De Witte Hoeve mag binnenterrein niet overkappen CDA verbaasd over liljoenverliezen bouwprojecten Harold B LENSSEN Akkoord over locatie moskee in Brukske De Witte Vennen mag uitbreiden Centrum Venray krijgt opknapbeurt Paterslaan blijft bereikbaar PvdA oneens met aankoop grond Jerusalem Paul Franssen moet nog even geduld hebben "Situatie in Raayland- buurt is beangstigend" Hennepkwekerij opgerold UW Bijdrage 'Mersels Historie' Dronken Francesca CITROEN OOK VOOR UW FAMILIEFEEST 5 CL KW MAAS aonaeraag ïu mei üuui - Kagina Eli [jet CDA sprak in de commissie lelijke Ontwikkeling zijn ver ing uit over de miljoenenver- Ln die de gemeente lijdt op te bouwprojecten, minissielid Van de Ven vond i vreemd dat deze enorme ee orten pas in de onlangs ver lenen jaarrekening 2000 naar ,en kwamen. "We zijn er door m{ trvallen", aldus het CDA-lid. 'm li 1999 becijferde de gemeente al igrool verlies op de ontwikkeling ve ihet Gouden Leeuw-terrein (1,7 joen) en het complex Mgr. umansplein/Eindstraat (500.000 ïlden). Deze 2,2 miljoen gulden 8 [den in dat jaar ten laste gebracht ihet resultaat van het gemeente- iL e grondbedrijf dat desondanks eü>ruim 4,3 miljoen gulden winst kte. 9 |ij recente nacalculaties ten oeve van de jaarrekening 2000 im de gemeente erachter dat de ntic pkj 3nf,De IS verliezen op beide projecten veel hoger zouden uitvallen. Er werd vorig jaar nog eens 5 miljoen gulden verlies genomen op de Gouden Leeuw (3,9 miljoen) en Mgr. Goumansplein/Eindstraat (1,1 mil joen). Het resultaat van het grondbe drijf bleef desondanks in 2000 toch nog bijna 2 miljoen gulden positief. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) sprak zijn bezorgheid uit dat de reserves en voorzieningen van het grondbedrijf, mede door beide verliesgevende projecten, zijn terug gelopen met in totaal 3 miljoen gul den. "Want er is nog geen rekening gehouden met wat ons in Merselo en de andere kerkdorpen te wachten staat", zei Lemmens. Henri van de Ven (CDA) sprak zijn ongenoegen uit dat die enorme verliezen niet eerder in de commissie zijn gemeld. Ambtenaar Stevens legde uit dat deze bedragen pas in het afgelopen kwartaal boven water kwamen bij het opmaken van de jaarrekening. Wethouder Houba antwoordde dat de enorme tekorten worden veroor zaakt door de veel hogere verwer vingskosten in beide gebieden. Tevens ontvangt de gemeente voor de Gouden Leeuw een lagere bijdra ge uit stads- en dorpsvernieuwing spot van de provincie. "Bij de Gouden Leeuw zit er een meevaller aan te komen waardoor het verlies wellicht minder groot wordt", meld de Houba nog. CDA-lid Van de Ven nam geen genoegen met deze uitleg. "We zijn al zo lang met deze projecten bezig. We willen deze cijfers graag aan de voorkant van het traject weten. Want het is toch een behoorlijk verschil." Wethouder Houba reageerde dat de gemeenteraad nog een besluit moet nemen over beide plannen. "Er zijn tot nog toe alleen maar intenties uit gesproken. Er is nog niets besloten. Als we deze plannen niet willen, dan blazen we ze af. Dat is een theo retische optie", verwoordde Houba. commissie Stedelijke ilwikkeling hinkte maandag op aile ee gedachten. Indien akkoord ino ré ge8aan met de gevraagde jkg terkappiiig van het binnenter- n van De Witte Hoeve dan zou iiw eigenaar, de familie Piels uit '6g «malen, zijn bezwaar tegen het stemmingsplan Jerusalem rekken. En dat zou de gemeen- bijzonder goed uitkomen. IVant dan was de bouwvergunning or het Rib-gebouw onherroepe- En kan aannemer Verhoeven de ow 5 appartementen met een parkeer- !efl[ Ider aan de Raadhuisstraat einde- 'm gaan bouwen. De verleiding was g, irom groot om in te stemmen met ^verzoek van conferentiecentrum Witte Hoeve. Ook omdat de :ente in een lastig parket was t land nadat de Raad van State op februari het bestemmingsplan usalem had vernietigd omdat er voldoende parkeergelegenheid i. Daardoor geldt nu weer het bestemmingsplan centrum armee het geplande Rib-gebouw ijdig is. De gemeente moet daar- iweer eeningewikkelde juridi- he weg volgen om het apparte- mtencomplex te mogen bouwen, geldt overigens niet voor het in ibouw zijnde Jerusalemstaete, de Y iiowoningen en de aanleg van de frastructuur in het gebied. Omdat A ze beschikkingen al onherroepe- 'f k zijn. Het bezwaar van Piels heer, exploitant van de Witte tegen het plangebied rusalem ligt de gemeente nu extra aar op de maag. De bezwaar- en beroepscommissie had al eerder het bezwaarschrift van Piels ongegrond verklaard. De eigenaar en tevens exploitant van de Witte Hoeve ver zet zich tegen woningbouw zo dicht bij zijn horecabedrijf vanwege geluidsoverlast. Piels koppelt aan zijn bezwaar het verzoek om mede werking om de binnenplaats, van circa 400 m2, met glas te mogen overkappen. Tevens wil Piels aan de noord-westzijde van het gebouw een laad- en lossluis aanbrengen voor muziekbands. Met dit laatste ver zoek kon de commissie zonder slag of stoot akkoord gaan. Henri van de Ven (CDA) veroor deelde de handelwijze van de exploitant. "Dit is niet charmant. De ondernemer maakt oneigenlijk gebruik van de wet om zijn zaken te realiseren." Wethouder Houba (VVD) onderschreef de woorden van het CDA-commissielid. "Daar zijn wij het mee eens." De gemeente denkt namelijk dat de glazen over kapping van de binnenplaats, die ongeveer 500.000 gulden gaat kos ten, louter als uitbreiding van de bedrijfsruimte bedoeld is. Waardoor de horecagelegenheid nog verder oprukt richting woningbouw met daarmee gepaard gaande parkeer problemen en geluidsoverlast. Want van bewoners uit de Gasstraat komen al regelmatig geluidsklach ten bij de politie binnen. De gemeente vermoedt een verslechte ring van de geluidsituatie. Door de glazen overkapping zal een 'broei- kasgevoel' ontstaan waardoor het dak regelmatig wordt open gescho ven. "Piels zal zijn plan beter moe ten onderbouwen met een reëel akoestisch rapport. De aanvraag is nu onvoldoende toetsbaar", vond Houba. Ambtenaar Aarts wees op de nadelen indien de deal met de Witte Hoeve niet doorgaat. "Dan trekt Piels zijn bezwaarschrift niet in en dat houdt risico's in." Wethouder Houba: "Dat betekent dus een gang naar de rechter en een schorsing." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) vreesde dat Piels de realisatie van het Rib-gebouw nog heel lang kan tegenhouden. Het bestemmingsplan Jerusalem wordt nu zodanig gewijzigd dat er geen ruimte meer gereserveerd is voor bedrijven of kantoren. De gemeente denkt hierdoor het par keerprobleem te hebben opgelost. Onder het rib-gebouw komt een par keerkelder van 125 parkeerplaatsen. Voor het rib-gebouw worden nog eens 140 parkeervakken gereali seerd. De commissieleden werden ter elfder ure om advies gevraagd want de bijbehorende nota werd pas vlak voor het weekend bezorgd. John Oosterbeek (VVD) moest tijdens de vergadering het stuk nog snel lezen. "We kunnen ermee instemmen", zei hij maar. Jacques Lamers (Samenwerking) accepteerde het niet. "We vinden het onverantwoord om op zo'n korte termijn hierover een beslissing te nemen. Zo'n late toezending van de stukken, dat kan echt niet." Wethouder Houba moest Lamers gelijk geven en sprak van een uitzonderingsgeval. 1 \A O KEUKENINRICHTING (0478)539020 Tr> °P afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum De moskee in het Brukske kan nu eindelijk gebouwd worden. De gemeente verkoopt hiervoor een perceel van 660 m2 aan de stich ting Marokkaans Islamitisch Centrum. De commissie Stedelijke Ontwikkeling kon maandag instemmen met het bouwplan. De gemeente heeft wel enkele voorwaarden gesteld aan de bouw van de moskee. Zo is het niet toege staan om via de minaret, de slanke ronde toren, oproepen te doen tot gebed. In de Arabische wereld wor den dagelijks door een tempelbe ambte vanuit de toren de gebedsuren luidkeels' afgekondigd. Commissielid Cor Bijl (PvdA) is tevens voorzitter van het wijkcomité Brukske. Hij vroeg in de commissie nadrukkelijk om alle geluid vanuit de minaret te verbieden. "Dus ook geen muziek want dit heeft al voor veel commotie gezorgd in Brukske", aldus Bijl. Wethouder Houba (VVD) bevestigde dat er noch levende noch mechanische muziek vanuit de toren te horen zal zijn. De moskee komt te liggen tussen basisschool De Foekepot, de gym zaal en de kerk 't Zonnelied. Ruim twee jaar geleden kwam het trap veldje naast de tafeltennishal na een locatieonderzoek nog als beste uit de bus. Na bezwaren van bewoners en instanties uit Brukske werd dat plan van tafel gehaald. Voor de nieuwe locatie is wel een vrijstelling van het bestemmingsplan nodig omdat de maten van de moskee niet binnen de bestemming passen. Na een onderzoek door de afde ling openbare werken is'gebleken dat door de komst van de moskee er twaalf parkeerplaatsen extra nodig zijn. De parkeervakken worden gerealiseerd naast het moskeeterrein langs de Kiosk. De bomen die voor de moskee moeten wijken zijn inmiddels al elders in de buurt her plant. "Er is bombarie ontstaan. Dat beangstigt me. Buurtbewoners hebben het idee dat er niet naar hen geluisterd wordt. We moeten een rel zien te voorkomen", waar schuwde Peter van der Velden (Samenwerking) in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. De wijkbewoners, verenigd in het wijkcomité Raayland-buurt, accep teren de geplande noord-ingang van het Raayland College niet. Er zijn al enkele gesprekken met de gemeente en de schooldirectie gevoerd maar het wijkcomité vindt dat ze te wei nig inbreng heeft en ook veel te laat bij de plannen betrokken is. Volgens wethouder Houba komt er toch een goede oplossing voor de problema tiek rond het Raayland College.. "Het kan niet zo zijn dat er geen enkele fietsroute door de wijk loopt. Maar we werken aan een oplossing die het fietsverkeer beperkt", ver klaarde Jan Houba (VVD) donder dagavond in de commissie op vra gen van Van der Velden. Het commissielid van Samenwerking Venray maakt zich zorgen over de recente ontwikkelingen. Houba erkende dat de kwestie gevoelig ligt. "Want het ligt bij deze mensen in de achtertuin." De wethouder zei dat het een grote krachtsinspanning kost 'om het iedereen naar de zin te maken'. Hij kon melden dat er vlakbij sporthal De Wetteling een grote fiet senstalling komt die niet alleen bestemd is voor leerlingen uit zuide lijke richting maar ook voor fietsers uit Veltum. Deze leerlingen berei ken de school via de voetgangers brug over de Zuidsingel. Recreatiepark De Witte Vennen Oostrum mag twaalf oeverwo- ngen bouwen aan de larrendreef. De commissie edelij ke Ontwikkeling kon mdag met de bouwaanvraag stemmen ondanks dat de recre-^ liewoningen groter worden dan toegestaan. Volgens het bestemmingplan ogen de zomerhuizen een maxi- iale inhoud hebben van 220 m3. (twaalf nieuwe oeverwoningen ijgen een inhoud van 300 m3. jjgens Gijs Frencken, hoofd ruim- lijke ordening, komt dit omdat de ïnedenverdieping anderhalve ver ging hoog wordt. "De mensen illen nu eenmaal meer 'poeha' heb- tn..Maar de efficiënte ruimte wordt niet groter mee", aldus Frencken. De behandeling van de bouwaan- raag zwengelde opnieuw de dis cussie rond de permanente bewo ning van vakantiehuizen aan. Op een vraag van Henri van de Ven (CDA) antwoordde wethouder Houba (VVD) dat permanente bewoning juridisch niet is toege staan. "Maar ik sluit niet uit dat dit niet gebeurt. Het vreemde in de wet geving is, dat als een bewoner van een recreatiewoning die zich bij de burgeiijke stand op dat adres inschrijft, dit niet geweigerd mag worden. Minister Pronk werkt aan een oplossing voor dit probleem want op de Veluwe zijn schrikbaren de cijfers bekend geworden over permanente bewoning op recreatie parken", zei Houba. Volgens hem speelt dit in de gemeente Venray niet. "Die signalen hebben we in elk geval niet. Mocht het wel zo zijn dan zullen we er zeker wat aan doen." slp/trf* cPcAeenetp Sitjctp gezelligste schoenwinkels van Venray Qrotestraat 11www.capretto.nl Een 33-jarige man uit Venray is zaterdagmiddag aangehouden in zijn woning aan de Griegstraat in verband met overtreding van de opi umwet. De politie was naar het pand gegaan in verband fnet een melding van een zolderbrand. Op moment dat de politie arriveerde, had de bewoner de brand zelf weten te blussen. Toen bleek echter dat de man een hennepkwekerij op zolder had. De 272 planten, 17 lampen, 16 trafo's, een ventilator en een kool stoffilter zijn door de politie in beslag genomen. Onderzoek maakte tevens duidelijk dat de man illegaal stroom aftapte. De zaak zal worden afgehandeld door middel van snel recht. PEEL EN MAAS WEEKBLAD Het winkelcentrum van Venray krijgt de komende maanden een grondige opknapbeurt. Sinds enkele weken is een ploeg straten makers bezig met het herstellen van de bestrating in de Grotestraat die in de loop der jaren is verzakt en op veel plaat sen gaten vertoont. Daarnaast treft de gemeente, vooruitlopend op een ingrijpende facelift die de komende jaren plaatsvindt, enke le tussentijdse maatregelen die het aanzicht van het Venrayse winkel hart moeten verbeteren. De gemeente Venray brengt nog voor de zomervakantie de bestrating in het gehele winkelcentrum weer op een acceptabel niveau. Met name na regenbuien zorgen de verzakkin gen en gaten in de winkelstraten voor grote overlast voor bezoekers en bewoners van de binnenstad. De gemeente voert daarnaast bin nenkort enkele andere maatregelen uit zoals het plaatsen van de zitban ken, tijdelijke fietsenstallingen en boombakkken en het vervangen van versleten glasbakken. Ook zal het centrum met enige regelmaat een extra schoonmaakbeurt krijgen. Met deze werkzaamheden loopt de gemeente vooruit op de volledige vernieuwing van het winkelcentrum die de komende jaren gestalte moet krijgen. Plannen daarvoor worden de komende tijd in overleg met alle betrokkenen ontwikkeld en vanaf volgend jaar uitgevoerd. Verkeer dat van de Leunsweg in Venray komt, mag linksaf de Paterslaan op blijven rijden. Dat heeft het college van B en W van de gemeente Venray dinsdag besloten. In het vastgestelde beleidsplan Verkeer en Vervoer van 1996 was opgenomen dat bij een reconstructie van het kruispunt Leunseweg- Paterslaan-Patersstraat-Oude Oostrumseweg een (fysiek) afslag verbod (linksaf) voor verkeer vanaf de Leunseweg ingevoerd zou wor den om de verkeersbelasting op de Paterslaan te verminderen en de gewenste circulatie op de binnen- en buitenring te bereiken. Zonder maatregelen zouden in 2006 zestienduizend wagens per etmaal over de Paterslaan rijden. Met verschillende maatregelen, waaronder het afslagverbod, zou het aantal ongeveer zevenduizend bedragen. Op dit ogenblik wordt uit gegaan van ongeveer tienduizend auto's die per etmaal de Paterslaan gebruiken. Dat is, door verschillen ingrepen die al door de gemeente zijn genomen, drieduizend voertui gen minder dan verwacht. Voor de afwikkeling van het ver keer op het kruispunt Leunseweg- Paterslaan is het volgens de gemeente Venray gunstiger als ver keer dat van de Leunsweg in Venray komt, linksaf de Paterslaan. op mag blijven rijden. De mogelijkheden voor handha ving van het afslagverbod op de Leunseweg zijn volgens de gemeen te te beperkt. Ook de aanleg van een fysieke beperking is, gelet op de gewenste uniformiteit (overeenkom stig plateaus binnenring) en begrij pelijkheid van de kruising, niet aan te bevelen. Uit overleg met de poli tie is de gemeente Venray verder gebleken dat handhaving regelmatig nodig zal zijn. In het kader van de verkeersvisie centrum is op de bin nenring gekozen voor uniformiteit op de kruispuntplateaus. Instellen van een afslagverbod alleen op dit kruispunt maakt de locatie afwij kend. Indien het verkeersbeeld daar toe aanleiding geeft, kan volgens de gemeente Venray nog altijd overwo gen worden om het afslagverbod in te voeren. De gemeente heeft onlangs in het bestemmingsplan Jerusalem 700 m2 grond teruggekocht. Projectontwikkelaar Van Wijnen zou hier voor stichting De Wendel vijftien groepswoningen en appar tementen bouwen. De PvdA vindt dat de gemeente nu niet zelf dit stuk grond mag inpikken. Omdat Van Wijnen niet tot over eenstemming kwam met De Wendel werd de koopovereenkomst ontbon den. Het perceel van 700 m2 ligt aan de achterkant van het gemeentehuis waar het voormalige schoolgebouw Contrast stond. "Samen met De Wendel en Wonen .Venray zoeken we nu naar een manier om de groepswoningen in een ander com plex te realiseren", meldde wethou der Houba (VVD) in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. "Er is nu op deze plek een blanco situatie ont staan. We moeten goed kijken wat we ermee doen. Feit is dat we in dit huis een groot huisvestingspro bleemhebben in de nabije toekomst. We barsten als het ware uit onze voegen." Gijs Frencken, hoofd ruimtelijke ordening, voegde eraan toe dat wellicht in twee bestaande complexen de gezinsvervangende woningen voor De Wendel gereali seerd kunnen worden. Bert Linskens (PvdA) was benaderd door de fami lieraad die zich zorgen maakt over de nieuwe huisvesting. "Deze plek was een toplocatie voor de mensen van De Wendel. Het is vreemd dat zij nu moeten wijken voor de uit breidingsperikelen van het gemeen tehuis", zei Linskens die ervoor pleit met een andere projectontwikkelaar in zee te gaan om op dezelfde plek toch de groepswoningen te bouwen. Monumentenwet werkt vertragend De oplettende voorbijganger zal het zijn opgevallen dat er nog wei nig bouwactiviteiten plaatsvinden in de Latijnse school aan de Grote Markt. Paul Franssen hoopte hier in mei of juni zijn nieuwe café te openen. Eind januari ging de gemeenteraad akkoord met de verkoop van het voormalige VVV- kantoor voor 325.000 gulden. Franssen moet nog even geduld uitoefenen want zijn pand is een rijksmonument en valt dan onder de monumentenwet. Dit heeft vertra ging tot gevolg, zo ervaart de aan staande kroegbaas. "Normaal is het zo dat wanneer de bezwaarprocedu re van zes weken is ingegaan je alvast op eigen risico met de bouw kunt beginnen. Maar omdat het een monument is mag ik dat niet. Ik moet nu wachten totdat de zes weken om zijn en kan daarom pas op 24 mei met de verbouwing beginnen. Ik wist dit niet van tevo ren maar het betekent slechts enkele weken uitstel." De vertraging betekent toch een behoorlijke tegenvaller voor Franssen die nu hoopt ergens in juli de deuren van zijn nieuwe zaak te kunnen openen. Om toch iets te kunnen doen was hij vorige maand alvast begonnen met opruimen. "Daarvan was de gemeente op de hoogte. Ambtenaren kwamen in de middagpauze wel eens een kijkje nemen. Er stond nog een balie van de VVV in en nog andere spullen. Op zolder had ik wat planken opge ruimd. Omdat ik een container ach ter het pand had gezet zijn er enkele telefoontjes bij de gemeente binnen gekomen. Ze hebben mij toen aan geraden om ermee te stoppen", ver telt Franssen. "Het pand valt onder de monu mentenwet en dan ligt het inderdaad allemaal wat ingewikkelder", zegt woordvoerster Claudia Hendrickx van de gemeente. "Als de bezwaar termijn verstreken is dan moeten wij bij de staatsecretaris van het minis terie van OCW informeren. Want daarheen moeten de eventuele bezwaarschriften gestuurd worden. Indien er geen bezwaar is gemaakt dan kan de verbouwing beginnen". Het bestuur van het Prins Bernard Cultuurfonds Limburg heeft in het eerste kwartaal van 2001 aan het project 'Mersels Historie', een geïllustreerd boek over de geschiedenis van Merselo, een bijdrage van 2500 gulden toe gekend. Het Prins Bernard Cultuurfonds zet zich in voor cultuur en natuurbe houd in de provincie Limburg. Daartoe worden naast amateuristi sche muziekbeoefening ook gere kend letteren, theater, dans, beelden de kunst, (audivisuele) media, wetenschap, natuur- en monumen- tenbehoud.Het Prins Bernard Cultuurfonds Limburg kan als regionale afdeling van het landelijke Prins Bernard Cultuurfonds en de jaarlijks te houden Anjerloterij in de provincie aanzienlijke bijdragen toewijzen. De politie heeft in de afgelopen week in totaal acht automobilisten betrapt op het rijden onder invloed. Ook een beschonken 48-jarige man uit Venray die op het Henseniusplein tegen een verkeers bord reed, kreeg een rijverbod van 14 uur en zijn rijbewijs werd inge vorderd. IJssalon Pr. Bemhardstraat 30a smaak van de week (11 mei t/m 17 mei) (IN APARTE RUIMTE) restaurant Maasheseweg 76 5804 AD Venray Tel. 0478-581181 e-mail: info@restaurant-buitenlust.nl www.restaurant-buitenlust.nl

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7