonge- renproblematiek. Een kunstmenu voor de basisscholen over 'anders zijn'. Seniorenvoorstellingen. Kleine producties en toneeluitvoeringen over 'gek zijn' en 'ermee bezig zijn'. Workshops over 'zelf ervaren'. En in de schouwburg bonte avonden met een luchtig programma en een lage drempel. Fotografie Rondreizende overzichtexposities over psychiatrie in beeld en de his torie. Exposities met de nadruk op gevoel, emotie en de mens. De expositie 'a demand for identity' over de zoektocht naar de mens. Een landelijke fotowedstrijd. Muziek Op een groot plein: het totale muziekstuk door amateurmuziekge zelschappen. Liedjes voor en door jongeren: een tv-radio programma bij LI, een openlucht pre'sentatie en de uitgifte van een CD. Literatuur Een landelijke proza- en poëzie wedstrijd. Een literatuurstudie naar het thema psychiatrie. Een foto gedichten expositie op St. Anna en exposities in bibliotheken. Voorstellingen in de schouwburg over 'gek zijn'. Een Loesje-project voor jongeren en een dicht-perfor- mance avond. Dans Een dansprogramma op een groot podium door amateurdansgezel schappen. Beeldvorming Een cyclus van lezingen in Odapark en St. Anna met informatie en discussie. Expositie in de kunst werkplaats van het VvGI en histori sche rondleidingen op de terreinen St. Anna en St. Servaas. De Boltansky-expositie in het Odapark. Tentoonstellingen in museum Bommel Van Dam en Limburgs museum in Venlo. En tentoonstellin gen/activiteiten in Gennep, Helden- Panningen, Horst aan de Maas en Arcen-Velden. de gelukkige winnares van de enquête die vorig jaar zomer door Venray Wonen werd uitgeschreven en waarin de bewoners van Veltum en Brukske werd gevraagd hun mening te geven over de leefbaar heid in hun wijken. Van de 3000 vragenlijsten die de deur uitgingen, werd vijftien procent teruggestuurd. Voor een van de ondervraagden werd door Wonen Venray een breed beeld kleurentelevisie beschikbad i gesteld. Evelyn kan voortaan mt. haar vriend Serge Koenen 'breei kijken' i Evelyn Kuypers en haar vrien j Serge Koenen krijgen uit hande\ van Ger Verstegen geheel rechts] 1 van Wonen Venray de waardechequj Een 31-jarige inwoonster van Venray heeft maandagmiddag aangifte gedaan bij de politie van diefstal van haar tas. De vrouw had boodschappen gedaan bij een winkel aan de Kloosterstraat in Horst en was vergeten haari tas van de winkelwagen te halen. Eenmaal in de auto. realiseerde zij dit waarna ze direct is teruggelopen naar het wagentje. De tas was echter al verdwenen. In de tas zaten insuline en een prikapparaat. Deze medicijnen kunnen schadelijk zijn voor de gezondheid van mensen die dit niet nodig hebben, met name als er een grote hoeveelheid insuline wordt toegediend; De politie verzoekt mensen die de tas of de inhoud hiervan terugvinden dringend om de spullen in te leveren bij het politiebureau in Horst, Het betreft een zwart/witte lederen tas met daaraan een klein zwart tasje.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5