Kritiek op milieuverslagen Venray gaat dienstverlening verbeteren Nederlanders vinden voorrangsregels moeilijk CONTACTLENZEN? 'Geen populistische passages in gemeentekrant' Bibliotheek Venray houdt marktonderzoek 67.50 CONTACTLENZEN GANGEN RRASSINGSMENU GANGEN 77,50 Politie veilt gevonden fietsen VERHAEGM Wij hebben ruime ervaring en hoog Bevolkings onderzoek borstkanker Boetes Oeverwoningen in Oostrum 'Sterfhuis constructie ziekenhuis in gang gezet' 250 gulden boete pN MAAS agir, donderdag 26 april 2001 - Pagina 5 Waals: "Fors investeren in uitbreiding organisatie" HUS' /Al sken Ïthouder Heidens had het agavond zwaar te verduren raadsvergadering. Naast het ikeel over het ziekenhuis de CDA-wethouder, amper lien maanden in functie, veel lek over zich heen gestort over n da milieuprogramma en verslag, toe «meester Waals schoot zijn [gelid te hulp. ei waren dinsdag twee lege stoe- n'|u]| achter de collegetafel, e.2e houder Kersten (PvdA) is al o'dei jf begin februari ziek en zijn r°011 «keer Iaat nog op zich wachten, "wethouder Driessen (CDA) absent. "Hij doet ons de groeten u J-3 een zonnig Andalusië", meldde etfóals. Wethouder Houba (VVD) mi efde een rustige avond maar dat zeker niet van Heidens (CDA) J^egil worden. Het milieuverslag Oen het milieuprogramma 2001 op zes A4-tjes geschreven was, ond« site veel kritiek. Die kritiek is toiièi nieuw want jaarlijks uitten de can* lies hun ongenoegen over het üioneren van de onderbezette Bouwen en Milieu, jemeester Waals hield Lei ens uit de wind en kaatste de erug naar de raadsleden. "U su'ke 'til 1^96 ingestemd met de ope- adka [Keerpunt. In vier jaar tijd is er miljoen gulden bezuinigd. De p ee anisatie heeft daarom tot 2000 slot gezeten en heeft erg veel eten inleveren. Want alleen de w gst noodzakelijke vacatures zijn gevuld", stelde Waals. "Ik vraag 'ukel rom begrip- Want we worden nu cams onfronteerd met de negatieve 'P me den van Keerpunt in de beleids- e:Zö wikkeling. Sommige zaken kun- werk gewoon niet gedaan worden." burgemeester nam alvast een irn rschot op de komende voorjaars- 31! tu nota. "U zult nog schrikken maar het college komt met een forse claim om de negatieve gevolgen van Keerpunt recht te trekken. We gaan flink investeren in de personele organisatie want we moeten een veel grotere formatie krijgen. Er komt een staatje van hoeveel ambte naren we nodig hebben om het regu liere en het nieuwe/projectmatige werk te kunnen doen." Al jarenlang vraagt de raad om een milieubeleidsplan dat er nog steeds niet is. Eind vorig jaar ver scheen er wel een milieuvisie dat daarvan een voorbode is. John Oosterbeek (VVD) vreesde dat 'het beleidsplan er dit jaar wel niet meer van zal komen'. "Het tempo is afhankelijk van de invulling van de vacatures", antwoordde Heidens. Truus Kemmelings (PvdA) onder kende het capaciteitsprobleem op de afdeling. "Er moet daarom een cri sisteam komen voor onverwachte dingen. Zodat de beleidsmatige zaken gewoon kunnen doorgaan." John Oosterbeek vond verslag en programma te summier. "Ik mis een heldere visie voor een oplossing. We horen al jaren dat er geen tijd en geld voor is. Er moet daarom een 'troubleshooter' op de milieuafde ling komen", meende de VVD'er. Mia van het Reve (D66) vond eveneens dat de milieunotities 'te summier van opzet zijn.' "Het zit vol vaagheden en het milieuprogramma 2001 komt te laat want er zijn nu al vier maanden van het jaar om. Al jaren worden de termijnen en de doelstellingen niet gehaald. Het wordt daarom eens tijd de perso- neelsproblematiek op te lossen." OPPOSITIE Frans Franken (CDA) was nog het meest mild in zijn kritiek. Hij pleitte voor een sober en doelmatig milieu beleid. Samenwerking Venray mani festeert zich de laatste tijd steeds meer als een ware oppositiepartij. De tweemansfractie laat vrijwel geen middel onbenut om zich te laten horen. De plaatselijke partij schrijft brieven, loopt weg uit verga deringen en zwaait met moties. Zo ook over het milieubeleid. Samenwerking herinnerde aan een uitspraak van wethouder Heidens die in maart 2000 meldde dat er op de afdeling Bouwen en Milieu een zogenaamde quick-scan werd uitge voerd. Om de werkzaamheden in kaart te brengen en af te zetten tegen de beschikbare capaciteit. "Die quick-scan ligt al een jaar in de kast. Het college is blijkbaar niet bij machte om de organisatie daar goed op de rails te krijgen", stelde Gerrit Verkoeijen. Ike Busser: "We willen die quick- scan zien en wel in de eerstvolgende commissievergadering AEM." Waarna Busser de motie overhan digde. De burgemeester was niet gediend van de toonzetting van Samenwerking. "Ik heb geen behoeft aan uw insinuerende vra gen", zei Waals die het aan de stok kreeg met Busser die reageerde: "Maar u zegt niets over de quick- scan." Waals verweet Busser dat hij niet goed luisterde. "U dient uw gehoor eens op te vijzelen tot een acceptabel niveau", zei Waals krib big. Busser berustend: "Dit is een fijne discussie..." Uiteindelijk las de burgemeester, met zichtbare tegen zin, de motie voor. Alleen fractie Van de Vorle ondersteude de motie van Samenwerking. Het uitblijven van de quick-scan had wel de nieuwsgierigheid gewekt van de VVD. "Want die willen we wel zien. Wij zijn voor transparantie", stelde Oosterbeek. KRITIEK Burgemeester Waals schorste voor even de vergadering. "Er is geen quick-scan die onvoldoende uitgewerkt is om in commissie of raad te bespreken", zei de raads voorzitter nadat hij de bijeenkomst hervatte. "Het is onverstandig een stuk voor te leggen dat meer vragen oproept dan het beantwoordt", aldus Waals die later toch overstag ging en beloofde in de eerstvolgende commissievergadering Algemene Zaken de quick-scan vertrouwelijk te behandelen. Het gesteggel ging daarna vrolijk verder. Richard de la Roy (fractie Van de Vorle) kwam met een verkla ring waarom zijn partij, ook in de commissie, niets gezegd had. "Dit is een teken van stil protest..." Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) meld de: "Volgens een onderzoek van Coopers Lybrand scoort de milieuafdeling een onvoldoende". Zijn fractiegenoot Busser vond dat er niet professioneel gewerkt werd. Deze opmerkingen schoten bij wet houder Heidens helemaal in het ver keerde keelgat. "Ik neem ver afstand van de uitspraken van Busser. De kritiek verwerp ik want er wordt op de milieuafdeling juist wel profes sioneel en ook hard gewerkt. En de afdeling scoort ook geen onvoldoen de", zei Heidens stellig. "Het zijn dezelfde mensen die aan het verslag en aan het programma moeten wer ken. Er zijn personele problemen, er is een spanning op de bezetting. Het is daarom niet zinvol om veel tijd aan een verslag te besteden", meen de Lei Heidens. isheseweg 76 5804 AD Venray Tel. 0478-581181 i-mail: info@restaurant-buitenlust.nl www.restaurant-buitenlust.nl e politie van het district Venray miseert op zaterdag 5 mei een ing van gevonden fietsen, miee komt de politie tegemoet de slachtoffers van fietsendief- Inwoners van het politiedistrict [ray van wie de fiets is gestolen, jen meedoen aan de veiling. Een nste voor deelname is wel dat er jgifte gedaan is van de diefstal, in de afgelopen maanden itoffer van een fietsendief is irden kan op die dag terecht bij lolitiebureau van de basiseen- Venray waar een fietsenveiling de gevonden fietsen wordt mden. Gedupeerden die aangif- in diefstal van hun fiets hebben aan, kunnen aan deze veiling doen. Van 11.00 uur tot 12.00 wordt de mogelijkheid geboden te kijken of de eigen fiets mis- en tussen de voor de veiling leboden rijwielen staat. Het aan- omvat momenteel circa 40 onden fietsen. Klokslag 12.00 wordt begonnen met het bij tod verkopen van de fietsen. Het Ibedrag is vijf gulden per fiets, alle fietsen eenmaal onder de Her zijn geweest wordt er niets ir verkocht. Wilt U dus als bena- Ide een fiets kopen, ben er dan lijd bij. De kijkochtend en vei- I wordt gehouden op de binnen sts van het politiebureau in iray, Leunseweg 4. Uitsluitend ttsen met een aangifteformulier en geldig identiteitsbewijs wor- toegelaten. Gemeente en bedrijfsleven slaan handen ineen Het georganiseerde bedrijfsle ven en de gemeente Venray heb ben gezamenlijk voorstellen gedaan om de dienstverlening te verbeteren. De verbetermaatrege len zijn opgesteld door een pro jectgroep, die bestaat uit verte genwoordigers van de gemeente en het bedrijfsleven. Namens de projectgroep 'Verbetering ge meentelijke dienstverlening' over handigde voorzitter L. Zwiers (Limburgse Werkgeversvereni ging) woensdagmorgen de aanbe velingen aan de bestuursleden van het georganiseerd bedrijfsleven. Goed communiceren staat cen traal bij alle verbetervoorstellen. Het Breed Economisch Overleg (BEO) krijgt hiervoor een belangrij ke functie. Vertegenwoordigers van het georganiseerd bedrijfsleven en gemeente zullen in dit halfjaarlijkse overleg informatie op economisch Woensdagmorgen overhandigde voorzitter Zwiers het rapport met de aanbevelingen aan onder andere wethouder Houba van Venray. gebied gaan delen. In het BEO-nieu- we-stijl gaan bedrijfsleven en gemeente gezamenlijk nadenken over de toekomstige economische ontwikkeling van Venray en worden afspraken gemaakt. Onderwerpen die aan de orde komen zijn bijvoor beeld het beheer van het centrum, plannen op het gebied van ruimtelij ke ordening (ontwikkeling toekom stige bedrijventerreinen) en promo tie en acquisitie-activiteiten. DUIDELIJKHEID Verder hebben het bedrijfsleven en de gemeente afgesproken verbe teringen aan te brengen als het gaat om het afhandelen van vergunnin- oorrangsregels: het zijn niet eenvoudigste regels in het ver- r. En veel Nederlanders keu ze ook niet zo goed. Dat blijkt een onderzoek dat het NIPO tgelcden hield. Maar hoe komt eigenlijk dat we ze niet zo d kennen? Ze lijken op het ste gezicht zo duidelijk: rechts -ft voorrang. Maar er zijn veel sonderingen en dat zorgt voor warring. Gelukkig wordt het "af 1 mei 2001 gemakkelijker, "af die datum moeten bestuur- op gelijkwaardige kruisingen Grrang verlenen aan alle "tuurders die van rechts en. meeste mensen denken dat ze orrangsregels op hun duimpje nen. De deelnemers aan het onderzoek dus ook. Maar de erzoekers ontdekten dat veel sen behoorlijk twijfelen over de voorrangsregels. Sommige mensen vinden de regels zelfs zo onduide lijk, dat ze maar doen wat op dat moment het beste lijkt. 'Het ligt aan de situatie of ik gebruik maak van de regels', zei één van de deelne mers. Automobilisten kennen de voorrangsregels het best, jongeren zonder rijbewijs blijken het minst goed op de hoogte. Niet zo gek, want automobilisten hebben tenslot te een rijexamen gedaan. Ouderen vinden de voorrangsregels logisch en kennen ze ook behoorlijk goed. Maar ze voelen zich wel onveilig, omdat lang niet iedereen zich aan de regels houdt. UITZONDERINGEN Dat niet iedereen zich aan de regels houdt, heeft niet alleen te maken met ortkunde of onwil. Soms roepen de regels onduidelijkheid op omdat er zoveel uitzonderingen bestaan. En dus lukt het veel men sen niet om de regels goed toe te passen. Want zeg nu zelf: weet u of een bestuurder van een invaliden voertuig die van rechts komt, voor gaat? Het hangt allemaal af van de situatie en het antwoord is dus niet zo een, twee, drie te geven. Om de voorrangsregels duidelij ker te maken, zijn de regels eenvou diger gemaakt. Vanaf 1 mei 2001 moeten bestuurders op gelijkwaar dige kruisingen voorrang verlenen aan alle bestuurders die van rechts komen. Dus niet alleen aan 'snel verkeer', zoals automobilisten en motorrijders. Maar ook aan 'lang zaam verkeer', zoals fietsers, brom fietsers, ruiters en bestuurders van een invalidenvoertuig. En dat is wel zo duidelijk. Maar let op: voetgan gers, skeelers, skaters en steppers zijn geen bestuurders en gaan dus niet voor. gen, procedures, vragen en eventu ele klachten bij de gemeente. Duidelijkheid staat daarbij voorop. Binnen het gemeentehuis is inmid dels een flink aantal verbeteringen doorgevoerd. De gemeente wil in het Breed Economisch Overleg met alle deelnemende werkgeversorga nisaties op de hoogte blijven van hoe de verbeteringen overkomen bij het bedrijfsleven. Bedrijfsleven en gemeente staan daarbij open voor aanvullende suggesties. De plannen voor verbetering zijn opgesteld door vertegenwoordigers van de Limburgse Werkgeversvereniging, Industriële Club Venray, Business Vision, Agribusiness, Winkelcentrum Venray en de gemeente Venray. Ter voorbereiding is eerst met behulp van onderzoek in kaart gebracht waar de dienstverlening kan worden verbeterd. De vertegenwoordigers uit de projectgroep staan unaniem achter de verbetervoorstellen. De besturen van de deelnemende werk geversorganisaties kunnen zich for meel nog uitspreken over de plan nen. Daarna zal het college van B en W hierover beslissen. Los van for mele goedkeuring gaan de verbete ringen onder meer in BEO-verband gewoon door. jjtyi a, cjUdM&ls HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN n.inw«nmii MkM Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 opgeleide contactlensspecialisten KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF ZO TEL. 0478 - 550630 'Burgers bij de Tijd' dient ver schoond te blijven van arrogante en populistische passages. Dit stelt fractievoorzitter Bert Linskens van de PvdA in een brief aan de hoofdredactie van de gemeente krant. Hij reageert daarmee op het april nummer van de gemeentekrant waarin de formule van de maande lijkse uitgave van de gemeente Venray volgens Linskens ernstig geweld wordt aangedaan. Burgers bij de Tijd stelt de fractievoorzitters in de gelegenheid om hun visie te geven op een actueel thema uit de Venray se politiek/samenleving. De opmerking van fractievoorzitter Busser van Samenwerking over het thema Kwaliteitsplan Centrum is Linskens in het verkeerde keelgat geschoten. 'Wij hebben het te druk met het heden en verleden van de Vredeskerk, Merselo en het zieken huis om ons bezig te houden met nieuwe plannen', aldus Busser in de gemeentekrant. 'Arrogant en popu listisch', aldus Linskens in de brief aan de hoofdredactie van de gemeentekrant. 'De passage wekt de indruk dat alleen de fractie Samenwerking zich intensief bezig houdt met actuele Venrayse vraag stukken. Ik kan u verzekeren dat de PvdA maar ook de andere fracties hun zorg en verantwoordelijkheid hierin kennen', stelt Linskens. Hij verneemt graag het standpunt van de hoofdredactie van Burgers bij de Tijd in deze kwestie. Volgens Sylvia van Nispen, gemeentevoorlichtster van de gemeente Venray, kan Linskens op korte termijn een antwoord ver wachten. Deze maand gaat in opdracht van de bibliotheek Venray een marktonderzoek onder de inwo ners van Venray van start. De bibliotheek wil daarmee inventa riseren hoe zij haar producten en diensten zo goed mogelijk kan afstemmen op de behoeften van de consument. Voor de consument is het van groot belang dat in de bibliotheek leuke romans, tijdschriften, de nieuwste videofilms, DVD's en cd- roms te vinden zijn, die hij/zij inte ressant vindt. Om dit doel te realise ren, heeft de bibliotheek besloten een onderzoek uit te voeren. Ze wil namelijk bereiken dat de inwoners van de gemeente Venray zich zo goed en gemakkelijk mogelijk kun nen informeren over onderwerpen die ook inderdaad gewenst zijn. De uitkomsten van het onderzoek moeten inzicht geven in de behoef ten en wensen van het publiek zodat de bibliotheek haar aanbod aan kan passen en een betere dienstverlening kan realiseren. Daarbij zijn ook wensen en interessen van mensen die de bibliotheek zelden of nooit bezoeken zeer interessant. Het onderzoek is dus van groot belang voor iedereen. Want met de uitkom sten van het ondercoek kan de bibli otheek haar aanbod perfect aanpas sen, uitbreiden en een betere dienstverlening realiseren. Op basis van een willekeurig samengestelde lijst met adressen worden inwoners van de gemeente Venray telefonisch benaderd met de vraag om mee te werken aan het onderzoek. Het gaat daarbij om leners en niet-leners, en zowel jeugd als volwassenen. Meedoen aan het onderzoek kost ongeveer tien minuten. Voor dege nen die de vragen niet per telefoon willen of kunnen beantwoorden, is het mogelijk een vragenüjst thuisge stuurd te krijgen. De bibliotheek hoopt op een grote medewerking, zodat zij in staat is het publiek in Venray voortaan nog meer van dienst te kunnen zijn. Het gaat in dit onderzoek specifiek over boeken lezen, cd-roms of internetten en niet alleen over het lenen van boeken van de bibliotheek. Voor niet-leden is zeker interessant te weten dat het niet nodig is om üd te zijn om in de bibliotheek een tentoonstelling te bezoeken, een krant of tijdschrift in te zien of te internetten. Door mede werking aan het onderzoek kunnen niet alleen de leden, maar ook de consumenten die nu niet in de bibli otheek komen, sterk beïnvloeden hoe de bibliotheek van de toekomst eruit kan zien. Het onderzoek wordt georgani seerd door Bibliotheek Venray in samenwerking met Onderzoeks bureau Leemans. Bibliotheken in andere gemeenten in Limburg zul len in de komende tijd dit zelfde onderzoek houden. In eerdere berichtgevingen over het bevolkingsonderzoek borstkan ker is de verkeerde standplaats van de onderzoekseenheid opgegeven. De onderzoekseenheid wordt niet geplaatst op de parkeerplaats naast het gemeenthuis maar op het Kennedyplein. Vanaf 26 april kun nen alle vrouwen uit de gemeente Venray die geboren zijn in de jaren 1926 t/m 1951 deelnemen aan het bevolkingsonderzoek. Alle vrouwen die hiervoor in aanmerking komen krijgen een uitnodiging thuisge stuurd. Vanaf veertien dagen tot eenentwintig dagen na het onder zoek krijgt elke deelneemster de uit slag thuisgestuurd. Voor vragen over het bevolkings onderzoek of voor het verzetten van de afspraak kunt u terecht bij het informatiepunt bevolkingsonder zoek. Het telefoonnummer 077- 3969027 is bereik van maandag t/m vrijdag van 09.00-12.00 uur. Een 19-jarige bromfietser uit Blitterswijck werd zaterdagavond een geldboete van 300 gulden opge legd omdat hij dronken over de Pastoorstraat in Wanssum reed. De verdachte verklaarde enkele pilsjes in een sportkantine te hebben gedronken. Hem werd een rijverbod van zes uur opgelegd. Van zaterdag op zondag heeft een 27-jarige bromfietser uit Vierlingsbeek op de provinciale weg in Beugen ƒ16,- boete gekregen voor het rijden onder invloed van alcohol. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ De gemeente Venray wil mede werking verlenen aan de realisatie van twaalf oeverwoningen in het bouwplan van park De Witte Vennen aan de Sparrendreef in Oostrum. Het plangebied is gelegen aan de oostzijde van park De Witte Vennen en het plan bestaat uit twaalf half- vrij staande recreatiewoningen op de bosrand aan een waterpartij. Het bouwplan van De Witte Vennen BV is echter in strijd met het vigerende bestemmingsplan omdat het voor ziet in de bouw van woningen met een inhoud van 300 m3, terwijl slechts de bouw van zomerhuizen met een maximale inhoud van 200m3 is toegestaan. Medewerking aan het bouwplan kan alleen gegeven worden indien vrijstelling wordt gegeven van het bestemmingsplan. In 1995 heeft de gemeente Venray reeds haar mede werking verleend aan een vergelijk baar verzoek van De Witte Vennen BV voor de bouw van recreatiewo ningen aan de overkant van het water. Het huidige bouwplan past binnen de gestelde eisen van de pro vincie Limburg met betrekking tot recreatiewoningen. Vervolg voorpagina Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) was het niet eens met het neerleggen van het voorzitterschap van de stuurgroep door de gemeen te. "Daarmee is een belofte geschonden. Er is geen uitvoering gegeven aan een raadsbrede opdracht om tot een volwaardige EHBO in Venray te komen. Om commerciële redenen verdwijnt de Eerste Hulp en is de sterfhuiscon structie van het St. Elisabethziekenhuis in gang gezet", oordeelde Lemmens die maatrege len eiste tegen de ziekenhuisdirec tie. "De directie moet onder curatele van de minister gesteld worden om een eind te maken aan dit autoritaire gedrag. Er moet een nieuwe directie komen die wel een goede gezond heidszorg biedt." Wiske Koster (CDA) deed een beroep op de Raad van Bestuur van ziekenhuizen Noord-Limburg. "Kom met een niéuw plan dat wel een maatschappelijk draagvlak heeft. Beter ten halve gekeerd dan ten hele verdwaald. Van alle afspra ken is niets terecht gekomen. De directie heeft niet in de gaten dat zij zo steeds meer mensen tegen zich in het harnas jaagt. De patiënten kun nen voor een ander ziekenhuis kie zen want er is keus genoeg. Ook het VGZ had veel meer kunnen doen en ook hun klanten kunnen voor een andere zorgverzekeraar kiezen." Wethouder Heidens en zijn stuur groep werden in september 2000 door de ziekenhuisdirectie, VGZ en de huisartsen op een zijspoor gezet. Dit trio ging als een afzondelijke werkgroep gezamenlijk verder om de toekomst van de EHBO uit te werken. "Zij wilden geen pottenkij kers. We waren er niet blij mee en hebben de eis gesteld dat er een vol waardige EHBO van zeven dagen per week en 24 uur per dag moest komen. Maar zij wensten geen ver antwoording af te leggen en van een transparant proces was geen sprake. Toen het eindplaatje met het ver dwijnen van de EHBO er lag, heb ben we onze consequenties getrok ken. De Raad van Bestuur moet maar met een nieuw voorstel plus een financieel plaatje komen", ver klaarde Heidens. Zaterdagmorgen is een 52-jari- ge inwoner uit Overloon bij een bouwmarkt aan de St. Antonisweg in Boxmeer betrapt op diefstal van lijm. Hij is aangehouden en kreeg \een geldboete van ƒ250,-. Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u zich verbazen over een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toekomst te ontwerpen. Het resultaat is verbluffend. Ze«r exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weerbe- stendig en superkwaliteit. Een combinatie van teakhout met gietalummium in een strakke vormgeving voor alle weersomstandigheden geschikt. Ti|dloze vormgeving in combinatie met een fraaie tuin of serre? U bent welkom bij Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur tl 5 5 1 PH Deurne Tel. 0 9 3 3 1 4 S 9

Peel en Maas | 2001 | | pagina 5