Geen raadsonderzoek naar bouwperikelen Merselo I MDe situatie is rampzalig" Politiek huiverig over St. Annaterrein Venray onderneemt acties tegen Dingus >T VEHROJS LAEVE GETAEKEND VVD: geld voor ambtenaren niet nodig Controles Waals maakt zich grote zorgen om ziekenhuis Aantal straatroven neemt toe Plyers agir iCiL him maaö donderdag 31 mei 2uui - pagina VVD-fractieleider Frans van ooft neemt er ruim de tijd voor. een uitvoerig betoog verdedigt j zijn initiatiefvoorstel om een jadsonderzoek in te stellen naar et bouwdebacle in Merselo. 'ant er moeten lessen getrokken orden voor de toekomst uit wat in het verleden is mis gegaan, vindt Van Hooft. In februari jn alle partijen nog voor het nderzoek maar uiteindelijk blij- en alleen VVD en Samenwerking ter. Dinsdagavond voegen de opposi- partij D66 en twee van de vier len van fractie Van de Vorle zich weer bij. Maar dit is niet voldoen- om 'het raadsonderzoek' over de reep te trekken. Met 14 tegen 9 ordt het initiatiefvoorstel van VD en Samenwerking wegge- emd. Het college, met uitzonde- ng van VVD-wethouder Houba,. jviseert ook afwijzing. "Alhoewel :t college er niet tegen is", haast irgemeester Waals te zeggen, aar hij vindt het verstandiger om :rst het concernbrede onderzoek, at de Inspectie voor de Ruimtelijke rdening (IRO) vanaf deze maand het gemeentehuis uitvoert, af te achten. De eindrapportage hiervan ordt in september verwacht. "Het sico van overlappingen is groot. 'e kunnen beter wachten totdat de speet ie het rapport klaar heeft en in kunnen we opnieuw bekijken of nog een aanvullend onderzoek adig is", stelt Waals voor. Frans van Hooft memoreert dat de VD al vanaf het ontstaan van de problemen, in oktober vorig jaar, erop heeft gehamerd dat alle feiten op tafel moesten komen. "Een eind beoordeling kan pas plaatsvinden nadat alle feiten bekend zijn. De VVD is er geen voorstander van op basis van een onvolledig dossier schuldigen aan de wijzen zoals de CDA-fractie dat bij herhaling heeft gedaan", stelt Van Hooft die ook kritiek heeft op wethouders die kla gen dat er door het ambtenarenkorps 'niets goeds gedaan kan worden'. "Als zaken in het gemeentehuis niet goed gaan, dan vindt dat niet haar oorzaak in de uitvoerende ambtena ren maar in het falen van onvoldoen de aansturende bestuurders", meent de VVD'er die wethouder Heidens als voorbeeld neemt. "Hoe kan het dat een CDA-wethouder voor milieu niet in staat blijkt te zijn de wettelij ke en provinciale bepalingen voor de berekening van milieucirkels om te zetten in hanteerbare gegevens voor de afdeling bouwen. Terwijl dat bij andere gemeente geen pro blemen geeft." VERKEERDE BEEN Van Hooft wijst erop dat de resul taten van het raadsonderzoek voor de komende verkiezingen moeten worden besproken. Hij denkt dat er van overlapping van werkzaamhe den geen sprake is omdat de beide onderzoeken, van de raad en de IRO, gelijk op kunnen lopen. Bovendien denkt de VVD dat het onderzoek van de IRO oppervlakkig en breed van opzet zal zijn terwijl het raadsonderzoek minder breed maar meer diepgaand is en zich toe spitst op de interne informatiestro men en hoe die verbeterd kunnen worden. De liberaal heeft het opnieuw op het CDA gemunt, die als eerste partij al snel uit de raads commissie stapte. "We hebben de indruk dat het CDA dit onderzoek gewoon niet wil en alle argumenten er met de haren bijsleept om een onderzoek tegen te houden." Het raadsonderzoek, waarvoor een extern bureau wordt ingehuurd, kost 215.000 gulden. Dit bedrag moet komen uit de post 'onvoor zien'. Het college wijst er echter op dat deze post voor 200.1 al is uitge put. Frans van Hooft snapt er niets van, want het idee van deze finan cieringswijze is afkomstig van gemeentesecretaris Piet Lucassen die als adviseur zou optreden. "De secretaris heeft ons een waardeloos voorstel gedaan en ons op het ver keerde been gezet. Sterker nog, hij heeft verkeerde informatie verschaft en dat is uiterst laakbaar", foeterde Van Hooft. WEG GEBLOKKEERD Bert Linskens (PvdA) spreekt van 'een goed voorstel' maar wil het ini tiatief van VVD en Samenwerking toch niet steunen. Hans Teunissen (D66) doet dat wel omdat hij vindt dat er in deze raadsperiode nog een oordeel over de bouwkwestie in Merselo geveld moet worden. fice Busser (Samenwerking) vindt het niet goed om alleen maar af te wachten. "Want het rapport van de inspecteur is op zijn vroegst pas in het najaar bekend. We moeten daar om nu zelf het initiatief nemen en tot afstemming komen." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) constateert dat de eendracht binnen het college toch niet zo groot is. "De VVD legt een bom onder het college. De vraag is alleen wanneer de knal komt", merkt hij op. Lemmens meent dat het raadsonder zoek teveel beperkingen heeft. "Waardoor een diepgaand en gede gen onderzoek niet mogelijk is. Dit zou ook geen recht doen aan de gedupeerde bouwers in Merselo. Na de aanbevelingen en conclusies van de inspecteur zal duidelijk zijn waar de pijn zit. Pas dan kunnen we beslissen over deze ingewikkelde Ton Teeuwen (CDA) blijft op haar standpunt dat twee onderzoeken tegelijk ongewenst is. "Om overlap pingen te voorkomen en de afdeling niet te zwaar te belasten. Het voor stel is goed maar op een verkeerd tijdstip", meent zij. Na een korte schorsing zegt Frans van Hooft de houding van PvdA, CDA, Van de Vorle en het college betreurenswaardig te vinden om te wachten op de IRO. "Het komt mij ongeloofwaardig over als zij zeggen dat het toch een goed voorstel is. De weg is nu geblokkeerd. We redden het niet meer in deze raad, ook de noodzakelijke aanvulling lukt niet meer. We moeten al blij zijn als we het onderzoek van de inspecteur kunnen behandelen", concludeert de zichtbaar terleurgestelde VVD'er die zijn plan in rook ziet opgaan. De VVD nam dinsdagavond in de lads vergadering alvast een voor- VOi chot op de behandeling van de oorjaarsnota. Daarin verhoogt het '7(1 uilege vanaf volgend jaar het per- ineelsbudget met 3,5 miljoen gul den om de kwaliteit en kwantiteit an het ambtelijk apparaat op te ikken. Volgens fractieleider Frans an Hooft is dat helemaal niet ndig. "Als rioleringen en leidingen iVenray maar niet telkens dubbel loeten worden aangelegd en we ewoon de wettelijke regels toepas- in. Dat scheelt een enorme hoe- eelheid werk en het komt de moti- atie van de mensen en hun roductiviteit ten goede." Bij een snelheidscontrole op de orbaan in Veulen heeft de politie orige week vrijdag zeventien «keuringen opgemaakt onder de 85 assanten. De hoogstgemeten snelheid edroeg 110 km per uur terwijl de iet 80 km per uur bedraagt. Tijdens een controle op de lorsterweg in Castenray heeft de lolitie vanmorgen 90 bekeuringen v K pgemaakt onder de 426 passanten. ,op looss mem loogstgemeten snelheid bedroeg 83 m/uur terwijl de limiet 50 km/uur edraagt. Venrayse basisscholen kampen met personeelstekort Het schreeuwend personeelste kort in het onderwijs is ook in de gemeente Venray goed merkbaar. Dat zegt Ben Ruhl, directeur van basisschool St. Oda in Ysselsteyn. "Ik ken een school in de gemeente Venray die voor groep 8 geen leer kracht kan vinden en zelf hebben we ook een keer een klas naar huis moeten sturen omdat we geen vervanger hadden. De kaar tenbak van de vervangerscentrale van Netwerk, het Onderwijs Service Centrum, van waaruit de vervangingen voor de basisscho len in de gemeente Venray gere geld worden, is tegenwoordig per manent leeg. En de acht poolers die we in dienst hebben, zijn nooit vrij omdat ze al ergens invallen. De situatie is rampzalig." opgeleid. Platform-voorzitter Theo Michiels vreest daardoor voor een hoger overlijdensrisico in de regio Venray: "Dit heeft een zeer emotio nele impact omdat het om direct levensgevaar gaat." Michiels wijst erop dat een jaar geleden de vakan tieperiode ook al werd aangegrepen als excuus om de moeder-en-kind- zorg vervroegd uit Venray te laten verdwijnen. Hij dringt erop aan dat de IC en hartbewaking na de vakan tie weer terugkeren in Venray. "Dat heb ik dinsdagmiddag ook tegen bestuursvoorzitter Peeters gezegd. Want dit kan echt niet dat ze de vakantie weer als smoesje gebrui ken. Ik heb geëist dat beide afdelin gen terugkomen tot eind volgend jaar zoals eerder de bedoeling was", aldus Michiels die dinsdag ook nog contact had met gedeputeerde Martin Eurlings. "Want ik heb mijn buik vol van de ziekenhuisdirectie. Ze sturen ons steeds het bos in door telkens iets te beloven wat ze ver volgens niet waarmaken." Agnes Vennekens, vaste mede werkster van het Onderwijs Service Centrum Netwerk, met enkele leer lingen van de basisschool in Oostrum. Hoe anders was de situatie enkele jaren geleden. Volop leerkrachten, weinig tot geen vacatures. "In de topjaren van Netwerk hadden we wel veertig tot vijftig gekwalificeer de mensen die graag voor de klas wilden om les te geven", weet onderwijsadviseur Aad Welage van het begeleidingscentrum voor onderwijs en opvoeding (BCO) zich nog goed te herinneren." Ruhl: "Eén belletje, en tien minuten later was een andere leerkracht geregeld. Nu houd ik mijn hart vast als zondags de telefoon gaat. Want vervangers zijn er gewoon niet. Ook de Venrayse scholen kampen op dit moment helaas met een schrijnend tekort aan leerkrachten." NETWERK In de gemeente Venray is al sinds 1979 een Onderwijs Service Centrum, genaamd Netwerk, opera tioneel. Netwerk is na een aantal omzwervingen tegenwoordig geves tigd in een ruimte van de basis school in Oostrum. "Dit centrum, een soort bibliotheek voor basis scholen, wordt bekostigd door alle basisscholen uit de gemeente Venray. Daarnaast betaalt het samenwerkingsverband Weer Samen Naar School Venray Meerlo- Wanssum het orthotheekgedeelte voor de zogenaamde zorgleerlin- gen", zegt Ruhl. "Dit zijn.leerlingen die een achterstand hebben op een bepaald gebied, die bijvoorbeeld dyslectisch zijn of kampen met taal- en/of rekenproblemen. In de loop der jaren is er een grote, moderne collectie opgebouwd, die van tijd tot tijd vernieuwd moet worden. Ook de scholen uit de gemeente Meerlo- Wanssum maken gelukkig gebruik van deze orthotheek, zodat de kos ten over meer scholen verdeeld kun nen worden." In het verleden werd Netwerk nog gesubsidieerd door de gemeente Venray. Maar na de bezuinigings operatie Keerpunt kwam deze subsi die van 25.000 te vervallen en was Netwerk bijna gedoemd te verdwij nen, vertelt Ruhl. "Langzaam komt Netwerk echter weer uit het dal. De scholen zelf zorgen voor de bekosti ging. Netwerk bestaat dus uit een vervangerscentrale, een orthotheek gedeelte en een bibliotheek, waar leerkrachten bijvoorbeeld lespakket ten voor projecten, dia's, megafoons en videobanden kunnen lenen. Agnes Vennekens, de vaste mede werkster van Netwerk, coördineert de activiteiten. Voor het totale beheer hebben we eigenlijk nog enkele mensen nodig die haar in de bibliotheek en de orthotheek een handje willen helpen." De directeur van basisschool St. Oda in Ysselsteyn wil dan ook graag een oproep plaatsen voor mensen die als vrijwilliger enkele uurtjes in de week hand- en span diensten in de Netwerk-bibliotheek willen verrichten. "Maar ook leer krachten die enkele of meerdere uren in de vervangerscentrale van Netwerk willen meedraaien, zijn natuurlijk van harte welkom. Want we zitten echt om onderwijzend per soneel te springen." Voor meer informatie over de bibliotheek en/of de vervangerscen trale van Netwerk, kan men contact opnemen met Agnes Vennekens, tel: 077-351 9284 of 06-11091068. De verkoop van het St. Annaterrein aan een projectont wikkelaar wekt huiver bij enkele politieke fracties. Alhoewel de gemeente eerst voornemens was het waardevolle en karakteristie ke instituutsterrein zelf te ontwik kelen voor woningbouw ziet het college bij nader inzien daar toch vanaf. De oppositiefracties Van de Vorle en Samenwerking stemden daarom tegen de overeenkomst met het Vincent van Gogh Instituut. Volgens deze overeenkomst zal het VvGI het St. Annaterrein verko pen aan een projectontwikkelaar die eind dit jaar door de gemeente moet worden aangewezen. Met uitzonde ring van de openbare ruimtes in het gebied die wel aan de gemeente worden overgedragen. Een bijko mend probleem is dat het voorkeurs recht op de grond (WVG) op 19 oktober afloopt. Dan is de termijn van twee jaar om waarbinnen de gemeente met een ontwerp bestem mingsplan had moeten komen. "En dat halen we niet zodat de Wet voor keursrecht er straks afgaat", meldde wethouder Houba (VVD). Dat bete kent dat het VvGI na 19 oktober 2001 het terrein mag verkopen aan wie het maar wil. In de overeen komst is vastgelegd dat hier een boete van 1 miljoen gulden tegen over staat. "Dat zijn slechts 'peanuts'", vond Henri van de Ven (CDA). Ook Ike Busser (Samenwerking) had zijn bedenkin gen over de lage boeteclausule die in dit miljoenenproject amper een rol van betekenis zal spelen. Tot nu toe was iedereen uiterst tevreden over de gang van zaken rond de toekomstige plannen van het St. Anna en St. Servaas terrein. Het VvGI krimpt in en zal op ter mijn de St. Anna-locatie helemaal afstoten. Vanaf juni vorig jaar heeft de gemeente iedereen de kans gege ven om mee te denken en te praten in de opzet van het instituutsterrein. Naast nieuwe woningen zullen ook in bestaande panden woonruimtes gecreeerd worden. Van de inspraak werd door allerlei groeperingen gre tig gebruik gemaakt. Het behoud van de monumentale gebouwen en al het groen in de parkachtige omge ving stond voorop. Uiteindelijk resulteerde dit een globaal steden bouwkundig plan (GSP) dat in december 2000 door de raad werd vastgesteld. AFBREUK Nu de gemeente het terrein laat kopen door een marktpartij wordt bij velen achterdocht gewekt. De fractie Van de Vorle kwam met amendement waarin het pleitte voor het behoud van het parkachtige mid dengebied, stuifduinen, hoofdge bouw, schouwburg en restaurant. Wethouder Houba zei er geen moei te mee te hebben het amendement in de samenwerkingsovereenkomst met het VvGI op te nemen. "Want het voegt niks toe en het doet er ook geen afbreuk aan. Dat feestje willen we u wel bezorgen", zei Houba. Maar na een schorsing kwam de VVD-wethouder hierop terug omdat er nog een onderzoek loopt naar het restaurant en schouwburg. Voor 1 oktober zijn de resultaten daarvan bekend. Gerrit Lemmens, fractielei der van Van de Vorle, was er niet gerust op. "We moeten steeds meer concessies doen en worden dadelijk gedwongen de projectontwikkelaar te volgen. Uiteindelijk wordt op het St. Annaterrein weer zo'n gedrocht geschapen waarvan we er in Venray al zoveel hebben", vreesde Lemmens. Enkele partijen vroegen naar de exploitatieopzet die er nog steeds niet is. Lemmens: "Dit is dus blind een handtekening zetten zon der dat er bedragen bekend zijn." De fractie Samenwerking had eveneens 'ernstige bedenkingen en bezwaren'. "Er zijn onvoldoende garanties dat het oorspronkelijke plan gereali seerd wordt. Want onze invloed wordt alsmaar geringer", meende Busser. Wethouder Houba sprak van een sluitend juridisch systeem dat uit vier afzonderlijke overeenkomsten bestaat. "De gemeente blijft de regie houden want het GSP en het bestemmingsplan vormen de basis voor de verdere ontwikkeling van het gebied. Wij verwachten dat het VvGI een betrouwbare partner is die de overeenkomst zal nakomen. Het kan niet zo zijn dat het mis gaat", stelde Houba die benadrukte dat de gemeente geen financiële risico's wil lopen met het St. Annaterrein en het daarom niet zelf koopt. "En de ontwikkeling daarvan is ook onze business niet, dat kan een marktpar tij veel beter doen. Bovendien ont breekt daarvoor bij ons de capaci teit." Ike Busser plaatste vraagtekens rond de juridische constructie. "Ik geloof er niets van dat het water dicht is. Dat kan alleen als alle vier overeenkomsten tegelijk onderte kend worden. Want de marktpartij kan na de koop de regie naar zich toe trekken als zaken niet goed vast gelegd zijn", zei Busser die ook weinig waarde aan de kwalificatie 'betrouwbare partij'. "Want het meeste gaat juist mis wanneer van betrouwbaarheid wordt uitgegaan." Gemeente eist toegang voor inspectie gebouw Door de houding van het bestuur van OJC Dingus stag neert de realisatie van een jeugd- en jongerencentrum in Venray. Dit stelt de gemeente Venray dins dag in een persbericht. Volgens de gemeente komt het Dingusbestuur zijn afspraken niet na, weigert het medewerking te verlenen aan afgesproken acties en gaat het overleg uit de weg. Een eerder opgestelde intentieverklaring tus sen beide partijen komt daarmee op de tocht te staan, aldus de gemeente. Zo lang de Dingus-bestuursleden niet door daden laten zien dat zij uit voering geven aan hun deel van de U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl afspraken ziet de gemeente Venray geen basis voor een verdere uitvoe ring van de intentieverklaring. De gemeente Venray acht het noodza kelijk om een aantal formele acties te ondernemen richting het bestuur van OJC Dingus. De politiek bestuurlijke prioriteit ten aanzien van het bovenwijkse jongerenwerk, wordt volgens de gemeente door het bestuur van OJC Dingus belemmerd. De gemeente zegt vergunningstechnisch helemaal klaar te zijn voor de renovatie van het gebouw, maar voor het definitie ve bestek is inspectie van het pand door de gemeente noodzakelijk. Daarom gaat de gemeente Venray het bestuur van Dingus sommeren om toegang te geven tot inspectie van het gebouw aan de Hoenderstraat 10-12. Ook de huur wordt gevorderd via een huuraan- zegging. Daarnaast heeft de gemeente het bestuur van Dingus medegedeeld dat Venray al het mogelijke heeft gedaan om haar afspraken na te komen, maar dat het bovenwijks jeugd- en jongerenbe leid van de gemeente stagneert door de houding van het bestuur van Dingus. 'Zo lang Dingus niet seri eus door daden laat zien dat zij uit voering geven aan hun deel van de afspraken, ziet de gemeente Venray geen basis op dit moment voor een verdere uitvoering van de intentie verklaring', aldus de gemeente in het persbericht. PROVOCATIE Di ngus-voorzitter Pieter Gij sbers reageert pissig. "Het college is opzettelijk bezig om incidenten uit te lokken om de sfeer te verpesten. Dit is pure provocatie. Het vertrou wen in de afdeling Welzijn en bur gemeester Waals is tot een diepte punt gedaald. We zijn niet van plan om onze medewerking te verlenen, want de gemeente heeft de zaak gewoon belazerd. Wij hanteren het bouwplan van 1997 als uitgangs punt, maar de gemeente wil nu een compleet ander plan, dat totaal ongeschikt is voor een jeugd- en jongerencentrum. En dan krijgen we 36 uur van te voren te horen dat er woensdag tussen 10.00 en 12.00 uur iemand de zaak komt controleren. Geloof maar niet dat wij die persoon binnenlaten. Zelfs al zouden we dat willen: wij zijn een vrijwilligersor ganisatie en bij ons werken de men sen overdag of ze zitten op school. We overwegen nu om met dit 'bouwplanverhaal' naar de kanton rechter te stappen. Dit hele vredes- verhaal is gewoon een farce geble ken." De gemeente Venray gaat nu bekijken 'wat er verder mogelijk is'. "Dinsdag heeft Gijsbers ons laten weten dat er woensdagmorgen nie mand in het gebouw aanwezig zou zijn. Het had dus geen enkele zin om de architect van het renovatie plan en een ambtenaar naar het pand te sturen voor een inspectie. Op basis van het huurcontract moet Dingus ons echter toegang verle nen", laat een gemeentewoordvoer ster weten. PEEL EN MAAS on line www.vandeniniinckliof.nl/ nieuws

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5