Politie werkt anders Afscheid van het VSO 1 NPftKKf/v WGVjezey r <0 U Msaeleis Amnesty in actie tegen martelen Opsporing Verzocht leverde vijftig tips op Prijswinnaars Wijnhuis 1 DIRKX VAN SOEST MKZ crisis vertraagt reconstructie platteland 'resentatie kkerbouw- tudieclub Kinder- ^kantiewerk Venray Via kantoor Venray tel: 0478-58 64 08 Granaat op lopende band Vrijwilligers- centrale Gunhoek a9'n EN MAAS donderdag 28 juni 2001 - Pagina 9 (is enkele maanden wordt de ezorg in Limburg-Noord rs ingevuld. Deze informatie ir u van belang, omdat u dan hoe te handelen in voorko- e gevallen. wijzigingen werden ingevoerd een betere uitvoering van het ewerk te komen. In het verle idden mensen voor allerlei men naar de politie. Dat te het noodzakelijk, gezien de mende stroom aan telefoon- ritisch naar deze meldingen te kijken. Uiteindelijk moesten er prioriteiten worden gesteld, etekende bijvoorbeeld dat een ersongeval waarbij mensen nd raakten, prioriteit in afhan- kreeg boven een aanrijding iileen maar materiële schade, nam de politie eens onder de waarvoor mensen zoal de poli ellen. Dat leverde een zeer leerde lijst van onderwerpen 'oen de politie die lijst eens gezet ging bekijken, bleek dat l gevallen werd gebeld omdat i de politie 24 uur per dag :baar is. Een aantal meldingen igenlijk niet voor de politie md, maar bijvoorbeeld voor de ngvereniging, de gemeente of" ndere instantie. politie vroeg zich af of er op neldingen wel direct een poli- tie-auto ingezet moet worden. Misschien kunnen zaken immers later worden afgehandeld. Een zwaarwegende overweging daarbij was dat als de afwerking van mel dingen kan worden gepland, de poli tie haar beschikbare tijd efficiënter kan besteden. Ook hierbij bleek dat een groot gedeelte van de binnenko mende meldingen niet direct, maar bijvoorbeeld drie dagen later, kan worden afgehandeld. TIJDWINST Verder werd de vraag gesteld of er bijvoorbeeld tijdwinst te behalen valt als bepaalde taken worden afge stoten. Sinds jaar en dag steekt de politie energie in evenementen als: optochten, marsen en andere feeste lijkheden. Om een voorbeeld te noe men: het begeleiden van een optocht zou ook best door particulieren gedaan kunnen worden. Door effi ciënter gebruik van tijd (afspraken maken) en door meldingen te ver wijzen (naar andere, instanties), kan de politie tijdwinst boeken, waar door meer tijd beschikbaar komt om andere problemen aan te pakken en projecten uit te voeren. In ieder geval om meer voor u beschikbaar te zijn. De politie wil méér tijd krij gen om preventief te werken aan een veilige samenleving. Wat betekent dit voor u als u de politie moet hebben? Hieronder een overzicht van de mogelijkheden: 1. U heeft een melding waarbij spoed vereist is, elke seconde telt. Wat moet u doen? U belt in dat geval het alarmnummer 112. De politie (en eventueel brandweer en ziekenauto) zal dan direct ter plaatse worden gestuurd (voorbeelden: ern stig verkeersongeval met gewortden, u heeft een inbreker overlopen, ern stige geweldsdelicten). Nogmaals: alleen als elke seconde lelt. 2. U wilt een melding doen maar er is geen spoed bij. U belt dan naar 0900-8844 (30 cent per minuut). U krijgt dan een medewerker van het 'Servicecentrum' van de politie aan de lijn. Daar doet u uw melding. De mensen van het Servicecentrum maken een inschatting of directe politie-inzet nodig is of dat deze melding ook op een ander tijdstip kan worden afgewerkt. Het is dus absoluut noodzakelijk dat u zodani ge informatie verstrekt, dat de men sen van het Servicecentrum een goede beslissing kunnen nemen. 3. Mocht het Servicecentrum beslissen dat uw melding directe politie-inzet vereist, dan wordt u doorgeschakeld naar de centrale meldkamer en daar wordt dan de politie-inzet voor uw melding gere geld. 4. Mocht het Servicecentrum - eventueel in overleg met u - de beslissing nemen dat uw melding ook op een later tijdstip behandeld kan worden dan wordt uw melding vastgelegd en doorgegeven aan de betreffende politiepost (basiseen heid). Vanuit deze basiseenheid wordt voor verdere afhandeling van uw melding gezorgd. Het kan zijn dat de melding toch nog direct behandeld wordt of dat met u een afspraak wordt gemaakt. all-mag-inspr:De politie wil met deze vernieuwde aanpak de veilig heidszorg verbeteren. U kunt daar zelf ook een bijdrage aan leveren. Bedenk, voordat u belt, of u wel bij de politie moet zijn of dat een ande re instantie eigenlijk veel meer voor u kan doen, zoals: de gemeente, maatschappelijk werk of de woning vereniging. Bekijk ook eens of u misschien zelf het probleem zou kunnen oplossen. Stel, u bent betrokken bij een verkeersongeval met alléén materiële schade en betrokken partijen zijn het eens over de toedracht. Dan hoeft er echt geen politie te komen en kunt u zelf het schadeformulier invullen. De politie doet dus een beroep op uw zelfred zaamheid. Daarmee wil de politie geen werk afschuiven, maar meer tijd krijgen om de echte problemen te kunnen aanpakken. indstraat 12, tel. 581553 Ikerbouwstudieclub Horst e.o. lal 25 jaar en viert dit met een Évenpresentatie op zondag 1 Been loods bij Taco Agro BV Jeterik. De tentoonstelling is Ivan 10.30 uur tot 18.00 uur. (2.00 uur zal wethouder dhr. R. 3 de officiële opening verrich- lok de jaarlijkse fietstocht van Bcboerderijmuseum De Lochl [deze tentoonstelling opgeno- in hun route, door hier de rust- fte plannen. maandag 2 juli gaat voor de :eer het Kindervakantiewerk ly van start. De kinderen krij- •een bericht meer en worden :ht tijdig aanwezig te zijn. Het imma: mdag 2 juli worden alle kinde- 9 uur verwacht op het terrein iet oude zwembad aan de park je organisatie verzoekt ouders ideren zoveel mogelijk op de Ie brengen in verband met ver- iveiligheid. Daarna zullen alle iren in groepjes ingedeeld wor- in zal de week met een verras- jgeopend worden. Zorg voor wandelschoenen, want daarna er een speurtocht. Kinderen >p vrijdag mee willen doen met laybackshow, kunnen zich op dag bij de hoofdleiding opge- nsdag 3 juli zwemmen en knut- oensdag 4 juli grote sport- en lag, inderdag 5 juli uitstapje, de aiming is een verrassing ijdag 6 juli viering 50 jaar iervakantiewerk met een grote backshow, lekker eten en drin- :n nog meer verrassingen, lere dag begint om 9.00 uur en igt om 15.45 uur. Begin en punt is het terrein van het oude mbad aan de parkweg. Kinderen len zelf een beker en lunch nemen, behalve op vrijdag, meer informatie betreffende programma kan men contact men met tel. 0478-587560 Wmessmm- _3É£. Leerlingen en personeel van het Voortgezet Speciaal Onderwijs (VSO) hebben vorige week vrijdag symbolisch hun school aan de St. Ursulastraat in Venray verlaten. Na ruim 25 jaar op deze plek te zijn gehuisvest, krijgt het VSO op de nieuwe unielocatie van het Raayland College als praktijkonder wijs een eigen plek binnen het gebouw. Op het VSO krijgen zestig leerlingen verdeeld over drie fases onderwijs. Het VSO is sinds 1976 gevestigd aan de St. Ursulastraat 15 onder de namen De Essel en Focus. In augustus fuseerde de school met het Raayland College en ging verder als Raayland West. Drie leraren, Jos Maessen, Geertje Langan en Ans van Oers, hebben vanaf 1978 les gegeven op de school. Aan haar armen opgehangen en seksueel misbruikt. De Turkse Fatma Tokmak werd gemarteld omdat zij de Koerdische Arbeiderspartij zou steunen. En zij werd niet alleen gemarteld. Ook haar zoontje Azal. Pas twee jaar oud en al beschadigd door uitgedrukte sigaretten op zijn handjes en elec- troshocks op zijn rug. Fatma wil dat haar zaak onderzocht wordt. Help haar daarbij. Stuur het volgende SMS-bericht naar 06 11 342 342: HELP FATMA achternaam woon plaats International verzamelt al deze protesten en stuurt ze door. Zo kan Amnesty nog eerder in actie komen tegen martelen. Wilt u vaker meedoen? Stuur dan de volgende SMS naar 06 11 342 342: ACTIE <achternaamxhuis- nummerxpostcode> U ontvangt' dan elke twee weken een SMS-bericht, want er zijn veel meer mensen die gemarteld dreigen te worden. Ook krijg je extra infor matie over de SMS-actie thuis gestuurd. Heeft u geen mobiel tele- spolitie Limburg-Noord kreeg maandagavond 50 tips binnen van kij- van het AVRO-programma Opsporing Verzocht over de overval in II van 21 mei jongstleden. Enkele onbekende mannen namen die dag 1 geweld een personenauto af van een 22-jarige inwoner van Well en us vader. Het slachtoffer had kort daarvoor bemerkt dat de verdachten sen hadden gestolen uit een schuur. Van de vi jftig tips schat de politie in er bijna twintig bruikbare bij zijn. Tien tips'gingen over de mogelijke »mst het stootijzer waarmee de mannen twee Wellenaren hadden ageii. Vijf tips gingen over de mogelijke identiteit van de daders. Twee evers herkenden het hoofddeksel en wisten te vertellen waar het van- o kwam. Twee tipgevers hadden de auto en de verdachten op een later nip gesignaleerd bij een tankstation op een autosnelweg in het noorden 'het land. De politie trekt de tips allemaal na. foon, maar wel e-mail? Of u wilt gewoon schrijven? Ook dan kunt u bliksemsnel protesteren tegen mar telen. U kunt u hiervoor aanmelden op de Amnesty-website: www.amnesty.nl of via e-mail: actie@amnesty.nl of per telefoon: 020 6264436 U kunt natuurlijk ook gewoon lid worden van Amnesty International. Daarmee steunt u het werk van deze organisatie blijvend. U kunt ook lid worden van de Amnesty-groep in Venray. Deze groep bestaat uit vijf tien enthousiaste mensen die veel werk verzetten. Thuis maar ook in het openbaar door middel van infor matiestands, voorlichting en pu blieksacties. De Amnesty-groep zoekt o.a. talenknobbels die zelfstandig engel se brieven kunnen opstellen naar autoriteiten, mensen met aanleg om acties te kunnen organiseren en coördineren, maar ook mensen die in een informatiestand willen staan en willen helpen met hand- en span diensten. Wilt u meer weten over onze Amnesty-groep in Venray? Bel dan naar C. Hoedemaekers: 550230 of kijk op de website van onze groep: http:// home.wanadoo.nl/amnesty089 BED RIJ F S RUIM TE Te huur - Oostrum Gelegen op zichtlocatie kantoor ruimte met opslagruimte (240 m2) beide zijn afzonderlijk te huur. Gele gen aan de Stationsweg, nabij aan sluiting A73 en station Venray. Huurprijs op aanvraag. Te koop - Venray Een nieuw gebouwd bedrijfpand met kantoorruimte (215 m2) en bedrijfsruimte (340 m2) gelegen op industrieterrein Het Keizersveld, met aansluiting A73. Aanv. direct. Koopsom ƒ1.150.000 k.k. excl. btw Te koop - Venray Op industrieterrein De Brier een bedrijfspand met inpandige kantoor ruimte en bedrijfsruimte (945 m2) gelegen op een perceel van 3000 m2. Perfecte omsluiting. Koopsom: ƒ1.150.000 k.k. EX CL USIEf T: WONEN Te koop - Vlakwater Nog slechts 5 bouwkavels, gelegen op het mooiste plekje van Venray. Nabij centrum en bossen. Bestemd voor vrijstaande woning bouw. Percelen vanaf 1320 m2. Koopsom 490,- per m2 Te koop - Venray Een schitterend aan de bosrand gele gen vrijstaand woonhuis op een per ceel van 1320 m2 aan de Parkweg op loopafstand van het centrum. Vraagprijs ƒ695.000 k.k. Te koop - Velden Een vrijstaand woonhuis op een per ceel van 6.400 m2 met geheel vrije lig ging in schitterende bosrijke woon omgeving. Op korte afstand van cen trum Venlo. Vraagprijs ƒ855.000 lid LMV wwvv.dirkN-vunsoest.nl lid nrvY' Waarom ging Gaert Henskens verder Ieren in Den Bosch Deze vraag bestaat eigenlijk uit twee delen. Waarom ging hij verder leren en waarom deed hij dat in Den Bosch? Op de eerste vraag wordt al min of meer antwoord gegeven door Daniël Papebrochius, de biograaf van Henschenius. Volgens hem had Godefridus (Latijn voor Gaert) als kind meer aanleg voor welke weten schap dan ook dan zijn broers. Bovendien was hij bijzonder leer gierig. Zijn broer Joannes, die ruim vijfjaar ouder was, werd door zijn moeder voorbestemd de textielzaak over te nemen. Zij zat dag Godefridus op school buitengewoon goed leerde en ze begreep dat hij in Venray en omgeving niet verder zou komen dan de grammatica. Zij vond dat hij zich ook moest bekwamen in de poëtica en de rhetorica, zoals de twee hoogste klassen van het gym nasium genoemd werden. Zo'n gymnasium was in 1609 opgericht door de Jezuïten in Den Bosch en Godefridus werd daar heen gestuurd. Maar waarom ging hij niet naar Venlo of Nijmegen? Of naar Roermond, waar de Jezuïeten ook in 1609 een college hadden opgericht. Het werd echter geen college in Gelre, maar in Brabant. Mogelijk speelde hierbij twee factoren een rol: een van politieke aard en een met een privé achtergrond. Toen Godefridus op vijftien- en zestienjarige leeftijd naar Den Bosch ging, was het twaalfjarig bestand van kracht. Dit was in 1609 in Antwerpen gesloten tussen Spanje en de Republiek op basis van 'uti possidetis', dat wil zeggen ieder behoudt wat hij nu bezit. Den Bosch was nog in Spaanse handen en zou dat in ieder geval tot 1621 blijven. Het stadsbestuur van Den Bosch, de bisschop, maar ook de aartshertog waren van mening dat dit een goede gelegenheid was om van de stad een katholiek bolwerk te maken, een bolwerk vooral tegen het oprukken de protestantisme. Een van de belangrijkste stappen die werden genomen was het naar Den Bosch halen van de Jezuïten, de orde die zo'n belangrijke rol speelde in de contrareformatie. De bisschop, Gisbertus Masius, gaf op 5 juni 1609 aan een aantal •Jezuïten voorlopig onderdak in zijn bisschoppelijk paleis. Op 13 novem ber konden zij een huis betrekken dat hun door een vrome vrouw ter beschikking werd gesteld naast het oude Bogardenklooster. Een van de eerste activiteiten van de Jezuïten was hel stichten van een college. Zij werden hierin ook weer financieel gesteund door het stadsbestuur, de bisschop en de aartshertog. Het col lege werd een groot succes. Bij de opening op 4 oktober 1610 waren er 130 leerlingen, maar tien dagen later waren er al 284. In 1615 waren er 800 studenten, afkomstig uit alle delen van ons land. Natuurlijk waren er veel studenten uit Brabant, maar ook uit Gelre, Friesland en Holland. Het college in Den Bosch had al snel een zeer goede naam en daardoor ook een grote aantrek kingskracht. De roem van het college zal ook wel van invloed zijn geweest op de keuze van Godefridus. Waarschijnlijk heeft hij van 1616 tot 1619 dit college bezocht en was hij alleen nog maar in de vakanties in Venray. De studenten van het colle ge verbleven in kosthuizen, vaak meerdere studentenin één huis. Dit gaf wel eens problemen. Papebrochius schrijft, hoe Godefridus in een kosthuis was, waar de echtgenoot van de hospita vaak langdurig afwezig was. Deze hospita maakte het hem lastig en 'trachtte hem herhaaldelijk tot ont ucht aan te zetten'. (Papebrochius) Godefridus loste dit probleem op door met enkele andere studenten een nieuwe kosthuis te zoeken. Hij deed dit volgens Papebrochius op en verstandige manier zodat niemand kon vermoeden waarom dit gebeur de. Papebrochius schrijft ook dat Godefridus zeer vaak een bezoek bracht aan een eerwaarde zuster die ook uit Venray afkomstig was. Hij vond deze zuster Beatrix een aardi ge en verstandige vrouw met wie hij goed kon pratenen die de indruk maakte dat zij ook veel met hem op Het werk van de zes reconstruc tiecommissies in Noord en Midden- Limburg heeft enkele maanden ver traging opgelopen. Oorzaak was de MKZ-crisis waardoor veel agrari sche vergaderingen en bijeenkom sten werden geannuleerd. De recon structiecommissie Venray/Meerlo-Wanssum, onder voorzitterschap van wethouder Heidens, zal nu uiterlijk op 1 maart 2002 met een gebiedsgerichte aan pak naar buiten komen. De recon structiewet voorziet in een platte landsvernieuwing waarin veel minder plaats is voor de intensieve veehouderij. Naar verwachting zal ongeveer de helft van de bedrijven moeten verdwijnen. De gebiedsge- Zaterdag jl. maakten drie Venraynaren een rondvlucht boven onze gemeente. De drie, Dhr. Maessen, Dhr. Versteegen en Mevr. Oldebeuving, waren de prijswinnaars bij de jubileumactie van het Venrays Wijnhuis. Het wijn huis bestond dit jaar tien jaar en had een speciale actie gehouden. Ondanks dat twee van de drie prijswinnaars wel enige vliegangst hadden, vertrok het drietal toch vanaf vliegveld Eindhoven voor de rondvlucht, die mede door het fraaie weer, een hele belevenis werd. Op de foto het winnende drietal met dhr. Henri Visser van Hooghoudt en Joost Wilders van het Venrays Wijnhuis. richte bouwstenen van de zes regio nale commissies worden volgend voorjaar samengevoegd tot een Limburgs reconstructieplan dat nu op 1 juli 2002 gereed moet zijn. De politie heeft zondagavond aardappel verwerkingsbedrijf Nestlé aan de Witte Vennenweg in Oostrum ontruimd in verband met een aangetroffen handgranaat. Een werknemer van het bedrijf trof de granaat aan op de lopende band tus sen de aardappelen. Het Explosieven Opruimings Commando bracht de granaat van Amerikaanse makelij in de buurt van het bedrijf tot ontploffing. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. Er worden vrijwilligers gevraagd voor het begeleiden van asielzoe kers en vluchtelingen in praktische zaken zoals b.v. de inrichting van het huis, het afsluiten van verzeke ringen, openen van een bankreke ning, het lezen van brieven en de inhoud hiervan verklaren. De werk zaamheden vinden plaats in Venray. U dient open te staan voor andere culturen, zelfstandig kunnen wer ken, flexibel en praktisch ingesteld te zijn. De werktijden zijn te bepa len in gezamenlijk overleg. Meer informatie: Vrijwilligerscentrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tol 17.00 uur. had. Zij gaf hem steeds goede raad als zich problemen voordeden. Deze zuster Beatrix woonde in het con vent St.Annenborg, dat gevestigd was in het Bogardenklooster dat vlak bij het klooster van de Jezuïten lag. Het convent had dit mogen gebruiken, toen de Bogarden weg gingen onder de voorwaarde dat zij zouden moeten vertrekken als de Jezuïten dit klooster in gebruik wil den nemen. In 1613 was het zo ver. Er waren nog achttien zusters aan wezig. Na veel onderhandelingen werd besloten dat er zeven zusters naar een ander klooster zouden gaan en dat elf oudere zusters in het klooster mochten blijven wonen. Zij zouden voor een deel door de Jezuïten worden onderhouden. Onder de oudere zusters die bleven, wordt ook een zuster Beatrix Gerardi vermeld. Zij was waar schijnlijk de zuster met wie Godefridus vaak sprak. Mogelijk had zij ook invloed op de keus van Godefridus voor Den Bosch. Misschien was zij een vriend of familie van de moeder varr Godefridus. In ieder geval stond zij zeer positief ten opzichte van de Jezuïten. Papebrochius schrijft ook nog dat Henschenius in Den Bos Ballandus als leermeester had. Ik heb mijn twijfels. In alleliteratuur die ik over de Jezuïten in Den Bosch in de zeventiende eeuw heb gelezen, komt de naam Bollandus niet voor. Papebrochius schrijft dat Bollandus les gaf in Roermond, Den Bosch, Antwerpen en Brussel. Dan schrijft hij dat zijn debuut lag in Rormond, maar dat hij in het tweede jaar les gaf in Antwerpen en in het derde jaar in Brussel. Over Den Bosch wordt verder niet meer gesproken. Of Ballandus nu les gaf in Den Bosch of niet, Godefridus was zeer tevreden over zijn jaren in Den Bosch. Toen het na afloop van het Twaalfjarig Bestand wat slechter ging met het college in Den Bosch, ook op financieel gebied, schonk Henschenius het college ƒ1000,-, waarschijnlijk uit de nalatenschap van zijn moeder. In 1629 veroverde Frederik Hendrik Den Bosch. De Jezuïten werden verjaagd en het col lege opgeheven. A.L. Kroft. Henschenius! Gaert (uitspraak Gaört) Henskens zal in zijn jeugd wel nooit gedacht hebben, dat er later nog zoveel te doen zou zijn over zijn voor- en ach ternaam. Gedeeltelijk is hij daar ook zelf schuld aan, omdat hij zijn naam later in het Latijn veranderde. Gelukkig beschikken wij thans over brieven, waarin hij zijn naam in het Latijn heeft geschreven: 'Godefridus Henschenius'. De Romantiek vond dit maar een naam van niks en maakte er Godfried Henskens of Henschenius van. Dat klonk veel deftiger (Godfried van Bouillon). Onlangs werd zijn naam nog ver anderd op een informatiebord in de Bollandist Johannes Henschenius, maar dit zal wel geen eeuwigheids waarde hebben. Wie herinnert zicht trouwens niet de langdurige strijd tussen de Hensenisten en de Henschenisten, waarbij de twijfelaars het lange tijd hielden bij de schrijfwijze van Hens(ch)enius! En welke toerist begint niet aan de kwaliteit van de lokale historici te twijfelen, als hij leest, dat Godefridus Henschenius op het Henseniusplein staat of als hij leest dat er binnenkort een nieuw Henscheniusbeeld op het Henseniusplein komt! Toch zal Henschenius zonder 'ch' vermoede lijk wel zijn langste tijd gehad heb ben, nu er van alle kanten op een goede schrijfwijze wordt aange drongen. En als dan ook nog de laat ste organisator van deze grote Henscheniusherdenking Henschenius' naam in zijn etalage goed gaat schrijven, nou, dan kun nen we toch, wat dit betreft, met een gerust hart het feest beginnen en zien we elkaar misschien wel weer in 3001 op het Grofid el Heinsk- plein in Venray! Louis Rutten, Venray. fl^="De Hoveniers 0,ne/| rf HOV0NIEF S— voor ontwerp tuinaanleg en onderhoud Venray 0478-571800

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9