Dorpsbewoners voelen zich géén Venraynaar Asielzoekerscentrum pas in juli 2002 open Nieuwe badkamer? Suite%TerW^he^ Onderzoek krijgt vervolg DE GROOT B.V. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Q Bandoetere Prins Bernard in oorlogs museum Rongen dè specialist voor tegels, sanitair en tegelwerken! Badkamer-actie BRUIUOFT? Die vier je natuurlijk bij Asteria! (rfw«8$8? Koeien op A73 DE HYPOTHEEK SHOP Winkeldief betrapt Bouw - Tegels Sanitair 1 Pl| HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG EN MAAS y otestraat 68 - Postadres: Postbus 15800 AA Venray - Tel. 0478-582727/Fax 510916 nail adres: peelenm@tref.nl - internet site: http//www.vandenmunckhof.nl/nieuws Advertentieprijs: ƒ0,44 p. mm (excl. btw) - Abonnementsprijs per jaar 36,50 Abonnementsprijs buiten de regio 55,00 (uitsluitend bij vooruitbetaling) erden chtfjGrotestraat 23 5801 BE Venray Tel. 0478-581526 Kunststukje kogel is wat de schouwburg treft door de kerk. Het cultureel nisl olf ntrum krijgl, wat burgemeester wethouders betreft, meer subsi- Ongeveer drie ton is struetu- tel nodig om de Venrayse cul- urtempel te kunnen blijven innen. Dat was het advies van et interim bestuur, dat is ook het ivies van b. en w. en dc Venrayse ocenteraad kennende zal dat lies ook wel gevolgd worden, far so good" aldus een Engels ek woord. [aar dan is er nog iets. De gulden van De Artiest, bijna 'f ton. wil b. en w. eveneens ;ren. Een eenmalige bijdrage iet de Artiest schuldenvrij ;en om vervolgens het horeca- leelte te kunnen verpachten. ;eca en cultuur worden daar- gescheiden. Dat is altijd de loeling geweest en wordt nu, veel perikelen, een feit. Met laatste is niets mis. Waar wel wat mis mee is, is dat gemeente die schulden wil lossen. Ik kan mij er wel iets bij wrstellen dat menig >reca)ondernemer zich achter oren krabtOndernemen is resteren en ook risico's nemen, •el horecaondernemers hebben laatste jaren Hink moeten ivesteren. o.a. op het gebied van duidsisolatie en veiligheid, en beten dat terugverdienen via un eigen zaak. Bij de Artiest, mdat het toch bij de schouwburg loort..., hoeft dat dus niet. U en ik «talen het gelag voor een in het erleden verkeerd gevoerd beleid. Ik ben best bereid om De Artiest e saneren door er af en toe een 'ilsje te drinken öf een broodje te aen, maar deze oplossing vind ik ets te ver gaan. Dit betekent in irincipe een vrijbrief voor elke indernemer om, in geval van lood bij de gemeente aan te klop- «n. Alleen ben ik bang dat ze dan niet thuis zijn. I HChrist i Prins Bernard bezocht donder dag (vandaag) het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon. De prins bracht het bezoek ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan van het museum. Onlangs is een deel van het muse um gerenoveerd en uitgebreid met de afdelingen 'Duits Verzet' en 'Scottish Bay'. Het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon krijgt jaarlijks 100.000 bezoekers, van wie circa 60.000 jon geren. Het museum heeft een bin nen- en buitenafdeling. Het motto: 'Oorlog hoort in een museum', ver woordt de belangrijkste doelstelling van het museum. Het museum is gelegen in een park, waar in septem- ber-oktober 1944 een historische tankslag woedde en brengt met ori ginele voorwerpen, documenten en wisseltentoonstellingen de geschie denis van de Tweede Wereldoorlog in beeld. Lees verder op pagina 7: Expositie in oorlogsmuseum. WIJ KEUREN ALTIJD GOED -VERKOOP NIEUWE- EN GEBRUIKTE AUTO'S -VAKKUNDIGONDERHOUD EN REPARATIE /Sy Officieel Servicedealer GEZELLEN BAAN 8 5813 EA YSSELSTEYN TEL: 0478-541945 FAX: 0478-541876 E-mnll: VAKGARAGE<S}GOMMANSENDEWIT.NL Internetsite: WWW.GOMMANSENDEWIT.NL TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN Badkamer Milano wit bestaande uit: ligbadcombinatie wastafelcombinatie closetcombinatie 25m2 Atrium wandtegels wit en/of blauw T»2 Atrium vloertegel wit en/of blauw male prijs: ƒ10.121,69 actieprijs: 7.480,00, Keizersveld 22 Venray Tel. (0478) 55 04 10 il a.ll.l ca.l De bewoners van de Venrayse dorpen voelen zich veel meer Nederlander dan Venraynaar. Uit een recent onderzoek op de tien kerkdorpen blijkt dat slechts 18% van de dorpsbewoners zich ver bonden voelt met de gemeente Venray. Het gemeentebestuur wordt eigenzinnig optreden en arrogantie verweten, zou niet goed luisteren naar de burgers en te weinig oog hebben voor de kerkdorpen. De ver bondenheid met het eigen dorp scoort met 81% het hoogste terwijl 32% zich Nederlander voelt. Ook de relatie met de provincie scoort laag (19%) maar nog net iets hoger dan de gemeente. In het leefbaarheids- onderzoek, uitgevoerd door de pro vinciale welzijnsinstelling Symbiose uit Sittard, naar de tien Venrayse kerkdorpen komen veel interessante gegevens aan het licht. De inwoners van de grootste dorpen zijn het meest tevreden. Ysselsteyn (6,9) en Oostrum (6,8) komen als besten uit de bus. Drie dorpen sco ren volgens de inwoners geen vol doende: Vredepeel (5,8), Merselo (5,6) en Smakt (5,5). Het onderzoek betrof het werk-, woon- en sociaalklimaat, voorzie ningen, bestuurlijk niveau en de leefbaarheid. Het voorzieningenni veau scoorde het allerlaagste. Alleen Oostrum (6,6) en Ysselsteyn (6,5) hebben voldoende voorzienin gen in het eigen dorp. Leunen scoor de met 5,9 bijna een voldoende maar de voorzieningen in andere zeven dorpen werden alle met een zware onvoldoende gewaardeerd. Met als dieptepunt Veulen (3,4) gevolgd door Vredepeel en Smakt met elk het cijfer 3,8. Het verdwij nen van de winkels en de busdien sten wegen het zwaarst. Dit wordt vooral door de oudere dorpsbewo ners als problematisch ervaren. Oostrum heeft het beste woonkli maat (7,4) vinden de dorpsbewo ners, op de voet gevolgd door Ysselsteyn (7,2). De Oostrummers hebben echter de minste verbonden heid (70%) met hun dorp. Ook hier scoort Ysselsteyn (90%) het hoogste voor Vredepeel (88%), Oirlo (85%), Castenray (83%), Veulen (81%), Heide (79%), Smakt (78%), Merselo (76%) en Leunen (75%). In Heide heerst het beste sociale kli maat (7,3). ARROGANT De verbondenheid met de gemeente Venray scoort bijzonder laag. Vooral de inwoners van Oirlo (8%) en Vredepeel (9%) voelen zich nauwelijks Venraynaar. De provin cie Limburg komt net iets beter uit de bus. Opvallend is dat de mensen uit Vredepeel zich totaal geen Limburger voelen want hier scoorde de provincie nul procent. Ongeveer een derde deel van de bewoners van de kerkdorpen voelt zich Nederlander. Oostrum kent met 40% de meeste vaderlandsliefde. Vijfentwintig procent van de beroepsbevolking van de tien kerk dorpen is werkzaam in de agrarische sector. Vredepeel scoort het hoogst met 50% en Leunen met 14% het laagst. De meeste dorpsbewoners zijn tevreden over het functioneren van de dorpsraad. Vooral de openbare vergaderingen en de informatievoor ziening via het dorpsblaadje worden hoog gewaardeerd. De dorpsraden van Castenray (goed en actief), Oirlo (actief, doet zeer goed werk), Oostrum (actief, inzet tegen asiel zoekerscentrum), Veulen (actief, werkt hard aan leefbaarheid), Vre depeel (functioneert en reageert goed) en Ysselsteyn (goed, zeer ac tief) kwanten als besten uit de bus. Over het functioneren van de gemeente Venray zijn de inwoners van de kerkdorpen veel minder te spreken. Een bloemlezing uit de reacties per dorp: Castenray: gemeente verwaar loost de buitengebieden, richt zich slechts op Venray en maakt veel fouten (diftar, schouwburg, bouw vergunningen, monumenten en ker mis in de kerkdorpen). Heide: gemeente luistert niet goed naar burgers, richt zich te weinig op leefbaarheid, doet wat ze zelf wil (woningbouw, diftar) en maakt veel fouten. Leunen: gemeentebestuur is bureaucratisch, traag en arrogant, lijkt niet te weten wat burgers willen en doet wat het zelf wil. Merselo: de dorpen bloeden dood want alleen Venray telt, gemeente bestuur luistert onvoldoende, is afstandelijk en arrogant, er is sprake van bureaucratie en corruptie. Oirlo: gemeentebestuur staat te ver van burgers af, luistert niet en is niet geinteresseerd, de kleine dorpen en hangen er maar bij, er worden teveel fouten (woningbouw, afval stoffenheffing) gemaakt zonder bestuurlijke consequenties. Oostrum: burgers worden niet gehoord, teveel politieke missers en onjuiste investeringen, gemeentebe stuur moet meer opkomen voor de dorpen. Smakt: heeft twijfels over capaci teit gemeentebestuur vanwege de vele flaters (schouwburg, Merselo, zwembad), gemeentebestuur luistert niet naar burgers en Venray gaat voor de dorpen. Veulen: er wordt onvoldoende naar burgers geluisterd, gemeente is onvriendelijk voor agrariërs, Venray schijnt belangrijker te zijn dan de dorpen. Vredepeel: gemeentebestuur luis tert niet naar burgers, is teveel op Venray gericht en moet meer aan dacht hebben voor kleine dorpen. Ysselsteyn: voelt zich niet serieus genomen, gemeentebestuur luistert •niet en voert geen communicatie, er worden fouten gemaakt waaraan geen consequenties verbonden wor den (diftar, Merselo, OZB belasting, industrieterrein Ysselsteyn). Enkele cijfers: Werkklimaat: Ysselsteyn hoogste (6,6); Smakt laagste (4,9). Woonklimaat: Oostrum hoogste (7.4); Merselo en Smakt laagste (6.5). Sociaal klimaat: Heide hoogste (7,3); Smakt laagste (6,8). Voorzieningen: Oostrum hoogste (6.6); Veulen laagste (3,4). Leefbaarheid: Ysselsteyn hoogste (7,6); Merselo laagste (6,1). Top tien, tussen inwoneraan tal: 1. Ysselsteyn 6,88(2143) 2. Oostrum 6,81 (2028) 3. Leunen 6,51 (2039) 4. Oirlo 6,20(1232) 5. Castenray 6,18(800) 6. Veulen 6,05(518) 7. Heide 6,02 (478) 8. Vredepeel 5,83 (254) 9. Merselo 5,63(1040) 10. Smakt 5,54 (207) Bewoners op de dorpen zijn niet te spreken over het functioneren van de gemeente Venray. dak En de h? i r ééu Bel voor een £-eil' ^eer weten? Hotel Asteria Venray MAASHESEWEG 80A, 5804 AD VENRAY Het onderzoek naar de leefbaar heid van de kernen wordt uitgevoerd in de Peelgemeenten Venray, Sevenum en Meijel. Door welzijns- instituut Symbiose en in opdracht van de gemeenten als onderdeel van het Peelproject. De resultaten van de tien Venrayse kerkdorpen zijn nu als eerste bekend. Het onderzoek vond recent plaats door middel van een schriftelijke enquête onder de inwo ners; er werden 1555 van de 3034 formulieren teruggestuurd. Volgens projectleider Math Wilms van Symbiose is de enquête representa tief te noemen. "Het krijgt deze maand nog een vervolg. In alle dor pen worden gesprekken gevoerd met een groepje bewoners. Om te bekijken of de resultaten herkenbaar en compleet zijn en om vast te stel len wat als eerste aangepakt moet worden om de leefbaarheid te ver- - groten." Volgens Math Wilms geven de eerste resultaten een bevestiging van het algemene beeld dat de voorzie ningen op de dorpen steeds minder worden. "In de Venrayse dorpen was het opvallend dat het oordeel over het gemeentebestuur zo laag was. Dat heeft natuurlijk te maken met alle problemen rondom de stankcir kels", aldus Wilms. Maandagmiddag is de rijksweg A73 van Nijmegen naar Venlo geruime tijd gestremd geweest in verband met een paar loslopende koeien. Er moest een dierenartsi aan tó pas komen om de dieren te verdoven. De koeien zijn vervol gens afgevoerd. De dieren waren afkomstig uit een nabijgelegen weiland en lie pen ongecontroleerd rond. De politie beeft de snelweg om vei ligheidsredenen geruime tijd afge sloten. Omstreeks 16.00 uur werd het verkeer weer vrijgegeven. Patersstraat 3 5801 AT Venray (naast Postkantoor) Tel. (0478) 51 57 55 Het nieuwe asielzoekerscen trum in Venray wordt pas in juli 2002 geopend. Het college van B&W van Venray heeft in overleg met het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) besloten om een nieuwe streefdatum te hante ren voor de opening van het AZC. De opening van het centrum was gepland op 1 oktober 2001. De gemeente wil echter uitgebreid onderzoeken of de voorstellen van de Klankbordgroep (KBG) ten aan zien van de locatie van het AZC kunnen worden gerealiseerd. In overleg met het COA heeft de gemeente daarom het plan van aan pak gewijzigd, waarbij gestreefd wordt naar opening van het centrum per 1 juli 2002. De KBG heeft in haar vergadering van 10 april een aantal suggesties gedaan die onder de benaming 'omwonenden variant' een verbetering van het bestaande locatievoorstel inhielden. Concreet houdt het verbeterde voorstel in dat het AZC niet gesitueerd wordt op twee locaties, maar op één aaneen gesloten stuk grond- Hiervoor moet de gemeente dan wel een tussenlig gend stuk grond kunnen verwerven. Verder sprak de KBG haar voorkeur uit om de ontsluiting via de verleng de Westsingel te realiseren. Het col lege was blij met deze inbreng en laat momenteel onderzoeken wat de gevolgen zijn van deze voorstellen. Door deze vertraging is de kans groot dat de inspraakprocedure voor de definitieve locatie in Brabander midden in de vakantieperiode valt. Het college kiest daar niet voor en heeft besloten dat de inspraak pas na 15 augustus mag beginnen zodat alle burgers voldoende gelegenheid hebben om kennis te nemen van de ontwikkelingen. Het college gaat er van uit dat zij in december 2001 de bouwvergunning voor het AZC kan afgeven. Naast vertraging binnen de gemeente heeft het COA al eerder te kennen gegeven dat ook zij intern meer tijd nodig heeft om het AZC in te richten en alle gebouwen opgele verd te krijgen. Het COA rekent nu op een bouwtijd van zes tot acht maanden na het verkrijgen van de bouwvergunning in december 2001. De politie heeft vorige week een 35-jarige inwoner van Venray aan gehouden op verdenking van dief stal uit een winkel aan de Bleek. De man probeerde diverse etenswaren te stelen maar werd betrapt door een winkelmedewerker. De man pro beerde nog te ontkomen maar werd op de Merseloseweg wederom over meesterd. Hij is overgedragen aan de politie en overgebracht naar het politiebureau. Met toepassing van snelrecht is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Bezoek onze sanitair- showroom en we tonen u graag alle mogelijkheden. Voor grote en kleine ruimtes, van standaard tot zeer luxe, alle gerenommeerde merken. De vakmensen van Ons bouwbedrijf kunnen zelfs de complete uitvoering verzorgen. Alles in één hand! ékrvofcs üt ü(jg& outsoe-nvit] Kloosterstraat 18, Stevensbeek. Telefoon: (0485) 38 23 05 Vestigingen In Vtnmy en forme* Rühl Haegens van Aar JBS* >1 Accountants Belastingadviseurs Ma nagementcon sultan ts A ut om otis eringsadviseurs 'f' Noorderhof 8. Postbus 68. 5800 AB Venray telefoon (0478) 58 43 33. fax (0478) 58 46 24

Peel en Maas | 2001 | | pagina 1