Veel belangstelling voor open dag Vrouw Kind Dorpsradenoverleg zoekt steun in Den Haag Campagnebord naar gevel Venray past fiets oversteekplaatsen aan Green Lizard niet op Babypop 'rojectleider bekijkt huisvesting raadhuis Dingus weer op zondag open Informatiedag slechthorenden Francesca ADVOCAAT J JLEN maas donderdag 5 april 2001 - Pagina 7 Bevallen kan niet meer in het jrayse ziekenhuis, maar dat het Elisabeth Ziekenhuis met de gynaecologie/verloskunde, kindergeneeskunde en de [epen op dagverpleging zich wel degelijk bezighoudt met nip pgoede zorg voor vrouw, moe- n r en kind, bleek afgelopen ini ekeinde overduidelijk tijdens open dag in het Venlose st. iartens Gasthuis. het auditorium presenteerden ji medewerkers vol trots hun M [uwe afdeling. Zij hadden een las- ^-periode achter de rug. De ver- Ie samenvoeging van de klini- zorg in Venlo en de daarop Igende verbouwingen brachten onrust met zich mee. Maar fij ns de open dag was daar niets er van te merken. De nieuwe >|ing liet zien dat zij haar eigen I binnen de sector heeft ingeno- i, Verpleegkundigen, verloskun- adb en, specialisten, spelleidsters en ver- iotherapeuten stonden de bezoe- mtih is ie woord. Onder het publiek ronden zich ook de twee nieuwe iiiwelijk gynaecologen Ella jjiien en Petra Bourdrez. wouw Wijnen begon haar prak- op 1 april, terwijl mevrouw rdrez een maand later de maat- ap gynaecologie/verloskunde lil nt versterken. Samen zijn zij de sle vrouwelijke gynaecologen in maatschap van acht. Net als hun sle ■a «i I collega's werken zij in beide zieken huizen. Voordat de bezoekers werden rondgeleid over de afdelingen, kon den zij in het auditorium een indruk krijgen van de werkzaamheden van de afdelingen kinderen, verloska mers, kraam/gynaecologie afdeling en de poli's kindergeneeskunde en gynaecologie in Venray. Er werd uitgebreide informatie gegeven over het reilen en zeilen en bezoekers maakten gretig van de gelegenheid gebruik om hun vragen te stellen. Veel belangstelling was er voor de verschillende apparatuur die in het auditorium stond opgesteld, zoals de couveuse met de bewakingsmonito ren. Vooral de kleintjes wilden graag even met hun handen voelen hoe warm het erin was. Ook het CTG-apparaat, de stand met voe dingsmiddelen voor kinderen, de diapresentaties en de stand van de verloskundigen die uitleg gaven over een echte placenta trokken de aandacht. De informatiekraam van de poli's in Venray lieten met behulp van een fotopresentatie zien welke activiteiten zich daar afspelen rond de spreekuren van de kinderartsen en de gynaecologen. Zo kan je bij voorbeeld naast de zwangerschaps controles ook voor onderzoeken en kleine ingrepen op de dagverpleging nog steeds in Venray terecht. Voor de kinderen, die met hun ouders waren meegekomen waren diverse activiteiten georganiseerd, zoals een loterij en knutselprijs- vraag. Echter een heuse Paashaas die hen op paaseitjes trakteerde, was favoriet. Na de informatieronde in het auditorium konden de bezoekers meelopen in de rondleiding over de vernieuwde afdelingen, waarbij de poli gynaecologie het sluitstuk vormde. De reacties op de open dag waren positief. Een compliment aan de organisatie, die bestond uit medewerkers van de betrokken afdelingen. Gezamenlijk presenteer den zij zich als één afdeling met maar één gemeenschappelijk doel: goede zorg voor vrouw, moeder én kind. SSLLJSC VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Hïimond: Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss gemeente Venray wil een jectleider aantrekken die zich ie konlende vijf tot zes jaar it bezighouden met de huisves- problematiek van de gemeen- ;e organisatie. Om de huis- ig voor de komende jaren op [verantwoorde manier veilig te len, stelt het college van B en i'oor te starten met het project lisvesting gemeentelijke organi- ic'. Gelet op de totale geschatte iptijd van het project is het vol- [2^ ns B en W noodzakelijk om een nr I-time projectleider, bij voor- hoü ur iemand uit de eigen organi- tic, in te zetten. )e huisvesting van de gemeente- «organisatie is al jaren verre van timaalDe gemeente is geen irstander van dislocatie, maar ift de voorkeur aan huisvesting de organisatie op één locatie, wordt bekeken in hoeverrre de ialemvleugel een bijdrage kan in aan de oplossing van de tij- ;e huisvestingsproblemen, rder wordt er gewerkt aan het janiseren van een workshop met gemeenteraad, de ondernemings- id en eventueel een delegatie van - Ipersoneel om te komen tot zowel nintegraal als een tijdelijk huis- 636, slingsplan. Door de afdeling Econ pde gemeente Venray wordt een ikelaar ingeschakeld die in beeld at brengen wat de opbrengst kan ivan het voormalige raadhuis, Ihet gebouw gebruikt wordt voor Tdere functies. Die informatie |t meegenomen in de discussie betrekking tot de vraag 'wel of [dislocatie', een goede voortgang van het :t te bevorderen is het volgens imeente Venray van belang dat illtime capaciteit wordt vrijge- iakt voor het project in de vorm a een projectleider. De projectlei- taa" t kan vervolgens starten met de an(^bereidende werkzaamheden om 1 toi komen tot een projectstructuur. managementteam van de <etvto meerite Venray zal als stuurgroep idkï ictioneren. De jaarlasten bedra- m a ongeveer 90.000 gulden en wor- a in eerste instantie ten laste lidi 'lrac'lt van de begrotingspost ht(o Verhoud gemeentehuis. Het grote illegale campagne bord bij de ingang van het St.- Elisabethziekenhuis aan de Merseloseweg in Venray werd woensdagmorgen in alle vroegte verplaatst naar de gevel van het gebouw, waar het tot 1 januari 2002 mag blijven staan. De welstandscommissie van de gemeente Venray schrijft in een advies aan het college van B en W dat de verplaatsing een 'acceptabel' alternatief is voor de 'te prominente plaats' van het bord. Dinsdag ging Woensdagmorgen werd het grote campagnebord verplaatst naar de gevel van het ziekenhuis. het college met dit advies akkoord. Was het een blijvend bord geweest, dan had het bord volgens de weld- standscommissie beter moeten pas sen bij het ziekenhuisgebouw. Binnen de gemeente Venray onstond enige maanden geleden commotie over het reclamebord, omdat de directie van het ziekenhuis geen vergunning had aangevraagd voor de plaatsing. Op het in het oog springende bord staan twee ver pleegsters met als onderschrift: 'Het veranderingsproces is en zorgen kindje. Maar het wordt er wel beter op'. De gemeente gaf het ziekenhuis tot vorige week de tijd het bord, dat werd neergezet om personeel te werven, weg te halen. Dat gebeurde echter niet en daarom vroeg de fractie Samenwerking Venray in een brief aan het college waarom het bord nog niet was weggehaald, nu de termijn is verstreken. Eerder had de partij zich al over het bord beklaagd bij het college van B en W De gemeente Venray past in april een aantal fiets oversteek plaatsen aan. Het gaat daarbij om een vijftal ongelijkwaardige krui singen waarbij fietsers nu van links én rechts voorrang hebben op automobilisten. Het gaat dus niet om de nieuwe verkeersregel die op 1 mei ingaat. De gemeente zal met duidelijke borden aangeven dat fietsers op deze kruisingen geen voorrang meer hebben. 3 VO geeft op de scholen in Brukske en Landweert. voorlichting over deze aanpassing én de nieuwe verkeersregels die op 1 mei ingaan. Deze regels hebben betrekking op voorrang van rechts op gelijkwaar dige kruisingen. De aanpassing van de fiets oversteekplaatsen betreffen de ongelijkwaardige kruisingen en vindt, afhankelijk van de weersom standigheden, plaats op: )c hoofdact van het festival Babypop. Green Li/ard, komt zaterdag 7 p niet naar Leunen. De band heeft afgezegd vanwege problemen met de van de zanger Remt. Hij mag de komende maand niet meer zingen en roin heeft de formatie besloten alle concerten tot 29 april af te zeggen, ^vervangende act is geworden: I against 1. Het programma ziet er nu Ris volgt uit: Duncan. No Wisdom en 1 against. I. Mensen die al een ■ie-gekocht hebben en er nu vanaf zien om te komen kunnen zaterdag e entree hun geld terug krijgen. De voorverkoop blijft wel gewoon gaan bij Texaco De Aide Smidse in Leunen. Kaartjes kosten in de ''erkoop It) gulden en aan de kassa 12.50 gulden. De deuren gaan om uur Open. 20 april Stationsweg/fietspad Fluitekruid; 23 april Klaproos/fiets pad Landweert; 24-25 april Henri Dunant,straat/fietspad St. Servatiusweg-Brukske; 26 april Kruidenlaan/fietspad Landweert; 27 april Sleutelbloem/fietspad Landweert Door het plaatsen van borden kan de weggebruiker zien dat de situatie is gewijzigd. Ook wordt de bestra ting aangepast. Het fietspad wordt op de oversteekplaatsen onderbro ken. Een andere situatie is de kruising Merseloseweg-Langeweg. Hier kruisen twee fietsroutes elkaar. Nu nog heeft het fietsverkeer op de Merseloseweg voorrang op het fiets- én autoverkeer op de Langeweg. Dit kruispunt wordt omgezet in een gelijkwaardige kruising. Ook hier wordt van 17 tot 19 april de bestra ting aangepast en worden waarschu wingsborden geplaatst. Bovendien komen er twee voetgangersover steekplaatsen bij. In het kader van de verkeersregel 'voorrang fietsers van rechts' voert de gemeente vóór 1 mei 2001 een aantal maatregelen uit. Deze zijn onder meer het aanbrengen van mar kering op onveilige gelijkwaardige kruisingen, het plaatsen van waar schuwingsborden met als tekst 'let op, gelijkwaardige kruising' of het instellen van voorrang op kruisingen van wegen van verschillende orde. OJC Dingus is met ingang van 8 april weer 's zondags geopend. Het café van het jongerencentrum is op zondagen voortaan open van 15.00 tot 22.00 uur. Volgens voorzitter Pieter Gijsbers is er veel vraag naar ruimere ope ningstijden. Sinds enige tijd is Dingus nog alleen op vrijdag en zaterdag, beide dagen vanaf 19.00 uur, open. "We merken goed dat het steeds drukker wordt. Bezoekers vragen vaak of Dingus niet op ande re dagen open kan zijn. Maar op een doordeweekse dag is momenteel niet haalbaar omdat er te weinig bevoegde beheerders zijn." Dat OJC Dingus weer op zondag opengaat is mede te danken aan sta giaire Nicole. Zij is vierdejaars stu dente sociaal-cultureel werk in Helmond en loopt vanaf eind januari stage bij het Venrayse jongerencen trum. De zondag-openstelline geldt voorlopig tot 1 juli 2001. "We willen deze extra dag ook benutten om een groot aantal nieu we vrijwilligers in te werken en DJ's op te leiden. Daar waren we de laat ste tijd te weinig aan toegekomen", aldus Gijsbers. Tevens heeft het jongerencentrum het voornemen de zaal als caféruim te te gaan inzetten. Met het toene mende aantal bezoekers komen er ook steeds meer groepen jongeren binnen met een uitgesproken muzieksmaak. "Met een openstel ling van twee dagen komen de jon geren nu te weinig aan bod met hun muzikale voorkeur. Het inzetten van de zaal zou hiervoor een goede oplossing zijn maar dit vergt wel een flinke investering. Want er zal bijvoorbeeld een muziekinstallatie aangeschaft moeten worden. En met zelfwerkzaamheid zal de ruimte wat anders worden ingericht," meldt Pieter Gijsbers. 6 april R&B/Hip-Hop DJ Joy 7 april Club Night DJ Bülent (OGM Recordings) "dat heeft wel wat" LANGSTRAAT 6 VENRAY 585453 Zaterdag 7 april organiseert de afdeling Venray-Boxmeer van de Nederlandse Vereniging Voor Slechthorenden (NWS) een infor matiedag. Het infoteam verwacht goed- en slechthorenden uit de regio tussen 10.00-15.00 uur in wijkcen trum Den Hoender, St. Ursulastraat te Venray. Naast het beantwoorden van vra gen over slecht horen, boortoestel len, Tinnitus, Ziekte van Ménière, cochleaire implant etc., zullen er ook hulpmiddelen gedemonstreerd worden. De toegang is gratis, ook voor niet-leden van de vereniging. Inlichtingen: Hans de Wit, informa teur van de NWS, tel. 0485- 571754. Het dorpsradenoverleg gaat actie ondernemen richting Den Haag. "In mei wordt de nieuwe wet omtrent stankhinder in de Tweede Kamer behandeld. We willen bereiken dat deze wet ver soepeld wordt zodat woningbouw in de kerkdorpen weer mogelijk wordt", zei voorzitter Harry Holtackers vorige week donder dag tijdens een ingelaste bijeen komst voor alle kerkdorpen. Het dorpsradenoverleg had een dag eerder op het gemeentehuis tekst en uitleg gekregen over de bouwstop op de kerkdorpen. Op plattegronden van ieder dorp staan de stankcirkels ingekleurd. "Hoe roder hoe slechter het voor de dor pen is. Dit is de kaart van Ysselsteyn. Het lijkt wel om ze hier de verfpot hebben laten omvallen", vertelt Holtackers terwijl hij de kaartjes toont aan de vertegenwoor digers uit de kerkdorpen. Er kan momenteel alleen nog in Leunen, Oostrum en Veulen gebouwd wor den. De andere zeven dorpen zitten zo goed als op slot. Het dorpsradenoverleg denkt dat alleen in politiek Den Haag resulta ten geboekt kunnen worden. Want daar wordt immers de regelgeving rond (cumulatie van) stankcirkels vastgesteld. "We moeten samen met de provincie Brabant een grote vuist maken. Want als Venray alleen kun nen we niets", meent Huub Muysers, voorzitter van de dorps raad van Merselo. Het dorpsraden overleg beseft dat de tijd begint te dringen. "De toekomst van onze dorpen staat op het spel. We moeten wat doen om het leefbaar te houden. Zowel voor de jeugd als voor de ouderen", zei Sieb Nijssen, voorzit ter van de Ysselsteynse dorpsraad. De Venrayse kerkdorpen tillen zwaar aan het aspect geurbeleving. Bewoners van agrarische dorpsge meenschappen beleven de geurhin- der van de intensieve veehouderij immers heel anders dan buitenstaan ders. Minister Pronk van VROM heeft een geurbelevingsonderzoek laten uitvoeren. Op grond hiervan schrijft Pronk aan de Tweede Kamer: "Deze nadere analyse is inmiddels afgerond en bevestigt het beeld dat cumulatie-situaties soepe ler kunnen worden beoordeeld dan tot nu toe gebeurt." Het dorpsradenoverleg heeft daar om zijn hoop gevestigd op politiek Den Haag. "We kunnen ervan pro fiteren dat er volgend jaar verkiezin gen zijn", denkt Huub Muijsers. "Want het is maatschappelijk onaan vaardbaar dat de leefbaarheid in zuid-oost Nederland zo geblokkeerd wordt." Vredeskerk Ik las het artikel van A.F. den Brok en kan geen andere conclusie trekken dan dat hij een aanhanger is van de lezingen die progressieve priesters ten tijde van Mgr. Moors propageerden. Paus Johannes XXIII was trouw aan de leer van de kerk. Op de lagere school te Heide had Deken Berden ons al een en ander duidelijk gemaakt aan de hand van de slinger van de klok. Ik had een ultra-Montaanse Pater Franciscaan al horen zeggen dat seks van man en vrouw nog net mocht omdat er kind jes moesten komen. Maar dan wel d'r op en d'r af, vertelde hij. We waren al met de koe naar de stier geweest! Later, maar ook al in 1947 van Deken Berden, maar in de jonge boerentijd hoorden we de milde Roomse uitleg door Deken Joosten die bepaald geen Hollandse ultra- Montaan was. De uitspraken van Paus Johannes waren een klap recht in het gezicht van Hollands Ultramontanisme. Rome was veel te slap, vertelden de paters ons. De paters gaven de woorden aan ons door als een soort christelijk herrenvolk, wij Zuid- Nederlanders deugden al niet, laat staan nog dichter bij Rome. Die gedachte droegen de progressieven, die inmiddels onder leiding van progressief gevonden ultramontan aanhangers van Karl Marx waren geworden door tot de dag van van daag. Waar Paus Johannes ophield zouden zij verder gaan en weer was seks, eertijds het wapen van ultra- montaner (letter van de wet) nu het wapen van de progressieven, wat bewees dat er weinig verandert was. Ze hadden Paus Johannes niet ver staan. Nu dertig jaar geleden, op sinter klaasdag, had ik een zwaar ongeluk gehad met daaropvolgende ontste kingen. Die dagen kwam ik er ach ter dat bacteries resistent waren tegen antibiotica. De wetenschap was een nederlaag aan het oplopen. Ik hoorde een progressief priester spreken. Hij vertelde ons te Heide dat het paradijs op komst was. Als men maar ent dan komt 't er, dat had de geschiedenis bewezen. Zij waren priester en theoloog en dat moest beloond worden met een groot sala ris. Zij wilden niet meer als pastoor of kapelaan werken, zij werkten in teamverband. De kerk had geld zat voor de hun toekomende grote sala rissen. Hij wilde ons na de zware overheidsbelasting ook nog eens zo'n kerkelijke belasting opleggen. De pastoraal werkers, ook opge leid op de HTP in Heerlen, zouden dienen in de strijd tegen het celibaat. Zij wilden trouwen. Om de juiste vrouw te vinden moesten ze toch met een stel meiden naar bed zijn geweest. De meiden die afvielen waren dan voor hen die hun grote salarissen op moesten brengen. Godsdienstonderwijs hoefde niet meer, want de mensen wisten zelf wel wat goed en kwaad was. Dat Holland ultramontaanse misstappen zo verborgen konden blijven vertel de hij niet. Pedofielen hadden ook hun rechten want zij waren o zo lief voor kinderen. Ook bordeelhouders die vrouwen ter beschikking stelden PEEL EN MAAS 'n abonnement waard aan hen die niet aan de vrouw kon den komen deden goed werk. Het doet pijn dat juist de Vredeskerk, waar Mgr. Crijsen iede re oudejaaravond naar toekwam, gesloten wordt. Hij was een dappere strijder tegen het gedachtengoed wat vanuit de HTP verspreid werd. Het geloof van de kerk is ook onder Paus Johannes hetzelfde gebleven. Welke inhoud heeft het woord mon dig eigenlijk? Sluit Venray niet zelf een kerk door middel van financiën? In dezelfde tijd van grenzeloze tech nologische ontwikkelingen heeft de mens gepropageerd door de over heid, gestudeerden uit Wageningen en andere universiteiten een grote bio-industrie geschapen, waarvan men dertig jaar geleden niet wilde beseffen dat de een grote mestberg en stankcirkels meebracht. Ik zie een parallel. Th. Droesen, Venray. Fractie Van de Vorle Graag wil ik reageren op het arti kel 'Coalitiepartijen vormen front tegen fractie Van de Vorle' in Peel en Maas d.d. 29 maart 2001. Het is merkwaardig dat de coalitiepartijen een front vormen tegen de fractie Van de Vorle in het geval van verho ging van de WOZ. De andere oppo sitiepartij, zijnde Samenwerking Venray, ontliepen hun verantwoor delijkheid door de raadszaal te ver laten in verband met de problemen met betrekking tot de Vredeskerk. Het was beter geweest als zij hun standpunt tijdens de vergadering naar voren hebben gebracht. Merkwaardis is ook, dat de Huurdersbond, te weten dhr. Sjef Verlinden, en de Wonen Noord- Limburg, de fractie Van de Vorle ook in het gelijk heeft gesteld. Mevrouw Kemmelings van de PvdA meende de opmerking te moeten plaatsen dat het een goedkope publi citeitsstunt was. Kijk eens goed rond in Venray en bekijk de grote problemen waarmee Venray momenteel in Venray en bekijk de grote problemen waarmee Venray momenteel geconfronteerd wordt waardoor Venray in een verkeerd daglicht wordt gesteld. Het is ook merkwaardig dat twee dezelfde hui zen qua taxatiewaarde een verschil vertonen van 80.000 gulden. Het is algemeen bekend dat de fractie Van de Vorle de enige partij is die zich actief inzet en zij heeft altijd aan de weg getimmerd, niet alleen nu het weer eens naar de verkiezingen toe gaat. B. Philipsen, Venray. Vredeskerk Lang heb ik gewacht met reageren op de (s)loop der dingen. Maar als een Vredeskerkbestuurslid zegt 'ook graag anders gewild te hebben met de kerk', is dit volslagen hypocriet. Als er tegenwerking is geweest, is het wel van deze personen. Niet bereid om constructief te denken en nu verschuilen ze zich achter een 'regel' van het bisdom. Waarom laten jullie die twee niet in het archief grasduinen om op zoek te gaan naar de eigendomsrechten? Voor een symbolisch bedrag van ƒ1,00 heeft de stichting de grond gekregen. Voor een woekerprijs wordt die nu verkocht. Ik ben verge ten waar precies de tempelranselarij van Jezus vermeld staat, maar dat verhaal over de talenten is hier wel exorbitant toegepast. Waar is de koopakte? In het archief? Wie heb ben de laatste restjes van ƒ150.000,- bijeen geschooid? En waar van daan? Wie heeft het voorgefinan cierd? Maak open het kelderarchief en open de beschimmelde dozen, geef Venray het bewijs wie eigenaar is van dit Vredesmonument. Heeft het Vredeskerkbestuur de eredienst uitbesteed aan het bisdom? Is er eigendomsoverdracht geweest? Legio legitieme vragen. Ook over de koop wil ik wel iets kwijt. Waarom koopt de gemeente niet? Er wordt wel geld vrij gemaakt voor een negen ton kostend kunst werk met een structureel jaarlijks onderhoudsbedrag dat er niet om liegt. Zo hebben we al het Vredeskerk onderhoudsgeld vast. Gemeente eist de grond terug voor het symbolische bedrag van ƒ1,00. Het was toch symbolisch geschon ken aan de gemeenschap? Hoeveel moet dit gebouw opbrengen? Maak betaald parkeren in deze hoek. Vaste inkomsten. Verhoor het voor grote evenementen (Proms, concoursen, camavalshal, dan hoeft de foyer van de schouwburg niet voor tonnen verbouwd te worden etc.). Doe een beroep op de bedrijven en banken die in Venray hun winst maken door ze voor een percentage van deze winsten vast te leggen, o.a. als dona tie, of als een symbolische parochie- bijdragen. Mijns inziens zijn er veel creatie vere geesten om geld te genereren om dit gebouw te redden. Wij heb ben het ook van de grond gekregen. Ik heb met vele anderen, nog naast pastoorke Gerrits op de vrachtwa gen gestaan om papier op te halen. Dan de exploitatie. De kunste naars moeten we op het Vincent van Gogh Instituut, laat ze een deel als atelier gebruiken en hun therapie met de patiënten daar voortzetten. Ze kunnen een permanente tentoon stelling inrichten. Een museum overdekt Odapark, klimwanden etc. het is een ideale oefenruimte voor koren, met een orgel erbij. Multifunctioneler bouwen kan bijna niet. Een grote hal, laat alle gezind ten er de bijzondere erediensten houden als hun eigen ruimten er te klein voor zijn. Steeds hoor ik wet houders zeggen: 'we hebben geld zat'. Steeds laten wethouders toe dat er enorm veel geld over de balk gesmeten wordt door het gelijm achteraf van kapitale fouten. Wat is 2 tot 3 miljoen nu? Zoek naar het eigendomsrecht. Of eis het dan op voor de burgers en of koop het. Het ziekenhuis is een zakelijke affaire. De Vredeskerk wordt zo een ziekelijke affaire. Kerkbestuur werk mee voor het behoud van dit gebouw. Bisdom, als u recht hebt op dit gebouw, gun het de gemeen schap dan, maar niet tegen een woe kerprijs. Politiek, neem hier je verantwoor ding en zo vlak voor de verkiezin gen.... 'Geen beloften maar daden', beschaam de Venrayse gemeen schap niet. Jaques Lamers, Venray. IJssalon Pr. Bernhardstraat 30a smaak van de week (6 t/m 12 april)

Peel en Maas | 2001 | | pagina 7