Keulens Historie Herleeft Luikse Markt in Wanssum Belastingadvies van de maand Nieuwe bewoners in Zoo Pare PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Niets weg bij inbraak Verkeersonge val met letsel f Wellenaren met ijzeren N staven geslagen Caselse Bierfeesten warm en nat Expositie ziekenhuis Bezorger voor Oirlo Vrouw en dochtertje gewond :el en maas donderdag 28 juni 2001 - Pagina 11 JEANSTRUf ENCOATSBLÜUSESPANTALONï: fSHlRTSBLAZERS JAS JESKÖSTUUMSSHi R1 5JACKSVESTENMANTELSSWEATSJEANSTRÜIE «■■■■■■PA NTALONSTSHIRT SBLAZERSJASJESKOSTUUMSSHIRTSJACKSVE iLOUSESPANTALONSTSHIRTSBLAZERSJASJE! VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss IIAfgelopen maandag en dinsdag (jn er twee witwanggibbons aange- pmen in Zoo Pare Overloon. laandag is liet mannetje, genaamd ('oncle opgehaald uit Clères in rankrijk en dinsdag is het vrouw- e, genaamd Kanet opgehaald uit de [penheul in Apeldoorn. Voor de vee gibbons is een heel groot iland aangelegd. Op het eiland aan veel bomen die met elkaar ver- onden zijn met dikke touwen. Zo unnen de gibbons van de ene naar e andere boom slingeren. Op dit loment zijn de apen nog binnen te ewonderen, maar volgende week lillen zij hun buitenverblijf gaan erkennen. Vooral N'oncle zal daar 'el blij mee zijn, in zijn binnenver- lijf ligt namelijk zaagsel op de «rond en dat had hij tot voor kort og nooit gezien. Heel af en toe 3 raakt hij hel zaagsel aan met één leen, maar liever blijft hij op veilige Iioogte zitten. Witwanggibbons komen voor in Vietnam, Laos, Cambodja en China, De dieren worden met een lichtbei ge vacht geboren en de mannetjes verkleuren naar zwart terwijl de vrouwtjes vaak hun hele leven hun jeugdkleed behouden. Gibbons heb ben hele lange armen, waarmee ze als een circusartiest door de bomen heen zwaaien. Bijzonder is het geluid wat ze voortbrengen. Elke ochtend zingen het mannetje en vrouwtje samen, waarbij luide keel klanken worden geproduceerd. Al jarenlang wordt over de gib bon gediscussieerd, is het nu wel een mensaap of niet? In strikte zin zouden gibbons niet als echte men sapen beschouwd mogen worden. Toch wordt deze indeling in ver schillende literatuur aangehouden, omdat zij al familie langarm-apen samen met de echte mensapen en de familie van de hominiden (mensen) de superfamilie mensachtigen vor men. Deze superfamilie onderscheidt zich zo duidelijk van de gewone apen en nog meer van de halfapen, dat een aparte behandeling ervan op zijn plaats is. Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met c, Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray In de nacht van zondag op maan dag werd er ingebroken in een woning aan de Julianastraat in Boxmeer. De bewoonster belde de politie en de agenten constateerden even later dat er inderdaad iemand in de woning was geweest. De dader doorzocht enkele laden. Vooralsnog wordt er niets vermist. Bij een verkeersongeval op de St. Anthonisweg in Boxmeer is maan dagavond rond 19.20 uur een 36- jarige motorrijder uit Gennep gewond geraakt. Een automobilist wilde vanaf de St. Anthonisweg rechtsaf de oprit naar een benzine station oprijden. Hierbij stopte hij om een fietser voor te laten gaan. Twee automobilisten die hier achter reden konden op tijd remmen. De motorrijder die hier weer achter reed remde waarschijnlijk te hard waardoor hij voorover van zijn motor viel. Hij kon een aanrijding met de voor hem rijdende voertui gen wel voorkomen. Het slachtoffer is met onbekend letsel naar het zie kenhuis in Boxmeer gebracht. Een 22-jarige man uit Well en zijn 52-jarige vader liepen maandag morgen hoofdletsel op bij een vechtpartij mei drie mannen die even daarvoor hadden ingebroken bij de woning van de Wellenaren. iel Beide mannen zijn in het ziekenhuis aan hun hoofdwonden behan- er deld. In de nacht van zondag op maandag werd er ingebroken in de »n winkel van het verzorgingstehuis aan de Grotestraat in Weil. De inbre kers zijn vermoedelijk gestoofd, wam bij aankomst van de politic lagokw buit; sigaretten en een ongeopend kluisje voor het tehuis. Tegenover het tehuis trof de politie een auto aan die begin mei is ontvreemd in Friesland. Later bleek dat op de Groicstraai een auto was gestolen die even later op de Pastoorstraat werd teruggevonden. De politie gaat ervan' uit dal deze diets tal door hetzelfde drietal is gepleegd. Vermoedelijk zijn de drie mannen vervolgens ie voet verder gegaan tot dat ze uit een schuur bij een woning aan de Wezerweg drie fietsen ont vreemden. De zoon des huizes zag deze diefstal en stapte samen met zijn vader in de auto. Het tweetal achtervolgde de drie inbrekers op de fiets en op' de Ceresweg kon het drietal worden klemgereden. Een vechtpartij tussen de drie verdachten en de twee Wellenaren was het gevolg. De verdachten sloegen hierbij het tweetal mei ijzeren staven op het hoofd. Vervolgens werden beide mannen uit de auto getrokken en vertrokken de verdachten, metde auto -van de Wdlenareu. Van de inbre kers ontbcelu sot op dit moment- elk 'spoor. De politie beeft een onder zoek ingesteld. Sportiviteit tijdens de zes kamp (zie foto), ambachtelij ke hobbyisten die zich pre senteerden tijdens een creativiteitsmarkt en vervol gens muziek en volop drank tijdens het open podium en het bierpulschuiven. De Caselse Bierfeesten vonden afgelopen zondag onder prachtige weersomstandighe den plaats. Dit was ook te merken want de deelnemers en bezoekers waren, naast het genieten van het pro gramma, druk bezig om het lichaamsvocht op peil te hou den. Een onbekende automobilist heeft vorige week woensdag op de par keerplaats op de Kiosk een aanrij ding veroorzaakt waarbij twee per sonen lichtgewond zijn geraakt. Het gaat om een 30-jarige vrouw uit Venray en haar 4-jarige dochter. Beiden zaten afzonderlijk op een fiets en werden aangereden door de automobilist die achteruit een par keerplaats afreed. Ondanks dat de vrouw en haar dochter op de grond lagen, reed de automobilist gewoon door. Het zou vermoedelijk om een witte Peugeot personenauto gaan. De vrouw heeft een pijnlijk bekken opgelopen en het kind enkele schaafwonden. De politie stelt een onderzoek en zoekt eventuele getuigen van deze doorrij ding of mensen die weten wie de doorrijder is. Zij worden dringend verzocht contact op te nemen met de politie Venray, telefoon: 0900 - 8844 (30 ct/min). In 1986 werd voor de eerste keer :t evenement "Veulens Historie erleeft!" georganiseerd. De bedoe- nngvan de inwoners van het en ray se kerkdorpje -dat slechts m ts meer dan 500 inwoners telt- was n de plaatselijke, jubilerende, car- ivalsvereniging aan een extra cent- te helpen.Door het enorme sue de overweldigende publieke langstelling en de geweldige inzet -.an het gehele dorp besloot het rganisatie-comité de geschiedenis Ike 5 jaar te laten "herleven", imiddels kan men terugkijken op islaagde dagen in 1991 en 1996. 8 juli a.s. vindt er wederom een listorische dag" plaats in het (eulen, gelegen oostelijk van de lidden-Peelweg. tussen Ysselsteyn America. Het is een overwegend •arisch dorpje dat een hechte leef- IIICHWIXI DE OONCKSTRAAT 18 SEVEHUM TEl 077-4671555 OMNIHCIIIIDIN. 00 19-21 u VU .17-11 u 2* 10-16 u gemeenschap vormt. Dit blijkt wel uit de inzet van de vele vrijwilligers die "Veulens Historie Herleeft!" elke keer weer lot een geweldige activiteit maakt. Hel grote aantal bezoekers geeft aan dat men duide lijk behoefte heeft aan demonstra ties van oude ambachten, zoals: het maaien van graan, ouderwets dorsen met de vlegel én hekel molen, was sen zoals grootmoeder dat deed, het scheren van schapen én het spinnen van wol voor het breien van sokken, handmatig klompen maken én klompen maken met de eerste machines, het op de ouderwetse manier leegpompen van kelders, kuipen maken, kantklossen, het malen van graan en het persen van stro, het persen van olie uit diverse soorten zaad (uit nood geboren in de oorlog door een ernstig tekort aan olie), manden vlechten, een bijen stand, boekbinden, het smeden van ijzer, vele oude stalionair-motoren, vele unieke oude tractoren, oude auto's, fietsen, bromfietsen en solexen, brandweer in oude stijl, de aanwezigheid van een grote stoom machine diverse draaiorgels, op de ouderwetse manier pannenkoeken bakken, "thuisslachten". Speciaal voor de Historische Dag is er een groot kunstwerk (publieks trekker) gemaakt door het Veulens Historisch Comitee. Dit kunstwerk kunt u vinden op de hoek Veulenseweg-Lorbaan. Dit jaar staat de publiekstrekker in het teken van hel verhaal van "Die Bremer Stadlsmusikanten". Dit sprookje heeft als centraal thema "samenwer king". Juist die samenwerking is terug te vinden in de organisatie van "Veulens Historie Herleeft!". Voor de kinderen is er zeer veel te beleven tijdens "Veulens Historie Zondag 8 juli tijdens Veulens Historie Herleeft kunt u ondermeer zien hoe er vroeger gehooid werd. Herleeft!". De vele aanwezige attracties op het terrein zijn allemaal gratis. En, niet onbelangrijk, u hebt er geen omkijken naar Alles is super kindvriendelijk en veilig. De kinderen kunnen o.a. bezig zijn met: een oude door pony's getrokken draaimolen, een compleet ingerichte kinderboerderij, grimeren, een groot springkussen, vele "oude" kinderspellen, onder begeleiding knutselen en musiceren. Wat kunt u nog meer verwachten tijdens "Veulens Historie Herleeft!"Vele hobby's en standwerkers, straattheater, muziek uitgevoerd door diverse joekskapel- len én een groot open Accordeon- en Harmonicatreffen in de feesttent waaraan iedereen kan deelnemen én een vliegshow door de Micro Light Aircraft Club met diverse vliegtui gen, zoals het kleinste 2-motorige, vliegtuig uit Nederland én een legendarisch vliegtuig uit de 30- jaren, de Fyscheler-Storch. De Historische Dag vindt plaats op zondag 8 juli 2001 in Veulen op het terrein gelegen aan De Vlies, aanvang 10.30 uur. De entree voor kinderen tot 12 jaar is gratis. Bezoekers vanaf 12 jaar betalen slechts 7,50. De uitgebreide par keervoorzieningen zijn gratis. Voor meer informatie kunt u terecht bij Hayke Hendrix, tel. nr. 0478 - 58 40 87 of bij Gerrit Reintjes, tel. nr. 0478 - 55 06 53. Verder kunt u ons vinden op Internet via http://Www.historie- veulen@myweb.nl. Per e-mail zijn wij ook te bereiken. reintjes@histo- rie-veulen.my web.nl goederen, allerlei attracties zijn, zodat het goed toeven zal zijn op deze markt met ruim 200 kramen en standplaatsen. Voor verzamelaars moet er iets te vinden zijn. Schilderijen met afbeeldingen van bijbelse taferelen, postzegels, beel den van heiligen, medailles, brillen, poezie-albums, sigarenbandjes, etc. Voor weinig geld kan men de eige naar worden van nostalgische voor werpen. Een paar oude schaatsen, een gehaakt kleedje voor een tafeltje, een pet van militair, een roestig bie tensnijmachine, een handnaaimachi ne, houten bloementafeltje. Aan de kinderen is natuurlijk ook gedacht. Die kunnen gratis in de draaimolen of op het luchtkussen. Ook de inwendige mens is niet vergeten, allerlei snacks en versnaperingen zijn verkrijgbaar. De Luikse Markt in Wanssum is voor publiek geo pend van 9.00 tot 17.00 uur. Het is een tijdje stil geweest rond Kunstkring Amber uit Venray (de vereniging van amateurkunstenaars in de kop van Noord-Limburg en Oost-Brabant). In het veleden heeft Amber al veel betekenis gehad in het Venrayse en omgeving. D ein 1982 opgerichte club heeft al meni ge expositie gehouden in de Venrayse Schouwburg, het gemeen tehuis in Venray, in het provincie huis in Den Bosch, de Nieuwe kerk in Amsterdam, St. Anna, het Freulekeshuus en op vele ander plaatsen. Ondanks deze stille perio de zijn de leden erg actief geweest. Doordat er meerdere nieuwe leden zich hebben aangemeld is het gehal te aan creativiteit verhoogd. Andere stijlen en technieken scheppen ver nieuwing. Nog elke donderdag avond wordt er hard gewerkt door de leden in het lokaal achter basis school De Hommel aan de Oude Oostrumseweg in Venray. Na een tijd van hard werken is het dan zo ver dat er een interessante en inspirerende expositie wordt ten toongesteld in het St. Elizabethziekenhuis in Venray. Een expositie die door zijn verscheiden heid aan weken en technieken zeer de moeite waard is deze te bezichti gen. Als eerste werk dat u tegen komt in de entreegang ziet u een olieverfschilderij dat betrekking heeft op het ziekenhuisgebeuren. Dit werk wordt vervolgd door op glas-in-lood lijkende pastelwerken die een gezinsbeeld schetsen van een gelukkig gezin naar de vereen zaming en het verval in drank. Ook de stillevens in olie en acryl die door hun lichtwerking een rust uitstralen en ook in een heel andere techniek zijn uitgewerkt. De pentekeningen, met veel geduld gemaakt, geven het landschap een andere dimensie. In de lokettenhal en bij de liften zijn grotere werken te zien in olieverf waarop in dikke lagen de verf met palletmes is aangebracht, tevens de felle kleurrijke in blokmotief geschapen landschappen en stille vens welke zich onderscheiden van de zachte pastelkrijtwerken achter glas. Verder in de gangen zien we werken in aquarel, houtskool, olie verf en acryl. Al met al is het aan te raden deze veertig werken te bezich tigen. De expositie is van 1 juni tot en met 31 juli te zien tijdens de ope ningstijden van de openstelling van het ziekenhuis. Mochten er vragen zijn dan kunt u contact opnemen met Jack van Bakel, el. 0478631509 of met de voorzitter Martin Arens, tel. 06-20437660. Voor onze krantenroute iri Oirlo zoeken wij voor de periode van 12 juli t.m. 2 augustus (4 weken) een tijdelijke vervanger. Het gaat om ongeveer 150 kranten in Oirlo-cen- trum en het buitengebied. Voor meer informatie, 0478- 582727. Op zondag 1 juli wordt er in Wanssum de jaarlijkse Luikse Markt gehouden. Dit evenement, georganiseerd door de plaatselij ke fanfare en voetbalclub, kan ieder jaar terugzien op een grote schare bezoekers uit de wijde omgeving. Al vijftien jaar vindt deze Luikse Markt plaats op het plein in het cen trum van Wanssum en gesitueerd rondom de kerk. Mede door deze pittoreske en gezellige entourage heeft dit evenement inmiddels naam opgebouwd als een van de grootste markten in de verre omtrek. Aangezien de kern in Wanssum een facelift ondergaat, omdat het kerk plein een grote herinrichtingsbeurt krijgt, wordt dit jaar uitgeweken naar een andere pitoreske locatie, het terrein rondom de kiosk bij de jachthaven. Traditioneel trekt deze markt grote aantallen kijkers en kopers. Ook dit jaar verwacht de organisatie vijf- tot zevenduizend bezoekers te kunnen begroeten. Deels verscholen in het groen en in het voor overig verkeer afgesloten hart van het dorp is dit evenement georganiseerd. Ruime parkeerfacili- teit is binnen korte loopafstand aan wezig. Naar het voorbeeld van Luik zullen er behalve veel gebruikte Lening aan uw kind fiscaal aantrekkelijk kind betaalde rente voor deze hypothecaire lening bedraagt 6 In dit voorbeeld gaan we uit van een inkomstenbelasting tarief voor het kind in box 1 van 40 Deze situatie heeft de volgende fiscale gevolgen. Uitgangssituatie: Kind Ouders Betaalde rente bank 6 7.500 Ontvangen rente bank 3,5 4.375 Inkomstenbelastingvoordeel 40% 3.000 Verschuldigde inkomstenbelasting 1.500 4.500 2.875 In deze uitgangssituatie heeft het kind een netto rente last van 4.500 en de ouders een netto rente van 2.875. De ouders kunnen hun spaargeld i.e. 125.000 ook aan hun kind ter beschikking stellen tegen een rentevergoe ding gelijk aan die, welke zij ook bij de bank ontvangen namelijk 3,5 Het kind zou hiermede (een deel van) de hypothecaire schuld kunnen aflossen. Wel dient het kind dan aan de ouders 3,5 rente te voldoen. De fisca le gevolgen kunnen als volgt in kaart worden gebracht. Alternatief 1: Kind Ouders Betaalde rente 3,5 4.375 Ontvangen rente 3,5 .4.375 Inkomstenbelasting voordeel 40% 1.750 Verschuldigde inkomstenbelasting 1.500 Netto rentelast 2.625 Netto rente 2.875 De rentelast van het kind is gedaald met 1.875 per jaar, terwijl door de ouders een gelijke netto rente wordt ontvangen. Een totaal voordeel derhalve van 1.875 per jaar. Het inkomstenbelastingvoordeel kan nog verder wor den geoptimaliseerd Hiertoe dienen de kinderen een rente van 6 aan de ouders te betalen. Het percentage de aan de bank verschuldigd zijn. Alternatief 2: Betaalde rente 6 Ontvangen rente 6 Inkomstenbelasting voordeel 40 Verschuldigde inkomstenbelasting Netto rentelast Ten opzichte van de uitgangssituatie zijn de netto ren telasten voor het kind gelijk, maar de netto rente van de ouders is gestegen met 3.125. Een jaarlijks voordeel derhalve van 3.125. Dit voordeel zou door de ouders en het kind kunnen worden gedeeld door een schenking van de ouders aan het kind van een bedrag van 1.562,50. In deze situatie hebben zowel het kind als de ouder een voordeel t.o.v. de uitgangssituatie van 1.562,50. Indien de rente verder wordt verhoogd zal het fiscale voordeel nog verder toenemen. CONCLUSIE Het is economisch maar ook fiscaal aantrekkelijk dat de ouders hun kind geld ter beschikking stellen in het kader van de eigen, woning van dat kind. In eerste instantie zou je dan concluderen dat de betaalde rente door de kinderen laag dient te zijn, immers de ouder hoeft er niet rijker van te worden. Indien zij echter fis caal voordeel nastreven is een hoge rente aantrekkelijk. Het voordeel zou dan samen gedeeld kunnen worden door een schenking van de ouders aan de kinderen, drs. H.J.M.J. Verbaandert Belastingsadviseur A A Venray Kind Ouders 7.500 7.500 3.000 1.500 4.500 6.000 EIGEN WONING VAN UW KIND In veel situaties heeft het kind een schuld op zijn eigen woning en heeft de ouder een spaartegoed opge bouwd als oudedagsvoorziening. Het kind betaald over zijn hypothecaire woning een rente Van bijvoorbeeld 6 terwijl de ouder over zijn spaartegoed wellicht slechts een rente ontvangt van 3,5 Op grond van economi sche motieven is het dan verstandig om het geld ter beschikking te stellen aan het kind, maar wellicht draagt de fiscus ook nog een steentje bij. Laten we een en ander eens uitwerken met een voorbeeld. VOORBEELD De ouder heeft een spaartegoed van 125.000 en ont vangt hierover 3,5 rente. De verschuldigde inkom stenbelasting hierover bedraagt 30 van 4 van 125.000, dus 1.500 ongeacht de daadwerkelijk ontvan gen rente. Stel dat het kind een eigen woning heeft met een hypothecaire schuld van minimaal 125.000. De door het Vanaf 1 januari 2001 is de Wet Inkomstenbelasting 2001 van toepassing. In deze wet wordt een onderscheid gemaakt tussen verschillende boxen. Het meest opval lende is de invoering van box 3, waarin vermogen wordt belast tegen een tarief van 30 over een fictief rende ment van 4 ongeacht de daadwerkelijk genoten inkomsten. Een tarief van 30 lijkt laag. Bij een rende ment van 4 is het belastingtarief inderdaad 30 Indien u echter slechts een rendement behaalt van 2 bedraagt de belastingdruk 60 Daar staat tegenover dat bij een opbrengst van 8 de belastingdruk slechts 15 bedraagt. In het nieuwe belastingstelsel is het dus van belang een hoog (gegarandeerd) rendement te heb ben in box 3. In box 1, bijvoorbeeld in het kader van de eigen woning, is, ook na 1 januari 2001, de daadwerkelijk betaalde rente gewoon aftrekbaar. Het tarief van box 1 waartegen de rente aftrekbaar is bedraagt 32 38 42 of 52 afhankelijk van de hoogte van het inko men.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 11