Alleen VVD en Samenwerking in onderzoekscommissie Merselo Vlag in top in Merselo II Proj ectontwikkelaar eigenaar Annaterrein Pater Daniël Ross is op zoek naar familie 'Kinderen vallen buiten de boot' Junhoek [rijwilligers- «jj omité positief ontvangen Vrijwilligers- centrale Oproep nieuwe vrijwilligers Francesca SINAASAPPEL ^5EL EN MAAS donderdag 26 april 2001 - Pagina 7 Drie partijen willen eerst bevindingen Inspectie RO afwachten De raadscommissie die het wdebacle in Merselo gaat jerzoeken bestaat nog slechts J twee partijen: VVD en menwerking. Nadat eerder het 9 )A afhaakte besloten vorige ekPvdA, D66 en fractie Van de rle voorlopig van deelname af zien. )e onderzoekscommissie, onder irzitterschap van initiatiefnemer van Hooft (VVD), telt nu vier m. Naast Van Hooft is dat zijn tijgenoot John Oosterbeek en Ike ;er en Gerrit Verkoeijen van inwerking Venray. tans van Hooft spreekt van een 1ste kans. "Alle partijen waren Ier over eens dat de resultaten het onderzoek voor de verkie- in besproken moesten zijn. Dus ioesten snel aan het werk. Maar verliezen we weer een maand vroc ut er ligt een blokkade tot de «jsvergadering van 29 mei." Van oft denkt dat het raadsonderzoek tl dieper gaat dan het onderzoek de Inspecteur Ruimtelijke lening (IRO). "We gaan daarom or. Want als we eerst moeten chten op de inspectie en daarna ■er moeten discussieren over de uitaten, dan wordt het nooit meer gerealiseerd." De fractieleider van de VVD zou het liefst het onderzoek samen met de IRO uitvoeren. "Om te voorko men dat we zaken dubbel gaan doen. Maar dan moeten we wel een volwaardige gesprekspartner zijn. En dat kunnen Busser en ik alleen niet zijn." Van Hooft verwacht dat de drie afgehaakte partijen op 29 mei als nog besluiten mee te doen. "Want anders is het raadsonderzoek niet meer reëel uitvoerbaar. En dan zul len we het alleen met de bevindin gen van de inspecteur moeten doen." RAADSVERGADERING In de raadsvergadering van 29 mei staat het initiatiefvoorstel tot het raadsonderzoek naar de woning bouw in Merselo op de agenda. Uit het onderzoek moeten conclusies en aanbevelingen komen over het gevoerde beleid van zowel gemeen tebestuur als ambtelijke organisatie. Er wordt een extern bureau inge schakeld die het feitenonderzoek gaat doen. Daarnaast komt er een commissie van 'ervaringsdeskundi gen' die de conclusies en aanbeve lingen gaat formuleren. Het raads onderzoek gaat 215.000 gulden kosten. De ambtelijke ondersteu ning vergt 65.000 gulden terwijl 150.000 gulden wordt uitgetrokken voor de inhuur van externe deskun digen. VVD en Samenwerking wil len de kosten betalen uit de post 'onvoorzien'. De reden dat de drie partijen voor lopig afhaken is het onderzoek dat de Inspectie Ruimtelijke Ordening (IRO) vanaf half mei gaat uitvoeren op het gemeentehuis. Naar aanlei ding van de bouwperikelen in Merselo is de gemeente onder ver scherpt toezicht geplaatst. Daarnaast start de IRO een breed concemon- derzoek naar de afdelingen volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Begin mei zijn de onder- zoekkaders van de IRO bekend. "En dat willen we eerst afwachten", zegt Bert Linskens (PvdA). "Want dat onderzoek is breder dan alleen maar Merselo. Het is daarom nu niet ver standig om het raadsonderzoek in volle omvang te doen. Want het vraagt veel energie terwijl het risico van overlappingen te groot is." Eind september wordt de eindrap portage van de IRO verwacht. Maar daar hoeft volgens Linskens niet op gewacht worden. "Als half mei de onderzoekkaders bekend zijn, dan hebben we helderheid. En dan kun nen we bekijken of er nog een eigen aanvullend onderzoek nodig is." Hans Teunissen (D66) laat zich in gelijke bewoordingen uit. "Waarom zouden we zelf een duur onderzoek starten als de inspecteur dat gratis doet", vraagt hij zich af. "We kun nen daarom beter eerst afwachten wat de IRO gaat ondernemen en dan kunnen met dat onderzoek meelif ten." Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) laat doorschemeren niet veel vertrouwen te hebben in het raadsonderzoek. "Het zal er toch weer op neerkomen dat de kool en de geit worden gespaard. Want er zullen politieke consequenties getrokken moeten worden. Maar geen enkele fractie zal zijn eigen wethouder willen aanvallen", ver moedt Lemmens. De fractieleider van Van de Vorle denkt juist dat het onderzoek van de IRO veel verder gaat en dat de inspectie ook meer bevoegdheden heeft. "Want wij zijn afhankelijk van de vrijwillige medewerking van ambtenaren", zegt Lemmens die voorziet dat de onderzoeksresultaten gevolgen zullen hebben. "Het wordt politiek heel gevoelig. Want wat gebeurt er als de inspecteur een wet houder een brévet van onvermogen geeft", vraagt hij zich af. r"De Hoveniers y maken een tuinontwerp op maat Hf F, Venray 0478-571800 rkomt in Venray vrijwel zeker .„.i Lokaal Comité voor vrijwilli gs Dit is de uitkomst van een irmatieavond waar twintig men- van geïnteresseerde vrijwilli- irganisaties hebben gesproken hoe een dergelijke comité ilte kan gaan krijgen. Op die ld meldden zich vijf mensen aan (ondersteuning willen gaan geven de oprichting van een vrijwilli- 'comité. De vrijwilligers die zich lienden komen voort uit het H, KBO, Dingus en de israad Ysselsteyn. Zij vormen :n met leden van het Platform ID, EHBO, Synthese en de jwilligerscentrale een nieuwe fkgroep die concreet invulling (geven aan het vrijwilligersco- "Het was een positieve bijeen- isf\ aldus Margo Janssen van de snt jwilligerscentrale Venray. "Half 0,vl komen we in de nieuwe samen- Hing bij elkaar om voort te bor- jaci! tn op het overleg." Opening nieuw verenigingsgebouw in september Afgelopen weekend werd het hoogste punt van de bouw van het nieuwe verenigingsgebouw op sportpark De Vloet in Merselo gerealiseerd. In de bouwwereld een reden voor een feestje, van daar dat vorige week vrijdag met enig ceremonieel de vlag in top ging- Rel over speelveldjes in Antoniusveld fflen heuse rel in de anders zo j»lige Venrayse wijk IBloniusveld. Want de bewoners i de Clara Wichmannstraat (boos, heel boos. Zo boos, dat J zelfs een handtekeningenactie touw hebben gezet om hun ke« :,ven over de gedeeltelijke 'ver- ijning' van de speelveldjes, 9'- «zend aan de straat, kracht bij zetten. Binnenkort willen de M toners de handtekeningen rhandigen aan wethouder Jan lessen van de gemeente Venray. it is er aan de hand? Vorige woensdag is de gemeente iy de drie groenstroken in de ft, mooie grasvelden waarop kinderen uit de straat een balle- appen of een spelletje doen, inrichten met planten zodat er ler ruimte voor de speelactivi- in van de kinderen is ontstaan, de in allerijl gepleegde telefoon- naar de gemeente Venray bleek gens de compleet verraste bewo- Mrt ^at veelvuldig geklaag van een comr overwegend oudere patiobewo- es^s van de Ina Boudier wt kerstraat, de Carry van ggenstraat en de Henriëtte ™d Holststraat de gemeente lfay heeft aangezet tot deze rwachte maatregel, zonder de ners van de Clara mannstraat op de hoogte te n. gemeente Venray wil met de regel paal en perk stellen aan verlast van met name voetbal jongeren, zegt voorlichtster dia Hendricks. "De gemeente e overlast beperken door plant- dden op het veldje te planten, alternatief kunnen de jongeren en met de bouwvakvakantie ik maken van een trapveldje r de boerderij van Jeucken. De gemeente gaat binnenkort in nauw overleg met de wijkraad op zoek naar een definitieve locatie voor een nieuw trapveldje." OVERLAST De hele discussie omtrent de invulling van de groenstroken en de overlast die spelende kinderen vol gens de patiobewoners veroorzaken, was, zo meenden de bewoners van de Clara Wichmannstraat, toch reeds in het jaar 2000 gevoerd en afgesloten? De gemeente had toch duidelijk een standpunt ingenomen waarin ze aangaf dat de situatie was zoals ze bleef? Ideaal dus voor de vele opgroeiende kinderen in de voor een groot gedeelte uit jonge gezinnen bestaande straat. 'Spelende kinderen zijn toegestaan op de veld jes en in een wijk is het nu eenmaal geven en nemen, waarbij enige ver draagzaamheid zeer op zijn plaats is', zo had wethouder Driessen op een vergadering van de wijkraad Sint Antoniusveld luid en duidelijk gezegd. 'Maar klaarblijkelijk vindt de gemeente Venray het niet nodig eerder gemaakte afspraken na te komen. Ze geeft zichzelf het recht om deze afspraken naar eigen inzicht ten alle tijden te mogen wij zigen', zo laten de bewoners in de brief weten. 'Jammer, dat in het pre stigeproject van de gemeente, ons aller Antoniusveld, kinderen buiten de boot vallen'. Uit de gehouden handtekeningen actie blijkt volgens de initiatiefne mers duidelijk dat de bewoners de gang van zaken unaniem afkeuren. Liefst 33 van de 34 gezinnen heb ben immers hun handtekening onder de inderhaast opgestelde 'actiebrief gezet. Woensdagavond hebben de bewoners een gesprek met de wijk raad over de kwestie. Op De Vloet komt een vereni gingsgebouw dat ruimte gaat bieden aan diverse verenigingen die in het dorp actief zijn zoals sportvereni ging Merselo (voetbal en korfbal), de jeugdvereniging De Natuurvrienden (wandelen) en JUM (jeugdsoos), tennisvereniging Merselo en de ouderenvereniging KBO. Zoals bekend is in Merselo ten behoeve van de geplande woningbouw één van de twee vel den van het sportpark de Vloet ver plaatst naar een aangrenzend per ceel ten noord-westen van het huidige hoofdveld. Op het huidige trainingsveld is woningbouw gepland maar door de stankcirkel- perikelen is de uitvoering van die plannen voorlopig niet te verwach ten. Een van de gevolgen van de verplaatsing van het veld en de geplande woningbouw is dat de bestaande gebouwen, kleedlokalen en clubhuis gesloopt moeten wor den omdat de nieuwe ontsluitings- weg 'over' deze gebouwen gepland is. Helaas ziet het er naar uit dat ook deze weg niet op korte termijn gere aliseerd zal worden. Vooruitlopend op deze werkzaamheden is echter wel begonnen met de bouw van een nieuwe kleedaccommodatie en clubhuis. De gemeente Venray heeft hiervoor (een deel van) de middelen beschikbaar gesteld. Daarnaast zijn ook gelden vrijgekomen die beschikbaar waren voor de renova tie van het huidige jeughuis, dat nu dienst doet als verenigingsgebouw, en door het benaderen van diverse fondsen voor verschillende doel groepen. Door zelfwerkzaamheid draagt de Merselose bevolking, en uiteraard ook het niet in Merselo wonende deel van de leden van de verenigingen, (letterlijk) haar steen tje bij aan de realisatie van het gebouw. Door de beschikbare mid delen samen te voegen is de moge lijkheid ontstaan om een gebouw te realiseren dat meer te bieden heeft als een vaste gebruiksruimte voor de genoemde verenigingen. Het gebouw kan namelijk ook onderdak bieden aan andere Merselose ver enigingen. Naast de genoemde vaste gebruikers kunnen andere vereni gingen op een meer incidentele basis de ruimte huren op die momenten dat deze vrij zijn, en dat zijn nog diverse uren, zowel in de avond als overdag. Naast een drietal grote ruimten worden een tweetal vergaderzaaltjes in het gebouw gerealiseerd. Uiteraard zullen de kleedruimten die noodzakelijk zijn bij de sportbeoefening door zowel jeugd als volwassenen en ouderen niet ontbreken. In het kader van de zelfwerk zaamheid zijn door de toekomstige gebruikers de werkzaamheden ver richt om het gebouw 'uit de grond' te werken. Denk hierbij aan het storten van funderingen en vloeren, het opmetselen tot peil en de aanleg van de riolering. Daarna heeft een aan nemersbedrijf het metselwerk ter hand genomen. Tussendoor zijn in zelfwerkzaamheid de noodzakelijke voorzieningen ten behoeve van elek triciteit, sanitair en verwarming uit gevoerd. Met het bereiken van het hoogste punt bereikt is het metselwerk glo baal afgerond en komt de tweede fase van zelfwerkzaamheid in beeld: het dak en technische installaties. Een deel van deze werkzaamheden zal door diverse gespecialiseerde bedrijven (mede) uitgevoerd wor den. In een volgend stadium, fase drie en vier, komen de binnenafwer king en de buiteninrichting aan bod. Die werkzaamheden zullen vanaf eind mei aangepakt worden en opnieuw grotendeels door de ver enigingsleden en de inwoners van Merselo uitgevoerd worden. Op die wijze laat het dorp zien dat het, ondanks de tegenslagen die men op woningbouwgebied kent, toch de handen uit de mouwen wil steken en bereid is om te werken aan de leef baarheid van het dorp. De opening is (onder voorbehoud) nog dit jaar gepland in het weekend van 22, 23 en 24 september. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. Synthese zoekt voor Anita Achten iemand ter vervanging van een gastouder in de kinderopvang op atroposofische grondslag. Het betref kinderen in de leeftijd van 0-4 jaar. De werkzaamheden vinden plaats in Venray. U dient enthousiast, cre atief en flexibel te zijn; ervaring met kinderen hebben en u dient 30 jaar of ouder te zijn. De werktijden zij in overleg. Meer informatie: Vrijwilligerscentrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag t/m vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur. UW VOORDEEL BRIXON business shirts met korte mouw in frisse kleuren en dessins 89,- per stuk Nu 2 voor f 139»" VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss Slachtofferhulp Nederland is een onafhankelijke organisatie die opkomt voor de belangen en rech ten van slachtoffers van misdrij ven en verkeersongelukken. De Bureaus Slachtofferhulp vormen samen het Fonds Slachtofferhulp Nederland. Dagelijks zetten ruim 1600 vrijwilligers verspreid over het hele land, zich in voor de opvang van slachtoffer. Bureau Slachtofferhulp zoekt vrij willigers die niet meteen vragen stellen; vrijwilligers die luisteren en geduld hebben met het verdriet, de woede en soms de verbittering van de slachtoffers; vrijwilligers die slachtoffers praktisch, juridisch en emotioneel bijstaan; die hulp is onbetaalbaar en noodzakelijk. Met vestigingen in onder andere Venlo, Roermond, Weert Venray en Gennep is Slachtofferhulp altijd in de buurt. Men verwacht van de vrij willigers dat deze ongeveer tien uur per week flexibel beschikbaar zijn tijdens kantooruren. Slachtofferhulp zorgt mede voor scholing, een goede onkostenvergoeding en voor al voldoening bij de vrijwilligers. Er is voortdurend begeleiding door een beroepskracht. Aanmelden kan via telefoonnum mer 077-3548030. Stichting Stadspark bezorgd over nieuwe ontwikkelingen Het voorstel van de gemeente Venray voor de ontwikkeling van het St. Annaterrein wijkt funda menteel af van eerdere voorstel len. Dat vindt Twan van Els van de Stichting Stadspark. "De gemeente heeft op het gebied de WvG (Wet Voorkeursrecht Gemeenten) van toepassing ver klaard. Dat wil zeggen dat de eige naar, in dit geval het Vincent van Gogh Instituut (VvGI), het St. Annaterrein als eerste moet aan bieden aan de gemeente om onge wenste ontwikkelingen te voorko men. Nu laat de gemeente Venray dit principe los, weliswaar nadat het globaal stedenbouwkundige plan is vastgesteld, en mag het VvGi rechtstreeks onderhandelen met één projectontwikkelaar. De gemeente wordt dus geen eige naar van het terrein en komt in onze ogen in een sterke afhanke- lijkspositie terecht" In de nieuwe overeenkomst over het terrein die de gemeente Venray met het Vincent van Gogh Instituut, de huidige eigenaar, heeft gesloten staat dat het St. Annaterrein toch eigendom wordt van een projectont wikkelaar. De gemeente Venray, die tot voor kort projectontwikkelaars juist bui ten de deur wilde houden met het oog op bescherming van de waarde volle historische gebouwen en stuk jes natuur, neemt genoegen met 10 procent van de opbrengst en een ste vige vinger in de pap bij de ontwik keling van het gebied. UITGANGSPUNTEN "De bewaking van de uitgangs punten van het globaal stedenbouw kundig plan, waarover wij zeer te spreken zijn, moet hoge prioriteit hebben", zegt Van Els, "het is aan de Venrayse politiek om de rug recht te houden. Die uitgangspunten moeten niet verkwanseld worden. Vandaar dat wij de politieke partijen in de Venrayse gemeenteraad deze week een schrijven toesturen, waarin wij onze grote bezorgdheid uiten. Wij vrezen namelijk dat de haalbaarheid van de maatschappelijke wensen niet is vergroot. Want wat beoogt de gemeente bijvoorbeeld met het Parktheater St. Anna? Wat gebeurt er met het klooster, de kapel en het Vincent Paulo-gebouw? Waar ligt de scheiding tussen het openbare en het privé-gedeelte? We hebben nog een groot aantal vragen en zullen de gang van zaken positief-kritisch, maar streng volgen. Er dreigen namelijk concessies gedaan te wor den aan de uitgangspunten voor het behoud van het cultuurhistorisch erfgoed en de ecologische gebieden op het St. Annaterrein." WONINGEN In de nieuwe overeenkomst wordt afgesproken dat het VvGi het hele terrein van veertig hectare, met uit zondering van de openbare weg en het openbare groen, aan een project ontwikkelaar verkoopt. Met de ver plichting dat die met de gemeente Venray zaken moet doen als het om de bouw gaat. In de samenwerkings overeenkomst tussen het VvGI, de gemeente Venray en de projectont wikkelaar verplicht het VvGI zich om 10% van de totale verkoopop brengst V&n de gronden plus opstal len aan de gemeente te voldoen zodra de (bouw)grond aan de pro jectontwikkelaar wordt overgedra gen. De betaling geschiedt ter ver goeding van kosten c.q. financiële nadelen die voor de gemeente voort vloeien uit de voorbereiding, ont wikkeling en realisatie van het bestemmingsplan St. Anna. Uitgangspunt van de nieuwe over eenkomst blijft volgens de gemeente Venray het globaal stedenbouwkun dig plan voor het terrein. Dat gaat uit van circa 250 nieuwe woningen, waarvan ongeveer honderd apparte menten, en nog eens honderd woningen in bestaande gebouwen. De gemeente blijft betrokken bij de selectie van de projectontwikkelaar. Tegen het eind van het jaar wordt de definitieve keuze gemaakt wie het St. Annaterrein mag gaan ontwikke len. De aangepaste overeenkomst komt eind mei aan de orde in de Venrayse gemeenteraad. Pater draagt mis op in Oostrum en Lottum Binnenkort gaat voor pater Daniël Ross een grote wens in ver vulling. Hij mag namelijk een mis opdragen in de kerk in Oostrum en Lottum, de plaatsen waar respectievelijk zijn overgrootva der Albert Achten en overgroot moeder Anna Catharina Smits zijn geboren. Op 12 mei komt pater Ross samen met zijn broer Kenny naar Oostrum. Het is een langgekoesterde wens van Ross om een mis op te dragen in de plaatsen waar Albert en Anna het levenslicht zagen. De pastoors Hoedemaeckers uit Oostrum en Van den Hoef uit Lottum waren direct voor dat idee te porren. Zaterdagavond 12 mei en zondag 13 mei 'leidt' pater Ross de kerkdienst in Oostrum en op dinsdagmorgen 15 mei in Lottum. Op zoek naar familielede^ van zijn overgrootvader Albert Achten en zijn -moeder Anna Catharina Smits, die omstreeks 1880 naar De Pere in Wisconsin emigreerden, kwam pater Daniël Ross in novem ber 1999 samen met een collega vanuit Parijs (waar zij een vergade ring hadden bezocht) naar Oostrum. Ze keken in een telefoonboek en hebben in Oostrum op goed geluk een familie Achten bezocht, in de hoop iets meer te weten te komen over zijn voorouders. Het resultaat van de zoektocht was echter mager tjes. Er zijn in 1999 wel foto's gemaakt van Daniël Ross en Gerard Achten, waarop de gelijkenis opval lend is (zie foto). De familierelatie tussen Daniël Ross en Gerard Achten is de derde Daniël Ross (links) en Gerrit Achten uit Oostrum (rechts). De gelijkenis is inderdaad opvallend. en vierde graad, zo blijkt uit een stamboomonderzoek dat J. van Aken uit Oostrum samen met ande ren uitvoerde. Nadat pater Ross was terugge keerd naar Taiwan, waar hij profes sor is aan de Fu Jen University in Hsinchuang, is hij brieven gaan schrijven naar families in Oostrum (waar zijn overgrootvader Albert Achten is geboren) en Lottum (waar Anna Catharina Smits het eerste levenslicht zag). Het is natuurlijk de bedoeling dat mensen, die denken dat ze familie van Daniël Ross zijn, reageren op dit artikel. Voor infor matie, J. van Aken, tel: 0478- 584488 (e-mail: jhvaken@hemet.nl). PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD .Jssalon Pr. BemJhardstraat 30a smaak nan de week (27 aprflt'tfnjl 3 mei)

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7