Mm G "Dramatisch personeelstekort op ruimtelijke ordening Er mankeert niets aan de grasmat" Protestactie tegen nertsenfokkerij "Het is wonder boven wonder goed afgelopen" Nieuwe verkoopkramen Lions Club Geen alternatief voor V&D Eerste resultaten 'Loop 4' positief Reisbureau Vice Versa in een nieuw jasje vv tv PEEL EN MAAS BEZORGEN? ^Spr unhoek Thuishulp viert jubileum agi, »EEL EN MAAS donderdag 10 mei 2001 - Pagina 9 Als het aan de stichting Bont ,oor Dieren ligt, gaat de vestiging ,an een nieuwe nertsenfokkerij in Vredepeel niet door. Bontfokker Van Deurzen uit Handel, die meer nertsenfokkerijen heeft, is van ilan in Vredepeel op een nieuw icdrijf 17.000 foknertsen te gaan louden. Hierdoor zou volgens de stichting in Vredepeel de grootste ncrtsenfokkerij van Nederland in Vredepeel een feit worden. Volgens de dierenbeschermers is crgeen maatschappelijk draagvlak voor het fokken van pelsdieren en jveeft de gemeente Venray bij het verlenen van de milieuvergunning verkeerde berekeningen gemaakt. Bont voor Dieren vindt de gang van zaken onbegrijpelijk. Volgens de slichting is 87% van de Nederlanders voor een nertsenfok- verbod vanwege het welzijn van de dieren. Vanaf 2008 is het fokken van chinchilla's en vossen verboden; het kabinet heeft begin dit jaar reeds een wetsvoorstel aangenomen om het fokken van dieren louter om hun pels te verbieden. ACTIE De gemeente Venray heeft begin april een ontwerpbesluit voor de vergunning ter inzage gelegd. Bont voor Dieren heeft, net als een aantal omwonenden en andere dieren- en beschermings- en milieuorganisa ties, bedenkingen ingediend tegen het ontwerpbesluit van de gemeente Venray. Bont voor Dieren meent dat gemeenten, bij de beoordeling van vergunningaanvragen van uitbrei ding of nieuwvestiging van nertsen fokkerijen, rekening moeten houden met het huidige maatschappelijke en politieke kader. De huidige wetge ving stemt volgens de stichting niet meer overeen met de heersende nor men rond de pelsdierhouderij. Ondanks dat de nertsenfokkerij op dit moment wettelijk nog is toege staan, dient de gemeente Venray volgens Bont voor Dieren te hande len in de geest van de toekomstige wetgeving. Bont voor Dieren laat het niet bij juridische actie alleen. Samen met verontruste dierenbeschermers en donateurs bereidt de stichting een protestactie voor om de gemeente Venray op. andere gedachten te bren gen. De nertsenfokkerij dient vol gens Bont voor Dieren te worden afgebouwd en niet te worden opge bouwd. De stichting wil ook ter plaatse actie gaan voeren om de komst van het bedrijf tegen te gaan. Voorlichtster Silvia van Nispen van de gemeente Venray wil inhou delijk niet reageren op de bezwaren van de dierenbeschermers. "Maar bij het afgeven van de milieuvergun ning kan geen rekening worden gehouden met toekomstige wetten en maatschappelijke opvattingen. Als de aanvraag voldoet aan de gel dende regels kan de gemeente de vergunning natuurlijk niet weige- Ook wethouder Heidens worstelt met tegenstrijdige gevoelens. "Aan de ene kant kunnen we op grond van de formele wettelijke kaders de ver gunning niet weigeren. Aan de andere kant kan ik me helemaal vin den in de maatschappelijke discus sie die er over dit thema gevoerd wordt. Ook ik vind dat dit in deze tijd eigenlijk niet meer moet kun nen, maar er zijn helaas nog geen wettelijke kaders op grond waarvan we dergelijke bedrijven kunnen ver bieden. Ik begrijp eigenlijk ook niet waarom die ondernemer nu nog met een nertsenfokkerij wil beginnen. De toekomst is voor die bedrijfstak toch verre van rooskleurig. Maar hij zal er zijn redenen wel voor heb ben." Ziekenhuispersoneel ontvlucht aan vlammenzee Het personeelsreisje naar Spanje zal de 132 personeelsleden van het Venlose en Venrayse zie kenhuis met hun familieleden nog lang heugen. In de nacht van zaterdag op zondag vatte één van de twee bussen vlam tijdens de terugreis en brandde totaal uit. Elf passagiers raakten licht gewond met vooral schaaf- en snywonden. "Het is wonder boven wonder goed afgelopen", zegt woordvoerder Link van ziekenhuizen Noord- Limburg. "De eerste bus is in brand gevlogen terwijl iedereen lag te sla pen. Er ontstond rookontwikkeling en de verlichting in de bus viel uit. De chauffeur kon snel stoppen maar de deuren gingen niet meer open. Die zijn ingetrapt en diverse ruiten zijn ingeslagen waardoor iedereen hals over kop de bus kon verlaten." De brand is wellicht ontstaan door een defect aan het koelsysteem. Midden in de nacht in de buurt van de Zuid-Franse Macon zagen de 66 inzittenden hoe hun bus daarna helemaal uitbrandde en al hun per soonlijke bezittingen in de vlam menzee opgingen. "De meeste waren op hun sokken naar buiten gerend. Want er was grote paniek uitgebroken. De lichtgewonden zijn behandeld in het dichtstbijzijnde ziekenhuis", aldus Link. Enkele uren later kon den de 66 passagiers in een andere bus de terugreis naar Venlo hervat ten. Maandagochtend om vier uur arriveerde de bus bij het Venlose ziekenhuis waar de inzittenden door de ziekenhuisdirectie en de familie in de kantine werden opgevangen. Daar was ook een traiimateam aan wezig en werden de gewonden nog eerst gecontroleerd alvorens ze door familieleden of met taxi's naar huis gebracht werden, half zes was iedereen weer op weg naar huis. In de rampbus zaten ook drie mede werkers van het Venrayse zieken huis met hun families. Zij waren in totaal met tien personen. Het zie kenhuis zegt voor een goede bege leiding te zorgen van de slacht offers. "Want psychische ondersteuning is nu het belangrijkste." Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met ILi Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray 5ENIORSERVICE VENRAY GILDEPROJECT HÉf Zaterdag houdt de Lionsciub Nederland in Rotterdam, Hilversum, Leiden, Zeist, Amstelveen en Delft de jaarlijkse verkoopactie van asperges. De opbrengst van deze actie, die georganiseerd wordt door de Lionsciub Venray, wordt gestoken in de vakantie van spierdystrop- hiepatiëntjes. Zestien kinderen kunnen een week naar Texel waar zij van een fijne vakantie kunnen genieten. Een club handige gepensioneerde werk nemers van Inalfa was door het bestuur van de Lionsciub Venray gevraagd om een viertal kramen in elkaar te timmeren, zodat de asper ges zaterdag op een prima manier uitgestald kunnen worden. Maandagmorgen kwam Erik Peters, directeur van Inalfa en lid van het bestuur van de Lions CLub Venray, de nieuwe kramen ophalen in het Hobby en Creativiteitencentrum van de Seniorenservice. "Het zijn mooie kramen geworden. We zijn trots op het resultaat", complimenteerde Peters de vrijwilligers. Hij overhan digde hen als dank voor hun inzet een pak koffie en twee vlaaien. "Het is ontzettend mooi dat jullie je zo hebben ingezet voor dit goede doel. Ook de Seniorenservice wil ik bedanken voor het beschikbaar stel len van deze prachtige ruimte. De kinderen kunnen met het geld naar Texel. Maar ook voor de ouders is zo'n week vakantie van de kinderen, een week om eens iets anders te doen. De zorg voor hun zieke kinde ren drukt namelijk een grote stem pel op hun gezinsleven." Vorig jaar leverde de verkoopactie van asper ges 10.000 gulden op. De ambitieuze plannen met het Edah-terrein zijn van de baan. De gemeente en een projectontwikke laar zijn al ruim een half jaar op zoek naar een vervangende publiekstrekker voor het eerder afgehaakte V&D. Het resultaat is tot nu toe nihil waardoor de 'kwa liteitsimpuls' van Blekersveld weer in de ijskast kan. Bijna een jaar geleden meldden de wethouders Houba en Kersten nog vol trots de lang verwachte komst van V&D naar Venray. Het waren huis zou op Blekersveld een 'local store' met een vloeroppervlak van 4000 m2 openen. De bestaande Edah en de parkeerplaats zouden verdwijnen. Daarvoor in de plaats kwam een nieuw winkelcomplex (V&D, Konmar en enkele kleine win kels) met daarboveji veertig apparte menten en het geheel werd onder- kelderd door een parkeergarage. De gemeente dacht hiermee het imag oprobleem van Blekersveld in één klap te hebben opgelost. Maar begin oktober blies het Vendex-concem de komst van V&D naar Venray af. Desondanks zette de gemeente samen met projectontwikkelaar Development Coordination de plan nen voor Blekersveld door. Er werd met meerdere winkelketens onder handeld die V&D als publiekstrek ker voor het centrum zouden ver vangen. Maandag liet wethouder Houba in de commissie Stedelijke Ontwikkeling, als antwoord op een vraag van Jacques Lamers (Samenwerking), blijken dat de plannen van de baan zijn. "Het zou wel eens niet door kunnen gaan met Blekersveld", zei Houba voorzich tig. "Eind mei weten we het zeker. Dat het allemaal zo lang duurt, duidt erop dat het niet doorgaat. We zul len de omwonenden daarover infor meren." Het afblazen van de plan nen betekent een fikse streep door de gewenste ontwikkeling van Venray als centrumgemeente waarin een echte publiekstrekker niet zou misstaan. Patiënten met totale heupoperatie snel naar huis In februari 2001 werden in het Venrayse st. Elisabeth Ziekenhuis de eerste vier patiënten geope reerd volgens het speciale pro gramma 'Loop 4'. Dit zorgpro- gramma is speciaal ontwikkeld voor patiënten die in aanmerking komen voor een totale heupopera tie. Bijzonder is de vernieuwende aanpak waarbij de 'niet-ziek- benadering' geldt en patiënten dan ook als 'cliënten' worden gezien. Meest belangrijke aspect van de aanpak binnen 'Loop 4' is echter dat de patiënten vijf dagen na de operatie weer naar huis kunnen. Doelstelling van het project is het verkorten van de totale doorstroom- tijd en het optimaliseren van de nazorg voor patiënten die in aan merking komen voor een totale heupvervanging. Hiervoor is in een multidisciplinaire setting een speci aal programma opgezet, waarbij verpleegkundigen, othopaedisch chirurgen, fysiotherapeuten, maat schappelijk werkers en intake-ver pleegkundigen nauw samenwerken om de cliënten zo goed mogelijke zorg te bieden. INTENSIEF TRAJECT De cliënten doorlopen een inten sief traject. Er is een gedegen voor bereiding, bestaande uit een voor lichtingsbijeenkomst en twee instructiebijeenkomsten. Vier perso nen worden gelijktijdig opgenomen en op dezelfde dag geopereerd. Tijdens de opname, verblijven de cliënten gezamenlijk in een speciaal hiervoor ingerichte huiskamer. Zij worden bijgestaan door een per soonlijke coach, een partner, fami lielid of buur, die de nodige hand en spandiensten verricht. De groeps- benadering blijft gedurende het gehele verblijf in het ziekenhuis centraal staan. OVERSTEEK Het project staat of valt met een goede planning en samenwerking. De eerste resultaten zijn positief. Zowel van de kant van de cliënten en coaches als de betrokken zorg verleners is men tevreden over de gang van zaken. Het project past geheel binnen de organisatieveran dering Oversteek, waarbij de hoog- complexe zorg en spoedeisende hulp in het st. Maartens Gasthuis wordt geconcentreerd, terwijl het st. Elisabeth Ziekenhuis een planmatig karakter krijgt toebedeeld. y^'De Hoveniers HOV0N W maken een tuinontwerp op maat Venray 0478-571800 Medio april opende Reisbureau Vice Versa een nieuwe 'reiswin- kel' aan het Henseniusplein 3. Het vertrouwde adres aan het Kapelaanspad werd daarmee na zes jaar ingeruild voor een fraai onderkomen aan een van de Venrayse pleinen. Op het eerste oog lijkt niet veel veranderd te zijn. De vertrouwde roze tinten en grenen meubelen geven ook op het nieuwe adres Vice Versa een warme uitstraling. Maar schijn bedriegt, want de acht dames van het reisbureau beschikken nu over een zee aan ruimte: ruim 150 vierkante meter op de bovenverdie ping en nog eens 100 vierkante meter beneden. Bij de entree is een receptiebalie ingericht, het hart van het bedrijf, de eerste ontvangst voor de klanten. "Hier kunnen de mensen Maja Kateman aan de receptiebalie van het nieuwe onderkomen aan het Henseniusplein. terecht voor bijvoorbeeld korte vra gen, het ophalen van reispapieren en het maken van afspraken", zegt mede-eigenaar Maja Kateman. Moet een klant eventueel even wachten dan kan hij of zij even plaatsnemen in de wachtruimte waar exclusieve reisboeken klaarliggen óm een eerste indruk te krijgen van het aanbod van Vice Versa. Voor de kinderen is hier een videohoek inge richt. Achter de receptiebalie'bevin den zich vier adviesbalies waar de klanten in een informele, sfeervolle omgeving alles te weten kunnen krijgen over het actuele reisaanbod. Voor klanten die nog meer privacy wensen om hun wensen op reisge- bied kenbaar te maken is er een aparte spreekkamer ingericht. "We zijn er enorm op vooruitgegaan", aldus Kateman, "Hier kunnen de klanten in alle rust voorgelicht wor den over het reisaanbod." De bedrijfsfilosofie van Vice Versa staat ondanks de verhuizing recht overeind. Een deskundig advies en persoonlijk contact met de klant zijn eerste vereisten. Kateman: "We pre tenderen veel kennis van zaken te hebben. We zoeken dan ook altijd een goede vakantie die bij de klant past. En dat hoeft zeker niet de duurste vakantie te zijn. Je moet ook en keer nee durven te zeggen tegen de klant. Door een band op te bou wen met de klant weet je wat hij of zij wil'. En daar stem je het product op af. Dat levert tot nu toe alleen maar tevreden klanten op." "Het afgelopen kwartaal was echt dramatisch. Twee planolo gen/stedenbouwkundigen ver trokken en een gaat er met zwan gerschapsverlof. We hebben nu vacatures op plekken waar we ze niet kunnen hebben. We lopen tegen fikse problemen aan", dat meldde een welhaast moedeloze Gijs Frencken, hoofd ruimtelijke ordening, maandagavond in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Bert Linskens (PvdA) informeer de in de commissie naar de persone le invulling en de verhouding tussen vast en ingehuurd personeel. Frencken verzucht: "Er is een behoorlijke scheefgroei ontstaan. Want we hebben grote problemen om vacatures in te vullén. We zijn al anderhalf jaar tevergeefs op zoek naar een stedenbouwkundige. Daarnaast is het inkopen van tijde lijk personeel heel duur. Ik loop dagelijks tegen deze problemen aan." Commissielid Linskens vermoedt dat de arbeidsmarkt op korte termijn niet zal verbeteren. "De dure advie zen van externe bureaus betekenen een behoorlijke aanslag op onze middelen. Is het daarom niet moge lijk een arbeidspool samen met andere gemeenten op te zetten waar uit personeel gedetacheerd kan wor den", vroeg de PvdA'er zich af. Gijs Frencken wees op de paginagrote advertenties van Venlo, Nijmegen en Eindhoven die onlangs in de kranten stonden. "Daarmee moeten wij concurreren. Salaris speelt daar bij niet zo'n rol. Want als wij het zelfde salaris zouden bieden dan kiezen de sollicitanten toch voor de grote steden. Omdat het werken in een echte stad nu eenmaal aantrek kelijker is dan in Venray", denkt Frencken. Het hoofd ruimtelijke ordening kondigde alvast aan dat het perso neelsverloop op zijn afdeling conse quenties zal hebben. "Er zullen tij delijke maatregelen genomen moeten worden. Want we kunnen niet al het werk meer uitvoeren. Er moeten daarom prioriteiten gesteld i. worden en daarover komen we nog 1 te praten in de gemeenteraad." Wethouder Houba (WD) kon de personeelskrapte wel begrijpen. "Ik 1 zou zelf ook liever bij een bureau werken dan bij de gemeente. Maar wij zitten er wel mee..." Henri van de Ven (CDA) infor meerde naar de stand van zaken 1 rond de sterk verouderde bestem- mingsplanen. De Inspectie Ruimtelijke Ordening heeft de gemeente er vorig jaar dringend op gewezen dat de bestemmingsplan- I nen snel geactualiseerd moeten wor- i den zowel voor het centrum als voor de kerkdorpen. "Dat is inderdaad hard nodig", erkende Gijs Frencken. "Die afspraak hebben we ook met de inspectie gemaakt. IVfaar het per- 1 soneelstekort vormt ook hier het :H grootste probleem. We hebben niet i de capaciteit beschikbaar die nodig is voor deze klus. We zullen daarom een jurist en een stedenbouwkundi ge moeten inhuren die bovenop de i formatie komt." Toon van Soest spreek geruchten in Oostrum tegen Terwijl Oostrum 1 vorige week zondag zijn laatste thuisduel op sportpark De Spar afwerkte, ging langs de lijn het gerucht dat er van alles mis zou zijn met de nieuw aangelegde sportvelden. Zo zou zowel de grasmat als de ondergrond niet in orde zijn. Er was zelfs sprake van dat de voet balclub de nieuwe competitie nog op De Spar zou moeten beginnen. Toon van Soest, voorzitter van de bouwcommissie, verwijst alle geruchten naar het rijk der fabelen. "Ik heb die indianenverhalen ook gehoord. Daar begin ik onderhand van te balen. Dat wordt gezegd door mensen die denken dat ze er ver stand van hebben. Het gras ziet er inderdaad niet erg fris uit. Maar er mankeert helemaal niets aan. Want in het eerste jaar moet het gras voor al onder de grond groeien", weet Van Soest. Volgens hem is het ook onmogelijk om na de zomervakantie nog op de Spar te voetballen. "Dat zal moeilijk gaan als er geen doelen, ballenvangers of afrastering meer op staan." Het nieuwe sportpark is aange legd door Maessen Grondverzet. Deze firma wil het recreatiepark De Witte Vennen uitbreiden en heeft daarom haar oog laten vallen op het huidige Oostrumse sportpark. De gemeente en de drie sportclubs (korfbal, tennis en voetbal) gingen ruim twee jaar geleden akkoord op voorwaarde dat MaesSen een nieuw sportcomplex zou realiseren dat minstens gelijkwaardig is aan De Spar. Inmiddels nadert het nieuwe sportpark, aan de overzijde van de Sparrendreef, zijn voltooiing. De officiële opening is gepland in het weekeinde van 23 en 24 juni 2001. Vorige week heeft Maessen de grasmat grondig bewerkt (dieptebe handeling, belucht en gewalst) en is er op sommige plekken gras'bijge- zaaid. Deze week zijn de velden uit gezet en worden de doelen, ballen vangers en de afrastering geplaatst. Ook legt Essent deze week de nuts voorzieningen (gas, water en elec- tra) aan. Volgens Van Soest heeft de nieuwbouw vertraging opgelopen omdat de tegelzetter wat langer werk heeft gehad. Maar de voorzit ter van de bouwcommissie verwacht dat voor de opening alles in orde is. Het enige dat wellicht voor 23 juni niet gerealiseerd zal zijn, is de aan leg van de toegangsweg en de par keerplaats en de plaatsting van de lichtmasten vanwege de lange lever tijd. PUIKE ACCOMMODATIE In de commisie Cultuur, Onderwijs en Sport (COS) werden afgelopen donderdag de verschillen de transacties rond de verplaatsing van de sportpark besproken. De gemeente draagt het oude sportpark van 5,3 hectare over aan Maessen Grondverzet. Van het Vincent van Gogh Instituut heeft Maessen grond met een oppervlakte van 4,9 hectare gekocht waar nu het nieuwe sport park aangelegd wordt. Maessen moet aan de gemeente nog 33.765 gulden bijbetalen vanwege het ver schil in oppervlakte. De gemeente betaalt op haar beurt aan Maessen een eenmalige bijdra ge van 88.000 gulden. Dit is het reeds gereserveerde geld voor het toekomstig groot onderhoud van De Spar. De commissieleden waren vol lof over het nieuwe sportcomplex. "Het is een sieraad", vond Peter van der Velden (Samenwerking). "Een dik compliment voor de bouwcommis sie en de Oostrumse sportverenigin gen. Want door zelfwerkzaamheid is er een fantastisch gebouw neerge zet." Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) vroeg naar de goedkeuren de verklaring van NOC*NSF over de kwaliteit van de sportvelden. Wethouder Houba (VVD) meldde dat deze verklaring een van de voor waarden is voor de verplaatsing. Toon van Soest maakt zich er geen zorgen over. "NOC*NSF heeft al verschillende steekproeven uitge voerd. Er is nu een eindkeuring aan gevraagd. En ik verwacht ook dat dit geen enkel probleem oplevert." Joost Linskens (CDA) wees op de prima samenwerking tussen alle partijen. "Dit sportpark wordt een aanwinst voor Oostrum." Wethouder Houba sprak zelfs van 'een uniek project'. "Er zijn zullen weinig plaatsen in Nederland zijn waar zo'n puike accommodatie is neergezet." Tien jaar geleden is men binnen de Stichting Thuiszorg Noord- Limburg gestart met Praktische Vrijwillige Thuishulp. Ouders van kinderen met een verstandelijke handicap hadden behoefte aan oppas en ondersteuning in de thuis situatie, om een keer 'tijd voor zich- zelf' te kunnen hebben. In 1991 is gestart met zeventien vrijwilligers, vanuit de Oppascentrale voor ouders met een verstandelijk gehandicapt kind, in Venlo. Inmiddels, tien jaar verder, is de Praktische Vrijwillige Thuishulp, uitgegroeid tot een regio nale organisatie met 140 vrijwilli gers. Twee coördinatoren nemen ieder een helft van het uitgestrekte werkgebied, geheel Noord- Limburg, voor hun rekening. Hulp krijgen ze hierbij van zes (vrijwilli ge) contactpersonen. Niet alleen ouders van gehandi capte kinderen kunnen, wekelijks, een beroep doen op Praktische Thuishulp. Ook bij dementerende ouderen en chronisch zieken kan de I inzet van vrijwilligers worden gevraagd. Ontlasting en/of vervan- I ging van de mantelzorg is hierbij een belangrijke doelstelling. Vandaag (donderdag 10 mei) wordt, met alle vrijwilligers, het jubileum gevierd met een feestelijke lunch. Dat kan bij de Praktische Vrijwillige Thuishulp Noord- Limburg. Informatie: tel. 0478- 538218 of 077-3244523.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9