Een riool, vier tekeningen Zo verscheiden, toch één Venrayse kunstkring heft zichzelf op Het moet anders met de veehouderij LUIKSE MARKT Museum mogelijk naar 'Servatius' Eerste nieuwsbrief St. Anna Plyers 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Paultje Patat slaat terug! Zon* 1 Juli WANSSUM EEL EN MAAS donderdag 28 juni 2001 - Pagina 5 Verplaatsing in Leunen kost bijna zes ton Het niet aanpassen van tekenin- en, het niet controleren van teke- ingen en personeelswisselingen ijn er de oorzaak van dat in het ouwplan Korenmolen in Leunen rioolwatertransportleiding ïoest worden verplaatst. De kos- sn van deze verplaatsing, bijna es ton, komen voor rekening van e gemeente. Wel probeert de emeente een financiële bijdrage »s te krijgen bij de externe iureau's, die in het verleden bij e planvorming betrokken zijn eweest. In februari van dit jaar werd ekend dat een particuliere bouwer i Leunen nabij zijn fundering op en rioolwatertransportleiding van et Zuiveringschap Limburg was estoten. Aan beide zijden van die liding mogen binnen een straal van weeëneenhalve meter geen bouw- ctiviteiten plaatsvinden. De enige iplossing was uiteindelijk het ver plaatsen van de leiding, omdat ver plaatsing van de bebouwing niet meer mogelijk was. De gemeente heeft vervolgens laten onderzoeken hoe het zover heeft kunnen komen. Bij het totale plan waren vier partijen betrokken, de gemeente Venray, het Ingenieuers*- Adviesbureau ACE uit Geldrop, BRO-adviseurs uit Vught en het Zuiveringschap Limburg. BRO heeft in 1997 het Voorontwerp Bestemmingsplan Leunen voor de gemeente vervaar digd. Op een van de daarbij beho rende tekeningen staat de leiding aangegeven op de plek waar de lei ding daadwerkelijk heeft gelegen. Op een andere tekening staat de lei ding echter helemaal niet, terwijl op een derde tekening de leiding wel staat, maar niet op de juiste plek. BRO leverde dus drie verschillende tekeningen. Vervolgens is door ACE het inrichtingsplan Leunen vervaardigd, op basis van de tekening waarop geen leiding stond afgebeeld. De vraag of ACE de verkeerde tekening heeft gebruikt of ontvangen blijft wordt door de gemeente in het mid den gelaten. Wel erkent de gemeen te dat zij de tekening die ACE heeft gebruikt niet goed heeft gecontro leerd. ACE kreeg later opdracht om de belemmeringen in het bouwplan in beeld te brengen. Daarbij werd gebruik gemaakt van een vierde tekening nu, door het Zuivering schap Limburg is aangeleverd. Op die tekening staat de leiding op een andere locatie dan de daadwerkelij ke locatie. Tijdens de planvorming is er vol gens de gemeente voldoende gesproken over de leiding maar heb ben alle partijen verzuimd om te controleren of ook van de juiste basis is uitgegaan, nl. het bestem mingsplan. Dit wordt in de ogen van de gemeente mede veroorzaakt door de wisselingen in de projectleiding van dit plan, waardoor er niet goed is gecommuniceerd. De gemeente Venray wil nu maat regelen nemen om dergelijke inci denten te voorkomen. Zo moet er een logboek bijgehouden worden waarin de voortgang van een plan tot in detail wordt bijgehouden. Hierdoor moet er een verantwoorde overdracht van het project plaats kunnen vinden. Ook wil de gemeen te meer eigen personeel inzetten als projectleiding. Tenslotte moet bij uitbesteding van het werk duidelij ker aangeven waar de verantwoor delijkheden en bevoegdheden komen te liggen. De gemeente Venray wil nu met de betrokken partijen overleggen of een bijdrage van hun kant tot de mogelijkheden behoort. Zelf acht de gemeente de kans gering, waardoor de kosten, fl. 580.500,- uit eigen zak betaald moet worden. De gemeente Venray onderzoekt nomenteel de verplaatsing van nuseum 't Freulekeshuus naar de ;apel van St. Servatius en de twee fleugels van gebouw A. Voorzitter 'iet Kienhuis van het museum heeft lit desgevraagd bevestigd. Het hui dige onderkomen aan de Eindstraat foldoet eigenlijk al jaren niet meer lis museum. "Het huidige onderko nen is charmant maar we kunnen ilechts tien procent van onze totale :ollectie tonen en dat is veel te wei nig." Verder kunnen minder validen liet of nauwelijks binnen. De gemeente onderzoekt nu de mogelijkheden van een verplaat sing. Naast de kapel van St. Servatius wordt ook naar het St. innaterrein gekeken. Daarbij gaat iet om het paviljoen Vincent en Paolo. Daar zou naast een museum ook een kunstenaarswerkplaats jerealiseerd kunnen worden. Verder wordt ook een samengaan met het nuseum van het Vincent van Gogh nstituut overwogen. Het museum kampt overigens ook met opslagproblemen. Een deel van de collectie staat opgeslagen in het voormalig atelier van Mere Ancilla bij de Engelse Tuin. Dat gebouw wordt, als de gemeenteraad akkoord gaat, binnenkort gesloopt. Ook onder de bestuursvleugel van het gemeentehuis heeft het museum opslagruimte. De wens van het museum is, om vooruitlopend op een eventuele verplaatsing naar het St. Servatius-terrein, die spullen daar te mogen opslaan. Het onderzoek maakt overigens ook onderdeel uit van het onderzoek naar de haalbaarheid van maat schappelijke doelen op het St. Annaterrein. Eind dit jaar wordt dit onderzoek afgesloten en wordt ook duidelijk of er op St. Anna plaats is voor een kinderboerderij, Harmonie Euterpe en de Kunstwerkplaats Venray. Afgelopen maandag is de eerste uitgave verschenen van de nieuws brief St. Anna. De nieuwsbrief is een uitgave van de gemeente Venray en het Vincent van Gogh Instituut (VvGI) en bevat informatie over de voortgang van de herontwikkeling van het St. Annaterrein in Venray. De nieuwsbrief verschijnt in een oplage van 1000 exemplaren en is vanaf 26 juni gratis te verkrijgen bij de bibliotheek, VVV Venray, gemeente en VvGI. De eerste nieuwsbrief bevat met name infor matie over het Globaal Stedebouwkundig Plan (GSP). Dit plan beschrijft de randvoorwaarden voor de herontwikkeling van het ter rein. Zo moet er zorgvuldig worden omgegaan met de natuur, gebouwen en het landschap. Ook informeert de nieuwsbrief over bijzondere natuur en de bescherming van de das op het terrein, de selectie van projectont wikkelaars en de haalbaarheid van maatschappelijke doelen. Het St. Annaterrein is een belangrijke plek in Venray, met een grote cultuurhis- torische, landschappelijke en ecolo- ïische waarde. Het bepaalt het ;arakter van de noordzijde van Venray. Omdat de activiteiten van bet VvGI in de toekomst zullen worden geconcentreerd op het St. Servatiuslerrein, hebben gemeente en VvGI in november 1999 een samenwerkingsovereenkomst geslo ten voor de herontwikkeling van het St. Annaterrein, waarbij wonen de hoofdfunctie wordt. Het dorpsplein in Oirlo is ver rijkt met het kunstwerk van Mieke van Uden alias 'de Barones van Geijsteren'. De titel 'Zo ver scheiden, toch één' zoals de beel dengroep heet, slaat op de een drachtige samenwerking van de gemeenschap Oirlo. De diversiteit en de creativiteit van de Oirlose mensen gebundeld in de millennium revue van januari 2000 was de grote drive, die vereni gingen, bedrijfsleven en dropsraad deed besluiten een blijvende herin nering op het dorpsplein te plaatsen. Slechts enkele dorpen in Noord- Limburg kregen een sprankelend programma, vol historische momen ten, vol emotie, geheel vanuit de eigen samenleving op de planken. Oirlo kreeg dit klaar. Vanuit het hart werden waardevolle Oirlose momenten middels toneel, zang, show en muziek voor eeuwig vast gelegd. Tijdens de finale stonden 150 Oirlose artiesten op het podium en 500 enthousiaste mensen waren geraakt. Geraakt in hun ziel. Eeuwig Oeldere maakte van de eeuwwisse ling een moment van verbroedering, een moment waar Oirlo samen de toost uitbracht op de nieuwe eeuw. KUNST Omdat het bedrijfsleven van Oirlo De gaande en komende dorps raadvoorzitter onthulden samen het monument en het dorpenfonds van de gemeente Venray op financieel gebied niet achter wilden blijven, werden plan nen gemaakt voor een blijvende her innering. Enkele zaken moesten in het kunstwerk terug komen zoals de Oirlose samenleving is. Het moest herkenbaar zijn, dus niet te abstract en natuurlijk mooi. Eenmaal aan de slag, slaagde Mieke van Uden erin om de woor den en het gevoel om te zetten in een beeldengroep die dit precies weergeeft: 'Zo verscheiden, toch één'. Het kunstwerk staat als een huis en spreekt voor zich. Dapper, krachtig, vol gevoel pre cies zoals bedoeld werd Eeuwig Oeldere vereeuwigd. De eeuwwis seling van Oirlo zal de historie ingaan als een prachtig samenwer kingsverband van de Oirlose gemeenschap. Het kunstwerk "zo verscheiden, toch n" staat hiervoor als een blijvende herinnering. Bijzonder treffend en erg mooi was dat de onthulling verricht werd door Karei Steeghs en Patrick van der Broeck. Karei Steeghs heeft ruim zeven jaar de kar getrokken in Oirlo. Als voorzitter van de dorps raad wist Karei veel mensen te acti veren om zich inzetten voor de Oirlose gemeenschap. Mede hier door zijn vele projecten in Oirlo in een snel tempo uitgevoerd. Denk aan de verschillende Kern met Pit projecten. Van Voorst tot Voorst, in het Provinciehuis in Maastricht, vroeg zich dan ook terecht af wat Oirlo eigenlijk voor een wereldstad is, door drie keer de nominatie Kern met Pit te krijgen. Deze aanstekelijke manier van werken welke Karei Steeghs heeft, heeft er toe bijgedragen dat de Oirlose dorpsraad onlangs betiteld werd door de bevolking als zeer goed en actief voor de gemeen schap. Een mooier afscheidscadeau had Karei Steeghs zich niet kunnen wensen, namelijk waardering voor gedane arbeid. Voor de nieuwe voorzitter Patrick van der Broeck een prachtige uitdaging om deze ingeslagen weg verder uit te bou wen. Patrick van der Broeck, 35 jaar jong, kan zijn kwaliteiten goed gebruiken bij zaken als woning bouw in kleine kernen en het even tuele nieuwe industriegebied De Blakt. De leefbaarheid van Oirlo heeft zijn aandacht en zijn eerste officiële handeling hierin was samen met Karei Steeghs het kunst werk te onthullen. De stichting Venrayse kunst kring houdt met ingang van 1 sep tember 2001 op te bestaan. De stichting werd 25 jaar geleden opgericht toen de beleving van kunst in de gemeente Venray nog in de kinderschoenen stond. De kunstkring vindt dat het in de afgelopen kwart eeuw zijn doel stelling heeft gehaald. Dat doel was: de professionele kunst meer onder de aandacht van de Venrayse bevolking brengen. De stichting Odapark moet nu voor de continuiteit zorgdragen. De kunst kring raakte onlangs twee leden kwijt aan het Odapark die er een vast contract kregen. "De tentoon stellingen met de daarbij behorende organisatie zijn zodanig uitgegroeid dat er behoefte is aan professionele medewerkers. De overgebleven leden hebben daarvoor te weinig tijd", aldus voorzitter Fre Thissen. Eind zeventiger jaren startte de kunstkring met eenvoudige exposi ties van rondreizende collecties. Daarna werden er in de foyer van de In,,,,.,, i:."'"'*"' U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl schouwburg tentoonstellingen geor ganiseerd van regionale kunste naars. Onder voorzitterschap van Joop Wismans werd in de jaren negentig begonnen met manifesta ties rond de ruine van het theehuis in het Odapark. Hier beleefde de kunstkring zijn grootste successen want het groeide uit tot de grootste buitenmanifestaties in de Limburg met 10.000 tot 15.000 bezoekers. Door de exposities kwam de bij zondere pracht van het theehuis en het Odapark volop in de belangstel ling te staan. Er ontstond een nieu we stichting die het theehuis ver bouwde en restaureerde tot een museum en muziekzaal. Ook de gemeente ontdekte de waarde van kunst. Er werd een ambtenaar aan gesteld en het 'masterplan voor de kunst' zag het levenslicht. Er kwam een debat over kunst in de openbare ruimte en volgend jaar vindt het grootschalig kunstproject 'de Waan' rond het thema psychiatrie plaats. De Venrayse kunstkring kijkt vooral met trots terug op de exposi ties in het Odapark. Een greep uit de manifestaties die velen zich nog zul len herinneren: het in bamboe nage bouwde theehuis, het brandende ijs, de ark van Noe, de macabere dansen rond de ruine, de hoge toren van 42 meter, de zandverstuiving die hele maal met draden bespannen werd, de kathedraal van bamboe, de vuur- tafel, het fietsende reisbureau en de St. Oda processie naar de Grote Kerk. Grote belangstelling voor conferentie plan Wijffels Debatten, bijeenkomsten of con ferenties over de toekomst van de landbouw worden steevast druk bezocht. Zo ook maandagavond in zaal Roelanzia in Ysselsteyn waar ruim 200 agrariërs de conferentie over het plan Wijffels bezochten. Iedereen is het er over eens dat het roer drastisch om moet in de vee houderij. De agrarische sector kan dit echter niet alleen. Met behulp van de overheid en de consumenten zal de omslag naar een milieu- en diervriendelijke veeteelt gemaakt moeten worden, zo bleek maandag. Gedeputeerde Ger Driessen (CDA) uit Horst sloot de conferentie af met de zin 'de toekomst is een ecologi sche en sociaal duurzame veehoude rij'. Een prachtige volzin die Herman Wijffels, voorzitter van de commissie, versimpelde door te stellen dat kippen weer moeten scharrelen, varkens moeten wroeten en dat de koeien weer de wei in moeten. De provincie Limburg en de Reconstructiecommissie hadden de bijeenkomst in Ysselsteyn georgani seerd. Want het rapport Wijffels, dat eind mei verscheen, riep veel onbe antwoorde vragen op. Daarom vond gedeputeerde Driessen het een goed idee om met ondernemers en belan genorganisaties eens te praten over de toekomst van de veeteelt. Onder het motto 'De toekomst van de vee houderij: Wijffels of twijfels?' Oud- Rabo topman Wijffels, de CDA'er is voorzitter van de SER, werd in april naar aanleiding van de MKZ-crisis door landbouwminister Brinkhorst gevraagd om een toekomstbeeld te schetsen van de veehouderij in Nederland. Binnen een maand had 200 Kramen oude spullen,div.attracties ZIE SBS6 TEXT 650 Org.v Aerle PM de commissie-Wijffels zijn rapport klaar. Ir. Annemie Burger, directeur op het ministerie van Landbouw, noemde het rapport een aardver schuiving. "Het rapport bestaat uit twee delen. Eerst een analyse van de problematiek die kort, scherp en snoeihard is. Daarna de contouren van de toekomst van de veehoude rij", zei Burger. Zij concludeerde dat de veehouderij veel te kwetsbaar is geworden. Het dierenwelzijn krijgt veel meer aandacht. Het natuurlijk gedrag van de dieren staat centraal. Het ruimen van gezonde dieren is voortaan taboe evenals veemarkten en lange transporten. Acht uur is het maximum, zo concludeert Wijffels. De voedselveiligheid moet drastisch verbeteren. "Het vertrouwen van de consument in de kwaliteit van het voedsel moet hersteld worden", aldus Burger. Zij pleitte voor een veel betere voorlichting over de pro ducten. Op het etiket zou bijvoor beeld moeten staan of het een buik product of een diervriendelijk product is. Om het koopgedrag van de consumenten meer te beinvloe- den zal de agrarische sector zijn geschonden imago moeten oppoet sen. "Er is een groeiende mening dat de zwaar gesubsidieerde landbouw sector alleen maar problemen ver oorzaakt. Dit zit tegen de grens aan van wat maatschappelijk nog geac cepteerd wordt. De strategie van het fokken, een lage kostprijs en een hoge productie loopt helemaal vast. Het wordt een enorme ingreep maar de omslag moet komen. Bij zowel veehouder, overheid als consu ment." PERSPECTIEF Na de inleiding van Annemie Burger hield LI-presentator Robert Bouten een discussie over het rap port Wijffels met vier andere panel leden. Ge Backus (LEI/DLO), Koos Kooien (LLTB), Ton Pitstra (Tweede Kamerlid Groen Links) en Frans de Rond (agrarisch onderne mer). Na de pauze reageerden zij ook op vragen uit de zaal. Pitstra vond dat het plan Wijffels direct uit gevoerd moest worden. Maar om het consumentengedrag te kunnen bein- vloeden zou het prijsverschil tussen biologisch en 'gewoon' vlees moeten verdwijnen. "Of anders moet er geen goedkoop en slecht vlees in de schappen terecht komen. Om de consument niet in de verleiding te brengen." Frans de Rond vond dat er veel meer aan marketing en aan pro ductinformatie gedaan moet wor den. "We zijn al die jaren veel te veel op productie gericht geweest. Het is de hoogste tijd voor een char mante communicatie-campagne." Kooien en De Rond meenden dat de landbouwsector niet alleen opge zadeld kan worden met de omslag. "De overheid moet een veel grotere rol spelen. Om de ondernemers te ondersteunen en het proces te ver snellen. Want anders gebeurt er niets", dacht Kooien. Pitstra meende dat de overheid de landbouwsector jarenlang de verkeerde kant op heeft gestuurd. "Daarom mogen zij er zich nu niet vanaf maken." De Rond pleitte voor een overheid die agra riërs ruimte en perspectief biedt. "De overheid moet meer stimuleren. Er moeten hoofdkaders geboden worden en niet teveel regeltjes." NADELIG Ton Pitstra vond het positief dat een CDA-ideoloog als Wijffels nu ook concludeert dat het anders moet. "Wat het rapport over het die renwelzijn zegt, dat roepen wij al tien jaar", aldus het kamerlid van Groen Links die stelde dat Nederland de status van tweede exportland in de wereld snel moet kwijtraken. "Dat is onhoudbaar. Dit kan echt niet meer. Er zullen veel minder dieren gehouden moeten worden in dit kleine kikkerlandje." Herman Wijffels trekt in zijn rap port geen eindconclusies. Die laat hij liever over aan de politiek. Hij heeft minister Brinkhorst dan ook verzocht met een actieplan te komen om het rapport concreet te maken. "En daar zijn we nu op het ministe rie mee bezig", zei Burger. "Maar we moeten niet vergeten dat we in Europa leven. Een andere veeteelt sector kan nadelig zijn voor de con currentiepositie." Zij beaamde dat haar ministerie teveel regels heeft gemaakt. "Dat kwam door de vele problemen. Voor ieder probleem kwam er weer nieuwe regelgeving bij. Ik geef toe dat de regels vaak onduidelijk en zelfs tegenstrijdig zijn." Koos Kooien zei dat de veehou ders best bereid zijn om zich ook bezig te houden met het beheer van het landschap, zoals Wijffels voor stelt. "Maar alleen als het duurzaam gebeurt en als er geld tegenover staat." Iedereen was het er over eens dat de omslag in de veehouderij een moeilijk en langdurig proces wordt. "Ik heb wel eens een droom. Dat er helemaal niets meer is en dat de veehouderij weer helemaal opnieuw kan beginnen", zo sloot Annemie Burger af.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5