Ik kijk met veel plezier terug" 'Deel van de winst gaat naar CliniClowns' PEEL EN MAAS CDA Bijna een ton voor Sulawesi de Studio OPROEP Gerard Bastiaans brengt achtste bundel uit Geen koopavond Actie tegen vuile oorlog' n Tsjetsjenië OPROEP Venray de lucht in Jenniskens Wim Crooijmans neemt afscheid van de gemeente Venray DONDERDAG 5 APRIL 2001 - NR. 14 HONDERD TWEEËNTWINTIGSTE JAARGANG Vim Crooijmans is een duur der bij uitstek. Onlangs liep op het NK in Zelhem in weer wind de 5000 meter en regel- lig buigt hij zich ook nog diep het stuur van zijn moderne iets om kilometerslang inten- aan zijn conditie te werken, khou van 'doorkachelen', flink eten en daarna genieten van ikoud pilske. Na een dag hard rken is dat heerlijk", zegt de irtieve gemeenteambtenaar i een brede grijns op zijn jcht. Na een dienstverband van na veertig jaar neemt noijmans binnenkort afscheid ide gemeente Venray. Met een tje pijn in zijn hart, dat wel Van feestjes heeft de in Overloon loren en getogen Crooijmans de mende dagen geen gebrek. "Dat I", zegt Crooijmans, "zondag rik mijn 61e verjaardag en op jlie Donderdag 12 april krijg ik de gemeente Venray een recep- aangeboden. Ja, de tijd vliegt." Vant hij kan zich nog goed herin- ren dat hij als 'jong broekie' in de dnjaren zestig voor de eerste keer ambtenaar van de burgerlijk jelijk een bruidspaar huwde, lat stel moet binnenkort dus ook jna veertig jaar getrouwd zijn", ht Crooijmans. "Ik geloof dat de lid en de bruidegom ouder waren p de jongeman die op van de Uwen voor hen stond. Prachtig." ibch was Venray niet de eerste Is waar Crooijmans zijn eerste neentelijke ervaring opdeed. "Ik bij de gemeente Vierlingsbeek lonnen, op de gemeenteadminis- tie. Tijdens mijn militaire dienst- cht heb ik zaterdags in mijn wei- vrije uurtjes een cursus neenteadministratie gevolgd. Ik et nog goed dat ik in 1961 bij de meente Vierlingsbeek voor een 63 Iden per maand begon op de afde- gAlgemene Zaken." Maar het grote geld lonkte, want j de gemeente Venray kon de nge gemeenteambtenaar 1,5 jaar •r 'liefst' 200 gulden per maand dienen. "Drie keer zo veel. Ik tfde dus ook niet lang over het ibod van de gemeente Venray na lenken. Dat was stukken beter." HERINNERINGEN 1 januari 1963 ging ooijmans aan de slag op de afde- 12Bevolking. "Vooral het directe soon lij ke contact met de mensen eft me in al die jaren bij de meente erg aangesproken. Het rienen van vrijstellingen voor karnen Deuren Serres Tel: 0478-571 481 Normaal gesproken zijn de win- Is in het centrum van Venray op ijdag geopend tot 21.00. Vrijdag april is het echter Goede Vrijdag, ondernemers van Winkel- entrum Venray sluiten hun deuren mom 18.00 uur. In de Bibliotheek Venray kunt u ijdag 6 April van 19.00 uur tot .00 uur een voorbedrukte kaart idertekenen om uw zorg en fschuw uit te spreken over de nstige schendingen van mensen- chten in Tsjetsjenië. Amnesty International ontvangt (Tsjetsjenië nog steeds berichten ver grove mensenrechtenschendin- I). Vele Tsjetsjenen zitten gevan- »n zonder enige toegang tot familie Ijuridische bijstand. Deze vorm in detentie verhoogt het risico op iarteling. Volgens getuigenissen m ex-gevangenen wordt er in deze 'genoemde 'filtratiekampen' stel- dmatig gemarteld. De meest voor rende methode is slaan, onder l(iere met hamers en stokken, iarnaast is er sprake van verkrach- "g, elektroshocks en gebruik van aangas. De 21-jarige Mussa werd adat hij zijn grootouders geholpen ad met het graven van een schuil eer, door de Russische strijd machten opgepakt. Hij zat drie fen gevangen in het filtratiekamp ajernokozovo, waar hij is gemar- 'd. Amnesty International dringt de Russische autoriteiten aan op a onafhankelijk onderzoek naar mensenrechtenschendingen en 'rechtelijke vervolging van de ver boorde lij ken. U kunt in actie aaien tegen deze schendingen van ansenrechten door een voorbe de kaart te tekenen bij het infor- atiestandje van de Amnesty-groep earay. Voor meer informatie kunt u Hen aar: C. Hoedemaekers, >0230. Informatie over hel overige 'erk van de Amnesty-groep kunt u ak vinden op http:// aome.wanadoo.nl/amnesty089 Wim Crooijmans neemt afscheid van de gemeente Venray"De jaren zijn werkelijk omgevlogen militaire dienst, het inschrijven van nieuwe bewoners. Ja, ik heb in mijn werk altijd het gevoel gehad dat ik iets voor de mens kon betekenen." Maar natuurlijk is er in de loop der jaren veel veranderd. De burger is bijvoorbeeld steeds mondiger geworden." En dat is een goede zaak", vindt Crooijmans, "want het komt ook de kwaliteit van de dienst verlening van de gemeente Venray ten goede. Een mondige burger dwingt de werkgever om zijn werk nemer ook mondiger te maken, waardoor de kwaliteit van de dienst verlening toeneemt. Gelukkig is de drempel om met vragen en/of klach ten bij de gemeente binnen te stap pen in de loop der jaren veel kleiner geworden." Toch heeft hij ook minder leuke herinneringen. "Vooral de toene mende agressie is beangstigend. Je kunt je medewerkers nog zo goed trainen, maar tegen bepaalde vor men van geweld doe je niets. Ik ben weieens bedreigd en uitgescholden, maar heb ook gezien hoe medewer kers op mijn afdeling zijn bespuugd. Het is jammer genoeg een afspiege ling van de maatschappij die steeds individueler en harder wordt." HOOFD BEVOLKINGSZAKEN Na het overlijden van Piet Vermeltfoort werd Crooijmans in 1971 hoofd Bevolkingszaken van de gemeente Venray, een functie die hij liefst 25 jaar vervulde, waarna hij in 1997 naar de afdeling Openbare Orde en Veiligheid overstapte. "Mijn werkzaamheden veranderden, omdat het directe contact met de burgers grotendeels wegviel. Op de afdeling orde en veiligheid ben je als ambtenaar veel meer met de beleidsmatige kanten bezig." Crooijmans heeft zich in de afge lopen jaren onder andere bezigge houden met de beleidsmatige aspec ten van hondenuitlaatstroken, uitgaansgeweld en drugs. Daarnaast was hij secretaris van de bestuurs commissie van de gemeentelijke begraafplaats Boschhuizen. "Een breed takenpakket. Ik heb vooral veel voldoening van het feit dat het met de overlast van drugs erg mee valt. Tijdens de informatieavonden over de legalisering van de koffies hops uitten veel omwonenden begrijpelijkerwijs hun bedenkingen over het drugsbeleid, maar nader hand kreeg ik persoonlijk van hen te horen dat het 'voor 300% meevalt met de overlast'. Maar de gemeente blijft, in samenwerking met de poli tie natuurlijk, hoge prioriteit geven aan het hele handhavingsgebeuren." VRIJE UURTJES Wim Crooijmans is ondanks zijn drukke werkzaamheden altijd een verenigingsmens geweest en geble ven. Vooral atletiekvereniging AV Venray Regio draagt hij een warm hart toe. "Ik doe bijvoorbeeld de pr, zit in de wedstrijdorganisatie van de Vlakwatercross en train en begeleid bijvoorbeeld al jaren van oktober tot maart een beginnersgroep. Meestal twee keer in de week ga ik met beginnende lopers aan de conditie werken. Veel mensen weten niet hoe ze een goed trainingsprogramma op moeten bouwen. Ze doen maar en denken dat ze, als ze uitgeblust thuis op de bank neerploffen, goed getraind hebben. Maar conditie langzaam opbouwen en verbeteren is veel verstandiger. Met de begin- nersgroep streven we er uiteindelijk naar om tien kilometer binnen éën uur te rennen. Ja, de begeleiding van de beginnersgroep vind ik leuk om te doen." Bang dat hij zich gaat vervelen is Crooijmans absoluut niet. Nee, ik heb hobby's genoeg. Wil bijvoor beeld samen met mijn vrouw Miny wat vaker op bezoek gaan bij onze drie kinderen. Verder camperen we graag en genieten we van fietsen en wandelen in de natuur. Maar ik wil vooral meer gaan lezen, want dat is er in al die jaren eigenlijk bij inge schoten. Ja, het is een cliché, maar de jaren zijn werkelijk omgevlo gen." Scholieren Rik Kellenaers en Liesbeth Poot runnen 'eigen bedrijf Rik Kellenaers (20) uit Siebengewald en Liesbeth Poot (18) uit Merselo kregen het zelf standig ondernemerschap met de paplepel ingegeven. Rik is de zoon van Hay Kellenaers, directeur van Arkel Telecommunicatie, en Liesbeth is de dochter van de Merselose fietsenmaker Piet Poot. Samen met veertien andere klas genoten van de opleiding detail handel van Gilde Opleidingen in Venlo zet het jeugdige duo zich voor meer dan honderd procent in voor de mini-onderneming Artiganato, een bedrijf dat rela tiegeschenken verkoopt. "Éénderde deel van het geld dat we met deze onderneming verdie nen, gaan we schenken aan een goed doel: de CliniClowns", zegt Liesbeth Poot, "Artiganato is een studieproject van derdejaars MBO-studenten van Gilde Opleidingen in Venlo. Studenten kunnen voor dit project een extra certificaat halen", vertelt Rik Kellenaers, die 'algemeen direc teur' van het mini-bedrijf is. "Het product dat wij op de markt hebben gebracht is hoofdzakelijk geschikt als relatiegeschenk en bestaat uit een houten kistje met daarin een fles rode/witte wijn met daaraan toege voegd twee geëtste glazen. Dit exclusieve geschenk kost maar 37.50 gulden. Vooral in de periode voor Kerstmis hebben we veel fles sen wijn verkocht. En dat is maar goed ook, want een deel van het geld naar de CliniClowns, een orga nisatie die zieke kinderen opvrolijkt. Tot nu toe hebben we al zo'n zestig kistjes verkocht." Maar na kerst stagneerde de ver koop van de wijnkist van 37.50 gul den. "Omdat bleek dat veel mensen de wijnkist te duur vonden, hebben we gezamenlijk besloten om ook een wijnkistje met drie verschillen de soorten wijn tegen een aantrekke lijkere prijs, namelijk 19.95 gulden, en een wijndoosje vo$>r 14.95 gul den op de markt te brengen", zegt Liesbeth Poot. "Als ondernemer moet je immers inspringen op de wensen van de klant." INITIATIEF BEDRIJFSLEVEN Stichting Mini-ondernemingen Nederland is een initiatief van het bedrijfsleven voor jongeren op scholen in heel Nederland om de aansluiting tussen theorie en prak tijk te bevorderen. De stichting biedt jongeren de kans een eigen onderne ming op te zetten en te runnen voor een periode van een schooljaar. Een mini-onderneming stelt de deelnemers op een uitdagende en realistische manier in de gelegen heid om kennis te maken met het zelfstandig ondernemerschap en belangrijke vaardigheden te ontwik kelen, zoals samenwerken, leiding geven, presenteren en organiseren. Jongeren kunnen zich binnen hun onderneming een reëel beeld vor men van het ondernemerschap en ervaring opdoen met tal van aspec ten daarvan. Aan de hand van een startpakket en een handleiding met adviezen, taakomschrijvingen en richtlijnen, werken de jongeren minimaal zo'n drie tot vier uur per week in hun eigen onderneming. De jonge ondernemers bepalen zelf welk product zij gaan leveren, kiezen een naam voor hun onderne ming en stellen uit hun middelen een managementteam samen. Ze zorgen voor hun eigen bedrijfskapi taal door de verkoop van aandelen, openen een bankrekening, verrich ten een marktonderzoek en schrij ven ter voorbereiding van de start van hun onderneming een onderne mingsplan. Tijdens de gehele duur van de onderneming worden alle werk zaamheden door de jongeren zelf verricht: de inkoop van materialen, de voorbereiding van de productie, het vervaardigen van het product, de verkoop, de boekhouding en de per- soneelsadministartie. Kortom, de mini-onderneming functioneert als een echte onderneming. Aan het eind van het studiejaar wordt de balans opgemaakt en ver antwoording afgelegd aan de aan deelhouders. Dan blijkt of de mini- ondernemers ook in financieel opzicht succesvol hebben geope reerd, of dat op de door de aandeel houders beschikbaar gestelde mid delen is ingeteerd. Na de uitbetalig aan de aandeel houders wordt de mini-onderne ming ontboden. Voor meer informatie, Liesbeth Poot, tel: 06-23590368. Liesbeth Poot en Rik Kellenaers runnen samen met een aantal ande re klasgenoten gedurende een schooljaar een eigen bedrijf: Artiganato. Wray Heeft u vernieuwende ideeën? Het CDA-Venray is bezig met het opstellen van het programma voor de gemeenteraads verkiezingen in maart 2002. Wij willen ons oor te luisteren leggen bij de Venrayse samenleving en roepen daarom ook alle inwoners op ideeën aan te dragen voor het CDA-programma 2002-2006 Waar zou het CDA-Venray zich in de komende raadsperiode voor moeten inspannen? Wat vindt u belangrijk als het gaat om onze gemeente, uw woonomgeving, de natuur, de veiligheid en de Ven rayse economie? We kunnen natuurlijk niet altijd garanderen dat uw idee zal worden opgenomen in het CDA-programma, maar uw bij drage zal zeker serieus worden besproken. Stuur uw bijdrage naar één van de volgende personen: Jan Driessen wethouder; De Boog 13, 5802 BZ Venray; 0478-571680 debooa-13@hetnet.nl Lei Heidens wethouder; Puttenweg 6, 5813 BC Ysselsteyn; 0478-541378 l.heldens@planet.nl Ton Teeuwen-Peeters fractievoorzitter; Witte Vrouwenstraat 20, 5807 AS Oostrum; 0478-586757 t.teeuwen-peetershome.nl Jan Loonen partijvoorzitter; De Boog 3, 5802 BZ Venray; 0478-511421 Loonen@csnet.nl Wilt u politiek actief meedoen? Er zijn vele mogelijkheden om in het CDA mee te doen aan politiek. Indien u interesse hebt, kunt u contact opnemen met één van bovenstaande personen. Voor een vrijblijvend, oriënterend gesprek stellen wij ons graag beschikbaar. De acties die de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum de afgelopen drie jaren heeft gehouden voor de projecten van de Stichting Yamaru op het Indonesische eiland Sulawesi hebben in totaal ruim 94 mille opgeleverd. Daarvan is 22 mille bestemd voor een gehandicapte project terwijl de rest wordt besteed aan enkele projecten voor boeren. Dit heeft penningmeester Chris Cuppen van de SOS Meerlo- Wanssum dinsdagavond bekendge maakt tijdens een informatie-avond over Sulawesi in het parochiehuis in Tienray. Meerlo-Wanssum zamelde in totaal ongeveer 57 mille in. Het ministerie van Ontwikkelingssamenwerking maak te bekend dat de Meerlo- Wanssumse bijdrage wordt aange vuld met een bedrag van ruim 38 mille. Naast fondswerving stonden de acties voor Sulawesi ook in het teken van bewustwordingsactivitei ten in de gemeente Meerlo- Wanssum. Tientallen organisaties, verenigingen en particulieren zijn de afgelopen jaren op vaak originele wijze in actie gekomen. De acties in Meerlo-Wanssum hebben mooie resultaten opgeleverd. Er is een land- en tuinbouwproject van start gegaan o.l.v. oud-Meerlonaar Jan Camps waarbij nu acht gezinnen betrokken zijn en uiteindelijk 50 gezinnen hun brood zullen verdie nen. Bij dit project is ook een kleine proeftuin opgezet. Met geld van Meerlo-Wanssum is voor dit land en tuinbouwproject ook een kleine handtractor gekocht. De gezinnen krijgen allemaal een stuk grond in gebruik en een startkapitaaltje om zaad te kopen. 80 procent van de opbrengst mogen de families zelf houden, 10 procent wordt op een spaarbankboekje gezet zodat ze str- INTERIEURSTYLISTEN www.studiovenray.nl Louis Ferdinand Tourtoise, pseudoniem van Venraynaar Gerard Bastiaans, bracht afgelo pen vrijdag alweer zijn achtste bundel uit. Het nieuwe boek heeft als titel 'De Narcissus Revolte'. Voor het vierde opeenvolgende jaar organiseert Dans Partycentrum Janssen, gelegen aan de Raadhuisstraat 6 in Venray, het evenement 'Venray de lucht in'. Dit jaar stijgen op zondag 26 augustus rond 18.30 uur weer een vijftal heteluchtballonnen op vanaf het grasveld naast de Grote Kerk, midden in het centrum van Venray. Tijdens een ongeveer 1 1/2 uur durende 'vaart' geniet u van een ongekend uitzicht dat nog lang in uw herinnering zal blijven. De afge lopen jaren hebben reeds talloze personen deze bijzondere ervaring reeds beleefd, en ook u kunt dit jaar van de partij zijn. Voor slechts 325 gulden, waarvan 25 gulden bestemd is voor restauratie van de Grote Kerk waar nog steeds een gat in de begroting zit, kunt u ook een plaats reserveren in een van de fraaie exemplaren die deze dag de lucht in gaan. Na afloop ontvangt u een luchtdoopcertificaat en is er voor alle deelnemers natuurlijk champag ne om te proosten op de goede afloop. Aanmelden is mogelijk via telefoonnummer 0478-510500 of 511925. Het is een persoonlijk dagboek dat de periode van 25 oktober 2000 tot 31 december 2000, de veijaardag van de schrijver, van dag tot dag beschrijft. Bonvivant en bohémien Bastiaans beschrijft hierin een 'krankzinnige dag en nacht perfor mance'. Hij schreef het boek als eer betoon aan zijn favoriete schrijvers Arthur Rimbaud, Charles Bukowski en Henri Miller. Hij schrijft zijn werk in spreektaal en gebruikt bij voorbeeld geen hoofdletters. Met het uitkomen van zijn achtste werk toont Gerard Bastiaans aan dat hij aan het groeien is als schrijver. Hij bonkt zijn ziel op papier en duwt af en toe de schrijfmachine van zich af omdat hij de pijn van zijn eigen zie lenroerselen niet meer kan verdra gen. De bundel telt 140 bladzijden op A4-formaat. Het bevat tevens der tien zelf getekende illustraties. Ze lijken op affiches: een spreuk geschreven op een achtergrond van koffie, rode wijn en sigarettenas ver mengd met water. Tijdens de pre sentatie van afgelopen vrijdag in de kantine van de tennishal van TC Rohde schonk hij zijn werk aan vrienden en bekenden. "Onbaatzuchtigheid is de laatste God", zoals hijzelf zegt. De Narcissus Revolte is voor de kost prijs van twintig gulden te koop. Belangstellenden kunnen bellen naar de tennishal in Landweert, tele foon 588453. Louis Ferdinand Tourtoise brengt in september alweer twee nieuwe werken uit. Een gedichtenbundel ("De tralietendens") en een proza werk ("Want de engel is mijn blauwdruk"). aks geld hebben om zelf te investe ren en 10 procent gaat naar Yamaru. all-mag-inspr:Er is verder een veeproject gestart waardoor Yamaru met hulp van Meerlo-Wanssum tien werkkoeien heeft gekocht en deze ter beschikking stelt aan evenzoveel kleine boeren. De koeien worden ingezet als trekdieren voor het trans porteren van brandhout, landbouw producten of voor het bewerken van het land. De boeren betalen Yamaru maandelijks een huur met welk geld na een jaar weer nieuwe koeien gekocht kunnen worden. Onder leiding van oud- Horsternaar Eric Boots is rond de jaarwisseling gestart met een pluim - veebedrijf voor tien arme gezinnen. De werkwijze is hetzelfde als bij het landbouwproject. De gezinnen krij gen een startkapitaaltje waarmee ze een eenvoudig kippenhok kunnen bouwen en wat kippen kunnen kopen. 80 procent van de opbrengst mogen ze houden, 10 procent gaat naar de spaarrekening en de reste rende 10 procent ontvangt Yamaru. Dankzij de acties van de school jeugd en enkele jeugdverenigingen hebben we een bedrag van ruim 22.000 gulden kunnen geven aan het gehandicapten-project waarvan broeder Han Gerritse de leiding heeft. Vaak worden gehandicapte kinderen verborgen gehouden voor de omgeving omdat men vindt dat het hebben van een gehandicapt kind een schande is. Broeder Han en de vrijwilligers van Yamaru weten wel beter: zij springen met succes in de bres voor de gehandicapten van Noord-Sulawesi. Tenslotte hebben de activiteiten geleid tot de oprichting van de boe- renorganisatie Angin Sugar wat betekent: Frisse Wind. Onder deze organisatie draaien nu al vier boe rencoöperaties voor spaar- en leen- activiteiten die we samen met Yamaru en met medewerking van de Stichting Steun door Rabobank Nederland hebben kunnen opzetten. Eric Boots liet afgelopen weekend weten dat inmiddels al zo'n 500 boe ren aan deze coöperaties meedoen. EXCURSIE Op initiatief van bestuurslid Patrick Beterams wordt naar alle waarschijnlijkheid in het najaar van uit Meerlo-Wanssum een rondreis en excursie georganiseerd naar Noord-Sulawesi. Het is de bedoe ling dat de deelnemers de projecten van Yamaru bezoeken die Meerlo- Wanssum heeft geadopteerd. Verder wordt kennis gemaakt met de men sen achter de boerencoöperaties en worden er enkele rondreizen gemaakt naar bijzondere plekken op het eiland. "Een unieke mogelijk heid om een deel van Indonesië te zien zoals geen een toerist het te zien krijgt", zegt Beterams. Inwoners en andere geïnteresseer den kunnen over deze rondreis nader info krijgen bij Patrick Beterams (0478580568). installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl

Peel en Maas | 2001 | | pagina 3