"Kerk als historisch vredesmonument moet blijven Harold Hl LENSSEN Vierhonderd leerlingen op De Landweert Verstraaten neemt ziekenvervoer Jac de Leeuw over Aanmeldingstermijn Kindervakantiewerk verlengd Bibliotheek Venray op Internet Aftrap bestuurskracht onderzoek in Venray Halt en het belang van aangifte doen Veiling tweedehands instrumenten en rommelmarkt Reumacollecte: ruim 21 mille Zilveren speld voor Rickie Basten Historicus Louis Rutten: PEEL EN MAAS E3JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Prijs voor huurders Wonen Venray ƒ15.000,- voor Bergsbos Lifestylebeurs in Kasteeltuinen Arcen PEEL en maas donderdag 26 april 2001 - Pagina 9 Toen enkele weken geleden Ton jns en Hans Derks bij gerucht vernamen dat reeds op 5 februari een vergunning voor de sloop van je Vredeskerk was verleend aan Hamanz Handel BV in Sittard, was dat voor hen aanleiding om een actiecomité op te richten, ook Louis Rutten deel van uit ging maken. Hij was destijds één van de eerste medeoprichters op dit moment de enige nog overlevende van het toenmalige werkcomité 'oprichting Vredeskerk'. De voornaamste bedoeling van het opgestarte actiecomité is te voorkomen dat dit historisch Vredesmonument (kerk) gesloopt gaat worden. Binnenkort wordt hier over in een kort geding voor de rechtbank in Roermond uitspraak gedaan. Hans Derks heeft daarin het volste vertrouwen en daarom heeft hij al L[0or de toekomst een aantal plannen ip papier gezet. Hij vindt, dat er ildoende niet-commerciële exploi- iemogelijkheden voor dit gebouw iwezig zijn. Daarbij denkt hij aan in permanent jeugd- en jongeren centrum, waarbij persé een luid ruchtig discogebeuren uitgesloten wordt. Volgens Ton Jans is het gebouw uitermate geschikt voor verenigingen die nu door Venray zwerven, op zoek naar een vast honk. Hij denkt daarbij aan: Zin in Zingen, de rommelmarkt van Jacqueline uit Brazilië, de Proms van harmonie Euterpe, de Lions Club met de verkoop van hun spul len; het multiculturele festival; muziek- en toneelgroepen, die nu nog op verschillende plaatsen ged oogd worden en last but not least het multiculturele festival, dat zelfs al een keer op een parkeerplaats moest plaatsvinden. GRONDGEDACHTE Grondgedachte van dit alles is volgens Jans, dat waar mensen zin gen, dansen, vergaderen, schilderen, boetseren of toneelspelen, deze mensen meer met de vredesgedach- te bezig zijn, dan met één of andere zogenaamde vredesmissie. Volgens Hans Derks moeten de viering van 1 mei (Duitsland), 4 en 5 mei (Nederland) en 1 november (Volkstrauertag in Duitsland) altijd in het gebouw gevierd kunnen wor den. Er zal weer naarstig gezocht moeten worden naar herstel van de 'betrekkingen' met de 'Eglise de la Paix' in Frankrijk, die nog steeds blijkt te bestaan. Mocht echter onverhoopt het vre desmonument (kerk) gesloopt moe ten worden, dan mag het volgens Louis Rutten toch niet zo zijn, dat men twee miljoen gulden zonder enige wroeging in eigen zak steekt. "Toen in het begin van de zestiger jaren in het armlastige Venray een nieuwe parochiekerk moest worden gebouwd, heeft men vooral in het buitenland deze kerk gepresenteerd als een internationaal vredesmonu ment", zegt Rutten. "Vooral op de Duitsers maakte dit geweldig indruk, en zowel de kerkelijke als wereldlijke autoriteit gaf rijkelijk. Daarbij werden wel beloften gedaan, zoals: dit internationaal vredesmonument zou te gebruiken zijn door alle gezintes (confessies), het zou ook gaan dienen als con grescentrum, waar lezingen en voor drachten over het thema 'vrede' gehouden worden, maar het zou bovenal een 'rustplaats' moeten wor den voor Duitsers, die op weg waren naar hun Soldatenfriedhof in Ysselsteyn en niet te vergeten, de kerk zou een teken van verzoening en verbroedering moeten worden." Van al deze mooie bedoelingen en beloften is volgens Rutten niets, maar dan ook niets terechtgekomen. "De parochiekerk was gerealiseerd en nog wel schuldenvrij. Wie maak te zich daarna nog druk over deze internationale 'verplichtingen'. Ik heb pastoor Pastoor Geerits herhaal delijk daarop gewezen. Het kan toch niet zo zijn, dat men 'geld', dat men op listige wijze, ondermeer uit het buitenland, heeft verkregen voor de bouw van deze parochiekerk, nu voor eigen gebruik aanwendt", meent Rutten. "Het zou veel sympa thieker zijn, als na een eventuele sloop, wat niet te hopen is, het geld volgens een bepaalde verdeelsleutel verdeeld wordt onder de eigenaar en de grote schenkers, bijvoorbeeld aan sociale doelen. Dan pas wordt 'rei- chen wir einander die Hande über die Graber' een welgemeende slo gan en hebben de 45.000 gevallenen die ons omringen, niet voor niets hun leven gegeven." Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Een keer per jaar verloot Wonen Venray tien prijzen onder alle huur ders die minstens één jaar de huur automatisch hebben betaald. De weer Verlinden van huurdersvereni- ging Noord-Limburg trok tien prijs winnaars. Zij kregen van hem namens Wonen Venray een geldbedrag van 250 gulden overhandigd. De prijs winnaars zijn: de heren Theeuwen :n Horstermans en mevrouw Vermeulen. Op de foto ontbreken de ben Emekil, De Ryck, Van Gerven, Rongen en Lamboo en de dames Maessen en Schellekens. Openbare basisschool De Landweert vierde maandag een Turks kinderfeest. De leerlingen leerden de achtergronden van dit feest nader kennen. De gemeen schapsruimte werd omgetoverd in een 'oosterse bazaar' waar de kinde ren konden kijken naar toneelstuk jes en een schimmenspel en mee konden doen met Turkse dansjes. Eerder al vierde De Landweert interculturele feesten waarin het Joods paas- feest en het Divalifeest werden belicht. Bij die gelegenheid werd ook de vierhonderdste leer ling, Anne Dhondt, op de school ingeschreven (zie foto). Met ingang van 1 mei a.s. neemt Taxi Verstraaten de activiteiten iver van Jac de Leeuw bv. Het 'etreft hier met name het zieken vervoer wat vanuit Leunen wordt iecoördineerd. Het personeel (41 mensen) wordt geheel overgeno- Imen en zullen dezelfde activiteiten voortzetten. Voor Taxi Verstraaten betekent dit dat het totale ziekenvervoer in de rcgio Noord-Limburg en Oost- Brabant onder een dak is gebracht. Bovendien wordt het bedrijf hier mee een van de grootste personen- vervoerders in de regio want naast ziekenvervoer (voor alle verzekerin- ien) en reguliere taxidiensten heeft Verstraaten ook groepsvervoer, VIP- vervoer, koeriersdiensten en trein- ixi in haar dienstenpakket. Door deze overname stijgt het aantal personeelsleden naar ca. 130 terwijl het bedrijf beschikt over 80 voertuigen. Twintig daarvan zullen |0j worden ingezet voor het ziekenver- voer. Om ervoor te zorgen dat de coördinatie van al het vervoer goed if begeld is, is het bedrijf ISO 9002- gecertificeerd. Dit houdt in dat de werkwijze van de organisatie is vastgelegd om de kwaliteit te waar borgen. Kwaliteit staat ook in het vervoer zelf voorop. Ook voor de klanten van Jac de Leeuw. "Het telefoon nummer, 511111, blijft gehandhaafd terwijl voorlopig ook de naam onge wijzigd blijft. Voor de cliënten ver- udert er in weze niets. Alleen zul- ®n wij de kwaliteit, die bij de eeuw uitstekend was, nog verder roberen te verbeteren" aldus Geert Jan Verstraaten. Taxi Verstraaten opereert thans nog vanuit drie vestigingen, Venray, Overloon en Bakel. Eind dit jaar ligt het in de planning om de gehele organisatie vanuit een vestiging op Smakterheide aan te sturen. De boekjes met het aanmeldings formulier van het Kindervakantiewerk zijn op de basisscholen uitgedeeld in de groe pen 3 tot en met 7. De bedoeling was dat alle aanmeldingformulieren weer op 24 april op de diverse scho len terug waren. In verband met de Goed nieuws voor iedereen die wel eens surft op het Internet. Voortaan kunt u de bibliotheek ook op het wereldwijde web vinden. Op onze website,, te vinden onder: www.obvenray.nl vindt u uitgebrei de informatie over de bibliotheek Venray. Via de homepage kunt u met één druk op de muisknop op een eenvoudige manier doorsurfen naar de informatie die u zoekt. Zo kunt u kiezen uit bijvoorbeeld de speciale pagina's voor de jeugd, jon geren of volwassenen. Op de jeugdsite kunt u verder sur fen naar pagina's met informatie voor het maken van werkstukken, over schrijvers en interessante, leuke websites voor kinderen en leerkrachten. Op de jongerensite kan men snel naar nog meer websi tes voor jongeren en sites met uit treksels. Bij de volwassenen vindt u o.a. een overzicht van de actuele sprin- terlijst. Dit zijn net nieuw versche nen boeken die u voor f 2,50 bij de bibliotheek kunt lenen. Heeft u vra gen of ideeën dan is het mogelijk deze voortaan via internet aan de bibliotheek door te sturen. U krijgt dan bericht terug, schriftelijk of via e-mail. De beginnende internetters adviseren ze een kijkje te nemen op de pagina met een overzicht van de diverse zoekmachines. In alle pagi na's zijn diverse links verwerkt. Als de muisaanwijzer in een handje ver andert, betekent dit dat u door te klikken op dit handje, op een gemakkelijke wijze bij een volgende site met nog meer informatie uit komt. De bibliotheek is open op de vol gende dagen en tijden: dinsdag tot en met donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 14.00 uur. de bibliotheek sluit op 4 mei om 18.00 uur en is op zaterdag 5 mei de hele dag gesloten. paasvakantie en nog wat extra vrije dagen op verschillende scholen is dit helaas niet overal gelukt. Om toch alle kinderen die mee willen doen in de gelegenheid te stellen om zich aan te melden, heeft de organi satie van het Kindervakantiewerk besloten om de aanmeldingstermijn te verlengen. Het aanmeldingsfor mulier van kinderen die nog mee willen doen kan nog tot en met 4 mei ingeleverd worden bij de vol gende adressen in Venray: St. Odastraat 39 of Kattestaart 19. Na 4 mei is deelname niet meer mogelijk. Het Kindervakantiewerk, dit jaar van 2 tot en met 6 Juli, zal voor de 50e keer georganiseerd worden. Iedere dag zal er iets extra's gedaan worden om met z'n allen de 50e ver jaardag van het Kindervakantiewerk te vieren. Op vrijdag zal er dan echt groots uitgepakt worden met een knallend verjaardagsfeest. Mis dit dus niet en meld je alsnog aan. Natuurlijk is het Kindervakantie werk niets zonder leiding. Ook lei ding is nog welkom. Iedereen ouder dan 15 jaar kan zich aanmelden als leiding via telefoon nr. 0478- 587560, 0478-584687 VAKANTIE SPANJE TE HUUR APPARTEMENTEN Rosas Costa Brava Tel. 06-53317369 Tel. 06-51367458 www.casas.nl/huur KEUKENINRICHTING s (0478)539020 -Tc, op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Het Juliana Welzijn Fonds heeft 15.000 gulden toegekend aan Stichting Sport- en Jeugd- accomodatie Bergsbos in Meerlo. De bijdrage is bestemd voor de uitbreiding van het gebouw ten bate van het Open Jeugdwerk Doema. In 2000 verstrekte het Fonds ruim 1700 bijdragen voor ruim 30 mil joen gulden. Bijdragen voor bij voorbeeld tijdelijke personeelskos ten, investeringen in inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten, deskundigheidsbevordering, werk- vernieuwing en de start van een organisatie. De gemeente Venray gaat deel nemen aan een objectief onder zoek van de provincie Limburg waaruit naar voren moet komen wat de bestuurskracht van Midden- en Noord-Limburgse gemeenten is. Op basis van de uit komsten van dit onderzoek zou een visie op het gebied van de lokale en regionale bestuurs kracht moeten ontstaat. Op 7 mei vindt in Venray de formele aftrap plaats van het bestuurskrachton- derzoek van de provincie Limburg. Volgens de gemeente Vpnray is het nooit verkeerd om eens te kijken naar een manier waarop een organi satie zich kan verbeteren. Vooruitlopend op de uitkomsten van dit onderzoek is het college van B en W van de gemeente Venray door de provincie gevraagd nu reeds te kijken naar de vervolgfase van het onderzoek. In de vervolgfase zal naar de mening van de provincie het accent vooral moeten liggen op overleg, zowel afzonderlijk als regiogewijs om tot door alle partijen gedragen oplossingen voor verster king van de bestuurskracht te komen. De bestuurskracht van de gemeente wordt in de bestuurs krachtmonitor getoetst op basis van vier te vervullen rollen, te weten: de gemeente als bestuur, als dienstver lener, als participant en als organisa torische eenheid. Naar verwachting zal begin 2002 de visitatieronde in Noord- en Midden-Limburg worden afgerond. Is uw auto wel eens vernield? Is uw fiets wel eens gestolen? Of zijn er andere dingen gebeurd waar door schade is ontstaan? Dan heeft u hopelijk ook aangifte hier van gedaan. Waarom leest u hier onder. Het HALT-bureau steunpunt Venray is een bureau waar jongeren van 12-17 jaar een werkstraf krijgen tot maximaal twintig uur. Halt staat voor Het Alternatief voor Justitie. Jongeren die voor de 'kleinere' veel voorkomende delicten, zoals dief stal, vernieling, met de politie in aanraking komen, kunnen bij HALT een straf krijgen. Die straf bestaat onder andere uit het vergoeden van de gemaakte schade. Halt bemiddelt hierin. Bij het Haltbureau zijn veel zaken waarvan er sprake is van schade, maar door de benadeelden geen aan gifte wordt gedaan. Dit kan komen omdat er vaak wordt gedacht dat 'er toch niks aan gedaan wordt' of door andere redenen. Dit is erg jammer want als er geen aangifte wordt gedaan en er zijn geen namen bekend van de benadeelden, dan kan Halt weinig doen met betrekking tot de schade. Op die manier krijgen jongeren alleen maar een werkstraf, terwijl de benadeelde met de gemaakte schade zit. Zo is er een zaak lopende bij Halt, betreffende vernieling van auto's in Venray. De schade is veroorzaakt door het eraf halen van automerk-emblemen. Helaas kan Halt tot nu toe hierin niks doen, omdat de benadeelden nog geen aangifte hebben gedaan. Zo ziet u, hoe belangrijk het doen van aangifte is, in de eerste plaats in uw eigen belang, daarnaast in het belang van de jongeren, die hierdoor 'oog-in-oog' komen met de door hun gemaakte schade. Heeft u vragen, opmerkingen, dan kunt u altijd naar ons bureau bellen in Venray, tel. 0478-514127. In het repetitielokaal van de Koninklijke Harmonie Euterpe vindt op zondag 29 april een instru- mentenveiling en rommelmarkt plaats. Jaarlijks koopt de harmonie een aantal nieuwe instrumenten en worden de afgeschreven instrumen ten vaak ingeruild. De laatste jaren hebben we de instrumenten wat lan ger moeten gebruiken dan de bedoe ling was. Het gevolg is dat er nu een aantal instrumenten overkompleet zijn. Deze instrumenten gaan naar de vakhandel maar worden eerst aangeboden aan liefhebbers die op zoek zijn naar een goed gebruikt instrument. In de aanbieding zijn onder andere klarinetten trompet ten, dwarsfluiten, hoorns en saxo foons. Tevens is op die zondag een rommelmarkt voor iedereen die op zoek is naar een koopje. Er staan diverse goed bruikbare artikelen zoals serviesgoed, oude koffiemo lens en glaswerk spullen uit oma's tijd. Voor jongelui die op kamers gaan een uitstekende gelegenheid nu alvast hun 'uitzet' bij elkaar te gaan kopen. Voor de kleinere jeugd staan er poppen en ander speelgoed. Iets om te verkopen op de Koninginnemarkt op 30 april. De dag duurt van 11.00 tot 16.00 uur. De veilingen zijn om 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Ook dit jaar kan men met genoe gen terug zien op de afgelopen col lecte. De actie voor het Nationaal Reumafonds in het kader van de landelijke inzameling in de week van 18-25 maart heeft in Venray en omstreken een bedrag vaq ƒ21.072,- opgebracht. Dat is iets minder dan vorig jaar. Gezien de preventieve maatregelen in de agrarische buiten gebieden stemt deze opbrengst grote waardering voor het werk dat door het plaatselijk comité en collectan ten wederom is verzet. Mocht u door omstandigheden de collectant gemist hebben, dan kunt u alsnog uw bijdrage storten op postgiro 324 of banknummer 35764812 t.n.v. Het Nationaal Reumafonds Amsterdam. De totale opbrengst is ƒ21.072,- (9562,05 Euro) en voor Venray e.o. als volgt onderverdeeld: Merselo ƒ820,- Euro 372,10; Vredepeel ƒ189,- Euro 87,75; Ysselsteyn 1666,- Euro 756,00; Heide ƒ467,- Euro 211,91; Veulen 385,- Euro 174,70; Castenray ƒ536,- Euro 243,23; Oirlo ƒ786,- Euro 356,67; Leunen ƒ1240,- Euro 562,69; Oostrum ƒ1357,- Euro 615,78; Smakt ƒ388,- Euro 167,07; Landweert 2532,- Euro 1148,97; Antoniusveld ƒ692,- Euro 314,01; Brukske ƒ1544,- Euro 700,63; Venray centrum ƒ8470,- Euro 3843,52. Rickie Basten-Van den Heuvel heeft de zilveren speld van de Nederlandse Hartstichting gekre gen. Basten-Van den Heuvel kreeg de onderscheiding (zie foto) voor haar jarenlange inzet voor de Hartstichting, met name in Oostrum. Al jarenlang staat zij vooraan in het front van het Oostrumse verenigingsleven. Zo is ze ondermeer bestuurslid van de harmonie, verzorgt daar mede de jeugdopleiding; is contactpersoon bij de muziekschool; is lid van de werkgroep solisten/ensemble con cours; houdt zich met het Oostrumse onderwijs bezig en werkt nog in het onderwijs. Daarbij runt ze haar drukke huishouden met opgroeiende kinderen. Rikie is ook nog lid van de Oostrumse Vrouwenbeweging. Van daaruit is zij de contactpersoon voor de col lecte van de Hartstichting. Kasteeltuinen Arcen vormt van 3 tot en met 6 mei het fraaie decor van de lifestyle buitenbeurs 'My home is my Castle'In Pagodetenten pre senteren specialisten de mooiste en nieuwste woon- en tuintrends. De buitenbeurs biedt een ruime keus op het gebied van woondecoraties, woonaccessoires, tuin- en groen decoraties, tuinaanleg, bloemen en planten, exclusieve geschenken etc. Ook zijn er streekproducten aan zoals o.a. ambachtelijke jenevers en likeuren. In samenwerking met Medea Communications is men erin geslaagd een sfeerbeurs te organise ren die voor Noord-Limburg uniek te noemen is. Rondom het thema 'Wonen' zijn er stands aan met o.a. antiek, grenen en teakhouten meu belen, verlichting, tafels, stoelen, glas- en zilverwerk, vloeren, glas in lood decoraties, openhaarden en spiegels. Daarnaast kan de bezoeker ook actief meedoen aan workshops op het gebied van decoreren. De beurs is dagelijks open van 10.00 tot 18.00 uur.

Peel en Maas | 2001 | | pagina 9