vv Walkro I°Pde f#7 metalen gevel constructie blitta UUR FOTO SERVICE De Venrayse Jongerenbus komt eraan.. houden lidiënten graag juiste koers 190 m2 bestrating willems 0478-581461 Werk zoals jij dat wilt! tempo-team KATJA DE GEUS 0478-555 555 Substraat met karakter 66VWS W°s ini v.d. Leur DALSEM MUSHROOMS PROJECTS BV "Rottink Martens Rühl Haegens van Aar Vestigingen Venray en B m e-adviesbureau Concept Vormgeving Copywriting Advertising Internet-design Beletteringen Grootformaat Printen Panningen Telefoon: 077 - 307 55 44 www.pansign.nl oprit terras natuursteen tegels siergrind tuinbeelden Gratis foto-documentatie sinds 1971 Industrieterrein Smakterheide Smakterweg 13, Venray Registeraccountants Accountant- Administratieconsultnten Belastingadviseurs Managementconsultants Automatiseringsadviseurs Administratieve dienstverleners Venray, Schoolstraat 2, (0478) 51 17 22 www.tempo-team.nl u komt toch ook op zaterdag 24 maart naar de Lionsveiling in het Raaylandcollege? VVV/ANWB boordevol ideeën wandel- en fietsarrangementen vakanties in Nederland campingreserveringen Europa thema- en theaterarrangementen personeelsuitstapjes souvenirs en cadeaus kaarten, boeken en gidsen wandel- en fietsroutes theater- en concertkaarten kaarten attractieparken reisverzekeringen geschenkbonnen vrijetijdskleding e Hensemusplein 13, Venray, telefoon 0478 510505 Markt 19, Lottum Wilhelminaplein 10c, Horst, telefoon 077 3987604 Past. Vullinghsstraat 7, Sevenum, telefoon 077-4673765 alleen in Venray verkrijgbaar i, PEEL EN MAAS donderdag 22 maart 2001 - Lions 5 HERSTRAAT 17 5961 GG HORST HOLLAND «TEL 077-3985525 FAX 077-3986395 Makelaar Taxateur o.g. Voor een deskundig en onafhankelijk advies bij aankoop, verkoop, finaciering en taxaties 5801BZVenray telefoon 0478-556900 Pastoor Wijnhovenpark 1 fax 0478-556909 Rfoto I video Patersstraat 10, Venray, tel. (0478) 58 44 85 Champignon- en Composteringsprojecten mm Ervaar onze ervaring s^l Passage 1a, Venray, tel. 0478-585252 Grotestraat 16 5801 BG Venray Telefoon 0478-581382 fax 0478-513723 oogzorg. vanmeurs planet.nl www. oogzorg. org vast, krijgen nieuwe vrienden en vrien dinnen, zoeken naar hun identiteit, wil len ergens bijhoren en proberen van alles uit. Dit gebeurt voor een deel op straat. Afstanden en hel deels ontbreken en deels beperkt toegankelijk zijn van voorzieningen in de dorpen, beperken deze leeftijdsgroep van 12 tot 16 jaar in hun ontplooiingsmogelijkheden. De school kan hier maar voor een deel oplossing bieden. Voor ouders is deze leeftijdsgroep vaak moeilijk. Deze omstandigheden en de behoefte aan onderling contact zonder sociale contro le leiden ertoe dat jongeren elkaar opzoeken op min of meer vaste plekken. Meestal gebeuren daar geen dingen die echt niet kunnen, maar grenzen worden wel verkend en verlegd. Af en toe wordt de jeugd door de omgeving tot de orde geroepen of belandt er iemand bij het HALT-bureau. Naarmate zij ouder wor den, neemt hun mobiliteit toe, vinden zij gemakkelijker de weg naar cafés en andere uitgaansgelegenheden. Zij heb ben beduidend meer geld te besteden en in nogal wat gevallen neemt het gebruik van alcohol en drugs toe. Het verkennen van de wereld verloopt niet zonder inci denten. Grenzen verkennen en verleg gen komt soms neer op grenzen over schrijden. Op straat rondhangen wordt door de omgeving als hinderlijk ervaren. Vernielingen komen voor, evenals het gebruik van alcohol en drugs, vechtpar tijen, agressie en beginnend crimineel gedrag. OPLOSSING: DE BUS De Jongerenbus biedt ruimte, flexibi liteit en mobiliteit die nodig is om jon geren regelmatig op tc zoeken op de plaatsen waar zij vertoeven. Ze moeten voor alle jongeren die dat willen toegan kelijk zijn, aansluiten bij hun behoeften en leefwereld, vrij zijn van alcohol en drugs, een positief imago en een vaste, frequente dienstregeling hebben. De bus is geen op zichzelf staand verschijnsel, maar maakt deel uit van het totale pak- -,-ket aan diensten en activiteiten van de Stichting Synthese. Zij kan een belang rijke rol spelen in het verbeteren van de communicatie tussen jongeren, hun omgeving en de gemeente. ERVARINGEN In sommige plaatsen biedt de jonge renbus vooral en ontmoetingsplek voor een mm of meer vaste kern en een aantal jongeren, dat incidenteel de bus bezoekt. Vooral de vaste kern zit er soms de hele avond, anderen blijven korter. In de zomer blijft een deel van de bezoekers ook wel buiten of loopt in en uit. De gespreksonderwerpen zijn de gebruike lijke voor die leeftijd van rond de 16 jaar: brommers, muziek als hardrock, pop, dance house, uitgaan en alcohol. De eerste evaluatie van de opgedane ervaringen met de Jongerenbus levert veel positieve elementen op. Met de bus wordt een groot aantal jongeren bereikt, die door de jongerencentra niet worden bereikt. De bus biedt de gelegenheid aan het Jongerenwerk zich te presenteren. Via de bus worden informatie en advie zen verstrekt aan jongeren die daarvoor anders een veel hogere drempel zouden moeten nemen en biedt mogelijkheden om elkaar te ontmoeten op momenten dat er daarvoor geen alternatief is, maar wel een duidelijke behoefte. Ook werkt de bus als plek waar naar jongeren geluisterd wordt en waarlangs hun wen sen terecht komen bij de verantwoorde lijke instanties. Omgekeerd fungeert de bus als communicatiekanaal voor instanties om met de jeugd te gaan pra ten. Getuige positieve reacties van onder andere ouders en omwonenden van de halteplaats, veroorzaken de jongeren minder overlast en zijn minder doelloos bezig. De bus wordt proefondervindelijk geaccepteerd in de gemeenschappen. Ze slaagt er vooral in de jeugd tot ongeveer 16 jaar te bereiken. Ouder jeugd (vanaf 16 jaar) wordt iets moeilijker, tenzij deze op jongere leeftijd met het feno meen bus zijn opgegroeid. Een reden daarvoor is het feit dat vanaf 16 jaar de jeugd gemotoriseerd is en de anonimi teit van andere plaatsen opzoekt. Hulpverlening is vooral beperkt tot de lichtere vormen en tot doorverwijzing. WAARDEBEPALING Dan de vraag: Zijn onze jongeren dit waard? Natuurlijk zijn zij dit waard! Het is onze toekomst. Zeker waar wij allen door tijdgebrek en de financiering van onze net iets te dure huizen en dito auto, alle aandacht nodig hebben om, onze huwelijken ten spijt, zoveel mogelijk geld te vergaren om te 'slagen' in ons leven. Als wij het niet zelf doen, moeten wij deze zorg, zoals eerder opgemerkt, kopen en waarin dien wij meer te inves teren dan in de toekomst van onze kin deren. Onze overheid financiert veel, maar net niet deze kosten, zeker niet in een tijd, waarin zij taken afstoot en gaat privatiseren. Om hierbij aan de onderste grens van de samenleving een inbreng te hebben aan de oplossing van dit pro bleem beschouwt Lionsclub Venray, als medelid van onze gemeenschap, het als haar plicht ook in dit opzicht haar steen tje bij te dragen. Wij sponsoren dus mee aan deze bus en wensen onze jongeren hiermee een goede toekomst. Deze veiling werd mede mogelijk gemaakt dankzij de financiële bijdrage of medewerking van: Gé Hirdes Elektro Marlens Inalfa Interstyling v.d. Munckhof drukkerij Omroep Venray Raayiand College T.A.S. Venray Ven! o hout Verhoeven Bouwgroep Vincent van Goch Instituuut Wijnhuis Venray Brocacef Extramuraal bv Rabo-bank Electro Martens te Venray heeft een 55 cm kleuren-tv, met tele tekst beschikbaar gesteld. Hotel Restaurant de Zwaan te Venray heeft een dinerbon ter waarde van ƒ300,- aangeboden. Al met al een extra reden om deze twaalfde veiling te bezoeken. U komt toch ook op zaterdag 24 maart naar de Lionsveiling in het Raaylandcollege? THE ART optometrie lasercentrum brillen-contactlenzen In het verleden was hel zo: als een groepje jongeren op straat rondhing en zij deden iets, wat niet door de beugel 1 |^0n, kwam er een of andere buurtbewo ner naar buiten en gaf de belhamel een draai om z'n oren. Daar was de kous mee at. Tegenwoordig worden in onze steeds .individualistische wordende maatschap pij oplossingen als deze niet meer geno- nien. noch door jongeren, noch door ouderen en wordt al snel de hulp van de politie ingeroepen. Sociale controle en eisen correctie in de groep zijn zaken die niet meer spelen, represaille of de angst daarvoor is het antwoord met alle mogelijkheden tol escalatie. Het wordt al snel een kwestie van recht en/of macht. GELD EN MACHT Veel jongeren die thuis en op school nauwelijks opgevangen worden of zich niet laten opvangen, zoeken elkaar op op straat. Hen is met de paplepel ingege ven dat recht en macht verkregen wordt met geld. Om aan dat geld te komen, mag bijna alles, wetten zijn nauwelijks een hinderpaal. Voor datzelfde geld is er een advocaat te koop, die via schier 'ondoorgrondelijke justitiële spitsvon digheden mogelijke represailles tot een minimum beperkt, ieders rechtsgevoel len spijt. Ofschoon deze redenering |cort-door-de-bocht verschijnselen mani festeert, is er helaas veel van waar. PROBLEEM Vanaf een jaar of twaalf komen kinde ren in een leeftijd, waarin ze de wereld gaan ontdekken en een plekje voor zich zelf zoeken. Zij willen een nieuwe hou- ROWING GROUP Organ isatiege rich te Trainingen Technische Trainingen Open Trainingen Organisatie Advies (Internationale) Projecten Arbeidsmarkt t o e leiding Subsidie Advies

Peel en Maas | 2001 | | pagina 29