Joost gaat voor goud Oirlo hoeft geen groot industrieterrein 1 1 li Zachte lenzen Vredeskerk half jaar op monumentenlijst College wil nu wel extra geld in de schouwburg steken WEM Website Maasziekenhuis Chinees jongetje bevrijd "Goede nazorg noodzakelijk" CONTACTLENZEN Families verdwenen graven verbolgen Onder invloed VERHAEGM Pa; PEEL EN MAAS donderdag 7 juni 2001 - Pagina 5 Van de Vorle voert voor vijfde keer eigen lijst aan Joost van de Vorle kan het nog niet laten. De 70-jarige nestor van ie Venrayse politiek voert ér opnieuw zijn partij aan bij de ver- ogei üezingen van maart 2002. Paar mee wordt Van de Vorle de Oudste lijsttrekker ooit bij de Venraye raadsverkiezingen en evenaart tevens CDA'er Grad Schols die van 1966 tot 1982 even- iens vijf keer op rij de verkie- :ingslijst aanvoerde. Het zou voor Joost van de Vorle oen mooie bekroning zijn als over Oegen maanden de meeste Venrayse kiezers op hem zouden stemmen. Bij de vorige keer in 1998 was hij 'daar al heel dicht bij. Van de Vorle vergaarde toen slechts 45 stemmen minder dan CDA-lijsttrekker Jan Driessen. Het verschil tussen de nummer een van het almachtige CDA en de meest scorende lijsttrek ker van de overige partijen was nog nooit zo klein geweest. Maar Joost wil niet hoog van de toren blazen omdat Jan Driessen volgens hem een 'truc' heeft uitgehaald. "Driessen s daarvoor speciaal van Oirlo naar Venray verhuisd. Want hij weet dat veel mensen in Venray op mij stem men. Want ik ben een bekend "gezicht en iedereen kent mij. Door te verhuizen probeert hij te voorko men dat ik hier zoveel stemmen 'wegtrek." Joost van de Vorle heeft onlangs zijn lot in de handen van zijn fractie gelegd. Tijdens de wekelijks verga dering op donderdagavond kwam jiet lijsttrekkerschap ter sprake. "Ik jvilde daar zelf niet bij zijn. Ik had van tevoren tegen Gerrit (Lemmens, red.) gezegd dat ik wel door wilde gaan maar dat zij daarover moesten beslissen. Want als ik tweede of derde zou staan was het voor mij ook goed geweest." Terwijl Joost op de gang een sigaret rookte besloten zijn fractieleden dat hij opnieuw de verkiezingskar moest trekken. Op de vraag of hij de volle termijn van vier jaar in de raad volmaakt, reageert de lijsttrekker fel. "Natuurlijk blijf ik nog vier jaar in de raad zitten. Ik ben niet iemand die aan de verkiezingen meedoet en daarna opstapt." VRAAGBAAK Van de Vorle werd in 1982 voor het eerst in de gemeenteraad geko zen. Hij stond toen als derde op de PvdA-lijst achter Henk Willems en Bert Kersten. Eenmaal in de raad voelde hij zich steeds minder op zijn gemak bij de Partij van de Arbeid. Eind 1983 besloot hij de partij te verlaten en met een eigen lijst ver der te gaan. Bij de verkiezingen in 1986 werd Van de Vorle een twee mansfractie en deed Gerrit Lemmens zijn intrede. In 1994 ver dubbelde het aantal zetels zelfs tot vier. De plaatstelijke lijst zit nog steeds in de lift en haalde bij de vorige verkiezingen zijn hoogste score met 15,8% van de stemmen. Ook de zittende raadsleden Gerrit Lemmens, Victorine Derks en Richard de la Roy hebben zich opnieuw verkiesbaar gesteld. Joost van de Vorle wordt door hen als de 'partij-ideoloog' gezien. De pas gekozen lijsttrekker is nog op zoek naar vers bloed'want de partij houdt er rekening mee dat het misschien nog een zeteltje kan winnen. "Maar nieuwe aanwas is moeilijk te krij gen", ondervindt Joost wiens partij 32 leden telt. "Ik verwacht bij de verkiezingen een verschuiving rich ting oppositie. En wij staan goed in de picture. Daarbij komen ook de twee zetels van D66 vrij." De 70-jarige politicus ziet zich als de vertegenwoordiger van de als maar groeiende groep ouderen. "Voor velen ben ik een vraagbaak. Als mensen de weg niet meer weten' door allerlei regelgeving dan komen ze vaak bij mij terecht. En niet dat ik alles weet maar ik loop wel overal naar binnen en probeer zo de men sen te helpen. Jong of oud, dat maakt me niet uit. Want ik ben ook nog steeds vrijwilliger bij het kin dervakantiewerk en de fietsvier- TONNEN Het had vier jaar geleden niet veel gescheeld of Joost van de Vorle had er het bijltje bij neergegooid. Hij was het leiderschap van de raads fractie meer dan beu. Hij heeft lang moeten inpraten op zijn compagnon Lemmens om het stokje over te nemen. "Want Gerrit die trok daar eerst niet zo hard aan. Terwijl ik wist dat hij het heel goed kon. Want het voorzitterschap groeide mij boven het hoofd. Zo zeer zelfs dat ik er helemaal mee wilde kappen." Sinds de verkiezingen van 1998 is Gerrit Lemmens de politieke leider en opereert Joost meer in de luwte. Een rol die nu beter bij hem past, vindt hij. Het tekent ook de goede verhoudingen dat Lemmens bij de verkiezingen toch weer even in de schaduw gaat staan. "Ach, Gerrit en ik doen eigenlijk alles samen. Voor ons is dat geen enkel probleem. We kunnen het goed met elkaar vin den." Binnenkort zal Joost van de Vorle nog zeker van zich laten horen. Want het is de fractie altijd al een doorn in het oog geweest dat er veel geld in de schouwburg gestopt werd. "Terwijl bij mij in de buurt van het Kennedyplein de kinderen niet eens een speelterreintje krijgen. Dat kost misschien 5000 gulden. Terwijl er wel tonnen naar de schouwburg gaan. Hoe kan dat nou?", vraagt Joost zich af. De families Janssen en De Vink hebben zich via hun adviseur mr. J. Schaminee gericht tot het colle ge van B en W. Van beide families .was ten onrechte een graf geruimd op begraafplaats Boschhuizen. "We klagen de gemeente aan wegens grafschennis", zegt Roland de Vink die er zeer verbolgen over is hoe er is omgesprongen met het graf yan zijn overleden vader. "Bij mijn moeder op zolder hebben we bet alingsbewijzen gevonden dat er zelfs tot het jaar 2009 betaald is." Mr. Schaminee heeft namens de familie De Vink een bezwaarschrift ingediend bij de bestuurscommissie .van de gemeentelijke begraafplaats. Ook heeft hij zich voor beide fami lies gericht tot het college van B en W. "Ik heb het college uitgenodigd voor een gesprek. Want het is een onverkwikkelijke en pijnlijke affaire voor de getroffen families", zegt Schaminee. "Ik geloof niet in boze opzet maar het college is wel verant woordelijk voor er wat er gebeurd is. Bij de nabestaanden dreigt een emotionele escalatie te ontstaan nu zij tegen ambtelijke molens moeten Vechten. Zij willen juist snel zaken geregeld zien. Ik vertrouw erop dat het college daarom adequaat zal reageren." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws 1 Oirlo voelt zich overvallen door de plotselinge komst van een grootschalig bedrijventerrein. Dinsdagavond tijdens het bezoek van B en W lieten de dorpsbewo ners weten het absoluut niet eens te zijn met de gang van zaken. Want de bewoners in het bewuste gebied tussen A73, Deurneseweg en Oirloseweg weten nog steeds van niets. 'Ondemocratisch' en 'crommunicatief' werd de hou ding van de gemeente genoemd. Voorafgaand aan de bijeenkomst in gemeenschapshuis De Linde, waar 45 Oirlonaren op af kwamen, bracht het voltallige college inclu sief de kersverse wethouder Truus Kemmelings een bezoek aan het gebied De Blakt/Oirlose Pas (foto). Eind vorig jaar werd hier op een gebied van 135 hectare de Wet Voorkeursrecht Gemeente (WVG) toegepast. De gemeente is hier namelijk van plan een grootschalig industrieterrein te ontwikkelen. De grondeigenaren in dit gebied zijn nu verplicht hun grond als eerste bij de gemeente te koop aan te bieden. De WVG moet voorkomen dat specu lanten de grond voor de neus van de gemeente wegkapen. Wethouder Houba (VVD) probeerde enkele misverstanden uit de weg te nemen. Hij wees erop dat de industrieterrei nen in Venray vol raken. Daarnaast heeft de gemeente een provinciale opdracht om aan een regionaal T, .U'.;:: ;;ro rji: w! c:c!r:A gdH hooft r; om meer patiënt nolo o.i/Vch neuwespe- .yyr.ix ,he>: 'o.beo iV: c.ïhi ö.- ~-ï 'pleegktmdigen, medewerkers voor operatiekamers en ondersteunend per- bi 2 - is.nl Deze website is vanaf junt u een actueel overzicht ivan de vacatures en een on-line sollicitatieformulier. Daarnaast staat er algemene informatie over het Maasziekenhuis op de internetpagina. Werkzoekenden die geen internetaansluiting hebben, kunnen voor meer (vacature)inl'ormatie ook contact opnemen met de afdeling Personeels- .-vi li-ei ;vó:;:.:ï>:iobcr.bv.js,:i;eie.fóónpdgrmor o. De website www.werkeninhetmaasziekenbuis.nl is speciaal voor mensen :ilz om'v ovago komen wevkén. Een: alge-: o concern '"■.■O- - bedrijventerrein van circa 70 hectare een plek te bieden. "Uit een locatie- onderzoek kwam Oirlo als beste uit de bus. Want het ligt gunstig ten op zichte van Wanssum. Het terrein wordt namelijk samen met de Wanssumse haven ontwikkeld", zei Houba. Concrete bouwplannen zijn er nog niet maar de wethouder wist wel te melden dat het een gemengd industrieterrein zal worden, in de trant van Smakterheide, en dat er het eerst wordt begonnen in de noord oost hoek tegenover het bedrijf Nestle langs de Oirloseweg. De Oirlonaren waren er niet gerust op. Alhoewel de plek waar de meeste woningen liggen, langs de A73, pas als laatste aan de beurt komt. "We worden voor een voldon gen feit geplaatst", zei Toon Ewals, secretaris van de dorpsraad. "We spreken onze verontrusting uit en willen dit groene gebied graag behouden. Het zou jammer zijn als deze grond verloren gaat." Wethouder Houba zegde toe dat, als in augustus de plannen bekend zijn, er eerst in overleg getreden wordt met bewoners en dorpsraad. GEVAARLIJK De twee hoge verkeersdrempels bij de entree van het dorp op de Hoofdstraat en Castenrayseweg zijn de buurtbewoners een doorn in het oog. De drempels zien er slordig uit en zijn gevaarlijk voor fietsers. Wethouder Driessen (CDA) kon melden dat direct na de bouwvakva kantie begonnen wordt met asfaltre- paraties en een nieuwe bovenlaag op de Hoofdstraat en Castenrayseweg. Ook Haalakker en Machustusstraat worden opnieuw bestraat en beklin- kerd. De kom van Oirlo wordt een 30 kilometerzone waarbij de huidi ge plateaus vervangen worden. Op de kruising Haalakker/Deputé Petersstraat wordt een nieuw ver keersplateau aangelegd. De dorps raad wordt betrokken bij de inrich ting. "Want deze hobbels zijn niet meer van deze tijd. Het waren ruim tien jaar de eerste in Venray", wist voormalig dorpsbewoner Jan Driessen. De toekomst van de intensieve veehouderij was ook in Oirlo een heet hangijzer. De plannen van de reconstructiewerkgroep Venray en Meerlo-Wanssum hebben door de MKZ-crisis vertraging opgelopen. "Er zullen bedrijven zijn die op hun huidige plek niet verder kunnen. Daar moet ik hard en eerlijk in zijn. Er komen landbouwontwikkelings- gebieden waar bedrijven wel de kans krijgen om uit te breiden", ver telde wethouder Heidens (CDA) die verder niets concreets wilde zeggen. Ook het bestemmingsplan buitenge bied laat nog steeds op zich wach ten. "En dat was twee jaar geleden bij het bezoek van B en W ook al zo. Er worden al jaren toezeggingen gedaan om te kunnen bouwen maar er gebeurt niets", zei Toon Ewals. Burgemeester Waals liet zien dat er op twee plaatsen in Oirlo nog twin tig woningen gebouwd kunnen wor den. "De cumulatie van stankcirkels vormt het grootste probleem. Maar er zit een beleidswijziging van minister Pronk aan te komen met minder strakke regels. Dat geeft ook Oirlo meer ruimte. Komend najaar wordt er meer duidelijk en tot die tijd wachten we met het bestem mingsplan voor de dorpen." KEIEN Het buitengebied van Oirlo wordt in 2003 op de riolering aangesloten. De wensen voor het doortrekken van het trottoir bij De Ruif, een wandelpad bij het bosje achter het kantoor van Vegio en lichtmasten bij de Hogeweg en Oeldershof werden door wethouder Driessen op de lange baan geschoven. Wat dit jaar wel wordt aangepakt is de verbete ring en uitbreiding van de parkeer gelegenheid bij sportpark Heesakker. Ook beloofde Driessen iets te doen aan de dichtbegroeide bomen in de Gertrudisstraat en het hoge gras, dat voor gevaarlijke ver keerssituaties zorgt, op de kruising Pauwweg/Oirloseweg. Enkele dorpsbewoners vroegen om verkeersremmende maatregelen op de wegen in het buitengebied zoals op Boddenbroek 'waar de keien je om de oren vliegen'. Veel autoverkeer van en naar de buurdor pen Oostrum en Castenray mijdt de Oirlose kern vanwege de verkeers drempels en 'scheurt' dan over de buitenwegen. "Er zullen geen snel heidsremmers komen maar er zal door de politie wel meer op snelheid gecontroleerd gaan worden", zei Driessen. In zijn slotwoord prees burge meester Waals de dorpsraad. "Voor veel dorpen is het moeilijk daarvoor nog mensen te krijgen. Dan is het plezierig te zien dat hier een jong en enthousiast team zit. Oirlo staat bekend als een hechte gemeenschap waarvoor veel vrijwilligers klaar staan", aldus Waals die scheidend dorpsraadvoorzitter Karei Steeghs een cheque van 500 gulden overhan digde. Steeghs wordt deze maand opgevolgd door Patrick van de Broek. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN (URSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 \fJi I hebben RUIME ERV/opgele"de°°G 1 (CONTACTLENSSPECI AUSTEN i De vorige week woensdag ont voerde Yung Yang Hu is afgelo pen vrijdag tijdens een politieac tie van een arrestatieteam in Rotterdam bevrijd. De negenjari ge jongen werd in een woning geboeid aangetroffen. De even eens in de woning aanwezige Chinese man werd gearresteerd. Daarnaast werden nog drie ande re Chinezen in Rotterdam en een in Venray aangehouden. Later is ook nog een zesde verdachte, een 37-jarige vrouw in Rotterdam gearresteerd. De jongen was woensdagochtend, op weg naar school (basisschool De Bongerd) ontvoerd door enkele mannen van Chinese afkomst. Getuigenverklaringen wezen uit dat de jongen gezien was onder begelei ding van een Chinese man en later is de jongen in een auto gesignaleerd met meerdere Chinezen. Pas rond 13.30 uur werd de jongen bij de politie als vermist gemeld. De poli tie stelde vervolgens een buurton derzoek in. Dat leidde tot de vondst van de fiets van het jongetje, die in de struiken nabij Beukenrode lag. Nog dezelfde dag meldden de ont voerders zich bij de familie Hu en eisten drie ton losgeld. De ontvoer ders hebben vervolgens meerdere malen met de familie contact gehad. De onderhandelingen werden ook door de familie gevoerd. De familie heeft overgens geen losgeld betaald. Het onderzoek leidde al vrij snel naar Rotterdam. Welke aanwijzin gen daartoe leidden, wilde de politie niet aangeven. De politie zette ver volgens een arrestatieteam in om de jongen te bevrijden. "Daarbij heeft de veiligheid van het kind de hele tijd voorop gestaan" aldus een tevre den politiewoordvoerder van Kruchten. "Vervolgens zijn alle ver dachten opgepakt". Ook de plaatsvervangend Officier van Justitie Nabben, toonde zich tevreden over de actie. "Dit zijn situaties die onverwacht komen. De eerste uren zijn daarbij belangrijk. In zeer korte tijd is door het repher- che bijstands team veel werkj ver richt. Met een afloop als deze kun nen wij heel tevreden zijn". De politie laat overigens weinig los over de motieven van de ontvoe ring. Vooralsnog gaat de politie er van uit dat geld het enige motief van de ontvoering is. Het verdere onder zoek zal hierover meer duidelijkheid: moeten scheppen. Basisschool De Bongerd is in gesprek met de jeugdpolitie in Venray en de schoolartsen over de nazorg van de vorige week ont voerde Chinese jongen Yung Yang Hu (9) en de andere leerlingen op de Venrayse school. "Het is natuurlijk een heel aan grijpende gebeurtenis geweest", ver telt directeur Van Gessel van de Venrayse basisschool "De hoofd moot van de nazorg is natuurlijk bestemd voor Yung Yang zelf, maar ook vragen we ons af op welke manier we de andere kinderen een goede nazorg kunnen bieden. Een goed vangnet is nu noodzakelijk, zodat we snel kunnen ingrijpen mocht blijken dat een leerling psy chische problemen krijgt." De ontvoering van Yung Yang heeft erg veel invloed gehad op de gang van zaken in de school, zegt Van Gessel. "Sommige kinderen klaagden over slapeloosheid, hoofd en buikpijn. Maar we hebben toch geprobeerd het gewone ritme zoveel mogelijk aan te houden. Maar waar nodig pasten we het ritme aan. Zo is er extra buiten gespeeld door de kin deren en is er ook veel gesproken met alle klassen, onder andere door een jeugdpolitieman." De samenwerking met de Venrayse jeugdpolitie verliep 'vol gens het boekje', zegt Van Gessel. "Wij zijn steeds vlug en goed geïn formeerd. Donderdag heeft er de hele dag een jeugdpolitieman rond gelopen op school, die ook alle klas sen heeft bezocht. Ook zijn er gesprekken geweest met verontruste ouders. De samenwerking i$ erg prettig verlopen. Binnen de kortste keren wist de hele school vrijdag middag ook dat Yung Yang in Rotterdam was bevrijd. We hebben namelijk gebruik gemaakt van de bestaande telefoonketen van ouders. Ja, de opluchting was natuurlijk erg groot toen we hoorden dat Yung Yang bevrijd was." Wanneer Yung Yang zelf weer naar school komt, kan Van Gessel nog niet zeggen. "We gaan daarover met de familie praten. Natuurlijk komt het welbevinden van Xung Yang op de eerste plaats." j De gemeente Venray gaat de Vredeskerk voor een halfjaar op de gemeentelijke monumenten lijst plaatsen, om de kerk op deze manier te beschermen tegen sloop. Dat heeft het college van B en W van de gemeente Venray dinsdag besloten. Tijdens deze periode moet het kerkbestuur bekijken of een andere bestem ming mogelijk is voor de Vredeskerk. Omdat er een tekort aan priesters is, de missen slecht bezocht worden en het onderhoud aan het gebouw te veel geld kost, willen het bisdom en het Venrayse kerkbestuur de Vredeskerk slopen. Desondanks heeft het bestuur met het voorstel van het college van B en W inge stemd. De actiegroep die strijdt voor het behoud van het vredesmonu- ment reageert positief. "Dit biedt perspectieven voor de toekomst", zegt actievoerder Louis Rutten. "Het is aan ons om nu een goede invul ling aan ons plan te gaan geven, zodat we het bestuur kunnen over tuigen van de haalbaarheid van ons plan." Het voorkomen van de sloop vindt het actiecomité van groot belang, gezien onder andere de bouwkundi ge en emotionele waarde die het gebouw heeft. De actiegroep wil in de nabije toekomst een groot aantal culturele en maatschappelijke acti viteiten onderbrengen, "waarbij een waardige bestemming van het gebouw voorop staat", zegt Rutten. Een eventuele herbestemming van het gebouw dient acceptabel voor het bisdom Roermond en niet ^strij dig met het ruimtelijk beleid van de gemeente Venray te zijn. De gemeente is bereid om veel meer geld in de schouwburg te steken. Met ingang van 2002 wordt de subsidie jaarlijks met bijna drie ton verhoogd. Tevens willen B en W de schuld van de verliesgevende horecatak dit jaar nog wegwerken door een eenmali ge bijdrage van 375.000 gulden. Het nieuwe schouwburgbestuur wordt hiermee grotendeels op haar wenken bediend. Vanavond (donderdag) bespreekt de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport het voorstel van B en W. Het bestuur van de schouwburg, dat in augustus 2000 op interim basis aant rad, presenteerde in maart haar beleidsplan 'Visie voor het voet licht'. Daarin werd gevraagd om een subsidieverhoging van vier ton, sanering van de schuld die de hore ca aan de cultuurtak had, verzelf standiging van theatercafé De Artiest en een verbouwing van de foyer. Voorzitter en ex-VVD raadslid Leo Janssen speelde het spel hard door te zeggen dat het definitief aan treden van zijn bestuur af zou han gen van instemming van de gemeen te. "Want als het plan niet deugt dan deugt het bestuur ook niet", zei Janssen bij de presentatie in maart. Wellicht wijzer geworden door de vele conflicten met het oude bestuur, dat een jaar geleden boos opstapte, toont het college zich nu wel bereid om diep in de buidel te tasten. Overigens precies zoals het voormalige bestuur van voorzitter Charles de Vilder dat bij haar aftre den voorspelde. Onder het mom van 'met een schone lei beginnen' lijkt nu wel te kunnen wat voorheen onmogelijk was. Want de proble men van de schouwburg ontstonden juist door financiële perikelen. Zoals een dure verbouwing, verlies gevende horeca en arbeidsconflic ten. Of de Venrayse culturele vereni gingen weer terug kunnen keren in de schouwburg blijft onduidelijk. Zij voelen zich verbannen omdat sinds de laatste verbouwing de gra tis voorstellingen werden geschrapt en de verenigingen voortaan de volle mep aan zaalhuur moesten betalen. De gemeente zegt wel dat de schouwburg dient samen te wer ken met de culturele organisaties uit Venray. Het college is ook voorstan der van een duidelijke scheiding tus- Van zaterdag op zondag is een 29- jarige Utrechtenaar onder invloed van alcohol op de Venrayseweg net buiten de bebouwde kom van Overloon met zijn auto tegen een lantaarnpaal gereden. Zowel hijzelf als zijn even oude vriendin raakten niet gewond. De man bleek behoor lijk onder invloed van alcohol te zijn. Hij verklaarde waarschijnlijk in slaap gevallen te zijn. Zijn rijbe wijs is ingevorderd en proces ver baal is opgemaakt. sen cultuur en horeca. "Daarmee komt er zekerheid dat er geen subsi diegelden die bedoeld zijn voor het cultuuraanbod terechtkomen bij de horeca", denkt de gemeente. Met de subsidieverhoging loopt Venray meer in de pas met culturele centra in vergelijkbare gemeenten. Het schouwburgbestuur zegt het geld vooral nodig te hebben voor een personeelsuitbreiding met drie fulltimekrachten. Van de gevraagde vier ton wordt nu 283.000 gulden gehonoreerd. Alle afspraken tussen schouwburg en gemeente wórden vastgelegd in een subsidieconvenant voor vier jaar. ftltt execute* HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN iMiiimimi mS Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5