PEEL EN MAAS Zangers van St. Frans gaan naar Moskou "Hallo Venray" leundje Um promoot agro-toerisme Milieucontrole: 1364 overtredingen Zeven mille voor Divinolandia Sheetmennekes trekken het snelst aan de bel Presentatie boek Veulen Onderwijs- jubileum Anet Versteegen v W Jenniskens Vijftien mille voor stichting 'Doe een wens' Provinciale prijzen voor vrijwilligers werk Vlam in de pan DONDERDAG 28 JUNI 2001 - NR. 26 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG De Zangers van St. Frans ver trekken volgende week voor een concertreis naar Moskou. Tijdens de hoogmis van zondag 1 juli in de Paterskerk brengt het koor een deel van de liederen ten gehore die in Moskou tijdens een korenfesti val gezongen gaan worden. De zangers hebben al veel reizen naar het buitenland ondernomen. Zij namen dan meestal deel aan een internationaal congres van de wereldkorenfederatie 'Pueri Cantors'. Tijdens zo'n congres wor den veel concerten gegeven in samenwerking met andere koren uit de wereld en wordt het congres besloten met een eucharistieviering, waarbij alle koren gezamenlijk de verschillende gezangen verzorgen. De beste herinnering bewaren de zangers aan congressen in Rome, Londen, Ottawa, Lyon, Santiago en Wenen. De vroegere dirigent van de zangers, de heer Buys, was van 1992 tot 2000 voorzitter van deze internationale organisatie. In deze jaren heeft de heer Buys gepoogd contact te krijgen met koren van een andere christelijke religie. Pueri Cantores is een duidelijk katholieke organisatie, die rechtstreeks door het pauselijk staatssecretariaat geleid werd. Om nu met ander chris telijke korenorganisaties op interna tionaal niveau te kunnen samenwer ken en toch het katholieke imago van Pueri Cantores te handhaven is besloten het beleid van Pueri Cantores onder te brengen bij de congregatie voor de leken in Rome en in de samenwerking met de christelijke organisaties uit te gaan van de oecumenische gedachte. Tijdens een congres in 1994 in Rome was voor de eerste maal een Russisch-orthodox koor uit Jekatrienburg aanwezig en tijdens de ontmoeting tussen de paus en het Russische koor moedigde de paus de verantwoordelijken van Pueri Cantores aan voort te gaan op de ingeslagen weg. Nu is het dan zover dat van 3 t/m 9 juli een ontmoeting in Moskou is georganiseerd waarbij koren van de verschillende gods diensten elkaar zullen ontmoeten en aanwezig zullen zijn bij de verschil lende godsdienstoefeningen en eikaars gezangen zullen zingen. De pauselijke nuntius in Moskou en de patriarch van de Russisch orthodoxe Kerk zullen zich op verschillende momenten aanwezig zijn en zullen zich op weer andere momenten offi cieel laten vertegenwoordigen. Een zestigtal Russische koren met een dertigtal West-Europese koren en een vertegenwoordiging uit de USA en uit de Skandinavische landen willen laten zien en laten horen dat de jongens- en jeugdkoren nu reeds deze eeuw met wederzijds respect de oecumenische gedachte gestalte kunnen geven. De Zangers van St. Frans hebben daartoe een Russisch-orthodox repertoire ingestudeerd en zullen een gedeelte hieruit ten gehore bren gen tijdens de hoogmis in de Paterskerk van zondag1 juli. Natuurlijk staan er ook andere zaken op het programma. Zo zullen de zangers een optreden meemaken van het Russisch Staatscircus en het beroemde Bolstoi-theater, zullen ze een rondleiding krijgen in het Kremlin, krijgen ze een sight-seeing in de stad Moskou, hebben een dag tocht in de omgeving van Moskou en nog veel meer. Bij de grootscheepse 24-uurs estafettecontrole op het gebied van milieu- en aanverwante wet ten die in Limburg is gehouden, hebben de samenwerkende hand- havingsorganisaties in totaal ruim 1364 overtredingen geconsta teerd. Daarvan zullen er 551 een vervolg krijgen. Verreweg de meeste over tredingen daarvan (421) moeten bestuursrechtelijk worden afgehan deld, 130 overtredingen vallen onder het strafrecht. Burgers en bedrijven in Limburg werden gecontroleerd op de naleving van wetten, zoals de wet verontreiniging oppervlaktewateren, de wet afval water, de wet bodembescherming, het transportbesluit, het bouw stoffenbesluit, het CFK-besluit, de visserij en jachtwet en nog diverse andere wetten. Verder zijn integrale acties uitgevoerd in het buitenge bied, waar aandacht was voor alle milieuterreinen. 375 medewerkers van zestig verschillende handha- vingorganisaties hebben zo'n vijftig verschillende soorten controles uit gevoerd. Twintig daarvan vonden buiten kantoortijd en in de nacht plaats. Het was de eerste keer dat een actie op een dergelijke schaal in Limburg heeft plaatsgevonden. Aan de actie hebben alle Limburgse gemeenten deelgenomen (behalve Roermond, Weert en Nederweert), evenals de Provincie, de Gewesten, het Zuiveringschap, het Waterschap Roer en Overmaas, de Politie, het Openbaar Ministerie, Rijks waterstaat, de Douane, de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van LNV, de Inspectie Milieuhygiëne en het Waterschap Roer en Overmaas. Deze organisa- j ties werken samen in het Servicepunt Handhaving, dat de actie heeft gecoördineerd. Van de 375 medewerkers waren er 200 bestuursrechtelijke en 175 strafrech telijke controleurs. Samen hebben zij 3400 uren besteed aan het uit- voeren van deze controles. De estafette-actie heeft 1364 zeer uiteenlopende overtredingen aan het licht gebracht, die echter lang niet allemaal tot verdere vervolging zul len leiden. In de tabel zijn de weer gegeven per controle-actie en per 'kleurspoor' waarop deze zijn uitge voerd. Deze vier 'kleursporen' van wetgeving zijn: blauw: water rood: ruimtelijke ordening grijs: milieu- hygiene groen: natuur en land schap. ekijk, beleef en proef de ord-Limburgse gastvrijheid. i i Reundje um is het initiatief i i enkele agrarische onderne- rs, om het agro-toerisme Ier de aandacht te brengen. ;elopen dinsdag hield de stich- g haar vuurdoop met een lundje voor genodigden'. $5 'oorzitter Frans van Rosmeulen M'i uift meteen aan om het nieuwe iatief van de Stichting Reundje inader te verklaren: "In novem- >4 2000 is deze stichting in het 1 i en geroepen. Het is een zelf- ndige stichting, die door het janiseren van activiteiten zich i plaatsje wil veroveren in de ristisehe sector." Twaalf leden dersteunen het iniatief. drijven die ieder voor zich op I n eigen manier iets te bieden iben voor de toerist. Een huif- ftocht, overnachtingsmogelijk- ien, kinderboerderij, boerderij- Qkel, excursies of angementen op maat zijn slechts ;ele van de mogelijkheden. Van ismeulen: "We hebben hel ivust niet te groot aangepakt. :ver op kleine schaal iets goeds en dan te hooggespannen ver- ichtingen wekken die je uitein- lijk niet kunt waarmaken. We llen de mensen kennis laten iken met hel mooie landschap en t agrarische platteland tussen el en Maas." Reundje Um heeft n fietstocht uitgezet die leidt igs de verschillende deelnemen- bedrijven, vandaar de naam lundje Um (een rondje om). De tsroute agro-toerisme is 46 kilo- eter lang en voert door het prach- e natuurlandschap langs diverse zienswaardigheden en bedrijven i zich presenteren aan het ibliek. DAGARRANGEMENT Reundje Um start verder in de in zaal 't Veule in Veulen wordt rijdag 29 juni het boek met eulense oorlogsherinneringen ipresenteerd. Het programma van :ze avond is als volgt: opening )or de voorzitter van de dorpsraad èulen; vertoning van de videofilm 'er de HARK waarop authentieke lelden van de hulpactie die vanuit aarlem en omgeving voor het dor oorlog zwaar getroffen Venray op luw werd gezet; dankwoord aan iegenen die een bijdrage aan het oek hebben geleverd met uitreiking an een herinnering; presentatie van et boek met bekendmaking van de itel die in het Venrays dialect zal ijn. Na dit officiële gedeelte bestaat e gelegenheid om de gereserveerde oeken na betaling in ontvangst te emen. Ondertussen is er volop elegenheid om onderscheidingen, orkonden, krantenknipsels, foto's, strekking hebbende op de piloten- ulp door de familie van Staveren, bekijekn. Jeu van Ass uit fsselsteyn zal zijn uitgebreide ver- ameling oorlogstuig tentoonstellen n er deskundige uitleg bij geven. Basisschool St. Jan de Doper in flerselo viert op vrijdag 29 juni iet 25-jarig onderwijs jubileum van Anet Versteegen. Öp 1 sep- ember 1976 startte ze haar onder- pjscarrière bij de Merselose sehool ais juf van de eerste klas. n de loop der jaren heeft zij met alle groepen gewerkt: vanaf de Jeuters tot en met groep 8. Zij is öen all-round leerkracht die bij het. team, de ouders en de kinderen in hoog aanzien staat. Naast het werk in de klas begeleidt zij ook studenten van PABO De Kempel en is zij actief als MR- en GMR- lid. Dc school wil Anet vrijdag ;bedankcn voor alle energie die zij in het onderwijs heeft gestoken. Dit gebeurt met een zogeheten Harrie Potter-dag. Wie haar wil komen feliciteren is tussen 10.30 en 13.00 uur op school welkom. n s t a I I a t i e verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Vorige week donderdag heeft de Ronde Tafel Venray-Horst in de schouwburg een seminar georgani seerd met als titel De toekomst als uitdaging. Evenals vorig jaar zat ook dit jaar de grote zaal van de schouwburg weer afgeladen vol. Het publiek heeft kunnen zien welke ontwikkelingen op het gebied van informatietechnologie ons de komende jaren te wachten zullen staan en welke mogelijkheden dat voor ons schept. Ook werd duidelijk dat niet de techniek, maar de mens achter de techniek bepaald op welke wijze techniek zal worden toegepast en welke toegevoegde waarde dat voor de mens brengt. De opbrengst deze avond besteedt de Ronde Tafel aan doelen die een sociaal of maat schappelijk belang dienen. Hoofddoel dit jaar was de stichting Doe een wens. Deze stichting biedt kinderen met een levensbedreigende ziekte de mogelijkheid hun lieve- lingswens in vervulling te laten gaan. Aan een vertegenwoordiger van deze stichting, de heer Peter van Dijk, werd door tafelvoorzitter Geert Verdellen een cheque van 15.000 gulden uitgereikt. De provincie Limburg stelt een prijs van 25.000 gulden beschikbaar voor het meest aansprekende vrij- willigersproject en beloont de Vrijwilliger van hel Jaar met een kunstwerk van een bekende Limburgse kunstenaar. Alle Limburgse vrijwilligersorganisaties en organisaties die met vrijwilligers werken en die een provinciaal of regionaal bereik hebben, kunnen meedingen naar de provinciale vrij- willigersprijzen. De bekendmaking van de winnaars gebeurt tijdens een feestelijke bijeenkomst voor Limburgse vrijwilligers. Die feestavond wordt gehouden op vrijdag 26 oktober aanstaande in het Limburgs museum in Venlo. Vrijwilligersorganisaties kunnen bij de Provincie Limburg deelnamefor- mulieren en criteria voor vrijwilli- gersprijzen opvragen, telefoon (043)3897942 of downloaden via www.limburg.nl. Inzendingen die nen vóór 1 september aanstaande binnen te zijn. De jury bestaat uit statenleden van de Provincie Limburg. Met de vrijwilligersprij- zen en de feestelijke bijeenkomst wil de Provincie Limburg haar waardering voor het vrijwilligers werk onderstrepen en stimuleren. In een stacaravan op een camping aan de Maasheseweg in Smakt sloeg vorige week donderdag de vlam in de pan. De 31-jarige bewoner uit Venray had de fritespan aangezet en ging vervolgens douchen. Het vuur werd in eerste instantie door de campingeigenaar en andere gasten geblust en het karwei werd door de brandweer afgemaakt. Het is niet bekend hoe groot de ontstane scha de in de caravan is. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gouden bruidspaar Wim en Mia Zwanenberg Proef de Noord-Limburgse gastvrijheid eerste week van juli ook met een dagarrangement. De deelnemers komen om 10.00 uur bij elkaar op mini-camping Heide waar ze wel kom worden geheten met een stuk Limburgse vlaai en koffie of thee. De gasten kunnen zich vermaken op de mini-camping, een duik in het zwembad nemen of een landelijke wandeling maken door buurtschap Weverslo. Om 12.00 uur heeft Frans van Rosmeulen van Viervoeters 'Over 't Veld' zijn huifkar met paar den klaarstaan. Frans leidt de deel nemers door het Ysselsteynse boe renland en vertelt tijdens de rit over het ontstaan van dit Peeldorp zo'n 80 jaar geleden. Na een klein uurtje arriveren de deelnemers op kinder boerderij Mariahoeve. Daar kan men aan tafel aanschuiven en genie ten van een echte Noord-Limburgse lunch. Daarna bestaat de mogelijk heid om de dieren te bezichtigen. De tocht met de huifkar voert vervol gens door het Veulense landschap met als bestemming museum De Peelstreek. Jan Houben uit Ysselsteyn heeft hier een verzame ling aangelegd van machines en gebruiksvoorwerpen uit grootmoe ders tijd. Rond de klok van vijf uur keert het gezelschap weer terug op mini-camping Heide. Aan de huif kartocht kunnen maximaal veertig personen deelnemen. "Dit zijn de eerste activiteiten van onze nieuwe stichting", zegt Van Rosmeulen, "Wellicht dat het in de komende jaren een vervolg krijgt met andere initiatieven." Voor meer informatie over de acti viteiten van Reundje Um en/of het boeken ervan, kunt u bellen: tele foon (0478)585031 of (0478)585225. Reundje Um is ook te vinden op internet: www.reund- jeum.nl Burgemeester Waals van Venray heeft vorige week uit handen van directeur Toon Poels van Intratuin Venray een cheque van 7000 gulden in ontvangst mogen nemen. Het bedrag was ter gelegenheid van de officiële heropening van Intratuin bij elkaar gebracht. Waals leidde vervolgens de cheque verder aan mevrouw Welschen, voorzitter van de Stichting Venray-Divinolandia. De stichting steunt het werk van Jacqueline Eibers in deze Braziliaanse plaats. De 'Sheetmennekes', een team van medewerkers van het Venrayse precisie plaatwerkbe- drijf Hermus BV, heeft afgelopen zaterdag in Urk de eerste plaats behaald bij het spelonderdeel 'Snel naar de Bel' van het televi sieprogramma Te Land, Ter Zee en In de Lucht. Het team wist met de 'sheetmo- biel' de snelste tijd te realiseren. Van de 37 deelnemers moest Hermus als elfde starten. De snelste tijd op dat moment was 7, 48 seconden. Nadat de sheetmennekes de tijd van 7,18 seconden hadden neergezet waren ze in eerste instantie niet bewust dat dit de snelste tijd zou blijven. Na lange tijd in spanning te hebben gezeten was de ontlading groot toen uiteindelijk bleek dat de sheetmen nekes de snelste tijd hadden behou den. Het feest brak los en spuitende Het winnende team van Hermus champagneflessen stroomde rijke lijk. Hermus is in januari van dit jaar overgenomen door Te Strake uit Deurne. Naast het team van Hermus nemen ook vijf teams van Te Strake deel aan verschillende programma onderdelen van het populaire pro gramma. Hermus BV richt zich als main supplier (hoofdleverancier) in de toeleveringsmarkt voornamelijk op de vervaardiging van modules waarbij plaatwerk een grote rol speelt. Een sterk staaltje van hun kunnen hebben de werknemers laten zien bij de bouw van 'de sheetmo- biel'een uitgebalanceerd voertuig (gezien de afmetingen, gewicht en functionaliteit) voor 'Te Land, ter Zee en in de Lucht'. De uitzending van 'Snel naar de Bel' vindt plaats op vrijdag 6 juli bij de Tros op Nederland 2. Nee, dit keer geen groot feest voor Wim en Mia Zwanenberg. Het gouden bruidspaar uit Venray vertrekt op zondag 8 juli, na een heilige mis in het St. Jozefkapelletje in Smakt, met in totaal 27 personen richting Preston Palace in Almelo. Na een groot feest ter gelegenheid van het 40-jarig huwëlijk wordt de gou den mijlpaal in het bijzijn van familie gevierd. Wim Zwanenberg (68 jaar) en Mia van Rijt (69) leerden elkaar kennen in katoenfabriek Vlisco in Helmond. Beter gezegd, Helmondenaar Wim had een oogje op Venrayse Mia, die beiden op dezelfde afdeling werkten van de katoenfabriek. Het eerste contact werd echter gelegd in een wandel park in Helmond, waar Wim met een kameraad op een bankje zat toen twee meisjes voorbijkwamen, Mia en haar vriendin. "Hallo Venray", waren toen de gevleugelde woorden die Wim in de richting van Mia sprak. "We kwamen zo aan de praat en meteen diezelfde zondag zijn we een bioscoopje gaan pik ken", zegt Wim, "En vervolgens zijn we altijd aan elkaar blijven hangen", vult Mia aan, "En we zijn nog steeds heel gelukkig met elkaar" Verkering, samenwonen, samen uit gaan, het waren in die na-oorlogse jaren geen vanzelfsprekendheid. Na anderhalf jaar verkering stapten Wim en Mia in het huwelijksbootje. Zij gingen wonen bij de ouders van Wim. Daar werden ook de eerste twee kinderen, Harrie en Tilly, geboren. Na drie jaar in de Helmondse wijk Moskou te hebben gewoond, verkaste het jonge paar naar Venray. Wim ging bij Inalfa werken en de twee betrokken een noodwoning in de Schoolstraat. "Toen die noodwoningen werden afgebroken, bleek dat we al die jaren op een bom hadden gewoond", lacht Mia, "Maar wat heb ik daar altijd graag gewoond. Al was het geen paleis." In de Schoolstraat werd Jose geboren, later op de Eikenlaan kwam de jongste Zwanenberg ter wereld, Marty. Uit de twee zonen en evenzovele doch ters zijn inmiddels acht kleinkinde ren en drie achterkleinkinderen voortgekomen. Mia: "Dat is het voordeel als je zo jong trouwt, tegenwoordig zie je dat niet meer zo vaak gebeuren, vier generaties. We hebben er ook nooit spijt van gehad dat we zo snel in het bootje zijn gestapt." KOS Het waren in die beginjaren geen makkelijke tijden. Het kostte Wim en Mia de nodige moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. "De baantjes lagen destijds niet voor het oprapen", weet Wim nog maar al te goed, "En de verdiensten waren niet om over naar huis te schrijven. In het begin moesten we het doen met 45 gulden per maand." Mia: "Het was inderdaad niet altijd rozegeur- en maneschijn, ook die tijd had zijn min- en pluspunten. Maar het belangrijkste is dat we altijd met elkaar gelukkig zijn geweest." Na ïnalfa vond Wim emplooi bij Rank en vervolgens de gemeente Venray, waar hij ambtenaar interne zaken werd. Tien jaar geleden ging hij in de VUT. Samen met zijn vrouw geniet hij sindsdien van hun vrije tijd. Ze fietsen veel en genieten vooral van hun huiselijke gezellig heid. Wim is er echter niet de man naar om stil te zitten. Zo bezorgt hij dagelijks nog de krant in de wijk Landweert en is hij als drager en reservechauffeur werkzaam bij begrafenisondernemer Goumans. Mia is graag creatief bezig met bloemschikken of handwerken. Een geliefde bezigheid van hun beiden is op vakantie gaan. Als het gouden huwelijksfeest in Almelo achter de rug is, worden ook weer de vakan tiekoffers ingepakt. "Dan gaan we met z'n tweetjes twee weken naar het Griekse eiland Kos. Daar zijn we al vijf keer eerder geweest en kennen we de straatjes net als in Venray op ons duimpje", zegt Wim niet zonder trots. rOmmluiiiliu

Peel en Maas | 2001 | | pagina 13