"Dit is de overheid onwaardig Meer aangiften voor bedreiging in 2000 c Kennismaking met de euro Doorzoekingen ij uitzendbureaus oir lx Jan Linders geeft 1800 gulden aan goed doel JWk Mvk. Gunhoek Venray wil breedtesport stimuleren Jeugdtoneel Pe Huurdersvereniging Noord- imburg roept de bewoners in enray op om bezwaar te maken gen de waardetaxaties van hun „jzen. Het bestuur van de ver- oiging is allerminst te spreken wijze waarop de gemeente enray met de hertaxaties is ingesprongen. lp 28 februari viel bij alle huizen aanslag voor de Onroerende aak Belasting (OZB) in de bus. aarop stond de waarde van de oning met als peildatum 1-1-1999 jnneld. Twee weken later werd het ixatieverslag nagezonden. De jwoners hebben tot zes weken na agtekening de tijd om een [zwaarschrift in te dienen. Bij de luurdersvereniging heeft de tele- oon roodgloeiend gestaan. "De ppartementen en de flats komen er allerslechtste vanaf. Dat is voor PEEL en maas donderdag 29 maart 2001 - Pagina 9 Huurdersvereniging hekelt WOZ-taxaties in Venray 99 een leek onbegrijpelijk. Terwijl de gemeente steeds heeft gezegd dat de OZB niet veel zal stijgen", zegt secretaris Sjef Verlinden. Maar de praktijk blijkt anders uit te wijzen. Flatjes in de buurt van de Westsingel zijn sinds de vorige taxa tie van 1992 in waarde gestegen van 56.000 naar 221.000 gulden. "De bewoners moeten nu 215 gulden in plaats van 114 gulden OZB betalen. Dat is bijna het dubbele", weet Verlinden die meerdere voorbeelden kan opnoemen. Zoals de eensge zinswoningen in Veltum die veel te hoog getaxeerd schijnen te zijn. NUL WAARDE De WOZ-waarden worden bepaald aan de hand van zogenaam de referentiewoningen, Dit betekent dat niet alle huizen daadwerkelijk getaxeerd zijn. Sommige woningen worden ten onrechte over één kam geschoren zonder dat de huizen ooit bekeken zijn. En dat leidt tot extre me voorbeelden. In het buitengebied blijkt een oude vervallen woning ineens 760% in waarde te zijn geste gen, van 50.000 naar 380.000 gul den. Dit is een pand zonder gas, riool of kabelaansluiting. De ver melde drie referenties van andere huizen blijken vaak in de verste verte niet vergelijkbaar te zijn. Ook bij de flats en appartementen doen zich extreme stijgingen voor. Sjef Verlinden noemt het referentiever- slag dat de gemeente heeft nagezon den 'van nul en generlei waarde'. "Het is onduidelijk, niet gespecifi ceerd en er zitten veel fouten in. Dat geeft de gemeente ook toe. Bovendien is de voorlichting die de gemeente geeft heel slecht. Het is echt amateuristisch hoe slecht de kwaliteit van de dienstverlening is. Dit is de overheid onwaardig", oor deelt de secretaris van de Huurdersvereniging. Verlinden heeft ook te maken met omliggende gemeenten en in zijn ogen springt Venray er negatief uit. "De gemeen te Bergen heeft het veel beter voor elkaar. Terwijl de politiek in Venray wist dat dit eraan zat te komen. De huurders zijn zeer ontevreden. Alhoewel ik ook besef dat bij een hertaxatie nooit iedereen tevreden kan zijn. Wij hebben maar één advies en roepen iedereen op om zo snel mogelijk bezwaar te maken." De Huurdersvereniging Noord- Limburg heeft 300 leden in Venray. Ook niet-leden kunnen een voorge drukt bezwaarschrift ('het invullen vergt slechts vijf minuten') afhalen op Bachstraat 22. Ook kan telefo nisch een bezwaarschrift worden aangevraagd op tel. 584502. Het formulier wordt dan direct toege stuurd. ^'De Hoveniers jWUty HOV©NIEF maken een tuinontwerp Venray 0478-571800 Het college van B en W van de emeente Venray gaat akkoord iet de projectaanvraag breedte- lortstimulering. Vanuit de rijks verheid zijn met ingang van het aar 2000 financiële middelen eschikbaar gesteld om gemeen- [h in staat te stellen op een duur- ame wijze de lokale sportinfrast- iictuur te versterken, vanuit een itegrale benadering sport in te Etten als middel voor de oplos- ng van maatschappelijke lokale roblemen en dwarsverbanden te ggen tussen sportaanbieders en ndere sectoren zoals onderwijs, elzijn, recreatie en gezondheids- jrg. In eerste instantie zijn alleen de rote gemeenten aan de beurt tweest om aanvragen in te dienen, middels zijn vanaf 2001 ook mid- ilgrote en samenwerkende imeenten in de gelegenheid aan agen in te dienen. Hel ministerie van VWS verstrekt onder voorwaarden- aan gemeen- n financiële steun voor projecten au minimaal drie en maximaal zes De bijdrage van het rijk tdraagt de helft van de totale kos- n, Daarbij wordt ervan uitgegaan it projecten een duurzaam karakter tbben, ook na de aangegeven iriode van maximaal zes jaar. De nanciële bijdragen bedragen voor Emeenten van de omvang van fenray maximaal 700.000 gulden ver de gehele projectperiode en aximaal 200.000 gulden per jaar. In samenwerking met de Stichting ymbio.se (de provinciale sporton- irsteuning) zijn voor Venray een ijftal projecten beschreven, waar in de verwachting is dat ze ener- jds voldoen aan de criteria van het jk en anderzijds tegemoet komen an de behoeften die in Venray :ven: wijkgericht sporten, jeugd- portparticipatie, aangepaste spor,- :n. sport voor ouderen, sportloket. leprojecten zijn, zowel inhoudelijk Is financieel nog slechts beperkt ilgewerkt. Om wel nu reeds zeker- sid te verkrijgen over de beschik te rijksmiddelen doet de gemeen- tVenray nu al een aanvraag de deur it. De aanvraag om rijksbijdrage ient uiterlijk voor 1 april 2001 bij Itministerie van VWS te zijn inge- ind. In het kader van het Jongerenbeleid houdt Fortis Bank (Nederland) in Venray een aantal presentaties voor jongeren over een bank in het algemeen en de invoe ring van de euro in het bijzonder. Nog een maand of negen en de euro is een feit. Het nieuwe betaalmiddel wordt in de aanloop naar de invoe ring ervan bij jong en oud geïntro duceerd. Afgelopen maandag maak ten leerlingen van groep 8 van basis school Coninxhof bij de Fortis Bank in Venray kennis met het nieuwe 'fenomeen' (zie foto). Na een uitleg over het wel en wee van de euro konden de jongeren actief reageren op dit actuele onderwerp. De groe pen 4 tot en met 7 van deze school zullen weldra volgen, waarna ook andere basisscholen in Venray in de gelegenheid worden gesteld de pre sentatie bij te wonen. Naast de informatie over de euro krijgen de jongeren een rondleiding in het ban- kigebouw en een uitleg over de bankdiensten. Politie: positieve resultaten zware criminaliteit De Politieregio Limburg-Noord heeft in 2000 positieve resultaten gerealiseerd. Dat maakte de korpsbeheerder bekend tijdens de openbare vergadering van het Regionaal College van de Politieregio Limburg-Noord, die vrijdagochtend in de regiokan toor te Venlo plaatsvond. Het Regionaal College besprak tijdens deze vergadering de zogeheten 12 maanden management rapporta ge die voor 1 april aan de minister wordt aangeboden. Met name op het gebied van de zware criminaliteit heeft het korps drie maal zoveel verdachten (77) aangehouden als beoogd (25). Op het terrein van de zware criminali teit zijn de beoogde resultaten geboekt als het gaat om mensenhan del, kinderporno en ontnemingen. Positieve resultaten gelden ook voor twee van de vier thema's op het gebied van 'geweld op straat'. Voor straatroven en zedenmisdrijven zijn de resultaten als verwacht. Er zijn r medewerkers van GAK Nederland BV en het GUO ►eringsinstelling BV zijn in samenwerking mei dv Fiscale dingen m Opsporing* Dienst (FIOD), Sociale Recherche Noord» i Midden-Limburg, Arbeidsinspectie Regio Zuid, Vreein- genpolitie Limburg-Noord en de Belastingdienst ondernemingen mond en Venlo woensdag in negen uitzendbureau*s in Venray, mond, Roggel, Horst, Venlo en Weert onder leiding van de reeh- «commtssaris in Roermond doorzoekingen gedaan, waarbij de dstratie in beslag werd genomen. c uitzendbureaus worden wtrindd vun het gebruikmaken van illegaal 5 Nederland verblijvende personen, .voornamelijk' 'asielzoekers,' Het 'ruik maken van valse identiteitspapieren en het voeren van een onjuiste mdmini straf ie waardoni te weinig belasting en sociale premies zouden leti Het onderzoeksteam denkt met de inbeslagname van de administratie ide uitzendbureaus voor deze verdenkingen nadere aanwijzingen te vin- Va na!' 1 februari 2001 heeft hei multidisciplinair onderzoeksteam mar onderzoek gedaan, liet vermoede» bestaat, dat ovei de jureu 199° '2000-ruim twee miljoen gulden aan loonsommen vwwegen zijn. Het. "iefleet van deze verzwegen loonsommen kan zijn dal werknemers - orhetdsfraudo hebben gepleegd, alsmede onterechte subsidies 'of financiële tegemoetkomingen hebben onto angen zoals studielïnan- rmg en huursubsidies. Ook hiernaar wordi onderzoek gedaan. Sinds het diaifen van de vergunningsplicht voor het exploiteren van een intzend- "au n, het aantal uitzendbureaus landelijk ge/ten mot 3U0N gestegen. Hel hieraan is ook hei aantal malafide uitzendbureau-, gestegen. 221 aangiften gedaan van zedenza ken (1999: 236) en 169 aangiften van straatroof (1999: 160). De trendmatige toename van de laatste jaren lijkt daarmee tot staan gebracht. Voor bedreiging en mis handeling geldt dat er meer aangif ten zijn gedaan in 2000 dan in voor gaande jaren. Er werden 530 aangiften gedaan van bedreiging tegen 492 in 1999. Mishandeling kwam 1321 keer in de regio Limburg-Noord voor. Dat is welis waar minder dan in 1999 (1416), maar nog niet conform de doelstel ling. VERKEER De politie Limburg Noord heeft ook op het gebied van de verkeers veiligheid haar doelstellingen gere aliseerd. Ze heeft meer controles gehouden en meer bekeuringen uit gedeeld dan vooraf was beoogd. Meer dan 100.000 bekeuringen wer den in 2000 uitgedeeld voor snel heidsovertredingen. Ook zijn er in 2000 veel meer bekeuringen uitge deeld voor gebruik van gordel en helm (8170 bekeuringen) voor rood- lichtovertredeingen (3702 bekeurin gen). Dat deze inspanningen meer dan nodig blijven, is af te leiden uit het grote aantal verkeersongevallen in de regio Limburg-Noord (8.642 ongevallen), hoewel dat er zo'n 800 minder zijn dan in 1999. Op de terreinen milieu en jeugd criminaliteit is het moeilijker te bepalen of de doelstellingen gereali seerd zijn, omdat niet alle gegevens in het nieuwe registratiesysteem eenduidig te analyseren zijn. Er is wel sprake van afvlakking van de groei van de jeugdcriminaliteit en een intensieve aanpak van de pro blematiek. Op de regionale thema's: woninginbraak, diefstal van motor voertuigen, drugsoverlast, overlast uitgaansgelegenheden en slacht offerzorg, zijn de resultaten goed tot zeer goed te noemen. Er zijn 249 minder woninginbraken in 2000 (1614) dan in 1999 (1863). Er zijn ook 151 minder motorvoertuigen gestolen in 2000 (1678 tegen 1829 in 1999). Minder goed zijn de resul taten als het gaat om vernielingen, illegaliteit van vreemdelingen en de beschikbaarheid en bereikbaarheid van de politie. Ten aanzien van de meeste beheersthema's is er sprake van een positieve ontwikkeling. Zo komt de gebiedsgebonden politiezorg steeds beter uit de verf, is er meer en betere aandacht voor slachtoffers, en is de organisatie en kwaliteit van de recherchefunctie verbeterd. Zorgelijk is de ontwikkeling bij de vrijwillige politie. Het aantal vrij willigers neemt af (nu 106), terwijl een toename richting 150 vrijwilli gers was beoogd. Het politiekorps Limburg-Noord is in 2000 geconfronteerd met een nieuwe sterkteverdeling van de poli tie in Nederland. Dit heeft als conse quentie dat de verwachte groei van het korps niet gerealiseerd kan wor den. Omdat wervingsinspanningen van de afgelopen jaren wel van groei uitgingen, zal het korps in 2001 interen op het eigen vermogen. Daarmee komt het korps onder een kritische grens, die tot preventief toezicht van het ministerie van Binnenlandse zaken en Koninkrijksrelaties leidt. Het korps verwacht van de minister een extra financiële tegemoetkoming om de ontstane financiële problemen dit jaar te overbruggen. Deze tegemoet koming is inmiddels door het minis terie toegezegd. De hoogte van het extra bedrag is nog niet bekend. Tijdens het de vergadering van het Regionaal College werden ook de nieuwe plannen gepresenteerd voor het verhogen van de service van de politie. Met de komst van het Landelijk Telefoonnummer Politie (0900-8844) in september 2000 heeft de politie de eerste stappen gezet naar een verhoogde service voor de burger: betere bereikbaar heid en effectievere afhandeling van vragen en meldingen. De Politie Regio Limburg-Noord is voorne mens om vanaf 1 april de noodhulp beter en efficiënter te organiseren. Er komt een duidelijker scheiding tussen echte noodmeldingen (112) en meldingen die niet meteen om politie-inzet vragen (0900-8844). De politie wil zo meer handen vrij hebben voor het gebiedsgebonden werk. Structurele problemen in wij ken en gebieden of van speciale doelgroepen zullen dan veel structu- reler kunnen worden aangepakt. Het Regionaal College bestaat uit de burgemeesters van alle gemeen ten van de regio Limburg-Noord. Het vormt hel hoogste bestuursor gaan van de politie. In de twaalf maanden rapportage worden de beleidsthema's van de regio beschreven die als gevolg van lande lijke of regionale prioritering aan dacht krijgen. Met de goedkeuring van het Regionaal College slaagt de Politie Regio Limburg-Noord er als één van de weinige politieregio's in deze twaalfmaanden rapportage op tijd (voor 1 april 2001) aan de minister van Binnenlandse zaken aan te bieden. Wat enkele jaren geleden begun gis een voorzichtig initiatief is inmiddels uitgegroeid tut een vaste waarde op de regionale toneelagenda: Jeugdtoneel in Maashees. Op zaterdagavond 7 april en zondagmiddag 8 april wordt door veertien jongens en meisjes de musical 'Ster' uitge voerd. Vorig jaar werden zij voor het eerste begeleid door een muzi kaal trio. tkv.e live muziek, gecombineerd met enthousiaste dans en spel viel bij hei publiek in goede smaak, vandaar dat ook dit jaar weer gekozen is voor deze variant. Het geheel staat on,Ier lei ding van Inge Peelers en Kim tlaats in het gemeenschapshuis te lateshecs en beginnen zaterdag 7 april om 19.00 uur en op zondag 8 april om 15.00 uur. De entree bedraagt voor volwassenen ƒ5,- en y Elke supermarkt van Jan Linders steunt haar eigen goede doel. De supermarkt in Venray overhandigt op vrijdag 6 april een bedrag van 1800 gulden aan de stichting Peuterspeelzalen Venray. Jan Linders supermarkten is gestart met nieuwe extra's voor de voordeelkaarthouders. Dit betekent dat de cadeauwinkel en het spaar systeem plaats hebben gemaakt voor andere activiteiten die uitslui tend gelden voor de houders van een Jan Linders voordeelkaart (wekelijk worden 500 gevulde boodschappen tassen weggegeven, wekelijks is er een 'klant van de week'-benoeming met een jaarprijs, bijvoorbeeld een jaar lang 10% korting op de bood schappen of een jaar lang gratis gebak of een jaar lang gratis vers vlees en voor de kaarthouders zijn er superbonussen zoals een auto of droomreis ter waarde van 25.000 gulden). De klanten van Jan Linders waren tot 10 maart in de gelegenheid om hun voordeelcheques in te leveren voor cadeaus of te schenken aan een goed doel in hun eigen omgeving. De klanten hebben enthousiast gehoor gegeven aan deze mogelijk heid. Met als resultaat dat Jan Linders in totaal meer dan 82.000 gulden aan goede doelen beschik baar gaat stellen. Dit bedrag bestaat niet alleen uit de ingeleverde che ques van klanten, maar ook uit een aanvullende bijdrage van Jan Linders supermarkten, die de bedra gen ruim naar boven heeft afgerond. Gedachten bij het sluiten van de Vredeskerk Wat al lang gevreesd werd, wordt binnenkort werkelijkheid. De Vredeskerk gaat dicht. Deze kerk is gebouwd als gevolg van een meteen na de oorlog geopperde gedachte om in Venray een vredes- monument op te richten, een teken van verzoening tussen de vroegere tegenstanders. Zo is o.l.v. bouwpas toor Geerits met bijdragen uit West Duitsland, de Verenigde Staten, Engeland en Canada een prachtige kerk gebouwd - misschien wel de mooiste, van na de oorlog, in Lim burg - van de hand van architect Boosten. Als teken van deze verzoe ning kwam er een 'Lamp der Broe derschap' in te hangen met een sym bolisch graf er onder, later aangevuld met een carillon op het voorplein en gedenkstenen naast de ingang. De wijbisschop van Keulen heeft de kerk op 25 oktober 1964 ingewijd, de bisschop van Roermond, Mgr. Moors heeft haar geconsacreerd en kardinaal Alfrink heeft haar op 9 mei 1971 in aanwezigheid van vele hoog waardigheidsbekleders uit heel Nederland gecompleteerd door de onthulling van het geheel als Vre- desmonument. Dit alles kan de hui dige Bisschop van Roermand er niet van weerhouden om deze kerk op 31 maarte officieel aan de eredienst te laten onttrekken. Dit doet pijn! Hoe is dit toch mogelijk? Er is sinds okto ber 1964 veel veranderd. Het Vati caans Concilie o.l.v. Paus Johannes XXIII gaf de katholieke gemeen schap nieuw elan. In eigen land werd een pastoraal concilie gehouden, dat veel stof deed opwaaien, zowel bin nenkerkelijk als buitenkerkelijk. Het beleid van Rome, voor wat betreft benoeming van nieuwe bisschoppen in Nederland, werd door de meeste katholieken als star en onverstandig aangevoeld. Evenals het beleid en de het optreden van Mgr. Gijssen in ons bisdom. Dit alles laat diepe sporen na In een seculariserende wereld, waar bovendien de media een schier oppermachtige invloed uitoefenen, worden oude structuren en het door de media - al of niet terecht - aan de kaak gesteld optreden van kerkelijke autoriteiten, niet meer kritiekloos geaccepteerd zoals in de tijd van het z.g. Rijke Roomse leven.... De 'mon dige katholiek' wendt zich helaas af van een 'conservatieve', hiërarchi sche kerk die de signalen uit een ver anderende wereld schijnbaar niet onderkent. Het besef van de nage noeg grenzeloze mogelijkheden der moderne technologische ontwikke lingen heeft een mens geschapen met een groeiend zelfbewustzijn en ook op gebied van de moraal en ethiek totaal nieuwe opvattingen. Die mens voelt zich oppermachtig en een mysterieus Godsbesef lijkt achterhaald en voor al overbodig. 'Geloven' wordt ver kocht als een achterhaald emotioneel gebeuren. Is zo misschien de 'grote uittocht' uit de kerk te verklaren? We kunnen er bedroefd om zijn, maar het is en blijft een keihard feit, waar wij onze houding tegenover moeten bepalen. Als 'geloven' uit onze samenleving wordt teruggedrongen en het besef van 'samen kerk zijn' verdwijnt, is het dan een wonder dat ook de priester- en kloosterroepin gen afnemen en de seminaries en de kloosters moeten sluiten en daarmee de priester en de kloosterling uit onze samenleving verdwijnen. In Venray alleen al hebben we in twintig jaar tijd de sluiting en opheffing van 12 grote kloostergemeenschappen moe ten verwerken.... We beseffen dat dit een enorme verarming betekent van ons sociaal-cultureel-religieus leven maar we moeten het toch accepteren als een van de consequenties van de verandering van onze eigen opvattin gen over God, godsdienst en kerk. De geloofwaardigheid van de R.K. Kerk staat bij velen op de tocht. Neemt het kerkbezoek niet nog steeds af? Kunnen wij daar iets aan doen? Men heeft mij niet zo lang geleden benaderd om iets te doen in het kader van een soort protestactie voor het behoud van de Vredeskerk. Ik heb toen gezegd: "De enige, en m.i. beste actie, is: ga massaal weer naar de kerk en blijf naar de kerk gaan...We hebben echter blijkbaar de motivatie daarvoor niet meer. Maar we moeten toch verder, we moeten verder op de juiste wijze, op de juiste weg. En die weg moet er niet een zijn van schuldigen zoeken of verwijten maken aan het adres van de verantwoordelijken in het verle den. Wij vormen nog steeds samen de kerk, dat was zo in het verleden en dat is ook nu, vooral nu... Maar toch. Is het niet ook zaak dat priesters, bis schoppen en Paus het voorbeeld van Christus volgen: luisteren, waar geluisterd moet worden; vergeven, waar vergiffenis wordt gevraagd; mededogend zijn waar mededogen wordt verwacht; zich wegcijferen waar geduld wordt vereist? Zijn juist nu paternalistisch optreden en bevoogding en machtsbeleid niet voor vele goedwillende gelovigen redenen om de kerk vaarwel te zeg gen? Ik geloof van wel. Als men in parochies komt waar men kan spreken van een bloeiend parochieleven dan horen we altijd: 'Ja maar wij hebben een hele fijne pastoor of deken die ons inspireert!' Daar blijkt dus de slogan 'Wij zijn samen kerk' in praktijk te worden gebracht en dus vruchten op te leve ren. Anno 2000 is het aantal prakti serende christenen afgenomen tot ca 10% van het aantal inwoners. In het Bisdom Roermond, dat traditioneel toch het meest katholieke deel van de Nederlandse kerkprovincie omvat, is dat percentage nauwelijks lager. Vooral in de grotere steden komen veel kerken leeg te staan omdat het niet langer financieel verantwoord is het gebouw open te houden terwijl op loopafstand een andere kerk te vinden is.... Zo ook in Venray. Wegens een chro nisch priestertekort en een verder afkalvende deelname aan het kerke lijk leven was in 1994 al n kerk over- tallig geworden. Het "Zonnelied" werd aan de protestantse zusterge- meente verkocht. In 2001 is de Vre deskerk aan de beurt. Als we de regels der anciënniteit in acht nemen, welke kerk zal de volgende worden, als het zo doorgaat? Of mogen wij ons deze vraag niet stellen? De parochianen van de Vredeskerk zullen in elk geval nu 'hun kerk' erg gaan missen. Hun plekje waar lief en leed op de 'scharniermomenten van het leven' gedeeld werden. Bezorgd zullen zij zich afvragen hoe hun toe komst in de andere parochie er uit zal zien. En wat ook heel belangrijk zal zijn voor de parochianen van de Vre deskerk is de vraag: 'Wat gaat er gebeuren met 'ons kerkgebouw'?' Er kan schijnbaar geen andere waardige bestemming voor worden gevonden. Voor het bisdom is geld blijkbaar belangrijker dan respect voor een mooi monument, dat bij zijn oprich ting en inzegening, met zijn carillon, beschouwd werd als een ver boven de parochie verheven symbool en herinnering: Eer aan de gevallenen in de oorlog en vooral teken van de wil: nooit meer oorlog! En dan spreek ik nog niet eens over respect voor de gevoelens van parochianen, die het aan hart moet gaan dat zij er ook zo weinig in te zeggen hebben gehad Zullen de verantwoordelijken - bis dom, provincie, gemeente - wel beseffen dat de toekomst van het Monument Vredeskerk goed en snel, maar vooral tactvol, als dat tenmin ste nu nog mogelijk is, geregeld dient te worden opdat de wonden niet onnodig lang open gehouden worden We wensen iedereen die bij dit proces betrokken is, sterkte maar vooral mededogen en wijsheid toe! Namens de redactie van het Parochieblad. A.F. den Brok, Venray Vredeskerk jongerencentrum? Al jarenlang staat de Venrayse jeugd in de kou; voor de groep van 12-15 jaar is er niets. De oudere jeugd heeft een vervallen pand ter beschikking, wat als donderslag bij heldere hemel ineens verbouwd zou mogen worden door de gemeente Venray. Hiermee loopt de gemeente Venray alweer achter de feiten aan. Alleen het Raayland College telt 2450 leerlingen (bron; Raayland College). Bovendien willen jonge ren naast een tienerdisco (gemeente Venray) ook: een open jongerencen trum voor 12-15 jaar; een open jon gerencentrum voor 16 jaar en ouder; een scholierencafé; ander facilitei ten, zoals: zelf muziek maken, toneel, theater, (pop) muziekconcer- ten, nieuwe media b.v. internetcafé, video/film, beeldende kunst, works hops (praktijkles in een van de ver noemde activiteiten). En dit alles in Dingus? Dingus beschikt over een zaaltje van 80 m2 (soos-ruimte) en een zaaltje van 95 m2. De Vredeskerk, op steenworp afstand van 't centrum en het Raaylandcollege beschikt over vol doende ruimte voor de jeugd en jon geren om elke gewenste faciliteit te kunnen bieden. In de omtrek van de Vredeskerk is genoeg plaats voor fietsen en parkeerruimte. Door het vrijstaande karakter van het gebouw kan geluidsoverlast niet optreden. En dan een Vredeskerk Nederland afbreken vanwege commerciële belangen? Een bittere pil voor oude ren in Venray. Venray word nl. omringd door ruim 10 internationale begraafplaatsen. Hier rusten slacht offers uit de tweede wereldoorlog. Daarom is het gebouw de Vredeskerk in eerste instantie een internationaal vredesmonument en heeft het nog kort een RK functie. Waarom dan dat vredesmonument afbreken met als reden dat het zijn Rooms Katholieke functie verliest? Begin jaren 60 was een idealis tisch oprichtingsbestuur van zins dat er een kerk zou kunnen komen voor alle gezindten. Dus naast RK dien sten zouden hier bijvoorbeeld ook Joodse en/of protestantse diensten mogen plaatsvinden. Ook was er plaats voor congressen. De initia tiefgroep bestond dan ook uit men sen met diverse achtergronden, o.a.: priester Litjens (sociale weten schappen), kapitein Timmermans (oud-beheerder Duits kerkhof te Ysselsteyn); pastoor Gerrits; dhr. L. Rutten voor de internationale con tacten. Er volgden acties zoals oud papier, fancy fair, dansavonden, rol- schaatsdemonstraties op 't Kennedyplein, de Limbrato-actie (destijd sin de Inalfahallen). Onvoorstelbaar dat naast deze acties, een sieradenactie plaatsvond. In Venray werden namelijk zilveren en gouden sieraden opgehaald. Menig dierbaar erfstuk werd zodoende omgesmolten om de Vredeskerk te kunnen betalen. Ook werd menig onroerend goed door kinderloze, gelovige echtparen geschonken aan de Vredeskerk. Zodoende dat alleen de stichtings- kosten voor minimaal 80% bij elkaar gesprokkeld waren uit lokale, nationale en internationale giften. Wat te denken van bisschop Spellman (Korea) die 100 dollar schenkt en na een bedankbrief nog een 100 dollar schonk? Resterende kosten werden later in de gezinsbij drage en andere activiteiten bij elkaar gebracht. Daarom is de Vredeskerk GEEN eigendom van het Bisdom, maar staat slechts onder BEHEER van het kerkgenootschap en zelfstandige onderdelen Christus Koning (Vredeskerk). Zodanig is de Vredeserk eigenlijk eigendom van alle gezindten van Venray.... Het idee om zo'n gebouw anders te gaan gebruiken is niet vreemd. Wat bijvoorbeeld te denken van de nieuwe bestemming van de Mariakapel in Holthees of het Koningskerkje in Vierlingsbeek. Hier in de Vredeskerk is het moge lijk om een multifunctionele voor ziening voor jeugd en jongeren te creëren. En wat valt in de toekomst te denken over eenmalige of jaar lijkse activiteiten op sociaal-cultu reel gebied? Ton Jans en Hans Derks. Tranen over Venray Voor het behoud van het geestelij ke en materiële erfgoed van onze voorvaderen kan niet genoeg gestre den worden. Voordat wij het weten staan de gebouwen, die eens de ideële doelstellingen van vroeger omhulden, als vreemde karkassen in onze leefomgeving te kijk. De Vredeskerk, St. Anna, St. Servatius, St. Jozef, Jerusalem, het Gymnasium en in zekere zin de Gouden Leeuw hebben al (of krij gen binnenkort nog) een geheel andere identiteit. Het ziekenhuis maakt al enige tijd deel uit van een gefaseerd verdwijntruckenprogram- ma, dat beslist als model gaat dienen voor ander plaatsen. En de schouw burg? Het zou mij niets verbazen als dit gebouw binnenkort hetzelfde lot ondergaat als de vorige. Ik kan er geen traan over laten. Deze 'bodem loze smeer- en beerput' houdt maar niet op steeds meer geld te vragen en dat via een politieke gijzelings methode, die zijn weerga in "de Venrayse politiek niet kent. Mijn voorstel is: stoppen met de hele han del en doe de zaak in de uitverkoop. Jammer voor de 40% bezoekers uit Venray. De door de Venrayse gemeenschap financieel ondersteun de 60% van buitenaf, zullen dan elders wel wat duurder uit zijn. Misschien dat hun gemeentes dan wel iets willen doen? Oh ja, wan neer kan de Venrayse belastingbeta ler eens inzage krijgen in het boek houdkundig jaarverslag van 1999 van de schouwburg, of moet er iets verborgen blijven? En dat van 2000? Louis Rutten

Peel en Maas | 2001 | | pagina 8