cUetutfett Infodag voor startende ondernemers Ruim 1,5 miljoen voor aankoop natuurgebieden Leerlingen voeren actie voor Groene Stroom Bundeling van thuiszorgorganisaties Nieuwe bewoners in Zoo Pare Kinderwoord dienst Muziekschool Venray Den Hoender De Kiosk De Springplank Oud papier Bibliotheek Boxmeer PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Vrij williger s- centrale OcccCe fofo PEEL EN MAAS donderdag 7 juni 2001 - Pagina EL Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 550740; kapelaan W. v. Dijck, Dr. Poelsstraat 4, tel. 550790; Priester in ernstig noodgeval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Eindstraat 6: ma t/mvr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: 19.15 H. Mis voor Wiel en Grada Rutten-Martens (coll); Ferdie Dobbelaer; 6wd. Gerrit Hermsen; Zondag: 9.30 Latijnse Hoogmis voor Gondje Verstegen; overl. ep. H. Gerrits-Hermans en overl. ouders; Lies en Herman Jeuken- Verhulsdonk, Martien, Jo en Emmy Jeuken; Joop Noijens-Kleemans; 11.00 Kinderwoorddienst; jrd. Jo Rommen; Toni Brons-Buddiger (coll); Teng v.d. Heuvel en overl. fam.; jrd. Jo Swinkels; Maandag: 9.00 H. Mis overl. fam. De Vilder-Rutte; Arie Vonk; Dinsdag: 9.00 H. Mis om Gods zegen voor een gezin; Woensdag: 9.00 H. Mis uit dank baarheid t.e.v. St. Antonius; Wim Janssen en overl. fam.; 16.00 Feestelijke H.Mis b.g.v. 50-jarig huwelijk van ouders Litjens-Coppis; Donderdag: 9.00 H. Mis om Gods rijkste zegen voor een gezin; Jo v. Oorschot; Vrijdag: 9.00 H. Mis overl. fam. De Vilder-Rutte; Dienbeurten: za 19.15: Cas, Jesper, Daan, Paul, Lilian en Andrea; zo 9.30 dhr. Hoppenbrouwers, Wilbert en Job; zo 11.00 Sjoerd, Maijoleine, Marloes, Charel, Niek en Suzanne; Lectoren: za. 19.15: G. de Groot; zo 9.30 A. Noijens; zo 11.00 W. Bistervels. Vincent van Gogh Instituut Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: G. v. Loenen. Lect.: G. Olislagers. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: G. v. Loenen. Lect.: H. de Jong. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. 11.15 Liturgieviering in de Vincentiuskapel. Voorganger: B. Faas. Maandag: 10.30 Liturgieviering Den Heuvel. Voorganger: Woensdag: 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. Voorganger: Stiltecentrum: Donderdag: 16.15-17.15 Yoga en meditatie, P. Zandvliet. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. de Graaf Woutering, Leunseweg 5, tel. 580202; kapelaan W. van Dijck, Dr. Poelsstraat 4, tel. 550790. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30 uur, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12,00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pastorie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 14.00 doop Casraad Raets, Morgenster 5; 18.00 kinderwoord dienst m.m.v. herenkoor Christus Koning; Mia Sijbers v. Kessel (coll); Jacobus Oudenhoven en overl. fam.; overl. fam. Huisman-Paulus en overl. kinderen; voor bijz. Int.; 6wd. Wim Reynders col; Toon Relouw en overl. fam. (veij.); Wim Janssen en overl. fam. (veij.); voor bijz. Int. Zondag: 8.30 voor de parochie Venray-zuid; 10.30 m.m.v. Zonnelied; Coba v. Soest-v. Gerven (coll); Lien Philipsen en overl. fam.; Teng Arts en overl. fam. (verj.); pater Huub v.d. Sande; Eugene Meertens; Maandag: 18.30 voor wereldvrede; Dinsdag: 18.30 overl. fam. Jan Arts-Jansen; Woensdag: 18.30 Sluiting Antoniusnoveen; Albert v.d. Boogaart; Wim Reynders (buurt); Donderdag: 18.30 Diny Maessen-v. Megen; Vrijdag: 15.00 50-jarig huwelijk ep. Blauwpot, Beukenlaan 10; 18.30 fam. Peters-Arts; Voorafgaande aan de eucharistievie ring zal er elke vrijdag om 17.30 aanbidding zijn in de kerk. Parochie Oostrum Zondag: 10.30 H.Mis (Harmony); jgt. Mie Staaks-Hermans; eerherstel van God; voor vrede in de Kongo (Hairy Jenniskens); Jos Thielen en Maria Rutten; 11.30 doop Carlijn Rotgering; Dinsdag: 9.00 Gertrudis Derks; Theodora Camps-Strijbosch en Sjang Camps; fam. Vennekens- Verschuren en wederz. Fam.; eer herstel van God; Donderdag: 9.00 bijz. Intentie; fam. Vennekens-Verschuren en wederz. Fam.; Misdienaars: Stef Fleurkens, Steef Gielens, Sjors Gommans en Boy de Kleijn. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Dameskoor); Cristien v. Raay- Duijf; pastoor Brumelhuis; Zondag: 9.00 Hoogmis (Herenkoor); St. Jac en Agnes Driessen-Timmermans en zoon Jos; i St. Engelbertus Martens, Maria Philipsen en Koos Martens; Woensdag: 9.00 H. Mis P. Swinkels namens vrienden; Vrijdag: 9.00 H. Mis voor de parochie; Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Jan Thielen; overl. ouders v. Kuyck-Verrijdt en kinde ren; overl. ouders Janssen-Emonts en kinderen; jrd. Jan Geerets; Thei Seijkens; Louis Peeters; jrd. Gerrit Rambags; Gerrit v. Meijel; jrd. Martien Maes; overl. ouders Buddiger-Classens; Truus v. Houdt- Flinsenberg; Misdienaars: za: Evelien en Astrid. Pastoor Hoedemaeckers, Dorpsplein 7, 5807 BC Oostrum, tel. 581254. Parochie Leunen Zaterdag: 19.00 lsm. Uit dankbaar heid en voor overl. fam. V. Rijswijck-Goumans; Leo Janssen en overl. ouders; Cor Fleurkens (v.w. de buurt); weekd. (3) Tonie Custers-Linders; gst. Jrd. Willem Verheijen, echtgen. En overl. kinde ren; gst. Jrd. Gerard Willemse en Anna Maria Janssen; Zondag: 10.00 Hgm. Liza Breugelmans-Radt; Leo Loonen en Petronella Loonen-v. Mil; overl. ouders Emonts-Nellen en Piet Emonts; Gerard Reintjes en Petronella Reintjes-v. Megen; Vrijdag: 19.00 lsm. Ton v. Dijck en overl. fam. V. Dijck-Bouten; Frans Baltussen en Els Baltussen- Lichteveld, Willem Baltussen en overl. fam. Baltussen-Loonen; Misdienaars: za 19.00: Björn Geurtjens en Job Nellen; zo 10.00 Benny Janssen en Kim Verstappen; vrij 19.00 Paulien en Maijon Weijs. Lectoren: za 19.00: Jeanny Jenniskens; zo 10.00 Goen Reintjes. Rectoraat Heide Zondag: 9.30 Hoogmis voor Thei Vollenberg; overl. ouders Lambertus Pouwels en Anna Derks en zoon Pierre; jgt. Drika Derikx-v. Vegchel, tevens voor Grad Derikx en dochter Nellie; Maria Nellen- Hendrix; overl. ouders Janssen- Doumen. Misdienaars: Frank, Sef, Evelien, Jessie en Iris M. Donderdag 19.00: H.Mis uit dank baarheid bij een 80e verjaardag en tevens voor Piet Peeters en wederz. Fam. Rectoraat Veulen Zaterdag: 19.00 Hgm. Gest. Jgt. Wilhelmina Geurts-Ambrosius; gst. Jgt. Peter Mathijs Küren, Sybilla v. Rens en Gerardus v. Rens; jgt. Henricus Thissen en overl. fam. Thissen-Hendriks; jgt. fam. Janssen-Smulders Misdienaars: za: Loes, Danny, Daan en Loes Thissen; lect.: za: M. Philipsen. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 (kinderkoor), Nel Vervoort en Piet Verstappen; overl. ouders Custers-Claessen; Zondag: 9.15 (volkszang); jrd. Ouders v. Ass-Claassens; Riek Raaijmakers-Meulendijks; Truus v. Schijndel-Thijssen en overl. fam.; Dinsdag: 19.00 jrd. Overl. fam. Verhoeven-Arts; Bemardina v.d. Munckhof-Schouten. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Vera en Ellen; zo 9.15 Frank en Ron; di 19.00 Bart en Bart. Parochie Merselo Zondag: 10.45 mnd. Wim Janssen; Woensdag: 19.00 om roepingen; Misdienaars: zo 10.45 Irma Versteegen en Meike v. Daal. Rectoraat Vredepeel Zondag: 10.45 Janine Classens; Donderdag: 19.00 voor een goede gezondheid voor oud-pastoor HY,. Janssen; M. Jansen. Rectoraat Smakt Zondag: 10.00 Hoogmis; lectr. Truus Goumans; dienbeurt: Koen v. Dijck; 14.30 doopviering Elvire Guntlisbergen; 15.30 doopviering Nica Versleijen; Woensdag: In de St. Jozef genade kapel t.e.v. de H. Jozef. 9.30 H. Mis voor fam. Stroes; genezing van zieke familieleden en uit dankbaar heid; Mie Bongaerts-Kersten. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag 10 juni zal Ds. P. Kwast uit Geldrop voorgaan. In Het Zonnelied, Kiosk 6 te Venray, zal de dienst beginnen om 9.30 uur. Tijdens deze dienst zal de Maaltijd van de Heer gevierd worden. Alleen in Het Zonnelied is er kinderopvang en wordt er een kindernevendienst gehouden. Om 11.00 uur begint een gewone dienst in het kerkje in Blitterswijck, Maasweg 9. De jeugd van de Peelcirkel zal afwezig zijn in verband met de dienst die zij heb ben in Son. Rehoboth Ned. Hervormde Evangelisatie op GG. Gebouw Rehoboth: Cuppenpedje 2a, Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax: 077- 3987786. Diensten: Zondag 10 juni om 10.00 en 14.30 uur: Ds.D.J.Budding, Waarder; 's- Morgens is er kindercrèche. Bijbelgemeente Venray De Bijbelgemeente Venray houdt iedere zondag diensten in gebouw 'de Kemphaan, Kennedyplein 1 in Venray. Er wordt gezongen uit de bundel 'Opwekking' met gebruik van overhead sheets. Iedere zondag is er zondagschool voor twee leef tijdgroepen en crèche. Na afloop van de dienst is er gelegenheid tot koffiedrinken. Naast de wekelijkse erediensten worden regelmatig bij zondere diensten georganiseerd. In deze krant wordt u daarover geïnfor meerd. De vaste predikant van de Bijbelgemeente is R. Lammers. Telefoon: 0478 - 586001 of 06 - 12637400. Secretariaat: Dhr. R. Korver tel. 077 - 4641936. De dien sten van de Bijbelgemeente zijn echte gezinsdiensten waar bijna iedere week een kwartier gedurende de dienst aandacht wordt geschon ken aan de kinderen. Iedere eerste zondag van de maand wordt het avondmaal gevierd. Door de weeks zijn er diverse gespreksgroepen rondom de Bijbel. Zondag 10 Juni as. is alweer de laatste kinderwoorddienst van dit schooljaar. We gaan deze keer een spel spe len. Dus heb je zin om te komen spe len, kom dan 10 juni om 11.00 uur naar de Petrus Banden kerk. Het cursusjaar van de Muziekschool Venray gaat met ingang van 1 september gelijk lopen met het schooljaar van het onder wijs. De redenen hiervoor zijn een veel natuurlijker en logischer inde ling en dat het cursusjaar dan paral lel loopt met het schooljaar en sei zoenen van sportverenigingen en theaters. Hoewel deze maatregel ingaat op 1 september 2001, moet het schooljaar 2001/2002 als over gangsjaar gezien worden. Per 1 sep tember 2002 is dan alles definitief en hopen zij ook een meer inzichte lijke indeling van het muziekonder wijs ingevoerd te hebben. In de week na Pinksteren wordt de pro spectus voor het nieuwe seizoen gepresenteerd. De activiteiten in Den Hoender: maandag 11 juni 20.00 uur sjoelen sjoelclub Den Hoender, dinsdag 12 juni 13.15 uur t/m 16.30 uur, handwerken handwerkgroep De Vlijtige Liesjes; woensdag 13 juni 10.30 uur t/m 12.00 uur volksdan sen groep 1, 13.00-14.00 uur groep 2 volksdansen, 14.00 uur handwerken handwerkgroep Den Hoender; don derdag 14 juni 14.00 uur activitei tenmiddag ouderenvereniging met koersbal en kaarten en om 20.00 uur AB vergadering Vereniging Voor Ouderen Noord-West. donderdag 7 juni: 20.00 sjoelclub Magnifique. Zaterdag 9 juni: 20.00 dansavond m.m.v. Fun 4 you. Zondag 10 juni: 13.30 Country- en Westemdag. Maandag 11 juni: 20.00 Avba; 20.00 kindervakantiewerk; 20.30 Hakkespits. Dinsdag 12 juni: 19.00 Balans slankcursus; 19.00 Wijkplatform; 19.30 Bridge Niet-Rokers; 19.45 Bridge Doublet; 20.00 sjoelclub de Schuivers. Donderdag 31 mei (vanavond) GEEN club voor de kinderen van de groepen 5 en 6 i.v.m. de avondvier- Maandag^ 11 juni van 18.30 tot 20.00 uur knutselen voor de kinde ren van de groepen 3 en 4. Het zal geen verbazing wekken, dat het knutselen in het teken van vaderdag staat. Dinsdag 12 juni, zwemmen in Horst. Dit voor de jeugd van de groepen 7 en 8 plus de schoolverla ters. iedereen moet om 18.15 aan wezig zijn met de fiets. Hou er rekening mee dat we iets later terug zijn. Eveneens op 12 juni exploitatiever gadering om 19.15 uur. Daarna om 20.15 uur bestuursvergadering. Woensdag 13 juni, werkvergadering voor alle Rollebolmedewerkers. Aanvang 20.00 uur in het clubge bouw, Beukenlaan 4. Donderdag 14 juni, oud-Hollandse spelletjes van Marjolein en Gertie, voor de kinderen van de groepen 5 en 6. De Kamer van Koophandel voor Noord- en Midden Limburg organiseert op zaterdag 16 juni van 10.00-15.00 uur een Startersdag in het KvK-gebouw aan de Noorderpoort 21 te Venlo. De Startersdag staat in het teken van informatie en advies aan iedereen die serieus overweegt een eigen bedrijf te starten of recent een eigen bedrijf gestart is. Naast de presentatie van twee ondernemers over de start van hun bedrijf kunnen bezoekers works hops bijwonen over diverse onder werpen of gewoon op een informele manier met elkaar ervaringen uit wisselen. De Startersdag wordt georgani seerd in samenewerking met de Belastingdienst, Syntens, Schreurs Palmen Accountants, Lozo, ABN Amro Bank en Stichting Ondernemers Klankbord. Deelname aan de Startersdag is gratis. Parallel aan de landelijke trend is ook in Noord- en Midden Limburg het aantal starters toegenomen. Dat meer mensen de stap zetten naar een eigen bedrijf heeft alles te maken met het gunstige economische kli maat en de versoepeling van de ves tigingswet die het steeds eenvoudi ger maakt om een bedrijf te beginnen. Toch blijken veel begin nende ondernemers zich te verslik ken in het ondernemerschap. Binnen vijf jaar na de start verdwijnt 60% van de net begonnen bedrijven van het toneel. Het starten van een eigen bedrijf is geen gemakkelijke opgave maar de kans op succes wordt sterk vergroot door een grondige oriënta tie. De KvK ziet het als een belangrij ke taak om een bijdrage te leveren aan succesvol ondernemerschap en het aantal 'afvallers' tot een mini mum te beperken. Tijdens de Startersdag wordt uitgebreid stilge staan bij het aanbod aan producten en diensten voor startende onderne- Met een totale bijdrage van 1, 65 miljoen gulden steunt de pro vincie Limburg de aankoop van natuurgebieden door de Stichting het Limburgs Landschap en de Vereniging Natuurmonumenten. In totaal gaat het om 39 aanko pen, die samen 59 hectaren beslaan. De aankopen leveren een bijdrage aan het realiseren van een aaneengesloten stelsel van natuurgebieden, de ecologische hoofdstructuur (EHS). De EHS is een speerpunt van het provinciaal beleid. De nu toegekende subsidies vor men de tweede tranche van 2001. Woensdagavond 13 juni a.s. halen de Zangers van St. Frans vanaf 18.30 uur oud papier op in Landweert I+II. U kunt uw oud papier vanaf 18.00 uur goedgebundeld aan de straat zetten. Alvast bedankt voor uw medewerking. Bij de eerste tranche in februari heb ben GS al 7,9 miljoen beschikbaar gesteld voor de aankoop van 437 hectaren. In de loop van dit jaar vol gen nog enkele subsidietoekennin gen. Een belangrijke aankoop is die van acht hectaren akkerland bij Amby. Deze grond is van belang voor de vorming van een reservaat voor de met uitsterven bedreigde hamster. De gronden worden over gedragen aan het Limburgs Landschap. In het gebied Roozendaal bij Montfort verwerft stichting Het Limburgs Landschap ruim twee hectaren reservaatsge- bied. Een aantal kleinere aankopen beslaat in totaal zeven hectaren. Deze aankopen zijn onder andere de Raven vennen in Arcen en de Boschuizerbergen in Venray. De aankopen van de Vereniging Natuurmonumenten hebben betrek king op in totaal 42 hecteren. Een van de grote aankopen behelst ruim zeven hectaren bij de Sint-jansberg in Mook. In de Schinveldse Bossen kan de verenigiong zeven hectaren toevoegen aan dit belangrijke en grensoverschrijdende natuurterrein. Met een actiedag op vrijdag 8 juni sluiten negentien leerlingen van VW05 van het Raayland College hun project 'Groene Stroom' af. Vanaf 15.00 uur zijn de leerlingen in het centrum van Venray aanwezig om het winkelend publiek te wijzen op het nut van Groene Stroom. In het kader van het nieuwe vak ANW (Algemene Natuur Wetenschappen) kregen de leerlingen van VW05 de opdracht van leraar Jan van Riswick Peuters en ouders en/of grootou ders en verzorgers kunnen op bezoek komen bij de bibliotheek. Op dinsdag 12 juni in de biblio theek in Boxmeer van 09.30-10.30 uur; maandag 18 juni in de biblio theek in Vierlingsbeek van 10.30- 11.30 uur en op vrijdag 22 juni van 09.30-10.30 uur in de bibliotheek van Overloon. Samen met hun eigen beer kunnen ze een bezoekje brengen aan de grot van de grote en kleine beer. Zij zijn de hoofdpersonen uit het bekende prentenboek 'welterusten Kleine Beer'. Het boek in reuzenformaat, wordt voorgelezen en natuurlijk is er ook tijd voor een liedje en een spelletje. De bibliotheek wil op deze manier peuters en ouders laten erva ren hoe leuk voorlezen is en laten zien welke prachtige boeken er zijn voor jonge kinderen. om het gebruik van Groene Stroom onder de mensen te brengen. Net als gewone electriciteit komt ook Groene Stroom uit het stopcontact. Het verschil is alleen dat deze ener gie op een milieuvriendelijke manier wordt opgewekt via bijvoor beeld zonnepanelen, windmolens of waterkracht. Om de Groene Stroom onder de aandacht van het grote publiek te brengen, hebben de leer lingen van het Raayland College tij dens hun project een folder samen gesteld. Op vrijdag 8 juni gaan zij daarmee in het Venrayse winkelcen trum de boer op. De actiedag bete kent meteen het einde van het pro ject waar de leerlingen een jaar lang met veel enthousiasme aan hebben gewerkt. Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met PERIODIEK Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. Er wordt een vrijwilliger(ster) gevraagd voor de Vrijwilligers-cen- trale. De taken zijn: het geven van informatie en advies aangaande vrij willigerswerk; vraag en aanbod op elkaar afstemmen; het inschrijven van vacatures en bemiddelen van vrijwilligers en het meedenken over de verdere ontwikkeling van de Vrijwilligerscentrale. De werk zaamheden vinden plaats in Venray. U dient goede contactuele vaardig heden en omgangsvormen te heb ben; met een computer kunnen wer ken en zowel zelfstandig als in teamverband te kunnen werken. De werktijden zijn in overleg. Meer informatie: Vrijwilligers centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tot 17.00,uur. INGEZONDEN. volgent „De Read" btèl vooraan op de Pateralaan. een „vluchtheuvel", maar dit mirakel la een verkeeraobatakel, vraag maar aan. leder man, die autoreden kan. Ein: voor veilig verkeer bedoeld, la b|] thans met bloed omspoeld. Voor 'n hondeopoot glcgbQ niet t'rog maar bleef ataan, aterk ende alug. Edoch met het licht In top. aloeg de kolder In t'o kop en zeeg hy ter aarde neer alachtoRer van a'n eigen verkeer. O, vroede vaderen gaat ge weer vergaderen, neom dan 'n besluit en gooi hem eruit. Zet de paal In 'n hük'ke, desnoods op bet Brllkske! 'n Andere paal. De Paterslaan in Venray in 192 op de gevoelige plaat vastgeleg Rechts de woningen zoals ze er u na vierenzestig jaar nog bijna he zelfde uitzien. Links het in 193 geplaatste en op 25 oktober van da zelfde jaar onder grote belangste ling onthulde Christus Konii beeld. Daarachter de bekem J] Paoterskoel in het Mj Wijnhovenpark. De Paterslaan was vroeger zeer. trek bij de jeugd uit die buurt i jP omgeving. Door het mooie geasfa teerde wegdek was deze laan bijzo: der geschikt voor de beoefening v: g' de tolsport. Van gemotoriseerd ve keer had men toen nog weinig hii der. Toch werd er uit oogpunt vi verkeersveiligheid door de gemeei te Venray een vluchtheuvel met ve lichte zuilen geplaatst. Het was ed ter een sta-in-de-weg voor meni automobilist. Diverse keren werdf ze omver gereden. In Peel en Ma: )pe van zaterdag 20 april 1940 werd e< ingezonden stuk geplaatst over dei omstreden vluchtheuvel, zie hiero: al( der. De jongelui op deze foto van ta Pc (1937) zijn, v.l.n.r.: Jan Janssen n el- de Paterslaan, midden onbekend fw rechts: Bèrke Poels uit Grotestraat. De wandelende jongt dame is zeer waarschijnlijk Anni Jacobs uit de Paterslaan. Jan v.d. Puften Taskforce Middels dit schrijven wil ik reage ren op het stuk "Taskforce mot impasse doorbreken". In dat artikel wordt naar mijn ide de suggestie gewekt dat medewei kers zich verrijken door spullen J— vervreemden. Persoonlijk vind ik dit een onnJHc dige kwetsing van medewerkers vi m het Vincent van Gogh Instituut. HJja(: trekt de persoonlijke integriteit' twijfel van mensen die toch al onzekerheid verkeren. De financiële malaise waarin hi instituut verkeert is naar mijn idet I niet aan hun te wijten, maar zal eei der in de bestuurlijke lagen van d organisatie gezocht mogen worden Daar zitten volgens mij de mense die door disfunctioneren het insb tuut in een financiële crisis hebbe gebracht. Hans Pouls Venray Sinds meer dan vijftien jaar behartigt PCI, de vereniging van Patiënten-Consumentenorganisaties in Limburg, de belangen van de Limburgse zorgvrager. Vanuit het ministerie van VWS zijn diverse ini tiatieven ontwikkeld om de positie van de patiënt te versterken. Zo heeft het ministerie, middels de Stichting Patiëntenfonds, PCL-gel- den ter beschikking gesteld om de positie van de zorgvragers in de regio te versterken. PCL heeft deze gelden gebruikt om een onderzoek te doen naar het aanbod van de Limburgse Thuiszorgorganisaties. De resulta ten van dit onderzoek zijn vastge legd in een Thuiszorggids. Ook op de website van PCL (www.pcllim- burg.nl) is een overzicht van het Limburgse Thuiszorgaanbod te vin den. De Thuiszorggids bevat alge mene informatie van algemeen belang. Op de website wordt, naast de tekst van de Thuiszorggids, informatie vermeld die per regio of- thuiszorgorganisatie verschilt. De beschikbare informatie heefl betrekking op alle zaken rondom: di aanvraag van de thuiszorg; in weft.' regio's bieden welke thuiszorgorg» nisaties zorg aan; wat is eei Persoonsgebonden Budget (PGB en hoe krijgt men zo'n Budgei; welke kosten kan men verwachten veel gestelde vragen en aandacht!) punten; vrijwillige thuishulp en dl Algemene Wet Bijzonder Ziektekosten (AWBZ). De Thuiszorggids kent een oplag 1 van 50.000 stuks en is bedoeld voc hen die geen gebruik van interne maken. In heel Limburg is de gid verkrijgbaar bij diverse hulpverle ningsinstanties zoals huisartsen patiëntenservicebureaus's van zie kenhuizen, poliklinieken, apothe* kers, het Riagg etc. Ook is de gid! verkrijgbaar bij PCL, Mercator 1K Sittard. Telefoonnummer: 046 420811L In Zoo Pare Overloon wonen sinds kort vier nieuwe bewoners: de baardapen. De twee mannetjes en vrouwtjes hebben hun eiland al helemaal vertrouwt met hun ein- land. De mannetjes Hubly en Digyo kunnen het goed met elkaar vinden. De vrouwtjes Kerala en Shimoga zijn moeder en dochter. Shimoga durft nog niet echt alleen op onder zoek uit te gaan, zij zit dan ook vrij wel altijd bij moeder Kerala op de rug. Het leefeiland in Zoo Pare Overloon is helemaal ingericht naar de gewoonten van de baardapen. Deze grote apensoort is niet bang voor water, maar je zult ze niet snel baantjes zien trekken. Daarom is hun grote leefeiland omringd door een gracht en zijn er veel boom stammen geplaatst, zodat ze goed kunnen klimmen. Op het ment staan vruchten, insecten en verss bladeren, van de meeste aangeplants struiken is dan ook niet veel meel over. Baardapen hebben een grote grij ze bakkebaard die het hele gezichl omringt, de rest van het lichaam I bedekt met een zwarte vacht en hij heeft een staart met een opvallende pluim. De vrouwtjes hebben hetzelfj de uiterlijk als de mannetjes, wal betekent dat zij ook een baard heb ben. Baardapen komen voor in dt dichte bergwouden van Zuidwest- India, maar worden helaas in hui voortbestaan bedreigd, doordat el steeds meer bossen worden wegge; kapt. Er is dan ook een speciaal fok- programma voor deze diersooii opgezet.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 20