Platform gaat strategie verscherpen Opening van Rosmolen Oostrumsche Beek en -6 Expositie 'Duits 'Scottish Bay' Verzet' en geopend 'Sportclubs mogen eigen reclame blijven voeren' asf V e nray stuurt brandbrief naar ziekenhuisdirectie Estafette milieu actie in Limburg Websdesign: maatwerk in internet Parkeerautomaten worden vervangen Meisje bedreigd O mm Harold H LENSSEN VIw Bromfietser aangehouden Geslaagd Francesca SINAASAPPEL! PEEL EN MAAS donderdag 7 juni 2001 - Pagina 7 Charles de Vilder lid Platform Behoud Ziekenhuis Venray Charles de Vilder is vorige week ip eigen verzoek toegetreden tot iet Platform Behoud Ziekenhuis Venray. De Vilder, voorzitter van je Seniorenraad in Venray, was lot februari 2000 de Venrayse ver tegenwoordiger in de Raad van Toezicht van de samenwerkende [ziekenhuizen. In februari 2000 stapte hij op als id van de Raad van Toezicht. Hij leed dit in reactie op de plannen van le directie ten aanzien van het St. Elisabethziekenhuis in Venray. De Vilder zat dertien jaar in de Raad van Toezicht, maar hij kon niet akkoord gaan met de plannen zoals die toen door het ziekenhuisbestuur ;epresenteerd werden. "Maar ook üs voorzitter van de Seniorenraad can ik me natuurlijk niet vinden in )versteek", vertelt Charles de Vilder. "We moeten helaas constate ren dat er in het afgelopen jaar heel veel actie is ondernomen, maar dat het erop lijkt dat deze acties eerder averechtse resultaten hebben gehad. Met het platform gaan we bekijken op welke manier we de negatieve ontwikkelingen voor de gemeen schap in Venray kunnen keren. Eind deze maand komen we weer bij elkaar en begin juli willen we met onze plannen naar buiten treden." In de vergadering is volgens Theo Michiels, voorzitter van het Platform Behoud Ziekenhuis Venray, onder andere afgesproken dat het platform zijn strategie 'in samenwerking met zeer belangrijke partijen drastisch gaat verscherpen'. "Het platform heeft deze week een stichtingsvorm aangenomen om juridisch sterker te staan. De juri disch aspecten gaan we grondig bestuderen, omdat wij vinden dat de Raad van Bestuur en de Raad van Toezicht de grip op de situatie volle dig kwijt is. Als het nodig is gaan we zeker gerechtelijke stappen tegen de ziekenhuisdirectie onder nemen, omdat wij vinden dat hier langzamerhand van onbehoorlijk bestuur kan worden gesproken." BRANDBRIEF In een deze week verstuurde brandbrief aan mevrouw Ausems van de inspectie voor de Gezondheidszorg in Maastricht, toe zichthouder op de kwaliteit van de zorg, en gedeputeerde Eurlings van Gedeputeerde Staten uit het plat form zijn grote zorgen over de ver snelde overplaatsing van de intensi- ve-care en hart bewaking naar Venlo. Ook zet het platform grote vraagte kens bij het personeelsbeleid van de ziekenhuisdirectie van de Stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg. 'Het enorm gemotiveerde Venrayse per soneel wordt in grote onzekerheid gebracht over de toekomst, vooral door plotselinge koerswijzigingen, die grote onrust teweeg brengen. In gesprekken met ziekenhuisdirecteur Peeters blijkt dat hij deze problema tiek niet op de juiste wijze weet in te schatten en zijn personeelsbeleid goed blijft vinden, terwijl alle rode alarmsignalen allang op tilt slaan. De negatieve spiraal, die het gevolg is van dit beleid en de frustrerende verhoudingen onder het personeel in Venlo, lijdt ertoe dat beide zieken huizen in zwaar onweer terecht zijn gekomen', schrijft voorzitter Theo Michiels. Het platform wijst in de brief onder andere op de veel meer klant gerichte en personele benadering van het ziekenhuis in Boxmeer, waar onder andere de moeder- en kindzorg en het aantal specialisten worden uitgebreid. 'Dit naai- verhou ding kleine ziekenhuis dreigt de fan tastische naam van Venray over te nemen en speelt daar ook ten volle op in', aldus het platform, dat erop aandringt dat de IC en hartbewaking na de vakantie weer terugkeren in Venray. "Want het kan echt niet dat ze de vakantie weer als smoesje gebruiken. Ik heb van de zieken huisdirectie geëist dat beide afdelin gen weer terugkomen tot eind vol gend jaar zoals eerder de bedoeling was." Michiels verwacht van de inspectie voor de Gezondheidszorg dat ze opkomt voor de belangen van de cliënten in de zorgsector en zich inzet voor het behoud van de inten sive care en hartbewaking in Venray. "In ieder geval tot eind volgend jaar, zoals is vastgelegd", aldus Michiels. VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel, 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur Een 13-jarig meisje uit Veulen is dinsdagmiddag gewond geraakt nadat zij door enkele jongens mis handeld was. Zij deed aangifte van ,ivi jieze mishandeling. Het meisje was sae! dinsdagmiddag rond 15.30 uur met drie vriendinnen aan het skaten en werd door een groepje jongens op fietsen gevolgd. Tijdens het rijden trapten de jongens haar en haar .vriendinnen waardoor de meisjes len val kwamen en letsel opliepen. Zij vervolgden hun weg richting Oostrum en meldden het gebeuren bij de politie. Die heeft de aangifte opgenomen en zal onderzoek doen naar de identiteit van de jongens. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ De restauratie van de Rosmolen en de Oostrumsche Beek zal op vrij dag 15 juni feestelijk gevierd wor den. Het programma start om 16.00 uur bij de molen. De officiële inwer kingstelling. zal geschieden door baron van Voorst tot Voorst, Com missaris van de Koningin in de pro vincie Limburg. Het Koninklijk St. Willibrordusgilde Geijsteren zal een vendelgroet brengen. Er zal een tableau vivant opgevoerd worden over de legende van St. Willibrord en de Rosmolen. Er is bovendien een tentoonstelling te zien met his torische foto's van Jan van de Putten over de Rosmolen, oud-Geijsteren en Oostrum en omgeving. Het geheel zal opgeluisterd worden door de harmonie van Oostrum. De dorpsraden van Oostrum en Geij steren willen de restauratie van de Rosmolen voor de bevolking feeste lijk vieren, vandaar dat alle belang stellenden worden uitgenodigd om op zaterdag 16 juni tussen 11.00 en 16.00 uur de Rosmolen te bezoeken. Er zal een demonstratie graan malen worden gegeven door molenaar Joop Hoex. Hij zal u de werking van de molen graag demonstreren. Er is bovendien een wandelroute uitgezet van ongeveer drie kwartier die langs het nieuwe Ven en de Oostrumsche beek loopt. De St. Willibrordus- kapel is ook in de route opgenomen en is geopend voor bezichtiging. •P, KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Het college van B en W van de gemeente Venray maakt zich grote het St. Elisabethziekenhuis. De mtensive-carebedden ft» Venray ver dwijnen al over een kleine maand. Aanvankelijk zon dat pas in in december volgend jaar zijn. In een brandbrief aan de ziekenhuisdirectie schrijft wethouder Heidens te betwijfelen of de sluiting op medisch verantwoorde wijze plaatsvindt. Het college van de gemeente Venray kan zich niet voorstellen dat de ver snelde afbouw medisch gezien verantwoord kan worden uitgevoerd, zon der herinrichting van de EHBO. De opschaling van de ambulancedienst en andere aanvullende diensten zijn volgens Venray noodzakelijk voor een verantwoorde overplaatsing van de intensive care. Het college heeft de indruk dat de ziekenhuizen Venlo/Venray dit nog onvoldoende geregeld hebben. 'Graag zouden wij van u vernemen in hoeverre uw stichting in staat is om de overplaatsing van de intensive-care naar Venlo op medisch verantwoorde- wijze .gestalte te geven. Tevens zijn we nog in afwachting van uw reactie op hel besluit van maatschappelijke organisaties, gemeente Venray en provincie Limburg om niet akkoord te gaan met de voorstellen rondom de. Eerste Hulp in Venray ('van EHBO naar Ztekenhuispost', schrijft Heidens in een brief aan G. Peeters van de directie van het zieken- Een groot aantal instellingen die een taak hebben in de handhaving van milieuregels houden in de maand- juni een gezamenlijke estafettecontrole. In 24 uur tijd zijn ongeveer 200 toezichthouders in touw over de volle breedte van het milieubeleid en over de volle lengte van de provincie. De actie wordt gecoördineerd Vervolg van voorpagina In de expositie over het Duitse verzet staat onder andere een groot aantal verzetsmensen uit de periode van 1933-1945 in de schijnwerpers. Wanneer in 1940 in Nederland het eerste verzet de kop opsteekt, is er in Duitsland al een aantal mensen zeven jaar in verzet. Het verzet in Duitsland begint in 1933, onmiddellijk na de machtsovername door Hitier. Verzet in Duitsland was iets anders dan Nederlands verzet. In Nederland was de overgrote meer derheid van de bevolking anti-Duits. Dat vereenvoudigde de mogelijkhe den van het verzet. Een verzetsman wist dat de meeste Nederlanders zijn daden stilzwijgend ondersteun den. De kans op verraad door een nieuwsgierige buurman was vrij klein. Na de oorlog kon men weer uit de illegaliteit opduiken, om een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. In Duitsland ging het anders. De overgrote meerderheid van de bevolking stond achter Hitier. Elke buurman was een potentiële verra der. Na de oorlog moesten velen zwijgen over hun verzetsdaden, omdat de meeste Duitsers eigenlijk vonden dat verzet landverraad was. Militairen en ambtenaren hadden een eed van trouw aan Hitier afge legd, en vele kritische Duitsers voel den zich, ondanks alles, gebonden "in die eed. Maar ondanks deze beperkingen as er wel degelijk een Duits ver zet, waarbij tenminste enkele tien duizenden mensen betrokken zijn geweest. Soms spectaculair, zoals de aanslagpogingen op Hitier, maar vaak in het heel klein, zoals het doorgeven van nieuws van de Britse radio aan andere Duitsers. Verzet uit alle maatschappeljke richtingen en door alle verschillende leeftijds groepen. Maar altijd verzet tegen de stroom in, tegen de tijd. JULIUS LEBER In de tentoonstelling wordt onder andere aandacht besteed aan ver zetsman Julius Leber 16-11- 1891/5-01-1945). Leber is vanaf 1924 lid van de Rijksdag voor de Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD). Op 31 januari 1933 wordt, net als de avond tevo ren in Berlijn, in Lübeck een fakkel optocht gehouden. Leber kijkt toe en verdrinkt daarna zijn verdriet, 's Nachts gaat hij op huis aan met twee potige bondgenoten. Onderweg raken de mannen in gevecht met nazi's, waarbij een SA-man gedood wordt. Leber wordt als medeplichti ge gearresteerd. Na vele solidariteitsbetuigingen wordt hij op 16 februari 1933 vrij gelaten. Drie dagen later verschijnt hij op een massabijeenkomst tegen het nieuwe bewind. Op 23 maart 1993 wordt Leber bij het binnen gaan van het Rijksdaggebouw opnieuw gearresteerd; zo mist hij de stemming over de Machtigingswet. Op 5 mei wordt Leber vrijgelaten uit het concentratiekamp Sachsenhausen. Hij heeft de schrik in de benen en is voorlopig weinig actief. Pas in 1943 raakt hij in con tact met de 'Kriesauer Kreis' rond Helmuth von Moltke. Ook streeft hij naar een 'eenheidsfront' binnen het linkse verzet. Een politiespion ver raadt hem, nadat hij in de zomer van 1944 contact heeft gehad met com munistische verzetsmensen. Op 5 januari 1945 wordt hij opgehangen in de gevangenis Berlin-Plötzensee. GENERAAL BECK Generaal Ludwig Beek (29-06- 1880/20-07-1944) is vanaf 1935 chef van de generale staf van het leger. Eerst is hij het nieuwe regime niet ongezind, maar gaandeweg groeien bij hem ernstige twijfels. Hij heeft met name grote bezwaren tegen Hitiers plannen voor een aan valsoorlog. Beck is van mening dat Duitsland zo'n confrontatie op cata strofale wijze zal verliezen. Wanneer in mei 1938 Hitiers oor logsplannen steeds duidelijker vorm aannemen, probeert Beek zijn medegeneraals te winnen voor een openlijk protest. Er is echter weinig animo. Hij wil nu niet langer verant woording nemen voor Hitiers plan nen en hij treedt in de zomer van 1938 af. Beek wordt nu, samen met Carl Goerdeler, spil van het militaire en burgerlijke verzet. Hij is betrok ken bij de staatsgreep op 20 juli 1944. Het is de bedoeling dat Beek na de coup staatshoofd wordt. Na het mislukken van de staatsgreep wordt Beek, samen met andere samenzweerders, door medeofficie ren in hechtenis genomen. Hij accepteert de gelegenheid om zelf moord te plegen. Dat mislukt echter. Een sergeant schiet de zwaargewon de Beek alsnog dood. Julius Leber is één van de Duitse verzetsmensen die in de nieuwe expositie van het oorlogsmuseum in Overloon centraal staan. Afgelopen week ontstond er beroering bij enkele Venrayse sportclubs. Zij hadden vernomen dat ESG, die beide sporthallen exploiteert, een bedrijf op pad had gestuurd om sponsors te wer ven voor permanente reclamebor den in beide hallen. De sportverenigingen vrezen dat daardoor het gebruik van hun eigen reclamedoeken in het gedrang zou komen. "Per toeval hebben via een sponsor van ons vernomen dat hij benaderd was voor een reclame bord. Wij en ook de gemeente weten van niets. Terwijl destijds in het pri vatiseringscontract is vastgelegd dat wij het recht hebben om onze eigen reclame te voeren", zegt Jos Bexkens Voorzitter van HVC/Alustema. Hij had namelijk vernomen dat de permanente recla meborden het recht van exclusiviteit hebben en te allen tijde zichtbaar moeten blijven. Daardoor zou HVC/Alustema behoorlijk in de problemen komen omdat zij bij thuisduels vrijwel de gehele wand volhangen met reclameuitingen van eigen sponsors. "Dit is voor onze vereniging een behoorlijke bron van inkomsten. Het zou daarom een streep door de rekening zijn als de vaste borden voorrang zouden krij gen." Maar volgens directeur Hans Korsten van ESG hoeven de Venrayse sportclubs zich geen zor gen te maken. "Anders hadden we dat dat wel met de verenigingen gecommuncieerd want zij zijn ten slotte onze gasten", zegt Korsten. ESG werkt landelijk samen met een reclamebedrijf uit Wijchen. "De wedstrijden laten we er vrij van. Want dat betekent inkomsten voor de verenigingen. Zo hebben wij bij voorbeeld in een hal een volleybal- ploeg die in de eredivisie speelt. Bij wedstrijden hangen zij ook de hal vol met borden. Dat is geen enkel probleem." Een 16-jarige bromfietser uit Venray is dinsdagavond door de politie aangehouden nadat hij een buurtbewoonster had mishandeld. De jongen reed provocerend en gevaarlijke capriolen uithalend rond 'in de Marimbastraat. Hierbij werd hij door buurtbewoners aangesproken op zijn verkeersgevaarlijk gedrag, hetgeen uitmondde in een woordenwisseling. De jongen sloeg daarop een 23-jarige bewoonster in het gezicht. Dit resul teerde in een handgemeen tussen de jongen en een 32-jarige bewoner. De inmiddels gewaarschuwde politie kon de jongen aanhouden en proces ver baal tegen hem opmaken. "We verzorgen alle diensten die te maken hebben met internet en dan in de meest brede zin." Carl van Hal vat in een regel samen waar het Venrayse bedrijf Websdesign voor staat. Samen met Jos Janssen en Camiel Freriks startte Van Hal het bedrijf in februari van dit jaar op. 'You Imagine We Create', de slo gan waarmee Websdesign zichzelf aanprijst, dekt de lading. "We maken en onderhouden hoogwaardi ge internetsites, zorgen voor e-com- merce oplossingen en multimedia toepassingen en kunnen ook al naar gelang de wensen van de klant bestaande sites verbeteren en aan passen", aldus Van Hal. Het geven van een deskundig advies staat bij de drie IT-ers hoog in het vaandel. Het drietal heeft alle kennis in eigen huis, zowel op het grafische als ook technische vlak. Van Hal: "We zijn dan ook meer dan een websitebu reau. In het volledige traject, voor wat voor dienst dan ook, krijgt de klant met een aanspreekpunt te maken. We willen maatwerk in internet leveren, vanaf het ontwerp tot het complete online product." Al naar gelang de wensen vervaardigt Websdesign ook sitemanagers, waarmee de klant zelf aan de slag kan. Via de sitemanager kan de klant bijvoorbeeld zijn agenda bij houden, of presentaties en foto's op zijn website zelf wijzigen." Websdesign is verder het adres voor database koppelingen, flash anima ties, digitale business cards en online commercials. "Voor bedrij ven die via internet hun producten willen aanprijzen of zich op beurzen willen presenteren, maken wij een hoogwaardige, dynamische site die Op 8 juni promoveert Marcel de Vocht tot doktor in de Wiskunde en Natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit in Groningen. De titel van het proefschrift luidt: Structural changes that accompanyu the self-assembly of hydrophobins. Een onderzoek naar de structuur van eiwitten met een waterafstotend karakter. Paul Rutten uit Venray is aan de Hogeschool de Kempel te Helmond geslaagd voor het getuigschrift Leerkracht Basisonderwijs. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard zich onderscheidt van de massa. Want met een gedegen advies en een goede kwaliteit wiljen wij scoren." Websdesign is gevestigd aan de Julianasingel 12b in Venray, tele foon (0478)511054. Uiteraard is het bedrijf ook op internet te vinden: info@websdesign.nl door het Servicepunt Handhaving, waarin sinds eind 1999 vrijwel alle instellingen samenwerken die een taak hebben in het toezicht op het naleven van milieuregels. De juiste datum van de estafette-actie wordt niet bekendgemaakt, omwille van het verrassingseffect van de actie. Van Vaals tot Mook worden acties gehouden op de vier 'kleursporen' van de milieuhandhaving: natuur en landschap (groen), bedrijven (grijs), ruimtelijke ordening (rood) en water (blauw). Waar zinvol en mogelijk gaan handhavingspartners samen het veld in, het water op en de lucht in. Een aantal bestuurders, waaron der handhavingsgedeputeerde Ger Driessen, neemt ook zelf deel aan de estafette. In december 1999 sloten zo'n zestig organisaties die in Limburg een taak hebben op het gebied van handhaving van milieuregels samen een convenant. Naast de provincie waren dat de gemeenten (op drie na), de waterschappen, de ministe ries van Verkeer en Waterstaat en van VROM, de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van LNV, de politie en het Openbaar Ministerie. Doel van de overeen komst is om de onderlinge samen werking in de uitvoering van de milieuhandhaving aanzienlijk te intensiveren en te stimuleren. Daartoe hoort bijvoorbeeld het toe zicht op milieuaspecten als het bouwstoffenbesluit en grondstro men, het buitengebied, externe vei ligheid en het transport van gevaar lijke stoffen. Het Servicepunt Handhaving (SEPH) vormt sinds dien de spil van deze samenwer king. In de praktijk blijkt, dat brede samenwerking in de milieuhandha ving inderdaad kan leiden tot effec tievere acties. In dat licht past de nu geplande estafette-actie. In verband met de invoering van de Euro en het bereiken van de technisch/economische levens duur zal de parkeerapparatuur van de gemeente dit najaar wor den vervangen. In de nieuwe parkeerapparatuur kan op meerdere manieren betaald worden, zoals met Chipknip en cre ditcards. Vanaf 1 januari 2002 kan er ook met Euro's betaald worden. Burgemeester en Wethouders van Venray hebben besloten om de par keerapparatuur in de gemeente Venray dit najaar te vervangen. Dit besluit hebben zij genomen in ver band met de invoering van de Euro en het bereiken van de technische/economische levensduur. Als de automaten dit najaar vervan gen worden kan gewoon met gul dens betaald worden. Vanaf 1 janu ari 2002 komt daar dan de Euro bij. Eind januari 2002 worden de nieu we automaten zo ingesteld dat alleen met Euro's betaald kan wor den. Bij de vervanging wordt het tevens mogelijk op meer manieren te betalen. Naast de inworp van munten kan bij de losse parkeerau tomaat met Chipper/chipknip en bij de centrale betaalautomaten op de parkeerterreinen ook met credit cards (Euro/mastercard, Visacard en American Express) worden betaald. De vervanging omvat de losse par-i keerautomaten, de centrale parkeer automaten op de parkeerterreinen en het camerabewakingssysteem voor de betaalautomaten en in-/uitgan- gen. Op het parkeerterrein Raadhuisplein wordt daarnaast iq verband met de regelmatig voorko mende wachttijden een extra betaal automaat geplaatst. Met de vervan ging is een bedrag gemoeid van 1.475.000 gulden. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a smaak van de iveek (8 juni tfm 14 juni

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7